GARÁŽE

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

GARÁŽE

Príspevok od používateľa Coudy »

Vigrem napísal: Ne 02 01, 2022 4:13 pm Ahojte,

mam volnych 100k€, ktore by som chcel niekam dlhodobo investovat. Momentalne mam 50k uz zainvestovanych (60% SP500, 30% rozne technologicke ETF a 10% krypto) a najlepsie, co mi napada, je rozlozit investovanie tych 100k na jeden rok a kazdy mesiac prikupovat SP500 a ETF tak, aby som sa drzal pomerov vyssie.

Na druhej strane, trochu sa bojim inflacie, takze hladam nejaku alternativu, ktora by mi umoznila tych 100k zainvestovat skor, ako o rok. Napady? :)

Vdaka!

Kúp si pár garáží a prenajmi. Budeš mať rozložené riziko. O garáže sa netreba skoro vôbec starať, nemá sa tam čo zdevastovať, nemusíš chodiť na schôdze a nemenia sa tu tak často nájomníci ako pri bytoch. Akurát je s tým na začiatku väčšia babračka.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa wladas »

Super rada. A potom sa bezny clovek cuduje a zaplace preco su garaze take predrazene...
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Coudy »

Ďakujem. Vigrem chce uchrániť svoje úspory a bol by hlúpy, keby si ich nechal zožrať infláciou. Nemôže byť v tomto prípade charita. Vieš špecifikovať "normálnu" a predraženú cenu za garáž?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: Ne 02 01, 2022 4:31 pm Super rada. A potom sa bezny clovek cuduje a zaplace preco su garaze take predrazene...
Myslim, ze garaze su predrazene lebo sa uz velmi (vobec?) nestavaju, je ich malo a "parkovacia politika"...
Plus napriklad co mam ja garaze, tak sluzia vylucne ako sklady (teda ludia tam neparkuju auta)..
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Vdaka za odpovede. Tie garaze su zaujimave a nasiel som tu na fore aj viacero tem, ktore sa im venovali, len bohuzial starsich.

Ked pozeram inzeraty napr. na https://www.nehnutelnosti.sk/bratislava/garaze/predaj/, tak sa daju najst stare garaze okolo 12k, ale vacsina ide od 20k. Ma niekto konkretnejsiu predstavu, aky je pri takejto investicii vynos?

Ak si predstavim, ze kupim napr. https://www.nehnutelnosti.sk/4255924/pr ... nej-ulici/ a prenajmem ju za 60€, tak to je 6% p.a. hruby vynos (a to si vobec nie som isty, ci kupovat takuto staru garaz je dobry napad, neviem v tom chodit :D).
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa rmaly »

No, cena zavysi (hovorime o BA) od lokality prevazne.
Zopar shitnych lokalit (pri pristavnej ulici naprilkad) je este ako tak lacnych, ostatne su len drahe a drahsie. Vpodstate su 3 druhy garazi
1, v novostavbach (neviem, ci tam mozes kupit nieco ak nemas aj byt... nemusi to byt az take drahe a mas asi viac moznosti prenajat... na druhej strane, ak je vela nepredanych miest v takom dome, ludia su smejdi a parkuju na nekupenom dokial ich niekto nevyhodi... je treba najst balance...
2, samostatne stojace garaze... tieto maju podla mna nevyhodu, ze castokrat nemaju vysporiadany pozemok a tak isto ide o bezpecnost (lahko sa vykradaju). Ale zase castokrat su "pod domami" (teda v ich blizkosti)
3, garazove domy... Tam sa to da pouzit aj ako sklad...

Vynos je tazko povedat, ja som strasne dobre kupil, takze okrem "zisku" z narastu ceny a mam tiez okolo 8-10% vynos z prenajmu... Ale podla mna prenajom v tych lepsich castiach je aj 100-120 eur za garaz...
Hlavne je to dobra diverzifikacia a malo starosti ako uz pisali hore... A zase vynos v dnesnej dobe 6% je super...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Adammd »

zburat tvoju garaz len tak nemozu,ci?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

To za hentu staru, rozpadnutu chajdu na Pristavnej naozaj niekto ma drzost pytat 12k??? :shock:
Ale tak co sa cudujem, ak sa povedia reality a Bratislava (resp. uz aj niektore dalsie krajske mesta) tak z "racionalnych" ludi sa stavaju taki trocha ini ludia :lol:
Pokial v tom nevies chodit tak by som bol s takymito nakupmi aktiv velmi opatrny.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa rmaly »

Akoze naozaj garaze na Pristavnej su no-go.. nie je pre ne vyuzitie aj ked stali volakedy 4k (ked inde stali garaze 12k)... Je to mimo vsetkeho, vykradnut to tam nebude problem, takze nie je ziaden dovod niekoho si to najmut tam (ci uz pre auto alebo ako sklad)... jedine tak pre nejaku firmu, co sa chce / potrebuje zbavit uctovnictva :) :) :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jednu dobu, pred par rokmi, som pozeraval garaze v Ba na kupu a skoro ziadne nemali vyporiadany pozemok, vsetko to bolo v dlhodobom najme od mesta, aj ked boli aj vynimky ale tam uz bola ina cena. Pristavna je o nicom.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

garaze su novy bitcoin :D
Odoslané z počítača
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

rmaly napísal: Ne 02 01, 2022 8:20 pm No, cena zavysi (hovorime o BA) od lokality prevazne.
Zopar shitnych lokalit (pri pristavnej ulici naprilkad) je este ako tak lacnych, ostatne su len drahe a drahsie. Vpodstate su 3 druhy garazi
1, v novostavbach (neviem, ci tam mozes kupit nieco ak nemas aj byt... nemusi to byt az take drahe a mas asi viac moznosti prenajat... na druhej strane, ak je vela nepredanych miest v takom dome, ludia su smejdi a parkuju na nekupenom dokial ich niekto nevyhodi... je treba najst balance...
2, samostatne stojace garaze... tieto maju podla mna nevyhodu, ze castokrat nemaju vysporiadany pozemok a tak isto ide o bezpecnost (lahko sa vykradaju). Ale zase castokrat su "pod domami" (teda v ich blizkosti)
3, garazove domy... Tam sa to da pouzit aj ako sklad...

Vynos je tazko povedat, ja som strasne dobre kupil, takze okrem "zisku" z narastu ceny a mam tiez okolo 8-10% vynos z prenajmu... Ale podla mna prenajom v tych lepsich castiach je aj 100-120 eur za garaz...
Hlavne je to dobra diverzifikacia a malo starosti ako uz pisali hore... A zase vynos v dnesnej dobe 6% je super...
Zaujimave, vdaka.

Sustredil som sa teda na garazove domy a nasiel nasledovne:

https://www.nehnutelnosti.sk/4587037/he ... vej-ulici/
https://www.nehnutelnosti.sk/4613012/pr ... tavska-ul/
https://www.nehnutelnosti.sk/4604232/pr ... slava-iii/
https://www.nehnutelnosti.sk/4397153/sa ... rlova-ves/

Javi sa, ze priemerna cena je 32k€. Prosim ta, za kolko by sa dali taketo garaze prenajat? Ak ratam 120€, to je 4.5%. Tiez, ako su likvidne - ak po roku zistim, ze to nie je uplne ono (viem si predstavit, ze jednu takuto garaz by som kupil), bude sa dat rozumne predat?
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Coudy »

@Vigrem, nemusíš kupovať garáže v mieste bydliska, ja mám väčšinu garáží mimo miesta bydliska, do 15km, všetky na alebo blízko sídlisk medzi ľuďmi, nie som z BA, vo väčšine z nich som bol naposledy pred piatimi rokmi, keď idem okolo na biku, tak sa len pozriem, či náhodou nezhoreli, v jednej som bol dokonca len raz, kúpil som ju aj s nájomníkom, ktorého som fyzicky ani nevidel, ani s ním nemám žiadnu zmluvu, ale je spoľahlivý, na druhej strane som mal dvoch not user friendly užívateľov ktorých som musel vysáčkovať a odvtedy si dávam sakra pozor na to, komu garáž prenajmem. Autičkári, zvárači je no go. Žiaden pokútny servis, len pre svoje auto, treba dať do zmluvy. Garáže sú likvidné.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa rmaly »

je to mozne, ale az tak strasne by som na to nevsadzal... ako spekulacia preco nie, ale "poslednych" 100 litrov asi nie...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Ale zase novostavby musia mať parkovacie miesta adekvátne k počtu a veľkosti bytov. V Ružinove mali niektoré veľké novostavby nepredané parkovacie miesta ešte 8 rokov po kolaudácii (parkovacie miesta v podzemnej garáži).
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa wladas »

Hej, investor je povinny garaze postavit ale v podzemi stavat je celkom drahe tak adekvatne aj cena garazi je taka. Ludia to potom nekupia.
Prave preto moze byt pre novych majitelov vhodnejsie kupit/prenajat si staru garaz v blizkosti.
Je to risk ale ako uz bolo povedane vizualizacie znesu vela :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Coudy napísal: Ne 02 01, 2022 10:31 pm @Vigrem, nemusíš kupovať garáže v mieste bydliska, ja mám väčšinu garáží mimo miesta bydliska, do 15km, všetky na alebo blízko sídlisk medzi ľuďmi, nie som z BA, vo väčšine z nich som bol naposledy pred piatimi rokmi, keď idem okolo na biku, tak sa len pozriem, či náhodou nezhoreli, v jednej som bol dokonca len raz, kúpil som ju aj s nájomníkom, ktorého som fyzicky ani nevidel, ani s ním nemám žiadnu zmluvu, ale je spoľahlivý, na druhej strane som mal dvoch not user friendly užívateľov ktorých som musel vysáčkovať a odvtedy si dávam sakra pozor na to, komu garáž prenajmem. Autičkári, zvárači je no go. Žiaden pokútny servis, len pre svoje auto, treba dať do zmluvy. Garáže sú likvidné.
na ten prenajom bez zmluvy je dobre byt opatrny. Zazil som ked nabehli kuklaci do susedovej garaze ktoru mal prenajati mladi par a tí tam skladovali drogy.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Coudy
na ten prenajom bez zmluvy je dobre byt opatrny. Zazil som ked nabehli kuklaci do susedovej garaze ktoru mal prenajati mladi par a tí tam skladovali drogy. Bez zmluvy by sa ti to asi dost tazko vysvetlovalo. :)
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

aj garaz ako uschovna kradnutych aut potesi a potom kuklaci nabehli do domu majitelovi
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Ok, dakujem. Nad tymi garazami sa este zamyslim. Aby sme sa drzali temy (lebo rozumiem obavam ohladne kuklacov atd., ale predsa len je to trochu mimo :D) - napada niekomu este nejaka ina alternativa? Aj keby som sa rozhodol kupit garaz, kupim iba jednu a to mi este ostanu peniaze. Stale mozem zvysok zainvestovat tak, ako som popisal vyssie (t.j. rozlozene do jedneho roka a 60% SP500, 30% tech ETF, 10% krypto) a je to uz lepsie diverzifikovane, ale aj tak by som rad preskumal nejake alternativy.

Vdaka!
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa rmaly »

Pozri, cisto pocitovo, ak najdes dobre garaze (na dobrom mieste, naozaj take, co veris, ze sa prenajmu ci uz ako garaz alebo sklad)... kludne "roztop" co najviac z tych 100k na tie garaze... V ba ak stoji v priemere 20-25k jedna (a viac), tak to mas aj tak na 3-4-5 garazi (a tolko ich asi ani nenajdes)... Ak budes mat stastie, tak kupis este teraz pred spustenim realnej velkej parkovacej politiky a cena pojde este hore. Plus prenajom... a hlavne sa "zbavis" penazi...
Zvysok, co neminies na garaze tak kludne daj do indexu (podla toho kolko ti ostane)...
Problem je, ze naozaj nikto nevie vestit... Mozes kupit teraz za 20k a padne to zajtra alebo to nepadne este 2 roky a "stratis" (inflacia + strateny vynos) vela %... ale to proste nikto tu nevie.
Moja strategia je dlhodobo (nemam nastastie teraz naraz tolko cashu ktoreho by som sa chcel zbavit), ze proste "minam" peniaze striedavo na ETF a reality... nieco malo do fyzickeho zlata... crypto nie je moja domena...
Proste nehladim na cenu, snazim sa premenit cash / fiat na nieco ine...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vzdy som povazoval garaze v Ba za top investiciu a myslim si to aj nadalej, vzdy ich totiz bude velmi malo/na tych lepsich miestach/. Jediny dovod preco som nakoniec do nich nesiel bol hlavne ten, ze akcie su zabavnejsie rozumej volatilnejsie :)
Fiat menam jedno ci Euro alebo Usd neverim vôbec./aj ked tym netvrdim ze padnu hned zajtra/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

hifron napísal: Ne 06 03, 2022 10:39 am Zivot je niekedy dost neisty...
... napriklad vikendovy poziar garazoveho domu v Bratislave...

Tiez to bola istotka (takmer) - vlastnit a prenajimat garaze...

https://www.topky.sk/cl/10/2273889/FOTO ... o-12-hodin
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly napísal: Ne 06 03, 2022 9:36 pm
hifron napísal: Ne 06 03, 2022 10:39 am Zivot je niekedy dost neisty...
... napriklad vikendovy poziar garazoveho domu v Bratislave...

Tiez to bola istotka (takmer) - vlastnit a prenajimat garaze...

https://www.topky.sk/cl/10/2273889/FOTO ... o-12-hodin
bývam hned tesne vedla. Pred nejakym casom som rozmyslal nad tym ze kupit tam garaz lebo boli za relativne prijatelnu cenu. Ale vadilo mi, ze jednotlive garaze nemaju normalne steny ale bolo medzi nimi iba pletivo, zdalo sa mi to malo bezpecne. A vidime ako to dopadlo, poznam ludi co tam mali auta a moto a teraz o to vsetko prisli.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tam som mal aj ja garáž a predával som ju aby som mohol nakúpiť viac akcií (AMD) keď som išiel na burzu. A potom, že nehnuteľnosti sú bezpečnejšia investícia ako akcie/ETF. Ale hlavne, že sa tam nikomu nič nestalo. Tí, čo ju kúpili ju chceli využívať ako pivnicu/sklad na ,,mimosezónne" veci. Bývali v úplne inej časti Bratislavy.
Naposledy upravil/-a Martin7 v Po 07 03, 2022 12:25 am, upravené celkom 1 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa michael89 »

A viete o tom, že nehnuteľnosti sa dajú poistiť presne na takýto prípad akým je požiar? Už ste o tom niekedy počuli? :D
Martan
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 7:34 am

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa Martan »

Trumpeta1978 napísal: Ut 05 10, 2021 3:50 pm americka je bezucel ja nad tym tiez uvazujem, dlhodobo, je to ale risk.. Apropo banka ti moze zvysit uroky aj ked mate fixaciu- je to ale iba za specifickych ekonomickych podmienok. Mysliet na to.
Hladal som to vo VOP, a nic take som tam nenasiel.
Kde je tato info dohladatelna (predpokladal som VOP, lebo ved kde inde...)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Ne 06 03, 2022 10:26 pm
rmaly napísal: Ne 06 03, 2022 9:36 pm
hifron napísal: Ne 06 03, 2022 10:39 am Zivot je niekedy dost neisty...
... napriklad vikendovy poziar garazoveho domu v Bratislave...

Tiez to bola istotka (takmer) - vlastnit a prenajimat garaze...

https://www.topky.sk/cl/10/2273889/FOTO ... o-12-hodin
bývam hned tesne vedla. Pred nejakym casom som rozmyslal nad tym ze kupit tam garaz lebo boli za relativne prijatelnu cenu. Ale vadilo mi, ze jednotlive garaze nemaju normalne steny ale bolo medzi nimi iba pletivo, zdalo sa mi to malo bezpecne. A vidime ako to dopadlo, poznam ludi co tam mali auta a moto a teraz o to vsetko prisli.
Akoze deal to bol perfektny (az na ten ohen) :)... kupil som lacno. Steny boli z plechu (aspon ja som mal)... najomne slo samo (ako sklad, nie garaz)...Len teda teraz uz nic.
Urcite ak niekto kupil za 25 v januari, tak si to moze hodit akurat... ja som kupil po 8.5...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly
ano, tie steny boli nejake kovove a dokonca myslim s medzerami, uz si to presne nepamatam, len viem ze sa mi to aj kvoli tomu prilis nepozdavalo. Za 8,5 si to musel kupovat uz davno, to bola super cena, ako sa to teraz bude vlastne riesit? Bude nejake poistne plnenie? Viem ze podiel na pozemku nebol v osobnom vlastnictve, clovek kupoval iba tu garaz, tak teraz clovek o vsetko prisiel, alebo co bude dalej? Predpokladam ze budova sa asi opravit neda a bude musiet ist dolu. Inac ked ide clovek popri tak stale ide z toho taky neprijemny stiplavy zapach..My sme mali stastie ze okna mame na opacnu stranu takze az tolko dymu k nam neslo.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Ut 08 03, 2022 6:51 am rmaly
ano, tie steny boli nejake kovove a dokonca myslim s medzerami, uz si to presne nepamatam, len viem ze sa mi to aj kvoli tomu prilis nepozdavalo. Za 8,5 si to musel kupovat uz davno, to bola super cena, ako sa to teraz bude vlastne riesit? Bude nejake poistne plnenie? Viem ze podiel na pozemku nebol v osobnom vlastnictve, clovek kupoval iba tu garaz, tak teraz clovek o vsetko prisiel, alebo co bude dalej? Predpokladam ze budova sa asi opravit neda a bude musiet ist dolu. Inac ked ide clovek popri tak stale ide z toho taky neprijemny stiplavy zapach..My sme mali stastie ze okna mame na opacnu stranu takze az tolko dymu k nam neslo.
v 2016 a 01/2018 som kupoval (z nejakeho dovodu tam ceny isli o dost pomalsie hore ako za ine garaze v Ruzinove.
Co bude dalej nikto nevie, i ked to nie je velim optimisticke. Poistena je budova (zmluva vraj z 2019), takze tie najvacsie narasty nezachytila asi...
Najviac sa ludia boja (s cim suhlasim), ze poistka zhltne vypratavanie / buranie. Takze nic neostane.
Ale aby som pravdu povedal, siria sa hlavne panika a konspiracie, nic poriadne mudre nikto nenapise (lebo nevie). Netusim, ako poistovna riesi taketo pripady, ake su vyluky, co s ruinou (kto to zaplati nakoniec). Ako sa co da vymahat...
Napriklad 80% garazi (z 599 asi 511 ci ako) bolo vo vlastnictve druzstva. A netusim ako je poriesene clenstvo v druzstve. Evidentne ani samotni "druzstevnici" / a.k.a "majitelia" garazi nie. Miesto studovania stanov vyplakavaju na internete.
Ja som odkupil garaz aj pozemok i ked som pre to nemal nejake dovody, aj ma odradzovali, ze byt v drustve je lepsie. Kedze sa do legislativy druzstva nevyznam, tak neviem. Prislo mi lepsie vlastnit (aj pozemok). Co mnohi aj co odkupili garaz nespravili... Ale ukaze az cas, ktory typ vlastnictva je lepsi. Sam som zvedavy...
Strata ma netesi, ale prezijem. Pre mna je strata "najomne" o ktore pridem tym, ze teda sa to uz nebude dat prenajimat a samotna garaz. Veci dnu mali najomnici.
Ale niektori nestastnici tam mali (asi dost vela) luxusnejsie auta a motorky, casto veterany... plus teda obycajni "chudaci" / clovek milion co tam mal vlastne auto a pneu...
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa Martin7 »

Myslím, že by bolo dobré kontaktovať predsedu toho garážového družstva čo bude vlastne ďalej.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Ut 08 03, 2022 1:40 pm v 2016 a 01/2018 som kupoval (z nejakeho dovodu tam ceny isli o dost pomalsie hore ako za ine garaze v Ruzinove.
Co bude dalej nikto nevie, i ked to nie je velim optimisticke. Poistena je budova (zmluva vraj z 2019), takze tie najvacsie narasty nezachytila asi...
Najviac sa ludia boja (s cim suhlasim), ze poistka zhltne vypratavanie / buranie. Takze nic neostane.
Bude zaujímavé sledovať ako sa poisťovňa postaví k technickému stavu technológii. Technológie súvisiace s požiarnou ochranou musia byť pravidelne testované, tu je otázka či družstvo objednávalo tieto prehliadky a má k tomu nejaký záznam.
Taktiež či uskladnené veci neprekračovali povolené množstvo, nepovolené materiály, ...
Správa objektu tam fungovala obdobne ako pri bytovke?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

Martin7 napísal: Ut 08 03, 2022 3:28 pm Myslím, že by bolo dobré kontaktovať predsedu toho garážového družstva čo bude vlastne ďalej.
Tak urcite sledujem stranku a pravdepodobne ked nieco budu mat, zvolaju stretnutie vlastnikov...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Ut 08 03, 2022 3:40 pm
rmaly napísal: Ut 08 03, 2022 1:40 pm v 2016 a 01/2018 som kupoval (z nejakeho dovodu tam ceny isli o dost pomalsie hore ako za ine garaze v Ruzinove.
Co bude dalej nikto nevie, i ked to nie je velim optimisticke. Poistena je budova (zmluva vraj z 2019), takze tie najvacsie narasty nezachytila asi...
Najviac sa ludia boja (s cim suhlasim), ze poistka zhltne vypratavanie / buranie. Takze nic neostane.
Bude zaujímavé sledovať ako sa poisťovňa postaví k technickému stavu technológii. Technológie súvisiace s požiarnou ochranou musia byť pravidelne testované, tu je otázka či družstvo objednávalo tieto prehliadky a má k tomu nejaký záznam.
Taktiež či uskladnené veci neprekračovali povolené množstvo, nepovolené materiály, ...
Správa objektu tam fungovala obdobne ako pri bytovke?
Ano, to garazove druzstvo plnilo ulohu ako spravca pri bytovke prakticky rovnako. Podla mna bude ked tak k vylukam poistovnat pristupovat ked tak kvoli bordelu vnutri boxov, co sa prakticky nedalo odsledovat (lebo aku kontrolu kto spravi v 600 boxoch... a den po kontrole tam ktokolvek moze cokolvek doniest)... ostatne veci snad mali osefovane podla zakona... to by si asi nedovolili obchadzat...
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa Filip26 »

Nemá nič proti vašej diskusii o tej garáži, ale sem to nepatrí. Vie to niekto presunúť?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Napíš dôvod Filip a presuniem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

GARÁŽE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Spojil som garáže z 2 vlákien do jedného v nehnutelnostiach.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Ut 08 03, 2022 4:12 pm Ano, to garazove druzstvo plnilo ulohu ako spravca pri bytovke prakticky rovnako. Podla mna bude ked tak k vylukam poistovnat pristupovat ked tak kvoli bordelu vnutri boxov, co sa prakticky nedalo odsledovat (lebo aku kontrolu kto spravi v 600 boxoch... a den po kontrole tam ktokolvek moze cokolvek doniest)... ostatne veci snad mali osefovane podla zakona... to by si asi nedovolili obchadzat...
Vyjadrenie odborník v oblasti riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavieb:
Požiar garážového domu v Bratislave
https://appo.sk/engine/wp-content/uploa ... o_domu.pdf
Je všeobecne známe a z dostupných fotografií jasné, že nosnou konštrukciou garážového domu je oceľový priestorový rám. Je tiež známe, že oceľové nosníky bez dodatočnej ochrany nemajú prakticky žiadnu požiarnu odolnosť. Norma požadovala odolnosť 180 minút .... Zaujímavé by bolo popátrať, aké možnosti zodolnenia nosných oceľových konštrukcií boli v 70. rokoch na trhu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Št 10 03, 2022 8:54 am
rmaly napísal: Ut 08 03, 2022 4:12 pm Ano, to garazove druzstvo plnilo ulohu ako spravca pri bytovke prakticky rovnako. Podla mna bude ked tak k vylukam poistovnat pristupovat ked tak kvoli bordelu vnutri boxov, co sa prakticky nedalo odsledovat (lebo aku kontrolu kto spravi v 600 boxoch... a den po kontrole tam ktokolvek moze cokolvek doniest)... ostatne veci snad mali osefovane podla zakona... to by si asi nedovolili obchadzat...
Vyjadrenie odborník v oblasti riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavieb:
Požiar garážového domu v Bratislave
https://appo.sk/engine/wp-content/uploa ... o_domu.pdf
Je všeobecne známe a z dostupných fotografií jasné, že nosnou konštrukciou garážového domu je oceľový priestorový rám. Je tiež známe, že oceľové nosníky bez dodatočnej ochrany nemajú prakticky žiadnu požiarnu odolnosť. Norma požadovala odolnosť 180 minút .... Zaujímavé by bolo popátrať, aké možnosti zodolnenia nosných oceľových konštrukcií boli v 70. rokoch na trhu.
zaujimave... hlavne ma pobavila ta narazka na elektromobily v garazach na konci... Uvidime, ci soudruzi v 70 rokoch neodrbali nieco, co nas dobehlo teraz...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Americka hypoteka + investovanie

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Št 10 03, 2022 10:19 am zaujimave... hlavne ma pobavila ta narazka na elektromobily v garazach na konci... Uvidime, ci soudruzi v 70 rokoch neodrbali nieco, co nas dobehlo teraz...
Elektromobilita v hromadných garážach robí hasičom vrásky, tu je čerstvé usmernenie Prezídia Hasičského a záchranného zboru k 20.12.2021
(odborné čítanie)
https://www.minv.sk/swift_data/source/h ... bilyta.pdf
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"