dane z burzy - najprimitivnejsi priklad

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
bohatysockar
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

dane z burzy - najprimitivnejsi priklad

Príspevok od používateľa bohatysockar »

zdravim pani,

zalozim novu temu lebo myslim ze to pomoze kazdemu - asi kazdy sa nieco take opyta na zaciatku investovania a nikde som to tu nenasiel:

v jednom roku (teda nedrzim viac ako 12 mesiacov akcie), bez poplatkov pre jednoduchost:
ako fyzicka osoba popri zamestnani:

kupim akcie A za 10 000 eur => cena ide na 11 000 => predal som => zisk +1000 Eur
kupim akcie A za 10 000 eur => cena klesne na 9500 => predam so stratou => strata -500 Eur
kupim akcie B za 10 000 eur => cena padne na 9500 Eur => predam so stratou => strata -500 Eur

cize logicky +1000 - 500 - 500 = 0 =>neplatim ziadne dane z tychto obchodov? ratam to spravne? niekde som cital ze stratu si fyzicka osoba nevie uplatnit ale to asi len medzi rokmi (ako keby firma) ale v danom roku sa to tak spocitava? viaceri okolo mna sa to chceme opytat tak mozno sa tu najde niekto kto sa vyzna. predpokladam ze sa to nedani kazdy obchod zvlast, to by bolo nefer ze sa nezohladnuje strata, iba zisk.

edit: a mate neaky typ na knihu co si precitat ako je to vlastne s danami na Slovensku - je neaka zbierka zakonov alebo tak?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: dane z burzy - najprimitivnejsi priklad

Príspevok od používateľa Martin7 »

Áno, presne tak.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
bohatysockar
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

Re: dane z burzy - najprimitivnejsi priklad

Príspevok od používateľa bohatysockar »

Martin7 napísal: Št 10 03, 2022 5:44 pm Áno, presne tak.
dakujem :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: dane z burzy - najprimitivnejsi priklad

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pozri o daniach tu (je to dobre rozpísané):
https://www.bluenumbers.sk/dane/

Aj priamo na stránke ako-investovať.sk bol článok ešte k daniam za 2020 (moc sa toho od vtedy nezmenilo).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: dane z burzy - najprimitivnejsi priklad

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

som pred rokmi presiel do módu ze drzim vzdy viac ako rok a mam svaty pokoj a hlavne potom clovek nemusi platit na daniach viac ako je nutne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"