Kde sa dania ETF?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
martin9171
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 28 02, 2022 1:09 am

Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa martin9171 »

Plánujem kúpiť CSPX a chcel by som vedieť v ktorej krajine sa bude zdaňovať môj príjem ak to budem niekedy v budúcností predávať. ETF má domicil v Írsku a budem to kupovať na Londýnskej burze cez Amerického brokera IBKR. Kde všade budem platiť dane? Slovensko,UK,US,Írsko?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nikde sa nebude zdaňovať. ETFs sú oslobodené od daní po 1 roku držania. Je to akumulačné ETF, takže dividendy sa budú reinvestovať v rámci fondu a ty s tým nebudeš mať nič spoločné. Nemusíš robiť nič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

JUGGLER napísal: Ne 20 03, 2022 11:19 pm Nikde sa nebude zdaňovať. ETFs sú oslobodené od daní po 1 roku držania. Je to akumulačné ETF, takže dividendy sa budú reinvestovať v rámci fondu a ty s tým nebudeš mať nič spoločné. Nemusíš robiť nič.
A pri dividende z distribučneho ETF sa platí daň 19% aj zdravotné odvody 14%?

Dikes:)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

boarder171 napísal: St 08 03, 2023 12:05 am
JUGGLER napísal: Ne 20 03, 2022 11:19 pm Nikde sa nebude zdaňovať. ETFs sú oslobodené od daní po 1 roku držania. Je to akumulačné ETF, takže dividendy sa budú reinvestovať v rámci fondu a ty s tým nebudeš mať nič spoločné. Nemusíš robiť nič.
A pri dividende z distribučneho ETF sa platí daň 19% aj zdravotné odvody 14%?

Dikes:)

Zaplatis dan z dividend je na Slovensku 7%. Teda v pripade ak uz dan z dividend nebola strhnuta v krajine domicilu ETF. V takom pripade uz neplatis nic, len ten prijem musis uviest v DP.

martin9171 napísal: Ne 20 03, 2022 10:57 pm Plánujem kúpiť CSPX a chcel by som vedieť v ktorej krajine sa bude zdaňovať môj príjem ak to budem niekedy v budúcností predávať. ETF má domicil v Írsku a budem to kupovať na Londýnskej burze cez Amerického brokera IBKR. Kde všade budem platiť dane? Slovensko,UK,US,Írsko?
Vseobecne ty ako danovy rezidend Slovenska platis vsetky dane na Slovensku, cito to plati napr. pri predaji do 1 roku.


btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am
boarder171 napísal: St 08 03, 2023 12:05 am
JUGGLER napísal: Ne 20 03, 2022 11:19 pm Nikde sa nebude zdaňovať. ETFs sú oslobodené od daní po 1 roku držania. Je to akumulačné ETF, takže dividendy sa budú reinvestovať v rámci fondu a ty s tým nebudeš mať nič spoločné. Nemusíš robiť nič.
A pri dividende z distribučneho ETF sa platí daň 19% aj zdravotné odvody 14%?

Dikes:)

Zaplatis dan z dividend je na Slovensku 7%. Teda v pripade ak uz dan z dividend nebola strhnuta v krajine domicilu ETF. V takom pripade uz neplatis nic, len ten prijem musis uviest v DP.

martin9171 napísal: Ne 20 03, 2022 10:57 pm Plánujem kúpiť CSPX a chcel by som vedieť v ktorej krajine sa bude zdaňovať môj príjem ak to budem niekedy v budúcností predávať. ETF má domicil v Írsku a budem to kupovať na Londýnskej burze cez Amerického brokera IBKR. Kde všade budem platiť dane? Slovensko,UK,US,Írsko?
Vseobecne ty ako danovy rezidend Slovenska platis vsetky dane na Slovensku, cito to plati napr. pri predaji do 1 roku.


btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
Pýtam sa lebo som našiel, že dividendy z etf sa zdanuju inak ako dividendy z akcií. Čiže si môžem byť 100% istý ze dividendy z ETF fondov sa zdanuju na Slovensku sadzbou 7% a žiadne zdravotnéodvody? [ rozumiem ze keď boli už zdanene napr v USA tak sa to len uvedie v DP]

Zatiaľ nakupujem akumulačné etf IWDA ale pohrávam sa s myšlienkou distribučného VEVE.

Vďaka :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

boarder171 napísal: St 08 03, 2023 9:04 am
andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am
boarder171 napísal: St 08 03, 2023 12:05 am
JUGGLER napísal: Ne 20 03, 2022 11:19 pm Nikde sa nebude zdaňovať. ETFs sú oslobodené od daní po 1 roku držania. Je to akumulačné ETF, takže dividendy sa budú reinvestovať v rámci fondu a ty s tým nebudeš mať nič spoločné. Nemusíš robiť nič.
A pri dividende z distribučneho ETF sa platí daň 19% aj zdravotné odvody 14%?

Dikes:)

Zaplatis dan z dividend je na Slovensku 7%. Teda v pripade ak uz dan z dividend nebola strhnuta v krajine domicilu ETF. V takom pripade uz neplatis nic, len ten prijem musis uviest v DP.

martin9171 napísal: Ne 20 03, 2022 10:57 pm Plánujem kúpiť CSPX a chcel by som vedieť v ktorej krajine sa bude zdaňovať môj príjem ak to budem niekedy v budúcností predávať. ETF má domicil v Írsku a budem to kupovať na Londýnskej burze cez Amerického brokera IBKR. Kde všade budem platiť dane? Slovensko,UK,US,Írsko?
Vseobecne ty ako danovy rezidend Slovenska platis vsetky dane na Slovensku, cito to plati napr. pri predaji do 1 roku.


btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
Pýtam sa lebo som našiel, že dividendy z etf sa zdanuju inak ako dividendy z akcií. Čiže si môžem byť 100% istý ze dividendy z ETF fondov sa zdanuju na Slovensku sadzbou 7% a žiadne zdravotnéodvody? [ rozumiem ze keď boli už zdanene napr v USA tak sa to len uvedie v DP]

Zatiaľ nakupujem akumulačné etf IWDA ale pohrávam sa s myšlienkou distribučného VEVE.

Vďaka :)
To, to je zial otazka, ktora nema lahku odpoved... Podla mna ETFka (vacsina z ETF) akumulacne su easy - rovnaky rezim ako pre akcie (1 rocny casovy test)...
Dividendy su problem. Ak sa spytas financnej spravy, asi ta nepotesia, ale viaceri vraveli, ze je to podla toho ako sa citis silny s nimi argumentovat... bud zdanit este raz 19% alebo to uhras iba na priznanie (ak uz boli zdanene)...

tu Miron Zelina hovoril / vysvetloval presne toto...
https://www.youtube.com/watch?v=PO6yxJdQ2y4
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Croven »

ja osobne nevidim dovod kupovať distribučné ETF. Ak máš v pláne investovať dlhodobo (napr. 20+rokov) tak je lepšie nakupovať akumulačné ETF a potom vo fázi čerpanie, ročne odpredávať napríklad 3%-4%:

https://rozbiteprasatko.cz/pravidlo-4-procent/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

Croven napísal: St 08 03, 2023 11:40 am ja osobne nevidim dovod kupovať distribučné ETF. Ak máš v pláne investovať dlhodobo (napr. 20+rokov) tak je lepšie nakupovať akumulačné ETF a potom vo fázi čerpanie, ročne odpredávať napríklad 3%-4%:

https://rozbiteprasatko.cz/pravidlo-4-procent/
Bez debaty je to riesenie pre 95% populacie... ale ako pisu aj na tom linku co si dal...
"Ačkoliv jde o skvělou poučku, u něčeho tak nepředvídatelného jako jsou kapitálové trhy je vždy třeba dbát zvýšené opatrnosti, především pak koketujete-li s vlastními celoživotními úsporami a případným předčasným důchodem."

Tak ja chapem aj "strategiu" s dividendovym portfoliom
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Croven »

Chápem ju aj ja, potom je otazka či nieje lepšie mať iné dividendové ETF, pretože VEVE má div. yield 1,92% čo nieje bohvie čo. Každopádne ak je boarder171 na začiatku svojej akumulačnej fáze a teda "hromadí bohatstvo" tak nevidím zmysel, aby kupoval distribučné ETF (môj názor).

Ale každý máme inú stratégiu.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

rmaly napísal: St 08 03, 2023 11:36 am Dividendy su problem. Ak sa spytas financnej spravy, asi ta nepotesia, ale viaceri vraveli, ze je to podla toho ako sa citis silny s nimi argumentovat... bud zdanit este raz 19% alebo to uhras iba na priznanie (ak uz boli zdanene)...
ale SVK ma zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia z USA čiže ak ti to amíci zdania 15% a FS ti to neakceptuje ako dividendu tak max doplatí 4%, a podľa mňa je dôležité čo je na výpise uvedené pokiaľ je tam uvedené ,že je to dividenda a je to zdanené podľa zmluvy a daný štát to zdaní sadzbou určenou pre dividendy tak je to dividenda, lebo ak to nie je dividenda tak to potom nemôžu v danej krajine zdaňovať.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dobre je zistit, kde ma firma ci ETF adresu. Ak mimo USA tak sa dan z dividendy v USA neplati ziadna. Broker by mal tych 15 vratit.

Pripominam, ze ja nie som danovy odbornik na zdanovane v USA, kde sa danove zakony meraju na ich hmotnost. Tusim to je okolo 30 kil.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: St 08 03, 2023 4:54 pm
rmaly napísal: St 08 03, 2023 11:36 am Dividendy su problem. Ak sa spytas financnej spravy, asi ta nepotesia, ale viaceri vraveli, ze je to podla toho ako sa citis silny s nimi argumentovat... bud zdanit este raz 19% alebo to uhras iba na priznanie (ak uz boli zdanene)...
ale SVK ma zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia z USA čiže ak ti to amíci zdania 15% a FS ti to neakceptuje ako dividendu tak max doplatí 4%, a podľa mňa je dôležité čo je na výpise uvedené pokiaľ je tam uvedené ,že je to dividenda a je to zdanené podľa zmluvy a daný štát to zdaní sadzbou určenou pre dividendy tak je to dividenda, lebo ak to nie je dividenda tak to potom nemôžu v danej krajine zdaňovať.
no nie, ak to zdanujes ako nejaky iny prijem z financneho majetku ci ako, tak ich nejake zaplatene dane nezaujimaju a platis odznova 19%... Ak to clovek uzna/vyhada, tak uz sa neplati nic(ak je to viac ako 7%)...
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

rmaly napísal: St 08 03, 2023 8:41 pm
Baba Jaga napísal: St 08 03, 2023 4:54 pm
rmaly napísal: St 08 03, 2023 11:36 am Dividendy su problem. Ak sa spytas financnej spravy, asi ta nepotesia, ale viaceri vraveli, ze je to podla toho ako sa citis silny s nimi argumentovat... bud zdanit este raz 19% alebo to uhras iba na priznanie (ak uz boli zdanene)...
ale SVK ma zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia z USA čiže ak ti to amíci zdania 15% a FS ti to neakceptuje ako dividendu tak max doplatí 4%, a podľa mňa je dôležité čo je na výpise uvedené pokiaľ je tam uvedené ,že je to dividenda a je to zdanené podľa zmluvy a daný štát to zdaní sadzbou určenou pre dividendy tak je to dividenda, lebo ak to nie je dividenda tak to potom nemôžu v danej krajine zdaňovať.
no nie, ak to zdanujes ako nejaky iny prijem z financneho majetku ci ako, tak ich nejake zaplatene dane nezaujimaju a platis odznova 19%... Ak to clovek uzna/vyhada, tak uz sa neplati nic(ak je to viac ako 7%)...

Keď ma fond domicil v Irsku tak co viem u nich sa nezdanuje dividenda ale kazdy investor si zdani dividendu vo svojej krajine podla domaceho zakona.

U dividendy z ETF som pocital ze bude to bude 7 alebo 19% ale nepocitam s tym ze ked mi druhykrat zdania dividendu (1x akcie ktore vyplacaju dividendu ETF fondu a 2x ETF fond v amerike 15% tak som pocital už len s tým že buď dodanim do 19% z toho americkeho ETF ale nie že ešte 3x zaplatim daň že ďalšich 19% z už 2x zdanenej dividendy.... to si ešte asi budem musieť overiť priamo na daňovom dobuducna a keby to tak bolo tak sa na to vykašlem a budem odpredavať po 3%.

Ano momentalne nakupujem akumulacne etf ale rozmyslam ze o niekolko rokov by aj nejaka dividenda nebola zla keby davala zmysel napr nad 1000€ a necakať za vyberanim z portfolia 3-4 % dalšich 20 rokov a aj to možno ešte chvilu dlhsie ked nahodou budu trhy v poklese hoci v poklese bude asi len urok... :D

Momentalne mam k dispo od 500-1000 eur mesacne co pravidelne investujem tak ked tam bude 100000 tak by mi to uz zaplatilo dovolenku napr. tie 3%. A to si uz vravim ze preco nie rovno dividendove ETF (do individualnych akcii sa nechystam preto riešim tu dividendu z ETF fondov) pri tych 100000 ktore vyplaca divi okolo 3% ... ano ja viem dane. Ale divi pipne kazde 4 mesiace, jednoducho psychika.

A na druhej strane naco odpredavať akcie, o 10 rokov budem ajtak stale pracovať a prikupovať ale divi už by som chcel miňať. Aj frajerka mi povedala naco tie akcie kupujes ked z nich nemožeš vyberať ale musis cakať kym opať stupnu. :D ... to len tak pisem co mi bezi hlavou...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To VEVE je zbytočná komplikácia. Je to Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF, ktoré sa dá kúpiť aj v akumulačnej verzii, kde sa človek neotravuje s dividendami. Ticker akumulačnej verzie je VGVF ( ak chceme kúpiť za EUR v Nemecku), alebo VHVE na Londýnskej burze za USD.

Ja to vysvetlujem takto: v tom ETF máte 65% akcií z USA, kde by sa divi zrážkovo zdanili sadzbou 15% ( ak by ste mali vyplnený formulár W8BEN..ináč 30% ). Ale zbytok tvoria akcie Japonska, U.K., Canada, Francúzsko, Austrália, Nemecko, Kórea, Holandsko...a každá z týchto krajín má svoje sadzby a svoje byrokratické muchy...

Ale FOND, teda to ETF je ako investor samostatný subjekt, v našom prípade U.K. subjekt, tak to zdanenie dividend vyplatených fondu podľa mňa prebieha podľa zmlúv medzi U.K a danými štátmi.

A tu prichádza prúser, že toto všetko je komplikované tým, že akýkoľvek výnos vyplácaný fondom vám ako investorovi do fondu už podľa našej legislatívy nemusí byť braný ako dividenda. Zo strany FS môže dôjsť k rôznym požiadavkám...v najhoršom prípade 19%/25% daň + 14% odvody.

Broker vo výpise môže vyznačiť, že ide o dividendu, alebo o platbu v mene dividend.
Lenže z U.K pôjde report na FS v SR, že vám v U.K. bol vyplatený nejaký výnos. ( píšu sumu, ale môžu ju prekrútiť a je na daňovníkovi aby po predvolaní podal vysvetlenie ). Taká výmena informácii funguje od 2016.

To vypisujem z linky Finaxu:

výplata výnosu z fondu však nespĺňa definíciu dividendy podľa slovenskej legislatívy, kde dividenda je podiel na hospodárskom výsledku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva (dala by sa akceptovať pri zahraničných SICAV fondoch),
môžete sa stretnúť teda až s troma prístupmi k zdaňovaniu „dividend“ z podielových fondov:
rovnako ako dividendy (podiely na zisku) z obchodných spoločností (príjem podľa § 3 ods. 1 písm. e),
zaradiť takéto príjmy do ostatných § 8 zákonom nešpecifikovaných príjmov (19%/25% daňová sadzba i zdravotné odvody 14%),
stretli sme sa už aj s ich zaradením do § 7 ods. 1 písm. a) ostatné výnosy z cenných papierov (len daň 19%/25%).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

JUGGLER napísal: St 08 03, 2023 10:55 pm To VEVE je zbytočná komplikácia. Je to Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF, ktoré sa dá kúpiť aj v akumulačnej verzii, kde sa človek neotravuje s dividendami. Ticker akumulačnej verzie je VGVF ( ak chceme kúpiť za EUR v Nemecku), alebo VHVE na Londýnskej burze za USD.

Ja to vysvetlujem takto: v tom ETF máte 65% akcií z USA, kde by sa divi zrážkovo zdanili sadzbou 15% ( ak by ste mali vyplnený formulár W8BEN..ináč 30% ). Ale zbytok tvoria akcie Japonska, U.K., Canada, Francúzsko, Austrália, Nemecko, Kórea, Holandsko...a každá z týchto krajín má svoje sadzby a svoje byrokratické muchy...

Ale FOND, teda to ETF je ako investor samostatný subjekt, v našom prípade U.K. subjekt, tak to zdanenie dividend vyplatených fondu podľa mňa prebieha podľa zmlúv medzi U.K a danými štátmi.

A tu prichádza prúser, že toto všetko je komplikované tým, že akýkoľvek výnos vyplácaný fondom vám ako investorovi do fondu už podľa našej legislatívy nemusí byť braný ako dividenda. Zo strany FS môže dôjsť k rôznym požiadavkám...v najhoršom prípade 19%/25% daň + 14% odvody.

Broker vo výpise môže vyznačiť, že ide o dividendu, alebo o platbu v mene dividend.
Lenže z U.K pôjde report na FS v SR, že vám v U.K. bol vyplatený nejaký výnos. ( píšu sumu, ale môžu ju prekrútiť a je na daňovníkovi aby po predvolaní podal vysvetlenie ). Taká výmena informácii funguje od 2016.

To vypisujem z linky Finaxu:

výplata výnosu z fondu však nespĺňa definíciu dividendy podľa slovenskej legislatívy, kde dividenda je podiel na hospodárskom výsledku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva (dala by sa akceptovať pri zahraničných SICAV fondoch),
môžete sa stretnúť teda až s troma prístupmi k zdaňovaniu „dividend“ z podielových fondov:
rovnako ako dividendy (podiely na zisku) z obchodných spoločností (príjem podľa § 3 ods. 1 písm. e),
zaradiť takéto príjmy do ostatných § 8 zákonom nešpecifikovaných príjmov (19%/25% daňová sadzba i zdravotné odvody 14%),
stretli sme sa už aj s ich zaradením do § 7 ods. 1 písm. a) ostatné výnosy z cenných papierov (len daň 19%/25%).
Ako by som nasiel tie SICAV fondy?
Asi by sa trebalo skontatovať s daňovym a opýtať sa na konkrétne ETF... Neviem či by mi to takto vedeli presne povedať, ale kto ked nie oni.

Pri 30% dani by som sa na to vykašľal a pri 19 by som velmi uvazoval, najlepšia by bola ta 7 ... :D

A teda rozumiem správne že dividenda jednotlivých akcii sa dani 7% sadzbou tak?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ak držíš akcie amerických firiem, američania si sami strhnú 15% daň. Dividendu berú ako zisk vygenerovaný americkým subjektom - je to podiel na zisku, ktorý vytvorila americká firma. V rámci zmluvy o zamedzeni dvojitého zdanenia, ktorú máme podpísanú z USA už na Slovensku neplatíš žiadnu daň. .

V SR je daň z dividendy 7%. Ztrhnutých 15% v USA je viac ako 7%, takže SR už nechce nič. Keby sme však mali daň z dividend 25%..tak by si doplatil 10% (15% by ostalo v USA a 10% v SR ). Keby sme nemali zmluvu s USA, alebo USA by si nestrhlo žiadnu daň, tak u nás by si zdanil 7%.

P.S. Platí to aj naopak. Ak má američan zainvestované v slovenskej firme a firma mu vyplatí podiel na zisku (dividendu ), strhne mu 7% a odvedie štátu. Američan potom zvyšok do americkej sadzby z dividend (ktorá je vyššia) doplatí v USA.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

JUGGLER napísal: Št 09 03, 2023 12:39 am Ak držíš akcie amerických firiem, američania si sami strhnú 15% daň. Dividendu berú ako zisk vygenerovaný americkým subjektom - je to podiel na zisku, ktorý vytvorila americká firma. V rámci zmluvy o zamedzeni dvojitého zdanenia, ktorú máme podpísanú z USA už na Slovensku neplatíš žiadnu daň. .

V SR je daň z dividendy 7%. Ztrhnutých 15% v USA je viac ako 7%, takže SR už nechce nič. Keby sme však mali daň z dividend 25%..tak by si doplatil 10% (15% by ostalo v USA a 10% v SR ). Keby sme nemali zmluvu s USA, alebo USA by si nestrhlo žiadnu daň, tak u nás by si zdanil 7%.

P.S. Platí to aj naopak. Ak má američan zainvestované v slovenskej firme a firma mu vyplatí podiel na zisku (dividendu ), strhne mu 7% a odvedie štátu. Američan potom zvyšok do americkej sadzby z dividend (ktorá je vyššia) doplatí v USA.
Ešte by som mal posledne 2 otazočky.
1. Pri akumulačnom ETF budem priamo vidieť ako mi pribudaju akcie ETF fondu, cize naprikald mam teraz 94 akcii ETF IWDA a keby som ich už nikdy neprikupil tak mi budu pribudať podľa toho aka veľka je akumulačna dividenda? Že napr. ked už nikdy neprikupim nič tak o 30 rokov budem mat hoci aj 987 akcii?

2. Teoreticky keby som pri veľkosti portfolia 100000 eur odpredaval 2% ročne a vyplacal si tak ,,dividendu´´ tak mi peniaze nikdy nedojdu a portfolio sa aj v čase zvacsi?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja tomu rozumiem tak, ze investor v ETFku, ktore je registrovane mimo USA neplati americku dan z dividend v USA za americke firmy, ktore ETFko vlastni.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Croven »

Rokosák napísal: Pi 10 03, 2023 12:35 am Ja tomu rozumiem tak, ze investor v ETFku, ktore je registrovane mimo USA neplati americku dan z dividend v USA za americke firmy, ktore ETFko vlastni.
Do ETF prídu dividendy z USA rovno z danené 15% - to je daň v USA pre firmy v US, potom sa ďalej rieši aké pravidla danenia má štát do ktorého dividendy pretečú, preto sú v EU etfka registrované z štátoch kde je 0% daň za divi - opravte ma prosím, ak sa mýlim.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Podla mna dan z dividendy plati ETFko priamo Spojenym statom. Ta dan je zapocitana do vydavkov ETFka (aj inych fondov), co sa odrazi v cene (NAV), za ktoru klient plati ci kupuje. Teda klient plati dane nepriamo, ale v tom pripade nemusi este raz platit dan z dividend ako jednotlivec.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

boarder171 napísal: Pi 10 03, 2023 12:19 am
Ešte by som mal posledne 2 otazočky.
1. Pri akumulačnom ETF budem priamo vidieť ako mi pribudaju akcie ETF fondu, cize naprikald mam teraz 94 akcii ETF IWDA a keby som ich už nikdy neprikupil tak mi budu pribudať podľa toho aka veľka je akumulačna dividenda? Že napr. ked už nikdy neprikupim nič tak o 30 rokov budem mat hoci aj 987 akcii?
Nie. Budeš mať stále toľko akcií kolko si kúpil, ale budú mať vyššiu cenu. Takže tvoj účet bude rásť rýchlejšie ako index.
ETF na SP500 ktoré vypláca dividendu rastie približne rovnako ako index. Pretože v indexe vidíš priemer cien všetkých akcií bez dividend.

Ked firma vyplatí dividendu napr. 2%, cena jej akcie klesne o 2%. Dividenda je v podstate vyplatenie časti majetku (zisku ) firmy, preto sa hodnota tej firmy zmenší (preto klesne cena akcie ).

Ale ked máš akumulačný fond, ten ti dividendy nevyplatí, ale za tie peniaze kúpi ďalšie akcie. Akcie z indexu do svojho majetku, nie tebe. Zvýši svoj majetok a preto cena ETF rastie. Ty nemáš na účte viac akcií, ale máš drahšie akcie, preto tvoj účet rastie.

Rozdiel môžeš vidieť na konkrétnom ETF, ked porovnáš výnos distribučnej a akumulačnej formy.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Dist) za posledných 5 rokov v USD: +42,92%(IUSA v USD) a +66,6% (IUSA v EUR)
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (acc) za posledných 5 rokov: +53,67% (CSPX v USD) a +79,13% (SXR8 v EUR)

Ak by si mal distribučnú formu, tak tie dividendy sa ti vyplatia na účet ( u brokera, v banke ..).
Ale tie peniaze už nepracujú = nezhodnocujú sa. Ak by si chcel aby pracovali musel by si ich znovu investovať ( kúpiť si za nich niečo čo sa zhodnocuje). Ak by si kúpil rovnaké indexové ETF, vtedy by ti rástol počet akcií toho ETF ( ale bez dividend budú mať vždy nižšiu cenu )

Dúfam že som to vysvetlil po lopate. Aj mne sa to niekedy pletie, takže žiadny problem ked si veci vysvetlime.


2. Teoreticky keby som pri veľkosti portfolia 100000 eur odpredaval 2% ročne a vyplacal si tak ,,dividendu´´ tak mi peniaze nikdy nedojdu a portfolio sa aj v čase zvacsi?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Najlepšie je mať zainvestované v akumulačnej forme ETF a nestarať sa o dividendy. A ked potrebuješ peniaze, tak si z účtu zoberieš nejaké %. Veď na tom bohatnú banky a inštitúcie, ked ti berú napr. 2% ročne ako poplatok za aktívnu správu.

Ako vidíš, s reinvestovanými dividendami dosiahneš oveľa vyšší výnos, takže je z čoho brať.
Ak si vyplatíš 2% už to nie je dividenda, ale výnos oslobodený od daní a odvodov. Jediná podmienka čo treba splniť je, že musíš to ETF držať minimálne 1 rok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Pi 10 03, 2023 4:57 pm
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Dist) za posledných 5 rokov v USD: +42,92%(IUSA v USD) a +66,6% (IUSA v EUR)
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (acc) za posledných 5 rokov: +53,67% (CSPX v USD) a +79,13% (SXR8 v EUR)
Ak by som nakupoval distribučné ETF a za obdržané dividendy by som nakupoval ďalšie kusy toho istého distribučného ETF, tak by som sa teoreticky mal dostať na rovnakú hodnotu portfólia?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Croven napísal: Pi 10 03, 2023 5:48 pm Ak by som nakupoval distribučné ETF a za obdržané dividendy by som nakupoval ďalšie kusy toho istého distribučného ETF, tak by som sa teoreticky mal dostať na rovnakú hodnotu portfólia?
Áno. Toto robí Ladis. Ale mal by si časový sklz a možno vyššie náklady ako fond. Divi sa vyplácajú 4 x ročne.

V naších podmienkách, ked máme sadzbu divi 7% to teoreticky môžeš takto robiť. Hlavne keby si použil brokera zadarmo, ktorý umožnuje nákup zlomkových ETF. Myslím, že etfmatic to tak robí...vyplatené divi ihned reinvestuje v prospech klienta.

Ale v Ladisovom prípade ked v Nemecku majú sadzbu 25%, zbytočne sa ďodaňovaním Ladis pripravuje o výnos.

P.S. Ešte k tomu čo bolo napísané predtým. V Amerike pri DRIP (Dividend Reinvestment Plan) v niektorých prípadoch, hlavne pre američanov je možné dostať na účet akcie (nie cash). Ale je to tiež po zdanení.

U nás zráža 7% daň z dividend firma ( ked si napr. vyplatíte zisk z s.r.o. ). V Amerike je výberom daní poverená bud firma, alebo broker. Nie je to tak, že nejaké zahraničné ETF by platilo američanom daň z dividend.
Americká daň sa zdaní v USA, tak ako sa naše dividendy zdania v SR.
boarder171 napísal: Pi 10 03, 2023 12:19 am
2. Teoreticky keby som pri veľkosti portfolia 100000 eur odpredaval 2% ročne a vyplacal si tak ,,dividendu´´ tak mi peniaze nikdy nedojdu a portfolio sa aj v čase zvacsi?

Ďakujem pekne za odpoveď.
ÁNO ! Trochu od veci som ti odpovedal predtým, ale teraz som si uvedomil, že ti treba vysvetliť aj zložené úročenie.

Zložené úročenie je výraz, ktorý označuje stúpajúci výnos v dôsledku toho, že sa reinvestujú dividendy, aj tvoj výnos.
Keď peniaze nevyberáš a investícii dopraješ čas, výnos sa začne nabaľovať ako snehová guľa. Výnos po rokoch začne stúpať exponenciálne, čo Einstein nazval 7 div sveta.

Ak túto vec pochopíš a začneš investovať ako mladý, na staré kolená môžeš mať nielen parádny dôchodok, ale môžeš sa stať milionárom a zabezpečiť rodinu i svojích potomkov na večné časy.

Po lopate to môžem vysvetliť nasledovne.

Ak by si investoval 1000 USD pri cene indexu 1000 USD a teraz je cena indexu 4000 USD, logicky si myslíš, že budeš mať na účte 4000 (výnos +3000 , teda +300% ). Nie. V skutočnosti by si mal na účte 6000 ( výnos 5000, teda +500% ).

Ak by si to nechal na účte ďalších 30 rokov a výnos akciového trhu by bol 10% p.a., tak z tej jednej tisícky by si mal nakoniec
cca 118 000. Toto ohromné zhodnotenie jediného malého vkladu ukazuje aký potenciál má sporo-investovanie.

Teraz si predstav, že neinvestuješ len jednu tisícku, ale budeš do toho vrážať viac. Jediná podmienka je, aby akciový trh dlhodobo rástol ako posledných 100 rokov, teda zhodnocoval sa v priemere 10% p.a. ( ked bude menej, nič sa nestane ).

Investuješ do podnikania. Všeličo sa môže stať a nie je príjemné žiť v strese, či nebudú trhy klesať práve vtedy, keď pôjdeš do penzie. Preto je koncept NIH (nekonečný investičný horizont ), alebo hnutie F.I.R.E. (Financial Independence, Retire Early ) založené na princípe do určitého času dosiahnúť taký kapitál, z ktorého ťa 4% ročne uspokojí na večné časy.

Mimochodom, na podobnom princípe sa vypláca Nobelová cena.

Musel by som o tom písať dlhý príspevok, tak to skrátim do verzie, ktorú som už prepočítal a len poviem čísla:

Za cenu jedného priemerného auta a 100 mesačne od veku 25...pri navyšovaní mesačného vkladu každých 10 rokov sa v pohode dá dostať do veku 65 na kapitál takmer 3 milióny €.

Z toho by úvodná renta 4% bola 120 000 € ročne, teda 10 000 € mesačne.

Ked nechám tento kapitál dalej rásť donekonečna, tak (pri výplate tých 4% p.a.) za dalších 10 rokov bude na účte 5 miliónov a za ďalších 10 rokov viac ako 9 miliónov.... Ide o to, aby tento proces bol čisto sedliacky, teda naplánovať to bez špekulácii, nastaviť si na to psychiku a držať sa plánu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

S dividendami u ETF je to komplikovanejsie ako to na 1 pohlad vyzera. Ide o to, ze pri vyplate dividend mimo dany stat, firma musi vyplatit dividendu zrazenu o zrazkovu dan podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenie medzi statom domicilu ETF a statom danoveho domicilu drzitela ETF.

A dan odviest statu. Preto sa ta dan vola zrazkova.

Rovnaky rezim sa uplatnuje napr. pri bankovych vkladoch, kde klient dostane urok uz rovnako zdaneny zrazkovou danou.

Cize mozu nastat rozne pripady napr.:

- US ETF dostava divi z US firiem nezdanene
- US ETF dostava divi zo zahranicnych firiem zdanene zrazkovou danou podla zmluvy o ZdZ medzi US a krajiny povodu firmy
- My ako slovenske FO dostaneme divi z US ETF zdanenu 15% zrazkovou danou - zas rovnaky princip vyplata divi z US do EU.
Musis ich ale uviest v DP a tym padom podat typ B.

- EU ETF akumulacne aj distribucne - dostavaju z US firiem divi zdanene 15% zrazkovou danou
- EU akumulacne ETF ich reinvestuje - nakupuje za ne dalsie akcie drzanych firiem. Cize celkove zdanenie divi je 15% a nemusis ich uvadzat v DP a teda podavat DP typ B.

- EU distribucne ETF - ich vyplati tebe ako drzitelovy a tu mozu nastat 2 pripady podla toho kde je registrovane ETF:
1. su staty ako Irsko a Luxembursko, ktore vyplatenu divi nezdanuju a teda si ju musis zdanit sam 7% danou z dividend pomocou podaneho DP typ B.
2. z ostatnych krajin EU budu divi zdanene podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a danou krajinou. Ako uviedol juggler napr. Nemecko uplatnuje 25% sadzbu. A nasledne ich musis uviest v DP a tym padom podat typ B.

=> EU distribucne ETF ma dvojite zdanenie dividend.

Rovnako to funguje aj u SK s.r.o. - vyplata dividend FO s pobytom v SR, alebo EU sa zdani zrazkovou danou 7%. Vyplata PO (s danovym domicilom SR, alebo EU) sa vyplaca nezdanena. Vyplata FO a PO do 3. krajin je podla nejakych pravidiel (to uz je mimo tejto temy) 7% alebo 35% zrazkova dan.

Amici pri drip reinvestuju nezdanene divi, dokonca aj ked si ich nechaju vyplatit tak do nejakej sumy celkovych prijmov neplatia ziadnu dan z divi. https://www.investopedia.com/ask/answer ... ld-etf.asp
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Pi 10 03, 2023 7:23 pm Amici pri drip reinvestuju nezdanene divi, ...
Nie sú zdanené zrážkovo ako nám, ale sú predmetom dane, ked sa realizuje výnos.

Shares that are acquired through DRIPs are taxable – they are considered to be income even though the actual cash dividend was reinvested. Therefore, shareholders are required to maintain records (i.e., a record of a transaction, cost base, capital gains/losses) for the purpose of tax reporting. It can be troublesome and time-consuming for investors.
https://corporatefinanceinstitute.com/r ... plan-drip/

Do I pay taxes on drip dividends?
Dividends are taxable regardless of whether you take them in cash or reinvest them in the mutual fund that pays them out.

Komplikované je viesť účtovníctvo:

Nevýhodou používania DRIP je, že investor musí sledovať nákladovú bázu pri mnohých malých nákupoch akcií a viesť záznamy o týchto nákupoch v papierovej alebo elektronickej forme. Tým sa zaistí, že investor dokáže presne vypočítať daň z kapitálových výnosov pri predaji akcií a na požiadanie štátu doložiť nákladový základ. Toto vedenie záznamov môže byť zaťažujúce (alebo nákladné, ak ho vykonáva účtovník), ak sa investor zúčastňuje na viacerých DRIP počas mnohých rokov. Napríklad účasť na 15 DRIPoch počas desiatich rokov, pričom všetky akcie vyplácajú štvrťročné dividendy, by viedla k evidencii najmenej 615 podielov akcií - 15 počiatočných nákupov plus 600 reinvestovaných dividend. Ďalšie komplikácie nastanú, ak investor pravidelne nakupuje alebo predáva akcie, alebo ak sa spoločnosť zúčastní na udalosti, ktorá si vyžaduje úpravu obstarávacej ceny, ako napríklad spin-off alebo fúzia.

P.S. Sedliakovi stačí jediná vedomosť:

pri akumulačných ETFs netreba o dividendách + daniach nič vedieť, takisto nič robiť
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

JUGGLER napísal: Pi 10 03, 2023 4:57 pm
boarder171 napísal: Pi 10 03, 2023 12:19 am
Ešte by som mal posledne 2 otazočky.
1. Pri akumulačnom ETF budem priamo vidieť ako mi pribudaju akcie ETF fondu, cize naprikald mam teraz 94 akcii ETF IWDA a keby som ich už nikdy neprikupil tak mi budu pribudať podľa toho aka veľka je akumulačna dividenda? Že napr. ked už nikdy neprikupim nič tak o 30 rokov budem mat hoci aj 987 akcii?
Nie. Budeš mať stále toľko akcií kolko si kúpil, ale budú mať vyššiu cenu. Takže tvoj účet bude rásť rýchlejšie ako index.
ETF na SP500 ktoré vypláca dividendu rastie približne rovnako ako index. Pretože v indexe vidíš priemer cien všetkých akcií bez dividend.

Ked firma vyplatí dividendu napr. 2%, cena jej akcie klesne o 2%. Dividenda je v podstate vyplatenie časti majetku (zisku ) firmy, preto sa hodnota tej firmy zmenší (preto klesne cena akcie ).

Ale ked máš akumulačný fond, ten ti dividendy nevyplatí, ale za tie peniaze kúpi ďalšie akcie. Akcie z indexu do svojho majetku, nie tebe. Zvýši svoj majetok a preto cena ETF rastie. Ty nemáš na účte viac akcií, ale máš drahšie akcie, preto tvoj účet rastie.

Rozdiel môžeš vidieť na konkrétnom ETF, ked porovnáš výnos distribučnej a akumulačnej formy.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Dist) za posledných 5 rokov v USD: +42,92%(IUSA v USD) a +66,6% (IUSA v EUR)
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (acc) za posledných 5 rokov: +53,67% (CSPX v USD) a +79,13% (SXR8 v EUR)

Ak by si mal distribučnú formu, tak tie dividendy sa ti vyplatia na účet ( u brokera, v banke ..).
Ale tie peniaze už nepracujú = nezhodnocujú sa. Ak by si chcel aby pracovali musel by si ich znovu investovať ( kúpiť si za nich niečo čo sa zhodnocuje). Ak by si kúpil rovnaké indexové ETF, vtedy by ti rástol počet akcií toho ETF ( ale bez dividend budú mať vždy nižšiu cenu )

Dúfam že som to vysvetlil po lopate. Aj mne sa to niekedy pletie, takže žiadny problem ked si veci vysvetlime.


2. Teoreticky keby som pri veľkosti portfolia 100000 eur odpredaval 2% ročne a vyplacal si tak ,,dividendu´´ tak mi peniaze nikdy nedojdu a portfolio sa aj v čase zvacsi?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Najlepšie je mať zainvestované v akumulačnej forme ETF a nestarať sa o dividendy. A ked potrebuješ peniaze, tak si z účtu zoberieš nejaké %. Veď na tom bohatnú banky a inštitúcie, ked ti berú napr. 2% ročne ako poplatok za aktívnu správu.

Ako vidíš, s reinvestovanými dividendami dosiahneš oveľa vyšší výnos, takže je z čoho brať.
Ak si vyplatíš 2% už to nie je dividenda, ale výnos oslobodený od daní a odvodov. Jediná podmienka čo treba splniť je, že musíš to ETF držať minimálne 1 rok.
A nemôže dôjsť k tomu že už nebudem mať v budúcnosti čo odpredávať? Keď pravidelne 4% odpredaj a niekoľko zlých rokov ... či to prebieha pravidelne split akcii pri ETF ?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Croven »

Ak mám US ETF a príde mi z neho divi, tak je ponížená o 15%? Tzn do ETF pridu už 15% zdanené dividendy z US firiem a tieto už zdanené dividendy prídu v patričnom množstve mne na základe počtu vlastnených ETF? Alebo potom ešte sa tá dividenda daní znova 15% ako ďalšia dividenda z ETF?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Croven napísal: Pi 10 03, 2023 10:03 pm Ak mám US ETF a príde mi z neho divi, tak je ponížená o 15%? Tzn do ETF pridu už 15% zdanené dividendy z US firiem a tieto už zdanené dividendy prídu v patričnom množstve mne na základe počtu vlastnených ETF? Alebo potom ešte sa tá dividenda daní znova 15% ako ďalšia dividenda z ETF?
Však ti to vypísal Andre:

- US ETF dostava divi z US firiem nezdanene
- US ETF dostava divi zo zahranicnych firiem zdanene zrazkovou danou podla zmluvy o ZdZ medzi US a krajiny povodu firmy
- My dostaneme divi z US ETF zdanenu 15% zrazkovou danou - Musis ich ale uviest v DP a tym padom podat typ B.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

boarder171 napísal: Pi 10 03, 2023 9:37 pm A nemôže dôjsť k tomu že už nebudem mať v budúcnosti čo odpredávať? Keď pravidelne 4% odpredaj a niekoľko zlých rokov ... či to prebieha pravidelne split akcii pri ETF ?
Všetko sa môže stať. Garantovaná je iba smrť, dane a inflácia.

Z istotou ti môžem povedať akurát toľko, že tvoje úspory v 2022 stratili hodnotu -12,8%.
Ak by si ich mal v akciách v ETF USA v EUR, tak -13,3% a k tomu inflácia -12,8%...spolu takmer -25% :)

Ak neurobíš nič, tvoje úspory o 20 rokov budú mať polovičnú hodnotu. To je takmer istota. Môže byť aj horšie.
Ak sa svetové podnikanie nezrúti, tak porazíš infláciu a k tomu čistý výnos cca +6,5% p.a. ( +266% )

To či ETF ako fond urobí split je rozhodnutie správcu fondu. Pri jednotlivých akciách sa robia splity, ked manažment usúdi, že cena akcie je pre investorov privysoká. Pri raste približne 10% p.a. a existencii ETF USA 30 rokov zaťiaľ originál SPY nesplitoval.
Ostatné verzie ETF sú mladšie a je mi úplne jedno, či budú časom splitovať, alebo nie. Pre investora split nie je problém, ale zvyčajne výhoda.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Myslim, ze boarder171 celkom nechape co znamena split akcie. Split 1:10 znamena, ze ked mas 1 akciu v hodnote 100, po splite budes mat 10 akcii kazdu v hodnote 10. Realne ti nepribudne ziadny majetok..

Ten koncept 4% je postaveny na nejakych backtestoch, buducnost moze byt horsia. V tom clanku co bol link vyssie, to je popisane. A je tam aj tabulka pravdepodobnosti vycerpania prostriedkov..

Cize idealne si nastavit vybery nizsie, podla tych backtestov 3% by mali byt bezpecne. Ale zas o to potrebujes vyssi kapital, aby si si udrzal nejaky standard.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: So 11 03, 2023 7:54 am Ten koncept 4% je postaveny na nejakych backtestoch, buducnost moze byt horsia. V tom clanku co bol link vyssie, to je popisane. A je tam aj tabulka pravdepodobnosti vycerpania prostriedkov..
Samozrejme. Človek si to môže riadiť sám. nemusí si vyplácať rovno 10 000 € mesačne :)

Práve som videl v TV pána Ovčarika. Relácia o tom ako treba investovať, lebo dôchodcovia trú biedu na staré kolená.
Že Slovensko je typické tým, že ľudia vo vyššom produktívnom veku rozdajú majetky deťom a potom sami nemajú z čoho žiť.

V TV nemôžu propagovať nijakú inštitúciu. Ale v tejto relácii kamera ukazovala knihu v ktorej svietilo logo Partners Investmentst. Takisto počas relácie sa objavilo že Maroš Ovčarik - generálny riaditeľ Partners Investments.

Tak som si spomenul, že pod lampou je najväčšia tma a že práve tí najväčší zdierači na Slovensku propagujú sporo-investovanie. V porovnaní spôsobov ako investovať cez ETF Partners obsadzuje posledné priečky s dlhodobým efektom poplatkov až -50%.. Inýmo slovami ako keby pán Ovčarik povedal, sporo-investujte cez nás a prídete o polovicu výnosu.

My tu riešime či úspešný investor vyžije s renty 4% p.a, alebo stačí 3% p.a. a partners Investments vám účtuje napr. 2,9%p.a..

Takisto sme zistili, ako zavádza investičná kalkulačka na Finančnom kompase, ktorý patrí Partners .
Úplným králom zdierania je však IAD investments v indexovom fonde s priebežným poplatkom 3,64% p.a.

Stačí si uvedomiť, že ked to nejaký investor ide na to, že si bude vyplácať 10 000 € mesačne...tak keby bol hlupák a nevyznal sa v poplatkoch, presne tolko by na poplatkoch strácal. Ale to by sa nikdy nedozvedel, lebo by sa k velkým výnosom (kvôli poplatkom ) nedopracoval..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa boarder171 »

JUGGLER napísal: So 11 03, 2023 1:43 pm
andre napísal: So 11 03, 2023 7:54 am Ten koncept 4% je postaveny na nejakych backtestoch, buducnost moze byt horsia. V tom clanku co bol link vyssie, to je popisane. A je tam aj tabulka pravdepodobnosti vycerpania prostriedkov..
Samozrejme. Človek si to môže riadiť sám. nemusí si vyplácať rovno 10 000 € mesačne :)

Práve som videl v TV pána Ovčarika. Relácia o tom ako treba investovať, lebo dôchodcovia trú biedu na staré kolená.
Že Slovensko je typické tým, že ľudia vo vyššom produktívnom veku rozdajú majetky deťom a potom sami nemajú z čoho žiť.

V TV nemôžu propagovať nijakú inštitúciu. Ale v tejto relácii kamera ukazovala knihu v ktorej svietilo logo Partners Investmentst. Takisto počas relácie sa objavilo že Maroš Ovčarik - generálny riaditeľ Partners Investments.

Tak som si spomenul, že pod lampou je najväčšia tma a že práve tí najväčší zdierači na Slovensku propagujú sporo-investovanie. V porovnaní spôsobov ako investovať cez ETF Partners obsadzuje posledné priečky s dlhodobým efektom poplatkov až -50%.. Inýmo slovami ako keby pán Ovčarik povedal, sporo-investujte cez nás a prídete o polovicu výnosu.

My tu riešime či úspešný investor vyžije s renty 4% p.a, alebo stačí 3% p.a. a partners Investments vám účtuje napr. 2,9%p.a..

Takisto sme zistili, ako zavádza investičná kalkulačka na Finančnom kompase, ktorý patrí Partners .
Úplným králom zdierania je však IAD investments v indexovom fonde s priebežným poplatkom 3,64% p.a.

Stačí si uvedomiť, že ked to nejaký investor ide na to, že si bude vyplácať 10 000 € mesačne...tak keby bol hlupák a nevyznal sa v poplatkoch, presne tolko by na poplatkoch strácal. Ale to by sa nikdy nedozvedel, lebo by sa k velkým výnosom (kvôli poplatkom ) nedopracoval..
Čiže keby som len predsa chcel dividendy tak najlepšie Dividendove ETF s domicilom v USA resp. americké ETF kde sa to zdaní len raz 15% a to len uvediem v DP. Prípadne bude treba dodaniť 4% do slovenskych 19%? :D
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Všetko už bolo napísané len chcem aby to bolo hlasnejšie 😀. To, že po roku držby neplatíme z výnosu ETF dane je aspoň pre mňa zázrak. Dokedy ten zázrak bude neviem, ale kým tu je treba to využiť. Osobné financie su živá záležitosť, portfólio na vyplácanie renty väčšinou nevznikne ani nezanikne za rok, radšej než si stanovovať tvrdé percento vo výplatnej fáze by som sa tomu venoval a prispôsoboval potrebám.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

boarder171 napísal: Ne 12 03, 2023 11:42 pm Čiže keby som len predsa chcel dividendy tak najlepšie Dividendove ETF s domicilom v USA resp. americké ETF kde sa to zdaní len raz 15% a to len uvediem v DP. Prípadne bude treba dodaniť 4% do slovenskych 19%? :D

Za mňa: vzhľadom na to, že naša Finančná správa vydala stanovisko, že dividendu z distribučného ETF je potrebné zdaňovať ako príjem z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. a) a to je daň 19%/25% ja ako SEDLIAK, čo nemá rád komplikácie, ja by som nikdy neinvestoval do ETF, ktoré vypláca dividendu.

Mne pripadá rozumné a elegantné riešenie také, že investujem do akumulačnej verzie ETF a vyplácam si namiesto dividendy hocijakú sumu, ktorá je automaticky oslobodená od daní a odvodov.

V otázke do akého dividendového ETF by som investoval mám tiež na 100% jasné stanovisko.

Žiadne európske, žiadne celosvetové.
Jedine americké dividendové ETFs obsahujú také dividendové akcie, ktoré vyplácajú dividendy a zároveň rastú.
Stačí sa pozrieť do našej hitparády, výsledok po 7 rokoch:

ETF USA (USD) +109,08% , +11,11% p.a., náš benchmark: pasívny investor v etf na index SP500.
.............................................................................................................................................................................................................................................................................
ETF USA DIVIDENDOVÍ ARISTOKRATI (USD ): +105,38%, +10,83% p.a., (s reinvestovanými dividendami)


a viď chudákov:

ETF EU DIVIDENDOVÍ ARISTOKRATI (EUR): +22,37%, +2,93% p.a., (s reinvestovanými dividendami)

ETF EU VYSOKÉ DIVIDENDY (EUR): +18,42%, +2,44% p.a, (s reinvestovanými dividendami)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Franto napísal: Po 13 03, 2023 12:01 am Aj vieš, v ktorých krajinách EÚ je takýto zázrak, že sa po roku neplatia dane z výnosu ETF?
Nemám oficiálny zdroj tak to sem nebudem dávať ale je dosť ľudí na svete, ktorí by veľmi radi upredňostnili výnos z predaja ETF oslobodený od dane po dlhodobom držaní. Ďakujem Franto :palec_hore: Každopádne možnosti tu sú, aj pre aj proti ešte, že si je z čoho vybrať.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Vacsina krajin ma nejake zvyhodnenia investovania. Casovy test ma kopec krajin - Cesko, Nemecko, Slovinsko, Portugalsko.. Len casovy test maju vacsinou dlhsi nie 1 rok ako my, ale 3,10,20 rokov..

To stanovisko FS je podla mna rovnaky nezmysel ako to k casovemu testu, len sa do toho este nikto "neobul". https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... asovy-test
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Croven »

andre napísal: Po 13 03, 2023 8:07 am Vacsina krajin ma nejake zvyhodnenia investovania. Casovy test ma kopec krajin - Cesko, Nemecko, Slovinsko, Portugalsko.. Len casovy test maju vacsinou dlhsi nie 1 rok ako my, ale 3,10,20 rokov..

To stanovisko FS je podla mna rovnaky nezmysel ako to k casovemu testu, len sa do toho este nikto "neobul". https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... asovy-test
Len pre info: Česko má 3 roky, ale každý rok možem predať do 100 tisic kč akcíi/cenných papierov bez danenia a nutnosti to uvádzať do DP.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
@andre k tomu clanku... Myslim si, ze je uplne super a konecne spravny a vysvetlujuci (co som nastudoval hore dole po internete ine clanky, tento mi najviac dava zmysel aj s tym vyjadrenim FS...
Jedna otazka... pripravujem si taky manual na buducorocne danove, nech to uz mam konecne uplne kosher a ked som si robil nanecisto cez FS / danovy formular podla toho clanku, tak tam je, ze sa vyplnia hrube divi a potom uz zaplatena dan sa zapocita tusim v riadku 111. Lenze ja som mal ten riadok by default vysedeny a musel som doplnit (asi - moj predpoklad) aj raidok 110 (alebo nejaky iny, pri 110 to zafungovalo)... Tak je potrebne vyplnit aj tu 110 a teda dava sa tam tiez hruba dividenda ci ako? Lebo to som nikde nenasiel.
Vdaka
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

rmaly napísal: St 19 04, 2023 7:54 pm
andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
@andre k tomu clanku... Myslim si, ze je uplne super a konecne spravny a vysvetlujuci (co som nastudoval hore dole po internete ine clanky, tento mi najviac dava zmysel aj s tym vyjadrenim FS...
Jedna otazka... pripravujem si taky manual na buducorocne danove, nech to uz mam konecne uplne kosher a ked som si robil nanecisto cez FS / danovy formular podla toho clanku, tak tam je, ze sa vyplnia hrube divi a potom uz zaplatena dan sa zapocita tusim v riadku 111. Lenze ja som mal ten riadok by default vysedeny a musel som doplnit (asi - moj predpoklad) aj raidok 110 (alebo nejaky iny, pri 110 to zafungovalo)... Tak je potrebne vyplnit aj tu 110 a teda dava sa tam tiez hruba dividenda ci ako? Lebo to som nikde nenasiel.
Vdaka
Dividendy podla podľa § 51e zákona- FO zamestnanec
Príklad dividenda-100 EUR brutto, daň z dividend zaplatená v zahraničí-15EUR
riadok 01 100
riadok 06 100
riadok 07 100
riadok 09 7.00
riadok 13 100
riadok 14 15.00
riadok 15 100
riadok 16 7.00
riadok 17 7.00
riadok 18 0.00
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: St 19 04, 2023 8:13 pm
rmaly napísal: St 19 04, 2023 7:54 pm
andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
@andre k tomu clanku... Myslim si, ze je uplne super a konecne spravny a vysvetlujuci (co som nastudoval hore dole po internete ine clanky, tento mi najviac dava zmysel aj s tym vyjadrenim FS...
Jedna otazka... pripravujem si taky manual na buducorocne danove, nech to uz mam konecne uplne kosher a ked som si robil nanecisto cez FS / danovy formular podla toho clanku, tak tam je, ze sa vyplnia hrube divi a potom uz zaplatena dan sa zapocita tusim v riadku 111. Lenze ja som mal ten riadok by default vysedeny a musel som doplnit (asi - moj predpoklad) aj raidok 110 (alebo nejaky iny, pri 110 to zafungovalo)... Tak je potrebne vyplnit aj tu 110 a teda dava sa tam tiez hruba dividenda ci ako? Lebo to som nikde nenasiel.
Vdaka
Dividendy podla podľa § 51e zákona- FO zamestnanec
Príklad dividenda-100 EUR brutto, daň z dividend zaplatená v zahraničí-15EUR
riadok 01 100
riadok 06 100
riadok 07 100
riadok 09 7.00
riadok 13 100
riadok 14 15.00
riadok 15 100
riadok 16 7.00
riadok 17 7.00
riadok 18 0.00
Len ten clanok je o zdanovani (spravnom ) dividend z ETF podla 7-1-a. Pisu, ze to v odseku VII riadok 1 vyplnis hrube divi v eur, co je jasne a chapem... a poznamka je, ze mozes zapocitat zaplatenu dan (napriklad 15% z usa alebo cr) a doplatim vlastne iba 4/10% do 19/25% podla prijmu... a ze tu zaplatenu dan mam dat do riadku 111, lenze ten je vysedeny... a "aktivuje" sa az ked vyplnim napriklad riadok 110 (co mi dava zmysel, len teda uz by som to chcel mat 100% naporiadku... ten moj osobny manual :) ).
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"