Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ne 05 03, 2023 11:13 am Naozaj je januar slaby na predaje?
To iste pocuvam o decembri, potom o jul-august, lebo dovolenky, teraz aj januar, tak kedy sa predavaju byty, v maji lasky cas? :)
Podľa mňa jar a jeseň je hlavná sezóna pre realitného makléra. Pred Vianocami a cez leto má každý iné priority. Zabezpečovanie dovolenky a prázdninové umiestnenie detí, a potom darčeky od Ježiška.
Ale ako vravel Čapo, predaj luxusných nehnuteľností ide ďalej neohrozene. Mne sa to nezdalo, tak som si pozrel predaje luxusného statku Ferrari v Európe. Rok 2022 ATH zisky a predpoklad na 2023 ešte lepší. Čakacie doby na nový štvordverový model 2 roky plus. Možno predpokladať, že u bonitnej klientely pretrváva aj chuť nakupovať investičné projekty - a výrazného prepadu o 10tky percent sa nedočkáme?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JanH napísal: Ne 05 03, 2023 11:26 am
iceberg8 napísal: Ne 05 03, 2023 11:13 am Naozaj je januar slaby na predaje?
To iste pocuvam o decembri, potom o jul-august, lebo dovolenky, teraz aj januar, tak kedy sa predavaju byty, v maji lasky cas? :)
Podľa mňa jar a jeseň je hlavná sezóna pre realitného makléra. Pred Vianocami a cez leto má každý iné priority. Zabezpečovanie dovolenky a prázdninové umiestnenie detí, a potom darčeky od Ježiška.
Ale ako vravel Čapo, predaj luxusných nehnuteľností ide ďalej neohrozene. Mne sa to nezdalo, tak som si pozrel predaje luxusného statku Ferrari v Európe. Rok 2022 ATH zisky a predpoklad na 2023 ešte lepší. Čakacie doby na nový štvordverový model 2 roky plus. Možno predpokladať, že u bonitnej klientely pretrváva aj chuť nakupovať investičné projekty - a výrazného prepadu o 10tky percent sa nedočkáme?
asi nie. Ludia maju hypoteky jednak viaci ci menej fixovane, za druhe uroky zatial nejako vyrazne az tak nerastu a platy priebezne rastu a budu rast. :)
Ti co uz investicnu nehnutelnost maju, vacsinou sa budu drzat jej zubami nechtami aby teraz predavat nemuseli, prenajat ju mozu kedykolvek./ak berieme do uvahy vacsie mesta/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tie auta, nebude to vdaka E/U, ktora chce obmedzit ICE pohon?
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ne 05 03, 2023 5:21 pm Tie auta, nebude to vdaka E/U, ktora chce obmedzit ICE pohon?
Iceberg V12 6.5 liter mi nepríde ako veľmi ochrane klímy naklonený motor. Neviem ako ich ovplyvní politika EU. Podľa mna to je Business as usual..
https://digitalportal.sk/ferrari-stanov ... roku-2022/
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

barometer-februar-2023-768x1641.jpg
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

no nejake razantne zlacnovanie nevidim...skor taky pozvolny pokles na testovanie, ze pri akej cene zacnu ludia opat kupovat..ja co pozeram inzeraty tu..tak leziaky sa inzeruju za tie iste ceny ako za hypu
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

jedine co sa fakt zmenilo je, ze ak niekto chce ist pozriet nehnutelnost, moze vklude a nemusi kupovat cez telefon :) :)
A ceny kozmeticky klesli... zle su na tom ti, ktori urgentne teraz kvoli nejakej zivotnej situacii musia predat (hrozienka z kolaca pre kupujuceho)...

Jo a vyzera to, ze kataster ma zrazu po rokoch prazdninovy rezim... lebo stihli mi vymazat zalozne pravo tusim za 2 tyzdne a nie ze za 2 mesiace :)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Hehe
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

uhlikova_stopa napísal: Ut 07 03, 2023 7:49 pm no nejake razantne zlacnovanie nevidim...skor taky pozvolny pokles na testovanie, ze pri akej cene zacnu ludia opat kupovat..ja co pozeram inzeraty tu..tak leziaky sa inzeruju za tie iste ceny ako za hypu
Ono to ale také rýchle a razantné nebolo ani po Q2/2008 kedy to u nás bolo na vrchole...

Prvý kvartál po vrchole v 2008 - také tiež len kozmetické... Potom sa to za 3 ďalšie kvartáli urýchlilo viď. obrázok a potom opäť pomalšie tempo. Ale od Q2 2008 ten prepad trval do Q2 2014, čo je 6 rokov. Teraz môžeme byť v podobnej situácii, že nejaký citeľnejší pokles nás čaká až najbližšie obdobie, ale celkovo to pôjde k tým mzdám nazad pomaly. Len pripomínam, že ten rozdiel tempa rastu ceny nehnuteľností vs mzdy, je dnes oveľa vyššie ako pri maximách v Q2 2008. Bude to tentokrát teda iné, dlhšie alebo prudšie? Len sa nahlas zamýšľam :)

pokles nehnutelnosti od roku 2008.jpg
nehnutelnosti podobne situacie.jpg


PS: v tých grafoch na webe sú už updejtované údaje aj za mzdy - posledný 4Q 2022 pre SR aj kraje. https://ako-investovat.sk/ceny-nehnutel ... mzda-v-sr/
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Neviem čo čakáte, že to klesne 20% za 3 mesaice? Nehnuteľnosti majú obrovskú zotrvačnosť, bude to takto klesať možno okolo 1% mesačne, ale ak to bude trvať 2 roky, tak celkový pokles môže byť cez 20%. To nie su akcie, že to rupne 20% za mesiac.
A či to bude dlhšie alebo prudšie ako v roku 2008, podľa mňa ani dlhšie , ani prudšie. Mzdy budú rásť kvôli inflácii rýchlejšie ako po roku 2008, takže odhadujem pozvoľné pomalé klesanie nehnuteľností a rýchlejší rast miezd, niekedy o 3 - 4 roky sa to znovu pretne a začne sa ďalšia dlhoročná rastová fáza realitného cyklu...
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

k tomu rastu mzdy mas nejake data/prognozy ? Co som sa zatial bavil v okoli BA korporatoch realne mzdy nerastu ani nahodou. Nominalne o male percento - to ale nevykryva ani zdaleka inflaciu v beznych vydavkov domacnosti.
Komu budu koncit fixy este horsie...
Dneska Powell povedal: "rates will be higher than previously anticipated". Myslim, ze podobne bude aj u nas. len tolko. Ja myslim, ze pojdeme pekne dole, samozrejme to chvilu bude trvat kym sa vsetko prejavi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mzdy nemozu rast ako inflacia, pretoze by to este viac podporilo inflaciu..

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cantillon%C5%AFv_efekt
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@user: Data sú zo štatistického, prognózy nemám (pri takto volatilnom prostredí sú žiaľ asi aj tak na 2 veci, aj ECB aj FED aj NBS tvrdili, že inflácia je dočasného charakteru - na základe prognóz). Reálne mzdy nerastú jj. Pre obraz rozdielov v tempe ale nemá význam prerátavať to do reálnych miezd a cien. Ak skrátim jedno, musím skrátiť aj druhé, ten rozdiel tempa teda bude rovnaký aj v nominále aj reále. Ten rozdiel je zaujímavý graf. Ilustračne to ale vyzerá lepšie na mzdy vs ceny nehnuteľností tempo (veľmi podobná situácia ako teraz bola v roku 2008)...

A správne píšeš, Powell (FED) dnes, Holzmann (ECB) včera. Väčšia výška, väčší rozdiel, viac možností... Podmienky nie sú rovnaké tým v 2008 :)

Iceberg, to je to, čoho sa všetci najviac boja.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

@jaroslav80 aj @user... urcite mate pravdu. Ja by som sa ale teraz bal predikovat nejak viac, lebo :
1, Slovensko je taky ten "specificky trh" ako pri vsetkom
2, kopec ludi uz zazilo krizu 2008 a teraz mozu cihat (cakali ako na spasenie na krizu/pokles, tak maju/mali prachy a ak sa objavi nieco dobre, tak sa to kupi a opat nebudu nejake leziaky okrem fakt shitnych bytov)... ano, kludne tie shitne byty mozu klesnut - nebude to ako doteraz, ze sa predalo vsetko co malo 4 steny
3, ludia aj hypo su niekde inde. V 2008 "existovali" (fungovali) hypoteky poriadne tak kolko 5-6 rokov? Co ja pamatam, tak v 2001-2002 zacali opatrne banky ponukat za strasnych podmienok (nie len urokovych, ale aj administrativnych) prve vseludove hypo...mozno produkt ako taky uz nejaky rocik bol, ale co viem, tak skor stavebne sporenie ficalo... takze celkovo sa to moze spravat inac, lebo teda uz tu mame hypo 20 rokov a celkovo su flexibilnejsie... cely trh je trosku iny ako v tom 2008...

Ako vravim, ako nezainteresovany divak (nechcem kupit ani predat, nemam uz hypo) ma to zaujima uprimne...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Podľa mňa je toto jeden z naj problémov...

uvery so splatnostou nad dochodkovy vek.jpg

Zdroj: https://nbs.sk/publikacie/sprava-o-financnej-stabilite/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Za 15 -20 rokov, začne byť docela asi problém s tým cenami (tempom rastu), neviem, či to vidím tak len ja. V 2066 o cca 500 tisíc obyvateľov menej, 2076 o 800 tisíc menej... Kto to tu bude kurnik tlačiť ceny nahor o 20 rokov? :)

rocniky.jpg

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=NC06u-QVhSQ
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tomáš virdzek

Tažko predikovat ako to vtedy naozaj bude. Napr vacsina ludi na Svk byva stale v panelakoch. Tie sa budu v buducnosti priebezne burat a na ich miestach stavat domy ktore budu komfortnejsie, modernejsie, s vacsou plochou.

Viacej neprijemne ako pokles cien nehnutelnosti ale moze byt vyrazna zmena demografickej struktury obyvatelstva, po lopate- malo aktivne pracujucich a velmi vela dochodcov, s cim suvisi aj vacsie zatazenie zdravotnictva co moze vyvolat kolaps verejnych financii.

Uz teraz odchadza vela mladych ludi zit a pracovat do zahranicia a v buducnosti ked bude stale jasnejsie, kde to tu smeruje, bude tento trend iba silniet a to zaroven pri vyraznom starnuti obyvatelstva.

Jedine ze by dovtedy moderne technologie dokazali odburat velku cast potreby ludskej prace a staty by generovali svoje prijmy zdanovanim robotickej práce, ktorá by bola lacná na naklady ale velmi efektivna vzhladom k vystupom.
Najneskor do konca storocia, ale pravdepodobne vyrazne skorej, bude civilizacia schopna pomocou fuznych reaktorov produkovat lacnú, bezpecnu a v podstate nekonecnu elektricku energiu. Zaroven bude uz prebiehat tazba nerastnych surovin na blizkych asteroidoch. Dalsia vec je, ze ludske poznanie vdaka rozvoju umejej inteligencie skokovo vzrastie, mimo nas dnesny odhad, preto sa daju ocakavat nove revolucne technologie ktore zmenia mnohe nase dnesne pristupy k aktualnym problemom.

Osobne by som si netrufol vobec predikovat, aka bude situacia o povedzme o 10 a viac rokov, pretoze zmeny ktore dovtedy nastanu, su pre nas dnes neuchopitelné. Nevieme naisto ani aky bude vyvoj globalnej klímy- nemusi sa stat nic zasadne ale mozu aj nastat vyrazne zmeny ktore by mali velke dosahy nielen na polnohospodarstvo, ci rybolov /okyslenie oceanov/atd.

**
Slovensku ubylo obyvatel - Novinky
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Trumpeta1978 napísal: St 08 03, 2023 7:21 am tomáš virdzek

Tažko predikovat ako to vtedy naozaj bude. Napr vacsina ludi na Svk byva stale v panelakoch. Tie sa budu v buducnosti priebezne burat a na ich miestach stavat domy ktore budu komfortnejsie, modernejsie, s vacsou plochou.
Trumpeta ako si dosiel na vacsiu plochu? Konkretne v Rakusku, Nemecku, Japonsku, USA je trend skor opacny. Mensie vymery bytov a pozemov. Podla mna to iste sa deje aj u nas na Slovensku.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JanH napísal: St 08 03, 2023 7:59 am
Trumpeta1978 napísal: St 08 03, 2023 7:21 am tomáš virdzek

Tažko predikovat ako to vtedy naozaj bude. Napr vacsina ludi na Svk byva stale v panelakoch. Tie sa budu v buducnosti priebezne burat a na ich miestach stavat domy ktore budu komfortnejsie, modernejsie, s vacsou plochou.
Trumpeta ako si dosiel na vacsiu plochu? Konkretne v Rakusku, Nemecku, Japonsku, USA je trend skor opacny. Mensie vymery bytov a pozemov. Podla mna to iste sa deje aj u nas na Slovensku.
Ak pozerám novostavby, dnešné 1 izbové byty sú o výmere panelákových garsóniek a 2 izbové sú ako staré 1,5 izbáky. A som zvedavý kedy sa začnú búrať prvé paneláky a kto zaplatí výstavbu nových. Snáď nie majiteľ, ktorý 30 rokov splácal hypotéku za svoj vysnený panelákový byt a zrazu mu povedia, že musí ísť k zemi a nech rýchlo zháňa 250 000€ alebo stan.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Narazil som na jednu prognózu vývoja cien nehnuteľností v ČR
Annotation 2023-03-08 084224.png
Zdroj:https://www.youtube.com/watch?v=ozuS2J_tMkc
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JanH, Jaroslav81

kazdy trend ma bod svoj maxima aj minima. To znamena ze trend zmensovania plochy nemoze postupovat logicky do nekonecna ale raz dostane opacny smer. Podporovat to bude aj znizovanie populacneho prirastku a zvysovanie prijmov obyvatelstva. Apropo ti co vcera boli v panelaku su uz dnes castokrat v dome, tj priestorovo si polepsili.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Byty si mozu dovolit stavat vacsie, ale pozemky neoklame nikto, tie su jednoducho mensie, pretoze investicne pozmky a domy maju obmedzeny priestor na rast..
Ludom to ale absolutne nevadi, pretoze len mizive percento ludi hladam dom s pozemkom.. Ludom staci dom so statim pre 2-3 auta.. A ak to ma terasu, tak to je famozny bonus..
Ludia urcuju kam ide trh, ak naletia marketerom,, ktory delia pozemky na polovicu, ale cenovky este zvysia o +10% (a nedelia ceny tak ako delia pozemky)..
To je taka, moderna filozofia ekonomiky, alebo co..
Potom si ludia hodia tepelne cerpadlo susedovi pod okno, pripadne psa ktory je psychicky zruteny z toho mikt ovybehu ktory ma, a este k dokonalemu kokteilu chybaju eskalujuce susedske spory a znizzenie kvality byvania v domoch.. Prakticky sa z nich stal lezaty panelak (ten pojem tu bol uz davno pred 2010)..
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: St 08 03, 2023 11:38 am Byty si mozu dovolit stavat vacsie, ale pozemky neoklame nikto, tie su jednoducho mensie, pretoze investicne pozmky a domy maju obmedzeny priestor na rast..
Ludom to ale absolutne nevadi, pretoze len mizive percento ludi hladam dom s pozemkom.. Ludom staci dom so statim pre 2-3 auta.. A ak to ma terasu, tak to je famozny bonus..
Ludia urcuju kam ide trh, ak naletia marketerom,, ktory delia pozemky na polovicu, ale cenovky este zvysia o +10% (a nedelia ceny tak ako delia pozemky)..
To je taka, moderna filozofia ekonomiky, alebo co..
Potom si ludia hodia tepelne cerpadlo susedovi pod okno, pripadne psa ktory je psychicky zruteny z toho mikt ovybehu ktory ma, a este k dokonalemu kokteilu chybaju eskalujuce susedske spory a znizzenie kvality byvania v domoch.. Prakticky sa z nich stal lezaty panelak (ten pojem tu bol uz davno pred 2010)..
Stretol som sa uz aj s takym,, ze rodina co peniaze nebol problem vyslovene CHCELA len 2-3 arovy pozemok na dom... som myslel, ze ma vykoti ked som to pocul... Chapem, ked niekto nema financie, ale akoze uz 5-6 arov je take, ze so so... mat okolo baraku ledva miesto na bicykel a to z vlastnej vole je masaker :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

rmaly napísal: St 08 03, 2023 12:05 pm
iceberg8 napísal: St 08 03, 2023 11:38 am Byty si mozu dovolit stavat vacsie, ale pozemky neoklame nikto, tie su jednoducho mensie, pretoze investicne pozmky a domy maju obmedzeny priestor na rast..
Ludom to ale absolutne nevadi, pretoze len mizive percento ludi hladam dom s pozemkom.. Ludom staci dom so statim pre 2-3 auta.. A ak to ma terasu, tak to je famozny bonus..
Ludia urcuju kam ide trh, ak naletia marketerom,, ktory delia pozemky na polovicu, ale cenovky este zvysia o +10% (a nedelia ceny tak ako delia pozemky)..
To je taka, moderna filozofia ekonomiky, alebo co..
Potom si ludia hodia tepelne cerpadlo susedovi pod okno, pripadne psa ktory je psychicky zruteny z toho mikt ovybehu ktory ma, a este k dokonalemu kokteilu chybaju eskalujuce susedske spory a znizzenie kvality byvania v domoch.. Prakticky sa z nich stal lezaty panelak (ten pojem tu bol uz davno pred 2010)..
Stretol som sa uz aj s takym,, ze rodina co peniaze nebol problem vyslovene CHCELA len 2-3 arovy pozemok na dom... som myslel, ze ma vykoti ked som to pocul... Chapem, ked niekto nema financie, ale akoze uz 5-6 arov je take, ze so so... mat okolo baraku ledva miesto na bicykel a to z vlastnej vole je masaker :)
Rmaly - len, aby sa nezabudlo. Cena pozenku v katastri Rusovce/Jarovce = 600EUR/m2. To by Ta tych 6 arov vyslo pekelne draho (360.000Eur?). Myslim si ze 5-8A je idealne, ale v lukrativnych lokalitach nezaplatitelne pre bezneho ne-zbohatlika.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

JanH napísal: St 08 03, 2023 12:14 pm
rmaly napísal: St 08 03, 2023 12:05 pm
iceberg8 napísal: St 08 03, 2023 11:38 am Byty si mozu dovolit stavat vacsie, ale pozemky neoklame nikto, tie su jednoducho mensie, pretoze investicne pozmky a domy maju obmedzeny priestor na rast..
Ludom to ale absolutne nevadi, pretoze len mizive percento ludi hladam dom s pozemkom.. Ludom staci dom so statim pre 2-3 auta.. A ak to ma terasu, tak to je famozny bonus..
Ludia urcuju kam ide trh, ak naletia marketerom,, ktory delia pozemky na polovicu, ale cenovky este zvysia o +10% (a nedelia ceny tak ako delia pozemky)..
To je taka, moderna filozofia ekonomiky, alebo co..
Potom si ludia hodia tepelne cerpadlo susedovi pod okno, pripadne psa ktory je psychicky zruteny z toho mikt ovybehu ktory ma, a este k dokonalemu kokteilu chybaju eskalujuce susedske spory a znizzenie kvality byvania v domoch.. Prakticky sa z nich stal lezaty panelak (ten pojem tu bol uz davno pred 2010)..
Stretol som sa uz aj s takym,, ze rodina co peniaze nebol problem vyslovene CHCELA len 2-3 arovy pozemok na dom... som myslel, ze ma vykoti ked som to pocul... Chapem, ked niekto nema financie, ale akoze uz 5-6 arov je take, ze so so... mat okolo baraku ledva miesto na bicykel a to z vlastnej vole je masaker :)
Rmaly - len, aby sa nezabudlo. Cena pozenku v katastri Rusovce/Jarovce = 600EUR/m2. To by Ta tych 6 arov vyslo pekelne draho (360.000Eur?). Myslim si ze 5-8A je idealne, ale v lukrativnych lokalitach nezaplatitelne pre bezneho ne-zbohatlika.
Toto bolo 1, tak 10 rokov dozadu (ked tie ceny take hrozne neboli), nejednalo sa o cast Bratislavy, ale o satelit a rodina si mohla kupit co chcela, ale ona chcela panelak na lezato...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ceny pozemkov v okoli Ba su extremne, priamo v Baani nehovoriac
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: St 08 03, 2023 12:43 pm Ceny pozemkov v okoli Ba su extremne, priamo v Baani nehovoriac
to na 100% suhlasim, ale moj hlavny mesidz bol, ze aj ked niekto nevie co s peniazmi a chce byvat v dome, tak "vyzaduje" maly pozemok... proti gustu ziaden disputat, ale ja to neviem pochopit...
Nemusim mat haciendu, ale z principu ten pozemok chcem co najvacsi (na co mam)...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly
su ludia ktori sa nechcu starat o velky pozemok preto im staci maly. Mozno radsej usetrene peniaze investuju do niecoho ineho. Apropo velkost pozemku kde chces stavat je obmedzena smerom dolu takze sa neda na prilis malom.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ja som mal napriklad na vyber. Starsi dvojdom v centre mesta so 400m2 alebo bungalovy a starsie domy niekde na dedine hoci s vacsim pozemkom…radsej som zvolil ten dvojdom.
Je to velmi individualne
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa xy11 »

user27 napísal: Ut 07 03, 2023 9:15 pm k tomu rastu mzdy mas nejake data/prognozy ? Co som sa zatial bavil v okoli BA korporatoch realne mzdy nerastu ani nahodou.
Ano, mzdy v korporatoch v BA nerastu.
Su ocakavania, ze sa budu zbavovat zamestnancov a moznej deflacie.
To len tak co som pocul.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Finax radí | Spôsobí demografia pokles cien nehnuteľností? - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=jnbaUlQ ... axSlovakia
17:55min
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v St 08 03, 2023 7:19 pm, upravené celkom 1 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Iné grafy, iný pohľad.


Graf 1: hypo sadzby z Q4/2022 (reálne dáta, sadzba 3,2%) Zaťaženie priemerného čistého príjmu mesačnou splátkou 37%.

sadzba 1.jpg

Graf 2: hypo sadzby na úrovni 5% (čo by bolo, keby boli tak vysoké ku Q4/2022) Zaťaženie priemerného čistého príjmu mesačnou splátkou 46%.

sadzba 2.jpg

Graf 3: hypo sadzby na úrovni tých z Q2 2009 (čo by bolo, keby boli tak vysoké ku Q4/2022) Zaťaženie priemerného čistého príjmu mesačnou splátkou 65%.

Tento graf podľa mňa krásne demonštruje, že dnes máme nehnuteľnosti predraženejšie ako v 2008/2009, pričom toto obdobie sa označuje aj NBS za bublinu.

sadzba 3.jpg
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Len doplním, to znamená cca toľko, že pokiaľ pôjdu sadzby ECB vyššie (čo je v pláne), pochopiteľne upravia hypo sadzby aj komerčné banky, ale + ešte s prirážkou. Ak ceny nehnuteľností nepadnú a zostanú na rovnakých úrovniach ako teraz povedzme do konca roka 2023 = že, miera zaťaženia narastie prudko nahor.

No teším sa na to, že ten trh to ustojí a vydrží a nezačne padať na cenách :mrgreen: Pozor toto sú nehnuteľnosti, nie akcie, čiže nejaké obrovské prepady a volatilitu čakať netreba, ale žeby boli toto podmienky na rast či stagnáciu cien... To si korekciu priam pýta.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Suhlasim ze ceny na trhu nehnutelnosti su jednoznacne prepísknuté. Staci si pozriet co ludia pytaju napr za rozne polorozpadnute chatky /?/ so zahradou v Hornom-dolnom.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Oni nielen že sú prepísknuté, ale ich pri týchto cenách bude chcieť minimum ľudí. S rastom sadzieb teda budú musieť padať. Lebo ich už vôbec nikto nebude chcieť, nebude si ich môcť už vôbec dovoliť pri vyšších (rovnakých) cenách. A to nespomínam infláciu, ktorá nám uberá z peňaženiek... A toto sa tu podľa mňa prejaví do roka, teda ešte v 2023.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Ale veď už padajú, podľa realitného barometra klesli od októbra 2022 o 6.7%, to je za 4 mesiace až až..
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

No hej, avsak myslim si, ze prevavajuci tiez vie o inflacii a povie si...sak vsetko zdrazuje koli inflacii, tak preco by som mal zlacnit svoju nehnutelnost? Len preto ze niekto na nu nema? Toto je krasne ze sa da donekonecna diskutovat a polemizovat :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: St 08 03, 2023 8:48 pm No hej, avsak myslim si, ze predávajúci tiez vie o inflacii a povie si...sak vsetko zdrazuje koli inflacii, tak preco by som mal zlacnit svoju nehnutelnost? Len preto ze niekto na nu nema? Toto je krasne ze sa da donekonecna diskutovat a polemizovat :)
Pravdou ale je, že názor kupujúcich je rozhodujúci. A keď nebudú potencionálni kupujúci, predstava o cene predávajúceho je irelevantná. Proste nehnuteľnosť za vysnívanú cenu nepredá. A ako vidieť z grafov, ak som si napríklad vedel pred rokom dovoliť hypotéku vo výške 200.000€ tento rok to mohlo padnúť ľahko na 150.000€. Kvôli inflácii mám menej v peňaženke a kvôli vyšším úrokom mám vyššie splátky. Trh asi úplne nezamrzne, ale bude do značnej miery limitovaný týmito faktormi.
Nalejme si čistého vina. Ak pozemok v Jarovciach je drahší ako dom s pozemkom v Kalifornii, niečo by sa asi malo zmeniť.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Neviem ako ostatní, ja nemám jedinú pochybnosť podľa tých grafov, že ideme na cenách dole :) Ak zvýšia sadzby, čo zvýšia, nemáme o čom diskutovať. Dopyt bude mať oveľa ťažšie podmienky. Čo chce ponuka? Môže len ustupovať alebo držať nevysporiadanú cenu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tá prognóza čo dal jaroslav81 sa mi pozdáva. Vychádza z posledného ,,krízového,, vývoja v 2008/2009.
Aj vtedy bol vrchol tesne pred krízou. Ono tie ceny klesajú už teraz, to je nesporné...ale treba si uvedomiť, že pokles cien nehnuteľností v predaji je v podstate dvojnásobný, len ho tak nevnímame:

Ak za niečo, čo stálo 200 000, teraz predajca dostane 170 000..to je nominálny pokles 15%.
Ale prirátajme si k tomu infláciu, že tých 170 000 má kúpnu silu ako predtým 150 000...už máme reálny pokles -25% ( 1/4)

Pri kríze 2008/2009 trvalo cca 6 rokov kým sa ceny vrátili na maximum. Mali sme však šťastie v tom, že inflácia bola mizivá.
Ak by teraz pokles dosiahol dno v 2025 a ceny by sa vrátili na staré maxima v 2030...staré maxima budú vzhľadom na vysokú infláciu nižšie možno o -30%..možno aj -50%.

Ja si myslím, že vzhľadom na infláciu sa tie ceny nominálne vrátia späť pomerne rýchlo (rýchlejšie ako v prognóze ).
Ale reálny výnos tých, čo investovali do nehnuteľností už nikdy nebude to, čo predtým.
V raste cien nehnuteľností očistenom o infláciu sa pravdepodobne dostaneme tam kde iné západné krajiny.. Keď beriem dlhodobý priemer inflácie okolo 3,5% p.a...tak rast cien nehnutelností by sa mal dostať mierne nad infláciu...okolo tých 4% p.a. Posledných 20 rokov to bol zhruba dvojnásobok ( 7-8%p.a. )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"