Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

40k poplatky v AT ??? Mna prave zaujala veta ze " ...v prípade ďalšieho prenájmu, krátkodobého alebo dlhodobého, má kupujúci možnosť vratky DPH z kúpnej ceny nehnuteľnosti." To keby clovek vypytal vratku netrebalo by DPH neskor pri predaji predsa len doplatit ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Ne 22 01, 2023 10:10 pm 40k poplatky v AT ??? Mna prave zaujala veta ze " ...v prípade ďalšieho prenájmu, krátkodobého alebo dlhodobého, má kupujúci možnosť vratky DPH z kúpnej ceny nehnuteľnosti." To keby clovek vypytal vratku netrebalo by DPH neskor pri predaji predsa len doplatit ?
Poplatky za kúpu nehnutelnosti v AT sú na úrovni 10% hodnoty nehnutelnosti :cry:
Aby si nemusel vracať dph musíš byt tuším 20 rokov prenajímať s určitým ziskom a samozrejme nepredať.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Dik JanH za info o AT. Spat k SK. Tu v mediach co tyzden to nejaky novy clanok na pokles. Uz pomaly nebolo s cim prist a dnes zas ( podla diskutujucich) celkom dobra trefa na rozvirenie emocii. https://index.sme.sk/c/23111006/drahsie ... prace.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

K tym drazbam inak pozor, kupit nehnutelnost v drazbe nie je vzdy vyhra…myslim ze som to tu uz aj pisal…niekedy je nemozne dostat prec z nehnutelnosti byvaleho majitela…v banke ma tiez odradzali od kupy takej nehnutelnosti
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

ja som si myslel, ze k vyhodnym ponukam v drazbach sa dostanu len vyvolene osoby alebo skupiny. Tieto uz nasledne vedia, ako nehnutelnost uvolnit. Pochybujem, ze sa tento lukraticny obchod posunul beznemu pospolitemu ludu.
Nie je to podobne, ako ked niekto ponukol vyhodny byt na predaj a kupila ho priamo realitna kancelaria resp. spriaznena firma? Toto sa bezne deje, aspon podla toho co mi hovorili remeselnici, ked mi prerabali byt. Realitna kancelaria kupi, vymaluje, vymeni obklad a preda s 10-20% ziskom. Ultra vyhodne ponuky sa ani nedostanu na portal s nehnutelnostami.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ano je to mozne ze sa to stale deje, na tom linku hore je aj diskusia kde jeden diskuter popisal podobnu skusenost, tiez zaujimavu praktiku :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

https://www.trend.sk/spravy/europu-caka ... _cTWzcRSow

Európu čaká prudký zvrat na trhu s nehnuteľnosťami, píše Bloomberg
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

No a bude sa nas to tykat rovnako? Chcem tym povedat, ze na SK vacsina vlastnictvo…zapad aj dost najmov…co si treba asi uvedomit tiez je ze je ine ked do banky pridem ja a pytam hypo a ine je ked pride nejaky developer. Tie uroky budu ine a myslim, ze developer si vie tie uroky odpisat z dani, cize jemu mozno tie vysoke uroky aj vyhovuju nie? V konecnom dosledku mu to zaplati kupujuci asi aj tak
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

sme.sk ide ako pila. druhy clanok za jeden den len bledomodrom ... zjavne vdacna tema
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ano, treba tlacit a mentalne destruovat ludi aby davali dole ceny, lebo realitkam sa zastavil cashflow :)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

Ceny bytov aj v zime klesajú, pokles však neprekročil 10 %


https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o- ... krocil-10/
Prílohy
25vQUGvVTZmv0IvjZD8lOw[1].jpg
bkvZ5crJS_y-Copy8N4zcg[1].jpg
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

neviem ci niekto ma znameho v nejakej vacsej realitke ale zaujimal by ma objem predanych bytov za mesiace Nov DEC a JAN vs tie iste mesiace za predch rok pripadne aj 2 roky dozadu. Od Vianoc sledujem ceny intenzivnejsie a vsetky inzeraty co mam odlozene su stale aktualne....( t.j. nepredalo sa). A ano - upravy cien kozmeticke 2-3 % ( vacsina ani to). "Take it or leave it". p.s.Ten graf je velmi pekny hlavne ten mini zaobleny koniec nadol
https://e.dennikn.sk/minuta/3218922
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: St 01 02, 2023 9:47 am neviem ci niekto ma znameho v nejakej vacsej realitke ale zaujimal by ma objem predanych bytov za mesiace Nov DEC a JAN vs tie iste mesiace za predch rok pripadne aj 2 roky dozadu. Od Vianoc sledujem ceny intenzivnejsie a vsetky inzeraty co mam odlozene su stale aktualne....( t.j. nepredalo sa). A ano - upravy cien kozmeticke 2-3 % ( vacsina ani to). "Take it or leave it". p.s.Ten graf je velmi pekny hlavne ten mini zaobleny koniec nadol
https://e.dennikn.sk/minuta/3218922
dnes ked som stal v rade na uhradu smeti, tak sa (asi realitacka) bavila, ze je to katastrofa... ze uplne mrtvy trh... (asi) obhliadky 1-2 za tyzden...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

rmaly napísal: St 01 02, 2023 12:13 pm
Glogol napísal: St 01 02, 2023 9:47 am
dnes ked som stal v rade na uhradu smeti, tak sa (asi realitacka) bavila, ze je to katastrofa... ze uplne mrtvy trh... (asi) obhliadky 1-2 za tyzden...
asi nerobi najmy - tie idu ako pila ( vraj).
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

rmaly napísal: St 01 02, 2023 12:13 pm
Glogol napísal: St 01 02, 2023 9:47 am neviem ci niekto ma znameho v nejakej vacsej realitke ale zaujimal by ma objem predanych bytov za mesiace Nov DEC a JAN vs tie iste mesiace za predch rok pripadne aj 2 roky dozadu. Od Vianoc sledujem ceny intenzivnejsie a vsetky inzeraty co mam odlozene su stale aktualne....( t.j. nepredalo sa). A ano - upravy cien kozmeticke 2-3 % ( vacsina ani to). "Take it or leave it". p.s.Ten graf je velmi pekny hlavne ten mini zaobleny koniec nadol
https://e.dennikn.sk/minuta/3218922
dnes ked som stal v rade na uhradu smeti, tak sa (asi realitacka) bavila, ze je to katastrofa... ze uplne mrtvy trh... (asi) obhliadky 1-2 za tyzden...
Dnes som sa stretol s jednym stavebnikom a tiez mi potvrdil, ze sa mu realitny sektor stazoval na nezaujem. Potvrdzuje to aj rastuci pocet inzeratov. Sam vidim v mojej oblasti inzeraty, leziaky, ktore sa inzeruju uz mesiace. Domom a bytom za 400.000-700.000 EUR ako keby uplne zvonil umieracik.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Všímam si, že na portáloch pribúda veľa ponúk nehnuteľností v úplne pôvodnom stave. V takejto nehnuteľnosti žili asi prevažne dôchodcovia, takže väčšina tých bytov sú asi dedičstvo po zomrelom. December 2022 mal vraj vysokú nadúmrtnosť dôchodcov na respiračné ochorenia. Je možné, že najbližšie mesiace bude ponuka takýchto bytov ešte narastať, keďže dedičské konanie trvá aj pár mesiacov. To môže tlačiť ceny ešte viac nadol.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Tak ludia vyckavaju, nevedia co bude. Avsak raz tu nehnutelnost budu musiet kupit, a nabavim sa o investicnych bytoch avsak o ludoch ktori ten byt/dom realne potrebuju. Takze potom sa to znovu rozbehne, lebo ludia uvidia ze cakat na 0,5% nema vyznam …
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: St 01 02, 2023 12:48 pm
rmaly napísal: St 01 02, 2023 12:13 pm
Glogol napísal: St 01 02, 2023 9:47 am
dnes ked som stal v rade na uhradu smeti, tak sa (asi realitacka) bavila, ze je to katastrofa... ze uplne mrtvy trh... (asi) obhliadky 1-2 za tyzden...
asi nerobi najmy - tie idu ako pila ( vraj).
najmy idu ako teple rozky teraz... mam dojem, ze idu aspon tak ako pred covidom... (klop klop, nech to nezakriknem) :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

uhlikova_stopa napísal: St 01 02, 2023 4:14 pm Tak ludia vyckavaju, nevedia co bude. Avsak raz tu nehnutelnost budu musiet kupit, a nabavim sa o investicnych bytoch avsak o ludoch ktori ten byt/dom realne potrebuju. Takze potom sa to znovu rozbehne, lebo ludia uvidia ze cakat na 0,5% nema vyznam …
Ano, asi to pojde v takych vlnach... najprv panika, ze uz nebude... teraz ochladenie a potom opat rast zaujmu...
Ale k tomu "nenakupovaniu"... mam info z prvej ruky o predaji 2 nehnutelnosti (pekne, zaujimave, dobra cena)... vela zaujemcov, ale uz mnohi co chceli kupit proste nedostali hypo... a toto zacne byt podla mna naozaj problem. 10 rokov nikto nesetril prachy, lebo si povedali, ze ved banka pozicia, uroky su dole a budu nazvdy... a teraz sa stretla vyrazna regulacia NBSky (urokovy stress test, DTI, DSTI, minimalny vlastny cash)... a uz to zrazu nevychadza s tymi novymi urokmi...
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Áno, ľuďom nevychádza už na takú výšku, koľko stojí nehnuteľnosť. Všimol som si, že začali ísť dosť na dračku 1 izbové byty, ak sú za aspoň trochu reálnu cenu. Neverím, že niekto ten 1 iz. byt kupuje preto, žeby chcel, ale pravdepodobne nevyšlo na 2 izbák. Pritom často je rozdiel medzi 1 a 2 izbovým v rovnakej lokalite iba cca 15 -20 %
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Info z kat (BA), cca -30% oproti poslednym dvom rokom.. (za januare, spolahlivost otazna)
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Pi 03 02, 2023 11:51 am Info z kat (BA), cca -30% oproti poslednym dvom rokom.. (za januare, spolahlivost otazna)
Lebo sa vsetci presuvaju do Senca a Pezinku. :D Vraj cena za m2 2500-3000E.
Teda ma to kde klesat, v roku 2016 sa tam meter stvorcovy uzitkovej plochy domu pohyboval okolo 850-1000E v novostavbach.
https://www.forbes.sk/drahe-byvanie-v-b ... u-aj-ceny/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Pi 03 02, 2023 11:51 am Info z kat (BA), cca -30% oproti poslednym dvom rokom.. (za januare, spolahlivost otazna)
Len to je asi pokles zapisov (prevodov)... co tak akurat realne zaboli realitakov... Ja nastastie teraz ani nemusim predat ani kupit, mozem len "z povzdali sledovat" a sam pre seba vestit z gule co najrealistickejsie...
Neviem ako sa to vyvrbi, ale podla mna je teraz doba, ked kazdy vyckava. Boja sa ludia kupovat ti co nemusia, zopar co musi predat trosku zlacnelo (to su tie bombasticke titulky ako klesli ceny nehnutelnosti az o 3% ci kolko)... Ano, prepad predaja je. Otazka je, ci bude prepad cien (a co si kto pod takym prepadom predstavuje)... ci 5%, 10% alebo 50%...
Lebo mam niekedy dojem, ze mnoho ludi uz 15 rokov vypisuje, ako oni kupia az to padne...
Trhom moze naozaj zamavat nejake drasticke zvysenie urokovych sadzieb ked skoncia fixy za rok ci rok a pol (ti co mali tie 0.5% a skoci im to na 4%)... Sam som zvedavy...
Jo a ako sme si tu uz niekde pisali, asi je mnoho ludi prekvapenych, ze sa nekvalifikuju na pozadovanu hypo (proste im to nevyda s tymi NBS obmedzeniami)... aj keby chceli kupit... otazka je, kolko predajcov bude ochotnych (nutenych) zlavit z ceny, aby nakoniec predali (ci skor nestiahnu nehnutelnost a nepockaju)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

Zaujimave porovnanie:
SOV9906ca_Cenybytu[1].jpg

Aj clanok prinasa zaujimavy pohlad.

https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a ... pujcky_sov
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

To Taliansko je az tak lacne? Vsak ekonomiku maju dobru. Ci ten priemer tlaci dole chudobnejsi juh?
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa xy11 »

wladas napísal: So 04 02, 2023 6:32 pm To Taliansko je az tak lacne? Vsak ekonomiku maju dobru. Ci ten priemer tlaci dole chudobnejsi juh?
Aj SK ma vyrazne regionalne rozdiely a ma vyssie ceny nehnutelnosti ako Taliansko.
Mozno, Taliani pochopili, ze sa neoplati investovat do nehnuteľností a nevytvorili tam bublinu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Ono hlavny problem je ze priemerny slovak co ma navyse 50k-500k nepozna inu investiciu nez nehnutelnosti. Dost tomu este pomohla kauza BMG invest a Horizont.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

xy11 napísal: Ne 05 02, 2023 7:09 pm Aj SK ma vyrazne regionalne rozdiely a ma vyssie ceny nehnutelnosti ako Taliansko.
Mozno, Taliani pochopili, ze sa neoplati investovat do nehnuteľností a nevytvorili tam bublinu.
Myslím, že ten graf porovnáva ceny pomerovo, ako rýchlo rástli, a nie v absolútnej hodnote.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
ZuggyZips
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2021 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa ZuggyZips »

Asi už väčšina videla no možno niekoho zaujme nový diel od Vojta Žižky -VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka
Čo si o tom myslíte? Nemá niekto s Liborom osobnú skúsenosť, napr. s jeho workshopom?
"Life’s barely long enough to get good at one thing. So be careful what you get good at."
-Rust Cohle.
https://ibkr.com/referral/andrej866
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

ZuggyZips napísal: Po 06 02, 2023 2:24 pm Asi už väčšina videla no možno niekoho zaujme nový diel od Vojta Žižky -VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka
Čo si o tom myslíte? Nemá niekto s Liborom osobnú skúsenosť, napr. s jeho workshopom?
to je ten, co mal volakedy nejakych 63 bytov ci kolko a vyrobil si na to taky super soft ci to je este niekto dalsi?

edit: aha, to bol iny (Tomas Kucera)...
https://www.youtube.com/watch?v=0iNpNsT ... WL&index=1
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

rmaly napísal: Po 06 02, 2023 2:30 pm
ZuggyZips napísal: Po 06 02, 2023 2:24 pm Asi už väčšina videla no možno niekoho zaujme nový diel od Vojta Žižky -VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka
Čo si o tom myslíte? Nemá niekto s Liborom osobnú skúsenosť, napr. s jeho workshopom?
to je ten, co mal volakedy nejakych 63 bytov ci kolko a vyrobil si na to taky super soft ci to je este niekto dalsi?
Mna skor zarazil ten titulok 150 bytov 200Mili = 56.000EUR/jeden byt. Kde prosim Ta v Cechach kupis taketo byty cena/ks :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

JanH napísal: Po 06 02, 2023 2:44 pm
rmaly napísal: Po 06 02, 2023 2:30 pm
ZuggyZips napísal: Po 06 02, 2023 2:24 pm Asi už väčšina videla no možno niekoho zaujme nový diel od Vojta Žižky -VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka
Čo si o tom myslíte? Nemá niekto s Liborom osobnú skúsenosť, napr. s jeho workshopom?
to je ten, co mal volakedy nejakych 63 bytov ci kolko a vyrobil si na to taky super soft ci to je este niekto dalsi?
Mna skor zarazil ten titulok 150 bytov 200Mili = 56.000EUR/jeden byt. Kde prosim Ta v Cechach kupis taketo byty cena/ks :)
vysvetluje to tam... su to take mesta / lokality, kde to tak stoji (ja neviem, asi ako u nas Lucenec alebo Krtis alebo este "horsie")? Proste nie Praha :) :)

Inac v tych CZK to vyzera bombasticky (200 milionov)... ale kolko to je - 8m eur alebo tak? Nevravim, ze je to malo, ale je to "believable" :) :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Sem sa to asi viac hodi, ako do Martinovej temy, vsak? :)
JanH napísal: Ut 14 02, 2023 11:25 am
iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 11:03 am No len taka mala poznamka, hypoteka = páka :)
To sa nedá porovnávať Ice. Pri hypo vždy niečím ručíš. Banky to majú dobre ošetrené, aby minimalizovali straty. (Tuším musíš mať 20%, tým vykryjú aj pokles trhu o 20%).
Keď sa nedarí, nehnuteľnosť sa dá vždy predať, neprídeš aj ako sa hovorí o gate, vždy tam je zostatková hodnota nehnutelnosti.
Ale áno, je to páka, len bezpečnejšia pre obe strany.
Skor som mieril na to, ze paka pri trhoch hybe trhom, ci uz pri akciach, alebo pri bytoch. a to neprirodzene. Pretoze paka dava ludom nieco, co nemaju, z nicoho nic (viacmenej, i ked ani broker nevie generovat peniaze na paku donekonecna, alebo vie?).
Tj, ludia sa neprikryvaju perinou aku maju...
Ak si vezmeme extremny priklad, n-1 ludi bude kupovat byty vyhradne na hypoteku, nech aj len 80%, a jeden jediny clovek pojde cestou nehypotekarnou, tak jeho to extremne znevyhodni, pretoze jeho "dvojicka" (prijmova, kolega z prace) si moze dovolit 5x tak drahu nehnutelnost ako ten, kto ide vyhradne svojou hotovostou na trh. Cize taketo gamblerske sialenstvo (ake sme zazili s hypotekami) kripluje "chudakov" ktori sa nechcu zadlzit.. Ten kto berie hypoteku, je mu jedno, ci plati 210 alebo 230eur, a o kolko nadhodi cenu bytu, tych 20e/mesacne pri tych urokoch ktore sme mali (nechce sa mi to pocitat, ale par tisic to bude)
Ale samozrejme, suhlasim s tym co si napisal, byt (okrem extremov) nemoze ist na nulu, akcie mozu.. (a o inych instrumentoch ani nehovorim)
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 2:07 pm Sem sa to asi viac hodi, ako do Martinovej temy, vsak? :)
JanH napísal: Ut 14 02, 2023 11:25 am
iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 11:03 am No len taka mala poznamka, hypoteka = páka :)
To sa nedá porovnávať Ice. Pri hypo vždy niečím ručíš. Banky to majú dobre ošetrené, aby minimalizovali straty. (Tuším musíš mať 20%, tým vykryjú aj pokles trhu o 20%).
Keď sa nedarí, nehnuteľnosť sa dá vždy predať, neprídeš aj ako sa hovorí o gate, vždy tam je zostatková hodnota nehnutelnosti.
Ale áno, je to páka, len bezpečnejšia pre obe strany.
Skor som mieril na to, ze paka pri trhoch hybe trhom, ci uz pri akciach, alebo pri bytoch. a to neprirodzene. Pretoze paka dava ludom nieco, co nemaju, z nicoho nic (viacmenej, i ked ani broker nevie generovat peniaze na paku donekonecna, alebo vie?).
Tj, ludia sa neprikryvaju perinou aku maju...
Ak si vezmeme extremny priklad, n-1 ludi bude kupovat byty vyhradne na hypoteku, nech aj len 80%, a jeden jediny clovek pojde cestou nehypotekarnou, tak jeho to extremne znevyhodni, pretoze jeho "dvojicka" (prijmova, kolega z prace) si moze dovolit 5x tak drahu nehnutelnost ako ten, kto ide vyhradne svojou hotovostou na trh. Cize taketo gamblerske sialenstvo (ake sme zazili s hypotekami) kripluje "chudakov" ktori sa nechcu zadlzit.. Ten kto berie hypoteku, je mu jedno, ci plati 210 alebo 230eur, a o kolko nadhodi cenu bytu, tych 20e/mesacne pri tych urokoch ktore sme mali (nechce sa mi to pocitat, ale par tisic to bude)
Ale samozrejme, suhlasim s tym co si napisal, byt (okrem extremov) nemoze ist na nulu, akcie mozu.. (a o inych instrumentoch ani nehovorim)
Presne viem o com hovoris, dokonca som sa pousmial lebo mi to pripomenulo moje mladsie ja. Takze realny priklad zo zivota. Dal som si za ciel nasporit 30.000 a potom kupit byt. Vychodzia cena bola pre jednoduchost 100tisic. Ked som po niekolkych rokoch konecne naskrabal cielovu sumu, cena toho isteho bytu uz bola 150tisic. Takze som si navysil ako zodpovedny obcan cielovku na 40.000. Ked som dosporil, tak ten isty byt uz bol za 180tisic. Trochu zjednodusujem ale princip je jasny. S priemernym slovenskym platom som ako zodpovedny clovek nevedel dobehnut rast cien nehnutelnosti. Jednoznacny vitaz bol poslednu dekatu ten "nezodpovedny" zadlzeny ako ten "zodpovedny" menej zadlzeny/nezadlzeny. A to je zle resp. uplne opacne ako nas ucili stari rodicia a rodicia.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Len ti co sa zadlzia, resp. paci sa im tento system (viac ako oponentom systemu), povie, ze vdaka tymto lacnym peniazom mame rozvoj (vystavbu, vyvoj, atd).. Co sa tiez da pochopit, ze ak niekto moze zobrat uver na nejaku masivnu automatizovanu vyrobu (napr Tesla), co by "crowdfundingom" asi mozne nebolo.. tak mu to da sakramensky "boost" a neskor to jednoducho splati.. Horsie je, ak tento plan nevyjde podla planov (ti co prisli na trh okolo ATH).. Preto mi tento system pride ako kracanie nie ze na vysutom lane, ale na ostrí noža.. Ale je to len moj pocit.. Mozno by som to prirovnal k steroidom, rychly uspech, ale za aku cenu.. No nie som na to odbornik, takze mozem hromadu veci prehliadat..
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 3:24 pm Len ti co sa zadlzia, resp. paci sa im tento system (viac ako oponentom systemu), povie, ze vdaka tymto lacnym peniazom mame rozvoj (vystavbu, vyvoj, atd).. Co sa tiez da pochopit, ze ak niekto moze zobrat uver na nejaku masivnu automatizovanu vyrobu (napr Tesla), co by "crowdfundingom" asi mozne nebolo.. tak mu to da sakramensky "boost" a neskor to jednoducho splati.. Horsie je, ak tento plan nevyjde podla planov (ti co prisli na trh okolo ATH).. Preto mi tento system pride ako kracanie nie ze na vysutom lane, ale na ostrí noža.. Ale je to len moj pocit.. Mozno by som to prirovnal k steroidom, rychly uspech, ale za aku cenu.. No nie som na to odbornik, takze mozem hromadu veci prehliadat..
Pokial sa bavime len o nehnutelnostiach, nepoznam nikoho, kto by doteraz na tom systeme nezarobil. Mozno existuje par vynimiek, ktore kupili ATH v r. 2008 a museli predat skor ako ten prepad nasledny rast dobehol.
Uplne uleteny pripad ktory sa mi stal. Pani ma predbehla "pri podpise" a kupila dom v mojom okoli za 240.000Eur. Pisal sa rok 2019. V roku 2022 som zrazu dom videl v drazbe. Vyvolavacia cena 360.000Eur. Napriek tomu, ze ta pani sla na doraz a nevyslo jej to so splacanim hypoteky, na dome pekne zarobila.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Kedysi platilo: Lokalita, lokalita, lokalita... A aby to platilo aj dnes pri všetkom, čo sa deje, je niekedy treba si aj nechať poradiť, ak je to vôbec možné...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: Ut 14 02, 2023 3:37 pm
iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 3:24 pm Len ti co sa zadlzia, resp. paci sa im tento system (viac ako oponentom systemu), povie, ze vdaka tymto lacnym peniazom mame rozvoj (vystavbu, vyvoj, atd).. Co sa tiez da pochopit, ze ak niekto moze zobrat uver na nejaku masivnu automatizovanu vyrobu (napr Tesla), co by "crowdfundingom" asi mozne nebolo.. tak mu to da sakramensky "boost" a neskor to jednoducho splati.. Horsie je, ak tento plan nevyjde podla planov (ti co prisli na trh okolo ATH).. Preto mi tento system pride ako kracanie nie ze na vysutom lane, ale na ostrí noža.. Ale je to len moj pocit.. Mozno by som to prirovnal k steroidom, rychly uspech, ale za aku cenu.. No nie som na to odbornik, takze mozem hromadu veci prehliadat..
Pokial sa bavime len o nehnutelnostiach, nepoznam nikoho, kto by doteraz na tom systeme nezarobil. Mozno existuje par vynimiek, ktore kupili ATH v r. 2008 a museli predat skor ako ten prepad nasledny rast dobehol.
Uplne uleteny pripad ktory sa mi stal. Pani ma predbehla "pri podpise" a kupila dom v mojom okoli za 240.000Eur. Pisal sa rok 2019. V roku 2022 som zrazu dom videl v drazbe. Vyvolavacia cena 360.000Eur. Napriek tomu, ze ta pani sla na doraz a nevyslo jej to so splacanim hypoteky, na dome pekne zarobila.
podla mna ani nik nemohol realne prerobit, najprv po 1989 sa byty predavali po 40 rokoch zamrznuteho trhu, potom chvilu 2008 padli no politikou nulovych sadzieb vytvorili politici prostredie nafukovania realitnej bubliny, teraz je otazne ako to bude vyzerat pri dlhsich sadzbach nad 4% . A dlhsie budu, lebo v EU sa stale rozdavaju helicopter money , 2020 covid, teraz energie, to nerobi nic ine iba stimuluje inflaciu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JanH napísal: Ut 14 02, 2023 3:37 pm
Pokial sa bavime len o nehnutelnostiach, nepoznam nikoho, kto by doteraz na tom systeme nezarobil. Mozno existuje par vynimiek, ktore kupili ATH v r. 2008 a museli predat skor ako ten prepad nasledny rast dobehol.
Uplne uleteny pripad ktory sa mi stal. Pani ma predbehla "pri podpise" a kupila dom v mojom okoli za 240.000Eur. Pisal sa rok 2019. V roku 2022 som zrazu dom videl v drazbe. Vyvolavacia cena 360.000Eur. Napriek tomu, ze ta pani sla na doraz a nevyslo jej to so splacanim hypoteky, na dome pekne zarobila.
Hm, a co take Spanielsko? Tusim to aj s Taliansko tu niekto na fore dal graf (takmer ziadny narast za 10rokov), uz neviem najst ale mam tu nieco ine:

https://www.globalpropertyguide.com/Eur ... e-10-years

Vo fyzike neeistuje "nikto neprerobil", ani v kasine, uz len ta rezia nieco stoji :) Preto si myslim, ale v tomto som mozno (tvrdohlavy) ako Ladis , raz nas to dobehne.. Darmo mi zarobi byt, ak mi dochodok/vyplata nestaci na zivotny styl a musim ist do mensieho ( byty su stale mensie , napr https://www.ta3.com/relacia/22093/plati ... hli-rekord ) a o pozemkoch ani nehovorim, tam naozaj neviem ci je to "zarobok" alebo len prosta fyzika "dosliel nam skutocne obmedzeny zdroj".

Cize ono zarobi len ten, kto tie byty drzi to ano, ale Japonsko.. ma nove ATH po ich megabubline po cca 30 rokoch..
https://www.bloomberg.com/news/articles ... e-era-high

Ja to vidim asi takto, byt mi nemoze zarobit, pokial vlastnim jeden jediny byt na byvanie, pretoze okrem toho ze je to technicky pasivum, tak ak by som ho predal, tak je to ako vystupit z iduceho vlaku - uz tam (takmer urcite) nikdy nenaskocim naspat za lacnejsie (ale ani rovnake peniaze za urcitych okolnosti).. Mozem si sice kupit 2x viac ferrari ak dam "jedno ferrari" do bytu a pockam napr 7-10rokov, to ano, na toto mi byt zarobit moze, ale nie je to len klam z dovodu, ze vsetko ide dole (IT, pocitace, auta) z ineho dovodu? (efektivita masivnej velko-vyroby)

Sice u nas konkretne, Slovensko nase krasne a milovane, asi sme este vo velmi velkom bezpeci, co sa cien tyka, minimalne podla logiky "lokalita, lokalita, lokalita" pretoze ludia tu su, ma kto prichadzat (treti svet, ale myslim normlanych pracechtivych studentov), nie sme asi porovnatelni s JP a CN a podobne sialene hustoty osidlenia..

Cize suhlasim, ze preobil asi malokto.. To je skor taka smola, alebo statisticka vychylka, ale podla mna stale musi platit, ze nic nemoze ist hore donekonecna.. :) Jednoducho mne moja mala hlava neberie ako moze zarobit kazdy (resp 99%).. To mi potom otvara take myslienky, ze coskoro uz nikto nebude musiet zarabat, lebo kazdy bude "milionar" (resp FIRE dochodok)

Nepochybne ale existuje stale hromada a hromada moznosti ako nechutne zarobit, ano aj byty (hypoteka v 2010 a predaj v 2020, netreba ist ani na ATH do extremu), ale aj taka VISA, ved 10X zaa 10 rokov, to je sialenstvo.. A kde je mastercard (20X/10r).. Pritom taky kapitáan predpojatost spatneho pohladu by si povedal, ze ved to bola jasna vec, logicky logicke, ze tieto dve firmy ovladnu trh.. Drzim jogovi palce s TSLA, kam vystreli ta $200 investicia za 10r, mozno na $2k.. Ale to uz som velmi odbocil od temy :)

Ale k tym bytom, zhodou okolnosti asi "den pred krizou 2008" som si zapamtal cenu 3i bytu v PK, rovnych 100 tisic, povodne jadro mam taky pocit ale zrekonstruovane izby, balkon, prizemie nad pivnicami, (4. izba taka mala spajza), dnes pozeram, len tak velmi letmo, najlacnejsie ponuky idu od 150 tisic, takze aj tento "smoliar ATH" na tom vlastne zarobil.. (ale mam pocit ze "den po krize" to bolo za cca -30%(?) nepamtam si to a nemam zdroje presne..

Ale zivot je zaujimavy a nech ho ma kazdy tak dlhy aby sme videli, co to urobi z naozaj dlhodobeho hladiska, to som fakt zvedavy :D
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"