Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4326
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rodinne domy su jednoznacne narocnejsie na servis a opravy/z dlhodobeho hladiska/. Clovek si musi vsetko vybavit a zaplatit sam. Zatial co v bytovke sa plati pevna, nie velka ciastka do bytoveho fondu a na riesenie problemov je vacsinou vycleneny jeden ci viaceri ludia.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 215
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

Trumpeta1978 napísal: Pi 14 07, 2023 7:31 am Rodinne domy su jednoznacne narocnejsie na servis a opravy/z dlhodobeho hladiska/. Clovek si musi vsetko vybavit a zaplatit sam. Zatial co v bytovke sa plati pevna, nie velka ciastka do bytoveho fondu a na riesenie problemov je vacsinou vycleneny jeden ci viaceri ludia.
Práve ak si všetko vybavím a zaplatím sám, tak mám všetko lacnejšie. Ja som si stavebné povolenie vybavil sám a aj dom som staval sám + na niektoré práce som volal živnostníkov (poter, omietky....) a tak ma stavba celého rodinného domu stála určite menej, než keby som si kúpil byt. Pri tej údržbe rodinného domu tiež neviem či na tom budem horšie, lebo zasa si to celé budem vybavovať sám. Takže nemusím za to nikoho platiť, že si vybavujem rekonštrukciu a neplatím si za ten luxus, že nemusím nič riešiť. Ak niekomu platím za to, že za mňa iná osoba všetko vybaví, tak to si platím za svoje pohodlie. Preto mi z tohto uhlu pohľadu ako väčší luxus (mám pohodlie o nič sa nestarám a radšej si priplatím aby to za mňa niekto vybavil) príde byt.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4326
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Murosik
pri vacsich bytovkach sa to pekne rozpocita na mnozstvo bytov, takze poplatok na cloveka ktory to riesi je malý.
Samozrejme ak ma niekto k stavebnictvu blizky vztah a baví ho to, tak si vie efektivne poriesit vela veci na rodinnom dome sám. :)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Dan z hodnoty nehnutelnosti prinesie aj paradox ako dochodci v domoch nedaleko polusu v ba. Cital som ze tie stare domy s pozemkom maju hodnotu aj 1M. Ale ti co tam byvaju su len radovi obcania…nemoze za to ze ta cena tak ustrelila…urcite si bude moct dovolit platit dan z 1M nehnutelnosti…a ma sa odstahovat len preto ze niekto zdvihol nejaku dan, ked tam zije cely zivot a mozno si to aj sam postavil?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Croven »

Murosik napísal: Pi 14 07, 2023 7:53 am
Trumpeta1978 napísal: Pi 14 07, 2023 7:31 am Rodinne domy su jednoznacne narocnejsie na servis a opravy/z dlhodobeho hladiska/. Clovek si musi vsetko vybavit a zaplatit sam. Zatial co v bytovke sa plati pevna, nie velka ciastka do bytoveho fondu a na riesenie problemov je vacsinou vycleneny jeden ci viaceri ludia.
Práve ak si všetko vybavím a zaplatím sám, tak mám všetko lacnejšie. Ja som si stavebné povolenie vybavil sám a aj dom som staval sám + na niektoré práce som volal živnostníkov (poter, omietky....) a tak ma stavba celého rodinného domu stála určite menej, než keby som si kúpil byt. Pri tej údržbe rodinného domu tiež neviem či na tom budem horšie, lebo zasa si to celé budem vybavovať sám. Takže nemusím za to nikoho platiť, že si vybavujem rekonštrukciu a neplatím si za ten luxus, že nemusím nič riešiť. Ak niekomu platím za to, že za mňa iná osoba všetko vybaví, tak to si platím za svoje pohodlie. Preto mi z tohto uhlu pohľadu ako väčší luxus (mám pohodlie o nič sa nestarám a radšej si priplatím aby to za mňa niekto vybavil) príde byt.
Platíš hlavne svojím časom. Takže podla mňa, buď je údržba RD časovo náročnejšia alebo finančne náročnejšia, ale určite je viac náročnejšia ako bytu. Jak RD tak aj byt má svoje výhody/nevýhody. Neviem kde žiješ ak Ťa dom s pozemok vyšiel lacnejšie ako kúpa bytu. Ale my žijeme v Brne a keby v Brne máme kúpiť pozemok a svojpomocne si postaviť barák tak to by sme asi nikdy neufinancovali, zatiaľ čo pekný byt s terasou v novostavbe zvládame.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4326
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

uhlikova_stopa napísal: Pi 14 07, 2023 8:15 am Dan z hodnoty nehnutelnosti prinesie aj paradox ako dochodci v domoch nedaleko polusu v ba. Cital som ze tie stare domy s pozemkom maju hodnotu aj 1M. Ale ti co tam byvaju su len radovi obcania…nemoze za to ze ta cena tak ustrelila…urcite si bude moct dovolit platit dan z 1M nehnutelnosti…a ma sa odstahovat len preto ze niekto zdvihol nejaku dan, ked tam zije cely zivot a mozno si to aj sam postavil?
dochodcovia budu mat zvyhodnenu daň
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Tá oblasť okolo Bajkalskej je dosť preťažená a zaslúžila by si dopravný alebo architektonický overhaul, ale keď do stredu mesta vedú 2 ulice a každý tam musí ísť, tak je to dosť ...
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 215
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

Croven napísal: Pi 14 07, 2023 8:22 am
Platíš hlavne svojím časom. Takže podla mňa, buď je údržba RD časovo náročnejšia alebo finančne náročnejšia, ale určite je viac náročnejšia ako bytu. Jak RD tak aj byt má svoje výhody/nevýhody. Neviem kde žiješ ak Ťa dom s pozemok vyšiel lacnejšie ako kúpa bytu. Ale my žijeme v Brne a keby v Brne máme kúpiť pozemok a svojpomocne si postaviť barák tak to by sme asi nikdy neufinancovali, zatiaľ čo pekný byt s terasou v novostavbe zvládame.
Ak platím svojím časom, tak to znamená, že nie som dosť bohatý na to, aby som si mohol dovoliť platiť peniazmi.
Samozrejme ak by som mal kúpiť pozemok v napríklad v Bratislave, tak by som nemal peniaze ani na ten pozemok. Ale hypoteticky rodinný dom v blízkej vzdialenosti do BA má cca rovnakú hodnotu ako byt v BA. A tam nevidím zmysel v tom, aby vlastník rodinného domu platil vyššiu daň ako vlastník bytu
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4326
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Murosik
aj pozemky "v blízkej vzdialenosti do BA" su pomerne drahé. Zároveň v rámci dopravných špičiek môže byť potom problém s dennou mobilitou /zamestnanie, rozvoz detí a pod/. Ono je dolezite aby mal clovek vlastnu skusenost s dopravou v danej casti Ba inac moze mat dost skreslenu predstavu, v Ba je to s auto-dopravou proste zlozité.
Ano, urcite sa da vymysliet nieco co je za pomerne prijatelnu cenu a pritom dopravne ako tak ok, len to nie je az tak jednoduche.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Ono v dnesnej dobe tvrdenie "postavim si sam" trochu pokulhava. Cela moja rodina zo zeninej strany su stavbari, na Orave si stavaju hrubu stavbu domu sami, ale mne na zapade predsa len vychadza vyhodnejsie zaukolovat firmu. Totiz dnesne domy vyzeraju inak ako tie pred 20 rokmi. Co tym chcem povedat je, ze pri dnesnej technologii by som zvladol tak max. zaklady a mury lebo uz aj do deky sa zalieva centralne chladenie a rekuperacia. Nasleduje strecha, zateplenie, omietky , elekrika, kurenie , 200kilove hlinikove okna, skryte zaluzie na elektriku, fotovoltika - odborne cinnosti, pri ktorych sa velmi lahko mozes popalit.
Samozrejme som si to dal do kalkulacky, a keby som staval prvu fazu svojpomocne za asistencie rodiny zapocitajuc ich a moj cas mozno by som usetril 10%, co uz take terno nie je a to sa bavime len o hrubej stavbe. Pri dalsich fazach by hrozilo riziko neodbornej prace, lebo nikto nie je odbornik na vsetky fazy vystavby domu.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 215
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

JanH napísal: Pi 14 07, 2023 10:37 am Samozrejme som si to dal do kalkulacky, a keby som staval prvu fazu svojpomocne za asistencie rodiny zapocitajuc ich a moj cas mozno by som usetril 10%, co uz take terno nie je a to sa bavime len o hrubej stavbe. Pri dalsich fazach by hrozilo riziko neodbornej prace, lebo nikto nie je odbornik na vsetky fazy vystavby domu.
Podla mna si to rátal zle.
Ja som kupoval katalógový projekt domu. Ten som mierne upravil a dom sa tak zväčšil o cca 20%.
Pri tom čistom katalógu bola vždy cenová ponuka za koľko je firma schopná mi katalógový dom postaviť (priamo oni) za najlacnejší a za stredne drahý materiál..
Ak rátam za koľko som postavil svoj o 20% väčší dom + murovaný záhradný domček (tam sú svojpomocne spravené aj omietky a poter) tak som stále nižšie s mojou cenou o 20% ale ja som si tam robil aj veci čo oni v cene nerátali (terénne úpravy, tvorba kanalizačnej prípojky…..). Musel si to rátať podľa mňa zle.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Murosik napísal: Ne 16 07, 2023 7:09 am
JanH napísal: Pi 14 07, 2023 10:37 am Samozrejme som si to dal do kalkulacky, a keby som staval prvu fazu svojpomocne za asistencie rodiny zapocitajuc ich a moj cas mozno by som usetril 10%, co uz take terno nie je a to sa bavime len o hrubej stavbe. Pri dalsich fazach by hrozilo riziko neodbornej prace, lebo nikto nie je odbornik na vsetky fazy vystavby domu.
Podla mna si to rátal zle.
Ja som kupoval katalógový projekt domu. Ten som mierne upravil a dom sa tak zväčšil o cca 20%.
Pri tom čistom katalógu bola vždy cenová ponuka za koľko je firma schopná mi katalógový dom postaviť (priamo oni) za najlacnejší a za stredne drahý materiál..
Ak rátam za koľko som postavil svoj o 20% väčší dom + murovaný záhradný domček (tam sú svojpomocne spravené aj omietky a poter) tak som stále nižšie s mojou cenou o 20% ale ja som si tam robil aj veci čo oni v cene nerátali (terénne úpravy, tvorba kanalizačnej prípojky…..). Musel si to rátať podľa mňa zle.
Ako som spomenul ja som započítal cenu práce svoju a pomocníkov a vyšlo to 10%. Predpokladám že ty si robil po víkendoch alebo počas dovolenky a tuto položku si nezapočítaval. Potom to môže platiť čo píšeš vyššie.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Inardex vypocital cenu domu na cca 2000€ za m2 cistej uzitkovej plochy. Je k tomu aj clanok napisany, co vsetko to obsahuje. Ta cena bola platna pre rok 2022
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3997
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pocitate cenu svojej prace aj pocas varenia? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

varis aj v podnajme :D
logika, bud chodis do roboty alebo stavias dom
Naposledy upravil/-a wladas v Ne 16 07, 2023 2:51 pm, upravené celkom 1 krát.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 42 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Max100 »

uhlikova_stopa napísal: Ne 16 07, 2023 12:45 pm Inardex vypocital cenu domu na cca 2000€ za m2 cistej uzitkovej plochy. Je k tomu aj clanok napisany, co vsetko to obsahuje. Ta cena bola platna pre rok 2022
Pri murovanom dome so zastavanou plochou cca 130m2,teda uzitkovou nieco nad 100m2,by ta cena na kluc 200 000aj sedela.(pri vystavbe firmou,zivnostnikmi).Ale dnesne firmy robia povacsine z najlacnejsich materialov,sfusovane,v cene nieje tepelne cerpadlo,skolauduj si to sam,vela nedostatkov atd.Stavanie zivnostnikmi,ale vlastne manazovanie,na kazdu profesiu ini remeselnici a zhananie si materialu sam,sa viete dostat na sumu 150 000,s kvalitnejsimi materialmi.Inardex ale uvadza za hrubu stavbu bez okien 1300e/m2 a to je uz prestrelene.To by v tomto pripade bolo 130 000.Tu sa vlastnym manazovanim viete dostat na sumu cca 65000.
Pri montovanom drevodome je tu rozdiel este citelnejsi.Uvadzaju cenu 2000e/m2,ale firmy to davaju do 150 000eur,uz komplet na kluc s tepelnym cerpadlom,rekuperaciou...
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa mm1809 »

Tieto debaty su podla mna irelevantne ak ide o nacenovanie vystavby domu na vlastnu past, pretoze sa takmer nikoho netykaju, kto si vie postavit svoj dom? 99% urcite nie. Ja viem osobne postavit len zemlanku pripadne lesny pristresok :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3997
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Ne 16 07, 2023 2:50 pm varis aj v podnajme :D
logika, bud chodis do roboty alebo stavias dom
Tato logika nie je taka ciernobiela..
Ved stavanie=cas. tak aj varenie=cas, a cas =peniaze..
Cize by som si podla tej logiky mal objednat pizzu, alebo nejaku donasku.
Potom je ale vsetko=cas=peniaze, upratovacka doma, kto ju ma?
Technicky sa to da vyargumentovat do extremu, ze aj zena=cas a je lepsie si zenu prenajat, nez ist do manzelstva.. :)

Podla mna s tymto prisli developeri, ze "nestavaj, sam to nerob, ide ti to do casu"

samozrejme, to je pravda, ale len za predpokladu, ze ten kto zaraba viac, musi byt objednavatel a nie montaznik.. Postarka by si zarobila viac, ak si dom postavi sama, ale manazer prerobi, ak to zacne stavat sam...

Toto je taky general misconception – mylná predstava.
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 370 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Zvyšovanie sadzieb ECB poškodzuje niektorých európskych majiteľov domov viac ako iných

"Pre tých, ktorí majú k dispozícii voľnú hotovosť, má zmysel uložiť si peniaze vo forme úspor namiesto splácania pôžičiek. "

https://www.trend.sk/spravy/zvysovanie- ... -ako-inych
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 370 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vývoj objemu nových úverov na Slovensku a v Českej republike. V ČR bol vrchol v objeme nových úverov na bývanie v júni 2021, u nás v marci 2022.

Slovensko
svk.jpg

ČR
cr.jpg

Dôvod následného veľkého poklesu v objeme nových úverov je jasný - úrokové sadzby:

urokove sadzby.jpg
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

tomáš virdzek napísal: Pi 21 07, 2023 2:20 pm Vývoj objemu nových úverov na Slovensku a v Českej republike. V ČR bol vrchol v objeme nových úverov na bývanie v júni 2021, u nás v marci 2022.

Slovensko

svk.jpg


ČR

cr.jpg


Dôvod následného veľkého poklesu v objeme nových úverov je jasný - úrokové sadzby:


urokove sadzby.jpg
Ten posledný peak je aj refinanc. Teraz už logicky nikto dobrovoľne nerefinancuje .Pokles je síce značný ale trh sa nezastavil.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 370 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trh sa úplne nezastavil ani pri vyšších sadzbách v minulosti.

sadzby uvery na byvanie.jpg
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

tomáš virdzek napísal: Po 17 07, 2023 10:14 pm
"Pre tých, ktorí majú k dispozícii voľnú hotovosť, má zmysel uložiť si peniaze vo forme úspor namiesto splácania pôžičiek. "

https://www.trend.sk/spravy/zvysovanie- ... -ako-inych
Treba, porovnat - vo vseobecnosti to neplati.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Pokračujeme v poklese aj v Q2 2023
Prílohy
Screenshot 2023-08-01 103632.png
q22023.png
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Ruka v ruke s poklesom uverov. https://mylevice.sme.sk/c/23187422/hypo ... kordy.html
Uvidi sa na jesen po volbach aka mudrost vypadne z parlamentu pri dotovani hypo.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Glogol napísal: Ut 01 08, 2023 1:23 pm Ruka v ruke s poklesom uverov. https://mylevice.sme.sk/c/23187422/hypo ... kordy.html
Uvidi sa na jesen po volbach aka mudrost vypadne z parlamentu pri dotovani hypo.
No aká? Hranol chce dotovať hypotéku spôsobom, že banka zaplatí 1% z úroku a štát zaplatí ďalšie 2% z úroku. Zvyšok dlžník. To môže spôsobiť, že dlžník bude mať platiť úrok len okolo 2% a to zas spôsobi rast cien nehnuteľností. Takže v konečnom dôsledku to znevýhodní hotovostných klientov (lebo budú kupovať drahšie) a upratovačka verejných WC si bude môcť kúpiť ďalší investičný byt na lacnú hypo. Ale čo narobíme, keď Slováci sú sprostí národ a zas si zvolia SMER.
Naposledy upravil/-a jaroslav81 v Ut 01 08, 2023 2:53 pm, upravené celkom 1 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 370 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jaroslav81 napísal: Ut 01 08, 2023 9:43 am Pokračujeme v poklese aj v Q2 2023
Grafy aktualizované aj tu: https://ako-investovat.sk/ceny-nehnutel ... mzda-v-sr/ , už chýbajú len dáta o mzdách za Q2. Žiaľ tie zverejňujú vždy neskôr...

Pozor, že ak chcete kvartálne dáta, treba nastaviť "kvartálne" aj v jednom aj druhom grafe za vybraný kraj.

newplot (48).png
newplot (49).png
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Len oni chcu a zrejme budu musiet aj spravit tu bonifikaciu tak, ze pomozu akoze iba ludom, ktorym to akoze nevide po navyseni….takze budu z toho tazit prave ti menej zodpovedni, co isli na hulvata na hranu..Ti zodpovedni alebo uspesnejsi, ktori na hranu nesli alebo maju lepsi prijem si to pekne zacvakaju bez bonifikacie …
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Ut 01 08, 2023 3:07 pm Len oni chcu a zrejme budu musiet aj spravit tu bonifikaciu tak, ze pomozu akoze iba ludom, ktorym to akoze nevide po navyseni….takze budu z toho tazit prave ti menej zodpovedni, co isli na hulvata na hranu..Ti zodpovedni alebo uspesnejsi, ktori na hranu nesli alebo maju lepsi prijem si to pekne zacvakaju bez bonifikacie …
Pokial viem, nebude sa skumat ci na to mas alebo na to nemas, podmienky su rovnake ake platili v rokoch 2006 - 2017:
- vek do 35 rokov
- hrubý príjem max 1.3 násobok priemernej mzdy , ak su to manzelia, tak sa to pocita spolocne
- 2% dotuje stat a 1% banka
Najhorsie na tom je, ze to mozu kludne vyuzivat aj majitelia investicnych bytov, takze sa budeme skladat spekulantom na ich byty, ktore uz ajtak nadobudli na hodnote + 100% za 5 rokov.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Toto nema sancu prejst parlamentom. Mozno tym buducim ak bude silno cerveny.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

jaroslav81 napísal: Ut 01 08, 2023 4:28 pm
uhlikova_stopa napísal: Ut 01 08, 2023 3:07 pm Len oni chcu a zrejme budu musiet aj spravit tu bonifikaciu tak, ze pomozu akoze iba ludom, ktorym to akoze nevide po navyseni….takze budu z toho tazit prave ti menej zodpovedni, co isli na hulvata na hranu..Ti zodpovedni alebo uspesnejsi, ktori na hranu nesli alebo maju lepsi prijem si to pekne zacvakaju bez bonifikacie …
Pokial viem, nebude sa skumat ci na to mas alebo na to nemas, podmienky su rovnake ake platili v rokoch 2006 - 2017:
- vek do 35 rokov
- hrubý príjem max 1.3 násobok priemernej mzdy , ak su to manzelia, tak sa to pocita spolocne
- 2% dotuje stat a 1% banka
Najhorsie na tom je, ze to mozu kludne vyuzivat aj majitelia investicnych bytov, takze sa budeme skladat spekulantom na ich byty, ktore uz ajtak nadobudli na hodnote + 100% za 5 rokov.
Toto co pises je stale aktualne a ludia to mozu vyuzivat aj teraz
Vola sa to SFRB a tu pozicku poskytuje priamo stat za 1% po celu dobu splacania..
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Ut 01 08, 2023 4:48 pm
jaroslav81 napísal: Ut 01 08, 2023 4:28 pm
uhlikova_stopa napísal: Ut 01 08, 2023 3:07 pm Len oni chcu a zrejme budu musiet aj spravit tu bonifikaciu tak, ze pomozu akoze iba ludom, ktorym to akoze nevide po navyseni….takze budu z toho tazit prave ti menej zodpovedni, co isli na hulvata na hranu..Ti zodpovedni alebo uspesnejsi, ktori na hranu nesli alebo maju lepsi prijem si to pekne zacvakaju bez bonifikacie …
Pokial viem, nebude sa skumat ci na to mas alebo na to nemas, podmienky su rovnake ake platili v rokoch 2006 - 2017:
- vek do 35 rokov
- hrubý príjem max 1.3 násobok priemernej mzdy , ak su to manzelia, tak sa to pocita spolocne
- 2% dotuje stat a 1% banka
Najhorsie na tom je, ze to mozu kludne vyuzivat aj majitelia investicnych bytov, takze sa budeme skladat spekulantom na ich byty, ktore uz ajtak nadobudli na hodnote + 100% za 5 rokov.
Toto co pises je stale aktualne a ludia to mozu vyuzivat aj teraz
Vola sa to SFRB a tu pozicku poskytuje priamo stat za 1% po celu dobu splacania..
Naštuduj si podmienky, toto je len pre fakt veľké socky a schvaľovací proces trvá aj pol roka, hlúposť, ako všetko, čo vymysli štát
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 370 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nevšimol som si skôr ten článok, je z 26.6.2023, ale mohlo by zaujať...

https://www.trend.sk/spravy/trend-barom ... telnostami

trend.jpg
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Inak, mozno hlupa otazka, len ja nevidim do toho a niekto mi to pomoze objasnit..
Je mi jasne ze ECB poziciava bankam peniaze na uvery, ktore potom banky poziciavaju dalej za marzu k uroku….otazka ale je, Preco mi banka poskytujuca hypoteku nepozicia zo svojich penazi ktore ma? Preco si musi “pozicat” od ECB a naparit tam ecb urok? Ved ak by pozicala vlastne peniaze moze si dat urok aky chce. Aj keby dala 2% tak satle zarobi viac ako ked pozicia pozicane s nejakym minimalnym urokom navyse…
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4326
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

uhlikova_stopa napísal: Pi 18 08, 2023 8:48 am Inak, mozno hlupa otazka, len ja nevidim do toho a niekto mi to pomoze objasnit..
Je mi jasne ze ECB poziciava bankam peniaze na uvery, ktore potom banky poziciavaju dalej za marzu k uroku….otazka ale je, Preco mi banka poskytujuca hypoteku nepozicia zo svojich penazi ktore ma? Preco si musi “pozicat” od ECB a naparit tam ecb urok? Ved ak by pozicala vlastne peniaze moze si dat urok aky chce. Aj keby dala 2% tak satle zarobi viac ako ked pozicia pozicane s nejakym minimalnym urokom navyse…
to co realne drzia banky je iba velmi velmi mala hodnota. Preto napr by tzv "run" polozil kazdu banku. Riesi sa to vtedy tak, ze banka si musi rychlo pozicat od centralnej banky.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Pi 18 08, 2023 8:48 am Inak, mozno hlupa otazka, len ja nevidim do toho a niekto mi to pomoze objasnit..
Je mi jasne ze ECB poziciava bankam peniaze na uvery, ktore potom banky poziciavaju dalej za marzu k uroku….otazka ale je, Preco mi banka poskytujuca hypoteku nepozicia zo svojich penazi ktore ma? Preco si musi “pozicat” od ECB a naparit tam ecb urok? Ved ak by pozicala vlastne peniaze moze si dat urok aky chce. Aj keby dala 2% tak satle zarobi viac ako ked pozicia pozicane s nejakym minimalnym urokom navyse…
Banky si poziciavaju tiez tak ako Ty. Ty si pozicias od lokalnej banky, lokalna banka si pozicia od centralnej banky. Ked zvysi uroky centralna banka, tento dopad sa presunie na koncoveho spotrebitela - na Teba.
Nejake videjka k tomu:
https://www.youtube.com/watch?v=pv0-5h2BhEw
https://www.youtube.com/watch?v=x4ZIZ8-OCP8
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

uhlikova_stopa napísal: Pi 18 08, 2023 8:48 am Inak, mozno hlupa otazka, len ja nevidim do toho a niekto mi to pomoze objasnit..
Je mi jasne ze ECB poziciava bankam peniaze na uvery, ktore potom banky poziciavaju dalej za marzu k uroku….otazka ale je, Preco mi banka poskytujuca hypoteku nepozicia zo svojich penazi ktore ma? Preco si musi “pozicat” od ECB a naparit tam ecb urok? Ved ak by pozicala vlastne peniaze moze si dat urok aky chce. Aj keby dala 2% tak satle zarobi viac ako ked pozicia pozicane s nejakym minimalnym urokom navyse…
Banky si bežne od ECB nepoziciavaju( to az ked im steka do topanok a nevedeli si pozicat na medzibankovom trhu ) , banky tie peniaze/úvery tvoria. Ak majú veľa vlastného kapitálu a menšiu averziu k riziku, nič im nebráni požičiavať za menší urok ako stanoví ECB(ani teraz nemajú všetky rovnakú sadzbu) Ide hlavne o to, prečo by ti mali požičať za 1% keď si môžu uložiť peniaze do ECB a tam dostanú 3,75% bez rizika. Musel by si byt významný klient s výhodami aby ti boli ochotné ponúknuť nižší úrok. Tak ako ty si môžeš uložiť peniaze na účet s 0,1% úrokom alebo 3,5%. Logicky si vyberieš s vyšším hoci ti nič nebráni vybrať si nižší.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Nedávno bol na Trende článok o tom ako na vzmáhajúcej sa bratislavskej burze ide kúpiť firemný dlhopis nejakej krachujúcej spoločnosti... V Česku je normálna vec, že banky ponúkajú štátne dlhopisy(a špeci klientele aj firemné), len u nás banky akosi zistili, že klient je na obtiaž...
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Croven »

hifron napísal: Ut 22 08, 2023 2:47 pm Nedávno bol na Trende článok o tom ako na vzmáhajúcej sa bratislavskej burze ide kúpiť firemný dlhopis nejakej krachujúcej spoločnosti... V Česku je normálna vec, že banky ponúkajú štátne dlhopisy(a špeci klientele aj firemné), len u nás banky akosi zistili, že klient je na obtiaž...
Je možné na BA burze kúpiť nejaké SK firmy tak ako sa to dá na PA burze?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Croven napísal: Ut 22 08, 2023 3:03 pm
hifron napísal: Ut 22 08, 2023 2:47 pm Nedávno bol na Trende článok o tom ako na vzmáhajúcej sa bratislavskej burze ide kúpiť firemný dlhopis nejakej krachujúcej spoločnosti... V Česku je normálna vec, že banky ponúkajú štátne dlhopisy(a špeci klientele aj firemné), len u nás banky akosi zistili, že klient je na obtiaž...
Je možné na BA burze kúpiť nejaké SK firmy tak ako sa to dá na PA burze?
0 - 1 obchod denne s akciami. Mam biotiku 10 rokov a nie sa toho zbavit. Je tu aj separate vlakno na to. Bsse.sk.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"