Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

uhlikova_stopa napísal: Št 05 01, 2023 5:46 pm Nech mi nikto nehovori ze dvaja doktori si nemozu kupit byt za 130k :)
130k? Myslis garzonku v Rači? Alebo DNV ? :)
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

A zase sme pri tom… lebo nikde inde ako v BA sa neda byvat ze? Moj okres, 3izb 120k 10km od krajskeho mesta. Nezamestnanost okresu druha najnizsia na SK …
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Poznám prípad , kde ponúkali doktorom nájomné bývanie a ordináciu zadarmo, ak budú v obci aktívne ordinovať :)
To ale nič nemení natom, že každý ma možnosť výberu, a pokiaľ sú niekde lepšie podmienky na život , prečo si vybrať tie horšie?
Ale už dosť odbočujeme od pôvodnej témy v tomto vlákne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: Št 05 01, 2023 8:47 pm Poznám prípad , kde ponúkali doktorom nájomné bývanie a ordináciu zadarmo, ak budú v obci aktívne ordinovať :)
To ale nič nemení natom, že každý ma možnosť výberu, a pokiaľ sú niekde lepšie podmienky na život , prečo si vybrať tie horšie?
Ale už dosť odbočujeme od pôvodnej témy v tomto vlákne.
Vôbec neodbočujeme od témy, lebo ceny bytov úzko súvisia s platmi. Cena bytu je n-násobok ročného priemerného platu v danej lokalite a je to podobný pomer ako P/E, P/S, P/B pri akciach, alebo ešte lepšie výnos dlhopisu je čosi podobné ako nájom/cena bytu.
Známeho dcéra, doktorka bez atestácie, dostala služobný byt od veľkej spádovej nemocnice.
Ale ak niekto tvrdí, že 2 doktori bez atestácie s 1 deckom s platom 1,5-násobok priemernej mzdy si na Slovensku nemôžu prenajať alebo kúpiť byt, tak su tie byty fakt predražené v pomere k platom. Ale kto tu potom kupuje tie byty a stále zvyšuje ich ceny? Mam známu, ktorá prenajíma tri byty, je slobodná, dobre zarába a sama býva u príbuznej v paneláku v 1 izbe, tak za všetok príjem zobrala hypotéky.
V USA bola za normálnych čias cena bytu 2-4 násobok priemerného platu, aspoň podľa tohto kritéria ich nakupoval jeden Čech podnikajúci v USA, cena prenájmu bola 10% ročne z ceny bytu. Kde sme my na Slovensku a celkovo v EU s cenami uleteli, keď cena bytu je 12-násobok priemernej mzdy a nájom je 2-3% z ceny bytu?
Ak chceme normálny trh s nehnuteľnosťami, buď musia ceny skorigovať, alebo počkať 10-20 rokov, kým ich platy dobehnú. Alebo priemerní ľudia nič neusporia a budú robiť len na bývanie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

uhlikova_stopa napísal: Št 05 01, 2023 8:44 pm A zase sme pri tom… lebo nikde inde ako v BA sa neda byvat ze? Moj okres, 3izb 120k 10km od krajskeho mesta. Nezamestnanost okresu druha najnizsia na SK …
O aky okres sa jedna?
Podla mna, ak ma niekto rodinu v BA alebo blizko BA, a ma na vyber, ci ist (neviem aky okres myslis), alebo do Nemecka, tak plati rovnica "ak uz utek, tak poriadny"..
Netvrdim, ze za BA-Račou konci Slovensko (poznam takych ludi, ktori toto tvrdia), som praveze opacneho nazoru a z BA som utiekol a zostal na Slovensku :)
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Pi 06 01, 2023 9:15 am O aky okres sa jedna?
Celkom ma to zaujalo. Bol som v tom, že Bratislavské okresy všetko valcujú. Vôbec to tak nie je. Najnižšia miera nezamestnanosti:
1.Bratislava V viacej známa ako Petržalka.
Potom nenasledujú ďalšie bratislavské okresy, ale
2.Trenčín
3.Nitra
Osciluje to okolo 2.4% čo je masaker. Zohnať nejakú pracovnú silu musí byť extrémne náročné. Nepracuje len každý 40ty človek v produktívnom veku.
Keby som zohľadnil len tento ukazovateľ ani náhodou to nepoukazuje na možnú blížiacu sa recesiu. A určite aj tento faktor prepaľuje ceny nehnuteľností.

https://www.upsvr.gov.sk/statistiky/nez ... id=1153450
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Byvam 10km od Trencina. Uz som zial okres Ilava no aj Ilava ruluje s nizkou nezamestnanostou..
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Chcel som tym len povedat, ze ak clocek chce byvat na urovni, vibec sa nemusi trepat do velkomesta. Blavu mam 1h cesty, ak chcem ist na nejaky kulturny zazitok atd…nemame tu zapchy, 5m peso z bytu mam krasnu prirodu, hory atd. 15m autom a som v CZ, nehnutelnosti relativne lacne voci BA … ak vsak niekto vyzaduje viac a ruch velkomesta tak jasne ze to potom je latka niekde inde..
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

TN > BA 1 hod? :) Ved to je 130km, to nemas sancu, jedine ze by tu boli Nemecke dialnice :)
Ono je ale dobre, ze sa ludia diverzifikuju aj mimo BA. V opacnom pripade by v BA stal 2izbak asi tak 700k uz dnes..
Paci sa mi ale, ako si pouzil "15m autom", tj, bez auta sa tam zit neda? :)
Kolko stoji 3izbovy byt potom v Trencine, ked 10km od neho stoji 120k ?
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

V TN viac lebo krajske mesto samozrejme
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No neviem, pride mi 120k za 3i byt 10km od TN stale dost drahe.. Ved si vezmi, ze tak 10 rokov dozadu sa taky dojazd povazoval za "dedinu" dnes sa to cenovo preklasifikovalo na "okraj mesta" resp "len 10km od mesta"
Neviem ale co je to za byt ktory si dal ako priklad 10km od TN, ale pride mi absurdne byvat na byte na dedine.. hoci "len 10km od TN".. to mas plus dojazd do prace, a nemas ani benefit relaxu v zahrade..
Ak mas prehlad, zo zvedavosti, kolko stoji taky priemerny dom v tej istej obci? To by ma zaujimalo, ake je "premium" za "zahradu"..
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Pi 06 01, 2023 2:37 pm No neviem, pride mi 120k za 3i byt 10km od TN stale dost drahe.. Ved si vezmi, ze tak 10 rokov dozadu sa taky dojazd povazoval za "dedinu" dnes sa to cenovo preklasifikovalo na "okraj mesta" resp "len 10km od mesta"
Neviem ale co je to za byt ktory si dal ako priklad 10km od TN, ale pride mi absurdne byvat na byte na dedine.. hoci "len 10km od TN".. to mas plus dojazd do prace, a nemas ani benefit relaxu v zahrade..
Ak mas prehlad, zo zvedavosti, kolko stoji taky priemerny dom v tej istej obci? To by ma zaujimalo, ake je "premium" za "zahradu"..
vela veci sa preklasifikovalo... :) :)
garzonky na jednoizbaky... jednoizbaky na dvojizbaky a tak ... teda v inzeratoch :) :) :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

10rokov je velmi dlha doba, vela sa zmenilo :) V dnesnych turbulentnych casoch aj jeden rok je vela.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Akurat som mal debatu s jednym dedincanom na zapade SR, hovoril, ze pred 2-3rokmi boli pozemky k dispozicii za cca 10k, dnes 40k a o polovicu mensi.. (ale uz predane). za 2-3 roky dom za 120k na 190k.. (neoveroval som si ceny)
Za mna cista bublina, ziadna inflacia, ani trh, ani nic, len bublina..
Tomáš, prosím Ťa, nepamatam si, ale ten bublinometer funguje aj na ceny nehnutelnosti? :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Toto je tazke povedat ci je bublina v realitach, resp ci iba taka mala alebo skutocne velka. Hypoteky boli doteraz velmi lacne, mzdy rastli.. Na Slovensku je taka obyčaj, že ked niekto ma volny cash, tak kupi akukolvek nehnutelnost, resp si na to zoberie kludne aj druhu hypošku. Poznam ludi ktori si dokonca brali spotrebne uvery a kupovali za ne napr. sukromne státia pre auto, aj ked ich nemaju ako vyuzit, proste iba ako spekulaciu na rast ceny. :)
V trochu lepsich prijmovych kruhoch asi plati ze kto nema aspon jeden inevsticny byt tak akoby ani nebol. :) :D
Zase objektivne, napr v Ba zaujem o cokolvek bude vzdy velký./je to dane hlavne polohou, lebo je rozrastanie v ramci dalsej plochy problematicke a obmedzene geograficky/.
No a pochopitelne priliv zdviha vsetky lodky, aj tie ktore su ovela dalej..
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa polovnik »

Trumpeta1978 napísal: Pi 06 01, 2023 8:56 pm . Poznam ludi ktori si dokonca brali spotrebne uvery a kupovali za ne napr. sukromne státia pre auto, aj ked ich nemaju ako vyuzit, proste iba ako spekulaciu na rast ceny. :)

V trochu lepsich prijmovych kruhoch asi plati ze kto nema aspon jeden inevsticny byt tak akoby ani nebol.
velky suhlas presne to mozem tiez potvrdit
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

Rozhovor s Jonasom zakladatelom m&m realitky, asi najvacsej ceskej realitky. Moc optimisticky ceny nehnutelnosti nevidi.

https://www.youtube.com/watch?v=GFsmJWfm5Ak
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Realitka potrebuje cim skor predat nehnutelnost aby dostali proviziu.
Je ine ked predas 5 bytov za mesiac s proviziou dajme tomu 3k ako ked predas 1 byt za 3 mesiace za 5k.
Takze realitak a vsetky clanky smeruju davy k tomu aby ludia podvedome davali nizsiu cenu, lebo ze sak idu dole ceny, aby money machine fungovala dalej…realitky potrebuju predaje a kupy na pravidelnej baze, nie aby sa cakalo na najlepsiu cenu pre klienta …
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

No, to je koment trocha mimo, lebo on podiel realitke uz davnejsie predal. Aj to v tom rozhovore spomina. :|

A praveze, co som ja cital clanky od ludi z "branze" za posledne mesiace tak 90% z nich tvrdi, ze ceny dolu nepojdu, alebo len minimalne..
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa stary gambler »

V mojom okresnom meste-stredne Slovensko- tak ceny su uz o cca 15-20%nizsie -tie co sa aj realizuju, , mnoho ludi vsak este ponuka za staru vysiu cenu, je dolezite ci to chcu predat , alebo su nuteny predat, alebo radsej budu drzat.-to ovplvyni dalsi priebeh ceny, Ja tiez momentalne som dal jeden z bytov do predaja, na mesiac, ale vidim zaujem nulovy-stara cena vysoka, Za 20 dni predaj zrusim a pojde do podnajmu , Pred mesiacom som podnajom spravil za zhruba o 20% ceny viac ako rok pred tym a v ten isty den , v jeden den stary najomnik odchadzal a novy najomnik aj suhlasil s najmom aj vyplatil.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

andre napísal: Pi 20 01, 2023 9:30 am Rozhovor s Jonasom zakladatelom m&m realitky, asi najvacsej ceskej realitky. Moc optimisticky ceny nehnutelnosti nevidi.

https://www.youtube.com/watch?v=GFsmJWfm5Ak
Keď som na konci počúval tie príbehy, ako boli kupujúci oklamaní pri kúpe bytu, tak to investorom s realitami teda nezávidím. Nie len že problémy s nájomníkmi, ale aj hrozba podvodov od nájomníkov(fiktívne predaje bytu, fiktívne prenájmy bytu, to mi pripomína podvody z komedie https://www.youtube.com/watch?v=BZ0r1vo ... sT&index=2
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

stary gambler napísal: Pi 20 01, 2023 4:15 pm V mojom okresnom meste-stredne Slovensko- tak ceny su uz o cca 15-20%nizsie -tie co sa aj realizuju, , mnoho ludi vsak este ponuka za staru vysiu cenu, je dolezite ci to chcu predat , alebo su nuteny predat, alebo radsej budu drzat.-to ovplvyni dalsi priebeh ceny, Ja tiez momentalne som dal jeden z bytov do predaja, na mesiac, ale vidim zaujem nulovy-stara cena vysoka, Za 20 dni predaj zrusim a pojde do podnajmu , Pred mesiacom som podnajom spravil za zhruba o 20% ceny viac ako rok pred tym a v ten isty den , v jeden den stary najomnik odchadzal a novy najomnik aj suhlasil s najmom aj vyplatil.
A presne toto je problém, prečo nehnuteľnosti klesajú len veľmi pomaly alebo vôbec . Sám si uznal, že si dal starú vysokú cenu na svoj byt, takže nenažratosť... Za 2 roky vám stúpla hodnota bytu o cca 40% ale zľavniť teraz aspoň 10% bože chráň...Aby sa nestalo čo v roku 2008, že na ceny z roku 2021 sa byty nedostanú najbližších 8 rokov. Ak ešte štát prestane dotovať drahé energie a režijné náklady na byt vyskočia na dvojnásobok, tak už sa to nebude oplácať ani prenajímať a vtedy ešte len ceny bytov poletia nadol. Ja by som radšej teraz predal s miernou zľavou než o 2 roky možno s 30% zľavou.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

jaroslav81 napísal: Ne 22 01, 2023 12:37 pm
stary gambler napísal: Pi 20 01, 2023 4:15 pm V mojom okresnom meste-stredne Slovensko- tak ceny su uz o cca 15-20%nizsie -tie co sa aj realizuju, , mnoho ludi vsak este ponuka za staru vysiu cenu, je dolezite ci to chcu predat , alebo su nuteny predat, alebo radsej budu drzat.-to ovplvyni dalsi priebeh ceny, Ja tiez momentalne som dal jeden z bytov do predaja, na mesiac, ale vidim zaujem nulovy-stara cena vysoka, Za 20 dni predaj zrusim a pojde do podnajmu , Pred mesiacom som podnajom spravil za zhruba o 20% ceny viac ako rok pred tym a v ten isty den , v jeden den stary najomnik odchadzal a novy najomnik aj suhlasil s najmom aj vyplatil.
A presne toto je problém, prečo nehnuteľnosti klesajú len veľmi pomaly alebo vôbec . Sám si uznal, že si dal starú vysokú cenu na svoj byt, takže nenažratosť... Za 2 roky vám stúpla hodnota bytu o cca 40% ale zľavniť teraz aspoň 10% bože chráň...Aby sa nestalo čo v roku 2008, že na ceny z roku 2021 sa byty nedostanú najbližších 8 rokov. Ak ešte štát prestane dotovať drahé energie a režijné náklady na byt vyskočia na dvojnásobok, tak už sa to nebude oplácať ani prenajímať a vtedy ešte len ceny bytov poletia nadol. Ja by som radšej teraz predal s miernou zľavou než o 2 roky možno s 30% zľavou.
Jaroslav a kde budú podľa teba tí ľudia bývať, čo nedosiahnu na hypotéku?Starý gambler píše z praxe. Bývanie patrí medzi základne potreby bez ohľadu na ceny energií alebo nehnuteľností, už či v nájme alebo vo svojom. Tak ako píše gambler pokiaľ nesedí cena odpredaja prechádza sa na nájom. Pokiaľ to nie je primárne miesto bývania, ktoré potrebuješ odpredať pri vidine kúpy nového, absolútne nič ta netlačí a nenúti predávať so zľavou 30%, ako píšeš. Navyše ak si kúpil nehnuteľnosť v meste kde je 3-8 vysokých škôl takýto problém s prenájmom nebudeš mať najbližších aspoň 10rokov.
Naposledy upravil/-a JanH v Ne 22 01, 2023 1:14 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Bývanie patrí medzi základne potreby bez ohľadu na ceny energií alebo nehnuteľností, už či v nájme alebo vo svojom.

Zakladna potreba jedinca je prezit , Jedinec prezije bez byvania vo svojom, alebo bez najmu najmu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: Ne 22 01, 2023 1:13 pm Zakladna potreba jedinca je prezit , Jedinec prezije bez byvania vo svojom, alebo bez najmu najmu.
Nemyslím si, že to dospeje do štádia, kde sa ľudia vrátia do jaskýň alebo na samoty.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Na Slovensku nikdy nebude nájomné bývanie tak rozšírené ako v zahraničí a to kvôli našim zákonom. Veď si pozrite ponuky nájomného bývania a pošlite mi jeden inzerát kde majiteľ akceptuje malé dieťa. 99% inzerátov bez deti a zvierat. Ešte aj na 3 izbový byt sú schopní dať podmienku, že len pre 2 pracujúcich ľudí. Kam ma ísť rodina s dvoma malými deťmi? Bez šance zohnať podnájom. A to je všetko pre naše zákony kde nájomca s dieťaťom ma lepšie práva ako majiteľ bytu. Chcelo by to reformu nájomného bývania a možno potom.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Franto plne s tebou súhlasím.
Príklad:
Keď občan kúpil dom v Senci v roku 2017 v priemere za 140.000€-160.000€ a aktuálne sa predávajú podobné domy v tejto lokalite za 300-400 tisíc € niekde je chyba.
To iste platí v oblasti kde bývam ja. Dom, čo mi tesne vyfúkli v roku 2019 za 240.000€ následne v roku 2022 predali za 360.000€ a to nie je správne a ani zdravé.
A hoci vlastním investičné nehnutelnosti, som za pokles cien.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: Ne 22 01, 2023 1:21 pm
osamely chodec napísal: Ne 22 01, 2023 1:13 pm Zakladna potreba jedinca je prezit , Jedinec prezije bez byvania vo svojom, alebo bez najmu najmu.
Nemyslím si, že to dospeje do štádia, kde sa ľudia vrátia do jaskýň alebo na samoty.
Pisal som o jaskyniach a samotach? Ostanu byvat tam kde byvaju doteraz.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Prenajimat rodine s detmi neni problem. Treba prenajat podla zakona o kratkodobom prenajme a nemas problem vypratat ani rodinu s detmi. Tam je skor problem v tom, ze je predpoklad ze dieta ti znici steny a vybavu bytu a slovodna mamicka s detmi asi tazko bude mat cash na najom … zvery je samozrejmost, nikto si nechce pohnevat susedov so stekajucimi psami a pes samozrejme ma svoj typicky zapach v byte ktory len tazko po nich dostanec prec a novy najomca ti povie ze byt smrdi
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa frakan »

Franto napísal: Ne 22 01, 2023 1:39 pm K tým premršteným cenám - čo si myslíte, môže za to len FED a všetky banky sveta, že umožnili úvery s 1% úrokom?

Alebo za to môžu tak trocha aj ľudkovia, ktorí na to skočili a nehľadeli na reálnu hodnotu? Pritom sa stačilo len pozrieť na to, čo hovoria grafy, ako sa to každým rokom dostávalo na vyššie úrovne, koľko rokov potrebuje človek na to, aby našetril na tých pár stien v králikárni.
Čo je podľa Vás tá reálná hodnota? Nejaký subjektívny pocit?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Franto napísal: Ne 22 01, 2023 1:39 pm K tým premršteným cenám - čo si myslíte, môže za to len FED a všetky banky sveta, že umožnili úvery s 1% úrokom?

Alebo za to môžu tak trocha aj ľudkovia, ktorí na to skočili a nehľadeli na reálnu hodnotu? Pritom sa stačilo len pozrieť na to, čo hovoria grafy, ako sa to každým rokom dostávalo na vyššie úrovne, koľko rokov potrebuje človek na to, aby našetril na tých pár stien v králikárni.
Franto pre prenajímateľov sa žiadna katastrofa nedeje. Keď mi banka ponúkla 1.125%p.a. 20y fix nezaváhal som a kúpil byt bez DPH. Vybral som si mesto kde je 50.000 študentov a 8 vysokých škôl. Kupoval som “z papiera”, takze cena bola ako tak Ok. Problém je, ak niekto kupoval pre seba, precenil svoje schopnosti a možnosti, a nebude to vládať splácať pokiaľ sa niečo udeje pracovne alebo v rodine, dôjde ku korekcii, zmení sa fix a pod.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

[quote=uhlikova_stopa post_id=177986 time=1674391427 user_id=11532]
Prenajimat rodine s detmi neni problem. Treba prenajat podla zakona o kratkodobom prenajme a nemas problem vypratat ani rodinu s detmi. Tam je skor problem v tom, ze je predpoklad ze dieta ti znici steny a vybavu bytu a slovodna mamicka s detmi asi tazko bude mat cash na najom … zvery je samozrejmost, nikto si nechce pohnevat susedov so stekajucimi psami a pes samozrejme ma svoj typicky zapach v byte ktory len tazko po nich dostanec prec a novy najomca ti povie ze byt smrdi
[/quote]
Ale o tom 90% majiteľov nevie, nebolo to vždy tak a možnosť krátkodobého prenájmu bola až s nejakou novelou zákona. Takmer každý si dieťa spája s problémom ho z bytu vyhodiť, lebo ide o chránenú osobu. A ďalší problém je to poničenie bytu, ale to by mali nájomcovia opraviť pred odchodom.
Pripadne sa často stane, že žena v podnájme otehotnie a zrazu musia ísť preč, lebo majiteľ neakceptuje dieťa. Proste na Slovensku nikdy nebude fungovať nájomné bývanie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Franto napísal: Ne 22 01, 2023 2:29 pm Ak by niekoho zaujímal pomer ceny k nájomnému na Slovensku. Nastavte na grafe 10 rokov (10Y):

https://tradingeconomics.com/slovakia/p ... rent-ratio
Pomer sa zvyšuje, lebo nájomné zaspalo v čase. V roku 2018 som zháňal pre známu byt na prenájom v KE a nič pod 350€ som nevedel nájsť. Dnes, o 5 rokov neskôr, mzdy vyššie asi o 40%, energie drahšie, ceny nehnuteľností o 50% drahšie a nieje problém nájsť byt za 400€. Zdraženie o 50€ za 5 rokov? Niekde nastala chyba. Sme najlacnejší v EÚ v pomere k cenám nehnuteľnosti. Predpokladám prudký nárast nájomného do dvoch rokov, kľudne aj 50%
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: Keď mi banka ponúkla 1.125%p.a. 20y fix nezaváhal som a kúpil byt bez DPH.
To ozaj davali aj 20y fixy ? :shock: Neuveritelne. Predpokladam ze bez DPH znamena 20 perc zlava, DPH ako taka zmiznut nemoze, niekto ju zaplatit raz musi.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Uz pred X rokmi som hovoril, ze ten kto ma hypoteku taha ceny do nezmyslov. Priklad:
Ak pride niekto s hotovostou, ze ponukne za 2i byt v BA 100k, pride niekto s hypotekou a zaplati 105k.
Jednoducho, bude ho to stat mozno zanedbatelnych 20eur navyse mesacne.

Podla mna su 2 moznosti, bud boli ceny bytov v tychto mestach kruto podhodnotene roky, tj, majitelia mali strach si zapytat viac (kolektivne)
Alebo je tam teraz bublina (mala alebo velka , ale bublina).

Ak isli ceny bytov hore o 40% za 2 roky, tak by ma zaujimalo, ci aj platy isli hore o tolko.. Potom je ta cena bytov stale viacmenej "rovnaka".. Ani to nemusi byt casovo identicke, +- rok odozva moze byt, stale to bude "stat rovnako"..

Pozeram, ze v istej obci niektore inzeraty trcia uz asi tak 4-5rokov, nepredane, ale ceny idu hore :)
Ine zlavneli, ale tiez su tam nejaky ten cas..

Ale kto si mysli, ze to pojde donekonecna hore takto, 20% p.a. tak o 10 rokov by mal 6 nasobnu hodnotu.
2i byt v BA za 1 milion v okrajovej casti..
Good Luck with that :)
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

NAjomne rast nebude citelne, mozno drobne. Ja si pamatam prenajmy pred 15 rokmi a boli podobne ako teraz.
A co sa tyka cien domov, ceny pojdu postupne dole par rokov a argument, ze nikto nebude predavat pod cenu, neobstoji. Vacsina nehnutelnosti je predavanych nie spekulantmi, ktory ich kupili rok, dva dozadu ale pre realne potreby (zena ovdovie a chce ist do bytu, zomrie rodic a deti predavaju, lebo ani jeden nema na vyplatenie ostatnych, rodina z bytu chce ist do domu).
Tam sa nehladi, kolko stala nehnutelnost pred dvoma rokmi, lebo tito ludia sa o ceny svojej nehnutelnosti nezaujimali priebezne. Oslovi sa realitka, ktora navrhne cenu aby nemusela pol roka chodit predvadzat a preda. Vacsina z nich sa nepozastavi nad tym, ze pred rokom bola cena taka a taka.
Ja som najvyhodnejsie nehnutelnosti kupoval medzi 2013 az 2015 a ked pozeram teraz grafy cien, tak som to vystihol, bolo to vyrazne menej ako keby som kupoval 2008-2009. Nehnutelnosti maju taku istu volativitu ako ine financne instrumenty. Dokonca moj znamy co mimrobil odhady, mi o nehnutelnostiach hovoril ako o spotrebnom tovare - byvas, klesa cena ako keby si mal auto a dlhe roky sa to tak aj dialo.
Tych par spekulantov, co kupili na vrchole a nepredaju pod cenu, trh neovplyvni.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hmm 2013 2015 to boli veru casy ked sa v niektorych okresnych mestach dali kupit byty aj za 20k.. pozeram, ze dnes su za.. 90k
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Ne 22 01, 2023 2:49 pm
JanH napísal: Keď mi banka ponúkla 1.125%p.a. 20y fix nezaváhal som a kúpil byt bez DPH.
To ozaj davali aj 20y fixy ? :shock: Neuveritelne. Predpokladam ze bez DPH znamena 20 perc zlava, DPH ako taka zmiznut nemoze, niekto ju zaplatit raz musi.
Ten fix som vychytal práve keď sa euribor odrážal zo svojho minima. Teraz by som už biznis case nevidel.
Pokiaľ to máš vedené ako podnikateľskú činnosť dá sa to. Sú tam ale presné podmienky, preto mi to riadi daňová poradenská spoločnosť. Musí to byť využívané na presne stanovenú činnosť xy rokov, Atď Atď.
Ale máš pravdu, zle som sa vyjadril. Daň som samozrejme zaplatil, len si ju vyžiadam späť.
(Nehnuteľnosť mimo SR).
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: Ne 22 01, 2023 4:53 pm
Glogol napísal: Ne 22 01, 2023 2:49 pm
JanH napísal: Keď mi banka ponúkla 1.125%p.a. 20y fix nezaváhal som a kúpil byt bez DPH.
To ozaj davali aj 20y fixy ? :shock: Neuveritelne. Predpokladam ze bez DPH znamena 20 perc zlava, DPH ako taka zmiznut nemoze, niekto ju zaplatit raz musi.
Ten fix som vychytal práve keď sa euribor odrážal zo svojho minima. Teraz by som už biznis case nevidel.
Pokiaľ to máš vedené ako podnikateľskú činnosť dá sa to. Sú tam ale presné podmienky, preto mi to riadi daňová poradenská spoločnosť. Musí to byť využívané na presne stanovenú činnosť xy rokov, Atď Atď.
Ale máš pravdu, zle som sa vyjadril. Daň som samozrejme zaplatil, len si ju vyžiadam späť.
(Nehnuteľnosť mimo SR).
Asi OT ale tiez som si vsimol ze zahranicne sa daju sem tam bez DPH ( a ani nespominaju ze musi byt frma ). https://www.rellox.sk/krasne-apartmany- ... te-rakuska
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Ne 22 01, 2023 8:54 pm
JanH napísal: Ne 22 01, 2023 4:53 pm
Glogol napísal: Ne 22 01, 2023 2:49 pm
JanH napísal: Keď mi banka ponúkla 1.125%p.a. 20y fix nezaváhal som a kúpil byt bez DPH.
To ozaj davali aj 20y fixy ? :shock: Neuveritelne. Predpokladam ze bez DPH znamena 20 perc zlava, DPH ako taka zmiznut nemoze, niekto ju zaplatit raz musi.
Ten fix som vychytal práve keď sa euribor odrážal zo svojho minima. Teraz by som už biznis case nevidel.
Pokiaľ to máš vedené ako podnikateľskú činnosť dá sa to. Sú tam ale presné podmienky, preto mi to riadi daňová poradenská spoločnosť. Musí to byť využívané na presne stanovenú činnosť xy rokov, Atď Atď.
Ale máš pravdu, zle som sa vyjadril. Daň som samozrejme zaplatil, len si ju vyžiadam späť.
(Nehnuteľnosť mimo SR).
Asi OT ale tiez som si vsimol ze zahranicne sa daju sem tam bez DPH ( a ani nespominaju ze musi byt frma ). https://www.rellox.sk/krasne-apartmany- ... te-rakuska
Áno firmu nemusíš základať. Ale rakúske daňové číslo kvôli daňovému priznaniu mať musíš.
Inak ten link čo si zdieľal. Vo Viedni na tom sídlisku nájdeš podobný nájomný byt za 800€ .
https://www.willhaben.at/iad/immobilien ... -568962065

Ako splatiť tých 380.000€+40.000€ poplatky = 420.000€ neviem. Keby mi ostalo z nájmu 700€ v čistom, čo je pri daniach v AT veľmi nereálne splácal by som to bez započítania úrokov 50 rokov. To by snáď kúpil len niekto, kto potrebuje odložiť veľmi veľa peňazí a došli mu nápady.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"