Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

A ten limit 1.6 priemernej mzdy je mysleny na domacnost alebo na ziadatela? Nikde to nespominaju…lebo ak to bude na domacnost tak to nesplni skoro nikto, a ak aj ano tak to su ludia s hypo tak 80k…ze narast splatky tak 50€
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Ut 05 12, 2023 7:54 am A ten limit 1.6 priemernej mzdy je mysleny na domacnost alebo na ziadatela? Nikde to nespominaju…lebo ak to bude na domacnost tak to nesplni skoro nikto, a ak aj ano tak to su ludia s hypo tak 80k…ze narast splatky tak 50€
Ja som to niekde cital, samozrejme je to limit na ziadatiela, ak ide o manzelsky par, limit bude 3.2
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

tomáš virdzek napísal: Po 04 12, 2023 7:39 pm Kvartálne dáta za mzdy aktualizované: https://ako-investovat.sk/ceny-nehnutel ... mzda-v-sr/

Stále je kde padať / veľký priestor na približovanie...


mzdy vs ceny nehnutelnosti.jpg
Vďaka, škoda že nehnuteľnosti o tom priestore nevedia, čo to sledujem, zdá sa mi, že pomaly začínajú znovu rásť alebo stagnujú, v nejaké 10 -20% poklesy už neverím...
barometer-november-2023.jpg
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Ja by som to určite rozdelil na novostavby s staršie byty/domy. Priestor na zlacňovanie novostavieb ja osobne veľmi nevidím.
Priestor na zlacňovanie starých nehnuteľností sa vyslovene žiada.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

jaroslav81 napísal: St 06 12, 2023 11:53 am
tomáš virdzek napísal: Po 04 12, 2023 7:39 pm Kvartálne dáta za mzdy aktualizované: https://ako-investovat.sk/ceny-nehnutel ... mzda-v-sr/
Stále je kde padať / veľký priestor na približovanie...
mzdy vs ceny nehnutelnosti.jpg
Vďaka, škoda že nehnuteľnosti o tom priestore nevedia, ....
Ten priestor zaplnia rastuce mzdy ( myslm nominalne rastuce mzdy neocistene o inflaciu )
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Glogol napísal: St 06 12, 2023 12:33 pm
jaroslav81 napísal: St 06 12, 2023 11:53 am
tomáš virdzek napísal: Po 04 12, 2023 7:39 pm Kvartálne dáta za mzdy aktualizované: https://ako-investovat.sk/ceny-nehnutel ... mzda-v-sr/
Stále je kde padať / veľký priestor na približovanie...
mzdy vs ceny nehnutelnosti.jpg
Vďaka, škoda že nehnuteľnosti o tom priestore nevedia, ....
Ten priestor zaplnia rastuce mzdy ( myslm nominalne rastuce mzdy neocistene o inflaciu )
Tiež to tak vidím, nehnuteľnosti už asi najskôr doklesali a budú stagnovať, pokiaľ sa dostatočne nezvýši priemerná mzda a potom znovu rásť. Graf klesajúcich ponúk hovorí za všetko, znovu sa začínajú predávať ako teplé rožky (Minulý rok bolo presne v tomto čase na bazoši okolo 1800 nehnuteľností na predaj v KE, teraz niečo cez 1000.
Prílohy
Screenshot 2023-12-06 124925.png
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

JanH napísal: St 06 12, 2023 12:27 pm Ja by som to určite rozdelil na novostavby s staršie byty/domy.
Je pat rocna nehnutelnost stara? Desatrocna? Snazim sa pochopit developersku/realitnu terminologiu.

Ja byvam v 60 rocnom panelaku, v dobrom prostredi a dobrej infrastrukture. Dom aj byt vynoveny. V porovnani s novostavbami nema parkovanie, ale velkost slusnu. Mnohe novostavby maju male byty.

V USA stara nehnutelnost neexistuje. Iba nova a existujuca. Je vsak pravdou, ze technologia renovacie nehnutelnosti je jednoduchsia ako na Slovensku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák napísal: St 06 12, 2023 1:58 pm Ja byvam v 60 rocnom panelaku, v dobrom prostredi a dobrej infrastrukture. Dom aj byt vynoveny. V porovnani s novostavbami nema parkovanie, ale velkost slusnu. Mnohe novostavby maju male byty.
u mna to isté, jeden z prych panelakov na Slovensku.
U starších nehnutelnosti ide iba o to, či je o ne pravidelne starané. Ak áno, tak potom defacto nemaju obmedzenu životnosť. Ak je panelak zateplený čim sa predchádza zatekaniu do spojov medzi panelmi, tak nie je ziaden problem. Jednu nevýhodu ale staršie domy maju a to, že v nich ludia /noví majitelia/ podstatne častejsie vykonávaju rekonštrukcie ktoré sú veľmi hlučné hlučné.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 42 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Max100 »

Nedavno som reagoval na inzerat na pozemok v krajskom meste.Pozemok sa inzeruje niekolko mesiacov a ziadal som 10% zlavu.Realitka ani pocut o tom nechcela.V rodine teraz predavali byt a kupca ziadal 15% a predali mu to.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Max100 napísal: St 06 12, 2023 5:15 pm Nedavno som reagoval na inzerat na pozemok v krajskom meste.Pozemok sa inzeruje niekolko mesiacov a ziadal som 10% zlavu.Realitka ani pocut o tom nechcela.V rodine teraz predavali byt a kupca ziadal 15% a predali mu to.
Realitné kancelárie sú úplne zbytočné inštitúcie, rovnako ako pracovné agentúry. Pred 20 rokmi OK, ale v dnešnej dobe vie dať inzerát na bazoš aj dieťa. Oni sú zodpovedné za vysoké ceny nehnuteľností, keď nezmyselne prestrelovali ceny a robili aukcie. Kupujúceho si nájdem aj sam a zvyšný servis mi spraví notár za 500€ a nie 5000€, ako realitky. Udivuje ma, že keď pozerám bazoš, nemôžem nájsť takmer ani jednu ponuku priamo od majiteľa, všetko len cez RK.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

jaroslav81 napísal: St 06 12, 2023 11:33 am
uhlikova_stopa napísal: Ut 05 12, 2023 7:54 am A ten limit 1.6 priemernej mzdy je mysleny na domacnost alebo na ziadatela? Nikde to nespominaju…lebo ak to bude na domacnost tak to nesplni skoro nikto, a ak aj ano tak to su ludia s hypo tak 80k…ze narast splatky tak 50€
Ja som to niekde cital, samozrejme je to limit na ziadatiela, ak ide o manzelsky par, limit bude 3.2
dnes som si to overil na ministerstve...bude to 2x 1.6 ako pises..takze nesplnam, nakolko sa beru vsetky prijmy za danove obdobie..cize aj szco+zamestnanec v mojom pripade
Okoloiduci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 15 10, 2023 7:14 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Okoloiduci »

JanH napísal: St 06 12, 2023 12:27 pm Priestor na zlacňovanie novostavieb ja osobne veľmi nevidím. Priestor na zlacňovanie starých nehnuteľností sa vyslovene žiada.
Vysvetlíte mi niekto prosím prečo nie je priestor na zlacňovanie novostavieb?

Novostavby v BA sa predávajú od 300k, 350k za 3-izbák a hore, určite sa to dá postaviť aj lacnejšie a nemám pocit, že by sa momentálne predávali ako teplé rožky. Zároveň staré byty v okrajových častiach BA klesli na cene dosť, práveže sa mi už zdajú pomerne lacné
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

ak ti teraz stat prispeje sumou 150E na hypoteku...tak ludia budu kupovat...lebo limit 2x 2000 je splni dost ludi podla mna....
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Okoloiduci napísal: St 06 12, 2023 7:53 pm
JanH napísal: St 06 12, 2023 12:27 pm Priestor na zlacňovanie novostavieb ja osobne veľmi nevidím. Priestor na zlacňovanie starých nehnuteľností sa vyslovene žiada.
Vysvetlíte mi niekto prosím prečo nie je priestor na zlacňovanie novostavieb?

Novostavby v BA sa predávajú od 300k, 350k za 3-izbák a hore, určite sa to dá postaviť aj lacnejšie a nemám pocit, že by sa momentálne predávali ako teplé rožky. Zároveň staré byty v okrajových častiach BA klesli na cene dosť, práveže sa mi už zdajú pomerne lacné
pocet novostavieb je oproti uz starej, existujucej zastavbe stále málo. A značná časť kupujucich novostavby principialne uprednostňuje. Preto developery nezlavňuju a čakaju na oživenie trhu. Podľa všetkeho su stale tak kapitlizovaní, že si to môžu dovoliť. Ono vždy je možnosť aby byty ktore developer nevie predať, dal do prenájmu a predal až neskôr, možno aj po par rokoch.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: St 06 12, 2023 8:03 pm ak ti teraz stat prispeje sumou 150E na hypoteku...tak ludia budu kupovat...lebo limit 2x 2000 je splni dost ludi podla mna....
Ale veď na nové hypotéky sú úplne iné pravidlá, ide len o zvýšenie daňového bonusu pre mladých zo 400€ ročne na 1200€ ročne. Vek k do 35 rokov. Nemyslím, že 800€ navyše je boh vie aká pomoc, pre ktorú teraz budú kupovať nehutelnosti ako teplé rožky...
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Oki, inak kde by som nasiel ten link na sledovanie poctu inzeratov? Vdaka :)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Št 07 12, 2023 6:44 am Oki, inak kde by som nasiel ten link na sledovanie poctu inzeratov? Vdaka :)
https://demo-three-lemon.vercel.app/offers
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Max100 napísal: St 06 12, 2023 5:15 pm Nedavno som reagoval na inzerat na pozemok v krajskom meste. Pozemok sa inzeruje niekolko mesiacov a ziadal som 10% zlavu. Realitka ani pocut o tom nechcela.V rodine teraz predavali byt a kupca ziadal 15% a predali mu to.
Realitka predáva za cenu ktorú si želá majiteľ. Nič nie je ľahšie ako predať so zľavou.
Myslíš, že realitkám sa chce predávať pol roka, rok , alebo aj niekoľko rokov?
Dvíhať telefóny, vysvetľovať, chodiť na obhliadky, zisťovať detaily?
Každá nehnuteľnosť má cenu za ktorú ju vieš predať rýchlo. Ale nie každý majiteľ je ochotný predať lacno a stratiť tisíce.
Ja čo poznám podnikateľov, čo zbohatli na realitách - všetci predávajú za vysoké ceny a niekedy aj celé roky. To je umenie - nikde sa neponáhľať a predať za vysokú cenu. A ked to nejde, tak ceny predsa časom stúpajú, takže nakoniec to predajú za ešte vyššiu cenu... A ja sa vždy čudujem, že sa im to podarí. :roll:
jaroslav81 napísal: St 06 12, 2023 7:24 pm Realitné kancelárie sú úplne zbytočné inštitúcie, rovnako ako pracovné agentúry. Pred 20 rokmi OK, ale v dnešnej dobe vie dať inzerát na bazoš aj dieťa. Kupujúceho si nájdem aj sam a zvyšný servis mi spraví notár za 500€ a nie 5000€, ako realitky. Udivuje ma, že keď pozerám bazoš, nemôžem nájsť takmer ani jednu ponuku priamo od majiteľa, všetko len cez RK.
Stavbári sú zbytoční – postavíš si sám. Opravári takisto, opravíš si sám. Mne netreba ani kaderníka, manikúru, pedikúru , plastického chirurga :lol:
Ani zubára ti netreba, môžeš chodiť štrbavý... Väčšina ľudí predáva raz za život. Ide o velké peniaze, nechcú nič pokaziť,. Preto si berú realitku.
Je to ako z finančným poradenstvom, pomaly každý má niekoho v rodine, alebo známeho...

Môžeš si dať inzerát a predať cez notára, alebo právnika ..ja si tiež predávam sám, ale kľudne sa ti môže stať, že prídeš o byt aj o peniaze.
A nebudeš prvý, ani posledný.

Nie je to len o inzeráte. Ľudia kupujú cez hypo, často potrebujú znalecký, potom vybaviť veci, robí sa rezervačná zmluva, skladá záloha, kupec i nehnuteľnosť by mali byť preverené atď. V mnohých štátoch je dokonca povinné, aby predávajúci i kupujúci mali realiťákov.
V Taliansku platí predávajúci 3% realitke zo zákona a kupujúci takisto. V USA všetko vybaví agent predávajúceho s agentom kupujúceho. Kupujúci len chodia na obhliadky.

Aj ja som si myslel, že realitný biznis to je pevná provízia 3-5%. Houby.
Väčšina agentov , ktorých som sa pýtal a robili za seba, brali za predaj províziu dohodou, často len 1%, alebo pár stoviek.
Väčšie realitky majú pevné taxy, ale dávajú agentom len časť provízie, napr. agent začína na 40% a ked má obraty ide vyššie ( Century21, Remax a pod. )
jaroslav81 napísal: St 06 12, 2023 7:24 pm Oni sú zodpovedné za vysoké ceny nehnuteľností, keď nezmyselne prestrelovali ceny a robili aukcie.
Nie oni. :) Kupujúci. Stáva sa to málokedy, ale v 2022 vznikol nákupný ošiaľ.
Ceny stúpali tak rýchlo, že aj na inzerát s vyššou cenou agenti nestíhali dvíhať telefóny a robiť obhliadky.
Samozrejme, že v takom dopyte chcú predať tomu kto dá viac. Tak začali robiť aukcie.

Ja som vtedy zháňal byt a zvyknem zháňať tak ako písal Max – že zavolám a ponúknem nižšiu cenu. A na druhej strane: pane, ste pätnásty záujemca, asistentka vás môže zapísať na obhliadku a byt sa predá tomu, kto ponúkne najviac. Takže nie zľava, ale prirážka...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

V USA mozes nehnutelnost kupit aj predat bez realitaka. Ale stale potrebujes (i ked nemusis) mat pravnika na oboch stranach a takisto sluzbu, ktora potvrdi, ze predavajuci skutocne vlastni nehnutelnost, ktora nie ja zatazena nejakym dlhom ci sudnym konanim. Nieco ako nas kataster. Ako naznacuje Juggler, bez realitnej kancelarie by som sa do ziadneho obchodu nepustil.

Realitka je platena predavajucim, co vsak neznamena, ze realitak zakonite tvrdo zastupuje predavajuceho. Casto sa predavajuci stahuje mimo obce, ale kupujuci v obci bude zit a casom bude hladat realitku na predaj.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Rokosák napísal: Št 07 12, 2023 11:25 pm V USA mozes nehnutelnost kupit aj predat bez realitaka
možno o nejaký čas to bude na click, ale stále na to potom budeš potrebovať zlatú prípadne nejakú takú kreditku a to nemá ktoviekto... takže to potom aj tak možno nejak vymyslia ale keďže takéto záležitosti neriešiť takto obvykle a nie je to o tom, že počítaš a prehadzuješ kopy vidlami, možno aj oni na niečo zaujímavé ako to urobiť dôjdu :)
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

JUGGLER napísal: Št 07 12, 2023 8:24 pm
jaroslav81 napísal: St 06 12, 2023 7:24 pm Oni sú zodpovedné za vysoké ceny nehnuteľností, keď nezmyselne prestrelovali ceny a robili aukcie.
Nie oni. :) Kupujúci. Stáva sa to málokedy, ale v 2022 vznikol nákupný ošiaľ.
Ceny stúpali tak rýchlo, že aj na inzerát s vyššou cenou agenti nestíhali dvíhať telefóny a robiť obhliadky.
Samozrejme, že v takom dopyte chcú predať tomu kto dá viac. Tak začali robiť aukcie.

Ja som vtedy zháňal byt a zvyknem zháňať tak ako písal Max – že zavolám a ponúknem nižšiu cenu. A na druhej strane: pane, ste pätnásty záujemca, asistentka vás môže zapísať na obhliadku a byt sa predá tomu, kto ponúkne najviac. Takže nie zľava, ale prirážka...
K tomuto mam "vesely pribeh". Kamos predaval cez realitku 2i byt v Trnave (novostavba). Priznam sa ze neviem ako mal dohodnutu realitak proviziu, len viem ze mu mali vyplatit 7k v povodnom zneni, ked to nacenili ze za kolko by to predal - kamos chcel120-125k, realitak mu povedal ze to v pohode preda minimalne za 136-140k ze to nastavia a uvidia - preto tych 7k na provizii. 3 hodiny po tom co dal inzerat von, volal realitak kamosovi ze ma strasne vela zaujemcov, ze ci sa vedia dohodnut ze ak potlaci cenu hore nad 140k, ze by isli so sumou ktoru tam vytlaci nad ramec 140k 50:50. Kamos suhlasil ze sak uz tych 140 je o 20k viac nez planoval, tak mu to bolo jedno.

Realitak tam navysil cenu na 148k, cim striasol nejakych zaujemcov a o byt sa zostali bit vraj 3, nakoniec ten byt o 2 dni predal za 156k, brala to nejaka bohata podnikatelka synovi. Realitak si zarobil cez takuto aukciu a flegmatickeho kamosa 15k. A kamos mal este stastie ze dom kupil niekde koncom 2021 od nejakeho panka co to nevedel predat tak isiel dole s cenou trochu, takze tam usetril.
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

To je az neuveritelny pribeh. Aby niekto sa dostal k 2i novostavbe a slubil dat 7k proviziu za byt v ocakavanej hodnote 125k ? To je provizia pre realitaka skoro 6%, takú proviziu maju mozno najviac posh realitky ale aj tie sa pohybuju okolo 4-5%.A to pri novostavbe v Trnave v čase, ked sa predala aj garaz ako 1i byt je nonsens. To ten tvoj kamos nema najmensie ponatie o hodnote penazi, asi sa narodil pod stastnou hviezdou :)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Tam krasne vidiet, ako a preco isli ceny hore…vyhlad rychleho zisku a chamtivost… :)
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

uhlikova_stopa napísal: Pi 08 12, 2023 10:59 am Tam krasne vidiet, ako a preco isli ceny hore…vyhlad rychleho zisku a chamtivost… :)
Presne, je velky dopyt, ponuka obmedzena, realitakom sa oplati drzat vyssi cenu tyzdne za vidinou dynamickej provizie - ak klienta ohnu napodobny deal ako som popisal.
solc napísal: Pi 08 12, 2023 10:37 am To je az neuveritelny pribeh. Aby niekto sa dostal k 2i novostavbe a slubil dat 7k proviziu za byt v ocakavanej hodnote 125k ? To je provizia pre realitaka skoro 6%, takú proviziu maju mozno najviac posh realitky ale aj tie sa pohybuju okolo 4-5%.A to pri novostavbe v Trnave v čase, ked sa predala aj garaz ako 1i byt je nonsens. To ten tvoj kamos nema najmensie ponatie o hodnote penazi, asi sa narodil pod stastnou hviezdou :)
Aby si to mal uplne kompletne.Kamos je extremny flegmatik a lenivy na nejaky rozbor trhu a celkovo on neriesi peniaze (financne je gramotny, ale nevenuje tomu cas ked to nie je treba), v tom case uz mal hypoteku na dom, takze sa chcel len rychlo zbavit bytu. Jemu ked dali asi znalecky posudok on to bral ako maximum za co to vie strelit :D

Nasiel som nejake cisla v historii ked to kupoval :D Byt bol kupovany v 2016 za 76k + 3k za garazove statie, vtedy to bola 4 rocna novostavba. Predaval to zaciatkom 2022. V tom case mal 6 rokov hypo splatenej (mal agresivnejsiu hypo lebo bol mlady a mal uspory a nadstandardny plat) + vzdy daval tie specialne splatky raz za rok, cize v case ked to predaval mal mozno 1/3 prip. 1/4 hypo splatenej + zili s partnerkou bez deti.

Co sa tyka tej provizie realitakovi, ked by sa predal za 120k, proviziu by mal urcite mensiu blizsiu k standardu, ale sladke obchodnicke recicky + mu povedal ze to moze skusit predat za 140, s tym ze by si vzal vacsiu proviziu ak sa to podari, ved aj on ako klient na tom zarobi, tak kamosovi to bolo jedno, uz pri 120k mal kralovsky zisk a dokopy za nic by mu prislo na ucet dalsich 16k. Tak mu povedal ze ok. To ze realitak vyuzil jeho neznalost a lenivejsiu povahu a fakt ze v tom case uz zariadoval dom 20 km od sidliska je uz jeho know-how. Takze vidina extra 16k zisku a jeho jedina starost je povedat realitakovi do telefonatu ci predame za tu cenu alebo nie, bola jasna volba. :D

Myslim ze este jeho partnerka hovorila ze najaka ich pribuzna predala dom pod cenu, lebo to nevedeli predat, kvoli covidu, tak asi aj preto mali pesimisticky vyhlad.

Cize nakoniec na byte zarobil brutto 62k bez zapocitania inflacie a dane (ak tam nejaka musela byt vaplatena) + kedze mal povedzme 27k z hypo vyplatenej, tak mu na ucet doslo skoro 100k, z coho obratom isla vacsia polovicka na hypo na dom, ale aj tak prijemny pocit :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Pristup nemam tak som narychlo preletel diskusiu. Je aj nieco konkretne ? Nejako som nic nenasiel. Uznavam ze z tych vseobecnych clankov sme uz unaveni.
https://index.sme.sk/c/23256422/vyrazne ... tavby.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Glogol napísal: Ut 19 12, 2023 3:33 pm Pristup nemam tak som narychlo preletel diskusiu. Je aj nieco konkretne ? Nejako som nic nenasiel. Uznavam ze z tych vseobecnych clankov sme uz unaveni.
https://index.sme.sk/c/23256422/vyrazne ... tavby.html
o nič nejde, nejaký developer v Dúbravke zlacnel byty zo 420 na 380 000€...
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa xy11 »

jaroslav81 napísal: Ut 19 12, 2023 4:26 pm
Glogol napísal: Ut 19 12, 2023 3:33 pm Pristup nemam tak som narychlo preletel diskusiu. Je aj nieco konkretne ? Nejako som nic nenasiel. Uznavam ze z tych vseobecnych clankov sme uz unaveni.
https://index.sme.sk/c/23256422/vyrazne ... tavby.html
o nič nejde, nejaký developer v Dúbravke zlacnel byty zo 420 na 380 000€...
Fyzika nepusti. Predany byt su peniaze na ucte vs ziadne peniaze na ucte.

Otazka je len ci nepojdu urokove sazdby 2024 roku dole...co pravepodobne pojdu, lebo inflacia klesa rychlejsie ako co sa cakalo.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

xy11 napísal: Ut 19 12, 2023 11:43 pm
jaroslav81 napísal: Ut 19 12, 2023 4:26 pm
Glogol napísal: Ut 19 12, 2023 3:33 pm Pristup nemam tak som narychlo preletel diskusiu. Je aj nieco konkretne ? Nejako som nic nenasiel. Uznavam ze z tych vseobecnych clankov sme uz unaveni.
https://index.sme.sk/c/23256422/vyrazne ... tavby.html
o nič nejde, nejaký developer v Dúbravke zlacnel byty zo 420 na 380 000€...
Fyzika nepusti. Predany byt su peniaze na ucte vs ziadne peniaze na ucte.

Otazka je len ci nepojdu urokove sazdby 2024 roku dole...co pravepodobne pojdu, lebo inflacia klesa rychlejsie ako co sa cakalo.
Aj keby ECB znizila trochu sadzby v roku 2024, nezamena to, ze aj Slovenske banky budu hned znizovat, hlavne po tom, ako im sudruh Hranol natrieskal 45% daň. A aj keby znizili, odhadujem, ze to budu iba nejake desatiny a stale to bude nad 4%
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Len aby nahodou nezvysili :), vinnika predsa maju :)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

uhlikova_stopa napísal: St 20 12, 2023 9:03 am Len aby nahodou nezvysili :), vinnika predsa maju :)
Ak su nove hypouroky odvodenene od slovenskych statnych dlhopisov tak je to jasne - inac nechcem robit reklamu ale kvoli objectivite pozeram aj nadpisy inych dennikov a standard ma nadpis ze trend poklesu cien nehnutelnosti je v celej eu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

V novom videu Radovan Vavra tvrdí, že nehnuteľnosti v Prahe na budúci rok už porastú: https://www.youtube.com/watch?v=vTjTZ2-r1Gs

Inač tam popisuje aj prečo sa stiahol zo sociálnych sieti aj o zmene svojho stravovania a životného štýlu.
Naposledy upravil/-a jogo v St 20 12, 2023 11:38 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Paly »

jogo napísal: St 20 12, 2023 10:41 am V novom videu Radovan Vavra tvrdí, že nehnuteľnosti v Prahe na budúci rok už porastú: https://www.youtube.com/watch?v=v0F_7mu82ls

Inač tam popisuje aj prečo sa stiahol zo sociálnych sieti aj o zmene svojho stravovania a životného štýlu.
Oprav link.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

Paly napísal: St 20 12, 2023 11:03 am
jogo napísal: St 20 12, 2023 10:41 am V novom videu Radovan Vavra tvrdí, že nehnuteľnosti v Prahe na budúci rok už porastú: https://www.youtube.com/watch?v=v0F_7mu82ls

Inač tam popisuje aj prečo sa stiahol zo sociálnych sieti aj o zmene svojho stravovania a životného štýlu.
Oprav link.
Opravil som, dík za upozornenie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

jogo napísal: St 20 12, 2023 10:41 am V novom videu Radovan Vavra tvrdí, že nehnuteľnosti v Prahe na budúci rok už porastú: https://www.youtube.com/watch?v=vTjTZ2-r1Gs

Inač tam popisuje aj prečo sa stiahol zo sociálnych sieti aj o zmene svojho stravovania a životného štýlu.
Radovan Vávra - to je ten, čo tak dobre odhadol XIXIGO, rok sa odmlčal, aby ľudia zabudli a teraz sa ide zasa potichu objavovať v médiách ?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: St 20 12, 2023 11:49 am Radovan Vávra - to je ten, čo tak dobre odhadol XIXIGO, rok sa odmlčal, aby ľudia zabudli a teraz sa ide zasa potichu objavovať v médiách ?
Vo videu vysvetľuje aj to, ale on predpovedal aj pád cien nehnuteľností minulého roku, aj jeho stock-picking nie je zlý, tak ho občas sledujem a všimol som si, že nemá nové videa na youtoube...ano dôvod bol hejt na neho po krachu XIXIGO.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

jogo napísal: St 20 12, 2023 11:54 am
miror napísal: St 20 12, 2023 11:49 am Radovan Vávra - to je ten, čo tak dobre odhadol XIXIGO, rok sa odmlčal, aby ľudia zabudli a teraz sa ide zasa potichu objavovať v médiách ?
Vo videu vysvetľuje aj to, ale on predpovedal aj pád cien nehnuteľností minulého roku, aj jeho stock-picking nie je zlý, tak ho občas sledujem a všimol som si, že nemá nové videa na youtoube...ano dôvod bol hejt na neho po krachu XIXIGO.
Mne sa jeho videá páčili, v podstate tvrdil to čo aj tu je populárne - pravidelne odkladať do ETF, agitoval za sporenie od mladosti a všetky tie dobré veci pre sporenie na dôchodok
ALE aby tak skúsený investor a zdatný finančník, celoživotný ekonóm (bol riaditeľom bánk) až do poslednej chvíle mal prepožičanú tvár a aktívne nahováral drobných investorov do XIXIIO (pardon zle som napísal v predch.príspevku) a nevidel aj podľa výsledkov, že je to podvod, sa mi zdá až neuveriteľné a neverím, že to nebolo kvôli prospechu, samozrejme je naozaj skúsený aj v právnych veciach a nikto nikdy mu nedokáže opak.

Ale publicita mu chýba a narážal som na to, akú majú ľudia krátku pamäť, uvidíme, čo popri dobrých radách ako bokovku ponúkne opäť alebo sa už poučil, nabalil a bude len ten "dobrý radca".
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Co sa tyka nehnutelnosti asi sa len potvrdzuje pravidlo ze rast hodnoty priemernej nehnutelnosti dlhodobo nemoze porazat priemerny index firiem. V indexe je ludsky um a nehnutelnost je nehnutelnost. Nevravim ze v urcitej lokalite a urcitom obdobi sa to stat nemoze ale priemerne a dlhodobo urcite nie.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Glogol napísal: St 20 12, 2023 12:06 pm Co sa tyka nehnutelnosti asi sa len potvrdzuje pravidlo ze rast hodnoty priemernej nehnutelnosti dlhodobo nemoze porazat priemerny index firiem. V indexe je ludsky um a nehnutelnost je nehnutelnost. Nevravim ze v urcitej lokalite a urcitom obdobi sa to stat nemoze ale priemerne a dlhodobo urcite nie.
V nehnutelnosti mozes aj byvat, v ktorom pripade treba priratat kazdorocnu "dividendu" za sumu, ktoru by si zaplatil za najom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Rokosák napísal: Št 21 12, 2023 1:15 am
Glogol napísal: St 20 12, 2023 12:06 pm Co sa tyka nehnutelnosti asi sa len potvrdzuje pravidlo ze rast hodnoty priemernej nehnutelnosti dlhodobo nemoze porazat priemerny index firiem. V indexe je ludsky um a nehnutelnost je nehnutelnost. Nevravim ze v urcitej lokalite a urcitom obdobi sa to stat nemoze ale priemerne a dlhodobo urcite nie.
V nehnutelnosti mozes aj byvat, v ktorom pripade treba priratat kazdorocnu "dividendu" za sumu, ktoru by si zaplatil za najom.
To ano a aj investovat ked sa nieco pokazi alebo jednoducho treba vymenit. Ale vlastne byvanie tak ci tak ako investiciu nevyhodnocujem. Inac som znedavy na nehnutelnosti teraz ked sp500 je spat na max.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: informacia z prvej ruky-cize pravdiva-ziadne statistiky sflalsovane-prisposobavne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

stary gambler napísal: Po 13 11, 2023 10:36 pm nastupil som pobyt v kupeloch 14 dni , od nudy v nedelu som si pustil TA3-ine v telke sa ani moc sledovat neda, a tam akurat nejaka relacia o nehnutelnostiach keby som bol predvajuci a vypocúl som ju tak od paniky hned bezim do realitky aby mi byt predali, nejake grafy v cenach za metre stvorcove a podobn-ktore samozrejme nezodpovedaju realite.
Realita: mam byt aj na zaciatku Petrzalky, slangovo povedane na terarasach-ulicu nebudem pisat. z dovodu nejakych technickych problemoch som v kontakte zo suedov z nizsieho poschodia. Dany byt zadala na predaj, predaj bol zrealizovany do 7 dni cez realitky-co je extremne kratky cas na predaj-kto sa tomu nerozumie- cena bytu co pozadovala bola 140 000 euro , skutocna cena dosiahnuta 145 000 euro,, jednalo sa o dvojgarsonku -2x logia. vymera je tusim 43 mertrov-musel by som sa pozriet do mojho LV, lebo mam totozny byt nad nou.. Neverte vsetkemu co a vam podsuva, najlespie je mat vlastny prehlad. peniaze jej nabehli na ucet asi pred dvomi dńami takze je ta informacia nanajvys aktualna.

Plati tato rada aj na ine temy, ako je korony a vojny ? :)


-

Rokosák napísal: Št 21 12, 2023 1:15 am
Glogol napísal: St 20 12, 2023 12:06 pm Co sa tyka nehnutelnosti asi sa len potvrdzuje pravidlo ze rast hodnoty priemernej nehnutelnosti dlhodobo nemoze porazat priemerny index firiem. V indexe je ludsky um a nehnutelnost je nehnutelnost. Nevravim ze v urcitej lokalite a urcitom obdobi sa to stat nemoze ale priemerne a dlhodobo urcite nie.
V nehnutelnosti mozes aj byvat, v ktorom pripade treba priratat kazdorocnu "dividendu" za sumu, ktoru by si zaplatil za najom.


A hlavne, z vlastneho ta vyhodia omnoho neskor, ako z podnajmu.. Je to psychologicka pohoda.
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"