Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Trumpeta1978 napísal: Pi 31 03, 2023 6:50 pmtým ze je inflacia a ceny rastu, tak samozrejme rastu aj zisky spolocnosti
Preco by malo byt toto samozrejmost? Ano, mala cast svoje zisky zvysi ale plosne to neplati. Vsetkym sa vyrazne navysovali vstupy - tovar, suroviny, energie. A kvoli tomu rastu aj zisky? WTF?
Alebo to len ja zle chapem.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: Pi 31 03, 2023 7:26 pm
Trumpeta1978 napísal: Pi 31 03, 2023 6:50 pmtým ze je inflacia a ceny rastu, tak samozrejme rastu aj zisky spolocnosti
Vsetkym sa vyrazne navysovali vstupy - tovar, suroviny, energie.
Alebo to len ja zle chapem.
niektorym firmam sa vstupy navysovali znacne, inym trochu a inym prakticky vobec. Mnohe firmy principialne zvysovali ceny za svoje vyrobky/sluzby len preto, ze to bol vseobecny trend. Co som si vsimol, takv podstate uplne vsetko co som kupoval pred rokom, islo cenou znatelne hore. A toto navysenie urcite nezohladnuje iba vyssie ceny vstupov ale je v tom zapocitany aj narast miezd pre zamestnancov.
Vacsie firmy napr uz koncom minuleho roku davali zamestnancom nejake peniaze naviac na zmiernenie vysokej inflacie a tento rok zaujimavo navysovali zakladnu mzdu. Ale jasne, bude to od firmy k firme rozdielne.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Pi 31 03, 2023 8:01 pm, upravené celkom 6 krát.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Zoberme si to stavebne. Máme nejaké budovy, ktoré pamätajú Rakúsko-Uhorsko, sú na celkom zaujímavom mieste, takže by nejaký podnikateľský zámer mohol by aj byť... Lenže chceme kapitalisticky niečo lepšie.

Takže urobí sa projekt, dá sa schváliť na stavebný úrad a mesto/obec, zavoláme búraciu firmu, zavoláme stavebnú firmu na kľúč holostavbu, vybavíme podľa projektu.

Lenže ahľa, situácia v ekonomike sa zmenila a už to projektovo môže byť prúser, takže niektoré veci musia počkať na lepšiu situáciu alebo vôbec, pretože náklady na toto išli tiež dosť hore a situácia je ešte neistejšia ako bola...

Lenže v kapitalistickej spoločnosti sa môže objaviť firma, ktorá si povie, že popasujem sa s týmto a nájdem riešenie, ktoré bude vyhovovať aj čo sa týka rozvoja a vhodnosti bývania/podnikania a vyrieši niektoré prúsery...

Lenže bývanie ide dlhodobo hore, pozemky nerastú a podnikanie sa tiež nedá nafukovať...

Takže ostáva niekedy riešiť situácie, keď prirodzene nastávajú niektoré javy na trhu a popasovať sa s nimi, čo ako vieme pri nedokonalom trhu sa tak deje a keďže nie všetky situácie vie zvládnuť dobre jedna firma(a preto je lepšie kúpiť holobyt a nechať si poradiť a dovybaviť ho(a možno aj na radu od stavebnej firmy, keď niektoré veci ona vie riešiť príliš ťažkopádne))...

A preto aj stavebné firmy na západe sa špecializujú napríklad na začínajúcich novomanželov, na prisťahovalcov za prácou, na náročnejších a na plno iných záležitostí... Síce obvykle napríklad v USA stavajú z dreva alebo sadrokartónu, lenže situácia nie je taká jednoznačná ako sa javí z pohľadu Európana zaseknutého v ... trhu. :shock:
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Adammd »

Rozsiahly clanok na pravde.
Úverov, ktorým sa tento rok končí fixácia, je 85-tisíc, v roku 2024 ich bude viac ako 144-tisíc a v roku 2025 viac ako 145-tisíc. V tomto a v nasledujúcich dvoch rokoch čaká refixácia sadzby každého druhého človeka s hypotékou. V praxi to znamená, že vyše 300-tisíc ľuďom môže v najbližších dvoch rokoch vyskočiť splátka o desiatky či stovky eur za mesiac. Niektorým aj o tisícky eur za rok.
Vyše 300-tisíc ľudí čaká nárast splátok o stovky aj tisícky eur. Prepočítali sme ilustračné zdraženie úverov (otázky a odpovede)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

NBS varuje: Slováci si berú rizikové hypotéky, na iné by nemali

„Hypotéka poskytnutá na konci roka mala splátku o polovicu vyššiu ako rovnaká hypotéka poskytnutá začiatkom roka,“ upozorňuje NBS. Na splátky tak museli dlžníci vynaložiť až o osem percent viac zo svojho platu. Čoraz viac Slovákov sa preto utieka k jednoročným viazanostiam a riziko nových úverov rastie."


Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23152567/nbs-var ... PaUiGAgNMk
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Trumpeta1978 napísal: Št 30 03, 2023 8:04 pm poznas niekoho komu sa zvysila splatka o 50percent? :)
Napriklad mne, o 49,27 %

Teraz mi hypo zerie o 10 % viac z platu ako predtym

Nehovoriac o tom ze sa mi navysili aj ostatne naklady na zivot

Mam dobreho zamestnavatela, ale ani on mi vyplatu nezvysi tak rychlo a ani v takom rozsahu aby som si udrzal rovnaky standard ako som mal roky predtym

A to si stale myslim, ze som na tom v porovnani s inymi este relativne dobre
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Suhlasim, vcera pridem do tesca a ze jeb, kg kuracieho masa ze 7,5€ :), ak nepocitam tie krajina povodu mimo EU :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

m4tu5h napísal: Po 03 04, 2023 11:51 am
Trumpeta1978 napísal: Št 30 03, 2023 8:04 pm poznas niekoho komu sa zvysila splatka o 50percent? :)
Napriklad mne, o 49,27 %

Teraz mi hypo zerie o 10 % viac z platu ako predtym

Nehovoriac o tom ze sa mi navysili aj ostatne naklady na zivot

Mam dobreho zamestnavatela, ale ani on mi vyplatu nezvysi tak rychlo a ani v takom rozsahu aby som si udrzal rovnaky standard ako som mal roky predtym

A to si stale myslim, ze som na tom v porovnani s inymi este relativne dobre
to je neprijemne :(
Ja len ze nikomu z blizkeho okolia sa zatial tak velmi splatka nenavysila..
Na druhej strane co viem tak velke spolocnosti tento rok navysovali mzdy o 10percent a viac bezne.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

o ake spolocnsti sa jedna ? ja co som si na reddite robil prieskum, tak niekde sa prepusta, vacsinou zvysenie do 6% ak nejake.
Naposledy upravil/-a user27 v Po 03 04, 2023 3:10 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Robim v americkom korporate, a ak dostaneme aspon 5% budeme radi + sa tu prepustalo a co boli vypisane volne pozicie 70% inzeratov sa škrtlo.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iosephus »

Z nemeckého korporátu hlásim navýšenie 7%, s tou nezamestnanosťou bude určite veľmi záležať na tom aký kraj. Nezdá sa mi, že by BA, NR, TN, TT malo s týmto problém, zatiaľ.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Všetko pod infláciu je málo, ja si idem ďalší týždeň pýtať 15% a pravdepodobne ich aj dostanem. Slovenská IT firma.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

hifron napísal: Pi 31 03, 2023 7:53 pm napríklad v USA stavajú z dreva alebo sadrokartónu, lenže situácia nie je taká jednoznačná ako sa javí z pohľadu Európana zaseknutého v ... trhu. :shock:
V USA sa prevazne stavia z dreva a sadrokartonu, ale holobyty nepoznaju, pretoze stavebne povolenie musi zahrnut celu infrastrukturu bytu, havne kuchyne, kupelni a zachodov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

To ze v Usa stavaju drevodomy nie je pre nich problem.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Robim v nemeckom mensom korporate. Prislo nariadenie z matky o max celkovom navysovani platov o 5%. Niekto sice moze dostat viac ale na ukor ineho.
Cisty zisk SK pobocky minuly rok dal rekord celkovo a aj na prepocet na 1 zamestnanca. Tento rok je predpoklad na lepsie vysledky. Ludia chybaju.
Jedna sa o sektor stavebnictvo a energetika.

O navyseni o inflaciu sa nam moze snivat. Nepaci sa ti? Tam su dvere.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

user27 napísal: Po 03 04, 2023 1:12 pm o ake spolocnsti sa jedna ? ja co som si na reddite robil prieskum, tak niekde sa prepusta, vacsinou zvysenie do 6% ak nejake.
napr oblast bankovnictva. Samozrejme zavisi od konkretnej entity a 10percent sa vacsinou netyka top manazmentu. Ale je pravda ze simultanne sa aj prepusta. Niektorych prepoustia a tym zostavajucim zvysia aby zostali a nehladali inde.
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

V logistike tiež zvyšujú, sklady +7%, kamionisti chýbajú tam aj viac a individualne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vsetko vsade chyba, kde je potom ta kriza? :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Netusim. Ale kriza je skor cenova - inflacia. Osobne som sa nestretol ani s naznakom nejakej recesie.
Podla mna to ale prijde ked 300k ludom narastie splatka hypo priemerne tipujem ze o 40%
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

Kríza nie je. Zatial. Maximálne strašenie a bedákanie mimo reality. Inflacia cize peniaze sú všade, rekordná zamestnanosť a spohodlnene obyv. kt. neprebudila ani vojna.
To sa o rok nebude dat povedať.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ziadna kriza zatial nie je. Pamatam si na 2008 v oblasti financii, to bolo ina jazda, vo velkom sa prepustalo a nikto nevedel co bude nasledovat, iba sme pozerali co sa deje v Usa ako ako sa to presuva do Europy. Ale aj to sa nakoniec rozchodilo.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ut 04 04, 2023 5:30 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

solc napísal: Ut 04 04, 2023 5:20 pm
To sa o rok nebude dat povedať.
Ako to vidis, co by (tu) mohlo o rok byt?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Mozno ta receseia s ktorou strasia rok :D
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

Nič svetoborné, príde globálne spomalenie čo našu malebnú montovňu prefacká. V 2024 a 2025 máme splatnosť štátnych dlhopisov v hodnote 11 miliárd eur. Lenže nato si už nepožičiame za -0,2% úrok ale pekne za 4+%. To je len rolovanie dlhu, populistické rozhodnutia budú stáť ďalší dlh a príde nutné škrtanie štátnych výdavkov pravdepodobne s kombináciou nových daní. Samozrejme refinancovanie úverov domácností a firiem už tiež nebude za hubičku a príde prepad v investíciách aj spotrebe. Vojna na UA sa tiež neskončí a bude vplývať na náš región a riziko. Výdavky na zbrojenie budú chýbať v civilnom sektore. V 2025 začne platiť Euro 7 a prípravy na zarezanie automobilového priemyslu v 2035. Atď.
Ak to zase nevykryje ECB a teda si nezoberieme šťastie z budúcnosti, zopár rokov si zažijeme ochladenie, miestami prehánky.
Toto je môj predpokladaný scenár. Ale možno a bodaj by, tu budú dúhy a jednorožce.
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa xy11 »

Trumpeta1978 napísal: Pi 31 03, 2023 6:50 pm
wladas napísal: Pi 31 03, 2023 6:38 pm Ja som ta pochopil velmi dobre. Cize podla mojho amaterskeho nazoru nie, nevzrastie. Nie je na to absolutne ziadny dovod.
tým ze je inflacia a ceny rastu, tak samozrejme rastu aj zisky spolocnosti. A tieto firmy tym padom aj maju viacej penazi na navysenie miezd. Dobra firma vie, ze ak nezvysi vyraznejsie mzdy, tak co len trochu schopni ludia jednoducho odidu ku konkurencii, pretoze inflacia im stiahla kupnu silu a to chcu dohnat.
Áno, len ak je nizska nezamestnanosť. Taká nízka aká tu bola poslednych 5 rokov na Slovensku je ťažko udržateľná. V USA už stúpa, otázka kedy sa prejavy aj na Slovensku.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

xy11 napísal: Pi 07 04, 2023 10:45 am
Trumpeta1978 napísal: Pi 31 03, 2023 6:50 pm
wladas napísal: Pi 31 03, 2023 6:38 pm Ja som ta pochopil velmi dobre. Cize podla mojho amaterskeho nazoru nie, nevzrastie. Nie je na to absolutne ziadny dovod.
tým ze je inflacia a ceny rastu, tak samozrejme rastu aj zisky spolocnosti. A tieto firmy tym padom aj maju viacej penazi na navysenie miezd. Dobra firma vie, ze ak nezvysi vyraznejsie mzdy, tak co len trochu schopni ludia jednoducho odidu ku konkurencii, pretoze inflacia im stiahla kupnu silu a to chcu dohnat.
Áno, len ak je nizska nezamestnanosť. Taká nízka aká tu bola poslednych 5 rokov na Slovensku je ťažko udržateľná. V USA už stúpa, otázka kedy sa prejavy aj na Slovensku.
za 02/2023 bola v Usa 3,6percenta co je vynikajuca hodnota. Ano v poslednej dobe makrodata ukazuju mensiu tvorbu novych prac miest, ale netreba to zatial brat nijako tragicky. Ono prilis nizka miera nezamestnanosti tiez nie je z ekonomickeho hladiska az tak dobra. :)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Tu je barometer za mesiac marec, ceny novostavieb takmer vo všetkých mestách rástli, v KE jednoizbové novostavby o 12,8%, čo je masaker. Vyzerá to tak, že novostavby naozaj budú iba rásť a žiaden pokles nehrozí...
barometer-marec-2023-768x1641.jpg
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ak budu rast novostavby, co asi budu ked vsetko drazie, lebo murar tiez potrebuje jest a elektricke auta pre majitelov firiem su tiez drahe…tak budu rast aj tie 30r panelaky, lebo aj plebs potrebuje byvat …
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

uhlikova_stopa napísal: So 08 04, 2023 1:16 pm Ak budu rast novostavby, co asi budu ked vsetko drazie, lebo murar tiez potrebuje jest a elektricke auta pre majitelov firiem su tiez drahe…tak budu rast aj tie 30r panelaky, lebo aj plebs potrebuje byvat …
presne tak. Ak clovek nedosiahne financne na novostavbu ale niekde byvat musi, tak kupi aj panelak. Takze nie je dovod preco by starsie byty mali vyraznejsie klesat na cene. :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Otazne je, co rastie rychlejsie? Toto vsetko pojednava v absolutnej hodnote. Ak bude inflacia 20%, byty mozu ist hore o 15% a bude to vyzerat "masakrozne", pricom budu vlastne lacnejsie..
Opticky klam..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

jaroslav81 napísal: So 08 04, 2023 12:57 pm Tu je barometer za mesiac marec, ceny novostavieb takmer vo všetkých mestách rástli, v KE jednoizbové novostavby o 12,8%, čo je masaker. Vyzerá to tak, že novostavby naozaj budú iba rásť a žiaden pokles nehrozí...
barometer-marec-2023-768x1641.jpg
Polovicata info. Ktovie kolko tych 1 izb bolo. Imo 1 izb su povacsine investicne byty. To je ako ked zo so svojho portfolia clovek vytiahne akciu s vahou 10 perc ze mu narastla o 12 perc ale celkove portfolio ma pokles 1 percento.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Ja si myslím, že to spôsobila banková kríza. Doteraz klesali alebo stagnovali. ĽUdia sa boja držať vysokú hotovosť v bankách, radšej pokupovali novostavby.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

jaroslav81 napísal: So 08 04, 2023 12:57 pmv KE jednoizbové novostavby o 12,8%, čo je masaker.
BA niekde dokonca 15%, zaujimave. Hlavne ten rozdiel oproti starym je citelny.

iceberg8 napísal: So 08 04, 2023 1:38 pm Otazne je, co rastie rychlejsie? Toto vsetko pojednava v absolutnej hodnote. Ak bude inflacia 20%, byty mozu ist hore o 15% a bude to vyzerat "masakrozne", pricom budu vlastne lacnejsie..
Opticky klam..
Nie lebo mzdy neporastu o 15%
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

Toto je sice pre US, ale podobny vyvoj mozno ocakvat aj v EU:
Ceny komerčných nehnuteľností už klesli a analytici Morgan Stanley predpovedajú, že by mohli klesnúť až o 40 %, čo by sa vyrovnalo poklesu počas finančnej krízy v roku 2008.

Je dôležité si uvedomiť, že len málo sektorov a tried aktív existuje vo vákuu. Pokles cien a zníženie cien v týchto viac nelikvidných stratégiách má v konečnom dôsledku vplyv na širší trh. Americké akcie, dokonca aj špičkové technologické a spotrebiteľské spoločnosti, pravdepodobne nebudú imúnne.

Zvážte opätovné vyváženie svojho portfólia so zreteľom na pravdepodobnosť zníženia cien v triedach nelikvidných aktív.
https://www.morganstanley.com/ideas/alt ... ds-q2-2023
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

nehnutelnosti.PNG
Dnesny pozdrav od nehnutelnosti.sk na zaklade mojeho vyhladavania za poslednych 12 mesiacov. Tych poslednych 30 dni ma riadne prekvapilo :shock:
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Realitkam neverim, ich jediny zaujem je cim skor predat aby mali proviziu. Predaje ktore trvaju mesiace im nevyhovuju a preto mentalne utocia na predavajucich aby davali cenu dole aby ludia kupovali :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Pi 14 04, 2023 1:43 pm Realitkam neverim, ich jediny zaujem je cim skor predat aby mali proviziu. Predaje ktore trvaju mesiace im nevyhovuju a preto mentalne utocia na predavajucich aby davali cenu dole aby ludia kupovali :)
Nehnutelnosti.sk je portal nie realitka. Ale mozno ma niekto realne skusenosti, a to co pisu je hlupost. Praveze si myslim opak, ze portalu vyhovuje, ked je tam inzerat co najdlhsie a predavajuci plati co najdlhsie za extra sluzby, ako zviditelnenie, prvy v poradi atd. :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokial nepotrebuje niekto prave teraz predat nehnutelnost, tak momentalna fluktuacia ceny jeho nehnutelnosti je irelevantna informacia :)
littlesmith
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 04 01, 2022 7:52 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa littlesmith »

Inzertny portal bude naskor vychadzat z cisel, ktore su uvedene v inzerate, takze realitka to nema ako ovplyvnit. Skorej si myslim ze ceny klesli este viac, kedze realna predajna cena je velakrat nizsia ako cena v inzerate. Jedine ze by tychto 30 dni bolo zlomovych kedy sa radikalne upravovali ceny v inzeratoch.
Este zopar postrehov, ktore skorej potiahnu cenu dole:
Stavebny material: niektory material ako drevo sa uz dostava na hodnotu s pred pandemie
Hypoteky: v slsp som dostal minuly tyzden ponuku na 7 rpmn, takze kupovat byty cez telefon sa len tak lahko nebude (aj ked su aj lacnejsie hypo)
Cena prace: v 2021 sme prerabali byt a nemohli sme zohnat majstrov, nakoniec sme natrafili na priemer, kde sme platili cloveka 3500e na ruku za mesiac x2. Teraz sa chystam stavat dom, dal som inzerat a musel som ho do hodiny vymazat, lebo som mal horuci mobil.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Trumpeta1978 napísal: Pi 14 04, 2023 2:43 pm pokial nepotrebuje niekto prave teraz predat nehnutelnost, tak momentalna fluktuacia ceny jeho nehnutelnosti je irelevantna informacia :)

Ani ten co teraz nepotrebuje kupit byvanie na hypo ho netrapi aktualna urokova miera. Sokujuce.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"