Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Olala »

uz aj novostavby a realitky davaju rozne zlavy -50 tisic do vianoc, kuchyna v cene, parkovacie miesto v cene, 10 percent dole atd. a bytov na predaj je snad dvakrat tolko na portaloch ako este v lete. sam pozeram zopar stranok novostav uz dlhsiu dobu a nic sa nekupuje
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Olala napísal: So 31 12, 2022 10:02 am uz aj novostavby a realitky davaju rozne zlavy -50 tisic do vianoc, kuchyna v cene, parkovacie miesto v cene, 10 percent dole atd. a bytov na predaj je snad dvakrat tolko na portaloch ako este v lete. sam pozeram zopar stranok novostav uz dlhsiu dobu a nic sa nekupuje
A cudujes sa? Hypoteka, vo vyske 650E/mesiac, ktoru som bral v novembri 2021 by ma v decembri 2022 stala 850/E. To uz zamiesa kartami. Narast skoro 25%. To znamena pre bezneho cloveka len jedine. Ze dokaze financovat podstatne menej m2 ako pred rokom a sen o vlastnom byvani sa vzdaluje. Dosledok je bud korekcia cien nehnutelnosti alebo narastajuci pocet inzeratov.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

Netreba zabudnut, ze aj dalsie naklady sli/pojdu hore +15-25%. Kurenie, jedlo.. Co spravy dalsiu stovku, alebo 2 mesacne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

650*12*30 je 234k a 850*12*30 je 306k, to je zaujimave navysenie.. ak aj 20r hypo tak je to +48k
To su skutocne cisla, tieto navysenia ?
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: So 31 12, 2022 2:17 pm 650*12*30 je 234k a 850*12*30 je 306k, to je zaujimave navysenie.. ak aj 20r hypo tak je to +48k
To su skutocne cisla, tieto navysenia ?
Nehnutelnost aj hypoteka su sice v AT, ale su to realne cisla.
Hypoteka na 25 rokov s 20rocnym fixom. Mesacnu splatku na prvych 20 r. mam 649.88EUR.
Ked som to nahodil aktualne do hypo kalkulacky vyslo mi takmer 845EUR.

U nas doma na Slovensku by som dopadol este horsie. Splatka aktualne az 933EUR.
Prílohy
kredit.png
HYPO.png
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Super. Pojdu najmy lebo ludia nebudu mat na svoje vlastne. Preco by som mal byt predat za lacno…len preto, ze niekto na to nema? A ked developeri nebudu davat dalsie nove byty a stavat sa bude za drahsie?
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

A este som zabudol inflaciu pripocitat
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Zaujal ma ten Deloitte Property Index 2022 z clanku
https://kosice.korzar.sme.sk/c/23103284 ... lesli.html
No je to tam. Zaujimave ze Delloite ma ceny. Za 2021 bola v KE asi priemerka 2k. Ono ale je tam vela faktorov - zopar novostavieb s cenou >3500 to vie pekne vytiahnut. A pozeram ze Kosice predbehli Budapest.
Prílohy
ke.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

uhlikova_stopa napísal: So 31 12, 2022 3:34 pm Super. Pojdu najmy lebo ludia nebudu mat na svoje vlastne. Preco by som mal byt predat za lacno…len preto, ze niekto na to nema? A ked developeri nebudu davat dalsie nove byty a stavat sa bude za drahsie?
Ludia si nebudu moct dovolit vyssiu splatku hypo ale prenajímateľom ochotne zaplatia o 100-200 eur viac ako doteraz :D
Len v BA je priemerny najom 2i bytov okolo 500 eur + energie/garaz/sluzby 150-200 eur = +- 700 eur. Tazko to teraz vystrelí na 900+.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kedysi sa ludia davali do dvojic (zvacsa zena+muz, dnes mame viac moznosti..),, aby si mohli dovolit byvat v meste (jeden by to neutiahol), uz vtedy som vtipkoval, super trend, ale lepsi by bol ak sa dame do trojic, a dovolime si lepsie podelit naklady na tie byty byty.. Ale polygamia este nie je legalna, či? :D No tak preco nie, budu traja v byte, nejaky par a obetuju 1 izbu dalsiemu obcanovi..
Odoslané z počítača
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

aby to nedopadlo, ako bolo spomenute v inom vlakne:

Kód: Vybrať všetko

https://www.spanelskyptacek.cz/okupas-ve-spanelsku/
zufala situacia si vyzaduje zufale ciny...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

"Bylo to v době covidu a tvrdého lockdownu, "

nuz.. to je tak, ked niekto hlupo poslucha "autority"..

"majitel" : "Preco?"

okupas: "Protoze si mi to DOVOLIL."
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pro majitele nemovitostí zase slouží nový obor vyjednavačů s okupas. Pokud nechcete čekat měsíce či roky na soudní řešení, najmete si firmu, která s okupas docílí toho, že vaši nemovitost dobrovolně opustí, samozřejmě za tučné odstupné. Připravte si několik tisíc EUR (běžná cena za vystěhování začíná na 3.000 EUR).

Dokonaly biznis plan :) ja sa tam nastahujem, ty mas vyhodis, a ideme pol na pol :) rinse and repeat..
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

solc napísal: Ut 03 01, 2023 9:47 am
uhlikova_stopa napísal: So 31 12, 2022 3:34 pm Super. Pojdu najmy lebo ludia nebudu mat na svoje vlastne. Preco by som mal byt predat za lacno…len preto, ze niekto na to nema? A ked developeri nebudu davat dalsie nove byty a stavat sa bude za drahsie?
Ludia si nebudu moct dovolit vyssiu splatku hypo ale prenajímateľom ochotne zaplatia o 100-200 eur viac ako doteraz :D
Len v BA je priemerny najom 2i bytov okolo 500 eur + energie/garaz/sluzby 150-200 eur = +- 700 eur. Tazko to teraz vystrelí na 900+.
Pozri, ked som zacal prenajimat, ludia isli po cene (mozno chceli usetrit, mozno na to nemali)... Flatsharing isiel pri 2.5 izbaku - 4 studenti... po 2 kamosky v izbach. Rok 2014... V priebehu casu sa to zmenilo a ludia zacali hladat viac komfort. Objavovali sa poziadavky na samostatne izby alebo cely byt pre par...
Ked si ludia nebudu moct dovolit hypo, tak budu musiet byt v najmoch. Ten ma tu vyhodu, ze platis peniaze a nikto neskuma ich povod (ako pri hypo). To znamena, ze ti staci tie peniaze mat, aj keby si sa nekvalifikoval na hypo v banke. A byvat sa holt musi. Takze prinajhorsom to ludia zaplatia alebo sa vratia spat do stavu, ze pojdu viaceri do jednej izby.
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

No s tým súhlasím, to je očakávaný scenár, mladí vydržia u rodičov dlhšie, pomestia sa v menšom, namiesto 3i do 2i, bude sa bývať po izbách preto aby ušetrili. Preto sa len podľa mňa zmení štruktúra dopytu ale nie výrazne jeho objem. Lebo nájmy nie sú až tak nízke ako sa hovorí, to len ceny nehnuteľností sú "absurdne" vysoko čo vytvára optickú ilúziu.
Určite pôjdu nájmy hore ale neverím, že výrazne. Tie premenné ako je prichádzajúca recesia, prepúšťanie, vývoj vojny na UA a príliv/odliv ukrajincov, šaškovanie s nájomnými bytmi, iné nápady vlády i vývoj v ECB sú stále nejasné.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

solc napísal: St 04 01, 2023 1:25 pm No s tým súhlasím, to je očakávaný scenár, mladí vydržia u rodičov dlhšie, pomestia sa v menšom, namiesto 3i do 2i, bude sa bývať po izbách preto aby ušetrili. Preto sa len podľa mňa zmení štruktúra dopytu ale nie výrazne jeho objem. Lebo nájmy nie sú až tak nízke ako sa hovorí, to len ceny nehnuteľností sú "absurdne" vysoko čo vytvára optickú ilúziu.
Určite pôjdu nájmy hore ale neverím, že výrazne. Tie premenné ako je prichádzajúca recesia, prepúšťanie, vývoj vojny na UA a príliv/odliv ukrajincov, šaškovanie s nájomnými bytmi, iné nápady vlády i vývoj v ECB sú stále nejasné.
No, to si presne trafil, ze premennych je vela a uvidi sa, ktorym smerom to pojde... Su faktory, ktore su jasne, ale nie je iste, ci nastanu...
1, Cital som niekde, ze 40% prenajmov zobrali ludia z Ukrajiny. Tazko povedat, nakolko je to cislo presne, ale verim, ze je to naozaj vela. Vlastne si myslim, ze zaplatali dieru (minimalne) pre vypadky AirBnB + homeoffice (corona dopad). Ak vojna skonci a vacsina sa vrati domov... bytov bude prebytok. Ak vojna bude naozaj trvat dlho (roky) a Ukrajinci sa tu zabyvaju a vacsina sa nevrati, tak sa moze stat, ze nedostatok bytov proste bude dlhodoby...
2, Ak budu uroky hore a zaroven iba v BA (krajskych / velkych mestach) bude praca, tak ludia si nebudu moct kupit byt, ale budu chciet / musiet byvat blizko prace -> najmy pojdu hore.
3, Najomne moze ist dole aj ak (sa postavia nove byty / uvolni sa stavebny zakon... ak sa postavia najomne byty, ak bude nejaky zasah / regulacia apod).

Pozerajuc sa na ine krajiny, myslim si tak pocitovo, ze proste cas, kedy si hocikto mohol kupit vlastne byvanie raz skonci a pride cas normalneho fungovania / byvania v najme. Dlhodobo... a nebude to nic negativne. Ale na to by sa mala zmenit aj legislativa... aby nebol super chraneny najomnik, ale aj majitel bytu. Aby z toho bola normalna "zivnost", kde ked budu obe strany spokojne, tak budu vsetci stastni...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ten prvy bod skoro znie, ze Slovensku vojna na UA takmer az pomaha... :)
Podla mna ale dospenie do stavu, ze "normalne bude byt v prenajme" je nevyhodne pre cloveka v tom najme, resp, to musi otvorit noznice distribucie majetku. Pretoze ak by niekto tvrdil, ze "vlastnit sa neoplatI" tak logicky preco alebo kto by to vlastnil? Stat? Firmy? (cize akcionari?) A ak by, podla mna, mal nastat ferovy pomer, tak vlastnit by sa aj oplatilo, aj neoplatilo, nieco medzi, cize stav ako je dnes.. (dosiahnutelne, ale nie lahko).
Tak isto ako auta.. Je skupina ktora tvrdi ze "vyhodnejsia je MHD, alebo taxi", no ja som opak, vyhodnejsie je vlastnit ekonomicke auto, aj na cesty "obcasne" je stale ekonomickejsie, nez sa spoliehat na niekoho ineho, samozrejme toto neplati na vlastnictvo vlaku, lode, alebo lietadla :)
Potom aj vlastnit mobil je "nevyhodne" a predsa vlastnim 70eurovy mobil uz asi 5 rokov, beat that... A moja chutovka je 7 rocny mobil za 14,90eur.. kto mi prenajme lancejsi? :)
Postavit 1 blby byt je hracka/zabava na 1-2roky, problem je miesto/pozemky.. A ten problem vytvorila koncentracia pracovnych miest na jednom konkretnom bode (velke mesta)
Inak, taka uvaha, mozno uletena, ale ak by bola "nevyhoda vlastnit", stat by sa vzdal pozemkov :) Akcionari akcii.. :) Milionari hotovosti..

Proste som zastancom, ze neexistuje aby niekto porazil moje naklady na byvanie v mojom vlastnom, POKIAL samozrejme nepouzije taktiku typu "zdanim ti to, lebo mozem" (parazitovat na tvojom uspechu/praci). Akykolvek dalsi "prostrednik" (medziclanok) je naklad navyse pre koncoveho spotrebitela (najomnika)..
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: St 04 01, 2023 3:50 pm Ten prvy bod skoro znie, ze Slovensku vojna na UA takmer az pomaha... :)
Podla mna ale dospenie do stavu, ze "normalne bude byt v prenajme" je nevyhodne pre cloveka v tom najme, resp, to musi otvorit noznice distribucie majetku. Pretoze ak by niekto tvrdil, ze "vlastnit sa neoplatI" tak logicky preco alebo kto by to vlastnil? Stat? Firmy? (cize akcionari?) A ak by, podla mna, mal nastat ferovy pomer, tak vlastnit by sa aj oplatilo, aj neoplatilo, nieco medzi, cize stav ako je dnes.. (dosiahnutelne, ale nie lahko).
Tak isto ako auta.. Je skupina ktora tvrdi ze "vyhodnejsia je MHD, alebo taxi", no ja som opak, vyhodnejsie je vlastnit ekonomicke auto, aj na cesty "obcasne" je stale ekonomickejsie, nez sa spoliehat na niekoho ineho, samozrejme toto neplati na vlastnictvo vlaku, lode, alebo lietadla :)
Potom aj vlastnit mobil je "nevyhodne" a predsa vlastnim 70eurovy mobil uz asi 5 rokov, beat that... A moja chutovka je 7 rocny mobil za 14,90eur.. kto mi prenajme lancejsi? :)
Postavit 1 blby byt je hracka/zabava na 1-2roky, problem je miesto/pozemky.. A ten problem vytvorila koncentracia pracovnych miest na jednom konkretnom bode (velke mesta)
Inak, taka uvaha, mozno uletena, ale ak by bola "nevyhoda vlastnit", stat by sa vzdal pozemkov :) Akcionari akcii.. :) Milionari hotovosti..

Proste som zastancom, ze neexistuje aby niekto porazil moje naklady na byvanie v mojom vlastnom, POKIAL samozrejme nepouzije taktiku typu "zdanim ti to, lebo mozem" (parazitovat na tvojom uspechu/praci). Akykolvek dalsi "prostrednik" (medziclanok) je naklad navyse pre koncoveho spotrebitela (najomnika)..
Podla mna otazka nie je co je lepsie a co horsie, ale co bude v buducnosti realne dostupne a co nie.
Dam priklad New York. 54% vlastni nehnutelnost, 46% je v podnajme. Teda kazdy druhy. A nie je to o tom co je vyhodnejsie a co nie, ale co si mozem dovolit. A kupit apartman v NY je urcite pre tych 46% nedosiahnutelna meta.
Zdroj: https://www.osc.state.ny.us/reports/hom ... s-new-york
Vo Svajci je to percento este vyssie - 58% je v podnajme.
Nemecko - 50% je v podnajme.
A cuduj sa svete , je to zasa len o cene za m2.
Zdroj: https://www.swisscommunity.org/en/news- ... of-tenants
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Monako ma ake percento, nevies nahodou? :)

EDIT:
citat1>
It is also cheaper to rent than buy – or at least it has become so recently, according to economists at bank Credit Suisse in a study published a short time ago
(anonymny ekonomist z CS banky)


citat2>
According to architect and local Green politician from Biel, Benedikt Loderer
“We know that most homeowners are not really homeowners at all. Their houses effectively belong to the banks issuing the mortgages.”
WTF? :D

EDIT2:

no ja to vidim asi takto, Svajc, 42% vlastni.. tj mensina vlastni - logicky vacsinu.. A ak mensina vlastni vacsinu, asi dobre vedia co robia :)
tym padom pre mna je vyhodnejsie vlastnit, z toho logickeho hladiska (nie nutne financneho v konkretnom case, na konkretnom trhu, za konkretnu cenu)..
drzat sa vacsiny (58% nevlastnikov) sa nie vzdy vyplaca :)

Skor by ma zaujimalo, ci je to prirodzeny vyvoj udalosti, alebo nejaky umysleny "dizajn"... Master-Slave, panom bude vzdy majitel, nie najomnik..
Odoslané z počítača
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 32 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ninx »

rmaly napísal: St 04 01, 2023 2:59 pm
4. nova vlada zisti, ze ma prazdu kasu a problem s byvanim, a prudko zdani parazitizmus znamy ako investicne byty.

Uz teraz je pre generacie <30 rokov narocne/nemozne ziskat vlastne byvanie, ked bezny plat v okresnom meste je 800 euro a hypoteka s uctami 500. Jedina moznost je brat hypoteku s partnerom, co je ale zavazok na cely zivot. O tom, ako dlho trva nasetrit 20% a s akym zivotnym komfortom ani nehovorim.

Krajina sa vyludnuje, no byvanie je coraz drahsie. Byvam v bratislavskom Starom Meste, co je jedna z najziadanejsich lokalit na byvanie v ramci SR, a napriek tomu je tu percento prazdnych bytov podobne s dedinami v okrese Gelnica. Za tento paradox moze azda v najvacsej miere nenazratost bohatsich a investicna gramotnost Slovakov, ktora zacina a konci pri nakupovani realit. Je absurdne na tomto fore citat, ze ludia budu musiet byvat viaceri v jednej izbe, a v inom prispevku zase o cloveku, ktory vlastni dva rekreacne byty len kvoli par dnom dovolenky v roku.

Bytozhrnac je najpatetickejsi typ investora, pretoze:
1. Zaraba na umelom zvysovani nedostupnosti byvania, co je zakladna ludska potreba.
2. Podstupuje minimalne riziko. Nejedna sa o investiciu do podniku, ktory moze skrachovat. Ako sme od revolucie mohli vidiet, zarobok je isty, otazna je len doba navratnosti. Zvysne riziko byva poistene.
3. Na zvysovani hodnoty svojho majetku sa nijako nepodiela. Ostatni ludia zveladuju hodnotu bytu zlepsovanim lokality, upravou okolia, tvorenim pracovnych miest. Vacsinou ani nedovoli rezidentom trvaly pobyt, vdaka ktoremu by aspon dana obec ziskala viacej penazi z dani.
4. Castokrat nic nedani. Najomne prijima v hotovosti a byt preda najskor po 5 rokoch.

Verim, ze na zaklade horeuvedeneho rastie politicky dopyt po prudsiom spristupneni byvania, a oholenie tejto relativne malopocetnej vrstvy je jednou z najpragmatickejsich ciest.

Na margo toho, ze nie je nic zle na dlhodobom prenajme bytu - je to cisty nezmysel. Ludi, ktori celozivotne uprednostnuju prenajom pred vlastnenim je minimum. Negativ takehoto zivotneho stylu je kvantum, ci uz vyssia cena (ak ju hrabivci v danej lokalite nevyhnali do milionovych vysin), nemoznost dedenia, nulova istota, ze na tom istom mieste mozem byvat i o rok, mensia moznost/vola si dany byt prisposobit atd.

Prakticka nemozost vlastnit strechu nad hlavou je cista dystopia. Rovnako ako to, ze s technologiami 21. storocia a demografiou Slovenska sa kazdej generacii kvalita byvania oproti tej predoslej zhorsuje. Tato krajina potrebuje zmena legislativy a mentality smerujucu k jednoduchsim a vacsim investiciam do podnikov na ukor nehnutelnosti.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Ninx napísal: Št 05 01, 2023 3:44 am
rmaly napísal: St 04 01, 2023 2:59 pm
4. nova vlada zisti, ze ma prazdu kasu a problem s byvanim, a prudko zdani parazitizmus znamy ako investicne byty.

Uz teraz je pre generacie <30 rokov narocne/nemozne ziskat vlastne byvanie, ked bezny plat v okresnom meste je 800 euro a hypoteka s uctami 500. Jedina moznost je brat hypoteku s partnerom, co je ale zavazok na cely zivot. O tom, ako dlho trva nasetrit 20% a s akym zivotnym komfortom ani nehovorim.

Krajina sa vyludnuje, no byvanie je coraz drahsie. Byvam v bratislavskom Starom Meste, co je jedna z najziadanejsich lokalit na byvanie v ramci SR, a napriek tomu je tu percento prazdnych bytov podobne s dedinami v okrese Gelnica. Za tento paradox moze azda v najvacsej miere nenazratost bohatsich a investicna gramotnost Slovakov, ktora zacina a konci pri nakupovani realit. Je absurdne na tomto fore citat, ze ludia budu musiet byvat viaceri v jednej izbe, a v inom prispevku zase o cloveku, ktory vlastni dva rekreacne byty len kvoli par dnom dovolenky v roku.

Bytozhrnac je najpatetickejsi typ investora, pretoze:
1. Zaraba na umelom zvysovani nedostupnosti byvania, co je zakladna ludska potreba.
2. Podstupuje minimalne riziko. Nejedna sa o investiciu do podniku, ktory moze skrachovat. Ako sme od revolucie mohli vidiet, zarobok je isty, otazna je len doba navratnosti. Zvysne riziko byva poistene.
3. Na zvysovani hodnoty svojho majetku sa nijako nepodiela. Ostatni ludia zveladuju hodnotu bytu zlepsovanim lokality, upravou okolia, tvorenim pracovnych miest. Vacsinou ani nedovoli rezidentom trvaly pobyt, vdaka ktoremu by aspon dana obec ziskala viacej penazi z dani.
4. Castokrat nic nedani. Najomne prijima v hotovosti a byt preda najskor po 5 rokoch.

Verim, ze na zaklade horeuvedeneho rastie politicky dopyt po prudsiom spristupneni byvania, a oholenie tejto relativne malopocetnej vrstvy je jednou z najpragmatickejsich ciest.

Na margo toho, ze nie je nic zle na dlhodobom prenajme bytu - je to cisty nezmysel. Ludi, ktori celozivotne uprednostnuju prenajom pred vlastnenim je minimum. Negativ takehoto zivotneho stylu je kvantum, ci uz vyssia cena (ak ju hrabivci v danej lokalite nevyhnali do milionovych vysin), nemoznost dedenia, nulova istota, ze na tom istom mieste mozem byvat i o rok, mensia moznost/vola si dany byt prisposobit atd.

Prakticka nemozost vlastnit strechu nad hlavou je cista dystopia. Rovnako ako to, ze s technologiami 21. storocia a demografiou Slovenska sa kazdej generacii kvalita byvania oproti tej predoslej zhorsuje. Tato krajina potrebuje zmena legislativy a mentality smerujucu k jednoduchsim a vacsim investiciam do podnikov na ukor nehnutelnosti.
Velmi dobry prispevok. :potlesk: Poukazuje na odvratenu stranu a negativne dopady tohoto realitneho "investovania" na slovensky sposob za poslednych 10 rokov. Ja mam len problem, ze z danej situacie vinis ludi a nie politiku kvantitativneho uvolnovania a politiku nizkych urokov ECB. To su hlavni vinnici. Pokial si Miror kupil dva byty v Tatrach a vyuziva ich vylucne pre seba, patri mozno k 1% slovakov, ktory si mozu dovolit investiciu neprenajimat (neinkasovat zisky ale straty).
Kde mi uz ale rozum zastava je biznis model, kde Ti stacilo 10-20% sumy nehnutelnosti a zvysok nakladov na hypoteku ti pokryvali zisky z najmu a este ti nejake drobne ostali. Zjednoduche povedane, bud boli uroky prilis nizke alebo ceny najmu prilis vysoke.
Ak toto funguje zrazu je tento biznis model dostupny pre dalsich mozno 40%-50% populacie. Az teraz s aktualne vyssimi urokovymi sadzbami sa trh stabilizuje a investicny byt nebude "tutovka". Vdaka zato. Stav za poslednych 10 rokov deformoval trh, kde na investicny byt za 100.000EUR dosiahol clovek s platom mozno 700EUR netto (model 80.000EUR hypoteka na 30r. , 20.000EUR hotovost, urok 0.9%, fix 3roky, mesacna splatka 250EUR). Verim, ze to aj zatrasie cenami.
Preco je korekcia cien potrebna? Ako priklad uvediem 2i byt v rakuskom Grazi, ktory si mohol kupit lacnejsie ako 2i byt v Bratislave. Pricom kde platovy median v Grazi je 3600EUR a v Bratislave 1600EUR.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Prílohy
dpi.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Vyberam prelozene z celej spravy.
Druhé najmenej dostupné vlastné bývanie spomedzi 19 opýtaných Európskych krajín patrí Slovensku. Slováci potrebujú cca.
12,76 hrubých ročných platov na kúpu nového štandardizovaného bytu. V porovnaní s minuloročnou publikáciou slovenskí občania potrebujú extra 2,16 ročných hrubých platov na kúpu nového bytu.

By the way, rovnake poradie nam vyslo, ked sme to porovnavali s Tomasom vo vlakne vyssie. 1.CZ 2.SVK 3.AT.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Adammd »

A co vas do toho, ze niekto skupuje byty. Ked su to riadne zdanene peniaze, nech si kazdy hladi do svojho taniera.
Typicke slovenske je prave ta vasa prajnost(zavist) naparit vlastnikom vysoke dane.
Odstahujte sa do KLDR a tam si budujte svoje lepsie socialisticke zajtrajska.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Ninx napísal: Št 05 01, 2023 3:44 am
rmaly napísal: St 04 01, 2023 2:59 pm
4. nova vlada zisti, ze ma prazdu kasu a problem s byvanim, a prudko zdani parazitizmus znamy ako investicne byty.

Uz teraz je pre generacie <30 rokov narocne/nemozne ziskat vlastne byvanie, ked bezny plat v okresnom meste je 800 euro a hypoteka s uctami 500. Jedina moznost je brat hypoteku s partnerom, co je ale zavazok na cely zivot. O tom, ako dlho trva nasetrit 20% a s akym zivotnym komfortom ani nehovorim.

Krajina sa vyludnuje, no byvanie je coraz drahsie. Byvam v bratislavskom Starom Meste, co je jedna z najziadanejsich lokalit na byvanie v ramci SR, a napriek tomu je tu percento prazdnych bytov podobne s dedinami v okrese Gelnica. Za tento paradox moze azda v najvacsej miere nenazratost bohatsich a investicna gramotnost Slovakov, ktora zacina a konci pri nakupovani realit. Je absurdne na tomto fore citat, ze ludia budu musiet byvat viaceri v jednej izbe, a v inom prispevku zase o cloveku, ktory vlastni dva rekreacne byty len kvoli par dnom dovolenky v roku.

Bytozhrnac je najpatetickejsi typ investora, pretoze:
1. Zaraba na umelom zvysovani nedostupnosti byvania, co je zakladna ludska potreba.
2. Podstupuje minimalne riziko. Nejedna sa o investiciu do podniku, ktory moze skrachovat. Ako sme od revolucie mohli vidiet, zarobok je isty, otazna je len doba navratnosti. Zvysne riziko byva poistene.
3. Na zvysovani hodnoty svojho majetku sa nijako nepodiela. Ostatni ludia zveladuju hodnotu bytu zlepsovanim lokality, upravou okolia, tvorenim pracovnych miest. Vacsinou ani nedovoli rezidentom trvaly pobyt, vdaka ktoremu by aspon dana obec ziskala viacej penazi z dani.
4. Castokrat nic nedani. Najomne prijima v hotovosti a byt preda najskor po 5 rokoch.

Verim, ze na zaklade horeuvedeneho rastie politicky dopyt po prudsiom spristupneni byvania, a oholenie tejto relativne malopocetnej vrstvy je jednou z najpragmatickejsich ciest.

Na margo toho, ze nie je nic zle na dlhodobom prenajme bytu - je to cisty nezmysel. Ludi, ktori celozivotne uprednostnuju prenajom pred vlastnenim je minimum. Negativ takehoto zivotneho stylu je kvantum, ci uz vyssia cena (ak ju hrabivci v danej lokalite nevyhnali do milionovych vysin), nemoznost dedenia, nulova istota, ze na tom istom mieste mozem byvat i o rok, mensia moznost/vola si dany byt prisposobit atd.

Prakticka nemozost vlastnit strechu nad hlavou je cista dystopia. Rovnako ako to, ze s technologiami 21. storocia a demografiou Slovenska sa kazdej generacii kvalita byvania oproti tej predoslej zhorsuje. Tato krajina potrebuje zmena legislativy a mentality smerujucu k jednoduchsim a vacsim investiciam do podnikov na ukor nehnutelnosti.
Ked je investicny byt parazitizmus... co je podla teba predaj chleba? Ten je este potrebnejsi ako vlastne byvanie... To predsa nie je nejake super pravo. Ak by normalne fungovali vztahy medzi majitelmi a najomcami, tak je to biznis ako kazdy iny... aj leasing na auto existuje aj na dovolenky chodis do hotela a nemusis si hned jeden kupit...
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Adammd napísal: Št 05 01, 2023 8:44 am A co vas do toho, ze niekto skupuje byty. Ked su to riadne zdanene peniaze, nech si kazdy hladi do svojho taniera.
Typicke slovenske je prave ta vasa prajnost(zavist) naparit vlastnikom vysoke dane.
Odstahujte sa do KLDR a tam si budujte svoje lepsie socialisticke zajtrajska.
Vsetko potrebne uz bolo davno vymyslene. Slovenska legislativa nemusi vymyslat koleso. Zdanovanie bohatsich ma svoje racio. Mozem napisat ako to je v Nemecku a Rakusku, kde by sme sa mohli v mnohom inspirovat.
Zisk z prenajmu sa pripocitava k celkovym prijmom za dany rok. Ako rastie tvoj prijem, s nim rastie aj progresivne zdanovanie. Nepozera sa na velkost majetku, ale na prijmy!
Za kazde auto platis v priemere 40-80EUR dan mesacne!!! (v zavislosti od kW)To si uz rozmyslis ci budes pred domom parkovat 4 auta.
Ak predavas nehnutelnost, kde nemas trvaly pobyt aspon 2roky -> pri predaji 30% dan zo zisku. Neexistuje casovy test.
Dan na kapitalovych trhoch zo zisku (aj ETF) 27.5%. Neexistuje casovy test.
A takto by som mohol pokracovat...a nemusim ist ani do KLDR.
Samozrejme, zaklad funkcneho systemu je, aby dane nemizli v ciernej diere.
Prílohy
progress.PNG
progress.PNG (9.21 KiB) 1293 zobrazenia
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Št 05 01, 2023 8:44 am A co vas do toho, ze niekto skupuje byty. Ked su to riadne zdanene peniaze, nech si kazdy hladi do svojho taniera.
Typicke slovenske je prave ta vasa prajnost(zavist) naparit vlastnikom vysoke dane.
Odstahujte sa do KLDR a tam si budujte svoje lepsie socialisticke zajtrajska.
Práveže si ľudia hľadia vlastného taniera. Ceny bytov narástli do takých výšok, že si ich bežný človek už nedokáže teraz kúpiť po zvýšení úrokov a nájom je rovnako veľký ako splátka hypotéky, len nájom ľahšie získaš ako hypotéku. Chceš aby sme dopadli ako Čína s cenou bytu 30-násobok priemerného ročného platu a prázdnymi sídliskami? Alebo Japonsko, ktoré sa 30 rokov nevie spamätať z nehnuteľnostno-akciovej bubliny v rokoch 1980-1990? Sám poznám prípady, keď ľudia kúpili investičné byty a ani ich neprenajímajú, lebo sa im to, pri nedávnom raste cien bytov, vôbec neoplatilo zaoberať sa najomníkmi. Takto asi nikdy nebudeme mať dosť bytov, ak ich majitelia nebudú prenajímať. Prenajímať ich donútia jedine vyššie dane z nehnuteľnosti, alebo vyššie úroky na hypotékach. Zaroveň tieto opatrenia znížia aj ceny bytov, v USA už ceny bytov padli 10% od maxima.

Obrázok

https://bilello.blog/2022/the-week-in-charts-12-20-22
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono sa da lahko chapat obe strany, priklad:
Narodim sa v 1970, mam pristup k informaciam, preto zacnem setrit, kupim si byt, makám ako kôň, nepijem, nefajcim, neuzivam si, ale odkladam si zdanene peniaze. Kupim byt, dva, tri, poskytnem ich lacno pre niekoho v nudzi, kto na ten byt este nema a uz nemoze, alebo nechce byvat s rodicmi.
Som parazit?

Priklad cislo 2:
Narodim sa v 1990, mam pristup k informaciam, preto zacnem setrit, kupim si byt, na páku, to ci pijem je jedno, lebo na páku si mozem kupit aj 5 bytov.. Mam to stastie, ze je boom, ktory malokto predpovedal (2010-2018+), byty davam za maximum na trh, pretoze idem logicky a pochopitelne po zisku. Ved toto mi je dovolene/umoznene.
Som parazit?

Priklad cislo3:
Narodim sa v 2000, mam dnes 22 rokov, ceny bytov su na ATH, a aj ked mam pristup k informaciam, tak je pre mna byvanie daleko nedostupnejsie, ako pre rocnik 1990, alebo rocnik 1970 (priklady vyssie). Nie kazdy ma rodica investora z roku 1970, kto ma investicny byt pre mna z rocnika 2000.

Vseobecne mam pocit, ze akumulacia kapitalu (ktory sa "brutalne" nedani) sposobi to, ze sa doslova "zakorenia" bohatsi ludia a uz zo spolocnosti len "beru" a nic jej "nedavaju". Ako to myslim? Pracujuci clovek dava spolocnosti svoju pracu-energiu a tvori bohatstvo (pekar-chlieb, murar-byty). Vlastnik (nech je uz ktorykolvek 1970,1990,2000) ryzuje na investicii. Tvori jedine to, ze poskytuje byvanie niekomu, kto si ten byt dovolit nemoze, ale pytam sa jedno - preco ten narodeny v 2000 ma menej moznosti ako ten v 1970? Je v tom "preludnenie"? Osobne si myslim, ak je niecoho obmedzene mnozstvo (a to bytov je, nie pre zakon, ale pre to ze Zem je gulata), Nebude to tym, ze sa niekto "zakorenil" pred nim (skor v case) a tym padom uz je miesto "obsadene"?
Zaroven som odporca brutalneho zdanenia niekoho, kto si to odmakal ako kôň, a namiesto rozflakania si setril a investoval.. Investor si odprie dnesny den, aby sa mal zajtra lepsie, moze tak ucinit aj ten "partyboy" (alebo "partygirl"), je to ich rozhodnutie, investovat do dnesneho dna, pretoze zajtra sa nemusia dozit. No, avsak obe rozhodnutia maju nasledky v tej buducnosti, cize zajtra.. Je lahke potom dodanit vyhercu a "smoliara" este dotovat..
Tento problem sa nevyriesi tak skoro, nebude vyrieseny v prospech oboch stran zaroven :)

Mimochodom, plati to aj na akcie, podla mna, a takmer uplne identicky, vo svete je obmedzene mnozstvo firiem, nemoze ich byt nekonecne vela, a ak uz raz niekto vlastni urcitu firmu, ktora produkuje zisk (zoberme si napriklad vyrobcu jedla), tak na tom ryzuje identicky ako vlastnik bytu, ba dokonca este prefikanejsie - skryto, neviditelne. Ludia potrebuju jest, a hoci aj jednotlivec moze vlastnit pekaren. Moze piect chlieb, za ktory si zarobi, odlozi a kupi si byt.

Neriesitelne :) Seriozne, ak sa snazi clovek vzit a "stotožniť sa" / "vžil sa do" situacie, tak mne vychadza len jedna varianta - su na rovnakej lodi a jediny nepriatel a skutocny parazit su dane a štát vyrubujuci dane. Kazdy by ale bol rad, ak mu horiacu pekaren poziarnik alebo hasic pride uhasit a tie auta su drahe, (preco asi, pretoze akcionar vyrobnej haly che zisk, aby si kupil investicny byt), preto aj ten stat potrebuje nejake dane, no najskor treba zastvit (svetovu) korupciu, a potom pockat co to urobi s zivotom ludi a zacat riesit pekarov a murarov, ktori si nastrili na byt, pretoze maju po krk cakania na Deň daňovej slobody rok co rok..

To by musel existovat strop, ktory moze jednotlivec dosiahnut (uz to tu bolo rozoberane), a to je tiez nemozne.. Zaujimalo by ma, ako by to vyzeralo, ak by si tento strop stanovil kazdy sam "mam dost, necham moje miesto niekomu inemu" (mimochodom, toto funguje uz v praxi - dochodca prenecha svoje pracovne miesto mlademu). Pretoze ku stastiu viac nepotrebuje, ale zas, jachty idu aj po miliardach.. Sam by som sa ani do jednej skupiny dobrovolne nepridal, aspon nie dnes, pretoze je naozaj narocne rozhodnut sa, ci to je naozaj parazitizmus a ci nie je.. Co ma potom clovek, ktory vyhra stieraci zreb robit? Kde to utopi, ak nie od bytov (akcii a podobne)? Bude automaticky parazit, ale to, ze vydavatel zrebov si u nas berie cca 30% (sialeny house edge) uz malokto vidi alebo vie. co to znamena. Ano, byty su ine, zakladne pravo na strechu nad hlavou, ale to iste chlieb (Food Stocks), a kde je pravo na pohyb (Automotive Stocks), Energie!!! :) :) :)

Nie je to nahodou len obycajna bublina?
Tj, nizka ponuka, vysoky zaujem?
Resp.. Zlozene urocenie, mam milion bytov, a nakupim vsetky nove, lebo mi tych milion bytov vynieslo zisk a ten dam spat do bytov. (pripad z Ciny?)
Ak sa teraz vsetci majitelia bytov dohodnu, ze od zajtra sa predaju byty po 1 milion eur za m2 (Monaco to ma niekde okolo 50kEUR a vyssie), budu vsetci bohatsi? Potom sa pekar (20rocny) dohodne, ze chlieb pojde po 10k EUR za kus..Fikcia penazi, podla mna, normalne za tym vidim FIAT system :) Az mi to pripomina cenovy "squeeze" - v obci su 2 byty na predaj, po 10k za kus, ale moj byt dam za 100k, tie dva sa predaju po 10k, a v ponuke je uz len moj za 100k, co to vlastne znamena? Ak sa nikto neodhodla predat svoj za 10k alebo aspon <100k, tak som znicil (obecny-miestny) realitny trh? Tym ze nechcem predat svoj byt pod moju hodnotu, ktoru si mozem stanovit lubovolne? :) Nejak som sa zamomtal :D Celkom logicky by si dalsi predajca nestanovil cenu 10k, ale snazil by sa priblizit k mojej cene, lebo "hen hen on to dava za 100k, aj ja chcem taku sumu" otazne je kto bude vytrvalejsi, ten predajca, alebo ten koho predajca dozenie do nakupu tak predrazeneho bytu... Myslim ze toto nie je uz len 2D chess :)
Obavam sa ale, ze bez brutalneho zdanenia to trh nevyriesi, pretoze preco by som mal predavat byt, ak ma jeho drzanie stoji "par eur" ? Nikto nepreda hmotny asset, ak nie je na pritaz, aj ked podla mna mnoho ludi zabuda na to, ze byty a domy starnu, teraz su nove vyčackané vymalovane, ale fyzicky stracaju na hodnote. V buducnosti ich bude treba vymalovat, okna vymenit, interier zrenovovat a to bude chciet mnoho ludskej prace. A ak ma niekto bytov, sam to robit asi nebude (i ked mozne to je, pretoze uz pravdepodobne nepracuje, ale roky pribudaju kazdemu).
Zdanenie aut je tiez uletene, ak ich mam kde parkovat, preco ich danit? Ved 1 majitel nemoze jazdit na 5 autach naraz a "zatazovat cesty" 5 nasobne viac, ako majitel 1 auta. To by mohlo platit pri plne autonomnej Tesle.. Dockam sa potom zdanenia aj robotickeho vysavaca?
Ani brutalne dane to nemusia vyriesit, majitelia ich zakomponuju do ceny a vyriesene. Zas a znovu to zaplati ten "rocnik 2000". Jedine ze by tie brutalne dane odradili od "prace navyse" (nezarobit rocne 100k, ale iba 30k aby som neplatil milionarsku dan), ale o to v kapitalizme ide, nie? Makáť ako kôň, aby sme dosiahli stale lepsie a vyssie cisla..
Odoslané z počítača
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

Pre generaciu mladych, ktory teraz nastupuju na pracovny trh a maju vyhlad zalozit si rodinu je vlastne byvanie vzdialene hodne daleko. Ako si zalozit vlastnu rodinu v tomto systeme ?

Priklad z prvej ruky. Moja sestra patri do tejto generacie. Vyriesili to tak, ze sa s manzelom odstahovali do Nemecka (2 vystudovani doktori). Oni by na slovensko aj cheli prist, ale nemozu si to dovolit. Pretoze ona je na materskej a z jedneho platu by to tu nedali.

Problem s byvanim potom vytvara dalsi, odliv mozgov, nedostatok mladych doktorov, ucitelov atd...Vsetko navazuje naseba.

To progresivne zdanenie majetku, bude muset casom prist, ak chce byt ten system udrzatelny. Ak udrzatelny nebude, tak skor pride k jeho zruteniu...

To ako keby hrate monopoly a niekto s a chce pripojit v polke hry, ked uz su vsetky policka obsadene...

Ludska chamtivost ale zatial vyhrava, a preto mladsia generacia to ma momentalne horsie ako ta pred nimi, ktora mala vacsie moznosti.
Naposledy upravil/-a user27 v Št 05 01, 2023 11:54 am, upravené celkom 1 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: Št 05 01, 2023 7:38 am Ja mam len problem, ze z danej situacie vinis ludi a nie politiku kvantitativneho uvolnovania a politiku nizkych urokov ECB. To su hlavni vinnici.
Presne tak.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vedeli ste ze... v USA je 22 milion milionarov?
https://finmasters.com/millionaire-statistics/
To je cca kazdy dvanasty dospely American :)
A aj napriek tomu je tam byvanie coraz nedostupnejsie, pricom milionarov pribuda..

The number of millionaires increased by over 3 million just from 2010 to 2020.
pocet milionarov.. 19>22 = cca +16%
pocet obyvatelov.. 309>332 = cca +7.5%
The median price of existing homes sold in 2010 was $173,000
2020=The median existing-home sales price rose 3.5% year-on-year to $370,700.

Zauimave moze byt aj:
The typical American millionaire owns just one property (43%).


user27, myslel som si, ze naklady na zivot v BA su nizsie, nez v DE vseobecne, alebo isli tam pre vyssie platy?
Odoslané z počítača
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

Naklady na zivot v abolutnych cislach su nizsie/porovnatelne (v BA), ale ked zohladnis, ze tam zarobia 2-2,5x viac (toto presne neviem, ale da sa vygooglit kolko beru neatestovani doktori)... Tak matematika vychadza jasne.

Neviem si predstavit, ze by si prenajimali zo slovenskeho platu 3 izbovy byt, platili lizing na auto a zili dostojne...

odpoved na ci sa nechcu vratit: "aj hej, ale kde by sme byvali ?"
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

user27 napísal: Št 05 01, 2023 12:52 pm kazdopadne na caste otazky ci sa nechcu vratit je: "aj hej, ale kde by sme byvali ?"
A v Nemecku si kúpili byt na hypo, alebo bývajú v podnájme? :)

Moji známi, čo sa vysťahovali na "západ" na Slovensku neboli ochotní bývať v dvojgeneračnom dome s rodičmi, ale v USA bývali s tými istými rodičmi v 2-izbovom prenajatom byte.
Ďalší si chceli stavať každý svoj dom na Slovensku, ale v Ísku žili 4 rodiny v jednom dome.
Jedna rodina z nich sa vrátila na Slovensko, lebo mali 4 deti a ak by chceli v Írsku samostatne bývať, tak by platili len nájom a škôlky deťom a z jedného platu by to neutiahli.

p.s: V Berlíne sme platili za 3 izbový byt 3600€ nájom...šiesti chlapi a tak platia všetci, čo robia v Nemecku 20€/1deň/1osoba.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

Prenajimaju. Nebavime sa ale o meste ako Berlin ale je to mensie 150 000 mestecko. Co som pogooglil, tak najom tak okolo
1200 eur. Plat ked ratam 50 000 eur rocne (ako doktor v nemocnici); tak to mas cca 3000 eur netto.
Za najom das teda 40% platu ale ostatne vydavky v absolutnych cislach nemas o moc vyssie ako na slovensku, v tom je ten rozdiel.

Toto uz je ale trosku OT, nie uplne o cenach nehnutelnosti.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kedze si objednavam hromadu veci z Nemecka (eshopy), od vymyslu sveta drobnosti az po "stavebne stroje".. Tak musim suhlasit, ze bezne veci (mozno okrem restik) su tam cenovo velmi podobne.. Ak nie rovno aj lancejsie...
Tak to potom dava zmysel, preco idu za lepsim..
Proste je rozdiel, ked niekomu zostane 300eur a "vyzije" a ak niekomu zostane 1300eur :)
Identicky problem je na Slovensku, podla mna.. preto sa ten s 300eurami len velmi tazko vyhrabe z biedy, a ten co ma 1300eur navyse mu je jedno ci idu potraviny hore o desiatky %
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Nech mi nikto nehovori ze dvaja doktori si nemozu kupit byt za 130k :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Št 05 01, 2023 5:46 pm Nech mi nikto nehovori ze dvaja doktori si nemozu kupit byt za 130k :)
To ma napadlo tiež a musel som sa pousmiať :)
Ak nie doktori, tak kto ini by dosiahol na byt ?
Skôr je to o tom, či oželieť 90tisíc ročne a uspokojiť sa so 40tisic ročne :mesec: po materskej krát dva
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa user27 »

Treba citat poriadne? Zena na materskej - cize bez prijmu.
A skus pohladat kolko zarobi doktor po skole na svk neatestovany. To dava plat 1400 v cistom.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

iceberg8 napísal: Št 05 01, 2023 12:34 pm Vedeli ste ze... v USA je 22 milion milionarov?
Zhruba 8 milionov ma aspon milion v investiciach. Predpokladam, ze z toho mnohi v niecom podobnom nasemu tretiemu pilieru. Priemerny vek milionara je 57 rokov.

Podla mna ak mate slusnu robotu a zijete setrne tak sa tazko vyhnete byt milionaro, i ked dnesny milion po tradicnej inflacii uz nezavazi ako v minulosti.

Najviac milionarov je azijskeho povodu, bielich takmer tolko.

Nie som si uplne isty, i ked si myslim, ze hodnota nehnutelnosti, v ktorej zijete sa nepocita. Ak ano tak dufam, ze hypoteka sa nerata.

Dalej, statistiky su casto pre domacnosti a nie som si isty ci ak domacnost ma milion, tak aj manzel aj manzelka su milionari.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

1400 v cistom a rodicak 400 musi stacit na hypo. Ak vsak maju po dve auta napriklad na pozicky a nejake ajfony od operatora s mesacnu platbu, moze byt problem
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"