Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Podľa mňa ceny nehnuteľností neovplyvňujú ani tak úrokové sadzby, ale mzdy. Ak človek chce bývanie a má na to mzdu, je mu jedno či platí úrok 0,5% alebo 4.5%. V minulosti bolo obdobie, kedy ceny nehnuteľností rástli aj pri 8% úrokoch a naopak klesali alebo stagnovali aj pri 4% úrokoch. Proste zelená a modrá krivka sa musia skôr či neskôr pretnúť alebo aspoň veľmi priblížiť. Ak sú krivky pretnuté, ide o rovnovážny stav a ceny nehnuteľností nie sú nadhodnotené ani podhodnotené.
Screenshot 2023-11-08 095752.png
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

Kde je strop? Aj keby sa nestala vojna, covid, inflacia, uroky by boli stale pod 1% na hypo, nemoze ten dlh rast donekonecna. Alebo moze ?
hd.jpg
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

solc
existuju zákonom dané pravidlá, ktoré bankám určujú za akych podmienok a komu môžu poskytnúť spotrebiteľský uver. Ak klient podmienky nesplna napr preto ze nema dostatocnu mesacnu disponibilnu sumu po ocitani nakladov, tak uver by nemal dostat. Napr v Usa bol vrchol v roku 2008 kedy dosahoval cca 95-98percent, odvtedy klesa a aktualne je na cca 74percentach.
V podstate značná časť slovenskeho ekonomickeho boomu od zaciatku druheho tisicročia bola tlačená práve zadložovaním domácností.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Screenshot 2023-11-08 144716.png
Do 4000€ :D takže asi 99% držiteľov hypoték :roll:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vláda Roberta Fica schválila návrh o pomoci ľuďom pri zvýšených hypotékach. Predložilo ho ministerstvo financií. Po stredajšom rokovaní však nezverejnila opatrenia, ako má táto pomoc vyzerať.

Štátny tajomník ministerstva financií po skončení zasadnutia pred novinárov so schválenými závermi nepredstúpil.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister regionálneho rozvoja Richard Raši (Hlas) k pomoci okolo hypoték poznamenali, že ide len o interný materiál a viac sa o ňom nezmieňovali.

Podľa nich sa má týkať aj tohtoročných hypotekárnych úverov.

P.S. Podľa všetkého to však vyzerá na to, že pri nových hypo by vláda pomohla 2% a banky 1%. Pri existujúcich 1 + 1%.
Podmienky ako predtým: platila by podmienka príjmu vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy a maximálna výška úveru, na ktorú by sa vzťahovala pomoc, by bola 100.000 eur. Pomoc by fungovala päť rokov

https://www.aktuality.sk/clanok/INtTGMc ... ejnila-ho/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: St 08 11, 2023 2:56 pm
P.S. Podľa všetkého to však vyzerá na to, že pri nových hypo by vláda pomohla 2% a banky 1%. Pri existujúcich 1 + 1%.
Podmienky ako predtým: platila by podmienka príjmu vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy a maximálna výška úveru, na ktorú by sa vzťahovala pomoc, by bola 100.000 eur. Pomoc by fungovala päť rokov

https://www.aktuality.sk/clanok/INtTGMc ... ejnila-ho/
Takze ked mam prijem do 1,3 nasobku mam bezat si vziat americku hypo a dat ju JT na 3,9 percenta na 10 rokov ?
3,25% netto - 2% = 1.25% ( - nejake poplatky ) aj tak sa mi zda ze 1% by som mal byt v pluse - ci ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Glogol napísal: St 08 11, 2023 3:08 pm
JUGGLER napísal: St 08 11, 2023 2:56 pm
P.S. Podľa všetkého to však vyzerá na to, že pri nových hypo by vláda pomohla 2% a banky 1%. Pri existujúcich 1 + 1%.
Podmienky ako predtým: platila by podmienka príjmu vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy a maximálna výška úveru, na ktorú by sa vzťahovala pomoc, by bola 100.000 eur. Pomoc by fungovala päť rokov

https://www.aktuality.sk/clanok/INtTGMc ... ejnila-ho/
Takze ked mam prijem do 1,3 nasobku mam bezat si vziat americku hypo a dat ju JT na 3,9 percenta na 10 rokov ?
3,25% netto - 2% = 1.25% ( - nejake poplatky ) aj tak sa mi zda ze 1% by som mal byt v pluse - ci ?
Ma to platit len na 5 rokov...a kedykolvek to moze vlada zas zrusit...takze to fixovat na 10r asi nebude dobry napad...
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Super, takze znova ten co maka a je uspesny je bez pomoci, aj ked do statu da viac ako ten co dostane pomoc … smejem sa no zaroven aj placem ked viem o kolko mi stupne hyposka :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: St 08 11, 2023 5:09 pm Super, takze znova ten co maka a je uspesny je bez pomoci, aj ked do statu da viac ako ten co dostane pomoc … smejem sa no zaroven aj placem ked viem o kolko mi stupne hyposka :)
Ten vzorec je veľmi zvláštny. Vysvetlím prečo:
1.3 násobok mzdy v Snine si kráľ
1.3 násobok mzdy v Bratislave si chudák

Podmienky rovnaké nezohľadňujúce regionálne špecifiká, ktoré su priepastné.
Možno som naivný, ale mne tam chýba ešte aspoň jedna premenná.
Navyše super, keď máš príjem 1.305- násobku. Na všetko bolo myslené :-)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Median v Ba je cca 1700e
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

A ten priemer je za manzelsky par (a+b) / 2 ? Ci ak ma jeden 1,2 nasobok a druhy 3 nasobok tak moze ten s tym 1,2 vziat uver a dostanu bonifikaciu ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

Celkom aj ľutujem, ze som zaplatil zmluvu pokutu aby som si predĺžil fixáciu s nízkym úrokom na co najdlhšiu dobu.
Ale tak zvykol som si na to, že v tomto štáte je priorita štátu v tom aby ľahostajnosť ľudí bola odmenená.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: St 08 11, 2023 5:46 pm A ten priemer je za manzelsky par (a+b) / 2 ? Ci ak ma jeden 1,2 nasobok a druhy 3 nasobok tak moze ten s tym 1,2 vziat uver a dostanu bonifikaciu ?
Bingo Glogol, to bude zaujímať aj mňa. V západnej Európe sa do takýchto vzorcov započítava okrem príjmu tvojho aj partnerov, počet detí a región, kde žiješ.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Murosik napísal: St 08 11, 2023 6:24 pm Celkom aj ľutujem, ze som zaplatil zmluvu pokutu aby som si predĺžil fixáciu s nízkym úrokom na co najdlhšiu dobu.
Ale tak zvykol som si na to, že v tomto štáte je priorita štátu v tom aby ľahostajnosť ľudí bola odmenená.
V inych mediach v diskusiach su ludia riadne nahnevani. Tu sa uz snazime krotit - vieme svoje. Inac asi nema vyznam robit predcasne zavery. Ak to pojde do parlamentu - bude x pozmenujucich navrhov a vela z nich prejde. Takze finalna verzia moze byt o dost ina.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

No len aby to nakoniec nebolo tak ze pomoc nedostane v podstate skoro nikto, avsak dochodci mu zatlieskaju ked vyhlasi ze prijali zakon a ze to vyriesil. Nejaky taky ojeb ako s tymi zbranami
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja stale nechapem preco sa niekto snazi vynajst koleso , proste dat moznost znizit zaklad dane o hypoteku na jednu nehnutelnost v ktorej je trvaly pobyt danovnika
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JanH napísal: St 08 11, 2023 6:29 pm
Glogol napísal: St 08 11, 2023 5:46 pm A ten priemer je za manzelsky par (a+b) / 2 ? Ci ak ma jeden 1,2 nasobok a druhy 3 nasobok tak moze ten s tym 1,2 vziat uver a dostanu bonifikaciu ?
Bingo Glogol, to bude zaujímať aj mňa. V západnej Európe sa do takýchto vzorcov započítava okrem príjmu tvojho aj partnerov, počet detí a región, kde žiješ.
Ak idete do hypotéky spolu ako manželia, malo by sa to spočítavať ako jedna domácnosť, takže limit bude 2.6 násobok.. Takto to bolo aj v minulosti. Takže v tomto prípade 1.2 +3 = 4.2, takže podmienka nie je splnená. Jedine zúžiť BSM a úver zoberie len manželka.
littlesmith
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 04 01, 2022 7:52 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa littlesmith »

Ahojte, ak taketo nieco schvalia bude to platit aj pre szco resp. platilo to v minulosti? Lebo nerozumiem ako sa tam pocita priemerna mzda, kedze si moze danovnik "stlacit" zisk cez naklady aby mu stat prispel na hypo. Dakujem
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

littlesmith napísal: St 08 11, 2023 9:02 pm Ahojte, ak taketo nieco schvalia bude to platit aj pre szco resp. platilo to v minulosti? Lebo nerozumiem ako sa tam pocita priemerna mzda, kedze si moze danovnik "stlacit" zisk cez naklady aby mu stat prispel na hypo. Dakujem
Momentálne je kaša ešte veľmi horúca. Treba počkať na presne znenie zákona. Či szco či zamestnanec - dosť možné že sa bude vychádzať z daňového priznania za predch. rok - ale momentálne strata času sa venovať niečomu co sa bude x krát meniť.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Murosik napísal: St 08 11, 2023 6:24 pm Celkom aj ľutujem, ze som zaplatil zmluvu pokutu aby som si predĺžil fixáciu s nízkym úrokom na co najdlhšiu dobu.
Ale tak zvykol som si na to, že v tomto štáte je priorita štátu v tom aby ľahostajnosť ľudí bola odmenená.
Ja by som to urobil takisto. Myslim si, ze to bola bezpecna alternativa.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Rokosák napísal: Št 09 11, 2023 12:26 am
Murosik napísal: St 08 11, 2023 6:24 pm Celkom aj ľutujem, ze som zaplatil zmluvu pokutu aby som si predĺžil fixáciu s nízkym úrokom na co najdlhšiu dobu.
Ale tak zvykol som si na to, že v tomto štáte je priorita štátu v tom aby ľahostajnosť ľudí bola odmenená.
Ja by som to urobil takisto. Myslim si, ze to bola bezpecna alternativa.
Toto je tá najväčšia škoda ktorú táto bonifikacia spôsobí. Že ľudí odnauči zodpovednému správaniu sa.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Glogol napísal: Ne 12 11, 2023 10:14 pm Toto je tá najväčšia škoda ktorú táto bonifikacia spôsobí. Že ľudí odnauči zodpovednému správaniu sa.
Myslis si, ze dotacie sukromnym firmam a polnohospodarom takisto odnauči zodpovednému správaniu sa? Iba sa pytam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Rokosák napísal: Po 13 11, 2023 12:34 am
Glogol napísal: Ne 12 11, 2023 10:14 pm Toto je tá najväčšia škoda ktorú táto bonifikacia spôsobí. Že ľudí odnauči zodpovednému správaniu sa.
Myslis si, ze dotacie sukromnym firmam a polnohospodarom takisto odnauči zodpovednému správaniu sa? Iba sa pytam.
Nemiesal by som hrusky s jablkami.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3986
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako fyzicka osoba obcan si idem kupit byt, ale myslim na riziko hypoteky, ale cenovo ma prebije blazon, ktory falsuje cisla k hypoteke, alebo ide riadne na hranu.
Kto ziska byt? Kto krivi trh?
Ako podnikatel si chcem zalozit polnohospodarske podnikanie, ale nedostanem dotacie, pretoze su uz precerpane a/alebo neviem byrokraticky splnit nieco, co konkurencia vedela, kto bude mat znovu vyhodu?
Podla mna , aj napriek jablkam a hruskam, ovocie ako ovocie.
Akykolvek umely zasah do pravidiel hry, pocas trvania hry, su "nie fer".
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Po 13 11, 2023 8:10 am Ako fyzicka osoba obcan si idem kupit byt, ale myslim na riziko hypoteky, ale cenovo ma prebije blazon, ktory falsuje cisla k hypoteke, alebo ide riadne na hranu.
banka si realne prijmy ziadatela vie objektivne overit

iceberg8 napísal: Po 13 11, 2023 8:10 am Ako podnikatel si chcem zalozit polnohospodarske podnikanie, ale nedostanem dotacie, pretoze su uz precerpane a/alebo neviem byrokraticky splnit nieco, co konkurencia vedela, kto bude mat znovu vyhodu?
Akykolvek umely zasah do pravidiel hry, pocas trvania hry, su "nie fer".
no to ano, to sa deje. Ale v zivote vela, ak dokonca nie väcsina veci nie je uplne fér.
Napr. znacna cast vyberovych konani ktore vyhlasuju statne institucie je dopredu "ťuknutých" v prospech niekoho dohodnutého. To je hlavny dôvod prečo pred každými volbami su vsade bilbordy s vyškerenými, vyretušovanými politikmi.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Jasne ze ziadna dotacia nie je ok. Nechcem len aby sa ako dovod bonifikacie udavali dotacie firmam a polnohospodarom. Skokovemu narastu hypo sa ozaj dalo vyhnut refinancovanim. O firmy zial sa sutazi so susednymi krajinami a polnohospodari v celej europe beru dotacie. Dokonca b bohatsich krajinach viac ako u nas. Nesuhlasim so ziadnymi dotaciami napriek tomu si myslim ze ideme uplne off topic.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ked sme uz pri dotaciach, a co pomoc firmam koli korone? Alebo energie? Ved riziko podnikania…tam to tiez asi nebolo fer nie? Predajca zdvihol ceny lebo isli energie hore, a stat munich potom nejakym sposobom vratil tie viacnaklady. Mne vsak nikto nevratil peniaze ked som kupoval drahe koli energiam…Takze vyrobca si nechal peniaze aj odomna a aj od statu…
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

uhlikova_stopa napísal: Po 13 11, 2023 9:27 am Ked sme uz pri dotaciach, a co pomoc firmam koli korone? Alebo energie? Ved riziko podnikania…tam to tiez asi nebolo fer nie? Predajca zdvihol ceny lebo isli energie hore, a stat munich potom nejakym sposobom vratil tie viacnaklady. Mne vsak nikto nevratil peniaze ked som kupoval drahe koli energiam…Takze vyrobca si nechal peniaze aj odomna a aj od statu…
Ved na to som prave myslel ako populisti nicia ludske premyslanie. Mali ini chcem aj ja. Cakam kedy si vyhliadnu inu skupinu na uplacanie zo statneho. Apropo covidove dodacie. Neobhajujem. Snaha bola odskodnit podnikatelov za to ze stat prikazal ludom sediet doma. Ako sa to podarilo je na inu temu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Na kúpu bytu potrebujete vyše 14 ročných platov. Slovensko má najhoršiu cenovú dostupnosť bývania v Európe

Zdroj: https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/86 ... 1698074243

Neviem, či to tu už bolo, či nie...

„Predaj bytov aktuálne zamrzol. Za posledný kvartál evidujeme približne 250 predaných bytov na trhu novostavieb v Bratislave. Je to od roku 2008 až 2009 jedno z najnižších čísel,"

"Hoci úrokové sadzby hypoték ani inflácia dopytu po nových bytoch neprajú, ponuka novostavieb na Slovensku rastie. V Bratislave medziročne vzrástla ponuka nových bytov o 84 %, a to na 2760 bytov. "

"Narastajúca ponuka je trendom nielen v hlavnom meste, ale aj v slovenských regiónoch. Ponuka novostavieb v regiónoch sa medziročne takmer zdvojnásobila, mimo Bratislavy je aktuálne na predaj 5822 bytov. Najviac novostavieb na predaj je v Trnavskom kraji (1182), najmenej v Košickom kraji (313). Najdrahšie sú pritom nové byty v Žilinskom kraji, ktoré cenou za m2 predbehli aj novostavby v Bratislave."
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

tomáš virdzek napísal: Po 13 11, 2023 11:05 am Na kúpu bytu potrebujete vyše 14 ročných platov. Slovensko má najhoršiu cenovú dostupnosť bývania v Európe
Čiže 7-20 rokov obvykle. A keď sú dvaja ľudia, s pravdepodobnosťou 50% že sa po 7 rokoch rozvedú alebo presťahujú, majú možno balvan na nohe aj s deťmi. Alebo v 40. zistia, že ich nikto nehľadá a deti mať nemôžu a rozmýšľajú aký sú nešťastní...

Pretože obvyklý postup v USA, že po mesačnej materskej šup do práce a nie je to vážny problém ,ale niektoré veci to proste potom chce ešte vykoumat a si zariadiť, aby to nebol ani kariérny ani rodinný problém, ale na Slovensku veľa vecí ešte nedospelo a veľa zatiaľ ani v USA...
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

informacia z prvej ruky-cize pravdiva-ziadne statistiky sflalsovane-prisposobavne

Príspevok od používateľa stary gambler »

nastupil som pobyt v kupeloch 14 dni , od nudy v nedelu som si pustil TA3-ine v telke sa ani moc sledovat neda, a tam akurat nejaka relacia o nehnutelnostiach keby som bol predvajuci a vypocúl som ju tak od paniky hned bezim do realitky aby mi byt predali, nejake grafy v cenach za metre stvorcove a podobn-ktore samozrejme nezodpovedaju realite.
Realita: mam byt aj na zaciatku Petrzalky, slangovo povedane na terarasach-ulicu nebudem pisat. z dovodu nejakych technickych problemoch som v kontakte zo suedov z nizsieho poschodia. Dany byt zadala na predaj, predaj bol zrealizovany do 7 dni cez realitky-co je extremne kratky cas na predaj-kto sa tomu nerozumie- cena bytu co pozadovala bola 140 000 euro , skutocna cena dosiahnuta 145 000 euro,, jednalo sa o dvojgarsonku -2x logia. vymera je tusim 43 mertrov-musel by som sa pozriet do mojho LV, lebo mam totozny byt nad nou.. Neverte vsetkemu co a vam podsuva, najlespie je mat vlastny prehlad. peniaze jej nabehli na ucet asi pred dvomi dńami takze je ta informacia nanajvys aktualna.
Okoloiduci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 15 10, 2023 7:14 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Okoloiduci »

Byty v dobrej lokalite za dobru cenu mozu ist rychlo a ten pokles nie je az taky vyrazny. Minuly tyzden mi realitak hovoril, ze na konci petrzalky su panelaky uz pomaly -20% od leta 2022 (vtedy sa ale predavali za fakt premrstene ceny)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: informacia z prvej ruky-cize pravdiva-ziadne statistiky sflalsovane-prisposobavne

Príspevok od používateľa jogo »

stary gambler napísal: Po 13 11, 2023 10:36 pm Realita: mam byt aj na zaciatku Petrzalky, slangovo povedane na terarasach-ulicu nebudem pisat. z dovodu nejakych technickych problemoch som v kontakte zo suedov z nizsieho poschodia. Dany byt zadala na predaj, predaj bol zrealizovany do 7 dni cez realitky-co je extremne kratky cas na predaj-kto sa tomu nerozumie- cena bytu co pozadovala bola 140 000 euro , skutocna cena dosiahnuta 145 000 euro,, jednalo sa o dvojgarsonku -2x logia. vymera je tusim 43 mertrov-musel by som sa pozriet do mojho LV, lebo mam totozny byt nad nou.. Neverte vsetkemu co a vam podsuva, najlespie je mat vlastny prehlad. peniaze jej nabehli na ucet asi pred dvomi dńami takze je ta informacia nanajvys aktualna.
Maš pravdu v predposlednej vete. Neverte všetkému, čo sa vám podsúva...videl si výpis z účtu, kde tie peniaze pristali, videl si do jednaní o cene bytu a vieš za koľko sa podobné byty predávali minulý rok v Petržalke?
Lebo málokto prizná, že predal niečo pod cenu....

Ja som tu parkrat písal príbeh z čias Mečiarizmu, ako známy predával byt a cena klesla z požadovaných 750 000Skk na tuším 420 000Skk. Vedel som tieto informácie z druhej ruky. Keď som sa na to opýtal znamého priamo, tak som dostal úplne odlišné informácie. Kto mi klamal?....a prečo?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ninx »

ak aj suseda hovori 100% pravdu, 1 pripad predsa nie je ani nahodou reprezentativna vzorka. Mohlo byt tisic dovodov, preco sa byt predal tak rychlo a za vyssiu cenu, avsak nic to nehovori o trhu ako takom.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

stary gambler
je to o polohe: zaciatok Petrzalky je cenny, lebo je to blizko do centra a takychto volnych bytov az tak vela nie je.
Opacny pripad je koniec Petrzalky, co je v podstate periferia, takze tam na znizovanie cien bytov je nepochybne vacsi tlak /dobre poznam danu oblast/.
Poznam pripad ked majitel nevie uz vyse roka predat byt v BA I. Ide sice o luxusnejsi segment a tomu zodpoveda aj pomerne vysoka cena, takze okruh potencialnych zaujemcov je znacne tym determinovany, ale v kazdom pripade ked tak dlho nič, tak to o niečom svedci. Celkovo co som si vsimol, nie je moc rozumne ak investor drzi drahsie luxusne nehnutelnosti. Clovek by na prvy pohlad povedal, ze bohati budu mat vzdy aj v case krizy peniaze na investicie, ale v slovenskej realite to casto neplati. Preto existuje vela "drahych ležiakov". Druhy pripad je luxusna vila tiez I. obvod. Ale je v podstate nepredajna, pretoze by potrebovala rekonstrukciu na dnesny standard a to dokopy uz by vyslo noveho majitela na enormnu sumu.

Celkovo si ale nehnutelnosti v Ba budu vzdy drzat dobru uroven, je to z dovodu ze ide o najbohastiu oblast Svk a zarovej je v Ba aj naviac pracovnych prilezitosti.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ut 14 11, 2023 8:23 am, upravené celkom 4 krát.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Priemerna cena nehnutelnosti - Bratislavsky kraj - Q3 2023 bola podla NBS 3095 EUR/m2. Tvoja suseda predala za 3370 EUR/m2 v lukrativnej casti za trosku viacej ako je priemer a to som este nezapocital bonus loggie, ktore su velmi oblubene. Pri malej vymera a vyssej cene nie je ten rozdiel taky razantny, takze cena m2 malych bytov je skor vyssia ako priemer. Z hladiska ceny to vyzera byt v poriadku a podla mna to je pravda.
Co sa tyka rychlosti predaja prave v mestskych castiach hlavneho mesta sa byty predavaju casto "susedovmu synovi" na zabezpecenie komfortnej vzdialenosti v ramci rodiny. (Osobna skusenost z Petrzalky).
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Ut 14 11, 2023 8:07 am stary gambler
je to o polohe: zaciatok Petrzalky je cenny, lebo je to blizko do centra a takychto volnych bytov az tak vela nie je.
Opacny pripad je koniec Petrzalky, co je v podstate periferia, takze tam na znizovanie cien bytov je nepochybne vacsi tlak /dobre poznam danu oblast/.
Poznam pripad ked majitel nevie uz vyse roka predat byt v BA I. Ide sice o luxusnejsi segment a tomu zodpoveda aj pomerne vysoka cena, takze okruh potencialnych zaujemcov je znacne tym determinovany, ale v kazdom pripade ked tak dlho nič, tak to o niečom svedci. Celkovo co som si vsimol, nie je moc rozumne ak investor drzi drahsie luxusne nehnutelnosti. Clovek by na prvy pohlad povedal, ze bohati budu mat vzdy aj v case krizy peniaze na investicie, ale v slovenskej realite to casto neplati. Preto existuje vela "drahych ležiakov". Druhy pripad je luxusna vila tiez I. obvod. Ale je v podstate nepredajna, pretoze by potrebovala rekonstrukciu na dnesny standard a to dokopy uz by vyslo noveho majitela na enormnu sumu.

Celkovo si ale nehnutelnosti v Ba budu vzdy drzat dobru uroven, je to z dovodu ze ide o najbohastiu oblast Svk a zarovej je v Ba aj naviac pracovnych prilezitosti.
Ono asi aj ide o vnimanie, co je luxusna nehnutelnost. Nie kazde 4 steny v starom dome BA-Stare mesto je pre kazdeho luxus. Chapem, ze je to centrum, ale asi luxusna znamena viac ako "len adresa" (adresa + dalsie atributy) :).. .plus samozrejme osobne preferencie, zivotna situacia apod...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly
v pripade toho bytu ide o kompletnu rekonstrukciu asi pred 4rokmi vratane zmeny vnutornej dispozicie. Obytna plocha 130m/2+ 2x balkon.Krb. Dvojgaráž. Uzavrety dvor. V bytovom dome je celkovo iba 5bytov. Dom bol zvonku zatepleny, nova strecha, pred 10rokmi.

V druhom pripade ide o velku vilu pri Slavine, slusny pozemok, vnutorny vyhrievany bazen, ale stavba už staršia a dnesnym narokom uz v tomto stave nevyhovuje.
:)

Problem je asi v tom, ze ked niekto uz ma tolko financii, tak si radsej postavi novy dom v Čunove či v Mosonmagyóvári.
Síce cestovanie do centra bude zdlhavejse, ale zase ma vsetko nové.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Ut 14 11, 2023 10:00 am rmaly
v pripade toho bytu ide o kompletnu rekonstrukciu asi pred 4rokmi vratane zmeny vnutornej dispozicie. Obytna plocha 130m/2+ 2x balkon.Krb. Dvojgaráž. Uzavrety dvor. V bytovom dome je celkovo iba 5bytov. Dom bol zvonku zatepleny, nova strecha, pred 10rokmi.

V druhom pripade ide o velku vilu pri Slavine, slusny pozemok, vnutorny vyhrievany bazen, ale stavba už staršia a dnesnym narokom uz v tomto stave nevyhovuje.
:)

Problem je asi v tom, ze ked niekto uz ma tolko financii, tak si radsej postavi novy dom v Čunove či v Mosonmagyóvári.
Síce cestovanie do centra bude zdlhavejse, ale zase ma vsetko nové.
Tak to prve sa da urcite povazovat za luxusnu nehnutelnost... A to druhe ako si spominal "ma potencial"... len to chce prachy a starosti s rekonstrukciou...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"