Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

JanH napísal: Pi 16 12, 2022 4:08 pm Priemerná cena za byt, priemerný zostatok použiteľný na splacanie hypo budú pevné hodnoty, premenná bude čas v rokoch. Následne by som sa mal viacej priblížiť k realite v dĺžke splácania.
Ahoj, taký postreh.

S tými zostatkami sa pri priemernej mzde ku kúpe 70m2 pri týchto cenách (Q3/2022) a sadzbách už nedostaneš v žiadnom kraji :) Poklikal som zopár kalkulačiek a vidím to na základe mesačných splátok, ktoré sú po odpočítaní životného minima a 40% rezervy podstatne vyššie ako zostatok... Nahodil som tam hypo na 30 rokov. Tlačí Ťa to teda všade do dlhšieho splácania.

A na základe toho nesúladu medzi "zostatkom" a mesačnou splátkou vidno, že najviac sú tie ceny prestrelené v BA a PO kraji.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Mám grafy konečne.

kraje nehnutelnosti 1.jpg
kraje nehnutelnosti 2.jpg

Použitý vzorec je: vyplýva z diskusie vyššie :)

Zdroje dát: MPSVaR, NBS a Štatistický úrad. Čistú mzdu som spravil na hulváta, ako 76% hrubej mzdy (cca všetky kraje /priemerné mzdové úrovne v SR dnes).
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

tomáš virdzek napísal: Pi 16 12, 2022 7:08 pm Mám grafy konečne.
Paráda Tomáš. :beer: Tieto grafy sa mi pozdávajú ešte viacej ako originálne grafy na stránke. Dôvod je jednoduchý. Poukazujú presne nato praktické, čo chcú ľudia vidieť a vedieť. Dosiahne priemer obyvateľstva na bývanie alebo nie? Pre mňa práve priamka 30r. predstavuje hranicu bubliny.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jo, je to lepšie, oveľa lepšie, lebo máš kdesi nejaký "trigger". Niekde ale musíš začať. :)

Mňa hneď oslovil ten Tvoj graf a to čo si napísal, lebo cez "70m2" vieš dostať a vypočítať aj celkom inú premennú.

Ešte to vylepším o tú čistú mzdu, aj keď tá to nejak významne tie výsledky nezmení, iba kozmeticky doladí (to je len o pár eurách). Len to bude treba model x rokov dozadu na prepočty čistej mzdy, aby to bolo úplne presné, teda bude treba odsledovať legislatívne zmeny atď. :roll:

Sila je ale ten PO kraj.. Hmm? :) Rád by som vedel, prečo je taký divoký...

EDIT: Ak môžem ešte otázku. Píšeš: "Poukazujú presne nato praktické, čo chcú ľudia vidieť a vedieť. Dosiahne priemer obyvateľstva na bývanie alebo nie?"

Ako vieš z tých dát, resp. grafov odpovedať na túto otázku?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Možno veci zjednodušujem, ale tento graf by som vedel vysvetliť za jednu minútu snáď hocikomu neznalému . “Všetko nad čiarou je nezdravé, všetko pod je ešte relatívne fajn.”

Na tom grafe je super to, že keď to ukážem starému otcovi a poviem: ak sa prekročí táto čiara priemerný človek s priemerným platom si už nedokáže dovoliť priemerný byt, lebo je príliš dráhy tak to pochopí.

V príklade si použil priemerný plat, priemerne veľký byt, pre väčšinu maximálnu dĺžku hypotéky. Preto to považujem za reprezentatívny príklad.
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

PO kraj podľa mňa zamiešali Tatry a Poprad. V Poprade som kupoval 2 izbový byt začiatkom roka, z núdze, lebo prenájom bol stále výrazne drahší ako hypotéka. Dal som za neho 115k. Pôvodná majiteľka ho kúpila pred 7 rokmi za 45k. Všetkým tu šibe z Tatier, nestavajú sa byty na bývanie, ale rezidencie pre turistov.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Ondrej17 napísal: Pi 16 12, 2022 10:03 pm PO kraj podľa mňa zamiešali Tatry a Poprad. V Poprade som kupoval 2 izbový byt začiatkom roka, z núdze, lebo prenájom bol stále výrazne drahší ako hypotéka. Dal som za neho 115k. Pôvodná majiteľka ho kúpila pred 7 rokmi za 45k. Všetkým tu šibe z Tatier, nestavajú sa byty na bývanie, ale rezidencie pre turistov.
Kde sme boli pred 7-mimi rokmi, co Ondrej? :D Pokial viem, PO je spadova oblast, moja rodina predala dva domy na dedine a isli byvat do dvojgeneracneho domu v PO.
Naposledy, co som telefonoval s kolegom z delivery centra v PO, tak mi tvrdil, ze platovo to nie je az take zle a jeho brat napr. pracuje remote fulltime pre amikov (freelancer na fakturu). A mozem potvrdit, ze aj v PP mam kamosa, co robi remote fulltime pre rakusanov (freelancer na fakturu). A k tomu kombinacia doteraz lacne peniaze a sen o dostupnosti Tatier, ako spomenul Ondrej. To vsetko mohlo dvihat ceny hore.
Naposledy upravil/-a JanH v Pi 16 12, 2022 10:16 pm, upravené celkom 1 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ondrej17 napísal: Pi 16 12, 2022 10:03 pm PO kraj podľa mňa zamiešali Tatry a Poprad. V Poprade som kupoval 2 izbový byt začiatkom roka, z núdze, lebo prenájom bol stále výrazne drahší ako hypotéka. Dal som za neho 115k. Pôvodná majiteľka ho kúpila pred 7 rokmi za 45k. Všetkým tu šibe z Tatier, nestavajú sa byty na bývanie, ale rezidencie pre turistov.
Ale to im šibalo až tak už v 2007-2008?
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Olala »

Predpokladame aj lacnejsiu stavbu domu ako napriklad pred rokom alebo nie?
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

JanH napísal: Pi 16 12, 2022 10:12 pm
Ondrej17 napísal: Pi 16 12, 2022 10:03 pm PO kraj podľa mňa zamiešali Tatry a Poprad. V Poprade som kupoval 2 izbový byt začiatkom roka, z núdze, lebo prenájom bol stále výrazne drahší ako hypotéka. Dal som za neho 115k. Pôvodná majiteľka ho kúpila pred 7 rokmi za 45k. Všetkým tu šibe z Tatier, nestavajú sa byty na bývanie, ale rezidencie pre turistov.
Kde sme boli pred 7-mimi rokmi, co Ondrej? :D Pokial viem, PO je spadova oblast, moja rodina predala dva domy na dedine a isli byvat do dvojgeneracneho domu v PO.
Naposledy, co som telefonoval s kolegom z delivery centra v PO, tak mi tvrdil, ze platovo to nie je az take zle a jeho brat napr. pracuje remote fulltime pre amikov (freelancer na fakturu). A mozem potvrdit, ze aj v PP mam kamosa, co robi remote fulltime pre rakusanov (freelancer na fakturu). A k tomu kombinacia doteraz lacne peniaze a sen o dostupnosti Tatier, ako spomenul Ondrej. To vsetko mohlo dvihat ceny hore.

Pred 7 rokmi som sa vytešoval keď som si za letné prázdniny zarobil 300 eur :D
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Ešte by som dodal takú aktuálnu zaujímavosť zo života pod Tatrami. V 8 poschodovej bytovke na Tatranskej Štrbe, kde býva moja babka je obývaných 12 z 40 bytov. Zvyšných 28 je kúpených na rekreáciu. Na Tatranskej Štrbe do slova a do písmena nič nie je, ani normálne potraviny. Ešte aj keď sa človek chce ísť lyžovať alebo na turistiku, musí sadnúť do auta a odviezť sa najbližšie na Štrbské Pleso cca 10 min. kde bude blúdiť a hľadať voľné parkovacie miesto za 10 eur na deň. Pred 2 rokmi šla garsónka neprerobená za 70k, do týždňa bola predaná. Nechápem ako je udržateľné to množstvo rekreačných bytov, z ktorých je napr. na AirBnb ponúkaný len zlomok.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

Ondrej17 napísal: Ne 18 12, 2022 8:53 pm Nechápem ako je udržateľné to množstvo rekreačných bytov, z ktorých je napr. na AirBnb ponúkaný len zlomok.
Ja Ti to vysvetlim na sebe. Radi chodime za zimnymi sportami ale nemame radi cudzie ubytovanie.
Nielen preto, ze clovek sa musi vzdy vybalovat ale vacne bol problem s terminmi, natahovanim na cenach, vybavenim atd. Tak po par rokoch, ked stupli ceny v Zapadnych tatrach nad 100 Skk za osoba/noc - ano v 90-tych rokoch to bolo tak, som kupil byt, kde mesacne naklady sa zacali priblizovat jednej noci pre styroch v nejakom domacom penzione. A tento pomer sa neustale zvysuje v prospech bytu, vlastne teraz uz mame dva, aby sme si mohli vyberat lokalitu.

Sucasnost je taka, ze za nejakych 60-70€ mesacnych nakladov vratane vsetkeho je mozne drzat byty na severe, kde prides do vlastneho, cisteho, podla seba zariadeneho a nepocuvas kazdeho polroka len neustale kecy ako drazeju naklady a preto treba neustale zvysovat ceny ubytovania, pricom kvalita sa za roky nezvysuje. A byty rastu na cene neustale.

Vela aj vie nahnevat to komercne vyplakavanie tatrancov, ked im teraz klesla navstevnost cez covid alebo ked mali kalamitu. Ked sa dari ( co je vacsina casu), su drzi a k turistom sa spravaju ako odroni, len kde ich skasnut aj za kazde zastavenie, hadam aj vzduch by spoplatnili v Tatrach ale ked im nahodou jeden rok klesnu prijmy, uz sa robia zbierky alebo pomoci tym nasim “chudacikom”. Ako keby ine podnikania raz neboli hore a raz dole.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

miror napísal: Po 19 12, 2022 6:10 am
Ondrej17 napísal: Ne 18 12, 2022 8:53 pm Nechápem ako je udržateľné to množstvo rekreačných bytov, z ktorých je napr. na AirBnb ponúkaný len zlomok.
Ja Ti to vysvetlim na sebe. Radi chodime za zimnymi sportami ale nemame radi cudzie ubytovanie.
Nielen preto, ze clovek sa musi vzdy vybalovat ale vacne bol problem s terminmi, natahovanim na cenach, vybavenim atd. Tak po par rokoch, ked stupli ceny v Zapadnych tatrach nad 100 Skk za osoba/noc - ano v 90-tych rokoch to bolo tak, som kupil byt, kde mesacne naklady sa zacali priblizovat jednej noci pre styroch v nejakom domacom penzione. A tento pomer sa neustale zvysuje v prospech bytu, vlastne teraz uz mame dva, aby sme si mohli vyberat lokalitu.

Sucasnost je taka, ze za nejakych 60-70€ mesacnych nakladov vratane vsetkeho je mozne drzat byty na severe, kde prides do vlastneho, cisteho, podla seba zariadeneho a nepocuvas kazdeho polroka len neustale kecy ako drazeju naklady a preto treba neustale zvysovat ceny ubytovania, pricom kvalita sa za roky nezvysuje. A byty rastu na cene neustale.

Vela aj vie nahnevat to komercne vyplakavanie tatrancov, ked im teraz klesla navstevnost cez covid alebo ked mali kalamitu. Ked sa dari ( co je vacsina casu), su drzi a k turistom sa spravaju ako odroni, len kde ich skasnut aj za kazde zastavenie, hadam aj vzduch by spoplatnili v Tatrach ale ked im nahodou jeden rok klesnu prijmy, uz sa robia zbierky alebo pomoci tym nasim “chudacikom”. Ako keby ine podnikania raz neboli hore a raz dole.
Keď som si to prepočítal ešte pred rokmi ja, mne vyšlo výhodnejšie kúpiť byt na dlhodobý prenájom, ako rekreačnú nehnuteľnosť a na rekreáciu využívať služby hotelierov. Keď som počítal len mesačné náklady na držanie takého bytu, povedzme 70€ mesačne (nepočítam hypotéku), po roku si zaplatil -840€. Naopak ak by si ten byt prenajímal máš povedzme +2500€ - 3000€. Za takú sumu môžem ist raz za mesiac na víkend do grant hotelu po celý rok, ktorý sa servisovo s bytom nedá porovnávať (sauny, bazény, jedlo, upratovanie…)
Samozrejme všetko závisí od vyťaženosti a využívania bytu. Ak si tam často, výhodnosť sa zvyšuje. Ja to mám 4 hodiny cesty do Tatier. To je už blbé na cestovanie každý víkend. Ale ak by som to mal hodinku, viem si predstaviť, že by som sa rozhodol ako ty. Navyše ešte pred 4-5 rokmi si mohol nájsť malý byt alebo apartmán pod 60.000€, čo je pre istú skupinu ľudí výpredajová cena.
Naopak, trochu mi je ľúto ľudí, čo v regióne naozaj bývajú a pracujú, lebo ich platy sú v pomere k cenách často neadekvátne.
Inak veľmi pekné zhrnutie. V službách máme čo dobiehať.
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Wolf »

miror napísal: Po 19 12, 2022 6:10 am
hadam aj vzduch by spoplatnili v Tatrach ale ked im nahodou jeden rok klesnu prijmy, uz sa robia zbierky alebo pomoci tym nasim “chudacikom”. Ako keby ine podnikania raz neboli hore a raz dole.
Spoplatniť vzduch? Nepreháňaj :D

https://tatrakon.sk/produkt/tatransky-vzduch/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JanH, ale podla mna miror to asi neprenajima, pretoze to uz potom nezapada do "prides do cisteho", mozno maximalne tak rodine a velmi blizkym priatelom..

Ono kazdy investor by to takto chcel, ale odkial zoberie tych vtedajsich 60k len tak? :D
A toto iste co pisete ja osobne pocitujem aj pri mori (HR), je to tiez poraidny des, nedokazu tam vymenit ani pokazenu sprchovu ruzicu za 5eur zo Sparu(supermarketu)... Ale viazat sa na 1 lokalitu, lebo kupa bytu, to je take, no, zopar ludi mi hovorilo, ze by ich to nudilo.

Ale rad citam, ze nie som jediny tak narocny, a mam radsej "to svoje", nez nieco "intrakovske", a mimochodom toto u mna plati aj na priemerny Hotel, ci uz v Spanielsku, alebo v Prahe - kde som musel ist kupit CIF proti plesniam, pretoze ta sprcha vyzerala extremne, to nie je mozne, aby sa tolko plesne namnozilo za tyzden, to musel niekto neumyvat aspon mesiac, alebo len preplachnut.. Nepotrebujem mramor a pozlatenu WC misu, ale umyt tieto povrchy by majitelia pre hosta fakt mohli.. A to patrim k ludom, ktori si po sebe upracu, ked odccadzaju :) Aby som sa nemusel za seba hanbit :D
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Po 19 12, 2022 1:26 pm JanH, ale podla mna miror to asi neprenajima, pretoze to uz potom nezapada do "prides do cisteho", mozno maximalne tak rodine a velmi blizkym priatelom..
@Iceberg8 - Miror to neprenajima. Tak som to pochopil aj ja. Ja som porovnaval dva modely.
A) Kupit a chodit stale na to iste miesto ako Miror do vlastneho.
B) Kupit a prenajimat 100% casu a povedzme za zarobenu dividendu chodit vzdy na ine miesto, ale komercne.
Aktualne su ale popularne aj hybridne nastavenia. Ty si vyberies napr. 3-4 tyzdne do roka, kedy chces byt vo svojom apartmane a zvysok sa prenajima cez spravcu.
Uvazoval som o takomto nastaveni v obci Zuberec, ked tam otvarali apartmanovy dom. Vtedy dobre ceny, malo preludnena oblast, krasna priroda, dobre lyzovanie. Nakoniec som sa rozhodol proti, hoci ta cena bola velmi prijemna a Rohace su paradne.
Ja mam paradoxne dobre skusenosti s cistotou a hotelmi na SVK. A to som si odkrutil od 2** penzionu po 4**** granthotely.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

Nie, neprenajimam to. Prvy plán bol aj o prenajímaní, ale hneď ako sme byt zariadili, tak sme to zavrhli. Za tie peniaze to nestojí. Prenájom je práve komplikovaný, keď tam nebývaš niekde blízko. Keby som bol odtiaľ, prenajímam a zarábam ale chodiť niečo riešiť 200 km, je o ničom a keď máš niekomu platiť upratovanie, pranie, starostlivosť, je zas ten prenájom značte znížený. Čo sa týka vybavenia, máme VIP ako akcionári TMR a teda neobmedzený vstup na lyžovanie, Tatralandia, Bešeňová, sauny v hoteloch TMR ... takže nie saunu v byte nemáme ale nechýba, hocikedy do nej ideme. V zime chodíme každé dva týždne, v lete aspoň raz mesačne. Už len taká vec, že človek nemusí voziť snowboardy, zimnú výbavu alebo cez leto bicykle - má ich v byte. Stačí sadnúť do auta hocikedy a ísť. A tým, že je to byt a nie dom alebo chata, odpadajú starosti s napr. rozkurovaním.

Podobný prístup som chcel zaujať pri mori ale tam ma odradzuje už tá vzdialenosť. Kedysi to bolo tak ako píšu vyššie - na jednom mieste nuda a chodili sme vždy inde niekoľkokrát ročne ale po nejakých 20 rokoch už vie človek zhodnotiť (bol som od severu na juh pomaly v každej dedine), kde sa mu páči najviac a tam zakotviť. Ale hovorím si, more je dva tri týždne v roku, to sa neoplatí, lebo cesta je 10 hodín tam a toľko zasa späť. Nehnuteľnosť v inom štáte znamená aj iné zvyklosti, jazyková bariéra,...
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Croven »

miror napísal: Po 19 12, 2022 2:51 pm Nie, neprenajimam to. Prvy plán bol aj o prenajímaní, ale hneď ako sme byt zariadili, tak sme to zavrhli. Za tie peniaze to nestojí. Prenájom je práve komplikovaný, keď tam nebývaš niekde blízko. Keby som bol odtiaľ, prenajímam a zarábam ale chodiť niečo riešiť 200 km, je o ničom a keď máš niekomu platiť upratovanie, pranie, starostlivosť, je zas ten prenájom značte znížený. Čo sa týka vybavenia, máme VIP ako akcionári TMR a teda neobmedzený vstup na lyžovanie, Tatralandia, Bešeňová, sauny v hoteloch TMR ... takže nie saunu v byte nemáme ale nechýba, hocikedy do nej ideme. V zime chodíme každé dva týždne, v lete aspoň raz mesačne. Už len taká vec, že človek nemusí voziť snowboardy, zimnú výbavu alebo cez leto bicykle - má ich v byte. Stačí sadnúť do auta hocikedy a ísť. A tým, že je to byt a nie dom alebo chata, odpadajú starosti s napr. rozkurovaním.

Podobný prístup som chcel zaujať pri mori ale tam ma odradzuje už tá vzdialenosť. Kedysi to bolo tak ako píšu vyššie - na jednom mieste nuda a chodili sme vždy inde niekoľkokrát ročne ale po nejakých 20 rokoch už vie človek zhodnotiť (bol som od severu na juh pomaly v každej dedine), kde sa mu páči najviac a tam zakotviť. Ale hovorím si, more je dva tri týždne v roku, to sa neoplatí, lebo cesta je 10 hodín tam a toľko zasa späť. Nehnuteľnosť v inom štáte znamená aj iné zvyklosti, jazyková bariéra,...
pardom za OT, ale ako sa stať akcionárom TMR aby som mal výhody ako ty? Stačí kúpiť akcie na burze?
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa polovnik »

croven mna to tiez napadlo tu https://tmr.sk/sk/akcionarsky-klub

benefit prijemny ale mat min 500 akcii v mrtvej akciii , neviem neviem :
https://www.pse.cz/detail/SK1120010287
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Croven »

nakoniec som to našiel aj sám, ale ďakujem.

No od 2013 nič moc vývoj teda. Ak by som chcel VIP pre 2 osoby čo je 750akci, vychadza to cez 427k kč, a to neminiem na skipasy asi ani za 30 rokov :D
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa polovnik »

no prave ja som to tiez pocital , treba sa zamestnat v J&T ako managor a mozna miesto bonusov by si mohol dostal akcie ... : ) a zvysok dokupit
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Poskytuje niekto sluzby typu ze zahranicnemu cloveku ( mam momentalne zahr slovaka - staci vsetko v slovencine) vybavi kupu bytu ? Idealne KE ale moze byt aj BA. Jeho predstava je ze by mu spravili analyzu napr 5-max 10 bytov ( investicnych ) bytov s plusmi aj minusmi a z nich by si uz nejaky vybral a vybavili by aj papiere. Nie je to ( kupa jedneho cca 2 izboveho bytu ) extra biznis pre nejaku velku s.ro. Akurat ze ten znamy to definitivne chce ale nechce sa tomu venovat - ak sa da -zaplatil by nejakeho cloveka co sa v tom vyzna a pomoze mu s tym. O papiere asi az tak nejde skor o obhliadky a realne foto take co realitky nezverejnia. Ja o takych sluzbach neviem tak som mu odporucal novostavbu do standardu a finito, Mate lepsi napad ? Viem ze trocha OT ale zase nie som zastancom noveho vlakna pre kazdu otazku. Vseobecne tipy mozte sem - konkretne aby sme nerobili reklamu do SS. Dik.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa aviceN »

Glogol napísal: Št 22 12, 2022 12:32 pm Poskytuje niekto sluzby typu ze zahranicnemu cloveku ( mam momentalne zahr slovaka - staci vsetko v slovencine) vybavi kupu bytu ? Idealne KE ale moze byt aj BA. Jeho predstava je ze by mu spravili analyzu napr 5-max 10 bytov ( investicnych ) bytov s plusmi aj minusmi a z nich by si uz nejaky vybral a vybavili by aj papiere. Nie je to ( kupa jedneho cca 2 izboveho bytu ) extra biznis pre nejaku velku s.ro. Akurat ze ten znamy to definitivne chce ale nechce sa tomu venovat - ak sa da -zaplatil by nejakeho cloveka co sa v tom vyzna a pomoze mu s tym. O papiere asi az tak nejde skor o obhliadky a realne foto take co realitky nezverejnia. Ja o takych sluzbach neviem tak som mu odporucal novostavbu do standardu a finito, Mate lepsi napad ? Viem ze trocha OT ale zase nie som zastancom noveho vlakna pre kazdu otazku. Vseobecne tipy mozte sem - konkretne aby sme nerobili reklamu do SS. Dik.
Ozvi sa, vieme zastresit. Poskytujeme v ramci KE aj kompletne staranie a vyber najomnikov, obhliadky, vymeny v byte do urcitej sumy atd.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

valentin8 napísal: Ut 25 10, 2022 9:50 pm Zaujala ma diskusia o pocte ponuk, tak som vytvoril jednoduchu stranku s grafmi pre niektore mesta (zatial iba pocet bytov z bazosu, lebo tam je tych ponuk asi najviac). Zial ziadne historicke data, iba od dna ked som ju nahodil. Je to ani nie beta verzia nakodena za pol dna ale pre moje ucely staci, tak sa podelim. Data budu naskakovat kazdy den tak o niekolko mesiacov to mozno aj bude mat nejaku vypovednu hodnotu o trende :)

https://demo-three-lemon.vercel.app/offers
Len aby sa tu nezahádzal tento veľmi zaujímavý link, tak obnovujem od Valentina :)

Plus zaujímavý graf - BA.

pocet bytov v ponuke BA.jpg
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

tomáš virdzek napísal: St 28 12, 2022 7:14 pm Len aby sa tu nezahádzal tento veľmi zaujímavý link, tak obnovujem od Valentina :)
Plus zaujímavý graf - BA.
Na obrazku to vyzera ako poriadny prepad ponuky, ale to moze byt sposobene obdobim Vianoc, kde mozno predavajuci "preskakuju" uhorkovu sezonu, stahuju inzeraty a vyckavaju na lepsie casovanie v r.2023. Kazdopadne je to len prepad ponuky o 11%. Osobne to nema teda velku vypovednu hodnotu, kym tam nemame data aspon za rok alebo tak. Realne vysledky maju v NBS alebo urady, ktore realne vidia pocty uzavretych predajov nehnutelnosti. Som zvadavy na trend v roku 2023, ci sa to nahodou neotoci. :palec_hore:
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja som vcera chcel napisat, ze je to velmi male casove okno a este k tomu v zime. Uvidime ci sa tento trend potvrdi, lebo potom by to eliminovalo tlak pokles na cien.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Kedze ochrana domacnosti pri cenach energii je na Slovensku extremna, snad najvyssia v europe, k poklesu cien, minimalne nie celoplosnemu poklesu, zatial nevidim dovod. Ak by najomnikom stupli energie o 100 percent, neverim ze by netlacili na prenajimatela s cenou najmu. Nizsi vynos z najmu by tlacil na predaj investicnej nehnulenosti ( tej v ktorej byvam jasne ze nie ) . Takto sa to o par mesiacov odlozi. Ale nas to raz tak ci tak dobehne. Rozda sa na energie, nebude na ine. Mesec je len jeden.
Naposledy upravil/-a Glogol v Št 29 12, 2022 12:13 pm, upravené celkom 1 krát.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: Št 29 12, 2022 12:10 pm Kedze ochrana domacnosti pri cenach energii je na Slovensku extremna, snad najvyssia v europe,
Presne tak. Všade spotreba energii klesá, len na Slovensku stúpa.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

jogo napísal: Št 29 12, 2022 12:13 pm
Glogol napísal: Št 29 12, 2022 12:10 pm Kedze ochrana domacnosti pri cenach energii je na Slovensku extremna, snad najvyssia v europe,
Presne tak. Všade spotreba energii klesá, len na Slovensku stúpa.
Jogo, mas aj zdroj? Ja som zvysenu spotrebu nenasiel.
https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 08301.aspx
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH. Vcera s tym vysli vsetky media ze plyn, ale do detailov som nesiel - len viem ze od januara sa zvysuje 0 za elektrinu a 15 perc za plyn pre domacnosti. Daco je v mediach ze nejaki spravcovia vraj docasne prudko zvysuju za teplo - ale vraj len kym im nieco neposle stat. max na 3 mesiace. Kazdopadne dovody na setrenie nie su. Osobne som nastavil zatial doma tu istu teplotu co pred rokom.
https://index.sme.sk/c/23102805/spotreb ... ovody.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
BEN
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 21 12, 2006 2:12 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa BEN »

Myslím že hlavná otázka pre držiteľov investičných nehnuteľností v súčasnej dobe znie - stratím menej na poklese ceny nehnuteľností alebo ak ju predám, na hotovosti znehodnotenej infláciou. Ja tipujem prvú možnosť.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Št 29 12, 2022 12:42 pm JanH. Vcera s tym vysli vsetky media ze plyn, ale do detailov som nesiel - len viem ze od januara sa zvysuje 0 za elektrinu a 15 perc za plyn pre domacnosti. Daco je v mediach ze nejaki spravcovia vraj docasne prudko zvysuju za teplo - ale vraj len kym im nieco neposle stat. max na 3 mesiace. Kazdopadne dovody na setrenie nie su. Osobne som nastavil zatial doma tu istu teplotu co pred rokom.
https://index.sme.sk/c/23102805/spotreb ... ovody.html
Paradoxne mame teplu zimu. Teplejsiu ako napriklad v r. 2021
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... ivneudaje1
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: Št 29 12, 2022 12:35 pm Jogo, mas aj zdroj? Ja som zvysenu spotrebu nenasiel.
https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 08301.aspx
Neviem, či to včera nebolo v správach.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Št 29 12, 2022 12:13 pm Presne tak. Všade spotreba energii klesá, len na Slovensku stúpa.
AKO SA TO VEZME...

Spotreba elektriny ďalej klesá. V októbri sa prvý raz viac elektriny vyrobilo, ako spotrebovalo
Pozreli sme sa na čerstvé dáta SEPS o výrobe a spotrebe elektriny na Slovensku.

Pokles v spotrebe elektriny po výraznejšom septembrovom prepade pokračoval aj v októbri. Za prvých 10 mesiacov tohto roka sa oproti vlaňajšku na Slovensku spotrebovalo zhruba o sedem percent energie menej.

Vyplýva to z čerstvých dát Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) za január až október 2022. Kompletné dáta si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 08606.aspx

MH SR: Slovensko eviduje zníženie spotreby plynu o viac ako 24 %

Bratislava 21. októbra (TASR) - Údaje prevádzkovateľa slovenskej distribučnej siete SPP-distribúcia, zohľadňujúce reálnu spotrebu odberateľmi plynu na Slovensku, poukazujú na výrazné zníženie spotreby v porovnaní s päťročným priemerom za mesiace august a september. "Za tieto mesiace tak evidujeme reálne zníženie spotreby o viac ako 24 %,"

https://www.teraz.sk/ekonomika/mh-sr-sl ... lanok.html

Ono je to hra zo štatistikami, lebo v 5 ročnom priemere spotreba vzrástla. Takže taká malá manipulácia zo strany Eurostatu:

Luxemburg 21. októbra (TASR) - Spotreba plynu v Európskej únii (EÚ) v porovnaní s priemerom za uplynulých 5 rokov klesla v septembri o 15 % a o 14 % v auguste, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Spotreba sa zvýšila len v troch štátoch Únie, z toho najviac na Slovensku.

Krajiny EÚ sa v júli dohodli na dobrovoľnom obmedzení spotreby plynu o 15 % v období od augusta 2022 do marca 2023. Príčinou boli obavy z potenciálneho nedostatku počas zimy, ktoré vyvolalo zníženie ruských dodávok v dôsledku vojny na Ukrajine.

Fínsko, Švédsko a Lotyšsko v septembri znížili spotrebu plynu viac než o polovicu. Spotreba v Nemecku v auguste klesla o 28 %, ale v septembri len o 7,4 %.

Viac plynu v septembri v porovnaní s 5-ročným priemerom pre toto obdobie spotrebovali len Slovensko (+5,5 %), Írsko (+2,1 %) a Španielsko (+0,9 %).

https://www.teraz.sk/ekonomika/spotreba ... lanok.html

https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 08453.aspx
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Aki sme len sikovni v tej EU takto usetrit energie pri plnej vykonnosti ekonomiky. Som zvedavy na vysledky Slovenskych (aj EU) firiem za rok 2022. Este treba pockat do marca.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://emeteo.sk/@vajnory/statistiky/r ... ta-vzduchu

1.9-dnes priemer.. 9.4C
1.9-31.12.2021 priemer.. 8.9C

Teraz by mala EU vratit pokuty za CO2, ktore udelila "za prehrievanie planety"..


"Spotreba sa zvýšila len v troch štátoch Únie, z toho najviac na Slovensku."

To by ma zaujimalo, ci je tato veta adresovana Slovenskemu posluchacovi a ci identicku vetu povedali v kazdom inom EU state.. Poznam take marketingove triky, "teraz najlancejsie", "specialna cena pre IBA vas" , tak neviem kam sa tie organizacie dostali za tie roky, co ich uz nesledujem :)

PS: zaujimalo by ma, ci ten narast energie berie do uvahy aj vystavbu bytov a domov.. (y/y zmeny a priemer), rozsirovanie elektromobilov a vseobecne pokrok ako taky.. [cough] (+ migraciu) [/cough]

PS2: u mna definitivne spotreba klesla, takze poprosim tie statistiky aby nehanil icely narod, ako je tomu zvykom :)

"Fínsko, Švédsko a Lotyšsko v septembri znížili spotrebu plynu viac než o polovicu"

Magic :D

EDIT:
krasa cisiel spociva v tom, ze o rok(y) budeme pisat "Fínsko, Švédsko a Lotyšsko v septembri zvysili spotrebu plynu viac než o dvojnasobok"
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaja »

BEN napísal: Št 29 12, 2022 12:54 pm Myslím že hlavná otázka pre držiteľov investičných nehnuteľností v súčasnej dobe znie - stratím menej na poklese ceny nehnuteľností alebo ak ju predám, na hotovosti znehodnotenej infláciou. Ja tipujem prvú možnosť.
Pokud poklesne cena nemovitostí, sežere inflace i ty peníze, co bys utržil za pozdější prodej. Tedy inflaci s poklesem cen nemovitostí srovnávat nemůžeš, protože cena nemovitosti je udávaná v inflační veličině. Navíc hotovost můžeš i bezrizikově investovat a tím to znehodnocení o něco zmírnit - proti tomu nemovitost můžeš pronajmout. Disclaimer: právě kupuji investiční nemovitost :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

jaja napísal: Pi 30 12, 2022 12:16 am
BEN napísal: Št 29 12, 2022 12:54 pm Disclaimer: právě kupuji investiční nemovitost :D
a mas pocit ze kupujes lecnejsie ako v lete ? Moj laicky view je ze starsie stagnuju ale novostavby dokonca mierne rastu
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Pi 30 12, 2022 11:47 am
jaja napísal: Pi 30 12, 2022 12:16 am
BEN napísal: Št 29 12, 2022 12:54 pm Disclaimer: právě kupuji investiční nemovitost :D
a mas pocit ze kupujes lecnejsie ako v lete ? Moj laicky view je ze starsie stagnuju ale novostavby dokonca mierne rastu
Ma niekto skusenost s investicnou nehnutelnostou na Slovensku kupenou bez 20% DPH? Pokial by to bolo mozne, hned uspora 20% :)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaja »

Glogol napísal: Pi 30 12, 2022 11:47 am a mas pocit ze kupujes lecnejsie ako v lete ? Moj laicky view je ze starsie stagnuju ale novostavby dokonca mierne rastu
V tomto případě rozhodně. Jinak bych nekupoval. Ale jedna nemovitost trend nedělá...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"