Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim , Zaujimalo by ci tu na SK boli roky kedy padali ceny nehnutelnosti .
Musim sa priznat , ze ceny som az tak velmi nesledoval, az teraz posledne 2-3 roky .

Viem ,ze ked bola financna kriza v USA v 2008 tak ceny domov tam brutalne spadli a nikto nechcel ani stavat ani pozemky.
Ako to bolo na SK ? Mne sa zda ,ze tu ceny velmi nepadli , ale nie som si isty , kedze som to vobec nesledoval.

Co by sa muselo stat aby na SK prestali tie ceny aspon stupat ?
Je to dost depresivna situacia hlavne s pozemkami a bytami.
Kazda druha rodina ma pozemok niekde alebo byt, ale nepredava lebo drzia pre deti , ze vraj sa raz vratia , boh vie z kade a budu tu stavat a pozemky im stoja aj 20 -30 rokov prazdne.

Na druhej strane aj chapem ludi , ze ked predaju a peniaze im netreba tak co snimi potom ?
Je inflacia tak tak nepredaju pozemok za ziadnu cenu .

Myslim , ze pozemky by ludia zacali predavat iba vtedy keby nastala panika a ceny by zacali klesat , ale ani o tom si niesom isty.

Co by mohlo sposobit na SK taku situaciu aby ceny pozemkov a nehnutelnosti klesali?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Vojna alebo silnejsia kriza nez v 2008 v ktorej aj u nas mierne ceny padli a hlavne stagnovali (urcite to nebolo take drasticke ako v US)

Zlozitejsia otazka by bola co by sa muselo stat aby vyraznejsie spomalil narast.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Fiat meny su nespolahlive a defacto fiktivne, nehnutelnosti su realna hodnota. Preto rozumni ludia menia fiat za aktivum. Teoreticky sa ceny nehnutelnosti na urcite obdobie mierne znizit mozu ale skor je pravdepodobne ze takato situacia nenastane.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Kazdy povie automaticky, ze ceny nehnutelnosti su velmi vysoke. Ale ked sa na to pozrieme blizsie je to naozaj tak?
V Ba kupite teraz byt v rozlohe od 70 metrov vyssie už od cca 170tisic. Na hypoteku 200tisic na 30rokov 7rokov fixacia vychadza cca orientacne splatka 640€ co je 320€ na jedneho z manzelov. Median pre Ba vekova kategoria 25-34rokov je 1415€ co je netto cca 1065€.
Takze vzhladom k prijmom v Ba nehnutelnosti extremne drahe urcite nie su, takze nie je ani dovod aby mali vyraznejsie klesat.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Tie ceny hlavne mestach rastu exponencionalne.
V meste kde byvam isili ceny 3-izbovych bytov za 2 roky zo 75,000 na 135,000

Je takyto expenecionalny rast mozny a dokedy ?
25% na rok , to je 3x cena za 5 rokov ked to takto pojde dalej ...

Takze pozemok ktory sotji teraz 100,000 v mojom malom meste bude 300,000 a 3-izbovy byt bude 400,000 ?
Ja ozaj nechapem odkial tie investicie vlastne prichadzaju do tych nehnutelnosti.
Ake % tvoria skutocny ludia ktory to bere pre seba na byvanie a ake % su investori.

Je pravda ,ze teraz sa to stale oplati , ked beriete pozicku , kedze splatka je skoro taka ista ako je najom.

Rozpravam s maklermi a oni hovoria ,ze je to tak 60% su to ludia co kupuju pre seba a 40% su investory .
ALe bol to len taky ich nazor bez nejakych presnych dat.

Cim budu ceny viac stupat tym vacsi podiel bude asi zo strany investorov.
Keby to ludia kupovali iba na byvanie tak tie ceny by sa uz asi mali aj zastavit lebo inak 400,000 byty aj malych mestach ozaj mozu byt realitou za 5 rokov.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

NBS ma na weby cisla a grafy od 2002 https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje ... na-byvanie

Pokles bol od 2008 do 2014. A to sme mali statisticky podstatne menej hypotek. Tie nulove uroku vytlacili zadlzenost do extremu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jan7925

odpoveďou je:pozri sa na graf vyvoja úročenia hypoték.V roku 2011 bola priemerne 4,88perc, dnes zacinaju niekde od 0,4-0,5 percenta a to za tu dobu aj vyrazne narastli mzdy. Takže nedeje sa nič čudné ani extrémne a pri tej inflacii co už dnes je pojdu zase iba hore.
Ono ale vela zavisi od lokality, takze nezaujimave oblasti, rozne periferie, mozu kludne stagnovat na cene.
Ja si pamatam este obdobie od cca druhej polovice 90tych rokov ako ludia nariekali že strasne narastli ceny bytov a ze oni nekupia ale pockaju pokym neklesnu :D
Zase je pravda, ze ak by zacala ECB vyraznejsie zvysovat urocenie €, tak sa to odrazi aj na urokoch hypotek a to by narast hypotek spomalilo. Ale Ecb sa bude asi snazit urocenie zvysovat iba co najmenej.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa andre »

Pre porovnanie pred tym vrcholom v 2005-2007 boli sadzby na hypo 6-7%. Ked som to nedavno povedal znamym, co si zrovna zobrali hypo len tak-tak natesno s urokom pod 1% mi ani nechceli verit, ze som mal taky urok :roll:

A to je riziko pri dvihani urokov, ze sa ludom rapidne navysia splatky a nebudu to zvladat platit. Rozdiel medzi 1% a 7% vyjde asi tak, ze sa zdvojnasobi splatka.

Neviem odhadnut kam az dokazu dvihat uroky. Tipnem strop niekde okolo 4%, ale aj to vyrazna navysi platky uverov.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Takze tym ludom sa zresetuju pozicky a oni ich prefinancuju na dlhsie obdobie. Ludia budu ovela viac a ovela dlhsie zadlzeny , ale predavat asi nebudu nuteni a vela z nich si asi uz zamkne urok .

Ale ci to bude mat vpliv na ceny?

Pred 2 rokmi som mohol kupit stavebny pozemok za 35,000 . Nemal som problem s cenou ,ale nemyslel som na to , proste bolo vela inych starosti . Teraz taky uz stoji 80,000 . Asi sa stym treba zmierit a kupit co je.

Vyzera to asi tak , ze tie ceny dole uz nikdy nepojdu .
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

jan7925 napísal: So 26 03, 2022 9:22 amJe takyto expenecionalny rast mozny a dokedy ?
25% na rok , to je 3x cena za 5 rokov ked to takto pojde dalej ...
Cenu robi dopyt. Pokial budu ludia kupovat tak cena bude stupat.
25% narast oproti 19% priemeru bol pri domoch co sposobil hlavne homeoffice. Je vysoko nepravdepodobne ze to bude pokracovat podobnym tempom.
jan7925 napísal: So 26 03, 2022 9:59 amLudia budu ovela viac a ovela dlhsie zadlzeny , ale predavat asi nebudu nuteni a vela z nich si asi uz zamkne urok .
Predlzovat sa ale da len do dochodkoveho veku (zatial) co uz vela ludi tak ma.
Fixacia zamyka urok. Ale po skonceni smola ak budu uz vyssie uroky.
Naposledy upravil/-a wladas v So 26 03, 2022 10:09 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ak by celkom nahodou zacali ceny bytov stagnovat/klesat, tak developeri zastavia/pozastavia nove projekty a pockaju si az ceny zase zacnu rast. Zijeme v case ked inflacia na celom svete rastie, zaroven boli emitovane a napumpovane obrovske sumy nových penazi do ekonomík, takže to posledné co sa da ocakavat je, ze ceny nehnutelnosti by mali klesat. Fiat su proste stale bezcennejsie, tak preco by sa niekto zbavoval skutocneho aktíva ked nemusi?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

wladas napísal: So 26 03, 2022 8:31 am Vojna alebo silnejsia kriza nez v 2008 v ktorej aj u nas mierne ceny padli a hlavne stagnovali (urcite to nebolo take drasticke ako v US)

Zlozitejsia otazka by bola co by sa muselo stat aby vyraznejsie spomalil narast.
Drahsie hypoteky, narocnejsie kriteria = nizsi dopyt.

Kamos ktory kupil 2izbak - preojena kuchyna s obyvackou takze to nie je vobec velky byt v Trnave pred 6 rokmi za 90k ho predal pred mesiacom za 165k.

Ludom jebe...

Akoze mohol by stat nejak zakrocit a regulovat to.. aj ked som liberal, to co sa deje na trhu s nehnutelnostami je nonsens.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

DanteUnchained
Treba pochopit, co sa vlastne v ekonomike stalo. Tym ze v priebehu poslednych par rokov sa vygenerovalo take obrovske mnozstvo novych penazi, tak je logicke a jasne, ze tie statky ktorých pocet zostal plus minus konstatny resp vzrastol iba velmi mierne, tak ich hodnota vzhladom k peniazom pojde hore. Takze je spravne ked trhy ocenia ten isty byt ktory stal pred 6rokmi 90K na aktualnu hodnotu 165K, pretoze 1€ pred 6 rokmi nema ani zdaleka taku hodnotu ako 1€ dnes. Zaroven odvtedy vyrazne vzrastli aj priemerne mzdy.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Adammd »

f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: So 26 03, 2022 9:30 am NBS ma na weby cisla a grafy od 2002 https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje ... na-byvanie

Pokles bol od 2008 do 2014. A to sme mali statisticky podstatne menej hypotek. Tie nulove uroku vytlacili zadlzenost do extremu.
Ako pise tu Andre, tak viem aj ja co som sledoval. Ale na druhu stranu aspon v BA nie len ze trosku klesly ceny bytov, ale hlavne klesla brutalne ponuka. Napriklad pred krizou na 1 ulici v Ruzinove na strkovci bolo cca 6 bytov normalne (nie ten isty 6x). Pocas najhorsich rokov, ked teda ceny klesly bolo tak 6 bytov v celom Ruzinove a to sa niektore aj opakovali...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je vela faktorov ktoré tlačia ceny hore:
1. nedostatok bytov, hlavne novostavieb
( developerom chýbajú pozemky, mestá nechcú obytné zóny na perifériách, byrokracia od kúpy pozemku po stavebné povolenie trvá dlho...)
2. extrémne nízke hypo úroky. Tak ako vraví Andre. Ja som mal hypo za 7,5%. Teraz v čase inflácie je hypo pre ľudí obrovská výhoda. Toto je raritná situácia, kedy inštitúcie berú na seba straty a ľudia na tom zarábajú.
3.nulové úroky na účtoch v bankách - úspory treba niekde umiestniť, lebo ich zožerie inflácia
4. Inflácia - ženie investorov do kúpy nehnutelností...všetko ostatné je rizikovejšie
5. prílev utečencov (posledný faktor )

Poznám kopu ľudí, čo majú okrem vlastného domu/bytu ešte 1-2 byty a prenajímajú ich. Je to starý zvyk z komunizmu, že rodičia radi investujú do bytov pre budúcnosť detí. Tie prenajímajú. Samozrejme oplatí sa to aj každému, kto nevie inde umiestniť úspory.

6. finančná negramotnosť: ľudia nevyužívajú investovanie do akcií tak ako je zvykom na Západe. Boja sa finančných produktov, kde nemajú dobre skúsenosti s IŽP, podielovými fondami a pod...tak investujú do nehnutelností.

Ale pozor. Nie všetky nehnuteľností majú žiarivú budúcnosť. Komerčných nehnutelností začína byť priveľa a s recesiou môžu ísť ceny dole.
Byty v 50-70 ročných panelákoch tiež prestávajú mať úroveň. Hlavne tie na sídliskách. Ľudia majú tendenciu zvyšovať svoju životnú úroveň a smerujú do krajších a modernejších novostavieb, do lepších lokalít , alebo sa rozhodnú pre rodinný dom.

Najlepšia investícia je preto podľa mňa : 1. byt v dobrej lokalite, veľa zelene, blízko do centra a dobré parkovanie
2. stavebný pozemok 3 . investičný pozemok ( v lokalite ktorá je v územnom pláne určena na bývanie, ale ešte sa tam nesmie stavať )

Aj tie garáže čo sme tu preberali je zaujímavá investícia. Len pozor: do starého typu garáži vám už velké auto nevojde. A ťažko sa vystupuje.
Ďalej mnoho z nich nemá elektrinu. Zaujímavá investícia može byť do parkovacích domov, parkovacích miest, alebo väčších garáži s elektrinou a automatickou bránou.


Nebezpečenstvá: kríza, nezamestnanosť, pretrvávajúca inflácia, ktorá by predražila hypotéky, pokles populácie (bude nahradzovaný migráciou, ale chudobnejšou ). Za najväčšie nebezpečenstvo považujem prudké zvyšovanie daní z nehnuteľností. Toto nám odporúča EU. To je jediná rezerva štátu, kde môže zvýšiť výber daní pre samosprávy. Myslím si, že vysoké dane z nehnutelností sú práve tým faktorom, prečo na Západe nerastú ceny tak závratne ako u nás.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

JUGGLER

Mohol by si prezradit cim sa vlastne zivis ?
Ten Tvoj rozsah znalosti je velmi, velmi siroky. Vies sa vyjadrit ku skoro kazdej teme.
Poznam vela vzdelanych a inteligentnych ludi ,ale nepoznam cloveka ktory by mal taky rozsah znalosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

obchodujem na burze. ale posledné roky sa venujem aj nehnutelnostiam, špeciálne pozemkom. Nechcem byť závislý len na burze.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

Ako bolo pisane, pokles prisiel v roku 2008 a na predchaźdzajuce úrovne sa ceny nehnuteľnosti dostali az dakedy v roku 2017, ak si spravne pamätám. Čiže nehnuteľnosti môžu padnúť dole veľmi ľahko.

Ja si však naopak myslím, že reálnu cenu majú len pozemky vo vybraných lokalitách - pár veľkých mestách.
Na Slovensku od tohto roku má postupne klesať populácia. Čiže už len z tohto titulu bude viac všetkých nehnuteľností. Nerobím si ilúzie, veľa ľudí sa bude silou mocou snažiť tie nehnuteľnosti držať ako “investície”, ale v skutočnosti bude tých nehnuteľností za 10 rokov veľký prebytok. Staré budú opustené a nové obývané. A ľudia budú dávať stovky eur ročne, aby svoje opustené nehnuteľnosti dajak udržali. Taký byt/pozemok v Bratislave/Košiciach bude mať isto stále svoju hodnotu, ale s takým bytom/pozemkom v Rimavskej Sobote si taký istý nie som. Ešte niekde v tatrách si myslím, že môžu ľudia chcieť mať rekreačnú nehnuteľnosť. A to je tak všetko

Zvýšenie úrokových sadzieb by som zasa až tak zle nevidel, ak má niekto fix aspoň na 5 rokov. Za 5 rokov síce ľahko môžu ísť úroky aj na 5%, ale za 5 rokov je veľmi veľká pravdepodobnosť, že priemernému občanovi aj stúpne dostatočne plat, preto nepredpokladám, že by sa tak veľa nehnuteľností uvoľnilo po zvýšení sadzieb. Samozrejme, ak s rastúcim platom rastú aj jeho náklady, tak je to problém. Treba myslieť aj do budúcnosti a Slováci majú veľkú vnútornú motiváciu si udržať strechu nad hlavou.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

2008 - 2017 mam v zivej pamati, ked trvalo 9 rokov na navrat cien a preto posledne dva roky o kupe dalsej nehnutelnosti neuvazujem. A to iste je s pozemkami. Ked bude prebytok nehnutelnosti za 2-3 roky, ludia radsej ako postavit novu, kupia hotovu, pripadne zrekonstruuju, ci uz viac alebo menej.
Aj ked to moze byt inak - ked sa posunieme o 15 rokov pred 2008, po balkanskej vojne aj u nas sa usadilo vela byvalych juhoslovanov a kupovali domy, byty. Toto moze zvratit pokles po bubline ale cimrelevantne alebo len ciastocne a kratkodobo, si netrufam odhadnut.
Kazdopadne posledne dva roky investujem len do akciovych indexov (aj preto ze sa bojim padu podla niekoho “prepalenych” akcii a na indexe je to predsalen miernejsie ako pri jednej akcii).
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tam kde bude dobrá práca, pripadne kde su univerzity, tam sa vzdy najdu zaujemcovia o byty, ci uz kupu alebo prenajom.
Kde tieto moznosti nie su, tam mozu nehnutelnosti stagnovat, ale vyrazny prepad sa cakat neda. Samozrejme v nejakych malych obciach kde je malo obyvatelov a kde vacsina mladych odchadza automaticky do vacsich miest, tak to moze ist dolu, ale zase kto by tam chcel ist byvat, ak nie je miestny.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Ako , ale najst tie pozemky ?
Chceli by sme na stavbu rodinneho domu.
2 roky dozadu sa este dalo toho najst.

Z mojej skusenosti , vsetko co ponukaju realitky ma nejaky hacik. Bud nie je pristupuva cesta, alebo siete alebo zly sused.
Ked sa nieco aj objavi na strankach tak volam hned a uz je to predane. Volam niekedy aj do 1 hodiny po uverneneni.
Potom mi povie kazdy makler : " Zapisem si vas do databazi a ked nieco bude , budem vas kontaktovat" Uz cakam vyse roka a este mi ani jeden z nich nezavolal.

Znami vedia tak isto ,ze zhanam ,ale nikto nic nevie a svoje tak isto nepredava.

Ked na prechadzkach po dedine najdeme pozemok , miestny hned vedia kto ho ma ,ale ked ich nakontaktujete , tak sa pytaju kolko ponuknete ,ale aj tak nepredaju, lebo im $ netreba alebo drzia pre vnucata.

Ja si myslim , ze ludia v realitkach maju svojich klientov ktorym to hned posunu alebo si to proste kupia sami.
Aj teraz mi makler hovori , mali sme pozemky ,ale uz su predane: " Preco ste nezavolali ? Cena bola dobra a zobral by som ho ...tak ,ze ma vela klientov a kazdy hlada pozemky .

A co je na predaj , to sa uz predava 2-3 roky . A majitel kazdy rok dvyha cenu o 30% .
Je tu jeden pekny pozemok . V 2019 bol 80,000 , ked aj niekto ponukol plnu sumu ,tak hned dvihaju cenu , teraz uz chcu 160,000 a verim ,ze ani za 160,000 nepredaju a dvyhnu na 200,000 do konca roka. Prejaveny zaujem hned v ludoch vyvolava pocit ,ze pytaju malo. A to si mi stalo uz asi pri 3 pozemkoch. POnuknem co pytaju , ale ze niekto dal viac, ovela viac a je z toho aukcia. OK, ale spravte prehladnu aukciu kde pridu zaujemcovia a nie takto , kto da viac , a kto da viac.

Poradte prosim nejaky trik ako na to ...to na manhatane clovek najde skor pozemok ako na SK
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Ked tu bol spominany rok 2008 tak preco vlastne rok pred bol taky brutal narast cien? Vsak hypo boli enormne drahe proti dnesku.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jan7925

proste skoncila doba, aby si priemerny clovek mohol kupit slušny pozemok, na dobrom mieste, za prijatelnu cenu- po lopate-mal si poslednu moznost pre dtymi 2rokmi. Podakovat sa mozes politikom. Politici rozhadzuju, zadlzuju staty a tym padom nutia centralne banky emitovat enormne sumy novych penazi. Peniaze su ničím, iba fiktivne cisla s ktorymi moze centralna banka ci politik urobit z hodiny na hdoinu cokolve, zatial co pozemok je realne aktivum. Je zaujimave ze ked Fed, Ecb a dalsie centralne banky avizovali Quantitative easing tak na par vynimiek to bolo masam uplne jedno. Prišiel účet.
Vacsina ludi ktora ma viacero nehnutelnosti, nebude ich predavat ani keby zacali trhovo na hodnote stracat. Zmenit by to mohlo iba vyrazne zvysenie dane z nehnutelnosti, ale to je politicky asi nepriechodne.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Este sa niekedy na bazosi objavia pozemky s rozlohou 5000m2 a podobne ktore si ma clovek podelit a popredat. Delit ich by nebol problem , len na kupu mi zase treba 400-500,000 eur.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tak to ludia co maju peniaze robia. Kupia velky pozemok, ten delia na mensie, popredaju. Ale to uz su sumy ktore neda dokopy asi ani vela ludi tu na fore, nieto este nejaka priemerna mlada rodina. Ale na Zapade tiez nie je bezne aby priemerni ludia vlastnili rodinne domy, ak nehovorime o malych mestackach ci obciach.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Skusali ste hladat starsie domy (obyvatelne ale aj neobyvatelne)? Aj tie ceny su nezmyselne vysoke, no ak nie su pozemky, mozno by aj toto mohla byt nejaka cesta..
Odoslané z počítača
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Hladame aj stare domy ktore by sme zburali , ale ludia su presvedceny ,ze ich stary dom sa da este prerobit a dobudovat len pristavbu .
A tak to odraza aj cenu.
Cisty pozemok by bol 100,000 alebo s tou zrucaninou je 160,000 a 10,000 dam za buranie . takze davam 170,000 za pozemok v hodnote 100,000.
Len ako pisete, ludom to nesuri ,nech tam stoji aj 50 rokov,,spadne , spadne...pozemku to vadit nebude...
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Este som pocul , ze niekto chodi po mestskych uradoch ,kedze niekedy aj mesto pripravuje nejake pozemky na predaj . Bol som uz aj tam , ale nic sa nechystalo. V dedinach mi starosta povie stale to iste . Tu kazdy kazdeho pozna a pozemky sa hned predaju . Zvycajne to kupi sused .
A tak to bolo aj s mojim poslednym pozemkom. Pytali 60,000 , bolo to aj cez realitku , cenova vojna, a nakoniec sused dal okolo 75,000 a ja na aukcie nemam nervy.
Dedina s 500 ludmi ma mozno 1 pozemok na predaj na rok , takze ako nam povedia, to len po znamostiach .
Su dediny ,ktore za 2 roky nemali ani jeden dom ani jeden pozemok na predaj .
Na okolo mna tych 10km okruh je mozno 5 poeknych dedin ktore nemali absolutne nic na predaj, tak vsetko slo po znamostiach

Najst pozemok je praca na plny uvezok. Asi treba ozaj dat 150,000 a kaslat na to ...pootm setrit zase jak blazon na vystavbu domu .
Tak budem mat aspon cenu pozemku zamknutu a uz len setrit na vystavbu a o 10 rokov bude konecne aj dom , ked dozijem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jan7925 napísal: Ne 27 03, 2022 12:22 pm Este sa niekedy na bazosi objavia pozemky s rozlohou 5000m2 a podobne ktore si ma clovek podelit a popredat. Delit ich by nebol problem , len na kupu mi zase treba 400-500,000 eur.
Nemal by si kupovať pozemok, ked nepoznáš nástrahy. Môžeš sa nachytať a kúpiť pozemok na ktorom nikdy nebudes môcť bývať, alebo tam nebudeš chcieť bývať. Napr. pozemok pod vedením vysokého napätia, v ochrannom pásme, v kontaminovanej oblasti, v povodňovom riziku..atd)

Čistý pozemok v novej stavebnej lokalite sa zvyčajne kupuje od developera, ktorý už všetko rozparceloval, priviedol siete, urobil prístupové cesty atd.Aj tak je lepšie poradiť sa so skúseným stavebným inžinierom, ktorý ťa upozorní na také veci, na ktoré neprídeš. Poradí ti aj s výberom pozemku.

V zastavanej oblasti je problém nájsť prázdne pozemky. Nečakal by som na inzeráty. Sám si vyber lokalitu kde by si chcel bývať (každý človek ma iné kritéria, napr. ja chcem byť blízko centra a zároveň blízko lesa ) a zmapuj si tam všetky volné pozemky. Môžeš použiť aj satelitné snímky, ale tzv ortofotomapu, kde zhora rozoznáš aj malé stavby na pozemku. Potom si online pozri list vlastníctva a kontaktuj majiteľa.

Staré domy v zastavanej oblasti je niekedy jediná možnosť. Hľadaj opustené ruiny, ktoré zrovnáš zo zemou (nepreplácaš pozemok ), alebo domy postavené pred 2 sv. vojnou (kvalitné stavby, ktoré môžeš zrekonštruovať, prípadne nadstavať, urobiť prístavbu a pod. Najväčšim problémom starých domov je, že voľakedy sa nerobila izolácia medzi základmi a stavbou..takže bacha na lokality, kde je vlhké podložie. To býva problém v pivniciach, suterénoch, alebo aj vzlínanie vlhkosti do prízemia. Čiže pri obhliadke musíš myslieť aj na také veci, preto tiež je dobré mať stavebného inžiniera, alebo si dať urobiť znalecký posudok ( na západe sú na to špecialisti )...u nás sa ľudia často vypália.

Ked hádžeš sumy, že v 2019 80K ...o 2 roky +50%...treba zvážiť, či si ty nenájdeš odborníka - skúseného lokálneho realiťáka , ktorý ti za províziu bude hľadať pozemok. Na Západe úplne normálne..v niektorých štátoch dokonca povinné, len v našom Kocúrkove ľudia chcú ušetriť, tak hľadajú sami. Skúsený realiťák ti za províziu 2-3% bude hladať dobrý pozemok a vie aj o veciach, ktoré verejnosť nevie. Pozemky často idú cez tzv. tiché predaje..proste sa neinzerujú, lebo majiteľ už má X ponúk z minulosti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Podla mna sa rekonstruovat stary dom skoro nikdy neoplati. V minulosti boli ine standardy ako su dnes napr absencia už spominanej hydroizolacie, dnes sa preferuje aj ina dispozicia miestností a pod. V starom dome treba vymenit a pomenit uplne vsetko, takze to sa uz oplati rovno zburat a postavit novy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na zelenej lúke sa stavia najlepšie. Ale v meste si niekedy nemôžeš vyberať. Ja obdivujem staré domy z čias, ked sa stavalo kvalitne a precízne.
Aj tá dispozícia a riešenia sú niekedy také, že dnešní architekti sa z toho učia. Paradoxom je, že v USA a v Británii som videl kopu pekných domov, ale bolo to len pozlátko. Vŕzgajúca drevená konštrukcia obitá sádrokartonom, po 50 rokoch sa všetko rozpadá a treba to zbúrať celé...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa miror »

Trumpeta1978 napísal: Ne 27 03, 2022 9:33 pm Podla mna sa rekonstruovat stary dom skoro nikdy neoplati. V minulosti boli ine standardy ako su dnes napr absencia už spominanej hydroizolacie, dnes sa preferuje aj ina dispozicia miestností a pod. V starom dome treba vymenit a pomenit uplne vsetko, takze to sa uz oplati rovno zburat a postavit novy.
Netreba zabudat aj na povolenia. V niektorych mestach je problem v nejakom normalnom termine hocico schvalit alebo povolit, medzi stavebnymi uradmi su velke rozdiely v pristupe. Aj to niekedy obracia kartu v prospech kupy starsieho.

Co je stary a co starsi ? Su lokality, ktore nemaju problem s vlhkostou, domy sa neizolovali a su suche. Vela veci nie je pri rekontrukcii tak narocnych na vymenu a zdrazenie demontazou povodnych nenastava. Ako priklad sa da uviest napr. kurenie - odovzdanim starych radiatorov a trubiek do zberu sa zaplati aj praca pri demontazi, dokonca je to aj v pluse a urobi sa nove kurenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vsetko zavisi od toho ako kvalitne bol dom postaveny. Na dedinach sa domy stavali svojpomocne, susedia si navzajom vypomahali, co je sice pekne, ale kvalita je castokrat nizka. Samozrejme je to od pripadu k pripadu.

JUGGLER
americania stavaju domy pre jednu generaciu a automaticky sa rata s tym ze nasledujuci vlastnik tu "drevenicu" zbura a postavi si novy dom podla vlastnych potrieb. Dalsia vec je, ze v Usa je drevo ako stavebny material sirokov dostupny,lacny a stavby nemusia splnat vysoke tepelnoizloacne normy, pretoze plyn na kurenie je tam velmi lacny. Aj elektrina je tam lacna. Napr v Nemecku je kWh 0,4USd a v Usa cca 0,13Usd
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Vdaka vsetkym za pomoc, ozaj kreativne napady.
Juggler ty by si ozaj mohol napisat knihu , ako investovat v nehnutelnostiach.

Co sa tyka toho poplatku za najdenie pomezmku to ma nidy nenapadlo a nemal by som s tym problem .
Ved uz teraz som dal na benzin ani neviem kolko a nabehal na aute mozno aj 2000km koli zbytocnym bludnym pozemkom .
Mohol mi to niektory z nich navrhnut. Maju to maklery povelene robit , ci sa to robi len tak najak dohodou?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zaujivava odpoved na otazku temy je ak vynechame monetarnych kuzelnikov a porovname cenu za m2 v zlate . V 2008 na vrchole bubliny stal 1m2 podla NBS 76g zlata dnes stoji ten isty 1m2 40g zlata. Takze tie nehnutelnosti este maju co dohanat a nie je to az taka terno investicia ako by sa na prvy pohlad zdalo.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Keby som chcel kupil pozemok ako investiciu , tak bolo by lepsie ho kupit cez SRO aby sa potom neplatili odvody ?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

jan7925 napísal: Po 28 03, 2022 10:49 am Keby som chcel kupil pozemok ako investiciu , tak bolo by lepsie ho kupit cez SRO aby sa potom neplatili odvody ?
Neviem presne ako to myslis. Ako investiciu na co - na prenajom, na neskorsi predaj, na stavbu?... Ty ako FO (obcan, nie zivnostnik) po 5 rokoch drzby pri predaji neplatis nic (dane a uz vobec nie odvody)...
Pri sro neplatis odvody ak si iba konatel a zaroven mas poriesene odvody inac (naprilkad si zamestnany)... inac musis platit odvody sam ako samoplatca ak ta tvoja sro aj nezamestnava...

Nezabudni, ze take uctovnictvo v srocke nie je take easy ako pri zivnosti a pokial nie si zdatny to robit sa, tak ta to aj pri velmi lacnom uctovnikovi vyjde asi viac ako odvody (zakladne)...
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jan7925 »

rmaly napísal: Po 28 03, 2022 1:55 pm
jan7925 napísal: Po 28 03, 2022 10:49 am Keby som chcel kupil pozemok ako investiciu , tak bolo by lepsie ho kupit cez SRO aby sa potom neplatili odvody ?
Neviem presne ako to myslis. Ako investiciu na co - na prenajom, na neskorsi predaj, na stavbu?... Ty ako FO (obcan, nie zivnostnik) po 5 rokoch drzby pri predaji neplatis nic (dane a uz vobec nie odvody)...
Pri sro neplatis odvody ak si iba konatel a zaroven mas poriesene odvody inac (naprilkad si zamestnany)... inac musis platit odvody sam ako samoplatca ak ta tvoja sro aj nezamestnava...

Nezabudni, ze take uctovnictvo v srocke nie je take easy ako pri zivnosti a pokial nie si zdatny to robit sa, tak ta to aj pri velmi lacnom uctovnikovi vyjde asi viac ako odvody (zakladne)...
Myslim to takto , povedzme ,ze najdem pozemok ,ktory nechcem drzat 5 rokov ,ale predat ho mozno aj o rok dva.
Bol by to stavebny pozemok ako investicia.
Tie odvody som myslel z pripadneho zisku pri predaji.
Napr : kupim za 50,000 a o 2 roky predam za 80,000 tak ako FO by som musel platit dan aj odvody zo zisku
Ale keby to bolo kupene v SRO tak by som musel zaplatit iba 21% ako SRO ale neplatil by som uz odvody .
Peniaze by som nechal v SRO a kupil dalsi pozemok alebo ich vybral , keby som to potreboval vo forme divident a zaplatil dan.

Ci by si to oplatilo na zivnost? Kedze tam su tie pausalne naklady?
Vdaka
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

jan7925 napísal: Po 28 03, 2022 4:25 pm
rmaly napísal: Po 28 03, 2022 1:55 pm
jan7925 napísal: Po 28 03, 2022 10:49 am Keby som chcel kupil pozemok ako investiciu , tak bolo by lepsie ho kupit cez SRO aby sa potom neplatili odvody ?
Neviem presne ako to myslis. Ako investiciu na co - na prenajom, na neskorsi predaj, na stavbu?... Ty ako FO (obcan, nie zivnostnik) po 5 rokoch drzby pri predaji neplatis nic (dane a uz vobec nie odvody)...
Pri sro neplatis odvody ak si iba konatel a zaroven mas poriesene odvody inac (naprilkad si zamestnany)... inac musis platit odvody sam ako samoplatca ak ta tvoja sro aj nezamestnava...

Nezabudni, ze take uctovnictvo v srocke nie je take easy ako pri zivnosti a pokial nie si zdatny to robit sa, tak ta to aj pri velmi lacnom uctovnikovi vyjde asi viac ako odvody (zakladne)...
Myslim to takto , povedzme ,ze najdem pozemok ,ktory nechcem drzat 5 rokov ,ale predat ho mozno aj o rok dva.
Bol by to stavebny pozemok ako investicia.
Tie odvody som myslel z pripadneho zisku pri predaji.
Napr : kupim za 50,000 a o 2 roky predam za 80,000 tak ako FO by som musel platit dan aj odvody zo zisku
Ale keby to bolo kupene v SRO tak by som musel zaplatit iba 21% ako SRO ale neplatil by som uz odvody .
Peniaze by som nechal v SRO a kupil dalsi pozemok alebo ich vybral , keby som to potreboval vo forme divident a zaplatil dan.

Ci by si to oplatilo na zivnost? Kedze tam su tie pausalne naklady?
Vdaka
Ak by si chcel taku sro rozvyjat (teda by si planoval tie zarobene peniaze otocit a znova investovat a tak vybudovat casom nieco vacsie, tak si myslim, ze sa ti to oplati. Ak jednorazovo, tak o tom dost pochybujem, lebo napriklad potom zrusit sro je ostara ako aj to uctovnictvo (ktore urcite zaplatit musis, ale zisk je neisty)... :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"