Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 2:07 pmCize taketo gamblerske sialenstvo (ake sme zazili s hypotekami)
Preco? Ja nemam pocit ze by som gembloval. Stratim pracu? Ostanem doma na invalidnom? Okej, budem to musiet predat. Ale potom o co budem ukrateny keby som fungoval len na podnajme? V najhorsom scenary budem na tom rovnako. Ale je vysoka sanca ze sa mi nejake peniazky vratia (zvysena cena nehnutelnosti). 95% pricina toho sialenstva co tu bolo sposobila ECB, NBS a banky lebo kvoli nim si pozicali ludia peniaze ZADARMO. A ked je nieco zadarmo tak ludia beru hlava nehlava. BTW ja som zacinal davnejsie pri 3,7% cize do tejto kategorie nepatrim. Ale obvinovat za to ludi mi nepride spravne.
Ale kriplovanim chudakov s cashom mas pravdu :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved presne o to ide, ani gemble negembule, on len hra/invetstuje :) (vtip)
+ZADARMO neexistuje, nie vo fyzike (ano zadarmo, aj inflacia je karma, pardon myslim zadarmo)
Neobvinujem ludi, len som poukazal na to gamblerstvo co ludia robia vseobecne, tj, bez paky si neskrtne bezny clovek..
Neber to ako kritiku obvinovanie alebo urazku, to absolutne nebolo cielom, samozrejme, mohol som aj ja, ale bol som hlupak, ze som sa radsej drzal "bez dlhov je mi lepsie" (ono je mi fajn, nestazujem si, ale ak by som sa napakoval (ale ako blazon), "YOLO" v 2010, tak by som sa mal teraz multinasobne lepsie), ale ak by to vo vesmire islo trochu inak, mozno by som skoncil v bankrote.. Nuz, ak teraz pride dalsia kriza, nic nikomu asi nebude branot YOLOnut na dne nejaku tu paku, co ja viem, historia sa mozno opakuje alebo minimalne rymuje :D
Je zaujimave, ze v tomto "vasina" vyhrava (zatial)..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Vacsina vyhrava preto lebo byvanie je zakladna ludska potreba a ludia su za nu ochotni spalit vyraznu cast prijmu. Toto dokaze vyrazne pribrzdit az zastavit nejaka vyrazna udalost ako vojna, velka prirodna katastrofa a podobne. Ta sanca je ale extremne nizka.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

wladas napísal: Ut 14 02, 2023 10:11 pm Vacsina vyhrava preto lebo byvanie je zakladna ludska potreba a ludia su za nu ochotni spalit vyraznu cast prijmu. Toto dokaze vyrazne pribrzdit az zastavit nejaka vyrazna udalost ako vojna, velka prirodna katastrofa a podobne. Ta sanca je ale extremne nizka.
Slovensky trh je velmi specificky tym, ze ludia si byvanie spajaju len s vlastnictvom a nie s prenajimanim. Preto ziadna kriza realitnymi fondami nejako vyrazne neotriasia resp. vobec neotriasla. Na grafe IAD realitny fond a velka financna kriza, Covid kriza, vojenko-energeticka kriza...
...nic, iba kontinualny sice pomaly rast...
IAD1.png
iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 9:22 pm Vo fyzike neexistuje "nikto neprerobil", ani v kasine, uz len ta rezia nieco stoji :)
Iceberg8 - mozno nikto neprerobil, ale porazeni boli ti co si hypoteku nezobrali. Tvoja hlava to preto neberie lebo toto co sa dialo nebolo normalne, tieto nezdrave podmienky zaviedla ECB a nemal by to byt normalny stav a ani nie je. Normalny stav je hypoteka s 3-5%p.a. Toto je myslim si aj zelana hodnota komercnych bank. Dovod? Pri tak nizkych urokoch ako boli doteraz museli nenormalne tlacit na objemy, aby dosahovali ciele, ktore si stanovili. Teraz im staci mozno polovica. Verme, ze sa veci casom zastabilizuju a 3-5% bude novy normal.
Chapem, ze ludia su teraz v soku a vyckavaju, ale pockajme si co bude o rok pripadne dva. Takato sadzba uz novinka nebude a my si zvykneme. Pripadne opat zasiahne ECB a vsetko bude uplne inak :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: St 15 02, 2023 7:35 am
wladas napísal: Ut 14 02, 2023 10:11 pm Vacsina vyhrava preto lebo byvanie je zakladna ludska potreba a ludia su za nu ochotni spalit vyraznu cast prijmu. Toto dokaze vyrazne pribrzdit az zastavit nejaka vyrazna udalost ako vojna, velka prirodna katastrofa a podobne. Ta sanca je ale extremne nizka.
Slovensky trh je velmi specificky tym, ze ludia si byvanie spajaju len s vlastnictvom a nie s prenajimanim. Preto ziadna kriza realitnymi fondami nejako vyrazne neotriasia resp. vobec neotriasla. Na grafe IAD realitny fond a velka financna kriza, Covid kriza, vojenko-energeticka kriza...
...nic, iba kontinualny sice pomaly rast...
IAD1.png
iceberg8 napísal: Ut 14 02, 2023 9:22 pm Vo fyzike neexistuje "nikto neprerobil", ani v kasine, uz len ta rezia nieco stoji :)
Iceberg8 - mozno nikto neprerobil, ale porazeni boli ti co si hypoteku nezobrali. Tvoja hlava to preto neberie lebo toto co sa dialo nebolo normalne, tieto nezdrave podmienky zaviedla ECB a nemal by to byt normalny stav a ani nie je. Normalny stav je hypoteka s 3-5%p.a. Toto je myslim si aj zelana hodnota komercnych bank. Dovod? Pri tak nizkych urokoch ako boli doteraz museli nenormalne tlacit na objemy, aby dosahovali ciele, ktore si stanovili. Teraz im staci mozno polovica. Verme, ze sa veci casom zastabilizuju a 3-5% bude novy normal.
Chapem, ze ludia su teraz v soku a vyckavaju, ale pockajme si co bude o rok pripadne dva. Takato sadzba uz novinka nebude a my si zvykneme. Pripadne opat zasiahne ECB a vsetko bude uplne inak :)

ten graf len vypoveda o zavadzajucom ocenovani tychto fondov, kde je to v rukach znalcov platenych tymito fondami :). Ak by existoval na SR likvidny trh (burza) cena by nerobila take perpetum mobile.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

JanH napísal: St 15 02, 2023 7:35 am nebolo normalne, tieto nezdrave podmienky zaviedla ECB a nemal by to byt normalny stav a ani nie je.
Nizke uroky zaviedla ECB (aj ine narodne banky), co umoznilo viacerym kupit si vlastne byvanie, takisto podporilo stavbu novych bytov a pridalo trzbe bankam a realitkam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rokosák napísal: St 15 02, 2023 1:45 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 7:35 am nebolo normalne, tieto nezdrave podmienky zaviedla ECB a nemal by to byt normalny stav a ani nie je.
Nizke uroky zaviedla ECB (aj ine narodne banky), co umoznilo viacerym kupit si vlastne byvanie, takisto podporilo stavbu novych bytov a pridalo trzbe bankam a realitkam.
Rokosak, suhlasim, ale cena za novy buduci dlh bude vysoka. Vzdy v historii to tak bolo.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: St 15 02, 2023 1:45 pm Nizke uroky zaviedla ECB (aj ine narodne banky), co umoznilo viacerym kupit si vlastne byvanie, takisto podporilo stavbu novych bytov a pridalo trzbe bankam a realitkam.
Nízke úroky spôsobili, že si ľudia brali väčšie pôžičky a dvíhali ceny nehnuteľnosti do absurdných výšok.
Lenže ak niekto pri úroku 1% zapáčil celý svoj príjem a ročne splácal úrok 2000€, čo bude robiť po konci fixácie, keď bude úrok 4% a bude platiť ročne 8000€ úrok? Už známi, čo majú hypotéky a na budúci rok im končí fixácia pochopili, do akej dlhovej pasce sa chytili a boja sa, čo bude.
Som pozeral, ako to riešia Maďari, Orbán predlžil zafixovanie úroku hypoték do polovice tohto roka...ale to je zas také divné riešenie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Jogo, madari su uplne specificky pripad. Neda sa porovnavat s nasimi podmienkami. My sa priblizujeme skor k Nemecku ako k Madarsku, co sa inflacie a urokovych sadzieb tyka.
Madarsko: zakladna urokova sadzba 13% pri inflacii 25.7%
Slovensko/Nemecko: zakladna urokova sadzba 3%
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: St 15 02, 2023 2:42 pm Jogo, madari su uplne specificky pripad. Neda sa porovnavat s nasimi podmienkami. My sa priblizujeme skor k Nemecku ako k Madarsku, co sa inflacie a urokovych sadzieb tyka.
Madarsko: zakladna urokova sadzba 13% pri inflacii 25.7%
Slovensko/Nemecko: zakladna urokova sadzba 3%
Lenže Maďari mali najnižší úrok na hypotékach tuším 4%, tak si nebrali také horibilné sumy a nezvyšovali tak ceny nehnuteľnosti. Ak sa naplno zapáčiš, tak si na tom horšie, ak ti úrok stúpne z 1% na 4%, ako keď ti stúpne z 4% na 9%, lebo Orbán fixoval úrok hypoték na 9%.

Obrázok

https://www.podnikajte.sk/osobne-financ ... hypotekach
Naposledy upravil/-a jogo v St 15 02, 2023 3:02 pm, upravené celkom 3 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Ak budú na konci roka sadzby ECB 3,5-4,0% tak hypotéky budú skôr za 5-6% reálne
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

jogo napísal: St 15 02, 2023 2:48 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 2:42 pm Jogo, madari su uplne specificky pripad. Neda sa porovnavat s nasimi podmienkami. My sa priblizujeme skor k Nemecku ako k Madarsku, co sa inflacie a urokovych sadzieb tyka.
Madarsko: zakladna urokova sadzba 13% pri inflacii 25.7%
Slovensko/Nemecko: zakladna urokova sadzba 3%
Lenže Maďari mali najnižší úrok na hypotékach tuším 5%, tak si nebrali také horibilné sumy a nezvyšovali tak ceny nehnuteľnosti. Ak sa naplno zapáčiš, tak si na tom horšie, ak ti úrok stúpne z 1% na 4%, ako keď ti stúpne z 5% na 13%.
Tomu nachapem.
Dal som rychlo do kalkulacky madarskych 100.000Eur na 30 rokov. Z 5% na 13% to znamena 536->1106.
Slovenskych 200.000Eur na 30 rokov. z 1% na 4% to znamena 643 -> 954.
Povedal by som ze stale je natom horsie madar :). Na Svk mam raz taku hypo ale splacam aktualne menej.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pri 1% a 5% je rozdiel v pake, si myslim, ze pri 5% im banka nedala uver na 100% istiny , ale nie som v tom odbornik
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Miloš Convexify napísal: St 15 02, 2023 2:55 pm Ak budú na konci roka sadzby ECB 3,5-4,0% tak hypotéky budú skôr za 5-6% reálne
Je to scenar s ktorym treba pocitat. Treba ale povedat, ze minuly rok boli rekordne objemy najma kvoli refinancovaniu. Vychadzam z toho, ze vsetci, co sa citili byt na hrane si dali napr. 5-10 rocny fix. A vsetky nove hypoteky s 5-6%p.a. uz budu nastavene na novu skutocnost.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: St 15 02, 2023 3:03 pm
Miloš Convexify napísal: St 15 02, 2023 2:55 pm Ak budú na konci roka sadzby ECB 3,5-4,0% tak hypotéky budú skôr za 5-6% reálne
Je to scenar s ktorym treba pocitat. Treba ale povedat, ze minuly rok boli rekordne objemy najma kvoli refinancovaniu. Vychadzam z toho, ze vsetci, co sa citili byt na hrane si dali napr. 5-10 rocny fix. A vsetky nove hypoteky s 5-6%p.a. uz budu nastavene na novu skutocnost.
Ak je to tak ako pises tak ,kto zaplati ten rozdiel minulorocneho 10 fixu cca tipnem 3% a tych real 5-6%?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: St 15 02, 2023 3:03 pm pri 1% a 5% je rozdiel v pake, si myslim, ze pri 5% im banka nedala uver na 100% istiny , ale nie som v tom odbornik
Dik za vysvetlenie, uz viem ako si to myslel. Inak vcera mi skoro ustrelilo dekel, ked som pozeral nove video od Martina Capa.
https://www.youtube.com/watch?v=pelG0mHR0YM
v 20tej minute tvrdi, ze im poklesol dopyt po 100tisicovych nehnutelnostiach, ale maju konstantny dopyt po 500tisicovych nehnutelnostiach. Musel som si to pustit 2x lebo mi to nedavalo zmysel, az som prisiel k zaveru, ze objem 100tisicovych predajov mozno tvoril 3/4 ich predajov - proste bezni ludia a 1/4 su ludia bonitni, ktori platia v hotovosti alebo nejake rastuce sadzby ich nevyrusuju, a preto tam nebola vyrazna zmena spravania.
Martin to uhral genialne, lebo osobne si myslim, ze ten pokles objemov musi byt citelny, len on to takto pekne zaobalil.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: St 15 02, 2023 3:10 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 3:03 pm
Miloš Convexify napísal: St 15 02, 2023 2:55 pm Ak budú na konci roka sadzby ECB 3,5-4,0% tak hypotéky budú skôr za 5-6% reálne
Je to scenar s ktorym treba pocitat. Treba ale povedat, ze minuly rok boli rekordne objemy najma kvoli refinancovaniu. Vychadzam z toho, ze vsetci, co sa citili byt na hrane si dali napr. 5-10 rocny fix. A vsetky nove hypoteky s 5-6%p.a. uz budu nastavene na novu skutocnost.
Ak je to tak ako pises tak ,kto zaplati ten rozdiel minulorocneho 10 fixu cca tipnem 3% a tych real 5-6%?
https://www.youtube.com/watch?v=eJMWUZZTCxg
Juraj Karpis to super vysvetlil od 21:00 do cca 25:00 minuty videa :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: St 15 02, 2023 2:56 pm
jogo napísal: St 15 02, 2023 2:48 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 2:42 pm Jogo, madari su uplne specificky pripad. Neda sa porovnavat s nasimi podmienkami. My sa priblizujeme skor k Nemecku ako k Madarsku, co sa inflacie a urokovych sadzieb tyka.
Madarsko: zakladna urokova sadzba 13% pri inflacii 25.7%
Slovensko/Nemecko: zakladna urokova sadzba 3%
Lenže Maďari mali najnižší úrok na hypotékach tuším 5%, tak si nebrali také horibilné sumy a nezvyšovali tak ceny nehnuteľnosti. Ak sa naplno zapáčiš, tak si na tom horšie, ak ti úrok stúpne z 1% na 4%, ako keď ti stúpne z 5% na 13%.
Tomu nachapem.
Dal som rychlo do kalkulacky madarskych 100.000Eur na 30 rokov. Z 5% na 13% to znamena 536->1106.
Slovenskych 200.000Eur na 30 rokov. z 1% na 4% to znamena 643 -> 954.
Povedal by som ze stale je natom horsie madar :). Na Svk mam raz taku hypo ale splacam aktualne menej.
Máš pravdu, ja som porovnával len úroky bez istiny.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trochu mimo Vašej témy... Neviem, či to tu už bolo/nebolo. Ak áno, sorry za duplicitu. :)

eurostat.jpg
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... rice_index
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

JanH napísal: St 15 02, 2023 3:11 pm
osamely chodec napísal: St 15 02, 2023 3:03 pm pri 1% a 5% je rozdiel v pake, si myslim, ze pri 5% im banka nedala uver na 100% istiny , ale nie som v tom odbornik
Dik za vysvetlenie, uz viem ako si to myslel. Inak vcera mi skoro ustrelilo dekel, ked som pozeral nove video od Martina Capa.
https://www.youtube.com/watch?v=pelG0mHR0YM
v 20tej minute tvrdi, ze im poklesol dopyt po 100tisicovych nehnutelnostiach, ale maju konstantny dopyt po 500tisicovych nehnutelnostiach. Musel som si to pustit 2x lebo mi to nedavalo zmysel, az som prisiel k zaveru, ze objem 100tisicovych predajov mozno tvoril 3/4 ich predajov - proste bezni ludia a 1/4 su ludia bonitni, ktori platia v hotovosti alebo nejake rastuce sadzby ich nevyrusuju, a preto tam nebola vyrazna zmena spravania.
Martin to uhral genialne, lebo osobne si myslim, ze ten pokles objemov musi byt citelny, len on to takto pekne zaobalil.
A nemozu byt tie 500k predaje nehnutelnosti na podnikanie atd, ktore si samozrejme investor odpocita z dani atd?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: St 15 02, 2023 3:23 pm
osamely chodec napísal: St 15 02, 2023 3:10 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 3:03 pm
https://www.youtube.com/watch?v=eJMWUZZTCxg
Juraj Karpis to super vysvetlil od 21:00 do cca 25:00 minuty videa :)
Dobre vysvetľuje ale nemusel x krát spomenúť že praskla matka všetkých bublín. Ak ak by malo takto vyzerať prasknuta matka všetkých bublín tak potom paráda. Ešte aj od 2008-9 sme na mile vzdialení a zatiaľ to vyzerá na soft lending ak vôbec nejaký lending.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: St 15 02, 2023 8:45 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 3:23 pm
osamely chodec napísal: St 15 02, 2023 3:10 pm
JanH napísal: St 15 02, 2023 3:03 pm
https://www.youtube.com/watch?v=eJMWUZZTCxg
Juraj Karpis to super vysvetlil od 21:00 do cca 25:00 minuty videa :)
Dobre vysvetľuje ale nemusel x krát spomenúť že praskla matka všetkých bublín. Ak ak by malo takto vyzerať prasknuta matka všetkých bublín tak potom paráda. Ešte aj od 2008-9 sme na mile vzdialení a zatiaľ to vyzerá na soft lending ak vôbec nejaký lending.
Pozrel som sa na dáta v Nemecku lebo to je ako pohľad do našej budúcnosti a tiež ťažká pohoda. Ľahučká korekcia.
10E0730A-537C-4C17-B33D-B885BB3303F9.jpeg
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

tomáš virdzek napísal: St 15 02, 2023 5:32 pm Trochu mimo Vašej témy... Neviem, či to tu už bolo/nebolo. Ak áno, sorry za duplicitu. :)


eurostat.jpg

https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... rice_index
Tomáš, dobrý obrázok. Ja len k nemu dodám, že tu pekne vidieť, čo je reálny vývoj ceny bez páky, keďže nájom sa platí zo zarobeného a nikto na neho nepožičiava a na druhej strane vývoj ceny s pákou.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Dnes mi došla notifikácia že mnou sledovaný byt ma zníženú cenu zo 160000 na 158900…..To asi aby tam mohlo byt tlačeným napísané že znížená cena.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: St 15 02, 2023 11:22 pm Dnes mi došla notifikácia že mnou sledovaný byt ma zníženú cenu zo 160000 na 158900…..To asi aby tam mohlo byt tlačeným napísané že znížená cena.
To ma priviedlo k nápadu premietnuť rast sadzby úrokov do matematického modelu, kde je kupujúci ochotný počas doby 30 rokov zaplatiť s istinou aj úrokom dokopy rovných 200.000€ s mesačnou splátkou okolo 555€.
1% úrok byt by mal stáť 173.000€ ( preplatené 27.000€)
4% úrok byt by mal stáť 116.000€ (preplatené 84.000€)
Keďže vieme, že byty ani náhodou nešli dole o modelových 33% za kratší koniec aktuálne ťahá kupujúci, hoci realitnými makléri tvrdia opak, respektíve zahmlievajú, že teraz je zasa pánom kupujúci. Možno to tak je, ale za akú cenu vidieť z výpočtu
Naposledy upravil/-a JanH v Št 16 02, 2023 6:51 am, upravené celkom 1 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: St 15 02, 2023 11:22 pm Dnes mi došla notifikácia že mnou sledovaný byt ma zníženú cenu zo 160000 na 158900…..To asi aby tam mohlo byt tlačeným napísané že znížená cena.
Po roku 2008 moji známi predali 2 rodičovské domy so zľavou cez 40% oproti cene, ktorú pýtali a okolo roku 2000 predal známy byt s 40% zľavou, lebo potreboval dokončiť dom a presťahovať sa do neho. Len s takou zľavou sa málokto pochváli...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Kupujuci je tak ci tak v pecku, je to vidiet aj na prepocte hore…aj keby nehnutelnosti vyrazne zlacneli, pri 4% uroku preplati viac ako keby kupil drahy byt s nizkym urokom…
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jogo »

uhlikova_stopa napísal: Št 16 02, 2023 8:02 am Kupujuci je tak ci tak v pecku, je to vidiet aj na prepocte hore…aj keby nehnutelnosti vyrazne zlacneli, pri 4% uroku preplati viac ako keby kupil drahy byt s nizkym urokom…
4% úrok na hypotéke tu bol bežný, to vôbec nie je vysoký úrok, ale normálny stav. Nenormálne bolo dávať úrok 1% na hypotéky a dôsledky toho pocítime - buď veľa ľudí príde o bývanie ako v USA v 2008 roku(moji 2 známi prišli vtedy o nehnuteľnosti a šli do podnájmu), alebo ECB zastaví rast úrokov a zmierime sa z vysokou infláciou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

Martin Capo z toho videjka vyssie povedal nieco ako ze spytajte sa ma na klesajuce ceny v aprili, maji ked vyjde slniecko ....
Chcel tym naznacit ako ma pocasie vplyv na obchody.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

Podla mna je teraz sok na tom trhu za prve z tych urokov a za druhe, ze podla mna ludia co aj cakali, tak nesetrili peniaze, lebo stale sa to dalo kupit vpohode... a teraz uroky vyssie, ceny stale vysoke, a nemaju ani na zaplatenie tych 20-30% "downpayment"...
Spoliehali sa, ze im to nebude treba, ze sa to vzdy nejak uhra... a kombinacia tohoto asi teraz zamrazila trh (je pravda, ze aspon je na vyber z viacerych nehnutelnosti a normalne sa da ist na obhliadku a nie je to predane po telefone :) :) )
Ale ja ked som na svojej hypo z roku 2003 a druhej z 2006 potom neskor dostal 4.5% urok, bol som stastny ako blcha... :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Ako napisal Jogo. Urcite teraz vznika priestor na zjednavanie ceny. Matematika nepusti a ten narast v preplatenej sume musi niekto zaplatit. Pravdepodobne sa to rozdeli medzi kupujuceho a predavajuceho. Banku to nebude zaujimat, ta ma sadzby pevne stanovene. Uz to musia pochopit len predavajuci, ze ak po pol roku cakania nepredali, mali by ist s cenou dole :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa rmaly »

JanH napísal: Št 16 02, 2023 8:47 am Ako napisal Jogo. Urcite teraz vznika priestor na zjednavanie ceny. Matematika nepusti a ten narast v preplatenej sume musi niekto zaplatit. Pravdepodobne sa to rozdeli medzi kupujuceho a predavajuceho. Banku to nebude zaujimat, ta ma sadzby pevne stanovene. Uz to musia pochopit len predavajuci, ze ak po pol roku cakania nepredali, mali by ist s cenou dole :)
To urcite, len je otazne, kolko predavajucich musi predat... To bude taka hra nervov, ze kto to dlhsie vydrzi :) :)
Ti co musia predat, urcite pojdu s cenou dole (uz len samotny fakt, ze im tam hnije inzerat tyzdne vs par hodin ako to bolo v minulosti by im mal naznacit...)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

rmaly napísal: Št 16 02, 2023 8:52 am
JanH napísal: Št 16 02, 2023 8:47 am Ako napisal Jogo. Urcite teraz vznika priestor na zjednavanie ceny. Matematika nepusti a ten narast v preplatenej sume musi niekto zaplatit. Pravdepodobne sa to rozdeli medzi kupujuceho a predavajuceho. Banku to nebude zaujimat, ta ma sadzby pevne stanovene. Uz to musia pochopit len predavajuci, ze ak po pol roku cakania nepredali, mali by ist s cenou dole :)
To urcite, len je otazne, kolko predavajucich musi predat... To bude taka hra nervov, ze kto to dlhsie vydrzi :) :)
Ti co musia predat, urcite pojdu s cenou dole (uz len samotny fakt, ze im tam hnije inzerat tyzdne vs par hodin ako to bolo v minulosti by im mal naznacit...)
Pokial sa nejedna o A) investicny byt B) o dedicstvo jednej osoby a nie skupiny, a teda predaj je iniciovany z dovodu kupy ineho noveho byvania, musi to ist velmi rychlo. U nas to bolo, ze sme nehnutelnost museli predat do max. troch mesiacov, inak by sa kupa novej zarezervovanej nehnutelnosti nekonala.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: Št 16 02, 2023 8:47 am Uz to musia pochopit len predavajuci, ze ak po pol roku cakania nepredali, mali by ist s cenou dole :)
Teoreticky je to pravda ale prakticky to podla mojich skusenosti nefunguje, Clovek si nieco vyhliadne zavola, zacne 3-4 vseobecne vety a potom makler sam od seba povie, ze cena je nemenna ze uz je znizena ( carovne slovicko "znizena cena " ale otazka je o kolko). Mozme tu teoretizovat kolko chceme ale ceny nepadaju. Stagnuju a ano clovek ma cas na obhliadku a kludnu kupu. Zlavu 1000e resp menej ako 1% pokles nepovazujem za pad cien.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Ceny klesajú zatiaľ len kozmeticky, sledujem inzeráty kde predávajúci ani po 6 mesiacoch nie je ochotný znížiť cenu ani o 10%. Ale keď mu stúpla hodnota bytu, ktorý odkúpil za 10 000SK, za posledné 2 roky o 40%, to bolo v poriadku, ale dať teraz zľavu 10% ani náhodou. Mám pocit, že sú ľudia, ktorý ten byt ani nechcú predať, len skúšajú či náhodou motyka nevystrelí.
Inak kto nepozná stránku / aplikáciu byval.sk, je to dobrá pomôcka, lebo zaznamenáva aj dĺžku predaja nehnuteľností. Na bazoši to nie je možné zistiť pri TOPovaných inzerátoch, lebo tam sa ten dátum stále aktualizuje, ale na tej stránke to ukáže, že inzerát je v ponuke už napr. 4 mesiace.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 272
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Je rozdiel ak povedzme sa kupujú investičné byty(ktoré sa obvykle aj postavia...) a povedzme predaj bytu pri nejakých životných situáciách, keď povedzme sa riešia ďalšie veci... A navyše ak sa realitka vyzná, obchod je bezproblémový(a takých záležitostí má plno...)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

valentin8 napísal: Ut 25 10, 2022 9:50 pm Zaujala ma diskusia o pocte ponuk, tak som vytvoril jednoduchu stranku s grafmi pre niektore mesta (zatial iba pocet bytov z bazosu, lebo tam je tych ponuk asi najviac). Zial ziadne historicke data, iba od dna ked som ju nahodil. Je to ani nie beta verzia nakodena za pol dna ale pre moje ucely staci, tak sa podelim. Data budu naskakovat kazdy den tak o niekolko mesiacov to mozno aj bude mat nejaku vypovednu hodnotu o trende :)

https://demo-three-lemon.vercel.app/offers
Ahoj Valentin, niečo sa Ti deje v grafoch, maľuje to na koncoch ako Picaso :)

bratislava.jpg
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

-0,8 % :)
Patria :
10:20 Byty a domy na Slovensku loni v posledním čtvrtletí zlevnily proti předchozím třem měsícům o 0,8 procenta, jde o první pokles cen od prvního čtvrtletí 2021. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

“Banky pôsobiace na Slovensku poskytovali ku koncu januára tohto roka úvery na bývanie v celkovom objeme bezmála 40,93 miliardy eur. Medziročne ich hodnota vzrástla o takmer 3,7 miliardy eur, oproti decembru o 104,5 milióna eur. Vyplýva to z aktuálnych štatistík, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.”

Rýchlosť čerpania úverov sa teda javí, že priebežne spomalil 3-násobne. Škoda že nemám údaj za január 2022. Január je ale vo všeobecnosti dosť slabý mesiac na predaje. Uvidíme, čo prinesú ďalšie mesiace, a či sa to dobehne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Naozaj je januar slaby na predaje?
To iste pocuvam o decembri, potom o jul-august, lebo dovolenky, teraz aj januar, tak kedy sa predavaju byty, v maji lasky cas? :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"