Obchodovanie na ucet neziskovky

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Cybersoc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2022 11:18 am

Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa Cybersoc »

Ahojte,
zaoberal sa niekto moznostou obchodovania na ucet neziskovky? Napr. obcianske zdruzenie alebo nadacia?
Podla mojho prvotneho prieskumu by sa dalo:
1. Vytvorit OZ s hlavnou cinnostou vzdelavanie a vyuka obchodovania na burze, pricom samotne obchodovanie je pomockou tohto vzdelavania, a teda podla zakona o dani z prijmov je toto oslobodene od dane.

2. ak je to moc pritiahnute za vlasy, neziskovka moze podla zakona aj podnikat, pricom by platila dan ako sro. vyhodou je ze neziskovke staci viest jednoduche uctovnictvo do zisku 200 000 EUR.

Podelte sa s nazormi a skusenostami.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa mňa si to nemôžeš vysvetlovať ako sa ti zachce. Vzdelavanie a vyuka v stanovách môže byť, ale už keby si za to bral peniaze, tak to nie je oslobodené od dane. Bola by to ,,sústavná činnosť vykonávaná samostatne a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku = podnikanie.
Ano neziskovka môže aj podnikať, ale vtedy musíš viesť podvojné účtovníctvo.

Skús dať obchodovanie na burze na vlastný účet do zakladatelskej listiny a stanov OZ a uvidíš, či ti to MV schváli.
Obchodovanie nemôžeš robiť na živnosť, lebo taký predmet podnikania ti neschváli Živnostenský úrad.
Ako právnickej osobe ti schvália investičnú činnosť na vlastný účet, ale to je podnikanie podľa obchodného zákonnika 513/1991 Zb., a musíš to mať v OR ako predmet podnikania.

Pre neziskovky platí Zákon o neziskovkách č. 213/1997 Z. z. v znení novely zákona č. 35/2002 definuje neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecne prospešné služby ako právnickú osobu, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby za vopred určených a pre všetkých používateľov rovnakých podmienok a ktorej zisk sa nesmie použiť v prospech zakladateľov, členov orgánov ani jej zamestnancov a musí sa použiť v celom rozsahu na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb.

Novela č.35/2002 zakotvila do pôvodnej definície neziskovej organizácie princíp neziskovosti, ktorý odlišuje neziskovú organizáciu od podnikateľských subjektov. Podstata tohto princípu spočíva v tom, že hoci nezisková organizácia môže okrem poskytovania všeobecne prospešných služieb vykonávať samostatne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť aj ďalšiu činnosť za účelom dosiahnutia zisku, táto jej činnosť nesmie priamo či nepriamo viesť k materiálnemu prospechu jej zakladateľov, členov orgánov, ani zamestnancov. Zisk po zdanení musí nezisková organizácia použiť na poskytovanie všeobecne prospešných služieb, pre ktoré bola založená.

Dostal by ťa daňový úrad na základe preverovania nahlásených príjmov od brokera. Pozreli by či to máš zdanené v daňovom priznaní. Ak by si nemal, chceli by daň a ešte by to bol trestný čin neoprávneného podnikania.
______________________________________________
Od 1. januára 2022 bude daňový úrad sám registrovať daňovníkov na daň z príjmov. Budú medzi nich patriť aj občianske združenia. Tie bude daňový úrad automaticky registrovať na daň z príjmov na základe ich zápisu do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci.

Od dane z príjmov sú oslobodené príjmy občianskeho združenia plynúce z činnosti, na ktorej účel toto občianske združenie vzniklo.

Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie vtedy, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov (napríklad podiel zaplatenej dane alebo dary)

Vždy podávať daňové priznanie musí občianske združenie, ktoré bude mať príjmy z činnosti, na ktorej účel vzniklo (aj napriek tomu, že sú oslobodené od dane z príjmov), a takisto aj občianske združenie, ktoré bude vykonávať podnikateľskú činnosť.
___________________________________________________________
Neziskovky a nadácie podľa mňa môžu zhodnocovať volné peniaze, ale cez licencované subjekty. Sami to podľa mňa u nás robiť nemôžu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Cybersoc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2022 11:18 am

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa Cybersoc »

Ja nechcem vyberat peniaze za skolenia. Tie budem robit zdarma.
Pre ucel skoleni vsak budem mat zriadeny ucet u brokera, kde budem vykonavat trading za ucelom skolenia, nie za ucelom zisku.
tym padom nesplnam jednu z hlavnych podmienok podnikania.
Peniaze pripadne zarobene, nechcem vyuzivat pre seba, ostanu v OZ pre ucely OZ.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja by som to presiel s danovym poradcom a ked ta on obrani pred DU je to v pohode.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
danno
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa danno »

Ucet u brokera si mozes zriadit a obchodovat na demo ucte, to ma skor edukativny ucinok.
Cybersoc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2022 11:18 am

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa Cybersoc »

osamely chodec napísal: St 30 03, 2022 11:27 am Ja by som to presiel s danovym poradcom a ked ta on obrani pred DU je to v pohode.
vies odporucit dobreho?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pozri si v Tvojom bydlisku podla zoznamu komory danovych poradcov
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa rmaly »

podla mna je to ako keby chcela "socialna pracovnicka" pri Slovnafte DU presvedcit, ze ona neslape, ona robi sex educ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa JUGGLER »

skôr by som hľadal právne poradenstvo ohľadom foriem a oprávnenosti podnikania. To čo sa ja snažil vysvetliť laicky ti právnik vysvetlí fundovane. Zdaňovanie je až sekundárny problém. Predbežne môžeš použiť aj online poradňu, kde ti podľa mňa hned povedia, že ako neziskovka to nemôžeš robiť:

https://admin.ficek.sk/online-pravna-poradna

https://www.verdikto.sk/pravna-poradna? ... dgEALw_wcB

https://oslegal.sk/online-pravna-poradna/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Cybersoc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2022 11:18 am

Re: Obchodovanie na ucet neziskovky

Príspevok od používateľa Cybersoc »

som sa hecol a napisal na financnu spravu, odpoved: :D

"ak daňovník nezriadený alebo nezaložený na podnikanie (občianske združenie) dosiahne príjem z činností na ktorú bol zriadený (ukážkové služby brokera, vzdelávacie aktivity) a tento príjem súvisí so základnou činnosťou daňovníka určenou v stanovách občianskeho združenia (teda občianske združenie nedosahuje tento príjem na základe činností, ktoré sú podnikaním v zmysle § 2 Obchodného zákonníka ), ide o príjem, ktorý je predmetom dane, ale zároveň je tento príjem od dane oslobodený podľa § 13 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov., tzn., že tieto príjmy nie sú zdaniteľnými príjmami podľa 2 písm. h) zákona o dani z príjmov.

Zároveň Vám k uvedenej problematike dávame do pozornosti Informáciu č. 7/PO/2022/IM, ktorá je verejne prístupná na portáli finančnej správy www.financnasprava.sk- Informácia k daňovníkom nezriadeným alebo nezaloženým na podnikanie, daňová a účtovná problematika, link:

http://www.financnasprava.sk//_img/pfse ... skovky.pdf "
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"