DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nejak sme zabudli, že je už apríl...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 02 04, 2022 8:30 am Už sa na to nemôžem pozerať, ako sa rozpadá toto fórum. Fakt, keď sa tu vrátim po vojne na Ukrajine, nebude tu s kým diskutovať. :roll:
V čom je problém? Že tu prišlo zopár nových nickov a dvaja-traja starí sa k nim pridali a v kuse sa adminovi sťažujú a admin berie vážne ich sťažnosti? A potom, keď už to nezvládajú, tak sa nechajú vymazať?

Pochybujem, že sa tu sťažujú starí harcovníci z tohto fóra.
Čau Jogo. Som veľmi rád, že si sa objavil.
Prosím ťa, nevyhodnotil by si Dominika? Presuniem ti jeho výsledok do príslušného vlákna. Dík :beer:

Aj mne sa vidí, že naša sloboda slova a dlhé roky necenzurovaných diskusií končia. Nemôžem sa zmieriť s tým, že musíme držať huby a diskutovať výlučne k téme financií, ekonomiky, obchodovania a investovania na svetových finančných trhoch.

Som teraz zaneprázdnený vyhodnotením hitparády, ale potom zariadím, aby sme my stará garda šli do disentu. Budeme si debatovať o hocičom. Takisto by sa mi páčil denný pokec v štýle ,,speakers corner,, kde by si mohol prísť pokecať hocikto registrovaný + prihlásený a kto neznesie slobodu názoru a nebude sa chovať slušne - ten bude vylúčený. Preštudoval som podmienky, že sa tu dá zriadiť súkromné fórum, len zatiaľ neviem ako:

Čo sú používateľské skupiny?
Používateľské skupiny sú cestou, ktorou administrátori môžu používateľom priradiť skupiny. Každý používateľ môže patriť do niekoľkých skupín a každej skupine môže byť definovaný individuálny prístup. To umožňuje administrátorom ľahšie nastaviť niekoľko používateľov ako moderátorov fóra alebo im dať prístup na súkromné fórum, atď.

Ako sa môžem zapojiť do používateľskej skupiny?
Pre pripojenie sa do používateľskej skupiny stačí kliknúť na odkaz používateľské skupiny (väčšinou sa nachádza v hornej časti stránky, ale nemusí to byť pravidlom) a potom si môžete prezrieť všetky skupiny. Nie všetky skupiny majú otvorený prístup, niektoré sú uzavreté a niektoré majú utajené členstvo. Pokiaľ je skupina otvorená, môžete žiadať o zaradenie kliknutím na príslušné tlačítko. Moderátor používateľskej skupiny musí vašu žiadosť schváliť a môže sa vás spýtať na dôvody, prečo chcete do skupiny vstúpiť. Prosím, nenadávajte moderátorovi, pokiaľ vašej žiadosti nevyhovie. Má svoj dôvod.

Ako sa stanem moderátorom používateľskej skupiny?
Používateľské skupiny sú pôvodne vytvorené administrátorom a môžu taktiež ustanoviť moderátora. Ak máte záujem vytvoriť používateľskú skupinu, potom ako prvého kontaktujte administrátora súkromnou správou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

JUGGLER napísal: So 02 04, 2022 6:54 pm
Čo sú používateľské skupiny?
Používateľské skupiny sú cestou, ktorou administrátori môžu používateľom priradiť skupiny. Každý používateľ môže patriť do niekoľkých skupín a každej skupine môže byť definovaný individuálny prístup. To umožňuje administrátorom ľahšie nastaviť niekoľko používateľov ako moderátorov fóra alebo im dať prístup na súkromné fórum, atď.

Ako sa môžem zapojiť do používateľskej skupiny?
Pre pripojenie sa do používateľskej skupiny stačí kliknúť na odkaz používateľské skupiny (väčšinou sa nachádza v hornej časti stránky, ale nemusí to byť pravidlom) a potom si môžete prezrieť všetky skupiny. Nie všetky skupiny majú otvorený prístup, niektoré sú uzavreté a niektoré majú utajené členstvo. Pokiaľ je skupina otvorená, môžete žiadať o zaradenie kliknutím na príslušné tlačítko. Moderátor používateľskej skupiny musí vašu žiadosť schváliť a môže sa vás spýtať na dôvody, prečo chcete do skupiny vstúpiť. Prosím, nenadávajte moderátorovi, pokiaľ vašej žiadosti nevyhovie. Má svoj dôvod.

Ako sa stanem moderátorom používateľskej skupiny?
Používateľské skupiny sú pôvodne vytvorené administrátorom a môžu taktiež ustanoviť moderátora. Ak máte záujem vytvoriť používateľskú skupinu, potom ako prvého kontaktujte administrátora súkromnou správou.

Kde si našiel Juggler tento text? To máš z nejakého fóra? Daj link prosím. Ja sa s tým trápim cez zahraničné weby a fóra, ale nerozumiem ako na to, rovno by som napísal adminovi ako to spraviť.

Vďaka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu u nás. Vo FAQ: app.php/help/faq
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Och :) Nemáme updejtované fórum, a práve s tou aktualizáciou som čítal problémy.

Poprosil som ale andreho, aby s tým helfol, tak snáď sa ozve, jemu nemám problém dať svoje meno heslo, aby to nastavil (už sme zopár vecí spolu takto riešili).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavé je, že tu vidím ,,moderátorský panel,, ale na smartinvestorovi mám okrem moderatórskeho aj ,,administrátorský panel,,.
A práve cez admin panel sa také veci robia, teda podľa mňa. Súkromné fórum vraj bolo aj v starej verzii ako-investovať a dokonca si pametám že sme uzamknuté vlákna mali aj niekedy v 2003 na traders.cz. Na traders sme mali dokonca zvláštne okienko na DENNÝ CHAT pod fórom, kde sme kecali o hocičom a každý príspevok sa automaticky vymazával po týždni. Podľa mňa tieto možnosti sú štandardom v každej verzii. Divil by som sa, že to čo sme mali pred 10 rokmi, dokonca pred 20 rokmi by v tejto verzii nebolo. Hoci svet v niektorých veciach ide takto pozadu, presne ako sa ľudom vymývajú mozgy, že o niektorých veciach nesmú rozprávať...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jasné, lebo tu si nastavený odjakživa ako moderátor a na svojom fóre máš evidentne aj admin oprávnenia.

Áno cez admin oprávnenie sa to dá jedine spraviť, lenže ako (?), nie je to ani podľa toho mála informácií tak ľahké. Andre mi odpísal, pozrie sa na to zajtra. Kedysi boli takéto privátne fóra aj tu, pamätám si minimálne 2.

PS: Hej ten chat si pamätám, bolo to super hlavne na makrá a zverejňovačky, ale tu si to neviem predstaviť momentálne, alebo skôr už v dnešnej dobe. Bežné chaty má každý už v mobile... bolo by to len samé "haló je tu niekto?... bol to AJAX chat a hej ten plugin je evidentne stále k dispozícii. Kľudne som ale za, ak v tom nájdete nejaký zmysel... tých 10 dní sa dá určite obmedziť aj na menej.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: So 02 04, 2022 7:38 pm Jasné, lebo tu si nastavený odjakživa ako moderátor a na svojom fóre máš evidentne aj admin oprávnenia.
Aha OK. Tak to nechaj spraviť niekomu ako andre, alebo tilbur. Neponáhľa to. S tým novým pravidlom, že ,,toto diskusné fórum je určené výlučne na diskusiu k téme financií, ekonomiky, obchodovania a investovania na svetových finančných trhoch,, si znížiš návštevnosť. Ľudia sa budú báť diskutovať k iným témam a Max mal pravdu, že tých tém je veľa. Stačilo sa prispôsobiť ,,mimoriadnej situácii,, a zakázať príspevky, ktoré svojím obsahom schvaľujú, podporujú, či propagujú ruskú vojnovú inváziu na Ukrajinu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Aj andre aj Tilbur je tu presne tak ako ty - moderátor, oni tiež nemajú admina. Ja preto vždy, keď potrebujem niečo nastaviť/spraviť v admine a neviem to, dám svoj prístup andremu. Od čias Filipa tu bol zrejme admin len on, niečo sa mi marí, že s tým bol aj nejaký problém u nás pri začiatku reštartu, ale to si nepamätám presne (len sa mi čosi marí), ja mám síce admina, ale tiež nie úplne toho najvyššieho, niektoré veci ako napríklad pridať iného človeka ako admina, nemôžem (nemám na to povolenie), takéhoto "super" admina má len spoločník.

K druhému odpíšem neskôr, sorry mám niečo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: So 02 04, 2022 6:54 pm Prosím ťa, nevyhodnotil by si Dominika? Presuniem ti jeho výsledok do príslušného vlákna. Dík :beer:
Už minule sme vyhodnocovanie Domina uzavreli tak, že sa bude brať do hitparády údaje z Finaxu, kde zverejňujú ako kumulatívne tak aj TWR zhodnotenie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JUGGLER napísal: So 02 04, 2022 8:02 pm S tým novým pravidlom, že ,,toto diskusné fórum je určené výlučne na diskusiu k téme financií, ekonomiky, obchodovania a investovania na svetových finančných trhoch,, si znížiš návštevnosť. Ľudia sa budú báť diskutovať k iným témam a Max mal pravdu, že tých tém je veľa. Stačilo sa prispôsobiť ,,mimoriadnej situácii,, a zakázať príspevky, ktoré svojím obsahom schvaľujú, podporujú, či propagujú ruskú vojnovú inváziu na Ukrajinu.
>99% ludi necita pravidla :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 02 04, 2022 8:33 pm Už minule sme vyhodnocovanie Domina uzavreli tak, že sa bude brať do hitparády údaje z Finaxu, kde zverejňujú ako kumulatívne tak aj TWR zhodnotenie.
Ale ktorý, lebo je tam pol % rozdiel.
Ja som za TWR. Sranda je, že ja mám vo výpise od brokera TWR cumulative :lol:

Ked pozriem graf dominika, tak tými dokupmi si pekne zvyšuje krivku. Toho roku to klesá, ale laik má dojem, že on len stúpa a stúpa...
Prílohy
Dominik horolezec.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: So 02 04, 2022 9:13 pm
jogo napísal: So 02 04, 2022 8:33 pm Už minule sme vyhodnocovanie Domina uzavreli tak, že sa bude brať do hitparády údaje z Finaxu, kde zverejňujú ako kumulatívne tak aj TWR zhodnotenie.
Ale ktorý, lebo je tam pol % rozdiel.
Ja som za TWR. Sranda je, že ja mám vo výpise od brokera TWR cumulative :lol:

Ked pozriem graf dominika, tak tými dokupmi si pekne zvyšuje krivku. Toho roku to klesá, ale laik má dojem, že on len stúpa a stúpa...
TWR, lebo ten udávajú aj fondy a nedá sa "vylepšiť" dokladaním peňazí na účet, ako som to zistil pri Adamovej DCA.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Jaroslav, čo s Tebou. To nevie ani dedo vševedo. Nechutná situácia pre admina. Ale ok, vyhovel som všetkým pred Tebou, bolo by v rozpore s ľudskosťou nevyhovieť aj Tebe. Chcem ale, aby ste vedeli, že ma nútite do krokov, ktoré nerobím vôbec rád. O rok tu takto budeme 5ti.
Tomas, prosim ta, najdi si pocas tyzdna cas a najdi si cas na vyhovenie mojej ziadosti vymazat mi nick aj z historiou mojich prispevkov. Rad mavam rozrobene veci dokoncene.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pracuje sa na experimentalnom rieseni ohladom bezkonfliktnych diskusii na fore - tak odchod odkladam. Sorry Mirror.
Na druhu stranu, ku konfrontaciam medzi nami by uz nemalo prichadzat; takze vsetko OK.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

p.s. este stale sa ma byt 5 ci 10% povod PHM na rastlinnej baze ? ci uz je to zrusene ? Ja len ze olejova kriza - aby sme neplytvali olejnatymi plodinami
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ti blazni v EU su schopni to zdvihnut na 20% , podla mna :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 987
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 132 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa wladas »

Glogol napísal: St 06 04, 2022 4:52 pm p.s. este stale sa ma byt 5 ci 10% povod PHM na rastlinnej baze ? ci uz je to zrusene ?
Ma byt? 5% bolo uz davno a na 10% to zvihli od 2020
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

wladas napísal: St 06 04, 2022 6:23 pm
Glogol napísal: St 06 04, 2022 4:52 pm p.s. este stale sa ma byt 5 ci 10% povod PHM na rastlinnej baze ? ci uz je to zrusene ?
Ma byt? 5% bolo uz davno a na 10% to zvihli od 2020
Tak rezervy by sa dali najst. Stali zrusit len limit. Osobne aj tak tankujem len ten kde je toho menej.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V nedávnej debate Sulik - Pele ohladom plynu a ropy sa mi vidí, že Sulík povedal, že s tým nič nechystajú, lebo by to len prinieslo zdraženie a väčšie množstvo čistého paliva. Práve v tom sme asi sebestační, kdežto za ruskú ropu musíme nájsť náhradu.

Sulík povedal, že keby sme ťažili vlastný urán tak máme zásoby na 50 rokov.
Sulík povedal, že budeme platiť v rubloch, lebo ináč by padla ekonomika a na druhý deň to Heger negoval.

P.S. môj názor: všetci budú platiť v eurách, ale cena ruského plynu a ropy bude v rubloch. To isté ako kupujeme komodity v USD, ale ked USD posilní, alebo EUR oslabí, tak nás to stojí viac eúr.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: St 06 04, 2022 11:34 pm P.S. môj názor: všetci budú platiť v eurách, ale cena ruského plynu a ropy bude v rubloch. To isté ako kupujeme komodity v USD, ale ked USD posilní, alebo EUR oslabí, tak nás to stojí viac eúr.
Lenze tie zaplatene EUR a USD za rusky plyn uz nebude mat USA ani EU moznost zmrazit. Tak ako ma moznost doteraz, kedze korespondencnou bankou platby v EUR a USD je pre rusku banku vzdy nejaka banka v USA alebo EU. Takto europska banka od ruskej kupi ruble a nadvladu nad tymi rublami, ktore kupi europska banka bude mat uz ruska banka (bude mat moznost ich zmrazit a zamedzit europskej alebo americkej banke disponovanie s nimi).

Aspon tak to chapem ja.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Zdravym »

Tak k tym PHM je "najvtipnejsi" tento graf :roll:
Capture.PNG
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Aspon ze spotrebna dan je stanovena ako XY EUR/1000l a nie ze 50% navrch.
Sadzba spotrebnej dane z minerálneho oleja je ustanovená takto:
motorový benzín v závislosti podľa druhu
vo výške 514,00 eura/ 1 000 l,
vo výške 597,49 eura/ 1 000 l,
stredný olej (napr. letecký benzín) vo výške 481,31 eura/ 1 000 l,
plynový olej (motorová nafta) vo výške 368,00 eura/ 1 000 l,
vykurovací olej vo výške 111,50 eura/ 1 000 kg
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zdroj: Reuters.com: https://www.reuters.com/world/middle-ea ... 022-04-07/
Yemen president cedes powers to council as Saudi Arabia pushes to end war.
Podla Wikipedie, vojna v Jemene si vyziadala 150-tisic zivotov, z toho 85-tisic deti mrtvych od hladu.
Vyse 14500 civilistov zabitych priamo vojenskymi aktivitami.
Zdroj: https://acleddata.com/10-conflicts-to-w ... 022/yemen/



Zdroj: https://oec.world/en/profile/country/sau
In 2020 Saudi Arabia was the number 20 economy in the world in terms of GDP.

The top exports of Saudi Arabia are Crude Petroleum ($95.7B), Refined Petroleum ($10.7B), Ethylene Polymers ($9.17B), Propylene Polymers ($5.28B), and Acyclic Alcohols ($3.22B), exporting mostly to China ($33.4B), India ($16.8B), Japan ($16.3B), South Korea ($14.4B), and United Arab Emirates ($9.21B).

The top imports of Saudi Arabia are Cars ($11.2B), Broadcasting Equipment ($5.5B), Refined Petroleum ($3.86B), Packaged Medicaments ($3.14B), and Telephones ($2.38B), importing mostly from China ($31.8B), United Arab Emirates ($18B), United States ($10.8B), Germany ($6.79B), and India ($6.37B).
Nas zakaznik, nas pan. Ak pride na lamanie chleba, nie je zase az take iste, ze UAE sa postavia za zaujmy USA a nie radsej za zaujmy Ciny.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Zdravym »

Fiha, of topic temy nam zacali dnes nejako zit :lol: investicie ucividne zaujimaju aj nasich cinskych bratov a sestry :roll: :beer:
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zdroj: https://www.theepochtimes.com/us-navy-i ... 89961.html
The U.S. Navy wants to decommission nine ships in the Freedom-class of littoral combat ships—warships that cost about $4.5 billion altogether to build. The Navy wants to scrap 24 ships, including five cruisers and a pair of Los Angeles-class submarines, as part of its cost-cutting needed to maintain the existing fleet and build modern warships. Those cuts surpass the proposed nine ships to be built. Most of them are older vessels. However, the littoral combat ships that are targeted are young. The oldest of them is 10 years old.

“It’s not a little crappy ship. It does what it was supposed to do. What it was supposed to do isn’t enough for the kind of threats that we face today,” said Thompson, from the Lexington Institute. In the Navy’s defense, threats shifted swiftly from the Cold War to the war on terror to the current Great Power Competition in which Russia and China are asserting themselves, he said.

Congress must sign off on the Navy’s proposal to decommission ships ahead of their projected service life.
U.S. Rep. Rob Wittman (R-Va.), suggested the ship cuts were “grossly irresponsible” when the U.S. Navy has dipped from 318 ships to 297, while the Chinese fleet has grown from 210 to 360 ships over the past two decades.
Defense Secretary Lloyd Austin and Army Gen. Mark Milley said it’s important to focus on the Navy’s capabilities rather than the size of its fleet.
Vyzera to, ze US NAVY uz nema neobmedzene zdroje a prichadza na skrty. Vsetci dobre pozname z firiem a fabrik, v akom obdobi sa temou dna stava "setrenie a ekonomicky udrzatelna prevadzka".
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

Zacinam mat blby pocit zo zapadnej jednoty. Trudeau a Biden ze genocida. Macron nie a uz ho Zelensky kritizuje. O LePenovej ani nehovorim. Vsetci co hovoria ze ci francuzi ci slovaci ci madari by mali byt na prvom mieste su v podstate putinovci a chcu mier t.j. aby UA odstupilla cast uzemia Rusom. Ale ponizenie nemeckeho prezidenta ze nie navsteva je slna kava aj na mna. Zda sa ze teraz bude povinne sa vyjadrit ci genocida ci nie. Aj ked Zelenskeho chapem, nemecko francuzsku podporu potrebovat bude, nemal by az tak tlacit na pilu a odhanat ich od seba.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nuz USA+UK a Brusel Zelenskemu predsa uz v januari-februari 2022 dali jasne najavo, ze s "moralnou podporou" pocitat moze, aj ze budu uvalovat sankcie. Ale ze s vojenskou pomocou pojdu velmi pozvolna. Priamu vobec a nepriamu len do takej miery, aby sa boje nerozsirili aj mimo Ukrajiny.

Trebars ak by zostrelili prve Ruske lietadlo stihackou zo Sliacu alebo polskeho letiska, riskovali by znicenie toho letiska a prerastenie vojny potencialne az k prvym atomovkam a nasledne vela atomovkam.

Cize Zelensky si mal prepocitat, ked mal 10000 vojakov a ide proti nemu niekto s 20000, ci nema radsej ziadat o mier kym je ten protivnik este daleko.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zdroj: Reuters.com
Russia says blast cripples Black Sea flagship, Ukraine claims missile strike.

V kazdom pripade, ci uz sa jednalo amaterske narabanie s municiou na ruskej lodi, alebo zbytocne priblizenie sa do dosahu ukrajinskych rakiet alebo zasiahnutie lode nejakou sofistikovanejsou raketou pri dostatocnom dodrzani odstupu lode od Ukrajiny - v kazdom pripade to bude pre Rusko draha zalezitost. Dnes nemaju dobry den.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Takze ten kriznik Moskva sa im vraj potopil, ked ho tahali do Sevastopolu na opravu. A zrejme aj so vsetkymi tymi drahymi raketami dlheho doletu.
Myslim, ze to dnes Rusi dost zorali a mozno bude mat z toho niekto aj vojensky sud.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 212
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Murosik »

Hlavne keď si človek predstaví, zle pomerne lacné zariadenie zničilo vojenskú techniku za desiatky až stovky miliónov eur
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rusi si uz sami znicili ponorku Kursk aj s myslim 119 namornikmi, ja ich jedinej lietadlovej lodi si pri opravach sposobili ohen, ktori hasili 2 dni a prisli o zivot 2 ludia. Tipujem ze aj na tejto Moskve im bud vybuchla raketa, ktoru sa snazili vystrelit, alebo niekomu sa z paletaku zgulol nejaky vsedny kus municie :) :( :(.
No a teraz mozu danovy poplatnici platit. Akoby si odpalili nejaku fabriku zamestnavajucu 500 ludi naplnenu (na ich pomery) najmodernejsou elektronikou.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Franto napísal: Po 18 04, 2022 9:07 pm Rozhovor s Róbertom Bezákom:
https://www.youtube.com/watch?v=i2ZdL6Z5rwE

Povie čomu sa momentálne venuje, ale aj ako vníma obdobie pandémie či vojny, kedy nám je umieranie bližšie ako kedykoľvek predtým. Ako vníma rastúcu nenávisť Slovákov k Ukrajincom, ktorí k nám utekajú pred vojnou? Bezák hovorí, že nerozumie, ako môže niekto tvrdiť, že sa máme najskôr postarať sami o seba. „Veď tak či tak sa staráme o seba, Bože môj. Ja keď vidím tých chudákov, ako vyzerajú tie mestá alebo dedinky, keď vidím tých ľudí, ako plačú nad hrobmi... Môžeme to porovnávať s tým, že benzín je drahší o 50 centov?“ O Rusku sa vyjadril, že nie je konzervatívnou krajinou. „Rusko samo osebe nie je konzervatívna krajina. Sami o sebe hovoria, koľko tam majú alkoholizmu, ako prví schválili zákon o interrupciách. Tí obrovskí boháči majú lode za 500 - 600 miliónov.“



Rozhovor s Árpádom Soltészom
https://www.youtube.com/watch?v=WpA95rbsoc4

„Žiaľ vyzerá to tak, že väčšina Maďarov si povedala, že lacné kúrenie, nafta a benzín sú pre nich osobne dôležitejšie ako znásilnené bábätká na Ukrajine. Hlasovali za Orbána priamo vtedy, kedy prichádzali obrázky z Buče,“ hovorí Arpád Soltész v najnovšom rozhovore Startitup Diskusný Klub. V čom prirovnáva Slovákov k Maďarom a ako to podľa neho dopadne na Ukrajine? „Je úplne jasné, že Rusko nedokáže vyhrať túto vojnu. Ukrajinci nebudú ochotní pustiť ani centimeter štvorcový svojej krajiny,“ tvrdí Soltész a dodáva, že legendárne červené tlačítko na stole neexistuje, pretože za jadrovým útokom je tisíce úkonov, ktoré treba spraviť. Podľa Soltésza západné krajiny nemajú odvahu a čakajú, kým sa rozhodne Putin. Čo hovorí na slovenských politikov, ktorí hovoria o mierových riešeniach, ako momentálne hodnotí Fica, Pellegriniho či Hegera? Má aktuálna vláda šancu získať späť dôveru ľudí? „Gestá sú vo vojne nesmierne dôležité. Dúfam, že im dáme aj tie MiGy. Heger sa dokáže učiť a reflektovať svoje chyby.“
Skvelý výber článkov, Franto. :like:
Oboch si rád vždy vypočujem alebo prečítam ich články.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ma dokaz, ze su znasilnene babatka na UA ?

https://sofrep.com/news/russian-solider ... t-ukraine/

Ako pomoze UA a ich babatkam, ked pomrznu Madari?

Mam taky pocit, ze tito ludia v tychto rozhovoroch, by boli najradsej, ak by sa Madari rovno zabili samovrazdou - mali by nulovy odber. Podobny pocit som mal z ich nazorov aj pocas korony, lebo mrtvy clovek uz nezatazuje nikoho, ani zdravotnictvo.

EDIT:
Aj k tomu benzinu, tankuje? Tak je fuk, ci je drahsi, podporuje zlo. Alebo ako si to predstavuje? Ze tym, ze teraz niekto zdvihne cenu benzinu o 50c za liter vyssie, tak sa vypne kohutik z RU? Nic v zlom, ale cim sa ten clovek zivi ? Ma deti, ma hypoteku?
Mam napad, nebudeme tankovat! Ale ani sanitky, ani hasici, ani policajti, len co vojaci?
Mam protiotazku.
Ubudne z banky, ak odpusti hypoteky, pretoze je benzin drahsi o 50centov a daruje ludom zimne bundy, aby nemuseli v domoch a bytoch kurit? Bude sanovat taku stavbu, ktora "premrzne"? Ubudne z nich, ak by toto Banky urobili ?
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Franto napísal: Po 18 04, 2022 9:07 pm Ukrajinci nebudú ochotní pustiť ani centimeter štvorcový svojej krajiny,“ tvrdí Soltész a dodáva, že legendárne červené tlačítko na stole neexistuje, pretože za jadrovým útokom je tisíce úkonov, ktoré treba spraviť.
Ak z USA a UK vyletia ICBM smerom na Rusko a Cinu, tak behom 15 minut bude tych "1000 ukonov" vybavenych, a ruske a cinske ICBM poletia smerom na USA a Londyn. To je zakladna logika a ak niekto spochybnuje, ze taka reakcia je pripravena a realisticka, tak to musi byt blazon. Moze sa volat hoci aj Soltesz.
To moze rovno spochybnovat, ze Americania by nedokazali hodit atomovky na Hirosimu a Nagasaki, ze ved tam by bolo kopa civilov a vyzadovalo by to tisicky ukonov.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

SYDNEY/BEIJING, April 19 (Reuters) - China said on Tuesday it had signed a security pact with the Solomon Islands, a move set to heighten the concerns of the United States and allies Australia and New Zealand about growing Chinese influence in a region traditionally under their sway.
Rad by som len podotkol, ze Salamunove ostrovy bol maximalny bod japonskej expanzie pocas druhej svetovej a ze prve pozemne vitazstvo US army nad Japoncami sa odohralo prave na Salamunovych ostrovoch (bitka o Guadalcanal, druha polovica 1942 - v rovnakom case prebiehala bitka o Stalingrad v Europe).
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Neuveritelne:

1. Babybox bez signalu.
2. "Univerzitna" nemocnica.
3. "Najlepsia" SK detska nemocncica.

Signál z babyboxu nefungoval. Novorozence našli po několika dnech mrtvého

V CR su neustale babyboxy monitorovane pomocou CCTV. To nie je zopar stovak € na instalaciu kamier? To nikoho nenapadne? Nemam velku mienku o SK zdravotnictve, ale come on.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15773
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hm..nehackli to rusi? :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Max100 »

Adammd napísal: Ut 19 04, 2022 8:11 pm Neuveritelne:

1. Babybox bez signalu.
2. "Univerzitna" nemocnica.
3. "Najlepsia" SK detska nemocncica.

Signál z babyboxu nefungoval. Novorozence našli po několika dnech mrtvého

V CR su neustale babyboxy monitorovane pomocou CCTV. To nie je zopar stovak € na instalaciu kamier? To nikoho nenapadne? Nemam velku mienku o SK zdravotnictve, ale come on.

Ale hlavna vec,ze hovorkyna tvrdila,ze pravidelne hniezdo kontroluju,ale v akych intervaloch uz hapkala,ze nevie.Tu by som bol za najprisnejsie potrestanie.Ved to by mali(podla mna)kontrolovat kazde 4 hodiny.Ale ako to u nas chodi,zistia,ze dieta uz bolo vlozene do hniezda mrtve.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Max100 »

Inac kamery tam su uz 2 roky.
Nemocnica, ktorej je hniezdo záchrany darované, sa zaväzuje starať nielen o dieťa, ale aj funkčnosť a hygienu samotného hniezda. Zabezpečenie funkčnosti systému spočíva v pravidelnom overovaní funkčnosti, teda v overovaní toho, či sa po každom otvorení hniezda rozozvučí alarm na novorodeneckom oddelení, čo je pre personál nemocnice signál počkať päť minút a následne hniezdo skontrolovať.

"Pred vyše dvomi rokmi sme technicky vylepšovali hniezda záchrany tým, že sme ich napojili na kamerový systém, takže každá nemocnica môže sledovať vnútro hniezda (položené dieťa) aj cez kameru, ktorú môže nechať viditeľnú na ploche počítača pri 24-hodinovej službe na novorodeneckom oddelení a má možnosť neustále periférne sledovať hniezdo záchrany zvnútra," zdôraznilo združenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"