DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Odporucanie OSN sa pred par rokmi znazilo zrusit babyboxy. Lebo vraj matka nedala tomu dietatu "identitu". V CR a SR bola proti tomu vlna odporu, tak sa nezrusili. Tento pripad (dufajme ze nie umyselne vykonstruovany) moze byt pouzity na zasiatie nedovery k babyboxom a teda dalsi krok v snahe zrusit ich.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Viem, źe pre niekho je dennikn mainstream a pre niekoho dokonca konšpiračný dennik.
Píše ale, Martin M. Šimečka. Dodám len, že to je smutné :(
Prílohy
Tretina ľudí považuje spolu s Ruskom našu republiku za svojho nepriateľa.pdf
(60.18 KiB) 77 stiahnutia
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja by som tiez nesiel bojovat. Pre koho, pre slovenske elity a ich deticky, aby si mohli v klude uzivat ich poctive majetky? A kto sa postara o moje deti a rodinu, ked niekde skapem na fronte?
Nech elity robia vsetko pre to, aby vojna nebola a mohli sme v klude platit dane.
A mame predsa profi armadu.

A co sa tyka afinity k Rusku, neviem odkial ma Simecka udaje, ale davam prednost SAV:
38,9 percent z nich odpovedalo, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (Európskej únie a Organizácie severoatlantickej zmluvy), 45,7 percenta respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom a 8,5 percenta si myslí, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska.
8,5% je nic, radikali vzdy budu, ci tu Rusko bude alebo nebude
Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa polovnik »

Adammd napísal: Št 21 04, 2022 2:43 pm Ja by som tiez nesiel bojovat. Pre koho, pre slovenske elity a ich deticky, aby si mohli v klude uzivat ich poctive majetky? A kto sa postara o moje deti a rodinu, ked niekde skapem na fronte?
Nech elity robia vsetko pre to, aby vojna nebola a mohli sme v klude platit dane.
A mame predsa profi armadu.
presne , politici by ako prvy zdrhli s rodinami za kopecky ,
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Amikom pomaly zacina skrkat v bachore....vzdy plati blizsia kosela ako kabat.
Biden má problém. Američané podporují Ukrajinu, ale válka už je začíná unavovat
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Keď sa už aj byvalý komunista začne modliť
Prílohy
149696AE-C41B-4270-9B8B-D8C51A63D945.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Murosik »

Adammd napísal: Št 21 04, 2022 2:43 pm Ja by som tiez nesiel bojovat. Pre koho, pre slovenske elity a ich deticky, aby si mohli v klude uzivat ich poctive majetky? A kto sa postara o moje deti a rodinu, ked niekde skapem na fronte?
Nech elity robia vsetko pre to, aby vojna nebola a mohli sme v klude platit dane.
A mame predsa profi armadu.

A co sa tyka afinity k Rusku, neviem odkial ma Simecka udaje, ale davam prednost SAV:
38,9 percent z nich odpovedalo, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (Európskej únie a Organizácie severoatlantickej zmluvy), 45,7 percenta respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom a 8,5 percenta si myslí, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska.
8,5% je nic, radikali vzdy budu, ci tu Rusko bude alebo nebude
Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.
So všetkým úplne súhlasím. Zalroveň vidno, ako mainstreamové média šíria konšpirácie a ohýbajú realitu.

No a za koho vo vojne bojovať? Hlavne za tých, čo budú počas vojny a tesne po vojne získavať rôzne štátne zákazky a bohatnúť na nich.
Štát sa vždy postaral len o špekulantov. A keďže ja som osoba, ktorá je od skorej mladosti zamestnaná, každú jednu korunu mi štát riadne zdanil, tak viem, že štátu nie som nič dlžný, ale on je naopak dosť dlžný mne. Zároveň je mi jasné, že od štátu nedostanem to, čo mi teraz sľubuje a teda nie je nič čo by som štátu dlžil. Takže fakt nevidím dôvod bojovať za náš štát a za to aby sa mohol niekto potom prisať na štaltny aparát. Počas vojny treba zbaliť seba aj rodinu a zdrhnúť do zahraničia. Slovensko je aj tak stratená krajina.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Murosik »

Murosik napísal: Pi 22 04, 2022 1:55 pm
Adammd napísal: Št 21 04, 2022 2:43 pm Ja by som tiez nesiel bojovat. Pre koho, pre slovenske elity a ich deticky, aby si mohli v klude uzivat ich poctive majetky? A kto sa postara o moje deti a rodinu, ked niekde skapem na fronte?
Nech elity robia vsetko pre to, aby vojna nebola a mohli sme v klude platit dane.
A mame predsa profi armadu.

A co sa tyka afinity k Rusku, neviem odkial ma Simecka udaje, ale davam prednost SAV:
38,9 percent z nich odpovedalo, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (Európskej únie a Organizácie severoatlantickej zmluvy), 45,7 percenta respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom a 8,5 percenta si myslí, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska.
8,5% je nic, radikali vzdy budu, ci tu Rusko bude alebo nebude
Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.
So všetkým úplne súhlasím. Zalroveň vidno, ako mainstreamové média šíria konšpirácie a ohýbajú realitu.

No a za koho vo vojne bojovať? Hlavne za tých, čo budú počas vojny a tesne po vojne získavať rôzne štátne zákazky a bohatnúť na nich. Samozrejme nemôžeme zabudnúť, aké rôzne vyznamenania a hmotné odmeny by sa im potom dávali za prínos štátu počas/po vojne.
Štát sa vždy postaral len o špekulantov. A keďže ja som osoba, ktorá je od skorej mladosti zamestnaná, každú jednu korunu mi štát riadne zdanil, tak viem, že štátu nie som nič dlžný, ale on je naopak dosť dlžný mne. Zároveň je mi jasné, že od štátu nedostanem to, čo mi teraz sľubuje a teda nie je nič čo by som štátu dlžil. Takže fakt nevidím dôvod bojovať za náš štát a za to aby sa mohol niekto potom prisať na štaltny aparát. Počas vojny treba zbaliť seba aj rodinu a zdrhnúť do zahraničia. Slovensko je aj tak stratená krajina.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa miror »

Plne s Vami suhlasim, kedysi som bol naivny a “narodovec” ale ako som spoznaval, co je stat, je to len prostriedok na sklbanie ovci a rozkradanie tychto prostriedkov tymi, co sa falosnostou a slubmi, ktore dopredu vedia, ze nesplnia, dostanu ku korytam. Riskovat zivot alebo zranenie pre nejakych potentatov, ktori z bezpecia exilu budu kazat o narode, je hlupost. Clovek chce zit tam, kde sa citi bezpecne a moze sa uplatnit a realizovat, je jedno pod hlavickou akej krajiny to bude, hlavne je aby sa citil bezpecne. Ved tu nam stat kradnu oblbnutim jednoduchsich ludi najprv Meciar, potom Fico a v dalsich volbach sa zas vrati, lebo krcmovy volici si nepamataju, co bolo minuly tyzden, nieto rok. Tiez rozkradacky miliard su nad ich chapanie a nevedia si to ani predstavit a mozu s nimi potom manipulovať. A za takych ma clovek bojovat ?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved ale stat vam dal cesty, chodniky :) sice rozbite, ale su tam.. :)
Co este dal stat. hm.. pomozte mi :)
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zvysne rezervy zemneho plynu na zemeguli:

https://www.worldometers.info/gas/gas-r ... y-country/

Russia 24.3%
Iran 17.3%
Qatar 12.5%
United States 5.3%
Saudi Arabia 4.2%

Rusko+Iran maju vyse 40% celosvetovych rezerv plynu.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Murosik »

iceberg8 napísal: Pi 22 04, 2022 3:31 pm Ved ale stat vam dal cesty, chodniky :) sice rozbite, ale su tam.. :)
Co este dal stat. hm.. pomozte mi :)
Nič ti nedal. Neviem ako ty, ale ja som zamestnanec, čo znamená, že z mojej ceny práce (čiže cena toho čo prinášam štátu, resp. koľko stojím zamestnávateľa) si štát každý mesiac zoberie takmer polovicu. Čiže beriem to tak, že za tieto peniaze mi štát dáva do užívania tú predraženú infraštruktúru.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Kosa »

Murosik napísal: Pi 22 04, 2022 2:08 pm
Murosik napísal: Pi 22 04, 2022 1:55 pm
Adammd napísal: Št 21 04, 2022 2:43 pm Ja by som tiez nesiel bojovat. Pre koho, pre slovenske elity a ich deticky, aby si mohli v klude uzivat ich poctive majetky? A kto sa postara o moje deti a rodinu, ked niekde skapem na fronte?
Nech elity robia vsetko pre to, aby vojna nebola a mohli sme v klude platit dane.
A mame predsa profi armadu.

A co sa tyka afinity k Rusku, neviem odkial ma Simecka udaje, ale davam prednost SAV:
38,9 percent z nich odpovedalo, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (Európskej únie a Organizácie severoatlantickej zmluvy), 45,7 percenta respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom a 8,5 percenta si myslí, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska.
8,5% je nic, radikali vzdy budu, ci tu Rusko bude alebo nebude
Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.
So všetkým úplne súhlasím. Zalroveň vidno, ako mainstreamové média šíria konšpirácie a ohýbajú realitu.

No a za koho vo vojne bojovať? Hlavne za tých, čo budú počas vojny a tesne po vojne získavať rôzne štátne zákazky a bohatnúť na nich. Samozrejme nemôžeme zabudnúť, aké rôzne vyznamenania a hmotné odmeny by sa im potom dávali za prínos štátu počas/po vojne.
Štát sa vždy postaral len o špekulantov. A keďže ja som osoba, ktorá je od skorej mladosti zamestnaná, každú jednu korunu mi štát riadne zdanil, tak viem, že štátu nie som nič dlžný, ale on je naopak dosť dlžný mne. Zároveň je mi jasné, že od štátu nedostanem to, čo mi teraz sľubuje a teda nie je nič čo by som štátu dlžil. Takže fakt nevidím dôvod bojovať za náš štát a za to aby sa mohol niekto potom prisať na štaltny aparát. Počas vojny treba zbaliť seba aj rodinu a zdrhnúť do zahraničia. Slovensko je aj tak stratená krajina.
Načo žijete v tejto krajine ? Hovoríte, že nepôjdete bojovať, snáď brániť sa. Ak nejaký agresor napadne krajinu v ktorej žijete, tak tu zanecháte starých rodičov, rodičov, príbuzných a pôjdete preč ? Otázka stojí aj tak, či bude kam a či to bude možné. A keď Vám bude agresor zabíjať rodičov, znásilňovať manželky a dcéry, tak Vy budete čo ? Takže napr. sa podriadite agresorovi, ktorý tu nastolí nový poriadok, napr. radikálny islam, šáriu, alebo niečo iné a Vy počkáte na niekoho iného nech to nejako zariadi ? Štát je tvorený obyvateľmi, ktorí v ňom chcú žiť, pracovať a zdielať určité hodnoty. Stratený je človek, ktorý zatracuje krajinu z ktorej pochádza.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Murosik »

Kosa napísal: Pi 22 04, 2022 5:31 pm
Načo žijete v tejto krajine ? Hovoríte, že nepôjdete bojovať, snáď brániť sa. Ak nejaký agresor napadne krajinu v ktorej žijete, tak tu zanecháte starých rodičov, rodičov, príbuzných a pôjdete preč ? Otázka stojí aj tak, či bude kam a či to bude možné. A keď Vám bude agresor zabíjať rodičov, znásilňovať manželky a dcéry, tak Vy budete čo ? Takže napr. sa podriadite agresorovi, ktorý tu nastolí nový poriadok, napr. radikálny islam, šáriu, alebo niečo iné a Vy počkáte na niekoho iného nech to nejako zariadi ? Štát je tvorený obyvateľmi, ktorí v ňom chcú žiť, pracovať a zdielať určité hodnoty. Stratený je človek, ktorý zatracuje krajinu z ktorej pochádza.
V prvom rade na to, aby tvoje argumenty, fungovali, si musel vytvoriť niekolko fiktívnych predpokladov, aby dávali zmysel.
V prvom rade, civilisti, ak sa vojensky/politicky neangažujú, tak nikoho veľmi nazujímajú. To je fakt. Naprieč vojenskou propagandou, kde sa hovorí o každej strane, ako zabíja civilistov a znalsilňuje (aby mali vojaci viac motivácie zabíjať), tak realita vacsinou nie je až taká hrozná, čo vyplýva aj z dobových záznamov počas svetových vojen. Teda pokiaľ išlo o boje civilizovanejších krajín. Znalsilnený boli vacsinou politicky a vojensky exponované osoby a ich rodiny. Ak sa niekto snaží cpať do politiky a vojny za ulčelom vlastného prospechu, musí aj toto riziko dajak akceptovať. Môj prípad to však rozhodne nie je.
Preto by som nemal problém tu svoju rodinu nechať, lebo ako civilistom by im veľa nehrozilo. Ak by so mnou chcela rodina ísť, bol by som len rád. Lenže viem akí sú starší ľudia (tu som doma, nikam nejdem) a neviem prečo by som sa mal podvolovať cudzím rozhodnutiam. Ja som zodpovedný hlavne za moju rodinu a druhé osoby nemajú čo riadiť moju rodinu.
Tým sa dostalvame k tomu, či je kam ísť. A áno, vždy je kam ísť. Väčšina vojen vôbec nie je ideologická. Také sme zamkli hádam len v minulom storočí. To sú vojny o moc a územie a teda prero sa to týka politikov, ktorí tieto veci chcú. Čiže ak iná mocnosť dobije krajinu, pre bežného občana sa vacsinou prakticky nič nemení. Max sa musí naučiť nový jazyk. Že si do zoradiť nová mocnosť dosadzuje svojich ľudí - no a čo, nič nové, to tu máme aj teraz. Keď vojna nie je ideologická, tak ani hypoteticky nehrozil, že by nebolo kam utiecť napríklad pred komunizmom, ktorý mi obmedzí slobodu pohybu. Ak by bola ideologická, tak by to len veľmi hypoteticky hrozilo. Ale že veeelmi hypoteticky. Ale ak by tu bola nejaká zvrátená ideológia (radikálny islam/komunizmus) tak by som sa jednoducho odsťahoval. Kto by to nespravil, jeho chyba
Paradoxné je, že argumentuješ ochranou rodiny. No na fronte by si ju veľmi neochránili. Za to doma, pri rodine, by si ju bol schopný ochrániť pred znásilnovačmi.
Táto krajina je zatratená sama, je to tu samí prospechár a nekompetentní politik. Sme jedny z najhorších vo všetkých oblastiach. Žiadne reformy, zadlžovanie bez rozmyslu kvoli sľubom populistov atd. ospravedlnit to moze len niekoho logicky neodovodnitelny pocit patriotizmu.
A preco tu som? Lebo mám celkom dobré zamestnanie a zároveň vzdelanie, ktoré je ťažko využiteľné v zahraničí. Vzdelanie som si nadobudol sám, študovať na výške som nemohol kvoli nefungujúcemu súdnictvu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kosa napísal: Pi 22 04, 2022 5:31 pm
Načo žijete v tejto krajine ? Hovoríte, že nepôjdete bojovať, snáď brániť sa. Ak nejaký agresor napadne krajinu v ktorej žijete, tak tu zanecháte starých rodičov, rodičov, príbuzných a pôjdete preč ? Otázka stojí aj tak, či bude kam a či to bude možné. A keď Vám bude agresor zabíjať rodičov, znásilňovať manželky a dcéry, tak Vy budete čo ? Takže napr. sa podriadite agresorovi, ktorý tu nastolí nový poriadok, napr. radikálny islam, šáriu, alebo niečo iné a Vy počkáte na niekoho iného nech to nejako zariadi ? Štát je tvorený obyvateľmi, ktorí v ňom chcú žiť, pracovať a zdielať určité hodnoty. Stratený je človek, ktorý zatracuje krajinu z ktorej pochádza.
A co robili diplomati UA voci RU ?

Ohladom hodnot, ja tu chcem zdielat hodnoty heterosexualne, prirodzenu rodinu. Pricom neodsudim nic ine, ale ani nepodporim na ukor heterosexuality. Ale akosi mi to samotni susedia (spoluobcania) a "vlastni" politici neodporucaju... Takze su to agresori?

Ono je uplne pochopitelne, co pises, ale tak ako nefunguje "rodina" (kolektivna zodpovednost) v makrosvete, funguje len v mikrosvete, tak nefunguej stat, aj ked sa tvari, ze funguje. Kto je vlastne ten stat? Tu sused, ktory mi neda spat, lebo peckuje hudbu noc co noc? Alebo ten dalsi, co spaluje slovenske peletky (rozumej PET flasa naplnena pilinami a zaliata motorovym olejom), pripadne firma, ktora ma okradla na zakazke? To ani nemusim spominat politikov..
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Kosa napísal: Pi 22 04, 2022 5:31 pm Načo žijete v tejto krajine ? Hovoríte, že nepôjdete bojovať, snáď brániť sa. Ak nejaký agresor napadne krajinu v ktorej žijete, tak tu zanecháte starých rodičov, rodičov, príbuzných a pôjdete preč ? Otázka stojí aj tak, či bude kam a či to bude možné.
Za prve - na zapade na to aby utiekla polovica mladych ludi z krajiny nie je treba ani vojna. Vid pobaltske krajiny. Mladi ludia utiekli za pozlatkom a rodicov a starych rodicov tam nechali na pospas osudu. Tak funguje zapad. Tam kde sa da teraz chvilu naryzovat, tam treba teraz na chvilku ist - a potom tam nechat mesto duchov ako to je v USA bezne.

Za druhe - nezijeme uz v stredoveku alebo za Napoleona, kedy sa palebna sila dosahovala konskriptom civilov a vystrelom salvy vo velkej formacii. V sucasnosti vojny vyhrava technika obsluhovana zopar profesionalmi - alebo teroristicky sposob boja, aky pouzivali ISIS a pouzivaju Ukrajinci - cize ze sa ozbrojenci zamiesaju medzi civilistov do husto obyvanej oblasti, aby ich bolo mozne nicit len za cenu nicenia civilov a obytnych oblasti.

Vsetci vojnovy stvaci nech si zoberu svoje zbrane, nech sa zakopu vo vojenskych obvodoch na strelniciach alebo na vojenskych letiskach a tam si mozu zabojovat do syta. A neotravovat beznych ludi. Staci ze nas zdanuju. A mi je uplne ukradnute, ci ma zdanuju ti proamericki alebo ti proruski prisluhovaci.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Budem sa Vám venovať čoskoro, len mi dovoľte dopozerať si to kino na trhu :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No to je trhak na tom trhu :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaroslav80 napísal: Pi 22 04, 2022 8:35 pm
Vsetci vojnovy stvaci nech si zoberu svoje zbrane, nech sa zakopu vo vojenskych obvodoch na strelniciach alebo na vojenskych letiskach a tam si mozu zabojovat do syta. A neotravovat beznych ludi. Staci ze nas zdanuju. A mi je uplne ukradnute, ci ma zdanuju ti proamericki alebo ti proruski prisluhovaci.
No to skor by si mohli zahrat nejaky counterstrike a podobne.. Alebo ako tu niekto navrhol, paintball :)
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@all: Nehádajte sa, nevsúvajte pravdu, nemá to význam. Každý ma inú hlavu. Nič tu navyše nevyriešite. Riešte finančný trh, tam si vieme dokonca pomôcť. :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vedto, co s tym trhom, dnes mam zelenu jedine XELU, paradoxne :) (dnes dala +0.0044) este DWAC PHUN a BABA, do toho na poslednu chvilku BBBY
same skvosty, a vsetko seriozne cervene more..
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Načo to staviaš na týchto blbostiach, čo si tu len zazrel?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trh podľa mňa pôjde dole a ešte podstatnejšie... najskôr dajú dole tie lows zo začiatku marca. Tam sa preberú všetci, že to nie je len taká malá korekcia. Ale to podľa mňa :) Ja vidím NQ na 10.000 v neďalekej dobe.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tomas, skor by si mohol dat nejaky tip o kolko rokov to vidis na nove "all time high" na SP500.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaja »

iceberg8 napísal: Pi 22 04, 2022 10:18 pm Vedto, co s tym trhom, dnes mam zelenu jedine XELU, paradoxne :) (dnes dala +0.0044) este DWAC PHUN a BABA, do toho na poslednu chvilku BBBY
same skvosty, a vsetko seriozne cervene more..
A to já jsem dneska spokojenej, po delší době trejdim a mám všechny trejdy v plusu a to jedu jen long :D
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

keď iba tip, tak 20
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

Fakt až 20 rokov? :shock:
Ja som práve rozmýšľal, že by to mohlo vyzerať takto: pokles niekde medzi 12-13.000 Nasdaq, potom zotavenie sa niekde k 15.000 a koncom roka/začiatkom budúceho znova pokles k 12-13.000, alebo príde ešte väčšia recesia a bude tých 10.000 až 8000 budúci rok.
Jaja, ty kde tipuješ tento rok pokles Nasdaq-u?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaja »

Martin7 napísal: Pi 22 04, 2022 11:20 pm Jaja, ty kde tipuješ tento rok pokles Nasdaq-u?
Fakt nevím, není to ani můj job. Záleží strašně moc na okolnostech, které jsou teď těžko předvídatelné. Svět je v extrémním pohybu, tak jsou jakékoli dlouhodobé predikce jen obyčejným tipováním jako u sportky. Ale 20 let je moc, nekvalifikovaně tipuju 1-7 let do new high (ale ten tip nemá žádnou vypovídací hodnotu).
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Sú to len tipy Martin, také z brucha :) snád sa nikto nebude nimi riadiť . Ale keď sa ma spýtali, zatipoval som. :) Nevidím to osobne dobre ten trh, ešte možno 1 výťah a následne vydýchnutie. Skôr ale nie. Nevidím zatiaľ žiaden super fundament na opätovný výťah, skôr naopak. Technológie po covide skapali. Dnes som čítal jednu peknú vetu: Len sa to budem snažiť iba nejak pospomínať a parafrázovať: "vyššie náklady, neustále sprísňovanie, už žiadne veľké stimuly". Myslím si, že po tom covide to je bublina, vyzerá to ako bublina.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaja »

Ale to jo, krátkodobě to taky nevidím s fundamentama vůbec dobře. Ale na druhou stranu - trh tvoří kapitál. Aby trh padl, musí někam kapitál odtéct. Kam by v dnešní inflační době mohl výrazným způsobem kapitál odtéct? Něco do spotřeby (a tím roztočit inflaci), ale na to je ho moc. Nemovitosti těžko. Komodity toho taky moc nepojmou, navíc s trhem jsou propojené. Cash taky není zrovna dobrý nápad. Možná dluhopisy, těžko říct, do nich nevidím.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Osobne si myslím, že ten fin. trh nebude úplne v poriadku na minimálne najbližších 10 rokov. Skúsim si premyslieť tvoje otázky. Každopádne mali sme tu historicky aj "sprostejšie" dekády.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak budu sluzby ako Facebook, Instagram, Windows, SWIFT, VISA funkcne, dostupne a rozsirene len v krajinach NATO, Australii, Japonsku a Juznej Amerike, teoreticky by mal ich vyznam klesnut a ich hodnota tiez. Dolarov sa da ale natlacit kopa a pred prezidentskymi volbami v USA, ak by demokraticka strana US chcela navodit dojem, ze vsetko ide hladko a uspory na dochodok maju Americania neohrozene, tak cez natlacene dolare by mohli vytvorit dalsi "all-time high" na SP500.
Co sa kupnej sily tyka, Japonsky scenar, ked sa Nikkei za 30 rokov vysplhal konecne na 70% jeho posledneho all-time high, nie je vyluceny. DAX to bude mat asi este problematickejsie nez SP500.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Minule nám dal jaroslav niekde linku na článok z jeruzalemPost. Bolo to fajn čítanie, o ktoré je škoda sa nepodeliť. Tak dávam tu ako čítanie na víkend. Pridaná hodnota: nie je to v hebrejčine, ani v angličtine, preložil som do SK :lol:

V roku 2018 v rámcii chystaných sankcií zverejnilo americké ministerstvo financií "Putinov zoznam".

Okrem iných , obsahuje aj 96 oligarchov s čistým majetkom najmenej 1 miliardu dolárov, ktorí sú považovaní za blízkych Kremľu.
Dvadsať osôb na zozname boli Židia, mnohí z nich mali izraelské pasy.

V štúdii amerického Národného úradu pre ekonomický výskum z roku 2017 sa odhaduje, že ruskí miliardári vlastnia až 800 miliárd dolárov v offshoroch, v Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku, na Cypre a inde.
Ich majetok sa rovná bohatstvu celého zvyšku 146-miliónovej ruskej populácie a predstavuje celú polovicu ruského HDP vo výške 1,7 bilióna dolárov.

Ako sa robí v Rusku biznis?

Abramovič a jeho partneri kúpili ruskú štátnu ropnú spoločnosť Sibnefť (teraz sa nazýva Gazprom) za 250 miliónov USD a v roku 2005 ju predali späť ruskej vláde za 11,9 miliardy USD.

Ako privatizácia vytvorila oligarchov?

Ruský priemysel a zdroje vo vlastníctve štátu boli sprivatizované po rozpade ZSSR. Predaj štátneho majetku sa uskutočnil spôsobom, ktorý umožnil hŕstke jednotlivcov získať leví podiel, namiesto toho, aby sa podiely v spoločnosti široko rozdelili medzi ľudí.

Podľa dokumentu PBS Frontline "Bohatí v Rusku" sa ruskí reformátori začiatkom 90. rokov rozhodli predať štátne podniky tak, že rozdali verejnosti bezplatné poukážky vymeniteľné za akcie.

To sa predtým s úspechom urobilo v Československu. V Rusku to však nefungovalo. Kontrolu nad poukážkami získali insideri, ktorí ich od verejnosti skupovali za drobné. Takýmto spôsobom sa predalo neuveriteľných 15 000 štátnych podnikov. Zo dňa na deň sa zrodili oligarchovia.

To isté sa do veľkej miery stalo aj v Izraeli, kde bolo v rokoch 1991 až 2003 sprivatizovaných 90 štátnych spoločností a dcérskych firiem vrátane El Al, ZIM, Bezeq, Koor, Israel Chemicals a najväčších bánk (znárodnených po kríze bankových akcií v roku 1983).

Metóda, ktorá sa v Izraeli použila na privatizáciu štátnych firiem, bola podľa môjho názoru katastrofálna: predaj kontroly nad štátnym majetkom magnátom, ktorí ho kúpili tak, že použili vlastný majetok štátnych firiem ako zábezpeku za obrovské bankové úvery, čím v podstate získali potenciálne bohatstvo zadarmo. Odtiene Ruska.

Moja poznámka: u nás za Mečiara to asi prebehlo podobne. Teraz ked potvrdil účasť na stretávke Milan Hošek, on je expert na slovenskú privatizáciu, môžeme sa spýtať

Lepším prístupom by bolo rozdelenie akcií štátnych spoločností medzi verejnosť a zamestnancov spoločností. Veď akcie právom patrili nám, ľuďom. To sa však nestalo.

Škody boli obrovské. Magnát Eliezer Fishman pred vyhlásením bankrotu narobil dlhy vo výške štyroch miliárd šekelov. Moti Zisser narobil banke Hapoalim dlh vo výške jednej miliardy šekelov. V roku 2017 išiel Nochi Dankner do väzenia za podvody s cennými papiermi po tom, ako nafúkol cenu akcií svojej spoločnosti, aby získal peniaze, keď mala finančné problémy. Jeho osobný bankrot dosiahol celkovú sumu 400 miliónov šekelov.

Eitan Avriel píše v obchodnom denníku The Marker, že Izrael má teraz magnátov tretej generácie. Ich životný štýl je síce skromnejší ako životný štýl ich otcov a starých otcov, ale stále budujú impériá s miliardami požičaných peňazí a s veľmi malým vlastným kapitálom, riadia obrovské podniky ako súkromné firmy bez verejnej kontroly a majú falošnú "aureolu" všemocnosti. Zamestnávajú armády lobistov. Opäť odtiene Ruska?

V USA je oveľa viac miliardárov na obyvateľa ako v Rusku. Čo je také zvláštne na ruských oligarchoch? Čo je zlé na tom byť veľmi bohatý?

Rusko je rozlohou najväčšia krajina na svete: 6,6 milióna štvorcových míľ. Má 30 % svetových prírodných zdrojov: zemný plyn, ropu, nikel, hliník a uhlie. Tieto zdroje patria obyvateľom Ruska. Ruský ľud by sa teda mal mať veľmi dobre. Ale nie je to tak. Celkovo sú relatívne chudobní.

Namiesto toho, aby z nich mali prospech ľudia, ruské zdroje konfiškujú bohatí oligarchovia výmenou za dve "láskavosti": slepú bezvýhradnú podporu despotu Putina a údajný podiel z bohatstva pre samotného Putina. Toto je Kleptopia.

Je pravda, že v USA sa Jeff Bezos s majetkom 200 miliárd dolárov javí ako chudák. Ale Bezos je magnát, nie oligarcha. Založil a vybudoval spoločnosť Amazon a naďalej je predsedom jej výkonnej rady.

Magnáti vytvárajú hodnoty. Oligarchovia kradnú a získavajú ekonomickú rentu prostredníctvom politických výhod.

Rusko má stále prvotriedny ľudský kapitál. Jeho mladí kreatívni inžinieri a vedci sa však vo všeobecnosti nehrnú do zakladania startupov. Prečo by to robili, keď v prípade úspechu vám "jednorožca" - start-up v hodnote 1 miliardy dolárov alebo viac - pravdepodobne ukradne kleptokrat podporujúci Putina? Mnohí teraz z Ruska utekajú.

Tragédiou ruskej kleptokracie a autokracie je, že obyvatelia Ruska sa stali oveľa chudobnejšími, ako keby Rusko bolo otvoreným, slobodným, demokratickým, čestným, čistým a konkurencieschopným hospodárstvom, ktoré využíva svoj vynikajúci ľudský kapitál.

V rokoch 1990 až 2000 bol Izrael obdarovaný neoceniteľným prílivom milióna vzdelaných Rusov, ktorí poháňali jeho hi-tech rozmach. To isté mohli urobiť aj pre Rusko. Ale nie v Putinovej Kleptopii.

Aký je skutočný rozdiel medzi tým, ako ruskí oligarchovia získavajú bohatstvo, a tým, ako sa napríklad izraelskí začínajúci podnikatelia stávajú miliardármi?

Ekonomická renta je príjem plynúci z vlastníctva alebo kontroly nad obmedzeným majetkom alebo zdrojom. Takýto príjem sa získava bez vynaloženia akéhokoľvek úsilia zo strany vlastníka zdrojov a je oveľa vyšší ako skutočná trhová hodnota aktív, často prostredníctvom politického vplyvu a politicky podporovaných monopolov. Viac-menej krádežou.

Ako vysvetľuje finančný týždenník The Economist, podnikatelia usilujúci sa o rentu využívajú svoje vzťahy so štátom, aby zarobili peniaze. Získavajú štátne zákazky za výhodné ceny, vytvárajú kartely, ktoré okrádajú spotrebiteľov, a vynakladajú bohatstvo na to, aby lobovali u vlád za priaznivé pravidlá. To všetko je, samozrejme, väčšinou legálne, pretože tí, ktorí hľadajú rentu, vytvárajú aj zákony alebo ich výrazne ovplyvňujú prostredníctvom politických darov a vysoko platených lobistov.

Základná otázka teda znie: je bohatstvo národa poháňané vytváraním hodnôt - inovatívnych služieb a produktov, ktoré ľudia milujú? Hnacou silou je tvorivá energia? Alebo rentami a politickými výhodami - "kamarátskym kapitalizmom"?

Ruská ekonomika, ktorá je založená na protekcii, vyčnieva ako boľavý palec. Časopis The Economist tvrdí, že 70 % zo 120 ruských miliardárov, ktorí vlastnia 80 % miliardového bohatstva, sú protekční kapitalisti, ktorí získavajú politickú rentu, čo je najvyšší pomer spriaznených kapitalistov na svete.

Naproti tomu štyri pätiny amerických miliardárov, ktorí vlastnia 90 % celkového majetku, pôsobia v iných ako ,,skorumpovaných,, odvetviach.

Korupčný kapitalizmus ochudobňuje národy. HDP Ruska na obyvateľa je približne rovnaký ako HDP Číny a štvrtinový ako HDP Izraela. Mohol by byť dvojnásobný alebo trojnásobný v porovnaní s Čínou.

Putin spochybňuje USA a tvrdí, že Rusko je rovnocenná superveľmoc. Ale hospodárstvo jeho krajiny je menej ako 10 % hospodárstva USA a len 5 % HDP USA + EÚ. Jeho výzva bola od začiatku odsúdená na zánik. Prečo mu to nikto nepovedal?

Rovnakú chybu urobilo Japonsko v decembri 1941, keď prekvapivo zaútočilo na USA v Pearl Harbore. Nakoniec americké lietadlá, lode a tanky Japonsko premohli.

Obviňujte ruský systém. A pod dusivými sankciami Rusko každým dňom chudobnie. Je to tragédia pre ruský ľud - a vojnový zločin pre jeho vodcu, ako uviedol minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.
Prečo je také ťažké vystopovať majetok oligarchov a znemožniť im k nemu prístup?
USA sa zamerali na ruských oligarchov a uvalili na nich množstvo nových sankcií vrátane vízových obmedzení a zabavovania majetku. Americké ministerstvo financií uviedlo, že zabaví jachty, hotovosť a iné "nezákonne nadobudnuté zisky". Ministerstvo spravodlivosti na tento účel zriadilo pracovnú skupinu KleptoCapture.

Dnes je však už také jednoduché ukryť majetok a vyhnúť sa zaplateniu jediného dolára daní komukoľvek. A paradoxne, veľa bohatstva oligarchov je skryto investované v samotných USA.

Podľa novinárov z New York Times Matthewa Goldsteina a Davida Enricha "bohatí zahraniční investori, ako je pán Abramovič, už dlho dokážu presúvať peniaze do amerických fondov pomocou... tajných okľuk, využívajúc výhody málo regulovaného investičného priemyslu a ochotu Wall Street klásť len málo otázok o pôvode peňazí".

Je Izrael skorumpovaný?
Korupcia je zneužitie zverenej moci na súkromný prospech. Žiaľ, je na vzostupe.

Organizácia Transparency International pravidelne vykonáva prieskum vnímania korupcie prevládajúcej na celom svete a ukazuje, že rakovina kleptokracie sa šíri. V roku 2021 malo 27 krajín najhoršie hodnotenie korupcie od prvého prieskumu v roku 2012. Izrael bol jedným z týchto 27 štátov a umiestnil sa na 36. mieste na svete. Najmenej skorumpované boli Nový Zéland, Dánsko, Fínsko, Švédsko a Singapur.

Prečo sú USA znepokojené tým, že Izrael potenciálne ukrýva ruských oligarchov?
Sú tu pre nich ideálne podmienky. Vezmime si napríklad takzvaný Milchanov zákon z roku 2008, ktorý je šitý na mieru hollywoodskemu miliardárovi Arnonovi Milchanovi, ktorý do polovice 80. rokov 20. storočia pôsobil ako agent Mosadu. Tento zákon oslobodzuje nových prisťahovalcov od povinnosti nahlasovať zahraničné príjmy izraelskému daňovému úradu počas 10 rokov po emigrácii.
Izrael sa zatiaľ nepridal k štátom, ktoré v súčasnosti uplatňujú sankcie voči Rusku, vrátane USA, Spojeného kráľovstva, Kanady, Švajčiarska, Japonska, Austrálie a Taiwanu. Americkí predstavitelia sa pýtajú prečo.
Podľa reportéra Sadeha už niekoľko rusko-židovských oligarchov má izraelské pasy. Abramovič je jedným z nich. Poskytol obrovské dary izraelským organizáciám vrátane desiatok miliónov dolárov organizácii Jad Vašem (ktorá teraz vyhlásila, že tieto sumy zmrazuje). Okrem iného:
Moše Viačeslav Kantor kúpil veľkú ruskú chemickú továreň, ktorá je teraz jedným z najväčších svetových výrobcov hnojív. Veľké sumy venoval aj organizácii Jad Vašem, Tel Avivskej univerzite a v roku 2011 aj na kampaň Benjamina Netanjahua.
Michail Fridman sa v skutočnosti narodil vo Ľvove na Ukrajine. Spolu s partnerom Germanom Chanom kontroluje najväčšiu ruskú banku Alfa Bank a bol hlavným darcom Nadácie Genesis Prize, ktorá každoročne udeľuje 1 milión dolárov popredným židovským osobnostiam. Fridman sa dôrazne postavil proti vojne v Rusku.
Arkadij Volož založil spoločnosť Yandex, najväčšiu ruskú technologickú spoločnosť, s ktorou sa obchoduje na Wall Street. Volož má blízko k Putinovi a figuruje na "Putinovom zozname", ale na spoločnosť Yandex neboli uvalené sankcie.
Niekoľko oligarchov dlhodobo žije a je občanmi Izraela.

Leonid Nevzlin, ktorý vlastní 25 % skupiny Haaretz, sa vzdal ruského občianstva.
Michael Cherney, priateľ ministra financií Avigdora Liebermana, urobil aliju v roku 2004 po tom, ako v Rusku zbohatol na hliníku a uhlí. Vlastní televízny kanál 14.

Najbohatší občan Spojeného kráľovstva Len Blavatnik je Žid a narodil sa v Odese. Jeho majetok sa odhaduje na 40 miliárd dolárov. Po rozpade Sovietskeho zväzu Blavatnik skúpil bývalý štátny majetok a získal obrovské bohatstvo z ruského hlinikárenského priemyslu. Blavatnik je kontrolným akcionárom spoločnosti Channel 13. Mnohým izraelským charitatívnym organizáciám venoval veľké sumy. V súčasnosti sa vedú spory o jeho obrovských daroch pre Yaleovu univerzitu.

Aký je Putin bohatý?
Ruský prezident Vladimir Putin vládne Rusku od roku 2000. Jeho Duma prijala zákon, ktorý ho môže udržať pri moci až do roku 2036. To by mu zabezpečilo dlhšie funkčné obdobie ako Putinovmu idolu Stalinovi, ktorý vládol Rusku od roku 1922 až do svojej smrti v roku 1953.

Putin cieľavedome formoval Kleptopiu, ktorá priniesla neočakávané bohatstvo jeho obľúbencom - a jemu samému. Švédsky ekonóm Anders Aslund, autor knihy Crony Capitalism: Cesta od trhovej ekonomiky ku kleptokracii, tvrdí, že Putin sám disponuje majetkom v hodnote 100 až 150 miliárd dolárov, ktorý majú v správe jeho priatelia. Domnievam sa, že je to veľmi podhodnotené.

Časopis Fortune cituje ruských investigatívnych novinárov, ktorí tvrdia, že Šeherezáda, superjachta za 700 miliónov dolárov, ktorá teraz kotví v talianskom Toskánsku, patrí Putinovi. Jej kapitán a posádka sú zaviazaní mlčanlivosťou.

Zaujímalo by ma: stane sa Putin novodobým kráľom Midasom, ktorý si nebude môcť užívať tie hromady zlata? A naozaj jeho vláda predstihne Stalinovu?

Zlí chlapci vyhrávajú

"Oni [oligarchovia] sa presadili v strednej Európe, vo východnej Európe a v Rusku, pričom ich napodobitelia sú na všetkých kontinentoch: Bolsinaro v Brazílii, Duterte na Filipínach, Netanjahu v Izraeli, Maduro vo Venezuele, Trump vo Washingtone... Tí, ktorí by chceli využiť svoju verejnú funkciu na kradnutie, si ju musia udržať nielen pre možnosť ďalšieho zbohatnutia, ale aj preto, aby si zachovali imunitu pred trestným stíhaním, ktorá je s ňou spojená. Keď prídu voľby, prehrať nie je možné."

P.S. moja poznámka: rovnakým štýlom sa u nás privatizovali napr. Východoslovenské Železiarne. Sprivatizoval to Rezeš, pridelil mu to Mečiar a za to Rezeš odovzdal isté % akcií na doručiteľa Mečiarovi. Tak odovzdávajú oligarchovia Putinovi. Potom však Mečiar padol a američania si zobrali svoju odmenu za podporu pádu Mečiara. Vyslali k nám pána Eichlera, ktorý preprivatizoval tunelované Železiarne do rúk US Steel. Za babku of course.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: Ne 24 04, 2022 6:42 pm Je pravda, že v USA sa Jeff Bezos s majetkom 200 miliárd dolárov javí ako chudák. Ale Bezos je magnát, nie oligarcha. Založil a vybudoval spoločnosť Amazon a naďalej je predsedom jej výkonnej rady.
Magnáti vytvárajú hodnoty. Oligarchovia kradnú a získavajú ekonomickú rentu prostredníctvom politických výhod.
Juggler, to bol dost chybny preklad.
True, in the US, Jeff Bezos, with a net worth of $200 billion, makes Abramovich and Khodorkovsky seem like paupers. But Bezos is a tycoon, not an oligarch. He founded and built Amazon and remains its executive board chairman. Tycoons create value. Oligarchs steal it and capture economic rent through political favors.
Spravny preklad:
Je pravda, že v USA sa popri Jeff Bezosovi s majetkom 200 miliárd dolárov, Abramovic a Khodorkovsky javia ako chudaci.
(Abramovic na vrchole slavy mal 13 miliard a Khodorovsky 15 miliard.)

https://www.jpost.com/jerusalem-report/article-704153

To co som sa snazil povedat - ked Rusi nakradnu vdaka vazbam na politikov 13 alebo 15 miliard dolarov - su za oligarchov. Ked "podnikatelia" v USA nakradnu vdaka podobnym vazbam na politikov kazdy 200 miliard dolarov, tak su za "magnatov".
Kazda velka korporacia typu Microsoft, Amazon, Meta si svoj zisk vydupala vdaka monopolu udrzanemu cez politicku lobby, cez "nadpriemerne vztahy s politikmi", cez ochotu spolupracovat s tajnymi sluzbami vlady a ochotou konat v sulade so zaujmami aktualnej vlady. Protihodnotou od politikou im je hladky priebeh formalit na uradoch a potlacenie (pripadne az vypnutie) masmedii, ktore by ich ukazovali v zlom svetle. Naftari v USA maju podobnu politicku lobby ako mali naftari v Rusku. ESET na SK ma tiez politicke vazby, ochotu konat v sulade so strukturami EU a NATO aj v "tajnych zalezitostiach" a podobne. Uz len na obycajnu siet obchodakov potrebujes mat dobre vztahy so sefami miestnych samosprav a s X uradnikmi vsemoznych kontrolnych uradov, od poziarnikov, policajtov, danovakov, cez zivotne prostredie... = vsetkych podriadenych a poplatnych akutualnej vlade. Akurat zapadne masmedia oznacia tych z vychodu za "oligarchov" a tych zo zapadu za "magnatov". Dvojaky meter. Pritom jedni aj druhi ziskali zisk predavanim ich produktov zakaznikom za premrstene ceny a platenim ich zamestnancom podriemerne mzdy a stat a vsetky antimonopolne a kontrolne urady privierali nad tym oci. Tak sa vytvaraju miliardove zisky - ked oholis stamiliony oveciek na strane zakaznikov aj vlastnych zamestnancov a postupne si to pripisujes na vlastny ucet a na listy vlastnictva seba a sebe najblizsich rodinnych prislusnikov a kamaratov.

Mas to podobne ako s vladcami na zapade a na vychode. Tych na vychode oznacia za "autoritativnych diktatorov podporovanych ich politickou stranou" a tych na zapade za "demokratickych prezidentov podporovanych ich politickou stranou". V sucasnosti jedni aj druhi moc uchopuju a udrziavaju si ju cez velmi silnu masmedialnu masaz obyvatelstva v ich sfere vplyvu.
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v Ne 24 04, 2022 9:39 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Miesas hrusky a jablka. Lobby a nestatny biznis je jedna vec a statny odrbavsky biznis je vec druha. To je ako porovnavat majitela Esetu a Sirokeho ci mrtveho Pašku.

Bezos sa dostal tam kam sa dostal aj za pomoci kamosov z WS ktory mu vyshortovali konkurenciu, ktorej potom prevzal klientelu, ale nemenil asfalt ked je vonku -30°C aby sa do jari znicil.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Je v tom rozdiel, ale nie velky. "Lobby" znamena tiez zabezpecovanie si "spoluprace" zo strany politikov a uradov.

Alibaba, AliExpress, Huawei v Cine je ochotny 20 nasobne viac spolupracovat s vladou Ciny nez s vladou USA.
Amazon, Microsoft, META su 20 nasobne viac ochotny spolupracovat s poziadavkami vlady USA nez s poziadavkami vlady Ciny. Ak by neboli - skoncili by a nahradili by ich velmi rychlo inym "uspesnym podnikatelom".
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v Ne 24 04, 2022 9:43 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preto podporujem miestny trh :)
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Russia using weapons supplied by France, Germany against Ukraine.
https://www.jpost.com/international/article-704877
Despite a 2014 EU decision on an arms embargo to Russia after it invaded Crimea, between 2015-2020 10 EU member states continued to supply it with 346 million euro's worth of military equipment, 44% of which came from France and 35% from Germany, a March 17 report by the independent European news agency Investigate Europe found. The other countries were Italy, Austria, Bulgaria, Czech Republic, Slovakia, Finland, Spain and Croatia.

The equipment provided by France were labeled under the "bombs, rockets, torpedoes, missiles and explosive charges" category, as well as "imaging equipment, aircraft with their components and ‘lighter-than-air vehicles,’” Investigate Europe found.
Nuz, biznis je biznis.
Aj ked tiez divne, ze ruske zbrojovky si to nepovyrabali same, ked este v sucasnosti ponukaju Indii sedem systemov protivzdusnej obrany S-400 na predaj.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

https://www.teraz.sk/najnovsie/nad-slov ... lanok.html
Bratislava 25. apríla (TASR) - Slovensko s Európskou úniou (EÚ) intenzívne rokuje o náhrade za vojenský materiál darovaný Ukrajine. Rokovania sa týkajú aj refundácie systému protivzdušnej obrany S-300.
"Slovensko nateraz pomohlo Ukrajine vojenským materiálom v hodnote okolo 62 miliónov eur a poskytlo tiež protiraketový a protilietadlový systém S-300 v hodnote približne 68 miliónov eur," pripomenula hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že diskusia o možnostiach podpory pokračuje.
Na jednu stranu pisu, ze ten material Slovensko darovalo, na druhu stranu, ze pytaju zan refundaciu. Ak to zaplati niekto iny - tak ten niekto iny si tie zbrane kupil a daroval ich. Len normalni ludia dohaduju financnu stranku pred realizaciou obchodu a amateri a diletanti az po realizacii obchodu.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: DENNÝ POKEC - APRÍL 2022

Príspevok od používateľa miror »

jaroslav80 napísal: Ut 26 04, 2022 11:08 am https://www.teraz.sk/najnovsie/nad-slov ... lanok.html
Bratislava 25. apríla (TASR) - Slovensko s Európskou úniou (EÚ) intenzívne rokuje o náhrade za vojenský materiál darovaný Ukrajine. Rokovania sa týkajú aj refundácie systému protivzdušnej obrany S-300.
"Slovensko nateraz pomohlo Ukrajine vojenským materiálom v hodnote okolo 62 miliónov eur a poskytlo tiež protiraketový a protilietadlový systém S-300 v hodnote približne 68 miliónov eur," pripomenula hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že diskusia o možnostiach podpory pokračuje.
Na jednu stranu pisu, ze ten material Slovensko darovalo, na druhu stranu, ze pytaju zan refundaciu. Ak to zaplati niekto iny - tak ten niekto iny si tie zbrane kupil a daroval ich. Len normalni ludia dohaduju financnu stranku pred realizaciou obchodu a amateri a diletanti az po realizacii obchodu.
Ďaľšie vyfabrikované opačné hodnotenie z dezinformačnej dielne "jaroslav80". Nikto nie je diletant a amater. Kto sledoval dodávku systému S300, vedel, že keď ju darujeme, NATO nám tu zdarma umiestni lepší Patriot a budeme chránení aj bez platenia. Najlacnejšie je riešenie, za ktoré neplatíme a to je aj v tomto prípade. Podpísali sme dohodu, že nás bude chrániť lepší systém ako sme mali vo vlastnej réžií a ešte sme ho nekupovali. Mohlo to byť výhodnejšie ?
A čo sa týka rokovaní o refundácií, v čase darovania neboli EU vyčlenené prostriedky na refundáciu pre štáty, ktoré zásobujú Ukrajinu, robili to štáty dobrovolne a bez vidiny refundácie. Keď sa prostriedky uvolnili, tak žiadame ako aj ostatné krajiny. Ak by sme nežiadali, vtedy by bola na mieste kritika.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"