Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa frakan »

Dobrý tip. Na Lítium určite odbyt bude. Len aby to úspešne rozbehli.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa frakan »

Franto napísal: Št 26 05, 2022 8:49 pm Pekne poskočili. Vraj by mohli byť 4. najväčším dodávateľom.

https://finance.yahoo.com/news/sigma-li ... 00019.html
Držíš ich ešte? Ja som v polovici mesiaca dokupoval pri poklese pod 15USD.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa frakan »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: St 10 08, 2022 9:01 pm Pred necelým mesiacom bola cena 13,65 USD (začiatkom roka 8,80 USD). Dnes vyskočili na 23 USD.
Čo z toho?
Franto napísal: So 30 07, 2022 8:45 pm SGML sa mi pozdáva, ale keďže to nevyzerá ružovo na trhoch, očakávam pád. Preto som predal všetky akcie, čo som držal.
Operácia sa podarila, ale pacient zomrel?

Frakan to zatiaľ uhral. No nevybral ešte zisk a nevidíme do budúcnosti.
Na 100% to uhrali insideri, ktorí robili ten report (správu). Bolo to hotové už 4 augusta, ked cena SGML bola 18,50.

Riziko:

Každý si myslí, že cena lítia musí stúpať. Lenže realita bude zrejme taká, že bude klesať.
Pretože cena už vyskočila +400% za posledný rok.

Priemerná cena lítia v 2022 je US$46,640 per tonne. Priemerná dlhodobá cena je US$11,500 per tonne..

Goldman Sachs predpovedá pokles ceny o 70% za 3 roky. Zo 46 000 na:

US$20,500 per tonne in 2023
US$17,180 per tonne in 2024
US$14,468 per tonne in 2025.


To by aj sedelo s tým, že všetci producenti chcú násobiť ťažbu lítia.

No najväčšia tragédia by bola, keby lítiové batérie boli ohrozené nejakou novou technológiou.

Úplnou nočnou morou by však bolo, keby sa potvrdilo, že lítium je obrovskou zdravotníckou hrozbou.
Napríklad ako sa prišlo na to, že azbest je vysoko nebezpečný.

Niečo také som už čítal. Vyzeralo to síce konšpiračne a vraj sa všetko zatiaľ tají, ale môžem skúsiť nájsť k tomu štúdie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa frakan »

Chlapci (Franto a Juggler), som vám dlžný po fľaši koňaku za dobré tipy. :palec_hore:

SGML mám za priemernú cenu 14,83USD, takže zatiaľ cca 53% v zisku.
A Jugglerov tip na GWH mám priemernú cenu 2,88USD, čiže cca 59% v zisku.

Mienim to zatiaľ držať, vidím tam v aktuálnej fáze rozvoja potenciál na ďalší rast. Iba v prípade, že by niektorá vystrelila hore príliš rýchlo, by som to asi nevydržal a nejakú časť predal.

Inak, čo sa týka smerovania trhu, príliš sa tým nezaoberám. Ak verím firme v portfóliu, tak pri poklesoch dokupujem. Za tie roky som sa už poučil, strašenie rôznymi "expertami na všetko" púšťam druhým uchom von.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa JUGGLER »

frakan napísal: Pi 12 08, 2022 3:34 pm Chlapci (Franto a Juggler), som vám dlžný po fľaši koňaku za dobré tipy. :palec_hore:

SGML mám za priemernú cenu 14,83USD, takže zatiaľ cca 53% v zisku.
A Jugglerov tip na GWH mám priemernú cenu 2,88USD, čiže cca 59% v zisku.
Ten tip som nedal ja, ale Marty. https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24795

P.S. Ale spomenul som si, že som tú firmu opisoval pol roka pred Martym ( v súvislosti s britskou private equity IPM Group, čo investuje do nádejných technológii ).

Ja som dal EFLVF (Elektrovaya ) po 0,60 USD. Tiež je v zisku cca +35%, ale poďme ku GWH, lebo to je dobrý, aktuálny tip.

Práve sa bavíme o tom, že cez fotovoltaiku alebo veternú elektráreň vieme vyrobiť elektrinu, ale nevieme ju uskladniť.
GWH rieši práve tento problém:

GWH robia kontainerové batérie na uskladnenie energie bez lítia, niklu, kadmia, teda iba na báze soli, vody a železa.

Technológia je bezpečná, netoxická a má 25-ročnú životnosť bez poklesu kapacity.

Našou misiou v spoločnosti ESS (NYSE: GWH) je urýchliť globálnu dekarbonizáciu poskytovaním bezpečného, udržateľného a dlhodobého skladovania energie, ktoré dodáva ľuďom, komunitám a podnikom čistú, obnoviteľnú energiu kedykoľvek a kdekoľvek je to potrebné. Keďže do siete pribúda viac energie z obnoviteľných zdrojov, dlhodobé skladovanie energie je nevyhnutné na zabezpečenie spoľahlivosti a odolnosti, ktoré potrebujeme, keď nesvieti slnko a nefúka vietor.

Naša technológia využíva zemské železo, soľ a vodu na poskytovanie ekologicky bezpečných riešení, ktoré dokážu poskytnúť až 12 hodín flexibilnej energetickej kapacity pre komerčné a komunálne aplikácie skladovania energie.

Spoločnosť ESS Inc. bola založená v roku 2011 a umožňuje vývojárom projektov, nezávislým výrobcom energie, verejným službám a iným veľkým odberateľom energie zavádzať spoľahlivé a udržateľné riešenia na dlhodobé skladovanie energie.

Dobrý tip, ale prečítajte si, čo vidíte v mojom podpise: ,,in the stock markets, timing is everything,,

,,na akciových trhoch je základom načasovanie vstupu/výstupu.

Marty dal tip ked cena bola okolo 15. Akcia v roku 2022 padla ku 2,50. Frakan má priemerku 2,88 USD. :potlesk:

Chcem len povedať , že nakoľko je GWH zatiaľ stratová , ale vyzerá, že bude rastová, je kľúčové kupovať za dobré ceny. Tie dobré ceny my nevieme odhadnúť, ale na to slúži fundamentálna analýza a pre investora je asi najlepšie, ked investuje pomaly - nie celú sumu naraz, ale rozloží si nákup dajme tomu na jeden rok. Veď aj QS, aj EFLVF, aj GWH, aj SGML sú všetko firmy, ktoré niečo vyvíjajú, ale skutočný komerčný úspech (ked to vyjde ) ich ešte len čaká.

Frakana musím pochváliť za diverzifikáciu.

1. SGML je čisté LÍTIUM, ktoré je toxické ( dám príspevok ) a elektrolytové batérie sú horľavé a výbušné ( spomeňte si na prípady, kedy v Nemecku Teslu nevedeli uhasiť a dali ju do bazéna, alebo u nás museli hasiči pre nabúrané EV objadnať kontainer z vodou na prevoz ). To sú vážne veci jednak pre životné prostredie, jednak také auto je dočista zničené a odpísané.

QS je solid state, čiže nie je tam elektrolyt, nie je to horľavé a výbušné, ale stále je tam lítium, hoci v bezpečnejšej forme.

GWH je železo, soľ a voda ( perfektná ,,zelená,, kombinácia ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa hifron »

Kedysi sa uvažovalo o prídavných palivových článkoch, napríklad do mobilov(na etanol alebo čo), a dokonca na to aj boli firmy ale táto myšlienka sa neujala. Treba si totiž povedať, že tento trh je mimoriadne divoké zviera a nahrnulo sa do tohto odvetvia mimoriadne veľa hráčov(podobná situácia bola s počítačovými diskami v 80.rokoch, keď sa trh prudko vyvíjal s veľmi veľa spoločnosťami, ale ani jedna nebola zisková)...

Miesto na uloženie ponúkal napríklad Austrálii Musk a kontrakt bol myslím dokončený a čo bude ďalej je dosť otázne a firmy majú na trhu dosť veľa riešení na rôzne situácie, niektoré dali načas do útlmu, pretože ich prevalcovali nové riešenia a napríklad Musk sa dosť odtrhol, ale ja by som do TSLA teda neinvestoval, pretože si myslím, že pekné časy v tejto oblasti odchádzajú a búrka je pred dvermi(aj keď možno nie hneď)... a teda aj tento svet batérií môže priniesť revolúciu ako priniesol digitálny foťák pre Kodak, ktorý to pochovalo(ale dodnes sa točia trháky na klasický film, nie na digifilm)...
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa frakan »

JUGGLER napísal: Pi 12 08, 2022 6:24 pm
frakan napísal: Pi 12 08, 2022 3:34 pm Chlapci (Franto a Juggler), som vám dlžný po fľaši koňaku za dobré tipy. :palec_hore:

SGML mám za priemernú cenu 14,83USD, takže zatiaľ cca 53% v zisku.
A Jugglerov tip na GWH mám priemernú cenu 2,88USD, čiže cca 59% v zisku.
Ten tip som nedal ja, ale Marty. https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24795

P.S. Ale spomenul som si, že som tú firmu opisoval pol roka pred Martym ( v súvislosti s britskou private equity IPM Group, čo investuje do nádejných technológii ).

Ja som dal EFLVF (Elektrovaya ) po 0,60 USD. Tiež je v zisku cca +35%, ale poďme ku GWH, lebo to je dobrý, aktuálny tip.

Práve sa bavíme o tom, že cez fotovoltaiku alebo veternú elektráreň vieme vyrobiť elektrinu, ale nevieme ju uskladniť.
GWH rieši práve tento problém:

GWH robia kontainerové batérie na uskladnenie energie bez lítia, niklu, kadmia, teda iba na báze soli, vody a železa.

Technológia je bezpečná, netoxická a má 25-ročnú životnosť bez poklesu kapacity.

Aha, no nevadí, kúpim aj Martymu :D

Áno, pre toto sa mi tá GWH veľmi páči. Myslím že to má perspektívu. Ak sa to rozbehne, už nebude v plnom rozsahu platiť že elektina sa nedá uskladniť. A je to veľmi užotočné hlavne teraz, v dobe, keď sa vo väčšej miere začína rozširovať výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov, čo nie sú zrovna stabilné zdroje energie.

Keď už sme pri tých energiách, uvediem ešte jednu alternatívu. Vodíkové palivové články. Už dlhšie sledujem PLUG Power
(PLUG) a tiež mám pár ks akcií nakúpených. Angažujú sa vo výrobe "zeleného" vodíku, výrobe a predaji zariadení na elektrolýzu, výrobe palivových článkov a budovaniu infraštruktúry. Myslím že tiež si nájdu miesto na trhu, len je otázne kedy sa dostanú do zisku. Budovanie infraštruktúry je nákladné a cena výroby vodíku zatiaľ tiež.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa frakan »

Franto napísal: So 18 02, 2023 8:56 pm Tesla uvažuje o převzetí těžaře kovů Sigma Lithium, vyskočili ihneď +24,32 %
https://www.investicniweb.cz/bloomberg- ... ma-lithium
Mohli by sa o u tú Sigmu ešte trošku pobiť aj viacerí, stále ju držím. 😀
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sigma Lithium Corporation (SGML) +50% za mesiac

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lítia je podľa mojích informácii na svete dosť, ale Tesle zrejme ide o to zaistiť si vlastnú produkciu pri najnižších nákladoch.

Za seba, keby som držal SGML: toto sú eventy ktoré milujem. Pri earnings v podstate hrajem na takého cenové explózie.
Ja by som vybral zisk ( technicky je to pri all time high ) a nakupoval znova pod 30.

Pozrel som na info o lítiu:

Ceny uhličitanu lítneho v Číne vo februári klesli na 472 500 CNY za tonu, čo je najnižšia hodnota od júna 2022 a viac ako 20 % pokles od ich historického maxima 600 000 CNY v novembri, keďže silnejšia ponuka a očakávania nižšieho dopytu prinútili účastníkov odvetvia vsadiť na prebytok na trhu v tomto roku. Pridaná kapacita spôsobila, že čínska domáca výroba v decembri medziročne vzrástla o 89 % a za celý rok 2022 o 32,5 %, a to aj napriek zníženiu výroby v jazerných hutách. Okrem toho najväčší výrobca Austrália predpokladá, že celosvetová produkcia ekvivalentu uhličitanu lítneho dosiahne v roku 2023 úroveň 915 000 ton, čo predstavuje 32 % nárast oproti odhadu na rok 2022. Medzitým sa predaj elektrických vozidiel v Číne prudko zníži po tom, ako tento popredný svetový spotrebiteľ zastavil dotácie v tomto sektore.

Podľa globálnych makromodelov a očakávaní analytikov by sa lítium malo do konca tohto štvrťroka obchodovať na úrovni 476847,00 CNY/T. Pri pohľade do budúcnosti odhadujeme, že o 12 mesiacov sa bude obchodovať na úrovni 490124,25

P.S. Pametáte sa na cenové prognózy Goldman Sachs? velmi im nevychádzajú...predikovali poklesy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"