Založení investičního portfolia

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Založení investičního portfolia

Príspevok od používateľa Myk »

Aktuálně uvolňuji prostředky z nemovitostí a uvažuji, že část portfolia vložím jako dlouhodobou investici do akcií. Bohužel jsem se k tomu nedostal dříve, takže nemám možnost postupného "spoření" do indexu, ale chystám se alokovat do investičního portfolia v průběhu jednoho roku cća 200-300K Eur. Takže se mi nechce všechno vložit do SPY naráz a vystavit se tak riziku náhlého propadu hodnoty portfolia. Investiční horizont je 15 let, pak by mělo docházet k výběrům portfolia. Předpoklad je, že i v dalších letech budu do portfolia doplňovat další peníze, ale pak už jen 30-50K ročně. Peníze nejsou jen moje, ale i společníka z firmy, takže hlavním kritériem je dobrá diversifikace a dlouhodobá stabilita.
Otazníky pro vytvoření portfolia:
- diversifikace, část by měla být v Eur a část v USD. Nechci CZK, protože mi stále zůstane větší část v businessu a nemovitostí v CZK
- nechci vsadit na jeden index, ale buď na víc nějak logicky poskládaných sektorových ETF nebo klidně kombinace ETF a single akcií vybraných na dlouhodobé držení kvůli dividendám nebo růstových akcií s postupným dlouhodobým vybíráním zisků
- půjde to přes firmu kde jsou i nějaké provozní náklady, takže by se hodilo, kdyby část portfolia produkovala dividendy - nemusí to být ale čistě dividendové akcie, ale neměly to být jen růstové
- jakou zvolit strategii rozvržení nákupů - na kolik částí to rozdělit a jak dlouho to postupně přikupovat.

Na trhu jsem dlouho, nejsem nováček, vím jak to funguje, ale nejsem trader a byl jsem delší dobu mimo trhy. Nemám žádné speciální edge na trhu. Vím, že si musím udělat domácí úkoly a research sám, ale než s tím průzkumem začnu, tak budu vděčný za jakékoliv tipy nebo nápady kam se podívat a co nastudovat.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Založení investičního portfolia

Príspevok od používateľa Ladis »

Předražené techno akcie mají před sebou 3-letý krach, stejný ten 2000-2003 a aby ten dnešní krach byl opravdu hluboký, -50% u Dow Jones, -80% u Nasdaq 100, tak bude FED zvyšovat 10x úrok 2022-2024.
Velký krach už začal u akcií Paypal, Palantir, Netflix, Block a vše co je v ETF ARK. :(
Korekce se změní v krach u Adobe, AMD, ASML, Nvidia, Tesla. Marně se brání velkému tříletému krachu Apple, Coca Cola, Microsoft, Tesla.

S růstovými akciemi a s ETF na S&P 500, MSCI World by se mělo počkat na rok 2024.
2022-2023 by se měly kupovat jen levné dividendové akcie jako: Allianz, BASF, BMW, BNP Paribas, Enbridge, Fortescue Metals, Iberdrola, Takeda Pharmaceutical, AT&T.
Prílohy
Dreck.jpg
sp500-crash-B.jpg
Naposledy upravil/-a Ladis v Pi 08 04, 2022 9:35 am, upravené celkom 2 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Založení investičního portfolia

Príspevok od používateľa michael89 »

Ladis, nie si ty tak trochu fanatik, ktorý má potrebu stále dookola zverejňovať rovnaké grafy a tvrdenia a tváriť sa, ako vidíš do budúcnosti?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Založení investičního portfolia

Príspevok od používateľa Ladis »

Slečna Michaela,
fanatik je ten, kdo začal s akciemi 2020-2021 a počítá s tím, že drahé techno akcie porostou ještě léta,
zatímco FED bude zvyšovat úrok z 0% na 3% od 2022 do 2024.
Já jen varuju před krachem. Teprve od roku 2021. A 2024 s tím přestanu.
Nejsem tedy šílený prorok krachu od narození. A nemám rád proroky krachu Prechter, Roubini, Leuschel, Faber.
Prílohy
SaPindex.jpg
Naposledy upravil/-a Ladis v Pi 08 04, 2022 9:51 am, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Založení investičního portfolia

Príspevok od používateľa Myk »

Děkuji Ladisovi, za názor, znám ho již víc než deset let ještě z Trading.cz a nutno přiznat, že je v názoru dlouhodobě konzistentní :).

Bylo by fajn, kdyby se tu nezvrhlo v diskusi o Ladisovi, ale kdyby se připojil někdo s dalšími názory nebo tipy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"