Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa Danisk »

Ahojte,

dostal som potencialnu ponuku ist pracovat do Svajciarska na TPP. Momentalne mam s.r.o cez ktoru fungujem. Neviem ako sa situacia dalej vyvinie ale rad by som si s.r.o nechal do buducna na nejaku obcasnu pracu a prilepsenie si. Zil by som vo Svajciarsku,na SK vlastnim nehnutelnost a mam tam rodinu. Otazka je, mozem mat TPP v Svajciarsku a danit zisky z s.r.o na SK? Nepredpokladal som ze niekedy budem zamestnany na TPP a preto do tejto temy vobec nevidim,viem len z minulych diskusii ze clovek dani tam kde ma centrum zaujmov,co u mna neviem ako by bolo tymto sposobom rozlisovane. Vie mi prosim niekto poradit?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V čom ti treba radiť? Firma je samostatná právnicka osoba. Nemá nič spoločné s tebou - fyzickou osobou. Firma je samostatný daňový subjekt zo sídlom v SR..nič sa nemení ked budeš zamestnancom v zahraničí. Dane v swiss za teba odvedie zamestnávateľ a dane a účtovníctvo sro budú po starom.Akurát ked budeš mať v swiss zdravotné poistenie, tak sa môžeš odhlásiť z nášho. Ale nemusíš.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa Danisk »

V tom mi bolo treba poradit ze kedze som vacsinu casu v Svajciarsku tak ci to neznamena ze mam danit tam tu firmu,iba o to mi islo.Ved som to tam aj uviedol,centrum zaujmov.

edit 2:
Proste islo mi o to ci mozem podnikat zo Svajciarska na SK s.r.o. Ze tam budem zit ale firma bude na Slovensku,ja ako konatel nie a budem mat odmeny.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa andre »

No to uz roky neplati, treba riesit miesto skutocneho vedenia, CFC pravidla.. Napr. ak by bol miesto skutocneho vedenia vo Svajciarsku, zrejme by sro musela platit dane tam.

Bol by to opacny pripad ako je popisany tu:
https://podpora.financnasprava.sk/27213 ... denia-v-SR

Odporucam nastudovat:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfse ... zident.pdf
https://www.financnasprava.sk/_img/pfse ... dencii.pdf
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Ut 12 04, 2022 7:49 am Bol by to opacny pripad ako je popisany tu:
https://podpora.financnasprava.sk/27213 ... denia-v-SR
Nesledujem zmeny pár rokov, ale nemyslím si, že práve tento prípad funguje opačným smerom.
Cieľom je zdaniť offshore firmy, kde podnikatelia platia nulové dane alebo velmi nízke dane a v mnohých prípadoch ani nemusia viesť účtovníctvo.
V minulosti sa operovalo stálou prevádzkarňou...potom odkiaľ je firma riadená a kto je prijimateľom ziskov/výhod a dnes vidím ,,miesto skutočného vedenia,,.

Ked sa preukáže taký príjem v nezmluvnom štáte , myslím že na to hodia sadzbu paušálne 35%. Tie zmeny v 2020 idú po takých ako finační žraloci..nemôžu ich zdaniť 35%, tak chcú od nich aby zdaňovali aspoň podiel na zisku sadzbou 7% a to vtedy ked je zisk vytvorený, nie kedy si ho vyplatia.

V tomto kontexte podľa mňa nič neplatí naopak. celý problém je, že Danisk a iní hodia do pľacu nič nehovoriacu vetu ako ,,chcem držať sro na nejakú občasnú prácu, na prilepšenie,, a pod tým sa môže skrývať kopa alternatív. Napríklad či bude podnikať a vystavovať faktúry v zahraničí a pod.
Ak si privyrába na sro tak že účtuje klientom v SR, tak je asi blbosť riešiť, že pracuje online zo Švajčiarska...len by si skomplikoval život. Švajčiarov to nezaujíma, boli by radi keby sa slovenská eseročka začala zdaňovať u nich, ale mal by podla mňa problémy s FS na Slovensku. To nie je len tak podla mňa. Áno, uznám, že pre riadenie firmy zo SR naši idú po daniach a hlavne po offshore optimalizácii. Ked zoberieme do úvahy, že väčšina offshore nefunguje pre ich vlastných rezidentov, tak krajiny ktoré spolupracujú (v rámci FATCA i GATCA i CRS a všetkých tých reportingov ), musia uvolniť info o beneficiary (aj ked je skrytý za nominee ) a adresách odkial je firma riadená.

P.S. nie som odborník, nesledujem odkedy nepodnikám v zahraničí, ale zaujíma ma to zaťahovanie slučiek nad optimalizáciou a offshore
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa andre »

Ako pises je tam kopec moznosti, preto som to tak formuloval tak, ze "zrejme".

Ale nejde len o offshore firmy, ale o firmy aj v inych krajinach ovladane slovakmi. Rozdiel je akurat v "dodanovacej" sadzbe 7 vs 35% vid. priklad nizsie. Okrem predpisov k miestu skutocneho vedia u nas platia CFC rules (Controlled Foreign Company). Samozrejme su tam vynimky..

Pre presne urcenie by bolo potrebne nastudovat Svajciarske zakony a zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenie medzi SR a CH. Idealne to prejst s tamojsim danovym poradcom.

Krajiny DACH su zname svojim velmi prisnym posudzovanim tejto oblasti zdanovania.


Príklad [12] – priamy podiel:

FO má priamy podiel na zahraničnej kontrolovanej spoločnosti vo výške 30%. Zahraničná kontrolovaná spoločnosť dosiahla kladný hospodársky výsledok vo výške 1 000 000,-EUR. V krajine pôvodu je daň z príjmu právnických osôb vo výške 15%, pričom zahraničná kontrolovaná spoločnosť vykázala základ dane vo výške 500 000,- EUR, z ktorého zaplatila zahraničná kontrolovaná spoločnosť daň vo výške 15%, t.j. 75 000,-EUR.

Vzhľadom na to, že efektívne zdanenie kladného hospodárskeho výsledku zahraničnej kontrolovanej spoločnosti je vo výške menej ako 10%, teda (75000/1 000 000)*100 = 7,5% zahraničná obchodná spoločnosť spĺňa podmienku kontrolovanej zahraničnej spoločnosti.

Fyzická osoba je preto povinná zahrnúť si do osobitného základu dane sumu vo výške rovnajúcej sa 30% zo sumy (1 000 000 – 75 000), t.j. 277 500,- EUR. Následne je fyzická osoba povinná zdaniť túto sumu sadzbou dane podľa toho, či je zahraničná osoba daňovníkom spolupracujúceho alebo nespolupracujúceho štátu.

V prípade spolupracujúceho štátu zdaní fyzická osoba sumu 277 500,-EUR sadzbou 7%, t.j. zaplatí daň vo výške 19 425,- EUR.

V prípade nespolupracujúceho štátu zdaní fyzická osoba sumu 277 500,-EUR sadzbou 35%, t.j. zaplatí daň vo výške 97 125,- EUR.

https://www.relevans.sk/novela-zakona-o ... -dosledky/
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa Danisk »

Ahojte,nevsimol som si odpovede,ospravedlnujem sa ze reagujem neskoro.Je tu este dalsia otazka ktoru mozno andre budes vediet zodpovedat ak budes mat cas a chut,pripadne JUGGLER budes v tomto vediet poradit. Ako zamestnanec dostanem akcie firmy,v akej hodnote este netusim,ale ako vlastne teraz budem riesit takuto investiciu a takisto aj moj aktualny ucet na SK cez IB? Predpokladam ze nebudem moct mat oba ucty.

JUGGLER,zareagujem na teba este. Faktury budem vystavovat pravdepodobne hlavne do CZ a SK,nepredpokladam ze budem vystavovat faktury do CH.

andre,myslis ze by bolo najjednoduchsie riesenie vystupit z s.r.o a nechat tam iba rodinneho prislusnika(mamu)?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Danisk napísal: Ne 17 04, 2022 6:32 pm Ako zamestnanec dostanem akcie firmy,v akej hodnote este netusim,ale ako vlastne teraz budem riesit takuto investiciu a takisto aj moj aktualny ucet na SK cez IB? Predpokladam ze nebudem moct mat oba ucty.
JUGGLER,zareagujem na teba este. Faktury budem vystavovat pravdepodobne hlavne do CZ a SK,nepredpokladam ze budem vystavovat faktury do CH.
Tie zamestnanecké akcie ti povedia chlapci, čo už akcie dostali. Závisí aká firma to je, zrejme píšeš o veľkej korporácii kótovanej na viacerých burzách.
Ja si myslím, že účet u IB budeš mať ten istý len si zmeníš adresu pobytu a zrejme po pol roku aj daňovú rezidenciu. Znova - u mňa by to záviselo od toho, čo na tom účte IB robím (či investujem s oslobodením od daní, alebo obchodujem zo strašným daňovým a odvodovým zaťažením ) a ako dlho v tom švajčiarsku budem. Ked sa mám vrátiť po 2-3 rokoch a neodhlasujem sa zo zdravotného poistenia, tak nemením nič ani na eseročke, ani na účte IB.
Môžeš to urobiť aj tak, že nechaj všetko tak, odsťahuj sa a časom uvidíš. Možno ti švajčiari začnú liezť na nervy ( poznám ľudí čo sa odtial zhnusení vrátili ) a možno sa tam rozhodneš ostať naveky ( aj takých poznám ). Velmi to závisí od povahy, v akých podmienkách budeš žiť, akých ludí budeš mať okolo seba a čo sú tvoje životné priority.

P.S. ja neradím, lebo v tom nie som kompetentný...len píšem, čo by som robil ja. Pred prehodením daňovej rezidencie do swiss by som si teda poriadne naštudoval, aké zaťaženie a povinnosti má vo swiss čakajú. IB je to fuk, oni budú hlásiť tvoje príjmy tam kde si dáš daňovú rezidenciu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa Danisk »

Ja by som to urobil rovnako ako pises,znie to logicky,neviem ci by vsak na danovom zobrali: isiel som tam a nechal som si rok dva na rozmyslenie. Ak vsetko dobre dopadne tak vizia je skor dlhodoba.Nevyhodne ale prevadzat investicny ucet do svajciarska asi nebude,pokial viem tak kapitalova dan je tam nulova.

Akcie ano,je to velky korporat.

Sak uvidim ako bude ale uz ma to nebavi furt sa niekam stahovat,tak snad bude dobre v tom svajciarsku.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa andre »

Tazko davat konkretne rady, kedze nepoznam Svajciarske zakony. Realne danovu rezicenciu tam ziskas po 180dnoch pobytu. Takze mas nejaky cas na to riesit to.

Ja by som si tam nasiel nejakeho uctovnika / danoveho poradcu vo Svajciarsku a presiel si s nim tvoju konkretnu situaciu. Co poznam ludi co ziju v krajinach DACH, tak vacsine niekto takyto robi danove priznania. Takze urcite ti niekto z kolegov.. niekoho odporuci.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Praca na TPP v zahranici a s.r.o na SK

Príspevok od používateľa Danisk »

Dakujem za radi pani, urobim tak ako radite,najdem si tam danoveho poradcu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"