TIPY NA AKCIE 2022

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Tak mi bolo vysvetelene ze s tymi ETFkami, minimalne v tomto priapade je to tak ze kvoli tomu ako funguju tak ked sa to dostava prilis nizko tak sa tam robi split aby sa cena neprepadavala na nulu. Aspon tak som to pochopil, cize tie cenove grafy su blbost lebo tam nespravne beru do kontextu tie splity, tzn skresluju realnu situaciu aka bola v danom case. Cize preto sa nedrzi dlho alebo iba po dobu maximalne toho kontraktu, repsektive take je moje porozumenie.
for the best of times
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Tilbur »

Keby v cenovych grafoch neboli zahrnute splity, tak v nich vidis ocividne jednorazove skoky. Takze tie grafy co si mal z yahoo, tak by mali byt OK.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Tilbur napísal: Ut 14 06, 2022 3:08 pm Keby v cenovych grafoch neboli zahrnute splity, tak v nich vidis ocividne jednorazove skoky. Takze tie grafy co si mal z yahoo, tak by mali byt OK.
Tiez som myslel ale vraj proste nie. Aspon tak mi bolo vysvetlene. Ale asi tu moc ludia tieto shortovane ETFka neriesia takze zatial info z mala zdrojov(1+clanky).

Anyway, Exon je skoro na historickom maxime, to moze byt dobry short na ropu.
ex.png
Ale este by som cakal. Energia pofici este take 3 kvartaly, ak nie cely rok.
for the best of times
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Tilbur »

Pozri na denne sviecky na SCO cez finviz. Ja tam skoky nevidim. Splity su zohladnene v cene.
Ked ides na drzanie par dni, tyzdnov, tak by som isiel do USO. Asi najlepsie.
Inak ja od zaciatku roka SCO len shortujem a celkom pekne eroduje. Urok za pozicanie je 6,62% momentalne.
Prílohy
obrázok_2022-06-14_151502938.png
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa andre »

Pozri si raw data z nejakeho zdroja napr. na tiingo.com mas nejaky zakladny bundle zadarmo. Tam uvidis original cenu od zalozenia + split factor, ale aj "adj" ceny, cize spatne upravovane o splity a divi.

Vyzera to nejak takto:

Kód: Vybrať všetko

date        	ticker	close	high	low	open	volume		adjclose	adjhigh		adjlow		adjopen		adjvolume	divcash	splitFactor  	
2013-06-10	UVXY 	61.06 	63.05 	60.35 	60.83 	45564000 	6106000 	6305000 	6035000 	6083000 	455 		0 	0.1
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

TELL by mohol dovazat LNG do EU ( z USA, projekt driftwoodLNG).. Hladaju ale financovanie.. Cakal som ale rychlejsie jednanie, ked uz je RU take zle a treba sa od neho odpojit.
Odoslané z počítača
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

Glen, pozri si graf TQQQ vs SQQQ a pozri si vrchol na TQQQ prelom rokov 21/22 a marec/aprílový vrchol a pozri ho ako dno na SQQQ. Pri SQQQ si v podstate na nule, ale mal by si byť v zisku cca 30%. Na inverznom ETF potrebuješ oveľa presnejšie trafiť vrchol resp. dno, inak môže aj ziskový obchod skončiť stratou. Najlepšie je, ak sa ti dá ísť opačne, t.j. shortovať UCO namiesto longu SCO, alebo opačná situácia - namiesto longu UCO shortovať SCO.
tqqqfin.png
sqqqfin.png
qqqfin.png
QQQ za dané obdobie cca -10%
TQQQ za dané obdobie cca -30% (to sedí)
SQQQ za dané obdobie cca +10% (nesedí, malo by byť cca +30%)

Ak by ropa pomaly klesala 3 roky a padla by napríklad o 50%, tak na SCO by si mal zarobiť oveľa viac. Ale pri takejto situácii by si mohol zarobiť v skutočnosti menej ako 50%. Ak by za 3 roky klesla o 20%, tak by si mohol skončiť aj v strate.
Naposledy upravil/-a Martin7 v Ut 14 06, 2022 10:50 pm, upravené celkom 2 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

co hovorite na short blackstone(BX) a fedex(fdx)? realitna bublina praska a naklady na prepravu rastu ako sialene. skor ci neskor sa to musi prejavit.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Tak z toho mala co som nastudoval tak tie pakove ETFka(ci uz inverzne alebo nie) su nebezpecne pokial ide cena do strany pre dlhodobe drzanie. Avsak ak je v zastupenej komodite/indexe/akcii/cenine... silny dlhodoby trend, tak mozu naopak byt velmi prospesne. A ak ide o ropu, tak to je myslim uplne idealny pripad tohto silneho trendu. Cize by som povedal ze ak ropa prekona 130 v auguste povedzme, tak ist do toho SCO moze byt velmi profitabilne. Ale ked cena zacne par dni ist do strany, je asi dobre vystupit a zase pockat kym sa trend rozbehne.

tl;dr pakove ETF su kratkodoby hold(v ramci dna), dlhodobo iba pokial je tam silny kontinualny trend. Vyvoj ceny do strany zozerie poziciu.
for the best of times
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa jogo »

glengoolie napísal: Št 16 06, 2022 9:49 am Tak z toho mala co som nastudoval tak tie pakove ETFka(ci uz inverzne alebo nie) su nebezpecne pokial ide cena do strany pre dlhodobe drzanie. Avsak ak je v zastupenej komodite/indexe/akcii/cenine... silny dlhodoby trend, tak mozu naopak byt velmi prospesne.
Lenže ty chceš nastúpiť proti silnému trendu a tam budeš na shorte obchodovať proti backwardation.
Longy na ropu teraz vplyvom backwardation zarábajú na rolovaní, ale shorty strácajú na rolovaní.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Slovan_sk napísal: So 11 06, 2022 3:32 pm Nemyslel som ze sa toho raz dozijem ale davam typ na akciu pre rok 2022 + a pozor je to slovenska firma , upis na prazskej burze

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/501 ... itrka.html

Kolega tam bol asi rok dozadu ked sa o nejakom IPO ani nehovorilo a uz vtedy vravel ze taku atmosferu uz dlho nevidel , cela firma vysmiata ze objednavky pocas tvrdej corona doby mali na x rokov , diverzifikovany do roznych segementov , ziadny odpad , presnost lisovania na stotiny milimetra , proste high tech firma
Spoločnosť Gevorkyan získala pri upisovaní akcií na trhu Start pražskej burzy určenom pre inovatívne a menšie firmy približne 29 miliónov eur. Firma vyvíja a vyrába vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici súčiastky v práškovej metalurgii.

„Je to prvý zahraničný emitent na tejto burze, a teda aj prvá slovenská a ešte aj najväčšia emisia,“ povedal nedávno šéf firmy Artur Gevorkyan.

Vo Vlkanovej teraz pripravujú masívne rozširovanie kapacít za približne dve desiatky miliónov eur.

Obchodovanie s akciami spoločnosti Gevorkyan na trhu Start spustia 1. júla za upisovaciu cenu 248 českých korún, píše agentúra ČTK.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/503 ... vence.html
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Mozete skusit shortnut cestovky, zvysena inflacia - znizene vydaje na dovolenky menej dovoleniek. TUI.AG napr.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Inak k tomu fedexu nemate neico? SIlno rozmyslam tam dat 100k short.
for the best of times
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Prečo short na FDX? Boostli dividendu, pri normálnom payout ratio, z pohľadu valuácie je to podhodnotené. Tlak na marže bude, ale nie zas také, aby im to čokoľvek spravilo. Perspektíva do budúcna tam je dobrá. Klasická dobrá firma za dobrú cenu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Krátkodobo je možno na short (pullback po tom výskoku po zvýšenej divi ), ale každý short má svoje riziká. Najväčším rizikom sú nelimitované straty, keby vyšla nejaká bomba správa, alebo ponuka k akvizícii a pod. Však len v utorok, ked zvýšili divi, vyletela akcia o +15%.

Fundamenty má výborné, zisk na akciu 21 USD a nemyslím si že budúcnosť je len o cene energií:

Pred mesiacom: Spoločnosti Aurora Innovation a FedEx oznámili rozšírenie svojho pilotného programu na autonómny presun zásielok FedEx na ďalšom komerčnom jazdnom pruhu v Texase.

Od začiatku komerčného pilotného programu v septembri 2021 doručuje spoločnosť Aurora zásielky FedEx medzi Dallasom a Houstonom na 100 % načas.

V marci 2022 začali autonómne nákladné vozidlá novej generácie spoločnosti Aurora - založené na novom vozidle Peterbilt 579 - prepravovať zásielky FedEx medzi novými terminálmi spoločnosti Aurora vo Fort Worth a El Paso. Spoločnosť Aurora vykonáva 600-kilometrovú trasu týždenne s bezpečnostnými vodičmi na palube a v nasledujúcich mesiacoch očakáva zvýšenie frekvencie jázd. Spoločnosť Aurora naďalej denne prepravuje zásielky pre FedEx medzi terminálom Aurora v južnom Dallase a novým terminálom v Houstone.


Ked chceš shortovať, tak je možné, že teraz boostli divi kvôli tomu, že na budúci týžden vo štvrtok zverejnia slabšie výsledky.
Naposledy tomu tak bolo a padli o 4-5%. Zverejnuje vo štvrtok večer, takže v piatok, ked pocestujeme na stretko by mohla byť o 5-10% nižšie ako dnešná cena 225,50. Ale vravím, pri shorte je vždy vysoké riziko, zvlášť u takejto fundamentálne výbornej akcie.

Ak používajú Peterbilt 579EV, tak to je plne elektrické vozidlo: nízke náklady a budúcnosť bez vodiča..https://www.peterbilt.com/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

PredsaJa napísal: Št 16 06, 2022 3:44 pm Prečo short na FDX? Boostli dividendu, pri normálnom payout ratio, z pohľadu valuácie je to podhodnotené. Tlak na marže bude, ale nie zas také, aby im to čokoľvek spravilo. Perspektíva do budúcna tam je dobrá. Klasická dobrá firma za dobrú cenu.
Sa pozri na cenu ropy. Ved to nepotrebuje ziadne vysvetelnie. Navyse inflacia sposobi znizenie kupyschopnosti obyvatelstva, takze menej sa bude objednavat online(vid cely ecommerce sektor) a neptorebnych veci, takze menej zasielok na prepravu. 1+1=2.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak potom wish pojde asi do bankrotu, alebo nie ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg8 napísal: Št 16 06, 2022 8:27 pm Tak potom wish pojde asi do bankrotu, alebo nie ?
Je vysoka sanca ze ano. Teraz je to beh o zivot, ci im dojdu peniaze z IPO alebo ci spravia profit. Ale optimisticky to momentalne nevidim. ak padne cena na $0.835 a budem mat v neho doveru, tak nakupim znovu. Tym si vynulujem stratu ktoru som tam spravil.
for the best of times
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

K tomu WISH, zaujíma ma jedna vec, práve ten bankrot, ako vieš glengoolie, že je vysoká šanca, že pôjde do bankrotu? Ako si to zistil? Pred nedávnom som kdesi, myslím v Tvojom vlákne čítal, že má kopu cashu, že nie je zadĺžený, sorry ak si zle pamätám, zaujíma ma to, podľa čoho určuješ potenciál toho bankrotu. Dík
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

glengoolie napísal: Št 16 06, 2022 8:31 pm
iceberg8 napísal: Št 16 06, 2022 8:27 pm Tak potom wish pojde asi do bankrotu, alebo nie ?
Je vysoka sanca ze ano. Teraz je to beh o zivot, ci im dojdu peniaze z IPO alebo ci spravia profit. Ale optimisticky to momentalne nevidim. ak padne cena na $0.835 a budem mat v neho doveru, tak nakupim znovu. Tym si vynulujem stratu ktoru som tam spravil.
dlhodobo pod 1 USD = OTC market a to je wild wild west + cellarboxing od short HF.. prakticky game over..
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Sorry Dante tieto vody ma nikdy nelákali a nerozumiem sa, takže prepáč, ak sa zle spýtam. Z toho, čo píšeš, ak sa ocitne spoločnosť dlhodobo pod 1 USD, a potom aj na OTC, tak potom ju vyradia z "provozu" HF a nie jej vlastný business a fundamenty. Tak?
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

tomáš virdzek napísal: Št 16 06, 2022 9:44 pm K tomu WISH, zaujíma ma jedna vec, práve ten bankrot, ako vieš glengoolie, že je vysoká šanca, že pôjde do bankrotu? Ako si to zistil? Pred nedávnom som kdesi, myslím v Tvojom vlákne čítal, že má kopu cashu, že nie je zadĺžený, sorry ak si zle pamätám, zaujíma ma to, podľa čoho určuješ potenciál toho bankrotu. Dík
Problem vydim skratka vo vydajoch. Teraz mali v Q1 -40M aEBITDA, realne -60M. Tento mesiac(tzn posledny z kvartalu) pomalicky rozbiehaju znovu reklamy po roku a maju prognozu na EBITDA(neviem ci adjusted) az -100M pripisane hlavne reklame. Ked ju rozbehnu naplno tak to bude zase balik penazi na konci kazdeho kvartalu. Navyse idu v auguste rebrandovat celu firmu, co bude stat balik penazi samotne, plus komplet nova reklamna kampan. Dalsi masivny vydaj. Z minulosti vieme ze nech tlacili do reklamy kolko chceli tak uzivatelov si neudrzali. Hovoria ze to odladili, tak som zvedavy, ale ist zo 111M mesacnych zakaznikov na 28M v priebehu roka jasne hovori ze retencia zakaznikov bez reklamy je mizerna. Mimo rebrandingu idu makat na zapojeni oblecenia, hlavne zenskeho. Myslim ze preto, lebo zrusili svoju aplikaciu s oblecenim 1Sansome ktora celkom ficala ale zabili vsetky aplikacie mimo hlavnej Wish takze to integruju do nej vsetko postupne. Co moze byt fajn ale som skepticky. Na konci roku mali 1.2B hotovost a ekvivalenty, teraz na Q1 mali uz iba 1B. Takze IPO peniaze sa zacnaju minat a Wish zacina bezat o zivot. Bud stihnu spravit zisk pred tym nez im dojdu peniaze, alebo krachnu. Preco krachnu? Pretoze poziciavat si peniaze v tejto dobe nie je dobry napad(vysoky urok, rizikova pozicka). Na to mali mysliet v 2020. I ked maju myslim moznost 250M kredit, to su drobne. Rozpustit akcie pri tychto cenach taktiez nema nejaky vyznam, minimalne nie bez predosleho splitu(ale oni mali od zaciatku problem s privela akciami). Takze oproti minulemu roku kedy som tam vsupil tie rizika isli rapidne nahor. Ked si vezmem ze kvoli aktualnej ekonomickej situacii ludia setria kde mozu a sustredia sa na zakladne vydaje ako byvanie, doprava a jedlo, blbiny co predava wish, ale celkovo e-commerce sektor, pojdu predajmi skratka nadol. Vidime to dnes na amazone, targete a podobne kedy maju plne sklady a nikto nic nekupuje. Wish isiel z 2.5B predajov v 2020 na 2B v 2021 a Q1 predaje boli zalostnych 189M, upadajuci trend pocas celeho minuleho roku lebo ficali na trende z 2020 stimulov. Jestvuje teoria ze ich hlavne zabija nutnost vyvorenia uctu pre prehliadanie webu a aplikacie, co ma urcite faktor lebo plno ludi proste hend web/appku zavrie(ja som bol rovnaky, nez som sa donutil si to pozriet). Ale taktiez je tu aspekt toho ze ich web je zastaraly a sustredia sa iba na appku. Tam generuju 90% prijmov, lenze teoreticky je web ich "blind spot" pretoze ak by bol na urovni aplikacie tak mozno aplikacia by stale generovala 90% ziskov, lenze namiesto 90M+10M by mozno mali 500M+50M pretoze ten web by im zvysil zakaznikov a povedomie. Nehovoriac o tom ze stale nebolo overene ze discovery-based model nakupovania realne funguje. Hlavne po zmenach v ochrane sukromia pred sledovanim v aplikaciach. Co bola pre wish business model obrovska rana. Dalej maju sice absolutne super ludi. Od hora az na dol. O tom nemozno diskutovat. Od IPA najali neskutocne talenty, ale mimo toho ze pre to rozpustali akcie ako motivaciu, tak zatial tento super mega tim ludi nedodal nic hmatatelne. Jedine co spravili su wish clips(kratke produktove videjka ktore clovek borwsuje ako tiktok), trosku aktualizovali aplikaciu a to je vsetko. CPO mi pride preto davno zrely na vyhadzov. Cize su absolutne pomali, neinovuju a celkovo komunikacia menezmentu s investormi je najhorsia aku som kedy videl - nulova. Novy CEO ma trojstupnovy plan na to dostat wish zase do zisku lenze ten plan su uplne genericke kecy ktore len popisuju naproste zaklady kazdeho biznisu(zlepsit uzivatelsky zazitok, lepsia komunikacia s obchodnikmi a ztuzit pracovny tim). Proste take vagne kecy. CEO je CEO prvy krat, takze ked toto poserie uz ho nikto nejame, takze mu ide o vela, no zatial bohuzial nevidim nic co by indikovalo ze firma je na dobrej trajektorii. A osobne mi nikdy nesadol, nepci sa mi jeho minulost ani osobne postoje. Preto mam obavy ci to wish zmakne. Historicky bol wish najstahovanejsia ecomemrce appka na svete, doteraz ma najlepsie hodnotenia a tusim to bol treti najvecsi obchodnik na americkom trhu. Ale aj napriek tomu vsetko naznacuje ze investori napumpovali miliardy do reklamy aby nafukli wish bublinu a exitli cez IPO a nechali retial nech si to cele vyzerie. Na druhu stranu 70% akcionarov je zastupenych v Board of Directors, takze menezment je pod drobnohladom. Taktiez Vanguard aj Blackrock su slusne zainvestovani. Je to skratka kuriozna situacia. Obrovsky potencial ale tak nejak proste to ide do sraciek stale. Ja som Kupil na 7 a zpriemeroval sa na 3.23 a exitol som na 1.67. Ak sa cena dostane na polku, kvoli situacii na trhu, a budem mat peniaze a doveru v zmenu,tak nakupim znovu a vrati sa mi tak strata, ak nasledne cena stupne o kusok hore. Co by som bol rad. Ale momentalne wish nemozem odporucit lebo je to rizikova investicia, i ked nemaju dlhy a miliardu na ucte. Progrnoza je skratka negativna, minimalne na Q2 a Q3. Preto som exitol. Uvidime ake budu odhady na Q4 kedze CEO chce hlavne zachytit nakupne obdobie na prelome Q3 a Q4.

Dalsi problem ktory vidim je ze nedavno zverejnili ich poplatky pre obchodnikov a je z neho jasne ze nikdy v zivote neziskaju europskych a amrickych obchodnikov. Takze wish nemoze konkurovat rychlym/lokalnym dodanim. Takze je plne zavysly na cinskych obchodnikoch ktori su saami vyrobcovia alebo maju vyrobcov hned cez ulicu a tie poplatky wishu(min 20%) su pre nich irelevantne. Taktiez wish stale neumoznuje zoskupit polozky od jedneho obchodnika(napriklad tricko v roznych farbach) do jedneho postovneho. A kedze nevyuziva cinsku postu ktora je zdarma ale ma svoje triediace strediska ako medzistupen kde zoskupuju viacere objednavky do jedneho baliku aby usetrili na doprave tak to nie je konkurencieschopne, hlavne ked konkurencia(aliexpress) doda zasielku zdarma v cca rovnakej lehote. skratka cely wish logistics je pre mna, ako zakaznika a investora, totalny fejl.

Najhorsie ze staci cez wish spravit 10 objednavok a kazdy hned vidi tie problemy ktore by sa dali lahko odstranit a zlepist mnohe veci lenze doposial nic nevidim. Preto som pisal ze menezment je na nic. Je to ako mat michaela jordana ktory z nejakeho zahadneho dovodu sedi cely cas iba na lavicke a nemoze hrat. ale tim ho propaguje na kazdej fotke.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

tomáš virdzek napísal: Št 16 06, 2022 10:52 pm Sorry Dante tieto vody ma nikdy nelákali a nerozumiem sa, takže prepáč, ak sa zle spýtam. Z toho, čo píšeš, ak sa ocitne spoločnosť dlhodobo pod 1 USD, a potom aj na OTC, tak potom ju vyradia z "provozu" HF a nie jej vlastný business a fundamenty. Tak?
Ano ak firma X mesiacov obchoduje pod 1 USD, je vyradena z burzy (NYSE) do OTC, kde 90% brokerov poskytuje retailu len "close position" tlacitko. Pre short HF to je zlata bana na "collateral" pre neakciove trhy - kvoli haircut reforme co som nedavno pisal (akcie pod 1 USD maju 0% hodnotu voci DTCC). institucie do penny stock neinvestuju - minimalna likvidita, ak to vyshortujes z 0,99 USD na 0,001 USD mas collateral zadarmo - nikdy poziciu neuzavries neplatis z toho dan - free money glitch. Pozicane long pozicie, ktore si pouzil na short attack v zaciatku + naked short akcii ktore ani neexistuju, nebude nikto chciet vratit lebo to je bezcenny asset. ak by to aj chceli 0,001 USD ta nijak neboli.

Taketo firmy sa nazyvaju zombie stock. Obcas tam cena poskoci, z neznamych dovodov.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa PredsaJa »

glengoolie napísal: Št 16 06, 2022 8:15 pm
PredsaJa napísal: Št 16 06, 2022 3:44 pm Prečo short na FDX? Boostli dividendu, pri normálnom payout ratio, z pohľadu valuácie je to podhodnotené. Tlak na marže bude, ale nie zas také, aby im to čokoľvek spravilo. Perspektíva do budúcna tam je dobrá. Klasická dobrá firma za dobrú cenu.
Sa pozri na cenu ropy. Ved to nepotrebuje ziadne vysvetelnie. Navyse inflacia sposobi znizenie kupyschopnosti obyvatelstva, takze menej sa bude objednavat online(vid cely ecommerce sektor) a neptorebnych veci, takze menej zasielok na prepravu. 1+1=2.
Tak čierne to nevidím. Pohyby cien ropy sa riešia cenovými doložkami, veľká časť flotily je na elektriku a plyn. E-commerce je jeden z viacerých segmentov spoločnosti, zásobujú naprieč celým reťazcom. P/E je 12x, forward 11x, historický average je 15x. Ako lacnejšie myslíš, že by to malo ešte byť? 🙂 Akože nedbám, aspoň môžem dokúpiť lacnejšie.
Naposledy upravil/-a PredsaJa v Št 16 06, 2022 11:33 pm, upravené celkom 1 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@: Glengoolie: Uff, ďakujem za čas a námahu toľko odpísať. :pivko:

Čakal som 2-3 čísla, čo ma zdrvia a odradia od kúpy akcií... Spýtam sa preto: A čo keď tie problémy odstránia? (viem čo si písal o manažmente, ale aj tak, napr. časom, pokiaľ nie je firma zadĺžená a má dokonca cash, tak aký problém?, rozdelia na etapy, aby prežili) Nie, že by sa mi WISH páčil :lol: Ide mi o to, že toto je subjektívny výklad života tej spoločnosti, zamestnaný tam zrejme nie si. Na odhad bankrotu, uff... (nie som ale fundamentalista, vôbec tomu navyše nerozumiem, učím sa :) )

PS: Veď práve to, je to už riziková vec. Ale správne kvantifikovanie tých rizík, môže z toho robiť zaujímavú špekuláciu. Iste si zaznamenal, že kým NQ a celkovo indexy robia sešup dole, tomu wishu sa už nechce. Začína byť relatívne silný. Sorry za to slovo "silný" :mrgreen: Otázka je, akým životom žije v skutočnosti firma v dnešnej dobe pod 1 usd, keby tam padol, na to si počkám na Danteho, či ju postupne vyradia ako pirane hedge fondy.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Dante: Pecka, chápem. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

tomáš virdzek napísal: Št 16 06, 2022 11:24 pm @: Glengoolie: Uff, ďakujem za čas a námahu toľko odpísať. :pivko:

Čakal som 2-3 čísla, čo ma zdrvia a odradia od kúpy akcií... Spýtam sa preto: A čo keď tie problémy odstránia? (viem čo si písal o manažmente, ale aj tak, napr. časom, pokiaľ nie je firma zadĺžená a má dokonca cash, tak aký problém?, rozdelia na etapy, aby prežili) Nie, že by sa mi WISH páčil :lol: Ide mi o to, že toto je subjektívny výklad života tej spoločnosti, zamestnaný tam zrejme nie si. Na odhad bankrotu, uff... (nie som ale fundamentalista, vôbec tomu navyše nerozumiem, učím sa :) )

PS: Veď práve to, je to už riziková vec. Ale správne kvantifikovanie tých rizík, môže z toho robiť zaujímavú špekuláciu. Iste si zaznamenal, že kým NQ a celkovo indexy robia sešup dole, tomu wishu sa už nechce. Začína byť relatívne silný. Sorry za to slovo "silný" :mrgreen: Otázka je, akým životom žije v skutočnosti firma v dnešnej dobe pod 1 usd, keby tam padol, na to si počkám na Danteho, či ju postupne vyradia ako pirane hedge fondy.
Ano, je tam silna hranica 1.6 ktora odolava. Ale osobne cakam ze to padne. Ak nie kvoli trhu tak ked bude ERko pre katastrofalny Q2 kde, ako som pisal, predpoved bola -100M a QoQ predaje padli 30% za prvy mesiac, co oznamili na Q1 ER.

Co ak pojdu do zisku? Ja budem len rad. Neviem co k tomu viac povedat. Ako som pisal, je to beh o zivot. Uvidime ako budu palit peniaze. Ono ta miliarda sa moze zdat vela ale ked budu mat 150-200 milionov stratu na kvartal kvoli reklamam a ked predaje idu nadol, tak to spalia ako nic a o tejto dobe na bucui rok uz nemusia existovat. Co sa tyka vyradenia z burzy, od toho je split. Toho sa neobavam vobec.

Este som zabudol doplnit ze vdaka cene ropy im rapidne stupnu naklady na prepravu(uz je to vidie pri kamionovej dprave a lodnej preprave, letecka este rapidne nenarastal, drzi sa ako tak ...zatial), takze to sa tiez bude podielat na negativnom vyhlade na cely zvysok roku, minimalne.
for the best of times
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Dante? Viď glengooliho komentár vyššie. Potrebujem pomoc teraz, čo ten split? Šak to by mohli všetky spoločnosti robiť tak, že sa vyhnú HF cez split nie? :) Čo napr. tá XELA, je 14 centov podľa finvizu, prečo nespravia split a navyše mám otázku, prečo ešte XELA žije pri tých trhoch a HF, a vôbec, prečo nie je už OTC?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Zrovna XELA mala vcera zaujimavy den z 13c na 15c, presiahla aj 16c.. :)
Volume 250% z AVG, ako keby niekto nakupoval vo velkom?
V den ked SP500 urobilo -3% ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

tomáš virdzek napísal: Št 16 06, 2022 11:55 pm @Dante? Viď glengooliho komentár vyššie. Potrebujem pomoc teraz, čo ten split? Šak to by mohli všetky spoločnosti robiť tak, že sa vyhnú HF cez split nie? :) Čo napr. tá XELA, je 14 centov podľa finvizu, prečo nespravia split a navyše mám otázku, prečo ešte XELA žije pri tých trhoch a HF, a vôbec, prečo nie je už OTC?
Neviem ake su podmienky na SPLIT. penny stock skor dava reverse split aby zvysil hodnotu za akciu a dostal sa naspat.
Delisting z major exchange na OTC je podla danej burzy. https://www.investopedia.com/investing/ ... ed-stocks/

a Xela je OTC:

NasdaqCM - https://finance.yahoo.com/quote/XELA?p=XELA

OTC US - https://www.bloomberg.com/quote/XELAU:US
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dík, jj tak som myslel sorry reverse split. No čiže keď je už na OTC plus je pod 1USD, tak z toho vyplýva, že tú cenu už tlačia shortami dole aj HF?
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Inak som si vsimol ze kovy su velmi dolu. Komodity budu teraz dolezite a mali by mat lepsiu ziskovost nez akcie. Takze rozmyslam nad nejakym ETF so zameranim na kovy. Take Invesco DB Base Metals Fund (DBB) posobi teraz ako dobra kupa. Takych 20% sa tam do konca roka moze spravit.

Pripadne obilniny Invesco DB Agriculture Fund (DBA) ako nieco stabilne s malym ziskom a nizkym rizikom.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

DBB bol len 27 a teraz je az 21, naozaj je to dobra kupa uz teraz ? Co sa tam stalo v 2015 ze sa to dotklo 11? Ak pride recesia, nebude dopyt na nove mrakodrapy, nove lode, naozaj by sa to mohlo blizit k 25 do konca roka ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Treba pozerat ceny zastupenych kovov. Kovy trpeli pomerne dost(trzny cyklus) a nastupili az v 2020(nesuviselo to s covdiom). Ja som bol v medi od 2019 takze to som sledoval dost dlho. Nehovorim ze prave hento ETF, len skratka pozerat na komoditne ETF pretoze komodity teraz ficia prave. Energia uz dosiahla do vysin, tam uz zostal maly priestor na manipulaciu, ale tu tie kovy napriklad sa prepadli znacne nadol preto tam moze byt prilezitost. Ine komoioty mozu byt vhodnejsie. To ja len tak nadhadzujem na zamyselnie lebo akcie a reality dobre casy necakaju.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 1:06 pm Dík, jj tak som myslel sorry reverse split. No čiže keď je už na OTC plus je pod 1USD, tak z toho vyplýva, že tú cenu už tlačia shortami dole aj HF?
pri positive news urcite ano. Ciel HF je dostat 1-2USD stock do OTC, potlacenie ceny v OTC stoji potom velmi malo.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa Zdravym »

DanteUnchained napísal: Pi 17 06, 2022 5:26 pm
tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 1:06 pm Dík, jj tak som myslel sorry reverse split. No čiže keď je už na OTC plus je pod 1USD, tak z toho vyplýva, že tú cenu už tlačia shortami dole aj HF?
pri positive news urcite ano. Ciel HF je dostat 1-2USD stock do OTC, potlacenie ceny v OTC stoji potom velmi malo.
Co v pripade, ze je OTC firma zatlacena HF skoro k 0, ale fundamenty zacne mat OK? Co sa s cenou nasledne deje? Moze diat? Malo by sa diat? Asi tiez potrebujem studovat :D :roll: :D
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Zdravym napísal: Pi 17 06, 2022 6:40 pm
DanteUnchained napísal: Pi 17 06, 2022 5:26 pm
tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 1:06 pm Dík, jj tak som myslel sorry reverse split. No čiže keď je už na OTC plus je pod 1USD, tak z toho vyplýva, že tú cenu už tlačia shortami dole aj HF?
pri positive news urcite ano. Ciel HF je dostat 1-2USD stock do OTC, potlacenie ceny v OTC stoji potom velmi malo.
Co v pripade, ze je OTC firma zatlacena HF skoro k 0, ale fundamenty zacne mat OK? Co sa s cenou nasledne deje? Moze diat? Malo by sa diat? Asi tiez potrebujem studovat :D :roll: :D
Predstav si westernove mesto kde to vedu banditi a serif len pritakava a nic nerobi. Fundament ti nepomoze, bud tu firmu niekto kupi/pohlti, alebo je deadfish.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa glengoolie »

Vraj kvoli tomu ze cina otvara mozeme cakat na prudky narast cien ropy v blizkej dobe - az na $150. Tak sledujte vyvoj, bude sranda. Inak, sorry ze zasieram vlakno, ale dnes vraj expiruju $2T opcii a shorti preto pokryvaju pozicie a preto ide trh hore, takze buduci tyzden(pondelok su trhy zavrete) bude masaker.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

masaker smerom hore, alebo skor dole ?
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TIPY NA AKCIE 2022

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Iceberg: nechcem hovoriť za glena, ale myslím, že to myslel skôr dole...
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"