DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

Viem ze tankujem phm asi z ruskej ropy ( a kurim ruskym plynom) ale ked sa raz cela europa na niecom dohodne - preco sa furt snazit o nejake vynimky klucky. Ked sme raz v nejakej skupine tak sa spravajme dostojne ked tam nechceme byt tak vystupme.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Jaroslav, Mna by najviac zaujimal taky merac, ktory by mi ukazal cenovu skladbu danej komodity, kto a aky subsubsubsubdodavatel na tom zarobi a aku hodnotu do vyrobku prida. Taky nemas? :)

Glogol, ja toto uz naozaj nesledujem, ale existuje nejaka studia, hodnoverny vypocet, aka by bola cena energii v EU, ak by sme absolutne vylucili RU komodity na vyrobu danych energii? Ale az na uroven, aby sa z nejakeho statu nestal subdodavatel komodit z RU, pripadne subor statov subsubsubsubdodavatelmi a podobne.
Ak dostanem cislo, ktore sa da overit, tak viem posudit, ako sa mi zmeni zivot, ak nebudem(e) odoberat nic z RU. A to myslim ferovo - aj ak by ten benzin stal 3 eura, aky dopad to bud mat na nas vsetkych,aj nemilionarov, mozno stupnu skokovo platy o 2x, a tak bude ten benzin relativne na rovnakej urovni, na akej bol pred februarom 24.
Som ochotny urobit kroky pre lepsiu buducnost a to robim cely zivot aj dobrovolne (preto napriklad nemam plyn*samozrejme, elektrina sa vyraba z plynu tiez.) a to aj s ohladom na povod a sposob tvorby hodnoty v celom retazci (preto bojkotujem firmy, ktore sa prehresili podvodmi, detskou pracou a podobne, co znamena, ze v beznych potravinach ignorujem 95% tovarov).
Ale odstrihnut sa od (netransparentnej) pitnej vody alebo elektriny, a vyrabat si ich sam (alebo dovazat z daleka), to by bolo cez moje ekonomicke schopnosti.
Vsetko sa da, ale take zavazne rozhodnutie musi nutne vypocitat ten, kto ma udaje potrebne na dosadenie do rovnice.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Joki »

@Glogol, vidim to presne rovnako.
Nedá sa vyberať len hrozienka z koláča.

Kludne, by sa všetko mohlo riadiť z Bruselu. To, čo tu urobil populista Fico/Pellegrini a teraz Kollar/Matovičom je katastrofa.
O dva roky to bude asi podobné Pellegrini/Kollar. Slovensko staguje na mieste, občas sa čudujem, ako nás mohli prijať do EU a NATO, mali sme veľké šťastie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

Vsetko je relativne. Ukrajincov tiez asi trapila cena PHM kym im nepristala bomba na streche alebo nezaklopal na dvere rusky vojak a nespytal sa ci je doma manzelka alebo dcera.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Joki napísal: St 08 06, 2022 9:23 am Kludne, by sa všetko mohlo riadiť z Bruselu. To, čo tu urobil populista Fico/Pellegrini a teraz Kollar/Matovičom je katastrofa.
https://edition.cnn.com/2022/06/07/poli ... index.html

Bidenovi uz na jeho party v Los Angels neprisli prezidenti Mexika, El Slavadoru, Hondurasu a Guatemaly na prostest proti tomu, ze nepozval prezidentov Venezuely, Nikaraguy a Kuby.
Je mozne, ze postupom casu Bidenovych prisluhovacov v Bruseli zacne ignorovat tretina statov EU a nebudu chodit na party organizovane nimi. Pri este viac vyhrotenej situacii sa za Orbana mozu postavit este dalsi styria-piati.
Glogol napísal: St 08 06, 2022 9:43 am Vsetko je relativne. Ukrajincov tiez asi trapila cena PHM kym im nepristala bomba na streche alebo nezaklopal na dvere rusky vojak a nespytal sa ci je doma manzelka alebo dcera.
Mnohi na Kryme a Donbase si mozno aj vydychli, ze Bidenov syn ich viac uz neokrada a ze Zelenskeho vojak si uz nepyta ich manzelku a dceru.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

Joki napísal: St 08 06, 2022 9:23 am @Glogol, vidim to presne rovnako.
Nedá sa vyberať len hrozienka z koláča.

Kludne, by sa všetko mohlo riadiť z Bruselu. To, čo tu urobil populista Fico/Pellegrini a teraz Kollar/Matovičom je katastrofa.
O dva roky to bude asi podobné Pellegrini/Kollar. Slovensko staguje na mieste, občas sa čudujem, ako nás mohli prijať do EU a NATO, mali sme veľké šťastie.
Len upresním. Do EU a NATO sme sa nedostali kvôli šťastiu, ale dostal nás tam Dzurinda. To bola najschopnejšia vláda, čo tu kedy bola (prvá Dzurindová vláda). Robili reformy, ktoré boli potrebné aj keď veľmi nepopulárne. Dzurinda bol náš jediný premiér, ktorý mal víziu. Od vtedy je to jedna katastrofa a len padáme dolu vodou.
Pokiaľ ide o ropu a plyn z Ruska, súhlasím, treba sa odstrihnúť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

CNN hlasi, ze Rusi vracaju Ukrajincom tela 210 vojakov braniacich Mariupol.
cnn.JPG
cnn.JPG (49 KiB) 2165 zobrazenia
Rusi hlasia, ze k 2500 zajatym Azovcanom z Mariupolu sa pripojilo dalsich 4000 zajatych okolo Severodonetsku.
Nemal Zelensky umiestnene najfanatickejsie elitne oddiely podporujuce jeho vladu prave na Donbase? Ci drzi si ich v zalohe v Kyjeve?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Straty su nepochybne obrovske na oboch stranach. Ochota Zapadu/Usa vojensky a financne podporovat Ua vo vojne bude postupne klesat /co je pochopitelne/ a tym sa Zelenskemu naznaci aby sa nejako s Putinom dohodol.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Glogol napísal: St 08 06, 2022 9:43 am Vsetko je relativne. Ukrajincov tiez asi trapila cena PHM kym im nepristala bomba na streche alebo nezaklopal na dvere rusky vojak a nespytal sa ci je doma manzelka alebo dcera.
Takze podme sa vsetci zabit, obetovat, lebo na UA klopu na dvere RU vojaci.

Dokaz mi to matematicky. Kolko je RU vojakov, a kolko ma UA dveri?
Poprosim dokazat matematicky aj tvrdenie, ze na kazdej streche pristava bomba. Kolko stoji bomba? Kolko stoji strecha (dom) ?

Mimochodom, co myslis, koho benzin tankuju UA vojenske vozidla?

EDIT: Ukrajincov tiez asi trapila cena PHM - to je velmi slusny vyber moznosti, vidim to tak, ze mohli bud za A) tankovat draho a tym padom chudnut, alebo B) nechat sa zabit/znasilnit. Svet ale neponuka len 2 moznosti, a co tak C) vyjednavat? Alebo UA si neplatia z dani obcanov hordu diplomatov?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Aktuálne k dnešnej debate: Firmy, ktoré opustili ruský trh vykazujú lepšie výnosy.
Aj pán trh má svoje hodnoty a vie na ktorú stranu sa postaviť.

https://akcie.sk/firmy-ktore-opustili-r ... ie-vynosy/

“ Spoločnosti Heineken, Shell, Exxon Mobil, Carlsberg, AB InBev a Société Générale, ktoré si zaúčtovali významné odpisy však v konečnom dôsledku zaznamenali oveľa viac vytvoreného bohatstva ako bolo zničeného. Týchto 6 firiem utrpelo odpisy aktív vo výške viac ako 14 miliárd dolárov, ale následne vygenerovalo takmer 39 miliárd dolárov ziskov z vlastného imania.”
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak budu tie firmy, ktore v RU zostali, stat dost malo, istotne sa value hinter zobudi a kupi aj ich akcie.. Pripadne samotna spolocnost, ktora bola "potrestana trhom" si jednoducho kuip svoje lacne akcie..
Uvidime za 1-2-3 roky, ci tento vyskum bol kvalitny, alebo nie..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Glogol »

Nikto nevravi ze TERAZ nie sme od ruskej ropy a plynu bytosne zavisli. Bavim sa o tom ze s tym iba treba nieco robit a treba sa zmierit ze nas to KAZDEHO bude nieco stat. Vyplakavat teraz a hladat vynimky odklady a klucky ze ini ano ale ja nie alebo aspon neskor mi pripada ubohe. Na par dni tu koncim nemienim nic matematicky dokazovat, nie som svatec viem ze aj ja teraz zijem z ruskych zdrojov a viem ze v najblizsej dobe si toho vyplakavania a lamentovania vsade naokolo uzijem az az, musim setrit energiu. Nemozem ale od ukrajiny chciet aby sa vzdala a ukoncila vojnu lebo ja chcem PHM za max 1,7e.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Presne Glogol, nemusíš nikomu nič dokazovať :like:
Niekoho nedokážeme presvedčiť.
Ono sa to už deje, či chceme alebo nie… Ja som rád, že sa to deje a odstrihavame sa od ruska.

Európa prekonala Áziu a za prvé štyri mesiace roka sa stala najväčšou destináciou pre LNG z USA. Európa sa dlhodobo snaží znížiť závislosť od ruských dodávok energií, úsilie zvýšila po začiatku vojny na Ukrajine.

Za január až apríl mala Európa na celkovom objeme vývozu LNG zo Spojených štátov podiel takmer tri štvrtiny. Vlani to bola tretina.
Denné dodávky z USA do Európy sa oproti vlaňajšiemu priemeru viac než strojnásobili.
Spojené štáty v súčasnosti zabezpečujú takmer polovicu európskeho dovozu LNG, čo je približne dvojnásobok oproti vlaňajšku.
Prečo sa to deje

Americká vláda sľúbila zvýšiť dodávky LNG do Európy, keď sa región rozhodol odkloniť od ruského plynu v reakcii na inváziu vojsk na Ukrajinu. Už predtým Európa čelila nedostatku dodávok, pre ktorý sa ceny plynu dostali na rekordné úrovne.

Vyhliadky na vyššie zisky povzbudili amerických dodávateľov s flexibilnými zmluvami, aby do Európy dodávali viac plynu na úkor iných destinácií.

Viac o americkom LNG

Takmer polovičný podiel na exporte LNG zo Spojených štátov mala v posledných dvoch rokoch Ázia. Tento rok objem dodávok klesol o polovicu.

USA tento rok zvýšili celkový objem dodávok LNG, oproti prvým štyrom mesiacom vlaňajška vzrástli o 18 % na priemerných 363 miliónov kubických metrov denne. Prispelo k tomu zvýšenie kapacity terminálov na pobreží Mexického zálivu. (čtk, bloomberg)

https://www.bloomberg.com/news/articles ... -to-europe

Na Slovensko už v júni prichádza viac plynu zo západu ako z Ukrajiny. Kým v máji prišla väčšina plynu cez Ukrajinu na vstupe vo Veľkých Kapušanoch, od júna už viac plynu priteká zo západu na vstupe Lanžhot.

V druhej polovici mája slovenský prepravca plynu Eustream eviduje prítok zemného plynu cez Veľké Kapušany viac ako 700 miliónov kubických metrov, čo je priemerne 44 miliónov kubických metrov denne. Z Česka cez Lanžhot je to v objeme približne 500 miliónov kubických metrov, čo je denne okolo 31 miliónov kubických metrov.


P.S. To sa isto ešte ozve jaroslav, ako nás europu američania dostali kam chceli.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved ani ja nehovorim, ze TERAZ. Ale kde boli tie mudre EU hlavy pred 5 rokmi? TERAZ to chcu rychlo rychlo zbuchat, ale vedia tie mudre hlavy, ze rychle riesenie je drahe riesenie? Co ja si platim mudru hlavu aby som ja inicioval odpojenie sa (pred 5 rokmi alebo v minulosti) ?
TU nejde len o PHM za 1,7e.. napr ja si ani nejak extra nestazujem na cenu PHM, pretoze mam ine vydavky, ktore su nezmyselne a to vdaka TLACENIU nekrytych penazi lebo korona.. To, co ma stoji 100km 10eur alebo 15eur (s cim to mam porovnat? s 1eurom je farizejske, tak to porovnam s 1,3e), je take, co aj viem, neprijemne ano, ale nie zas neznesitelne.. ale to, ze mi zelezo islo vdaka TLACENIU penazi hore o 200-300% a iny material tiez...
Ak by cena 2e za liter (alebo 3e za liter?) mala zastavit vojnu na UA, tak prosim, nech, ale ono sa to nabali do zatial nevypoctanej situacie (extremu?), a to je "ruska ruleta", podla mna.
Tu nezavislost, po tej som volal, a myslim ze mnoho triezvych ludi, uz davno. Ved to je uplne logicke, ze ak.. no skratim to, Rusko je hlupe, ak si mysli, ze bez vlastnej vyroby (nezavislosti) dobije svet.. To je ako keby si idem pozicat ryl od suseda, aby som nim na neho zautocil. Bud je tym padom Rusko hlupe, alebo tu ide o nieco ine a nie "totalnu vojnu proti UA". Pripadne RU poradci zaspali dobu, aby sa uchylili k tak primitivnemu utoku (bez neobmedzenych moznosti, ktore UA teoreticky moze mat k dispozicii)

Joki, ak sa pozriem na akciu shell, tak nevidim ziadny trest pre nu, pocas invazie, aj napriek nakupom z RU
https://www.trend.sk/spravy/shell-obhaj ... yta-kuleba
Je tam sice nejaky velmi kratky pokles v ten tyzden, no cim to je som uz neskumal.
Joki, ale kiezby svet fungoval tak, ze podporim dobraka, tak sa mu zvysi zisk, no uvidime, co z toho bude o roky. Pretoze ked chcem podporit dobraka, a kupit si bio zeleninu, čestne vypestovanu, stoji ma to omnoho viac sil, ako ju kupit od velkoskladu, kratim sa o peniaze, no dufam, ze mi to prida na zdravi. Ale potom nerozumiem jednejveci, preco svet pretlaca GMO plodiny tak surovo a bezocivo, ako pretlaca, pod vyhovorkou, ze "čestne vypestovanu" zeleninu (bio kvality) by sme v takomto objeme nedokazali dodat (pytam sa, kolko % sa z urody pravidelne roky vyhadzuje?). GMO pretlaca ta ista firma monsanto/bayer, ktory ma kauz na tricku az az (gogole: monsanto papers).. Tento svet je plny farizejov (a korupcie na oboch svetovyh stranach), a tak si tvorim nazor vlastny, z dostupnych udajov. Mozem sa mylit, ale zivot nie je o tom, aby mi niekto naserviroval lož na tanier, za ktory zaplatim majland.
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Joki napísal: St 08 06, 2022 11:04 am Americká vláda sľúbila zvýšiť dodávky LNG do Európy, keď sa región rozhodol odkloniť od ruského plynu v reakcii na inváziu vojsk na Ukrajinu. Už predtým Európa čelila nedostatku dodávok, pre ktorý sa ceny plynu dostali na rekordné úrovne.

Vyhliadky na vyššie zisky povzbudili amerických dodávateľov s flexibilnými zmluvami, aby do Európy dodávali viac plynu na úkor iných destinácií.

Viac o americkom LNG

Takmer polovičný podiel na exporte LNG zo Spojených štátov mala v posledných dvoch rokoch Ázia. Tento rok objem dodávok klesol o polovicu.
Zatlieskajme USA ze konecne sa im podarilo EU prinutit, aby kupovala ich predrazeny LNG vozeny cez ocean v tankeroch, namiesto lacneho ruskeho plynu prepravovaneho desatrociami budovanou potrubnou infrastrukturou.

Vo Washingtone sa smeju, aki su ti Europania naivni primitivi. EU vymenila zavislost na peniazoch a zbraniach USA a energetickych surovinach Ruska ... za zavislost na peniazoch, zbraniach a energetickych surovinach USA. Genialny krok.

Sme od USA len o krocik menej zavisly nez Zelensky. Zablahozelajme si. Kto ma za spojencov USA, ten uz nepotrebuje nepriatelov. Lukasenko a van der Leyenova si mozu ruky podat. Su teraz na rovnakej urovni = totalne zavisli panacikovia.
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v St 08 06, 2022 1:11 pm, upravené celkom 1 krát.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaja »

Joki napísal: St 08 06, 2022 11:04 am P.S. To sa isto ešte ozve jaroslav, ako nás europu američania dostali kam chceli.
:D :D :D
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jaja napísal: St 08 06, 2022 1:11 pm
Joki napísal: St 08 06, 2022 11:04 am P.S. To sa isto ešte ozve jaroslav, ako nás europu američania dostali kam chceli.
:D :D :D
:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

Co sa suverenity tyka, je SR, EU, Bielorusko a samozrejme CR hlboko pod trebars Tureckom. Asi este aj pod KLDR a Filipinami. Vdaka nasim politikom s klapkami na ociach - typu minister Korcok.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Joki, snad si nemyslis, ze Biden a jeho administrativa rozhoduju komu americke sukromne firmy predaju LNG. Preco sa teraz zda, ze do EU prudi vela LNG z USA ? Jednoducho bazicky efekt, ked cela EU zlyhala a minuly rok aziati za lacne peniaze poskupovali vsetko LNG co sa dalo pri cenach plynu do max 3,0 usd. EU dovazala minimum a skoro sme v zime zamrzli v Europe. Si normalne pamatam ako sa na tom na plynovom fore amici dobre bavili. Minuly rok v juni stal plyn v USA cca 3 usd dnes stoji 9 usd !!! Naco by to aziati kupovali ked im rusi predaju LNG za podstatne nizsiu cenu. A ako vies odkial je ten plyn, co k nam akoze prudi zo zapadu :). No a teraz si kazdy vynasobte vas mesacny ucet za plyn a elektrinu teplo koeficientom 3 a potom riesme ostatne . Som zabudol benzin a ropu nemusime ten bude na pridel ak EU bude pokracovat v tomto ekonomickom sialenstve. Ocakavam u nas velke socialne nepokoje.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vzdy je 1000x lepsie byt zavisly od Usa ako od Ruska
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Trumpeta1978 napísal: St 08 06, 2022 2:27 pm vzdy je 1000x lepsie byt zavisly od Usa ako od Ruska
sen americkych taziarov :) , co tak namiesto predavat nam ryby , keby nas naucili chytat tie ryby. Ich technologie na tazbu z bridlic.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec napísal: St 08 06, 2022 2:49 pm
Trumpeta1978 napísal: St 08 06, 2022 2:27 pm vzdy je 1000x lepsie byt zavisly od Usa ako od Ruska
sen americkych taziarov :) , co tak namiesto predavat nam ryby , keby nas naucili chytat tie ryby. Ich technologie na tazbu z bridlic.
Eu nechce tazit bridlicovy plyn kvoli ekologii, moznosti by ale boli
gigant
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 25 02, 2013 8:48 am
Been thanked: 4 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa gigant »

..ja teda neviem ale preco ludia ktori nechcu rusky plyn tak si nedaju poziadavku k svojmu dodavatelovi ze si nepraju dostavat rusky plyn ale ze su ochotni preplacat drahy americky plyn a vybavene..preco by sme mali povinne vsetci preplacat nejaky lng plyn len preto lebo sa tak par ludi (hlavne politici ) ci nejake % populacie obcanov rozhodlo (a uz sa vobec niekto aj tych nasich obcanov pytal ci su za alebo proti?..este to tak co..to by nam tu hrozila demokracia.. :lol: )..kazdy komu vadi rusky plyn nech si plati americky a komu nevadi nech si plati ten rusky..
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Kosa »

Niekto zije v iluzii o lacnom ruskom plyne. Taky momentalne neexistuje.

https://www.slovgas.sk/analyzy/ceny-ply ... elmi-dlho/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

O co vlastně Rusku jde? Ukrajina má ohromné zásoby plynu
https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajin ... .seznam.cz
gigant
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 25 02, 2013 8:48 am
Been thanked: 4 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa gigant »

..vsak to zariadili muudre hlavy ktore vynasli spasonosnu myslienku nakupovat na spotovom trhu namiesto dohadovania dlhodobych kontraktov..no co uz za fobiu istych ludi ( :roll: ) nakoniec zaplatia vsetci bez vynimnky.. :potlesk:..no a tam kde rozum zvitazil nad revolucnymi heslami
tam bude aj plynu a aj za prijatelnu cenu..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jogo »

gigant napísal: St 08 06, 2022 5:33 pm ..ja teda neviem ale preco ludia ktori nechcu rusky plyn tak si nedaju poziadavku k svojmu dodavatelovi ze si nepraju dostavat rusky plyn ale ze su ochotni preplacat drahy americky plyn a vybavene..preco by sme mali povinne vsetci preplacat nejaky lng plyn len preto lebo sa tak par ludi (hlavne politici ) ci nejake % populacie obcanov rozhodlo (a uz sa vobec niekto aj tych nasich obcanov pytal ci su za alebo proti?..este to tak co..to by nam tu hrozila demokracia.. :lol: )..kazdy komu vadi rusky plyn nech si plati americky a komu nevadi nech si plati ten rusky..
Ale ja nechcem ani ruský ani americký plyn, lebo rusi napadli Ukrajinu a Gruzínsko a USA napadli Irak, Lýbiu a Juhosláviu. Ja chcem nórsky alebo katarský plyn, tí nikoho nenapadli.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

Treba jesť veľa strukovín a plynu bude dosť. :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
gigant
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 25 02, 2013 8:48 am
Been thanked: 4 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa gigant »

jogo napísal: St 08 06, 2022 6:17 pm Ale ja nechcem ani ruský ani americký plyn, lebo rusi napadli Ukrajinu a Gruzínsko a USA napadli Irak, Lýbiu a Juhosláviu. Ja chcem nórsky alebo katarský plyn, tí nikoho nenapadli.
..vsak si najdi dodavatela norskeho ci katarskeho plynu a mas po probleme.. :mrgreen:
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa Martin7 »

Myslím si, že po skončení vojny na Ukrajine jej pomôže EU s obnovou a zároveň s investíciami do rozbehu ťažby plynu a tá potom bude dodávať znova lacno plyn do EU a za pár rokov sa situácia úplne stabilizuje. Je to jeden z možných scenárov.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa wladas »

Lenze plyn je hlavne v donecnej casti
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To s plynom je tiez zaujimave. Tak roky sa tu hovori o uhlikovej stope.. Preto treba znizit uhlikovu stopu.. A potom su tu clanky, ktore prezentuju, ze RU uz nebude dodavat plyn, ale UA by mohla, preto RU zautocilo na UA, co je v poriadku hypoteza, je to mozny dovod napadnutia, ale ved EU povedala, ze znizime uhlikovu stopu, ale zrazu nevadi, ked sa bude kupovat od UA? Uz nebude snaha znizit uhlikovu stopu, ale priam zainvestovat miliardy do novych lozisk? Nejak mi to nedava zmysel. To je ako keby poviem, od dnes nepijem vodku lebo rusko, no whiskey si dam (alebo vino, to je jedno), pomerne dost sa straca ten prvotny zmysel zachranit planetu, alebo vidim nieco zle ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa wladas »

Velmi zle to interpretovali. To ze uz dlhsie vypinaju jadro jasne znamenalo ze budu omnoho viac potrebovat plyn. Az neskor zaradili plyn do "skoro ekologickej" energie (neviem uz ci to bolo az po zacati vojny)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Netreba zabudat ze aj cena EE vyskocila na spotovom trhu, ale preco? Aky bol dovod?
https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... eur-3-roky
Snad nie tlacenie bilionov nekrytej meny...
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

gigant napísal: St 08 06, 2022 5:33 pm ..ja teda neviem ale preco ludia ktori nechcu rusky plyn tak si nedaju poziadavku k svojmu dodavatelovi ze si nepraju dostavat rusky plyn ale ze su ochotni preplacat drahy americky plyn a vybavene..preco by sme mali povinne vsetci preplacat nejaky lng plyn len preto lebo sa tak par ludi (hlavne politici ) ci nejake % populacie obcanov rozhodlo (a uz sa vobec niekto aj tych nasich obcanov pytal ci su za alebo proti?..este to tak co..to by nam tu hrozila demokracia.. :lol: )..kazdy komu vadi rusky plyn nech si plati americky a komu nevadi nech si plati ten rusky..
Tiez som za to, aby sa podporovatelia Zelenskeho "rieseni" demokraticky zdanili trojnasobnou danou na plyn a benzin/naftu a ostatnych aby nechali na pokoji.
No ved urcite uz coskoro o tom spravia nejake referendum. Som si isty; ved my tu na zapade zijeme vo funkcnej demokracii a zvysok sveta sa od nas ma co ucit.

Dakujem ti Pane Boze, ze nie sme ako ostatni - vydieraci, nespravodlivci, ... alebo ako tamti primitivi zijuci v despotizme na vychode. Kupujeme si len zelenu energiu, setrime planetu, recyklujeme, pestujeme zdrave potraviny. Ano, taky sme uzasni oproti nim.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaroslav80 napísal: Št 09 06, 2022 7:08 am recyklujeme
recyklujeme, ono je to neskutocna sranda, pozerat sa na ludi, ako hadzu tie PET flase a nosia naspat do obchodov, potom im to tam neberie, lebo neviem (este som tam nic nehodil), a potom tak ci tak chodia tie auta obrovske na zber plastov, tak ci tak su zlte kontajnery pred bytovkami na plasty (vratane plastu PET). No treba si na europsky sposob skomplikovat zivot, a tak ako banky maju zadaro ucty az po tom co urobi zakaznik trojity premet, tak aj vodu z flase bude pit len po trojitom premete. Ti bohatsi to tak ci tak vyhadzuju aj nadalej do lesov a jarkov popri ceste..
Znovu by ma zaujimala skladba cien, kto zarobil na tych masinach, kolko stali, kto to zaplatil (zakaznik samozrejme, pripadne danovy poplatnik), co na to firma ktora zbiera plasty na obrovskych autach uz dekady, a aky uhlikovy dopad to vlastne cele ma. Otazka este znie, o kolko sa znizil predat vody v PET flasiach, co na to pumpari danej vody, a co na to vsetci zainteresovani.. Jednoducho celkovy dopad na trh.
Urcite neexistuje, aby sa EU uradnici rozhodli zle, takze podla mna urcite sme v pluse.
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Št 09 06, 2022 7:47 am
jaroslav80 napísal: Št 09 06, 2022 7:08 am recyklujeme
recyklujeme, ono je to neskutocna sranda, pozerat sa na ludi, ako hadzu tie PET flase a nosia naspat do obchodov, potom im to tam neberie, lebo neviem (este som tam nic nehodil),
Som minule prvýkrat bol vrátiť vratne PET, niektoré fľaše mi to zobralo až na 5 pokus, niektoré vôbec. Išiel som reklamovať, že mi nechce označenú fľašu zobrať a informátorka, že čo ako ona s tým. Vravím, ja som tu fľašu kúpil u vás, zaplatil za ňu 15 centov, tak mi tie peniaze vyplaťte na ruku, keď váš automat nechce zobrať tieto nepoškodené vratné PET fľaše. Peniaze mi nevyplatila, ale išla do automatu skúšať tie fľaše nahádzať, kým sa jej to nepodarilo. To, že za ňou stála rada zákazníkov a čakala, kým sa jej to podarí, ju zjavne netrápilo. Na Slovensku je to tak, v Nemecku som také problémy s vratnými PET fľašami nemal.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

V Chorvatsku mi ich zobrali tak, ze som musel ist az do skladu (take tie garazove dvere niekde v samotnych potravinach), a napisali na listocek kolko kusov a akych flias mam, a to mi odpocitali pri pokladni, islo o 0,50kun (6.6eurocentov) za kus. Mozno inde maju tiez automaty, ale v tomto supermarkete (myslim ze SPAR) ich nemali. Nevyzerala, ze ju to bavi vypisovat listocky, mali dost roboty s tovarom..
Zobrali mi ale aj slovensku PET flasu, ale 15centov som nedostal, pretoze tam zalohuju menej. Ci by ju mala alebo nemala zobrat, to neviem, ale co budem tahat flasu naspat az na Slovensko? Zostala mi 1 flasa z toho zahranicia, ci mi ju zoberu tu, neviem, ale vyskusam, uvidim :lol:
Ak nie, tak hold, nastartujem auto a prejdem sa 600km aby som ju vratil...
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

UK politicka scena velmi podobna slovenskej. Vzletne prazdne frazy narazaju na tvrdu realitu.

https://www.reuters.com/world/uk/author ... 022-06-08/
Johnson will say on Thursday that the government will cut costs for businesses and households.
"With more affordable energy, childcare, transport, and housing we will protect households, boost productivity and above all increase the rate of growth of the UK," he will say.

The opposition Labour Party said Johnson was deluded.
"No wonder he is unwilling to face the reality that economic growth in the UK will grind to a halt next year," Labour lawmaker Tulip Siddiq said of Johnson's planned speech.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

mne tie flase vracat idu, snad z 20ks je jeden kus co treba vlozit viac krat, dufam ze tie automaty vylepsia, ved je to zaciatok. A teda dobry zaciatok. Co vidim aj spoluobcania sa masivne zapajaju do vyhladavania tychto vratnych flias :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: DENNÝ POKEC - JÚN 2022

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja osobne tym automatom na vracanie plastovych flias drzim palce. To uz ani nebolo mozne, co toho bolo po lesoch a priekopach.

Priklad, ako sa robi politika a ako sa vedia dohodnut aj staty z opacnej strany barikady:
https://www.reuters.com/world/greek-cou ... 022-06-08/
A Greek court on Wednesday overturned an earlier court ruling that allowed the confiscation by the United States of part of a cargo of Iranian oil on an Iranian-flagged tanker off the Greek coast, three sources familiar with the matter said.
The incident had led to an angry response by Iran, with Iranian forces last month seizing two Greek tankers in the Gulf after Tehran warned it would take "punitive action" against Athens.
Stacilo na oplatku "zadrzat" zopar greckych tankerov a zrazu nezavisla grecka justicia so satkou na ociach vyniesla uplne opacny rozsudok nez pred mesiacom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"