S.R.O. a SZCO spolu

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

S.R.O. a SZCO spolu

Príspevok od používateľa xerces »

Zdravim. Kedze v dobe tejto inflacie sa zvysuju platy o inflacne dolozky, tak sa pomaly zacne stavat, ze sa vela ludi priblizi hranici 50k EUR cim sa stane platcom DPH a naviac tym padom pride o pausalne vydavky. Kedze nas minister financii spi a nemam pocit, zeby niekto chystal zvysenie hranice ako je to v CZ (kde je to cca 80k Eur), tak zacinam rozmyslat, ci ked uz musim byt platca DPH nemozem fungovat systemom kde ako SZCO fakturujem svoje sluzby mojej S.R.O. a ta fakturuje mojmu zakaznikovi. Co som zatial cital, tak je to vraj nejak obmedzene ale nie je mi jasne preco, resp. ako. Ja ako SZCO by som chcel samozrejme vyuzivat pausal + odpocitatelne polozky do vysky 50k a za vsetko nad bud riesit auto, prip. investovat cez tu S.R.O..

Tiez rozmyslam, ze keby taketo spojenie priamo neslo, ci by sa nedalo zrealizovat nieco podobne keby som ako SZCO mal zivnost z CZ a S.R.O. by bola z SK. Nehladam nejake nezakonne spekulacie ale iba zakonny sposob ako to obist, tak aby som nemal problem s danovymi uradmi.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: S.R.O. a SZCO spolu

Príspevok od používateľa andre »

Dat sa to da. Ale kedze firma ako platca DPH si tvoje sluzby dodane ako neplatcom DPH nevie zapocitat s DPH, ktoru fakturuje zakaznikom. Navyse medzi zavyslymi osobami musis dodrziavat transfer pricing + viest transferovu dokumentaciu.. https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov ... tacia-2021

Vacsi zmysel to ma keby si mal viacero zakaznikov a casti fakturujes ako firma s DPH a casti ako zivnostnik bez DPH.

Ono v principe ked si v zisku na DPH vzdy prerobis. Teda statu zaplatis viac DPH + dan z prijmu. Platcom DPH sa "oplati byt" len ak si v strate a dostavas nadmerne odpocty od Danoveho uradu.

Pokial viem v CR je povinna registracia k DPH od 1mil. cize cca. 40t. Eur. A celkovo je skor realne znizovanie tej sumy resp. uplne zrusenie, kedze staty budu potrebovat viac danovych prijmov..
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: S.R.O. a SZCO spolu

Príspevok od používateľa xerces »

Ano, je to to transfrove ocenovanie ale celkovo to bolo pisane, ze s tym maju danovaci psychicky problem.

Pokial ide o uctovanie malo by to prebiehat takto:
SZCO 1000Eur -> moja SRO (1000+200(to je navysenie) + 220 DPH (20% z 1200)) = 1440 Eur -> mojmu zakaznikovi SRO

Cize ja zaplatim 220 Eur DPH a zakaznik kedze je platca DPH si ich vypyta od statu spat. Cize v cistom si vyfakturujeme tych 1200Eur. Nevidim tam nikde problem s DPH alebo sa mylim? Nemam velmi skusenosti s ucovanim, zatial fungujem cez pausal. Otazka teda je ci je to mozny postup.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: S.R.O. a SZCO spolu

Príspevok od používateľa andre »

Problem tam nevidim, len viac byrokoracie/adminsitrativy ..

Este zvaz moznost zivnost aj s.r.o. neplatca DPH, a mozes fakturovat z kazdeho zvlast priamo zakanzikom. Budes s tym mat o trochu menej byrokoracie, nemusis riesit mesacne danove priznania DPH..
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: S.R.O. a SZCO spolu

Príspevok od používateľa xerces »

Ano ale podvojne uctovnictvo uz mat musim tak ci tak. Kedze tych faktur by som mal minimalne, tak by nemal byt snad problem ani s DPH vykazom raz za mesiac.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: S.R.O. a SZCO spolu

Príspevok od používateľa nesta »

Nechcem otvarat novu temu a myslim, ze v tejto to nebude OFF TOPIC. Chcem si potvrdit svoju domnienku, ze platcom DPH sa nerata prirazka v podobe DPH do vynosov.

Modelovy priklad:

s.r.o fakturuje mesacne 4000 eur za sluzby:
  • neplatca DPH - rocne vynosy 12 * 4000 eur = 48000 eur => menej ako 49 790 eur => znizena sadzba dane zo zisku 15%
  • platca DPH - rocne vynosy 12 * 4800 eur = 57600 eur => viac ako 49 790 eur => sadzba dane zo zisku 21%
Na stranke financnej spravy som nasiel nasledovnu formulaciu k zakladu dane, co by sa mi javilo ako ze DPH sa do vynosov nerata, pre istotu sa vsak pytam.
Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od svojho odberateľa – príjemcu plnenia alebo od inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň...
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"