,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Robert Fico: Markíza, Denník N, SME a Aktuality sú nepriateľské médiá. V tomto duchu vydám pokyny na úrade vlády. Premiér to uviedol vo vyjadrení zaslanom médiám aj na sociálnej sieti.

„Pozrieme sa na tých viac ako 26 miliónov eur, ktoré Markíza dostala za predchádzajúcej vlády a minimálne ministrom za stranu Smer – slovenská sociálna demokracia dám pokyn, ako majú finančne pristupovať k tejto televízii v nasledujúcom období. A samozrejme sa pozrieme na monopolné správanie sa Markízy na mediálnom trhu, ktoré dnes televízia predvádza v plne nahote,“ pohrozil Fico.

To cituje denník Štandard z Ficovho videa z názvom ,,nie som pes, ktorý bude len bezmocne štekať a prizerať sa,, ktoré Fico dnes uverejnil na Facebooku

Oplatí sa to pozrieť..od 2,30 minúty. zdrbáva média i Šimečku ... a takisto pridal info o bonifikácii hypoték ( budú schvalované po 15 novembri ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3975
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa iceberg8 »

na margo Narkozy

https://www.dsl.sk/article.php?article=27790

Markíze vadí ak má zákazník iné komerčné TV ale nie ju, zmluvu vypovedala kvôli percentu zákazníkov

Markíza tento týždeň vypovedala dvom stredne veľkým operátorom Antik Telecom a DSI Data zmluvu o šírení jej staníc kvôli tomu, že zákazníkom umožňujú objednať si TV službu s inými stanicami ale bez staníc Markízy.

atd.. PS: narkoza toto uz dlhe roky robi podobne praktiky..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vláda je v malej vojne s médiami. A neodštartoval ju Fico.

Konflikt vlády s médiami vyrástol do ďalšej, pomerne horúcej fázy.
Úrad vlády chce prehodnotiť akreditácie pre novinárov z Markízy, Denníka N, Sme a Aktualít.
Ministri za Smer a SNS odmietajú s týmtito médiami komunikovať a odkazujú ich na svojich hovorcov.
Fico ich otvorene označil za „nepriateľské médiá“ a varoval, že vláda obmedzí štátnu reklamu pre televíziu Markíza.
Tá podľa Fica dosiahla za vlády Obyčajných výšku 26 miliónov eur.

Médiá tvrdia, že vláda s nimi vstúpila do vojny a neférovým spôsobom ich kádruje a obmedzuje v práci. Majú pravdu. Spolovice.

Z tej druhej polovice je to totiž presne opačne. Viaceré médiá – hlavne tie politicky aktivistické a progresívne – vstúpili do vojny proti Ficovi (Smeru).

Sú v nej už roky. Fajn, je to asi bežné, úlohou médií nie je sedieť na kolenách Roberta Fica.
Celkom im však uniká, ako sa v konflikte so Smerom radikalizujú.
O stranách, ktoré neznášajú, hovoria ako o mafii, zločincoch, silách zla a temnoty, ktoré treba hnať za mreže…
Naopak, o svojich favoritoch, napríklad o Čaputovej a predtým Kiskovi, hovoria zásadne v superlatívoch. Ako o hrdinoch dobra a slušnosti.

Nie, hlavným problémom aktivistických novinárov a médií nie je to, že útočia na Smer. To je v poriadku.
Poslaním médí je kritizovať a kontrolovať tých, ktorí držia moc (politickú, finančnú, vojenskú).
Jadrom problému je to, že viaceré progresívne médiá sú v kritike prudko selektívne. „Svojim ľuďom“ poskytujú ochranu. V propagandistickom štýle.
A proti druhým vedú zúrivé, miestami až hysterické kampane.

Celkom zreteľne to bolo vidieť na jar 2022, keď progresívne médiá vstúpili do mimoriadne drsnej fázy vojny proti Smeru.
NAKA a Lipšicova špeciálna prokuratúra vtedy žiadali väzbu pre Kaliňáka a Fica. Nie za korupčné kauzy. Tie nevyšetrili. Nemali na to.
Kaliňák a Fico mali ísť do väzby len za to, že sa po roku 2016 zaujímali o daňové kauzy Andreja Kisku.

Špeciálna prokuratúra tvrdila, že Kiskova kauza bola politicky vykonštruovaná.
Fico a Kaliňák boli stíhaní za údajné zneužívanie právomoci.
A dokonca aj za zosnovanie zločineckej skupiny, ktorej obeťou bol údajne nevinný prezident.

Väzbu pre Fica nežiadal len Lipšic, respektíve jeho špeciálna prokuratúra. Žiadali ju aj aktivistické médiá.
Fica chceli vidieť za mrežami. A bolo im jedno za čo…

Vtedy, v máji 2022, už médiá nerobili len svoje tradičné politické kampane. Vstúpili do trestného konania, ktoré malo Fica a Smer politicky zlikvidovať.

Vojna, ktorú tým vyhlásili Ficovi, bola existenčná. Fico mal podľa mediálnych aktivistov skončiť v base.
A ich chránenec Kiska mal byť oslobodený spod obžaloby (vraj politicky vymyslenej).

Kiska je dobro, Fico je zlo, hlásali tupé mediálne leporelá.

Nakoniec sa však ukázalo, že s pravdou a právom to nebolo také prosté, ako to vyfarbovali mediálne kanály.
Kiska bol predsa stíhaný za daňové podvody nielen za vlády Smeru, ale aj po voľbách 2020.
Prokurátor Kisku obžaloval za daňový podvod v celkovom objeme stoviek tisíc eur. A súd tento rok Kisku uznal vinným. Dôkazy sa nedali obísť.

Naopak, stíhanie Kaliňáka a Fica za to, že sa zaujímali o Kiskovu kauzu, uviazlo. Nesedela kvalifikácia skutku.
Údajná zločinecká skupina bola výmyslom špeciálnej prokuratúry, aby mohla žiadať väzobné stíhanie Fica. Účelovo. Politicky účelovo.

Jednoducho: médiá pri informovaní o Kiskovom prípade alebo o stíhaní Fica zlyhali.
Kauzy toho prvého ignorovali. Kauzy toho druhého preháňali do krajnosti. Až do straty súdnosti a profesionality.

Progresívne médiá v tom pokračovali aj vo volebnom roku. S krikom, ktorý mal občas blízko k extrémizmu.
Príklad: komentátor Denníka N Šimečka verejne vyhlásil, že voličov Smeru vníma ako „svine vnútri ľudských bytostí“.
Týmto už médiá – akože tie slušné – hrubo urážali stovky tisíc ľudí, ktorí sa previnili tým, že nevolia podľa mediálneho návodu.

Odpoveď Fica na vojnu, ktorú mu vyhlásili poniektoré médiá minulý rok, pritom nie je až taká tvrdá.
Vláda predsa nechce vybrané médiá vypínať či likvidovať – ako to robila vláda Obyčajných v roku 2022.
Bez súdu, bez argumentácie opretej o dôkazy, len na základe podnetov bezpečnostných služieb vtedy vypli mnoho online médií, ktoré sa im nepáčili.

Ficova vláda zatiaľ len obmedzuje komunikáciu s médiami, ktoré rozbehli politické kampane proti Smeru (SNS).
Či má na to právo, to necháme na posúdenie úradov alebo súdov.

V každom prípade však na to má dôvod.

Viaceré médiá rezignovali na svoje poslanie – robiť férovú kritickú žurnalistiku. Nie propagandu.
Vstúpili do politického boja. Ako nástroj jednej z progresívnych strán. Dokonca vstúpili aj do hybridnej vojny. Ako zbraň jednej z bojujúcich strán.
A musia byť pripravené na to, že tieto radikálne zmeny v mediálnej práci (a nadpráci) neostanú bez následkov.

Mimochodom, asi neprekvapuje, že progresívnych denníkov sa s výnimkou Šimečkovho PS nedokáže nahlas zastať ani opozícia. Nejde to.

https://standard.sk/496405/7-dni-v-kock ... al-ju-fico
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To dávam aj tu. Týka sa to aj médii, ktoré začínajú byť totalitné.
Trumpeta1978 napísal: So 18 11, 2023 9:21 am Zaujimave info od tohto času:
https://youtu.be/rNM18vpqeD8?t=1092

potom tiez od 22:30
Politológ Robejšek: Súčasný kapitalizmus nás vedie späť k totalite.
„Ak by do médií púšťali všetkých, extrémne názory by sa obrúsili.”

P.S. Stalin posielal nepohodlných ľudí do gulagov. Tam zomreli.
Putin posiela nepohodlných do väzenia.
U nás sa profesori, docenti, politológovia, odborníci jednoducho odstavujú od mainstreamových médii.

Som rád, že mladí z startitupu robia také rozhovory. Svetlo na konci tunela...

Poznať rôzne názory ako sme videli napríklad v predvolebných debatách - to pomaly mizne nieže z MSM, ale aj z verejnoprávnych médii.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Št 04 04, 2024 4:02 pm Aj Afganistan ma splachovaci zachod?
https://bubo.sk/blog/pravda-o-afganistane
Som veľmi rád, že som cez iceberga a tento odkaz objavil blogy Ľuba Fellnera, majiteľa slávnej Bubo Travel Agency.
Ďalší človek čo potvrdzuje úpadok západných médií, úpadok slobody slova, úpadok nezávislosti, vymývanie mozgov v duchu politickej korektnosti
voči tým, ktorí ovládajú média.

Citujem pasáže ktoré ma zaujali. Blog bol písaný niekedy v 2021, pravdepodobne potom ako sa USA po 20 rokoch stiahli z Afganistanu.

--------------------------

Predtým, než začnete čítať, napíšte si odpoveď na dve otázky. 1. Prečo USA zaútočili na Afganistan? 2. Prečo Taliban dobyl Afganistan za necelé 2 týždne?
Prvý raz odpovedzte podľa toho, čo čítate v médiách. Druhú odpoveď si dajte úprimnú – porozmýšľajte, prečo sa to asi udialo naozaj.

20 rokov, čo sledujem dianie vo svete, sa nikdy (v médiách) úprimne nehovorí o príčinách toho, čo sa deje.
Ja mám s absolútnou absenciou kompetentnosti (médií) problém už 20 rokov. Nehovorí sa pravda, nemôže sa o tom rozprávať.

Veľmi vám odporúčam pozrieť si aj film Bratstvo (Brotherhood) od ruského režiséra Pavla Lungina. Film z roku 2019 nebol v Rusku dobre prijatý, ale ak si ho pozriete, pochopíte moje nadšenie z Afganistanu a moju frustráciu a – niekedy áno aj zlosť – nad tým, čo sme tu porobili. V krátkosti ide o to, že Lungin na pozadí odchodu sovietskych vojsk ukazuje rozdiel medzi sovietskymi skorumpovanými vojakmi bez ideálov a hrdými a čestnými Afgancami. A ja mám s Afgancami presne rovnaké skúsenosti. Viem, že málokto z vás v Afganistane bol, a preto si prosím pozrite tento film a aspoň takto sprostredkovane uvidíte, že Afganci nie sú divokí primitívi, ale ide o hrdý, starobylý národ, od ktorého by sme sa mohli v mnohom poučiť. Veď si iba skúste predstaviť, že vás v osemdesiatych rokoch napadne Sovietsky zväz a teraz vojsko USA. Koľko by sme vydržali?

Rusi vs. USA a Taliban

Zostrelili ma Rusi, rozpráva svoj príbeh starček vo Wakhanskom koridore. Všetkých 18 ľudí v tom vrtuľníku zahynulo, ja som bol celý polámaný, ale Rusi sa o mňa postarali a dali ma dokopy. Nedá na Rusov dopustiť a USA ani Taliban nemá rád. No to je pochopiteľné, lebo ľudia na severe Afganistanu majú k Paštunom nedôveru. Tvrdia, že Taliban a USA majú medzi sebou dohody, spolupracujú spolu, ba si delia zisky z predaja ópia.

Afganistan je rôznorodá krajina, ktorú nedostupné hory robia ešte rôznorodejšou a zvláštnejšou. Plus vojenské konflikty a desaťročia neprávostí, krívd, lží, podrazov, ohromného utrpenia, ktoré si my ani nevieme predstaviť, urobili z Afganistanu nerozlúštiteľnú hádanku. Napriek tomu som presvedčený, že základné pravdy platia. A tie si treba otvorene povedať. Poďme teda na to

Kto cestuje, vidí viac

Kto žije, vidí, ale kto cestuje, vidí viac, povedal už v 14. storočí najväčší moslimský cestovateľ Ibn Battúta, ktorý prebrázdil aj Afganistan. Mám možnosť cestovať a som za to veľmi vďačný. Uvedomujem si, že je to vďaka slobode, ktorú sme získali po revolúcii 17. novembra, a kde nám USA a západ celkovo veľmi pomohli. Bojoval som vtedy veľmi aktívne za slobodu a to je asi aj dôvod, prečo si slobodu veľmi vážim. V mojich blogoch, kde hovorím (svoju a značne nepopulárnu) pravdu, bojujem za to si slobodu udržať a nestať sa otrokom populizmu, ktorý dnes prevalcoval celý západ.

„Preceňuješ svoje cestovanie,“ dozvedel som sa od človeka od novín. Musím povedať, že si ho vážim, a tak som sa zamyslel. Možno má pravdu a ja sa mám dať späť do šíku a o Afganistane sa zmieňovať, iba ak ide o práva tamojších žien, nadávať na Taliban a diviť sa, že tak rýchlo prevzal moc. Načo rozmýšľam, prečo sa to udialo? Posledné roky vidím stále horšie, potrebujem okuliare a možno naozaj vidím svet chybne? Neviem TO posúdiť? Možno a nebránim sa polemike, ale tá mi vo všetkých médiách a všetkých rozhovoroch posledné desaťročia a aj dnes chýba. Tí takzvaní experti čerpajú totiž z rovnakého zdroja a ich informácie sú teda absolútne rovnaké.

No problém je, že stále väčšia časť sveta má iný názor než my.

Pravda nás dostáva bližšie k bohu

Pokrytci rozprávali desaťročia o rozširovaní demokracie a boji proti terorizmu, jedna prázdna fráza za druhou. Všimnite si, že teraz sa rozpráva o právach afganských žien, o tom, že Afganistan je zložený z viacerých národností a nemal by ani existovať, o nepodarenom odsune – úteku z krajiny. No to sú čiastkové veci, následok a často polopravdy a ešte častejšie zavádzanie a klamstvo.

Koľko míňali USA v Afganistane denne? Skúste si tu cifru napísať
Ľuboš Fellner

USA vraj míňali v Afganistane tristo miliónov dolárov. A to denne (viď. Forbes). Každý deň počas dvoch desaťročí.
Armáda pastierov z Talibanu so starými zbraňami predsa nemôže mat šancu proti týmto peniazom. Iba že by bolo všetko inak.

Médiá už pripúšťajú, že v prípade Afganistanu ide o neúspech. Konečne. Keď som to povedal pred pár rokmi, bol som za zradcu.
No pritom to bolo jasné od počiatku! Stačilo sa opýtať taxikára v Heráte či Bagdade, Kábule: „Máte radi svojho prezidenta?“
Nikto nikdy môj názor neuverejnil. Pre nikoho neznel aspoň zaujímavo. Naopak, bol som heretikom, kacírom, ktorého treba upáliť – samozrejme dnešnými sofistikovanejšími prostriedkami.

Morálna zodpovednosť

USA je krajinou ohromných úspechov, ja USA obdivujem, New York milujem. Ide o najsilnejšiu finančnú mocnosť, majú náskok v univerzitnom školstve, v zbraniach, v IT a ohromný náskok aj v mediálnej oblasti. Škoda by to bolo nevyužiť. Však roky sa táto funkčná sieť „overených zdrojov“ budovala. A celkovo sieť novinárov bojujúcich každodenne s vypätím síl o dobrú vec. Za zničenie terorizmu v Afganistane! Či za čo bojovali?

Polopravdy spôsobujú úmrtia tisícov
Ľuboš Fellner

Každopádne bojovali a protivníka, ktorý sa pýtal na dôvod prečo sú naše vojska stále TAM ničili. Túto dve desaťročia budovanú „demokraciu“ Taliban rozlúskol za 2 týždne. Západní novinári sa dve desaťročia pozerali a nič nevideli. Je to podobné ako s aktuálnou pandémiou, kedy sa tiež nedá diskutovať a mne sa zdá, že iba Švédi a Mexičania ju ustáli odvážne a so cťou.

No treba vedieť, že polopravdy spôsobujú zbytočné úmrtia a tí, čo ich šíria, sú spoluzodpovední. Aspoň morálne.

George Bush – čestný kovboj z Texasu urobil najväčšiu chybu

Skúsme sa vžiť do kože Georgea Busha, ktorý vojnu v Afganistane začal.

Boli ste zvolený tak ako váš otec s obrovskou podporou zbrojárskych koncernov. Máte jasné záväzky vrátiť financie. V USA je veľa dobrých veci a jednou z nich je otvorený systém podpory vo voľbách – ak vsadíte na správneho koňa, je normálne, že máte nárok na štátne zákazky. Lobizmus je legitímnou pracovnou pozíciou.

Taktiež všetci vieme, že byť silný vojensky je dôležité. Kongres má odklepnúť rozpočet na zbrojenie, ale na čo sú nám nové zbrane, ak ich máme plné sklady? Sovietsky zväz v roku 1991 padol a tak nie je jasné, prečo vlastne zbrojiť ďalej.

Zbrojárska lobby však svoju úlohu odviedla, ďalší Bush je zvolený za prezidenta a ako čestný chlap chce svoj záväzok splatiť.

Som presvedčený, že vtedy pred 20 rokmi sa mali USA vybrať smerom čestného súboja s Čínou – zlepšením základného a stredného školstva, vybudovaním obchodných ciest (viď čínsky OBOR) a nasmerovaním šikovnosti a podnikavosti, ktorou sú USA preslávené, správnym smerom... No nepredstaviteľné peniaze sa naliali, spálili či vytunelovali vo vojnách. Viete, čo by sa za to dalo vybudovať?

Politické špičky USA ostali pri starom osvedčenom modeli, ktorý fungoval desaťročia počas Studenej vojny. Bola to chyba! A ja dnes nikde nevidím, že by si túto chybu niekto otvorene priznal. Rozpráva sa iba o následkoch. Aj Taliban a vzrast až fanatického islamizmu v Afganistane či Iraku je následkom nášho napadnutia týchto krajín.

Pritom ešte raz, bolo to úplne jasné a ja a aj iní cestovatelia na to v mnohých prípadoch poukazujeme desaťročia.

Na napadnutie Afganistanu nebol absolútne žiaden dôvod

Dôvod na napadnutie sme si vymysleli. Boj za slobodu, liberálne hodnoty a v prípade Afganistanu boj proti svetovému terorizmu. Super nápad, lebo takto môžete napadnúť prakticky akúkoľvek krajinu na svete. Žiadnemu novinárovi nevadilo a nevadí, že jediný prehrešok Afganistanu bol v tom, že sa v jeho horách vraj schovával zločinec, miliardársky synček Usáma bin Ládin? Koľko Afgancov bolo medzi teroristami, ktorí napadli 11. septembra USA? Ani jeden. Neboli náhodou pätnásti z devätnásť teroristov zo Saudskej Arábie?

Usáma bin Ládin bol tiež občanom Saudskej Arábie a tak, ak by sme mali byť spravodliví a poznali mapu sveta, mala sa napadnúť táto krajina (nie že by som to schvaľoval, iba poukazujem na absurdnosť). Je zaujímavé, že rodina Usámu bin Ládina sa priatelila s rodinou Bushovcov. Ani toto nie je vymyslené, ale nie je to v tomto blogu dôležité. Len si to overte, prosím, ako pikošku. Dôležité je, že na napadnutie Afganistanu nebol dôvod.

Bolo to svinstvo a dôvod napadnúť Afganistan bol iba ten, aby sme:

1. vytunelovali obrovské miliardy zo štátnych rozpočtov
2. vyskúšali naše zbrane
3. naše vojská trošku vyškolili v praxi

Prečo sa v Afganistane pestuje najviac ópia na svete?

Keď som začínal cestovať, pestovalo sa ópium v takzvanom Zlatom trojuholníku a hlavne v Mjanmarsku. No po dobytí Afganistanu spojencami sa stal práve Afganistan hlavným pestovateľom ópia. Povedzte mi prečo? Nechcem byť konšpirátor. Rovnako sa môžeme pýtať prečo sa v Kolumbii po zavraždení Pabla Escobara pestuje viac koky a vyzáža viac kokainu.

My sa nepýtame, ale čím viac sa pýtajú Čína, Brazília a iné krajiny.

Čo má Afganistan spoločné s úpadkom u nás?

Ja neviním vládu USA, neviním Georgea Busha. Ja viním tých. čo majú pravdu strážiť, novinárov, ktorí pravdu ohýbajú. Poviete si, Afganistan je ďaleko, netýka sa ma to. Poviete si, že je vám jedno, ako vyzerá Afganistan po 20 rokoch našej „pomoci“. Je vám jedno, koľko znásilnených a zabitých žien táto pomoc spôsobila. Vlastne sa vás to netýka.

Chyba je v tom, že novinári nehľadajú pravdu, naučili sa zahmlievať a najdôležitejší je pre nich lajk. Sú v súkolí systému, odkiaľ sa nedá dnes vyskočiť. Novinári nebojujú s populizmom, naopak pomáhajú ho vytvárať. Nenaháňajú a nekontrolujú skutočné výsledky. Viac lajkov získajú na „dobrých témach“ ako pri kontrolovaní či dané ministerstvo napĺňa svoj predvolebný program. Zlyhávaním médií a ich kontrolného mechanizmu zlyháva naša západná civilizácia.

O čo mi ide?

O pravdu! Ak totiž nehovoríme pravdu v jednej veci a nedokážeme o nej diskutovať, prenesie sa to do celej spoločnosti a tá degeneruje. 20 rokov sme nevedeli zniesť, že napadnutie Afganistanu aj Iraku a pod. bolo veľkou chybou. Každého, kto spochybnil šírenie „liberálnej demokracie“ v týchto krajinách, sme zaradili medzi konšpirátorov, verejne zlynčovali, spoločensky upálili. To sa dnes deje pri covide, ak má niekto (napríklad lekár) iný názor. Toto je chyba a vytvára to v spoločnosti veľké pnutie.

Pádom dvojičiek nastal pád západu

Počas Studenej vojny západ (USA) zbrojil a „uzbrojil“ ZSSR. No po roku 1991 (rozpade Sovietskeho zväzu) sa táto stratégia mala ukončiť a peniaze investovať inde – presne ako to robila posledných 20 rokov Čína.

Aj v USA majú Mariána Kočnera a Zoroslava Kollára a obdobní ľudia zo zbrojárskej lobby v USA vytunelovali krajinu na VYMYSLENÉ vojny.

Za peniaze, ktoré sa minuli v „bojoch“ s pastiermi oviec v horách Afganistanu, mohol západ vybudovať železnice, prístavy... proste nemuseli sme nechať Čínu vyrásť.

Vojna v Afganistane bola "tunel."

Sú novinári svine, čo klamú? Nie sú. Novinár, ktorý hľadá pravdu a bráni demokraciu, je hodný obdivu. Ale celý systém je zlý, pokazil sa.
Tak ako liberalizmus a demokracia je to najlepšie, čo si možno predstaviť, ale my sme od toho upustili a toto, čo tu máme, demokracia nie je. Toto je ešte raz, populizmus. A novinár, aj keď sa tvári, že bojuje za dobro, tak to už tak nie je. Systém ho núti bojovať za lajky. Múdri novinári ako aj múdri a schopní politici odchádzajú do zabudnutia.

Vidíte to, ak si odpoviete na otázku, či náš systém dostáva na najvyššie miesta tých najšikovnejších. Nehovorím iba o nás, ale o celom západnom svete.

Neúprimnosť a klamstvo spôsobili v Afganistane státisíce mŕtvych, tisícky znásilnených žien...

No tento istý systém ohýbania pravdy a populizmus spôsobuje rozpad nasej spoločnosti a odsudzuje náš model žitia na prehru. A to je škoda, lebo sloboda je úžasná vec.

Najrýchlejšie zbohatneš, ak prehráš s USA

Je liberálna demokracia najúspešnejším modelom? Pred 20 rokmi Bushova administratíva prezentovala vstup do Afganistanu aj ako cestu k ekonomickému úspechu krajiny. „Prinesieme do Afganistanu liberálnu demokraciu a tým prosperitu. Afgancom sa v bohatšej spoločnosti bude žiť lepšie,“ hlásalo sa pred 20 rokmi. Aj môj otec hovorieval, že najlepší spôsob pre krajinu ako zbohatnúť je prehrať vojnu s USA. Takto to fungovalo ešte po II. svetovej vojne.

V Afganistane vláda USA na „boj s terorizmom“ minula 2.3 trilióna (po slovensky správne bilión) dolárov (zdroj informácie: Brown University)

1 trilión = 1,000,000,000,000

Vtedy by ste si aj povedali, že okej, nevadí, že niet dôvod na napadnutie, ak to prinesie obyvateľom Afganistanu lepší život. No to sa nestalo a po 20 rokoch sa už liberálna demokracia s ekonomickým úspechom nespája. Tento pád trval 20 rokov, no podľa mňa sa zrýchli… Najrýchlejší ekonomický rast majú krajiny tipu Číny a nikto sa netají tým, že zrejme Čína bude o pár rokov v Afganistane víťazom. Dobyje ho ekonomicky.

Prečo Taliban dobyl Afganistan?

Všetci sú prekvapení, že to bolo tak rýchlo. Dokonca aj tajné služby sú prekvapené. Všetci experti sú prekvapení. Prezident USA Joe Biden ešte pred mesiacom vyhlásil, že Kábul dobytý nebude a je prekvapený.

No ja prekvapený nie som.

Videli ste to video? Vojak afganskej armády v plnej zbroji, ktorú mu dodali USA, stojí na afganskom vidieku a vzdáva sa vojakovi Talibanu. Ten stojí v žabkách so staručkým samopalom v turbane a prijíma rezignáciu. Keby ste mali iba tieto obrázky, Talibovi nedáte šancu a nestavíte naňho ani groš. Ešte keby ste vedeli, že armáda demokratického Afganistanu má štvornásobne toľko vojakov ako Taliban a najmodernejšie zbrane.

Ak by ste sa pozreli do duše vojakov, rozmýšľali by ste ako ja.

Na jednej strane zradcovia národa, ktorí sa ulakomili na mamon a dobrú výplatu.

Na druhej strane bojovník za svoju vlasť s názormi, za ktoré je ochotný zomrieť.

A je to. Dávid porazil Goliáša. To čo sa udialo, je parafrázou Lunginovho filmu, ktorý mapuje odchod vojakov Sovietskeho zväzu. Ide o obrovskú morálnu prehru západu, alebo v prípade Talibanu o úžasné víťazstvo ich idey. Dnes démonizujeme Taliban, média vytrhávajú detaily z inakosti života a servírujú ich ľuďom, ktorí islamské krajiny nepoznajú. No veľmi podobne som vnímal život v Saudskej Arábii, krajine, ktorá má podobne streštený wahabistický pohľad na svet. No Saudská Arábia sa pod taktovkou mladého MBS (Mohammad bin Salman) v projekte 2030 rýchlo mení. V Saudskej Arábii na rozdiel od Afganistanu máte diaľnice, dobré hotely a super cesty. Afganistan je drsná krajina. Verte, že Afgánci aj Saudi svoje ženy a svoje dcéry milujú. Toto je samozrejme na samostatnú tému. No nedajte sa zblbnúť, toto nie je o právach žien aj keď áno všetci chceme aby sa ženy aj v Afganistane mali dobre. Toto je o nespravodlivej vojne - tam treba hľadať príčinu všetkých problémov a zadubenosť Talibanu je iba dôsledok.

Pred 20 rokmi sme začali bojovať s terorizmom proti islamistickým hnutiam a dnes tieto jednoznačne vyhrávajú. Islam v Afganistane ale aj napríklad v Iraku je neporovnateľne silnejší. Pred 20 rokmi sme sa nepostavili Číne a teraz vieme, kto bude najbližším obchodným spojencom Talibanu. Toto rozhodne nemôžeme považovať za úspech západu.

Čo si o Talibane myslia Afganci?

Profesor Juma Haydary sa narodil v Heráte, v Afganistane má rodinu a pravidelne Afganistan navštevuje a aj dnes má aktuálne správy. Profesor Haydary je priateľom môjho otca, ktorý je taktiež profesorom na Chemickotechnologickej fakulte v Bratislave.

„Ďakujem, pán Fellner, že ste priateľom Afganistanu a mate moju krajinu pôvodu rád. Vaše postrehy sú v mnohom pravdivé. Ja osobne však nepovažujem Taliban za dobrú alternatívu pre Afganistan. A nie som sám, Taliban v Afganistane nemá podporu.
To však neznamená, že západná invázia a skorumpovaná vláda Afganistanu mala podporu.
Samozrejme, že väčšina ľudí v Afganistane boli proti pobytu cudzích vojsk v krajine, ale zároveň väčšina obyvateľov nechce žiť v stredoveku a neakceptuje Taliban a ich spojencov z tajnej služby Pakistanu. Nie je to také lineárne. Je to na dlhú debatu.“

Taliban – hrozba či konečne stabilita?

S profesorom Juma Haydarym nemožno nesúhlasiť. Taliban je hrozný.

No ak si povieme pravdu, tak je jasné, že Taliban je výtvorom západného sveta - áno toto hnutie bolo vytvorené s obrovskou podporou USA a tajných služieb Pakistanu. Toto nie je konšpirácia, ale počas toho ako Sovietsky zväz napadol Afganistan, USA velku logicky Taliban podporovali.

Každopádne my sme experti na vytváranie monštier. Napriek tomu ja dnes nevidím túto situáciu tak zle. Áno, Taliban chce zaviesť islamské právo šaria, má "stredoveké" názory, aké nájdete napríklad v Saudskej Arábii. Ševardnadze aj Ackerman mali pravdu, Taliban robil hrozné veci.

Priznám sa, že som nenašiel v Afganistane človeka, ktorý mal Taliban rád. Teraz si však myslím, že jasné víťazstvo Talibanu je pre dnešný Afganistan dobrou správou. Afganistan je jednotný a po dlhom období si vie riadiť svoje veci samostatne. To je obrovská šanca. Verím, že sa Taliban vyvinul a dnes je to skúsená politická strana. Úprimne verím, že môže priviesť afganský ľud k prosperite. Aj Taliban a mier je lepší než vojna. Plus Talibán tu nebude večne!

Pre mňa je dôležité, že Afganci si môžu riadiť svoj štát po dlhých desaťročiach sami!

Verím slobodnému Afganistanu a hrdým a vzdelaným Afgancom. Taliban tam nebude vládnuť večne
Ľuboš Fellner

Do Afganistanu som sa zamiloval
...naozaj som bol z tej krajiny nadšený. Hindukúš je suchý, ale krásny. No uchvátili ma ľudia. Niečo také si pamätám na začiatku svojich ciest. Tú úprimnosť, krásnu, extrémnu inakosť a teda exotiku. Čistotu prírody a čistotu duší. V Afganistane ma nikdy nikto neoklamal. Z bežných ľudí som mal iba tie najlepšie pocity.

Všetko môže byť dokonca úplne inak, než sa dnes píše v médiách, ktoré sa snažia vyvovať pocit, že po odchode USA sa veci v Afganistane zhoršili, a príbeh Afganistan môže mať happy end.

Je nevyhnutné zastaviť nezodpovednú politiku západu
pápež František

... v rozhovore pre španielske rádio Cadena Cope povedal toto:

"Je nevyhnutné zastaviť nezodpovednú politiku západu, ktorý vnucuje svoje hodnoty ostatným a pokúša sa budovať modely demokracie v iných štátoch bez zohľadnenia historických, etnických a náboženských špecifík a ignorujúc tradície iných národov.“

Afganistan je krajinou, ktorá si v blízkej budúcnosti zaslúži pozornosť. Afganistan je krajina, ktorá má šancu sa v najbližších rokoch pohnúť vpred míľovými krokmi. Úprimne držím slobodnému Afganistanu palce.

Len čo sa trošku bude dať, pôjdem sa tam opäť pozrieť.

Zároveň si prajem, aby sme sa my západná spoločnosť dokázali populizmu zbaviť, začali hovoriť pravdu a zamerali sa opäť na dosahovanie jasných výsledkov, ktoré nás dokážu udržať vo svetovej konkurencii.

https://bubo.sk/blog/pravda-o-afganistane
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Glogol »

Vsetkym co kritozuju media hlavne dennikn. Kde su octk ? Ktory Indy dennik by sa sa s tym babral ?
https://domov.sme.sk/c/23308540/gasparo ... nanie.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno, toto je hlavná úloha žurnalistiky. Odhaľovať kauzy, klientelizmus, korupciu. Strážiť demokraciu.
Ale na všetkých frontoch. Nielen cieľene voči tým ktorých dané médium chce zdiskreditovať. Treba riešiť kauzy a korupciu všetkých ,,naších ľudí,,.

OČTK v kauze nepriznania nehnuteľnosti poslancom, to je zrejme prehnané:

Nezrovnalosti v majetkových priznaniach poslancov Hlasu preverí parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, potvrdila jeho šéfka Veronika Remišová zo strany Slovensko. Ústavný zákon podľa nej hovorí jasne. "Poslanec je povinný uviesť aj nehnuteľnosť, ktorú vlastní v zahraničí," potvrdila Remišová, ktorá v priznaní spomína rodinný dom v rakúskom Kittsee. Ak by sa preukázalo porušenie zákona, hrozila by obom poslancom vládnej strany pokuta vo výške trojnásobku mesačného platu

Dávam ti ,,thanks za info. Keď nemáme inú možnosť len vládu Smerákov, Hlasákov a snsákov, treba ich kontrolovať a včas odhaľovať špinu.

P.S. Najviac sa mi páči ako more spája: Vedľa seba tam majú domy pri mori bývalí ministri za Most-Híd László Sólymos a Gábor Gál.
Vo vedľajšom dome má štyri byty firma podnikateľa Víťazoslava Mórica, bývalého šéfa SNS.


Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/23308540/gasparo ... nanie.html
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"