Investovanie cez EIC do ETF

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Zdravím, mal by som záujem o investovanie do EIC, ale potreboval by som radu, kedže ide o moje prvé investovanie.

Čo sa týka portfólia je postavené nasledovne:
1. Lyxor Commodities Refinitiv/CoreCommodity CRB TR UCITS ETF - Acc
2. iShares Edge MSCI World Momentum
3. AMUNDI MSCI EUROPE QUALITY FACTOR UCITS ETF - EUR
4. AMUNDI INDEX MSCI JAPAN - UCITS ETF DR - EUR
5. VanEck Morningstar US Sustainable Wide Moat UCITS ETF
6. Invesco CoinShares Global Blockchain
UCITS ETF Acc

Doba investovania: 10 rokov
Cieľová suma: 12 000€
Mesašne: 100€
Vstupný poplatok: 1.2%
Manažérsky poplatok raz ročne: 1%
Údajný priemerný ročný výnos je 15% krátkodobo a nad 10% ročne dlhodobo.

Nájde sa niekto, kto by mi prosím Vás poradil, či to nie sú nejaké nevýhodné / zapoplatkované fondy a zároveň ten manažérsky poplatok 1% ročne? Kedže som si čítal pár diskusii tu a aj na iných weboch, že pri ETF investovaní tam nie je čo manažovať? Ked'že ten daný človek to raz ročne musí iba skontrolovať a spýtať sa klineta či je všetko v poriadku.

Prípadne mi viete poradiť či sa neoplatí skôr investovať cez Interactive Brokers?

Vopred ďakujem za Vaše rady.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

Dvojkovy ucet nie je manazovany a teda bez rocneho manazerskeho poplatku.
Interactive Brokers pri malych pravidelnych sumach sa moc neoplati. A uz vobec nie ked treba tak vela roznych ETF.
K tomu tvojmu portfoliu vies aj nieco napisat? Pointa, ciel, atd.
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Takže chcú si len prilepšiť na "provízii" tým, že mi dajú aj tento 1% manažérsky poplatok? Pretože takúto info o poplatok som dostal od môjho sprostredkovateľa, citujem: "poplatky sú nastavené nasledovne: 1,2% z vkladu a 1% manažérsky (raz ročne)"

Oplatil by sa teda IB v takom prípade, že kupujem napr kvartálne, čím znížim poplatky za nákup?

Protfólio mi postavil jeden pán na mieru, na základe mojej konverzácie so sprostredkovateľom. Môj cieľ je úplne jednoduchý, chcem zhodnotiť peniaze a začať budovať svoje portfólio čím skôr.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

1. mas zleho sprostretkovatela EIC, na tomto fore su hned dvaja s dobrymi referenciami
2. pri tak vela ETF by sa to ani kvartalne neoplatilo
3. jeden pan ma velmi divne zmyslanie. Mas vobec predstavu co su to za ETF? Co vlastne kopiruju? Predpokladam ze si zaciatocnik. Zbytocne komplikovane portfolio.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

wladas napísal: Ne 31 07, 2022 10:08 pm 1. mas zleho sprostretkovatela EIC, na tomto fore su hned dvaja s dobrymi referenciami
2. pri tak vela ETF by sa to ani kvartalne neoplatilo
3. jeden pan ma velmi divne zmyslanie. Mas vobec predstavu co su to za ETF? Co vlastne kopiruju? Predpokladam ze si zaciatocnik. Zbytocne komplikovane portfolio.
Suhlasim s wladasom, to portfolio je dost komplikovane, ba priam az zbytocne, vacsina skusenych pasivnych investorov ti odporuci jednoduche ETF USA (SP500), pripadne ETF SVET (MSCI World, pripadne Vanguard All-world).

Co sa tyka management poplatku bacha, urcite to nie je raz rocne (nefunguje to tak v EIC), toto je zavadzanie. Management fee sa uctuje z celeho objemu uctu, ktory je uctovany klientovi pre sprostredkovatela kvartalne.

A ak ti niekto slubuje "vykonnost", utekaj.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Sprostredkovateľ iba poslal mailom pdf-ka a nič viac sa neriešilo, takž nič moc. Sprostredkovateľ je iný, ale portfólio je spravované p. Šnircom, "manažér fondu kvalifikovaných investorov Slavic fund a píše články pre Renaissance Investment". Neviem či Vám to niečo hovorí.

Áno som začiatočník, držím nejaké akcie v Revolut a mal som nejaký čas aj krypto, ale nič čo by stálo za zmienku.

Čo sa týka toho portfólia, hoci je ako vravíte komplikované, je tam aspoň porovnatelné očakávané zhodnotenie ako pri Vami menovaných, prípadne rozdiel.

Hej toto je tiež kameň úrazu, tzv slubovaná výkonnosť. Možno na to prišli priemerom všetkých dokopy, neviem no,...
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

Vsade omielane, predchadzajuca vykonnost nie je zarukou buducej vykonnosti, ETF Svet a aj ETF USA su v investicnej hitparade tu na fore, dlhodobo je to nieco okolo 7-10% p.a. samozrejme, nesmies sa na to pozerat ze to teraz bude 10% p.a. len rast hore, treba byt pripraveny ze to moze byt 14% jeden rok, dalsi rok to moze byt -5% atd, ale to si myslim ze je jasne aj ked si zaciatocnik.

10 rokov je za mna hranicny cielovy horizont pre akciove ETF (tu osobne nevidim zmysel v nejakom "zaisteni" v diverzifikovani do komodit, kedze volatilita je vitana), kedy sa oplati ist 100% do akcioveho portfolia, samozrejme, cim dlhsi je horizont, tym lepsie.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
InvestV
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2021 10:54 pm
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa InvestV »

Mám portfólio 7 ETF v EIC. Doba investovania rok. Aktuálny stav ETF Svet -5,61% ETF SP500 +3,1%....ďalšie ETF -18,47 ďalšie -10,46 potom -5,99%, -3,92 a posledné +0,03%. Investičný horizont minimálne 20 rokov. Tu chcem len povedať, že výberom 6 ETF sa ti može podariť so 6 násobne vyššou pravdepodobnosťou, že jedno z nich pôjde celý čas proti tebe alebo napríklad sa v 8 roku prepadne o 50%(napríklad číslo 6)a tvoj účet za desať rokov neporazí ani infláciu.

Ďalej akumulačné ETF reinvestujú dividendy. Je teda namieste vedieť, aká je výška dividend, ktoré vyplácajú a následne reinvestujú. Vieš to? Kým niektoré môžu mať 2%, niektoré len 1% a niektoré nula celá niečo, iné zase nula celá takmer nič. Ak si z tých 6 vyberieš 5 takých, ktoré majú nula celá takmer nič a dáš do nich 90% sporenia tak efekt zloženého úročenia bude mizivý a hráš iba na rast. Rast ti bude fungovať ak budeš mať všetkych 6 v raste. Pri kapitalizácii 500mil EUR v ETF ktoré funguje 5 rokov, môže byť šťastie vrtkavé,snáď tam po 10 rokoch neostaneš sám. Dobrá správa je, že tebe slubovaná výkonnosť po vypriemerovaní všetkého snáď nemôže dopadnúť ako krypto...

Manažovaný účet, na ktorom nie je čo manažovať je zaujímavý produkt. Na jednej strane máš manažersky poplatok 1%. Ten sa účtuje kvartálne, čiže každý kvartál 0,25% z aktuálneho stavu účtu ti odpočítajú z tých 100EUR, zvyšok potom zainvestujú. Inak povedané napríklad v 8 roku bude tvoj účet v hodnote napríklad 9600Eur. Kvartálny manažérsky poplatok bude 24 Eur. Z tvojej 100 odpočítajú 24 ostane 76 a tie zainvestujú podľa predpisu. Okrem toho by ti kvartálne mali účet kreditovať o udržiavaciu províziu člena vo výške 0,4-0,7% to však po dohode s členom. Tu sa obávam, že dohoda je možná aj nula celá nič a kreditovať sa bude nula celá nula. Tak či onak výkonnosť člena je daná percentom zo stavu tvojho účtu a výkonnosť tvoja je daná výškou reinvestovaných dividend a rastom ETF.

Píšeš tu ešte o cieľovej sume 12000 Eur z toho zaplatíš 1,2%...je 144 Eur. Cieľová suma to sú tvoje vklady, vklady za ktoré sa nakupujú ETF po naplnení jej výšky sa prestáva investovať. Ak sa však rozhodneš tvoje portfolio prekopať a po pár rokoch predáš a nakúpiš niečo iné podľa nového predpisu sporenia ide zase o vklad. Musíš teda dať pozor, aby si si cieľovú sumu neupotreboval. Inak si musíš kúpiť novú.

Záver je jasný...SP500 alebo All World alebo pol na pol v EIC účet 2, Interactiv Brokers ani nezapneš, tam si stratený v lese, možno by si sa mohol hrajkat v XTB s nákupom ETF ak by ta to bavilo, ale zase časový test a nakoniec sedliak v SP500 po desiatich rokoch so 100 mesačne aj tak bude lepší.

Predpokladám, že ti toto všetko ten sprostredkovateľ, čo píše príspevky neviem kam všetko vysypal z rukáva za 5 minút rozhovoru, lebo ja som iba amatér a príspevky vôbec nepíšem, toto je môj prvý. Ak sa v niečom mýlim, nech ma opraví ten, čo tomu rozumie lepšie.
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Hej to mi je jasné, neočakávam, že každý rok to bude v zelených číslach :) aj to, že sa nedá spoliehať na predcházdajúcu výkonnosť, ale zhruba sa dá očakávať určité poklesy v časových horizontoch. Má teda význam ísť do takéhoto "krátkeho" 10 ročného horizontu. Ak mám v pláne po tých 10 rokoch časť peňazí, napr 10 000€ znova použil na EIC a začal sporiť po 100 / 200 € mesačne a zbytok použiť / investovať inak.

Na tie divideny sa budem musieť spýtať, pozeral som aj tie dokumenty ku každému fondu, ale sú tam len benchmarky, info o sektoroch, atď, ale toto nie.

Na ten manažovaný účet určite nepristúpim a radšej sa obrátim tu na aviceN, alebo Jariho.

Asi by som radšej šiel 50/50 SP500 a All World. Mal som nejaký čas aj XTB na akcie a pozeral som si IB a trošku iné rozhranie, inak v pohode. Keby som mal z toho strach / obavy, tak sa na to nepýtam. Skôr ma to zaujímalo preto, lebo sa tu na fóre riešilo podobná debata a EIC / IB, len som nevedel či by to bolo vhodné aj pre môj prípad :)

Hej, to je tak, keď je pomaly každý druhý človek finančný sprostredkovateľ / poradca / a neviem čo ešte.

Ale ďakujem za Vaše rady a budem to riešiť inak.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

999bulldoog999 napísal: Ne 31 07, 2022 11:15 pm ...portfólio je spravované p. Šnircom, "manažér fondu kvalifikovaných investorov Slavic fund a píše články pre Renaissance Investment". Neviem či Vám to niečo hovorí.
Nenechaj sa nachytať. Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú...
Ten fond nie je spravovaný Šnircom, ale Tomčiakom CFA...ale ono to je jedno...

Na 99,9% neprekonajú sedliaka v indexovom ETF.

Horšia stránka tejto veci je, že na 99,9% by si zarobil menej ako sedliak v ETF. :roll:

Stačí si pozrieť ich stránku: samé kecy, ktorými sa snažia ohúriť investične negramotných ľudí, ale ani slovo o výnose, alebo poplatkoch. Prečo asi?

Poplatky: 0-3% vstup.
Výstup: do 1R 3%, do 2R 2% a do 3R 1%. Až potom 0%.
Priebežné poplatky: 2,95% p.a.
Výkonnostný poplatok 1% p.a.

Ten fond je mladý. A zrejme taký malý, že ked nezoženú kloientov, tak to neprežijú. Tí ľudia nemajú žiadnu investičnú históriu. Keby sa mali čím pochváliť, prezentovali by to na stránke.

To že pracovali pre iné inštitúcie je nulová hodnota. Naučili sa akurát to, že tento biznis je tu na to, aby sľuboval výnosy a účtoval poplatky.

Tragédia tých fondov je aj v tom, že ked aj niečo s nimi zarobíš, treba to nakoniec zdaniť 19% ako pri podielovom fonde.

Sedliak v ETF na SP500 je absolútny KING. Ked ho chceš poraziť, aj to sa dá. Ako?

Investovať do ETF na Nasdaq 100. Je to krátkodobo vyššie riziko, ale svet patrí tým, čo nepustia do gatí.

Samozrejme, ked už si vyberieš jeden z hlavných benchmarkov: ETF SVET, ETF USA, alebo ETF Nasdaq100, môžeš si k tomu pridať jedného jokera...vybrať jedno ETF ktoré si ty myslíš, že má obrovský potenciál. Daj do hlavného ETF 90% investícii a do Jokera 10%. A čas ti ukáže, či si mal pravdu, alebo nie.

P.S. Ten Slavic fond netreba čítať kecy, čo píšu sami o sebe, ale pozrieť sa do materiálov ktoré musia byť zverejňované a auditované. Prípadne vypátrať čo je ich benchmark...tipujem niečo ,,pro forma,, ako sme objavili u Pepp.
Len pre zaujímavosť (nechce sa mi tráviť viac času s neprínosnými vecami )...ten Slavic Fond funguje od druhého polroka 2021 a v uzávierke za 2021 vidím tento graf:
Prílohy
Slavic.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

Chapem to spravne ze takyto investicni "poradcovia" vyskladaju taketo portfolio len kvoli tomu aby vizeralo zlozito? Aby si mohli obhajit manazovanie? Lebo sa mi nechce verit ze su blbci a nevedia ze posrate SP500 je na 10 a viac rokov lepsie.
xmonika
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 20 02, 2019 11:54 pm
Has thanked: 26 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa xmonika »

Dá se do EIC spořit i pro klienty z CZ? Funguje to přes zdejší zprostředkovatele nebo musí být z Čech? Účet je pak vedený v EUR nebo CZK?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

xmonika napísal: Ut 02 08, 2022 8:28 pm Dá se do EIC spořit i pro klienty z CZ? Funguje to přes zdejší zprostředkovatele nebo musí být z Čech? Účet je pak vedený v EUR nebo CZK?
Nemal by s tym byt problem, ked pozeram na EIC tlacivo, je pripravene aj pre CR. Ucet vie byt vedeny aj v CZK, kedze maju zberne ucty aj pre CZK, pripadne podla potrieb.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Ut 02 08, 2022 10:07 pm Nemal by s tym byt problem, ked pozeram na EIC tlacivo, je pripravene aj pre CR. Ucet vie byt vedeny aj v CZK, kedze maju zberne ucty aj pre CZK, pripadne podla potrieb.
To je super. Česi majú podobnú inštitúciu: conseq.cz
Pred covidom, koncom 2020 som o nich napísal príspevok: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24451

Conseq nebol vtedy ,,ETF-friendly,, a mal velmi vysoké poplatky:
JUGGLER napísal: St 09 12, 2020 6:02 pm Český Conseq nemá v láske ETF fondy ..pred rokom napísali článok: ETF fondy jsou problémem pro celý kapitálový trh.
https://www.conseq.sk/news/news/6-10-20 ... ely-kapita

Smiešne, lebo ETF fondy sú problémom len pre nich a iné nenásytné inštitúcie. Pre drobných investorov sú požehnaním.
Aj Gladiš z fondu Vltava kritizuje ETFs.. ale za 14 rokov je Vltava v strate a neprekonala ani infláciu.

Conseq píše, že ,,díky nákladové efektivitě ETF fondy klasické aktivně řízené fondy občas ve výkonnosti překonávají,,

To je klamstvo, lebo práve 98% iných fondov dlhodobo neprekonáva indexové ETF fondy ! Prekonávajú ich iba zriedkavo, väčšinou krátkodobo a za to obdobie si ešte berú výkonnostný poplatok. Celkovo poplatky zoberú sporitedľom často aj polovicu dlhodobých výnosov. Vid Hitparádu, dlhodoné výnosy drahších podielových fondov.

Niektoré Conseq produkty na akcie majú vstup 5%, priebežne poplatky 2,5%p.a a ešte berú 12% podiel na zisku pri prekonaní indexu !!!

Český Conseq teda vyzerá byť drahý, nevýhodný a zaostalý. Divím sa, že českí investori sa takto nechajú vykorisťovať. Conseq neponúka žiadne ETF !

Minulý mesiac ( 11/2020) sa zlomili a s veľkou pompou spustili predaj prvého fondu, ktorý investuje do ETF:

Conseq spouští fond zaměřený na ETF
https://www.conseq.cz/o-spolecnosti/akt ... eny-na-etf

Ale je to len kamufláž, lebo to nie je čisté ETF ( samotné ETF je fond obchodovaný na burze ), ale iba FOND investujúci do ETF ( =fond fondov = fond, čo nakupuje ETF ).

Takže kým pravý indexový ETF fond cez slovenské EIC alebo SLSP má nízku nákladovosť 0,4% p.a., český Conseq ETF fond má:

..,,vzhledem k využití pasivních investičních nástrojů s velmi nízkými náklady je očekávaná nákladovost fondu pouze 1,7 % ,,.

POUZE 1,7% p.a. ! :lol:

Pekná novinka !

P.S. Ak sa v Conseq niečo zmenilo, rád info updejtujem. Ak nie, som rád, že na Slovensku máme EIC.
Páči sa mi fair-play prístup, ked inštitúcia zarobí, ale pomôže aj celej generácii sporiteľov.

Z finančného hľadiska to je na štátne vyznamenanie za možnosť dosiahnúť maximálne výnosy na dôchodok.

God bless EIC :uctievanie:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

Uz len ludi vzdelavat aby mali sajnu co je to akcia a ETF. Lebo je to u nas velmi zle.
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETFq

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Dnes som dostal zopár odpovedi od pôvodného sprostredkovateľa EIC na moje otázky, ktoré som mu položil na základe Vaších rád.

1. Otázka - Či je moje portfólio komplikovane?

Nemyslia si to, tvorilo na základe analýz a je prispôsobené. Investovanie iba do 1 fondu ako je napr. SP500 je podľa neho málo diverzifikované, nakoľko fond investuje iba v USA a prevažne do technologických spoločností. Fondy sú starostlivo vybrane s cieľom aby pri čo najnižšom riziku maximalizovať zisk.

2. Otázka - Investovanie do NASDAQ 100

NASDAQ 100 sa skladá z veľkej časti z technologických firiem, ktoré v dnešnej dobe padli o 40 – 50%. Že si treba dať pozor na valuáciu, technologické spoločnosti po korona kríze vyleteli raketovo nahor, ale málo ktorá spoločnosť, má po analýze reálne takú hodnotu za akú sa obchodovala pred pol rokom. Potrebné je si dať pozor na zadĺženosť spoločností, nakoľko väčšina spoločností má veľké úverové zadĺženie a s momentálnym zvyšovaním úrokových sadzieb ho nemusia vedieť splácať. . O 10 rokov sa môže stať, že NASDAQ 100 bude mať vyššiu výkonnosť ako naše portfólio ale môže to byť aj naopak a práve zato odporúčame diverzifikáciu. Momentálne má väčšina firiem problém so zvyšovaním úrokových sadzieb.

3. Aka je ich ponuka pri “dvojkovom” EIC účte:

Vstupný poplatok: 1.8%
+ samozrejme: 0.3% EIC poplatok

To si myslím, že je zatiaľ najlepšia ponuka.

Teraz ale neviem či teda skúsiť to ich riskantne portfólio, alebo 90/10, alebo 80/20 - SP500 + NASDAQ100/ pripadne iné.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Investovanie cez EIC do ETFq

Príspevok od používateľa Jari »

999bulldoog999 napísal: Po 08 08, 2022 1:22 pm
3. Aka je ich ponuka pri “dvojkovom” EIC účte:

Vstupný poplatok: 1.8%
+ samozrejme: 0.3% EIC poplatok
Poplatok je od 4.7.2022 0.2%
Moju ponuku pre vstupny poplatok mas v mojom podpise.
Time in the market beats timing the market…
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETFq

Príspevok od používateľa aviceN »

999bulldoog999 napísal: Po 08 08, 2022 1:22 pm Dnes som dostal zopár odpovedi od pôvodného sprostredkovateľa EIC na moje otázky, ktoré som mu položil na základe Vaších rád.

1. Otázka - Či je moje portfólio komplikovane?

Nemyslia si to, tvorilo na základe analýz a je prispôsobené. Investovanie iba do 1 fondu ako je napr. SP500 je podľa neho málo diverzifikované, nakoľko fond investuje iba v USA a prevažne do technologických spoločností. Fondy sú starostlivo vybrane s cieľom aby pri čo najnižšom riziku maximalizovať zisk.

2. Otázka - Investovanie do NASDAQ 100

NASDAQ 100 sa skladá z veľkej časti z technologických firiem, ktoré v dnešnej dobe padli o 40 – 50%. Že si treba dať pozor na valuáciu, technologické spoločnosti po korona kríze vyleteli raketovo nahor, ale málo ktorá spoločnosť, má po analýze reálne takú hodnotu za akú sa obchodovala pred pol rokom. Potrebné je si dať pozor na zadĺženosť spoločností, nakoľko väčšina spoločností má veľké úverové zadĺženie a s momentálnym zvyšovaním úrokových sadzieb ho nemusia vedieť splácať. . O 10 rokov sa môže stať, že NASDAQ 100 bude mať vyššiu výkonnosť ako naše portfólio ale môže to byť aj naopak a práve zato odporúčame diverzifikáciu. Momentálne má väčšina firiem problém so zvyšovaním úrokových sadzieb.

3. Aka je ich ponuka pri “dvojkovom” EIC účte:

Vstupný poplatok: 1.8%
+ samozrejme: 0.3% EIC poplatok

To si myslím, že je zatiaľ najlepšia ponuka.

Teraz ale neviem či teda skúsiť to ich riskantne portfólio, alebo 90/10, alebo 80/20 - SP500 + NASDAQ100/ pripadne iné.
Ak mas dostatocny investicny horizont, osobne by som sa nebal ist 100% SP500, pripadne ak sa citis ohrozeny tym, ze investujes len do USA (treba si ale pamatat, ked USA kychne, kychne aj Europa...), tak mozes zvolit MSCI World.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Hej hej, to som sa pomýlil s tým 0.3%.


No záleží, môj horizont je "iba" 10 rokov ako som spomínal úplne na začiatku.
InvestV
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2021 10:54 pm
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa InvestV »

SP 500 je podla mna dostatocne diverzifikovane do roznych oblasti. Technologicke firmy nie su strasiak, hospodarske vysledky mnohych z nich naplnaju ocakavania. Ano su precenene, ale vôla na svete do nich investovat je velmi velka, vzdy budu nadhodnotene. To, ze investujes do firiem, ktore su doma v USA je na 10 rocnom horizonte nevyhnutnost. Este pred rokom boli keci o vhodnosti investovat do Ruska, dnes este je diskusia o komunistickej Cine, k tomu chyba uz len rovnikova Afrika. Spolocnosti, ktore patria do SP500 a chcu sa tam udrzat musia splnat urcite pravidla inak sa tam nedostanu alebo odtial vypadnu a ide lepsia. 10 rocny horizont by mal byt orientacny, pri prepade v desiatom roku sa oplati cakat na nove ATH a zabalit to az vtedy hoc aj o 3 roky neskor. Tie navrhnute ETF su za mna odvazne dobrodruzstvo, ktore zrejme vysoko prekona sedliak, co nic nevie v ETF kopirujucom SP500. Co ti povedali na % reinvestovanych dividend???
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Na dividendy som dostal odpoveď, že prostredníctvom EIC, klient neuvidí aká časť dividend je reinvestovaná. Môže sa to dočítať vo výročných správach fondu.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa jcar »

Prosím, dajte mi vedieť, ak som niekde v tomto príspevku spravil chybu, nerád by som niekoho zavádzal.

Hral som sa so striktne 10 ročným horizontom investovania do S&P 500.
Pre jednoduchosť chceme investovať 100.000 USD,

Skúsme 3 stratégie:
10 years: Kupujem 10 rokov 1. januára S&P 500 vždy za 10.000 USD.
5+5 years: Kupujem 5 rokov 1. januára S&P 500 vždy za 20.000 USD. Potom 5 rokov nerobím nič.
1+9 years: Kúpim 1. januára S&P 500 za 100.000 USD. Potom 9 rokov nerobím nič.
Výsledok je hodnota portfólia nasledujúci 1. január.

Zoberme podkladové dáta z https://www.slickcharts.com/sp500/returns (keďže sú total return aj s reinvestovanými dividendami). Sú niekde k dispozícii lepšie alebo sú tieto dostatočne spoľahlivé?

Z tých 87 možných začiatkov (resp. koncov) takéhoto sporiaceho obdobia sú výsledky v tabuľke, ak som niekde neurobil chybu. Prvé 4 stĺpce sa venujú výlučne štatistike tých intervalov, ktoré končia v strate. Posledné dva sú o priemernom prípade zo všetkých 87 intervalov.
tab_sp500.png
Grafické znázornenie hodnoty portfólia vždy ku koncu daného 10-ročného sporenia je v priloženom grafe.
chart_sp500.png
Historická pravdepodobnosť straty a jej veľkosť nevyzerá zle. Samozrejme, výpočet je oprostený od poplatkov aj inflácie a do budúcnosti nevidím.
999bulldoog999
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 31 07, 2022 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa 999bulldoog999 »

Zvolím teda tú konzervatívnejšiu možnosť, teda SP500 na 10 rokov a rozložím to na 80:20 s ešte iným ETF fondom.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa Betruger »

Zdravím,

je možné v EIC meniť menu, pri ktorej bol účet otváraný ? Účet bol napríklad otvorený ako eurový. Je možné zmeniť ho na dolárový ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pokial viem, účet je vždy eurový a možno investovať do aktív v eurách, alebo dolároch. Ak je ETF v USD, vtedy robí konverziu z EUR na USD priamo EIC (zmení na USD a nakúpi ETF v USD ). Ak je ETF v EUR ale pozostáva z USD aktív, konverzia sa robí vnútri fondu (vtedy EIC kúpi ETF priamo za EUR ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa Betruger »

Tak to práve zrejke nie je. Viď:

"Vedenie v rôznych menách, pričom na jednom účte môže mať klient registrované viaceré meny".

https://eic.eu/produkty

Predtým som to nenašiel, avšak podľa tohto mi príde, že keď človek nakúpi niečo v eurách a chce pri odpredaji dostať napríklad doláre, tak by to malo byž možné.
Michael
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 11:21 am

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa Michael »

Ahojte, takmer tri roky investujem cez EIC a sprostredkovateľom mám nastavené nasledovné portfólio:
ISHEMIMI iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF
ISHEUS50 iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF
ISHNAQ1 iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD
ISHSP5 iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD
ISHWSC iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF USD (Acc) (EUR).

Nieje tých fondov zbytočne veľa, príp. nebolo by lepšie nahradiť dolárové fondy?
Cieľová suma 36000€, doba 15rokov.
Vďaka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj názor: je ich zbytočne veľa a budú zaostávať vo výnose. Tipujem, že ten mix vznikol preto, aby mali dôvod založiť ti manažovaný účet, kde si berú poplatok.

Nasdaq je iba v USD. V EUR je iba hedžovaný, čo sú dlhodobé poplatky.
Ja by som zvolil iba iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR kde ušetríš na konverzii a jedine Cieľový účet (č.2)

Porovnaj si svoj výnos z výnosom S&P 500 a stavím sa, že bude rozdiel. resp. ked chceš tak ti poviem výnos SP500 od X dátumu...môže sa prepočítať na p.a. a hodiť do kalkulačky ako pravidelné sporenie. A tak porovnať..

Viac informácii je v pôvodnom vlákne o EIC, kde zvyknem updejtovať úvodné info:
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24417
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Michael
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 11:21 am

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa Michael »

Mám cieľový účet (č.2), nie manažovaný.
Niekto tu dával odkaz na podobné portfólio: https://www.pasivneinvestovanie.sk/jede ... strategia/
Ten NASDAQ je teda zbytočný a lepšie je zvýšiť podiel pre S&P 500?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som nepovedal že je zbytočný, len že v EIC nie je verzia v EUR.

Nevidím dôvod na portfolio ETFs, ked napr. MSCI World je fond, ktorý obsahuje 2600 akcií z celého sveta.
USA je tam určite okolo 60% a obsahuje väčšinu firiem z SP500 i Nasdaq 100. To sú už domáce úlohy pre každého sporiteľa, takisto jeho preferencie.
Nevidím dôvod aby sa niekto pokúšal o kadejaké mixy. O to sa práve pokúšajú firmy, ktoré chcú navodiť pridanú hodnotu, aby si mohli účtovať viac. A nejak im to nevychádza oproti single ETF SVET alebo ETF USA.

Chlapík pekne píše:

1% vstupný poplatok z cieľovej sumy za zriadenie účtu agentovi je jediný poplatok navyše v porovnaní s investovaním priamo u brokera. Je to odmena agentovi za riadenie účtu a jeho čas investovaný tejto aktivite. Následne ŽIADNE ODMENY agentovi, lebo si ich proste nezaslúži.


Jedine koho po nastavení účtu ešte platíš je EIC, ktoré si berie férových 0.3% za transakciu. Vysvetlené po lopate, z každých investovaných 1.000€ zaplatíš jednorázovo poplatok 3€.

To je všetko, žiadne ročné poplatky za správu, ktoré mimochodom do značnej miery ruinujú Tvoj zisk, a to až tak, že sa míľovými krokmi vzďaľuješ od pasívneho investovania.
Pokiaľ už EIC účet máš, skontroluj si akým číslom začína Tvoj účet. Pokiaľ je to 2- môžeš si gratulovať, Tvoj agent je férový človek, zobral si províziu za zriadenie účtu a ďalej sa neodmeňuje za pasivitu. Pokiaľ, ale Tvoj účet začína napr. 6- alebo 7- mal by si spozornieť a rozmyslieť si či Ti daný servis stojí zato.

akurát tam má chybu, že 0,3% za transakciu..to zmenili na 0,2% pokial viem
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

problem je, ze ak to tymto spravcom alebo sprostredkovatelom nebude vychadzat tak sa podmienky zmenia , koniec koncov aj ako u kazdeho podieloveho fondu. Za zmenu podmienok nie su pod zmluvnou pokutou.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

osamely chodec napísal: Ut 30 08, 2022 1:10 pm problem je, ze ak to tymto spravcom alebo sprostredkovatelom nebude vychadzat tak sa podmienky zmenia , koniec koncov aj ako u kazdeho podieloveho fondu. Za zmenu podmienok nie su pod zmluvnou pokutou.
Tym ze je EIC platforma, kde vsetko nechava na sprostredkovatelovi, dava mu moznost robit drahe managovane ucty (6), ale aj lacne "pasivne" ucty (2), cize je to o chrbtovej kosti sprostredkovatela, ci vyuzije platformu na jedno alebo na druhe 💪
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
KRZ
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 07 01, 2023 10:54 am
Has thanked: 2 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa KRZ »

Mňa by zaujímalo pri EIC ako je to so vstupným poplatkom pri zmene/ukončení činnosti aktuálneho sprostredkovateľa? Pýta si nový sprostredkovateľ ďalšie vstupné/iné poplatky z už zabehaného účtu? Dajme tomu, že investičný horizont je na 30 rokov, a po 5-10 rokoch aktuálny agent ukončí svoju činnosť a ja si vyberiem (alebo mi bude pridelený?) iného.

Prípadne, ak sa môj aktuálny agent rozhodne po pár rokoch, že mu vstupný poplatok z účtu č. 2 nepostačuje. Môže napariť ďalší vstupný/jednorázový/iný poplatok?

Je to trocha pesimistický pohľad na vec ale ak sa agent rozhodne, že nebol dostatočne finančne ohodnotený a tie mesačné nákupy nebude realizovať, či ešte horšie, pri výbere si vymyslí, že chce dačo navyše tak sa v podstate neviem dostať k svojej investícií.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa incognito »

Nie je to ziadna ruzova zahrada, ale ani katastrofa.
1) Navrhovat moze hocikto akykolvek (vysoky) poplatok, je na klienovi ci ho potvrdi alebo nie.
2) Mesacne nakupy nerealizuje sprostredkovatel. Ked je otvoreny ucet a nastaveny trvaly prikaz, uz sa tam nema co riesit...
3) Ano, ak sa chces dostat co najrychlejsie k peniazom, mozes mat problem. Problem je riesitelny, ale predlzuje to proces. Prave preto je take skvele mat co najlacnejsieho sprostredkovatela...

Preto je nezmysel predplacat poplatky na 10 a viac rokov. A uctovat si akekolvek poplatky vecou dohody a otazkou protihodnoty... ale vzdy sa to da lacnejsie ;)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie cez EIC do ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

KRZ napísal: So 07 01, 2023 3:39 pm Mňa by zaujímalo pri EIC ako je to so vstupným poplatkom pri zmene/ukončení činnosti aktuálneho sprostredkovateľa? Pýta si nový sprostredkovateľ ďalšie vstupné/iné poplatky z už zabehaného účtu? Dajme tomu, že investičný horizont je na 30 rokov, a po 5-10 rokoch aktuálny agent ukončí svoju činnosť a ja si vyberiem (alebo mi bude pridelený?) iného.

Prípadne, ak sa môj aktuálny agent rozhodne po pár rokoch, že mu vstupný poplatok z účtu č. 2 nepostačuje. Môže napariť ďalší vstupný/jednorázový/iný poplatok?

Je to trocha pesimistický pohľad na vec ale ak sa agent rozhodne, že nebol dostatočne finančne ohodnotený a tie mesačné nákupy nebude realizovať, či ešte horšie, pri výbere si vymyslí, že chce dačo navyše tak sa v podstate neviem dostať k svojej investícií.
Ty si si vstupným poplatkom zaplatil cieľovú sumu, ktorú máš aktívnu aj keby si medzi časom preskočil medzi troma sprostredkovateľmi. Ak si nastavíš ETF, s ktorým si stotožnený najbližších 30 rokov, čisto prakticky sprostredkovateľa nepotrebuješ, lebo všetko sa deje automatizovane.

Všetky úpravy sú podmienené potvrdením z tvojej klientskej strany. Takže ak príde niekto nový a bude chcieť robiť rošambo na zmluve, má smolu.

Dokumentáciu, ktorú napr. robím ja má kolonku na to, že výstupný poplatok je 0%, takže sa to snažím aspoň takto ošéfovať aby nedošlo ku komplikáciám.

Ako spomenul incognito, nákupy realizuje EIC, keďže on je o.c.p., sprostredkovateľ tam nijak nezasahuje.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"