ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 09 09, 2022 5:47 pm Jogo aj v mojom veku sa mi nechce kazdych 200km stat na pumpe 25 minut ked na naftaku mam dojazd 900km , ale kto vie mozno kvoli prostate sa oplati Tesla :)
Zakon pre vodičov kamionov, ktorí jazdia 80km/h určuje prestávku:
Bez ohľadu na druh dopravy, vodič má nárok na pravidelné prestávky. Vodiči cestnej dopravy majú absolvovať po 4 hodinách jazdy 1 polhodinovú prestávku. Od 2. 2. 2022 bude mať zamestnávateľ pri rozvrhovaní pracovného času vodiča cestnej dopravy väčšiu voľnosť. Na prestávku bude mať vodič nárok po 4 hodinách, môže tak však môcť urobiť aj skôr.
https://magazin.autobazar.eu/pauzy-vodi ... k6282.html

Nebudem sa tu s tebou baviť o problémoch s prostatou, lebo zatiaľ neviem, o čom hovoríš. :)

p.s: Jazdil som aj do Luxemburska, ale vždy, keď bola fajčiarska prestávka cca 2h, tak sme sa prestriedali. Sam som šoféroval max Prahu(s fajčiarskými prestávkami) a bol som úplne vyšťavený a len kvôli kolegom-alkoholikom z práce som šiel na doraz...keby som mal elektromobil, nemohli by ma tak hnať na doraz.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Pi 09 09, 2022 7:28 pm
osamely chodec napísal: Pi 09 09, 2022 5:47 pm Jogo aj v mojom veku sa mi nechce kazdych 200km stat na pumpe 25 minut ked na naftaku mam dojazd 900km , ale kto vie mozno kvoli prostate sa oplati Tesla :)
Zakon pre vodičov kamionov, ktorí jazdia 80km/h určuje prestávku:
Bez ohľadu na druh dopravy, vodič má nárok na pravidelné prestávky. Vodiči cestnej dopravy majú absolvovať po 4 hodinách jazdy 1 polhodinovú prestávku. Od 2. 2. 2022 bude mať zamestnávateľ pri rozvrhovaní pracovného času vodiča cestnej dopravy väčšiu voľnosť. Na prestávku bude mať vodič nárok po 4 hodinách, môže tak však môcť urobiť aj skôr.
https://magazin.autobazar.eu/pauzy-vodi ... k6282.html

Nebudem sa tu s tebou baviť o problémoch s prostatou, lebo zatiaľ neviem, o čom hovoríš. :)

p.s: Jazdil som aj do Luxemburska, ale vždy, keď bola fajčiarska prestávka cca 2h, tak sme sa prestriedali. Sam som šoféroval max Prahu(s fajčiarskými prestávkami) a bol som úplne vyšťavený a len kvôli kolegom-alkoholikom z práce som šiel na doraz...keby som mal elektromobil, nemohli by ma tak hnať na doraz,
Môj štýl jazdy s firemným autom bol plyn na podlahu(dalo to max 150) a celý čas v ľavom pruhu na dialnici, s výnimkou, keď ma dobehol nejaký mercedes alebo BMW...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môžete mi povedať prečo každých 200km, ked dojazd je viac ako 500km?

P.S. Toho roku som na vlastné prekvapenie dal k moru 850 km len s jednou 20 min. prestávkou.
Ked som bol mladší, nevedel som obsedieť za volantom viac ako 2 hod.

Ono nejde tak ani o tých 200km, ale rád si dávam prestávku vtedy, kedy sa mi hodí, nie kedy autu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 09 09, 2022 7:59 pm Môžete mi povedať prečo každých 200km, ked dojazd je viac ako 500km?
Lebo auto dobíja z 20% na 80% veľmi rýchlo, ale nabíjací výkon klesá so stupňom nabitia a nad 80% klesne z 250kwh na 70kwh, ak si dobre pamätám.
On proste nabije toľko, aby sa dostal na ďalší superchanger, či jak sa to píše.
500km je zo 100% na 0% a to by trvalo dlho nabiť na 100% a nikto nepôjde až na 0%...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 09 09, 2022 7:59 pm P.S. Toho roku som na vlastné prekvapenie dal k moru 850 km len s jednou 20 min. prestávkou.
Koľko hodín ti trvala ta cesta?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

9. ...pri Záhrebe sme chytili kolóny. Tam sa spájajú dialnice.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 09 09, 2022 8:56 pm 9. ...pri Záhrebe sme chytili kolóny. Tam sa spájajú dialnice.
Čiže zhruba 100km/h, tak nám to vychádzalo aj pri ceste do Luxemburska, Prahy, Brna alebo Berlína. A tak to vychádzalo aj tomu chlapíkovi s Teslou. Len si treba reálne a nie teoreticky zhodnotiť, aká sa da dosiahnúť priemerná rýchlosť vzhľadom na kolóny a prestávky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No je to take dobrodruzstvo :D
Zaujimalo by ma, aku mali priemernu rychlost v porovnani s benzinom napriklad..
Ak presli 190km za 1,5hod tak isli relativne rychlo 127km/h no zastavka to spomali na priemernych 99km/h co nie je az taka tragedia, ak sa ma jednat o velmi ekonomicku jazdu (predstavit si to viem, za urcitych okolnosti)
Benzin nech tankuje 15minut (5min tankovanie, 5 min platenie a 5 min cakanie, dajme tomu) ale prejde - no to zalezi od auta znacne.. aby nesiel ani benzin na doraz a bude tankovat najneskor pri 1/4 nadrzi, tak naleje do seba mozno 40L a na tom prejde pri 8L/100km = 500km, rychlost 125km/h = 4hodiny jazdy, plus prestavka 15min, priemerka sa znizi na 117km/h

Tesla znizila primernu rychlost zo 127 na 99 cize na 78% a benzin znizil zo 125 na 117 km/h cize na 93.6%

Mozno by bolo zaujimave, pre porovnanie, ak by isiel s nimi nejaky kamarat s benzinom, zacali by rovnako, a kde by kto skoncil. Neslo by o zavod ani pretek, ale o porovnanie vyletu/roadtripu s EV a benzinom.. A aby to bolo maximalne ferove, trasa by sa prisposobila prevazne pre EV (benzin by trasu kopiroval), a este by tam mohli ako bonus vsunut rozne odbocky, co vsetko ten EV vydrzi alebo dokaze pri dnesnej intrastrukture..

Este by ma zaujimalo cenove porovnanie, s udajom o spotrebovanej energii.. Pretoze je dost mozne ze EV vyhra co sa komfortu tyka (hluk), No a potom je tu stale politicka otazka, ci bude mozne v buducnosti volny pohyb po EU, pretoze Schwab tvrdi ze 15km preimeter by mi mal stacit.

Pisal tam, ze ak by hradil nabijanie (ma nieco gratis), tak by platil cca 400eur (ale striktne na superchagroch by zpalatil cca 450eur myslim).. To je cca 240L benzinu za 1.8e/l.. pri 8l/100km to je cca.. 3000km. On dal 5400km.. ak dobre pocitam... (benzin by musel stat presne 1eur, aby to bolo breakeven, kedze 5400/3000=1.8)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: So 10 09, 2022 11:13 amPretoze je dost mozne ze EV vyhra co sa komfortu tyka (hluk)
Subjektivne poviem ze nad cca 90km/h uz je vacsi hluk z aerodynamiky a kolies a hluk motora je skoro zanedbatelny
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pravda. Človek si to neuvedomuje, ale je to tak. U mňa EV sú jednoznačne najlepšia voľba do mesta. V meste tá tichosť a znečisťovanie ovzdušia + krátke dojazdy + možnosť dobíjania doma sú bezkonkurenčné.

Ale na dlhé jazdy začínam mať velké pochybnosti, čo sa týka presadzovania 100% EV. Zvlášť, ked sa už používa bezolovnatý benzín a katalyzátory ( minimálne znečisťovanie, ked auto jazdí plynule ) + spotreba sa neustále znižuje.
K tomu pribúda otázka, či nie je vozenie 500 až 700kg batérie v EV energetickým plytvaním.
Vie niekto, o kolko je priemer hmotnosti EV áut vyšší?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa wladas »

Spalovacie motory su uz velmi efektivne ci sa jedna o benzin alebo naftu. DPF filter je uz aj pri benzine (vysokotlake priame vstrekovanie ma za nasledok velmi jemne pevne castice vo vyfuku skodlive zdraviu, slabsia obdoba azbestu)
Naftaky uz dlhsie funguju s velmi efektivnim pouziti mocoviny.
A ked uz sa naliali miliardy do vyzkumu vdaka comu su spalovaky na velmi dobrej tech.urovni tak do vsetko ideme zahodit do kosa lebo vsak super superske EV treba.

Ohladom hmotnosti ma napadlo porovnanie
Ford S-MAX 2015, 2.0 TDCi, automat => 1778 kg
Tesla Model X 90D az nizsi => 2390 kg
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

Prodej elektromobilů v letošním roce vystoupí na rekord a jejich podíl na celkovém počtu prodaných aut se zvýší na 13 procent. Ve své zprávě to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Loni se prodej elektromobilů téměř zdvojnásobil a představoval skoro devět procent celkového trhu s automobily.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/515 ... podil.html

Minulý rok nárast 100%, toho roku 50%...ktoré iné odvetvie takto rastie? :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa wladas »

Ktore ine odvetvie je takto pretlacane?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Lahko dosiahneme 100%, ak je tam par kusov, neskor to uz nebude moct byt az take sialene percento.
Podla mna teraz len milionari topia "peniaze" ktore sa znehodnocuju do EV a inych drahych veci..
Osobne poznam len jedneho kto ma EV, zhodou okolnosti je to milionar..
A este dorucovatel pizze, ale majitel je tiez milionar :)
(jemu sa to oplati, jazdi do 10km a moze casto nabijat)
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: So 24 09, 2022 7:30 pm Ktore ine odvetvie je takto pretlacane?
Veď práve preto je potrebné do neho investovať. :)
iceberg8 napísal: So 24 09, 2022 9:10 pm Lahko dosiahneme 100%, ak je tam par kusov, neskor to uz nebude moct byt az take sialene percento.
13% svetovej produkcie aut ty nazývaš pár kusov? :roll:
Ostatné automobilky nezvyšujú celkove objemy vyrobených aut, len prechádzajú zo spaľovakov na elektro, ale TESLA rastie zo zelenej lúky, lebo žiadne spaľovaky nevyrábala.. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: Ne 25 09, 2022 8:38 amVeď práve preto je potrebné do neho investovať. :)
A uz len cakat kedy bublina praskne.


Nemci si zacinaju uvedomovat ze z hladiska vyroby bude ekonomicky problem prest na cisto elektro vyrobu.
Priklad: vyrobu samotnych spalovacich motorov si drzia doma na ktorych pracuje 800k ludi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jogo, 13% svetovej produkcie.. to som nevedel.
Tak sa spytam, ak mas cisla pri ruke, na ukor akych aut je tych 13%? Napr, na ukor fabie, alebo dodaviek, alebo luxusnych aut alebo sportiakov? Alebo je to nad ramec vsetkych ICE automobilov (tj nepoklesla vyroba ICE, ale dodatocne sa vyraba EV)
Neber moje prispevky voci EV ako kritiku, alebo hate. Len sa snazim najst odpovede, mozno sa potom nemiestne spytam, ale to z dovodu ze sa v beznom texte tazko vyjadruje ton reci a potom to vyznie ako "13% je par kusov"

Moj koment som smeroval skor na to, kto to kupuje, resp, kto to kupuje bez dotacii. Dotacie skresluju nakupne nalady a zaplati to danovy poplatnik ktory z toho produktu velmi toho nema, i ked treba uznat, ze dotuje nejaky ten vyskum, kedze ekonomika je prepletena... Tak isto ako HDD vs SSD napriklad..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Za jak dlouho budou baterie elektromobilů na odpis? Experti řekli, kde jsou jejich neřešitelné limity | Autoforum.cz
https://www.autoforum.cz/technika/jak-d ... .sznhp.box
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jaja »

wladas napísal: Ne 25 09, 2022 9:46 am
jogo napísal: Ne 25 09, 2022 8:38 amVeď práve preto je potrebné do neho investovať. :)
A uz len cakat kedy bublina praskne.
Od bubliny jsme stále velmi, velmi daleko.
Trumpeta1978 napísal: Ut 27 09, 2022 8:11 pm Za jak dlouho budou baterie elektromobilů na odpis? Experti řekli, kde jsou jejich neřešitelné limity | Autoforum.cz
https://www.autoforum.cz/technika/jak-d ... .sznhp.box
Péče o baterie je tak jako tak důležitá. Aby vám vydržely co nejdéle, je dle Kai-Philippa Kairise, zakladatele společnosti Accure, která svým klientům monitoruje právě stav baterií, třeba dodržovat několik zásad. V prvé řadě je třeba se vyvarovat úplného vybití, stejně tak je nicméně problémem i úplné nabití. „Posun z 10 na 90 procent kapacity redukuje životnost daleko více než dobíjení ze 30 na 50 nebo ze 60 na 80 procent,“ říká Kairis.
Tohle je důlležité i pro mne. EV nemám, ale mám bateriové úložiště. Z uvedeného důvodu mám spodní limit vybití na 30% (pokud jede síť). Výrazně tím zvýším životnost a jako bonus mám dost energie na backup při výpadku sítě.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takze pouzivatel baterii, kto potrebuje 10kWh denne, by mal mat idealne 50kWh bateriu, aby dodrzal tie zasady. Potom je otazne, ci mu 4x vacsia kapacita stoji za to (oproti z 10% na 90%)..
Chcelo by to face to face porovnanie..

Mam AKU vysavac Ceskeho vyrobcu, a tam uvadza, .
"Ideální je udržovat akumulátor mezi 20 % - 80 % kapacity."
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa jaja »

Stačí si hlídat vybití. Plné nabití podle mne životnost nesnižuje, jen se pomaleji nabíjí. Udržovat 30 až 100% není čtvrtina kapacity.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa makx »

SW management baterii v elektromobiloch uz ma davno osetrene, ze nedovoli bateriu uplne vybit a ani nabit. Vyrobcovia aut aby zarucili co najdlhsiu zivotnost baterii/najpomalejsi pokles kapacity baterii, tak sa neposielahuju na koncoveho uzivatela ale rovno to zabudovali do SW. Myslim, ze kvoli tomu sa uz uvadza celkova kapacita baterii a celkova vyuzitelna kapacita baterii (uplne isty nie som).

Btw, troska odlisne ale v principe podobne maju aj iphony a mozna aj dalsie znacky, ze ked nabijate mobil cez noc, tak nabije napr. do 95% a podla statistiky, kedy najcastejsie odpajate mobil rano z nabijacky, tak predtym dobije na 100%. Aby ste nemali mobil dobity 100% a furt v zasuvke dalsich 6h (nejaky negativny vplyv na zivotnost/kapacitu baterii to asi ma).
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

makx napísal: St 28 09, 2022 12:59 pm SW management baterii v elektromobiloch uz ma davno osetrene, ze nedovoli bateriu uplne vybit a ani nabit. Vyrobcovia aut aby zarucili co najdlhsiu zivotnost baterii/najpomalejsi pokles kapacity baterii, tak sa neposielahuju na koncoveho uzivatela ale rovno to zabudovali do SW. Myslim, ze kvoli tomu sa uz uvadza celkova kapacita baterii a celkova vyuzitelna kapacita baterii (uplne isty nie som).

Btw, troska odlisne ale v principe podobne maju aj iphony a mozna aj dalsie znacky, ze ked nabijate mobil cez noc, tak nabije napr. do 95% a podla statistiky, kedy najcastejsie odpajate mobil rano z nabijacky, tak predtym dobije na 100%. Aby ste nemali mobil dobity 100% a furt v zasuvke dalsich 6h (nejaky negativny vplyv na zivotnost/kapacitu baterii to asi ma).
Záleží od výrobcu, hovorí sa tomu horný a spodný buffer - teda kapacita, ktorú software užívateľovi auta nesprístupní.
Ako už z názvu vyplýva, spodný buffer je koľko je kapacita pod nulou a vrchný buffer je koľko nad 100%. Aby to nebolo také jednoduché, každý výrobca považuje reálnych 100% iné napätie a spodných tiež. Preto aj údaje o kapacite nie sú úplne presne zrovnateľné medzi výrobcami. Lebo % sú len premenená napätie na % podľa nejakého stanoveného pomyselného vrcholu.

A tiež elektromobily používajú rôzne typy batérií, napríklad Tesla používa články NCA (vyrábajú v USA v spolupráci s Panasonic), tiež začali používať po otvorení fabriky v Číne klasické NMC (používa väčšina EV predávaných v EU) a tiež v dojazdovo najslabších modeloch začali používať LFP (ako sa používa k fotovoltaike). Zrovna pri LFP odporúčajú presne naopka ako pri ostatných dvoch typoch a to aspoň raz za týždeň, dva nabiť do 100%. LFP má túto výhodu ale zasa nevýhodu vo väčšom pomere objemu, hmotnosti na kapacitu, tiež rýchlosti nabíjania nie sú až také.

Pri väčšine batérií sa odporúča držať auto len medzi 20% až 80% a podľa viacerých štúdií to predlžuje počet nabíjacích cyklov trojnásobne. Ale samozrejme, neznamená to, že nabitím do 100% alebo vybitím do 0% sa batéria rovno opotrebuje (zdegraduje), tento proces nastáva ak ju tak necháme viac hodín alebo dní. Ale nabiť na 100% a rovno vyraziť na cestu nie je problém, taktiež prísť na nabíjačku s 1% a rovno začať nabíjať. Proste sa odporúča mať baterku v ideálnych % kvôli času ale krátkodobé (do pár hodín) použitie spodku alebo vrchu nevadí.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Niektori vyrobcovia AKU tvrdia, ze nie je idealne ihned pouzivat bateriu po nabiti, alebo naopak nabijat ihned po pouziti baterie z dovodu teplotneho.. Plati to aj na EV ?
Odoslané z počítača
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa makx »

Dik mirror za ozrejmenie.
miror napísal: St 28 09, 2022 1:43 pm Pri väčšine batérií sa odporúča držať auto len medzi 20% až 80% a podľa viacerých štúdií to predlžuje počet nabíjacích cyklov trojnásobne.
Tento interval prinasa nakoniec sam zivot. Hlavne spodnu hranicu, lebo vacsina zamieri k pumpe/nabijacke, ked uz mu zostava tych cca 20% nadrze/baterky. Asi minimum ludi jazdi typu, ze ide na pumpu, lebo ma poslednych 10% (5l pri 50l nadrzi) a ta horna hranica zas kvoli nabijacej krivke, kedy sa poslednych 20% dobija strasne pomaly. Samozrejme ten kto dobija doma, tak tam nie je natolko obmedzujuce aby nabil do 100%.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ja patrim k tomu minimu ludi, ktori jazdia na pumpu, ked tam mam mozno aj menej, ako 5%, podla toho, aku mam trasu.. Ale jazdim na benzin, cize to je ine, na EV by som si to nedovolil. Viem, ze podla urcitych okolnosti mozem ist aj 50km pod "0km dojazd" podla palubneho pocitaca.. rekord bol -68km (a tam uz zavazi aj sklon vozovky)..
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: St 28 09, 2022 2:20 pm Niektori vyrobcovia AKU tvrdia, ze nie je idealne ihned pouzivat bateriu po nabiti, alebo naopak nabijat ihned po pouziti baterie z dovodu teplotneho.. Plati to aj na EV ?
Pri dnesnych modernych EV je to hlupost, nakolko vsetky maju teplotny management baterie (aj ohrev aj chladenie) a bateriu udrzuju tak, aby mala idealnu teplotu aj na zivotnost aj na casy nabijania a podavany vykon.

Na starsich alebo lacnejsich EV pozname pojmy ako rapidgate (v dosledku prehriatia baterie je pomale nabijanie) alebo coldgate (opacne v dosledku podchladenej baterie je pomale nabijanie) ale vyskytuje sa to u napr. Nissan Leaf, ktory proste baterku nijako nechladi.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: St 28 09, 2022 5:11 pm Tak ja patrim k tomu minimu ludi, ktori jazdia na pumpu, ked tam mam mozno aj menej, ako 5%, podla toho, aku mam trasu.. Ale jazdim na benzin, cize to je ine, na EV by som si to nedovolil. Viem, ze podla urcitych okolnosti mozem ist aj 50km pod "0km dojazd" podla palubneho pocitaca.. rekord bol -68km (a tam uz zavazi aj sklon vozovky)..
Aj ja som patril k tejto skupine, ked som mal spalovak, lebo sa mi nechcelo casto tankovat a proste som jazdil do nuly. Vacsinou som tankoval viac ako bola uvadzana kapacita nadrze.

Na EV mi to nejako zostalo a navyse EV velmi presne pocita dojazd, takze ist do 5% alebo menej nie je azbtaka odvaha ako na spalovaku.

Dokonca na EV sa skusenejsi elektromobilisti snazia ist do co najmenej % nabitia, aby nabijali co najkratsie. Co najkratsie znamena co najvacsim vykonom, ktory je maximalny pri co najmensom SOC (% baterie). Ked si pozriete nieco ako nabijacie krivky, tak cim viac je bateria vybita, tym vacsim vykonom sa nabija.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa makx »

miror napísal: St 28 09, 2022 8:20 pm Na EV mi to nejako zostalo a navyse EV velmi presne pocita dojazd, takze ist do 5% alebo menej nie je azbtaka odvaha ako na spalovaku.
No ale co viem, ze iba Mercedes prisiel s tym, ze pocita spotrebu podla naplanovanej trasy, kde bere do vypoctu aj sklon trasy a ak nahodou mas cielovu destinaciu na kopci, tak zapocita i vyssiu spotrebu. Mozno uz to maju i dalsie znacky (asi Tesla) ale akonahle auto nevie profil trasy, tak moze mat dojazd vyssiu odchylku.
Myslim, ze pre bezny zivot a hlavne na Slovensku to nie je az tak dolezite (zas EV dobije dole kopcom) ale ak by som mal poslednych par % a ciel niekde na Strbskom a valil to hore, tak sa moze stat, ze nevyjde kapacita.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

makx napísal: St 28 09, 2022 10:40 pm
miror napísal: St 28 09, 2022 8:20 pm Na EV mi to nejako zostalo a navyse EV velmi presne pocita dojazd, takze ist do 5% alebo menej nie je azbtaka odvaha ako na spalovaku.
No ale co viem, ze iba Mercedes prisiel s tym, ze pocita spotrebu podla naplanovanej trasy, kde bere do vypoctu aj sklon trasy a ak nahodou mas cielovu destinaciu na kopci, tak zapocita i vyssiu spotrebu. Mozno uz to maju i dalsie znacky (asi Tesla) ale akonahle auto nevie profil trasy, tak moze mat dojazd vyssiu odchylku.
Myslim, ze pre bezny zivot a hlavne na Slovensku to nie je az tak dolezite (zas EV dobije dole kopcom) ale ak by som mal poslednych par % a ciel niekde na Strbskom a valil to hore, tak sa moze stat, ze nevyjde kapacita.
Väčšina značiek počíta podľa poslednej priemernej spotreby na 10 - 20 - 50 km, záleží od značky a stačí to, lebo je tam zohladnený aktuálny štýl jazdy, teplota, počasie, to všetko je v priemerke vidieť. Mercedes sa pochválil niečím, čo Tesla má už dlho, je v tom určení % asi najlepšia, po zadaní cieľa do navigácie podľa jazdného štýlu, počasia, premávky, samozrejme prevýšenia vypočíta % baterky v cieli. Práve u Mercedes tento výpočet pri novinárskych testoch dosť nepresne ukazoval. Postupne ho zapracovávajú ajiní výrobcovia, samozrejme sú len v začiatkoch.

Ono pri elektromobiloch si treba zvyknúť, že Tesla je leader a ostatní len preberajú vychytávky, ktoré je na EV treba. Klasické automobilky majú navrh v skúsenostiah s klasickými záležitosťami ohľadom auta, konštrukciou, trvácnosťou atď. ale čo sa týka funkcié špecifických pre EV (teplotný manažment, riadenie nabíjania, rôzne výpočty pre užívateľa ale aj napríklad kúrenie (tepelné čerpadlo a Octovalve), maximálne úsporné elektromotory, tam je zasa napred. Proste tie zabehnuté veci jej nejdú až tak a občas treba hlavne pri starších ročníkoch aj čo to opraviť, vymeniť. A vo veľa veciach ide svojou cestou - napr. posledný mesiac prestala používať radar v autách a aj adaptívny tempomat ide podľa kamier.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nie je to komicke, ze Mercedes (a spol, vsetci vlastne) zaspali dobu a jedine Tesla zacala inovovat? :)
Pride mi to zaujimave z dovodu, ze dnes sa hovori, ze ETF a SPY a podobne hedge fondy su jedine, kto dokaze analyzovat trh presne a nikto iny to nedokaze.. A potom pride Tesla a vsetkym to ukaze, ako sa veci robia...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

FgfYbi-WQAE0Qek.jpg
co prinesu EV do roku 2035 ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: Ut 01 11, 2022 5:21 pm co prinesu EV do roku 2035 ...
ze vraj krach eu automobiliek ( a priemyslu ) a zaplavu cinskych EVs ...
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa andre »

iceberg8 napísal: Št 29 09, 2022 8:01 am Nie je to komicke, ze Mercedes (a spol, vsetci vlastne) zaspali dobu a jedine Tesla zacala inovovat? :)
Pride mi to zaujimave z dovodu, ze dnes sa hovori, ze ETF a SPY a podobne hedge fondy su jedine, kto dokaze analyzovat trh presne a nikto iny to nedokaze.. A potom pride Tesla a vsetkym to ukaze, ako sa veci robia...
To neni o tom, velkym automobilkam sa neoplatilo vyrabat elektromobily, kym sa ich predavalo "malo" a sucasne mali slusnu ziskovost na klasickych autach. To je realita vsetkych korporatov, ze nenastupuju 1. do novych trendov.

V momente ked zacina byt trh elektromobilov zaujimavy, aj z dovodu regulacie spalovacich motorov budu mat resp. uz maju (staci pozret EV ponuku napr. toho mercedesu https://www.mercedes-benz.sk/passengerc ... w=BODYTYPE ) automobily silny nastup do EV. Samozrejme Tesla je v niektorych veciach jedinecna, hlavne so ca tyka updatu SW a autopilota. Ale tie rozdiely sa budu zmensovat.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa Glogol »

Riadnu podporu ti nori davali. Tie jazdne pruhy podla mna uz nemaju logiku,
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/6 ... acaju-dph/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ked sa v EU dokončí green deal a budeme závisieť od elektrickej energie z vody, vetra a slnka...môžeme rátať so zákazom jazdenia v elektomobiloch, ak teda budú hroziť blackouty. Budeme znova závisieť od prírody :)

Vyzerá to ako sranda, ale najvyspelejšia krajina v Európe závisí od vodných elektrárni, ktoré v zime zamŕzajú a v zime závisí na importe elektriny. Túto zimu hrozí , že za určitých okolností: nesmú práčky prať na vyššiu teplotu ako 40 stupňov Celzia, chladničky nesmú chladiť pod 6 stupňov a väčšinu komfortných výdobytkov, ako sú sauny či parné kúpele, je možné vo vlastnom dome využívať len v istej obmedzenej forme.

Okrem rozsiahlych pravidiel upravujúcich použitie elektrických zariadení v komerčnom i súkromnom sektore nájdete v zozname zákazov i položky týkajúce sa automobilovej dopravy. Na diaľniciach má byť maximálna rýchlosť zredukovaná zo 120 na 100 kilometrov za hodinu a príloha uvádza, že „súkromné používanie elektromobilov je povolené len na absolútne nevyhnutné cesty napríklad pri výkone povolania, na nákupy, návštevu lekára či účasť na súdnych procesoch“.

Prvý európsky štát má na stole návrh zákazu jazdy elektromobilov pre nedostatok energie

https://standard.sk/289790/prvy-europsk ... k-energie/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa danno »

„súkromné používanie elektromobilov je povolené len na absolútne nevyhnutné cesty napríklad pri výkone povolania, na nákupy, návštevu lekára či účasť na súdnych procesoch“ rata sa aj nakup na pumpe?, podobne cestovatelske zakazy sme mali pri covide.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

Vacsina zodpovednych statov ma nejaky plan v pripade krizy, napadnutia, konfliktu, zivelnej udalosti aky segmenty prioritizovat pri nejakej katastrofe. Aj Svajciarsko to ma, ale zasa “skuseny” clickbaitovy novinar z topspeed.sk uvidel prilezitost ako zvysit citanost svojho postupne umierajuceho portalu a hla, “skuseni” novinari zo standart clanok prebrali.

Alebo si niekto mysli, ze keby napr. na Slovensku bolo velke zemetrasenie a ponicena infrastruktura, nebol by nejaky cas obmedzeny odber prudu, tankovanie benzinu, pridel potravin atd. ? To ze Vam vynechali a upravili, kedy sa ten plan ma pouzit a hla, uz sa chytate.

Smutne, ze dospeli ludia sa chytaju na taketo udicky.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vacsina zodpovednych statov by sa nemala utiekat k vyhradne obnovitelnym zdrojom energie, ak od energie zavisi ich chod..

Pranie na 40C? A bojleru nevadi, ze kvoli legionelle "musim" peckovat na 60C? :)
To je taka logika "sita na mieru vsetkym" - takze mozem prat 10X denne na 40C, ale nemozem raz preprat uteraky na 60C.
Vivat IMS elektomer.

Da sa pochopit, ak nastane vojna alebo zivelna udalost, ktora sa nedala predpovedat (alebo je jzabranit). V takom pripade clovek, ktory neutrpel ujmu zoberie "svoj podiel energie" a daruje ju nezistne tomu, kto o tu energiu prisiel, a ziadny zakon to nemusi prikazovat, je to v ludoch. V Californii sa predpoklada zemetrasenie, takze tam je to do istej Richterovej stupnice taktiez nepripustne, aby nastal blackout. preco by som mal ja, kto si plati drahe obnovitelne energie trpiet a prisposobovat sa zlyhaniu manazmentu krajiny?

Tak polopatisticky - pod hrozbou sankcii ma donutia byt green, a potom pod hrozbou sankcii mi donutia obmedzit spotrebu, pretoze green nestiha potrebnu energiu dodat. Alebo som len sprosty a vidim to inak, ako to v skutocnosti je? :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja si zas myslim, ze Svajciari pochopili vaznost situacie v energetike a zacali aj nieco robit, mimo scestnych rieseni zastropovanych cien. Ja som zastropovane ceny zazil za sociku a potom aj prazdne regale v obchodoch. Tiez Viktor zastropoval PHM a ako to dopadlo? Sa cudujem ked niekto robi stale to iste ale ocakava iny vysledok. Sice to sem nepatri ale aj amici a s nimi aj velke EU ekonomiky rozpustali teraz v lete svoje strategicke ropne zasoby, ako to dopadne uvidime coskoro...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"