ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zakladám tému, lebo mimo Tesly nemáme podobnú. Ak máme, alebo tu treba presunúť zaujímavý obsah dajte vedieť (mali sme diskusie napr. ohľadom výpočtu množstva elektriny na nabíjanie ..kolko to vyjde na mesiac a pod )

Dnes ma zaujalo:

Kia rýchlejšia ako Porsche, EV6 GT odhalilo podrobnosti

Čítajte viac: https://auto.sme.sk/c/22976550/kia-ev6- ... aycan.html


Kórejský výrobca zverejnil parametre, z ktorých si treba držať klobúky.

Elektrický crossover s 800-voltovou technológiou hravo nechá za sebou najvýkonnejšie elektromobily od Volkswagenu aj od Škody, dokonca prekoná aj najsilnejšiu verziu Fordu Mustang Mach-E GT Max.

Najzaujímavejší je údaj o zrýchlení, pretože z nuly na sto kilometrov za hodinu elektrická Kia zrýchli za 3,5 sekundy. Pre porovnanie, Porsche Taycan GTS je pomalšie a túto disciplínu zvláda za 3,7 sekundy.

Aj maximálna rýchlosť historicky najvýkonnejšej Kie prekvapí, môže totiž uháňať až 260 km/h.

Auto je rýchle aj v nabíjaní, batériu s kapacitou 77,4 kWh je pri jednosmernom prúde možné nabíjať až výkonom 233 kW. Vtedy stačí z 10 na 80 percent len 18 minút.

P.S. Dojazd som nenašiel, ale predávaná EV6 ktorá je autom roka 2022, má dojazd 530 km a stojí od 50 000 €

Kto nevie dočítať, Pravda to má nespoplatnené:
https://auto.pravda.sk/novinky/clanok/6 ... zaju-dych/
Prílohy
KIA EV.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

Pekne, ze tuto temu zakladas, predpokladam, ze zo zaciatku to tu bude rovnako ako aj inde, ludia poznaju len fakty od novin sponzorovanych a zivenych spalovacimi automobilkami. Ale na vyvracanie dezinformacii (ako ked prisli prve auta a najlepsie boli konske povozy) to bude zaujimave.

Ku Kia: uz sa stalo zvykom, ze sa kazdy snazi porovnavat s Teslou, dokonca rocne je niekolko “Tesla killers”, bohuzial zladit vysoky vykon a vysoku efektivitu sa zatial na urovni Tesly ani priblizne nikomu nepodarilo - laicky povedane aby 500 konove auto vedelo jazdit s tak malou spotrebou. Tri zo styroch modelov Tesly su rychlejsie ako tato Kia.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: Št 04 08, 2022 6:15 pm Tri zo styroch modelov Tesly su rychlejsie ako tato Kia.
To je v pohode :like:
Len kolko stojí tá Tesla , ako je dostupná a čo so servisom, ked ti začnú vyskakovať vady? Alebo servisné prehliadky...
KIA má garanciu 7 rokov.

Naposledy, ked som videl nabúranú Teslu, prišlo mi ľúto toho majiteľa, čo všetko ho čaká, kým to auto dá dokopy.
Najbližší servis je tuším vo Viedni a bolo to nabúrané v KE.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

včera som ten EV6 na stranke Kie pozeral. Zakladna EV6 Air 125 kW 58 kWh RWD stoji 50K.
GT-line 239 kW 77,4 kWh AWD 67 590 €. zrýchlenie 0 - 100 km/h [s] 5,2s. Max rychlost 188km/h.
Je to pekne auto.
Ale za 60K je Kia Stinger so spalovakom s maximalkou 270km/h a zrychlenim 5,4s.
Vsetko ma svoje plus aj minus. :)
Ale berte mas rezervou, ja na auta moc nie som.
Pozeram ze to ma byt nejaky iny GT, ale na stranke Kie nic take nevidim. V kazdom pripade to bude velmi drahe, ked henten vyrazne slabsi GT line stoji 67K.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Št 04 08, 2022 6:15 pm , ludia poznaju len fakty od novin sponzorovanych a zivenych spalovacimi automobilkami. Ale na vyvracanie dezinformacii (ako ked prisli prve auta a najlepsie boli konske povozy) to bude zaujimave.
Žasnem, že Ty si uznal, že v mainstreame píšu aj dezinformácie o elektroautách, lebo ich sponzorujú automobilky so spaľovacími motormi. :potlesk:
Nebude to tak aj s inými témami? :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

jogo napísal: Št 04 08, 2022 7:57 pm
miror napísal: Št 04 08, 2022 6:15 pm , ludia poznaju len fakty od novin sponzorovanych a zivenych spalovacimi automobilkami. Ale na vyvracanie dezinformacii (ako ked prisli prve auta a najlepsie boli konske povozy) to bude zaujimave.
Žasnem, že Ty si uznal, že v mainstreame píšu aj dezinformácie o elektroautách, lebo ich sponzorujú automobilky so spaľovacími motormi. :potlesk:
Nebude to tak aj s inými témami? :roll:
V automobilovom mainstreame píšu o tom, čo im importér požičia a čo im k tomu povie pri pohostení.


A čo sa týka Tesly - model Y (SUV s dĺžkou 4,8m), čo je väčšie ako Kia EV6 alebo Tesla Model 3 (čo je sedan), kia je medzi tým - volajú ju crossover (nová kategória hatchbackov, ktoré sú o 3 cm vyššie ale málo na SUV ale cenu hneď dvihnú o 20%, lebo crossover), tak Kia je pri porovnaní drahšia o 5 tisíc € ako Tesla a čaká sa na ňu tiež dlhšie. Čakanie nie je kvôli tomu, že by bola lepšia a je o ňu väčší záujem, ale kvôli tomu, že Kia nedokáže vyrábať ani relevantné množstvá na svoje objednávky. Samozrejme porovnávaná Tesla Y dokáže prejsť s rovnakou baterkou viac a zrýchlenie má lepšie, priestorovo taktiež.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Št 04 08, 2022 8:26 pm A čo sa týka Tesly - atd
Ja som fanúšik elektroaut a solárov už dlhé roky a nie jednu debatu som tu viedol s odporcami týchto technológii. Škoda, že som bol dlhé roky indexový investor, lebo ak by som robil stock picking, tak TESLU by som určite kúpil. Ale nikdy nie je neskoro... :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

KIA má garanciu 7 rokov.
Ano, Kia zaruka je na papieri krasne dlha. Aj sestersky Hyundai (majitel znacky Kia) ma 5 rocnu zaruku. Len co zntoho, ze servis je castejsi a drahsi ako je obvykle a vela veci je mimo zaruky. Napr. hyundai/kia ako jedine elektromobily maju predpisanu vymenu chladiacej kvapaliny baterky za stovky € kazdych 45000 km, bezny servis kazdych 15000 km (vacsina EV ma 30000 km) atd. Na konci dna si clovek spocita, ze tu zaruku zaplatil az az. Napriklad Tesla nema predpisane servisne prehliadky - ziadny naklad pocas 4-rocnej zaruky.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa glengoolie »

for the best of times
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

To sú hlúposti už len z jedného dôvodu - všetky autá sa vymenia v jednom čase ? Podiel EV stúpa tak desatiny percenta ročne a za ten rok sa aj sieť vylepšuje. Netreba zabúdať, že autá sa nabíjajú prevažne keď nejazdia - v noci, kedy majú distribučky najväčší problém s prebytočnou elektrinou, musia sa spúšťať čerpadlá v prečerpávaích elektrárňach (vodných batériáach), zastavovať turbíny na vodných tokoch a pritom by stačilo nabíjať viac elektroáut.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ohladom EV je dolezite aka bude zivotnost akumulatorov. A to nikto dopredu presne nevie, lebo typy akumulatorov su rozdielne, periodicita nabijania je rozdielna, su pouzivane v roznych podmienkach /dialnica, mesto, teplota/atd. Takze EV z druhej ruky sa stava rizikovou kupou. Za druhe je tu rychly technologicky vyvoj co dalej tlaci dolu hodnotu starsich Ev na trhu jazdeniek. A pokial ide o ekologiu, tak Ev v celkovom sucte ZDALEKA nie su tak "green" ako sa tvaria.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Trumpeta1978 napísal: Pi 05 08, 2022 9:41 am A pokial ide o ekologiu, tak Ev v celkovom sucte ZDALEKA nie su tak "green" ako sa tvaria.
Suhlasim. Pokial sa nevyriesi zivotnost a cena baterii, EV nie su pre siroku verejnost ta zakladna a dostupna alternativa.

Auta so spalovacimi motormi su v sucasnosti ale to, co boli konske zaprahy v roku 1940. Sice este stale drvivo najrozsirenejsie a ekonomicky priechodne - ale neuprosne budu vytlacane EV. Tak ako tlacitkove telefony ustupili dotykovym.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Peter222 »

Rozdiel je iba v tom, že konské záprahy a tlačidlové telefóny boli nahradené inými alternatívami "trhom" a nie nariadeniami zhora. Veď si prečítajte rozhovory so šéfmi automobiliek, či by vyrábali a investovali miliardy do vývoja EV, keby im to nebolo "nariadené" byrokratmi - samozrejme nepriamo cez emisné normy.
Btw, tú sú emisie tých "špinavých" dieselov: https://webapps.skoda-auto.sk/Cenniky-a ... 446e96a091
Octavia 2.0 TDI 147kw, 4x4 - čiže vrcholná dieselová ponuka. 143 - 152 CO2 g/km. No hrôza, EU bude zamorená výfukovými "plynmi" :lol:

P.S. osobne som dieselové auto nikdy nevlastnil, ani nebudem. Pokiaľ mi to páni a dámy z Bruselu nezakážu tak budem pokračovať s benzínom :) Jednoducho preto, lebo mi to vychádza najlepšie z pohľadu toho na čo auto využívam, keď niekomu vyhovuje viac EV nech si ho kúpi, nemám nič proti. Veľmi pekne to zhrnul napr. R. Chvála. https://www.youtube.com/watch?v=8QDlmmAED1o
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Asi to bude tak, že budúcnosť má všetko. Aj EV, aj hybridy, aj vodík, aj ekologické spaľováky ( nechápem že bezolovnatý benzín + katalyzátor je do budúcnosti nejaký problém ).

A možno vymyslia niečo úplne iné, veď sa škvaríme v teple, čo je slnečná energia, ktorá zbytočne prehrieva planétu.
Plus vnútro Zeme je žeravé a my to nevieme využiť. Takže energie je prebytok, len to nevieme využiť.

Ja osobne som šokovaný akú revolúciu spôsobila Tesla. Vzhľadom na to, že elektrické auto je oveľa jednoduchšie a jediným problémom je batéria, fandím tomu, aby sa čo najviac presadili EV. Ale Brusel by v tomto nemal pchať do toho rypák a robiť nariadenia. Toto sa mi na EU nepáči, že sa začína podobať na direktívne centralisticky plánované hospodárstvo akým bol komunistický režim. V správach teraz preberajú aké ceny energií čakajú naše domácnosti - pokiaľ to schváli Brusel. Tak aby sme sa triasli, či sa to bude páčiť úradníkom....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa frakan »

Zaujímavá a aktuálna téma. Dávam sem odkaz, niečo o tých emisiách:

https://www.mojelektromobil.sk/emisii-co2-v-doprave/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

S elektrickou Kiou EV6 na cestách po Itálii.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... d=17365633
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Glogol »

Trumpeta1978 napísal: So 06 08, 2022 9:47 am
S elektrickou Kiou EV6 na cestách po Itálii.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... d=17365633
Zaujala ma cena 2,5 Kc na km. Prikladam svoj rychly napocet navratnosti pre mna s najazdom cca 10 000 km rocne,
Vsetko su samozrejme orientacne ceny - prosim opravit najvacsie rozdiely. Je mi jasne ze nikto nevie ake budu ceny benzinu a elektriny o 10 rokov ale nejako spocitat treba. Aj ked su ceny orientacne - vychadza mi ze EV su idealne pre obchodakov a kurierov co nabehaju vela km cez den a v noci sa vedia doplna nabit. Pre obycajneno cloveka co pouziva auto malo - nic extra.

2,50 za km = cca 0,1 euro /km
Benzin spotreba 8l/100 km cena 2eura/l = 16/100 = 0,16 eura/km
rozdiel 0,16 - 0,10 = uspora EV 0,06 eura / km
rocny najazd cca 10 000 km
rocne usetrene 10 000 x 0,06 = 600 eur
rozdiel v cene medzi EV a benzin ( strielam cca od 10 000 do 20 000 ) davam len 10 000 lebo vraj servis na EV je lacnejsi
10 000 / 600 = 16 rokov navratnost
Pri najazdeni 50 000 rocne by navratnost bola samozrejme min 5x rychlejsia ....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: So 06 08, 2022 11:49 am Prikladam svoj rychly napocet navratnosti pre mna s najazdom cca 10 000 km rocne,
Čiže bežnému človeku sa EV ekonomicky neoplatí. Návratnosť po 16 rokoch.
Ináč povedané, čo usporím na nižšej cene, to vložím do benzínu.

Firmám sa vyššia cena vráti po najazdení cca 160 000 km. Ak to stihnú za 3 roky, tak zvyšok životnosti auta šetria zhruba 600 € na každých 10 000 km.

P.S. Ale s dotáciou štátu sa to už oplatí, nie? Plus pre super pocit, že neznečisťujem ovzdušie...
V každom prípade , minimálne v mestách sú EV super vec. :potlesk:

Mňa prekvapil ten pretlak na nabíjačkách v Nemecku, Taliansku. Evidentne sa tam EV rozširujú rýchlo.
Na ceste do Chorvátska bol na diaľniciach pretlak, ale nabíjačky som videl všetky voľné. Bolo ich dosť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa frakan »

Doma si to ale vieš nabiť oveľa lacnejšie. Mne to nevvychádza ani 3€ na 100km
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Glogol »

frakan napísal: So 06 08, 2022 2:24 pm Doma si to ale vieš nabiť oveľa lacnejšie. Mne to nevvychádza ani 3€ na 100km
OK, O uzitku v centrach miest nepochybujem. Navratnost po 16 rokoch vysla pri verejnych nabijackach pri cca 10e na 100/km a da sa doma za 3e/100 km. Teda cca tretina. Kedze clovek nenabija len doma, 16 rokov nedelim 3,3 ale len 3. Vychadza navratnost cca 5-6 rokov alebo 50tis km. Otazne je ci rozdiel len 10k medzi benzinom a EV je realny. Detaily vybavy som nepozeral - je to len auto co prve co ma napadlo, kedze ma kolega v praci. Ak clovek nabeha viac rocne a vie nabijat doma isto stoji na zvazenie. Asi uz aj pri 20 tis rocne .....
Prílohy
k.jpg
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror napísal: Pi 05 08, 2022 8:13 am . Netreba zabúdať, že autá sa nabíjajú prevažne keď nejazdia - v noci, kedy majú distribučky najväčší problém s prebytočnou elektrinou, musia sa spúšťať čerpadlá v prečerpávaích elektrárňach (vodných batériáach), zastavovať turbíny na vodných tokoch a pritom by stačilo nabíjať viac elektroáut.
Plati to aj v zime? (ked ludia kuria)
Nemam info, ale ti co kuria elektrinou aj tak beru asi tolko, co beru bezne cez den.. tj zanedbatelne malo..
Zaujimalo by ma, ale ako by toto pohlo cenou energii pre retailera - ak nakupim energiu, ktoru nepotrebuju, ba im je na pritaz. Chapem to tak, ze dnes si tento prebytok platim v dennej (spicke) spotrebe, ale uvital by som ferovu zlavu, a mal napr dvoj alebo troj tarif, kde v noci by som vedel (alebo hoci aj dynamicky) nabijat napr to EV.. Proste obce by nemuseli svietit "do vzduchu" poulicnou lampou cez jasny a slnecny den (ten prebytok), ale zaplatil by som napriklad 50% z "trhovej ceny" za to ze to spalim ja. win-win..

jaroslav80 napísal: Pi 05 08, 2022 10:27 am Tak ako tlacitkove telefony ustupili dotykovym.
Mam tlacitkovy telefon.. :D


----
Podla mna to EV nie je az take vyhodne o sa emisii tyka, pretoze.. Ak by nejaka automobila predala 5% EV, ktore maju nech 0% emisie, alebo radsej zapracovala na ICE motoroch, a znizila im emisie o 10%, co by bolo vyhodnejsie?
-100% na 5% predaji znamena celkove znizenie o 5%
-10% znizenie na 100% predaji znamena celkovo -10%
A to este musi zaplatit za vyvoj EV svojej znacky..

---

EV je podla mna super pre niekoho, kto
1. zije v alebo blizko mesta (resp ma maly radius pohybu)
2. ma pozemok/garaz/statie s nabijackou
3. prebytocne peniaze pre druhe auto alebo zaroven nejazdi "pomerne casto" "pomerne daleko"


---

Zaroven is myslim, ze CENA nie je problem, pretoze sa predavaju aj supersporty a ine 50k a drahsie auta.. Ale zaroven 50k+, tieto auta si nekupuje niekto, kto ma dnes 10rocny ICE motor, tj. priemerny obcan. Taky obcan, co sa EV tyka, je len window shopper...
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: So 06 08, 2022 4:06 pm Zaujimalo by ma, ale ako by toto pohlo cenou energii pre retailera - ak nakupim energiu, ktoru nepotrebuju, ba im je na pritaz. Chapem to tak, ze dnes si tento prebytok platim v dennej (spicke) spotrebe, ale uvital by som ferovu zlavu, a mal napr dvoj alebo troj tarif, kde v noci by som vedel (alebo hoci aj dynamicky) nabijat napr to EV.
Nirčo také robí už niekoľko rokov Magna Energia, urobili štvortarif, cez deň sú 4 časové pásma a každé má inú cenu za elektrinu. Je to výhodné aj pre fotovoltaikov, keďže cez deň (väčšinu roka) svieti slnko a teda drahé sadzby neplatím vo veľkom rozsahu a cez noc je elektrina na nabíjanie lacnejšia.

Je to ich pekný projekt, nakoľko u nikoho iného som to zatiaľ nevidel. Iní predajcovia elektriny majú len obyčajné dvojtarify - zviazané aj s distribučným dvojtarifom a teda sú veľké platby "za istič" - mesačné poplatky. U Magna stačí mať distribučný jednotarif (napr. D2) a len oni ako predajca elektriny účtujú časovo.

https://www.magna-energia.sk/variabilna ... domacnosti
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror, ale ak mas FV, tak su nejake podmienky, aby si mohol byt ongrid, a co som ich cital, tak je to byrokraticky pomerne narocne, alebo (uz) nie ?
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: So 06 08, 2022 7:57 pm miror, ale ak mas FV, tak su nejake podmienky, aby si mohol byt ongrid, a co som ich cital, tak je to byrokraticky pomerne narocne, alebo (uz) nie ?
Či už si urobíš FVE sám alebo Ti urobí firma, administratíva pre domácnosti do 10 kW výkonu spočíva v revíznej správe na ňu (u nás okolo 70€) a bezplatnom formulári žiadosti na distribučku. Keď distribučka schváli, prihlásiš u obchodníka, ktorý Ti aj dodáva (ale nemusí byť podmienka - jeden môže dodávať a druhý odoberať) a hotovo. Ale keď si to dáš namontovať od firmy, dodávateľ väčšinou tú administratívu (nijak časovo ani finančne náročnú) robí v cene.

Ja som samozrejme ongrid a virtuálna baterka, fyzické batérie sú aj pri súčasných cenách raz tak drahé ako virtuálna.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: So 06 08, 2022 9:22 pm Či už si urobíš FVE sám alebo Ti urobí firma, administratíva pre domácnosti do 10 kW výkonu spočíva v revíznej správe na ňu (u nás okolo 70€) a bezplatnom formulári žiadosti na distribučku. Keď distribučka schváli, prihlásiš u obchodníka, ktorý Ti aj dodáva (ale nemusí byť podmienka - jeden môže dodávať a druhý odoberať) a hotovo. Ale keď si to dáš namontovať od firmy, dodávateľ väčšinou tú administratívu (nijak časovo ani finančne náročnú) robí v cene.

Ja som samozrejme ongrid a virtuálna baterka, fyzické batérie sú aj pri súčasných cenách raz tak drahé ako virtuálna.
To ma celkom zaujíma.
Inštalovaný výkon 10kwp by mal ročne dodať do virtuálnej batérie 10 000kwh elektrickej energie. Túto energiu by som mohol v zime čerpať na kúrenie? Bez obmedzení? Zadarmo? A netreba mi k tomu žiadne povolenia, resp. je to len na "dobrej vôli" distribútora, či mi virtuálnu batériu poskytne?
Lebo ak by to tak bolo, tak energetickú spotrebu domu viac-menej pokryjem z virtuálnej batérie a ak by niečo v zime chyblo, tak to ľahko dokúrim drevom. A plyn môžem odhlásiť...

p.s: Ak to dobre chápem, tak ta virtuálna batéria je len krátkodoba, čo si do nej cez deň uložím, to v noci vyberiem a na zimu si do nej neviem odkladať energiu. http://www.elissun.eu/virtualna-bateria ... elektriny/

p.p.s: Ako tak pozerám ten vyššie uvedený odkaz, tak na virtuálnej batérii ušetrím 0.04€/Kwh, tak to som sa predčasne radoval. To už sa viac oplatí dať si "nočný prúd".
Elektrinu, ktorú cez deň odovzdáte ako prebytok do verejnej siete, si následne odoberiete v noci, za cenu Silovej elektriny.


Tzn., že Vám bude z faktúry odpočítané cca 0,0403eur za kWh.


Za kWh v sadzbe DD2 , ktorú odoberiete z virtuálnej batérie Vám bude vo faktúre zaúčtované :
1kWh = 0,1722eur – 0,0403eur
Účtovaná 1kWh je 0,1319er
Neostáva nič iné, len čakať na "vodíkové riešenie" uskladnenia el. energie zo solárnych panelov na zimu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror, firmy su drahe, to pokazi cele ROI tej FV.
jogo, a nezabudajme na 1 fakt - kedykolvek tu zmluvu mozu vypovedat a/alebo zmenit a potom mi bude 10kWp na streche pre paradu. "Co je doma to se pocita" plati vo fyzickom svete, len zial, tie baterie, pokial clovek nema nejake bazarove/trakcne sa tiez z pohladu ROI "neoplati"..
Myslim si, ze ta virtualna bateria padne tak, ako akekolvek ine dotacie, nemoze to dlhodobo a celoplosne fungovat, ved sa len zamyslime :) kazdy 1 dom (ciastocne aj panelak) bude platit za energiu "nula" pretoze ju vyrobi a posle do siete. Lenze kto to potom bude odoberat? (ciastocne ne-fotovolt-aizovane panlekay a firmy). Resp bude platit za distribuciu (co je OK), ale co budu elektrarne vypinat a zapinat podla pocasia? Je to vobec fyzicky mozne, nech predpokladajme ze cela EU bude jednotna (tj ak bude v IT svietit, elektrina potecie az do PL alebo Skandinavie) ?

jogo, ono tych 4c nie je zle, pretoze ty by si tam odosielal len prebytky, ktore by is inak nechal na streche. cize priklad.. ak ohrievas vodu elektrinou, ohrejes bojler na maximum a prebytok posles do siete, v noci ju odoberies - sice ti to na zimu nestci, ale znizis "účet" aspon za tu noc. Otazny je ale velmi presny prepocet celeho systemu a zmluvna stabilita.
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

jogo a iceberg8, na virtuálnu batériu sa pozeráte z iného pohľadu. Je to náhrada klasickej. Koľko stojí uskladnenie jednej kWh v klasickej batérií ? Je to jej počet cyklov (životnosť) x využiteľná kapacita. Fyzická batéria potrebuje raz tak drahý hybridný striedač ako ongrid, lebo batérie treba pripojiť. Hybridný striedač s pripojenými batériami výkonu 10 kW má vlastnú spotrebu do 300W (ongrid okolo 80W len počas výroby - svetla), pričom sa na noc neuspáva ako ongrid ale má spotrebu 24 hodín počas dňa. Samotné nabíjanie batérií má svoje straty a BMS v baterkách tiež má svoju spotrebu. Keď si toto všetko zrátate, čo na prvý ani druhý pohľad v letákoch nevidíte a nevidí to aj väčšina ľudí, ktorým to namontovala firma a vytešujú sa ako sú sebestační, tak Vám fyzická batéria nepríde ako ekonomické riešenie.

Bez roboty a investície stojí kWh z virtuálnej batérie pri D2 distribučnej sadzbe 6,5 centa, čo je pomaly polovica ako pri fyzickej batérií - a to všetko bez starosti, bez servisu, bez miestnosti na baterku a rizika poruchy.

Tento rok virtuálna zlacnela, lebo štát sa snaží celkovú cenu elektriny znižovať distribučnou časťou, lebo silová je vysoko. Aj zo západu je vidieť, že virtuálna batéria sa skôr bude objavovať u viac a viac predajcov elektriny, lebo je to výhodné - dodávate im elektrinu v časoch vysokých cien a oni Vám ju odrátavajú v čase nízkych.

Nie je pravda, že sa ušetrí 4c. Silová elektrina je tento rok v regulovanom D2 okolo 7 centov a bude len drahšia. Ak máte niekto špeciálny dvojtarif na lacnú nočnú elektrinu, rozpočítajte si fixnú mesačnú platbu na tú nižšiu cenu jednej kWh elektriny a už to zasa uvidíte v inom svetle, lebo pri fotovoltaike a virtuálnej sa oplatí platiť najviac D2 distribúciu, nie D3, D4, D5 (mne aj pred fotovoltaikou vyšlo výhodné mať D2, lebo ani celoročný ohrev vody sa mi nevrátil na lacnejšom nočnom prúde ako som preplatil na zvýšenom mesačnom poplatku).

P.S. kto máte moderátorské práva, možno by bolo dobré založiť novú tému "FOTOVOLTAIKA" a tam presunúť týchto pár príspevkov, ktoré sú aj pre ne-elektromobilistov prospešné
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa wladas »

Pri virtualnej baterii sa tusim plati za distribuciu (aj dodavka, aj odber).
iceberg8 napísal: Ne 07 08, 2022 10:07 amale co budu elektrarne vypinat a zapinat podla pocasia? Je to vobec fyzicky mozne, nech predpokladajme ze cela EU bude jednotna (tj ak bude v IT svietit, elektrina potecie az do PL alebo Skandinavie) ?
Vypinanie a zapinanie uz davno funguje (resp rychla regulacia). A ano, aj dnes dokaze ele. z IT "dotiect" do PL. Pre predstavu:
Európa bola v piatok na pokraji masívneho výpadku elektriny
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

wladas napísal: Ne 07 08, 2022 10:31 am Pri virtualnej baterii sa tusim plati za distribuciu (aj dodavka, aj odber).
Nie, neplatí sa dodávka, len odber. Virtuálku si predstavte len ako odrátanie množstva Vami zbez poplatkov odovzdanej elektriny z účtu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ma niekto konkretne orientacne cisla, prosim? :)
Napr, cena distribucie 7c, cena energie 7c = klasicky odber = 14c/kwh
Takze ak bude FV produkovat 1kWh v modelovom priklade, tak spatne odobraty 1kWh zo siete bude stat iba 7c (distribucny poplatok).
Napriklad, ZDIS a ZSE pri DD5
cena za NT 8c
cena za ZDIS je na mna komplikovana, nemam PhD :)
Ale vlastne ono je to jedno, pretoze nas zaujima len tych 8c, nie?
Pripadne 2eur poplatok mesacne u ZSE, ak sa nemylim, co je 24eur rocne (24/.08=300kWh je breakeven, ročne)
Co som si pocital, tak 2kWp FVE dokaze natlacit do TUV tak orientacne 75% cize 500kWh by som mal navyse pocas celeho roka. Ale to by som musel mat vyuctovacie obdobie tak, aby som nemal prave v tom momente najviac nevyuzitych prebytkov. Toto neviem ako funguje konkretne v praxi, ale ak mi to "useknut" v strede alebo na konci leta, nemyslim, ze je to dobre/vyhodne.
Takze uz viem, ze treba reviznu spravu, co stoji od 70eur.. (ma obmedzenu casovo platnost?)
Ake naklady tam este budu? Nepocitam FV panel, nepocitam montaz, akykolvek material, ale neviem a to ma zaujima, treba nejaky "box" ktory distribuuje tuto energiu do siete? Ak ano, kolko stoji, aku ma predpokladanu zivotnost?

Tu na ich stranke https://www.zse.sk/zse-fotovolt-standard-3-kwp vidim toto
Optimizér (typ) SolarEdge
Striedač (typ) SolarEdge 3000H
Počet fáz striedača 1 fáza

zaruka
Striedače 12 rokov
Optimizéry 25 rokov

Cena tam ale nie je.. Google mi ale nasiel optimizer za 65eur, a SolarEdge SE3500 za 990eur resp v UK za 550GBP. Potreboval by som ale overit, ci hladam spravne, alebo mimo.. Zatial by ma to stalo 70+65+600eur= +-735eur za HW, co znamena, ze bys om musel vyrobit 9MWh, aby nastal breakeven. Samozrejme, pri dnesnych cenach, neviem ake budu ceny EE za 2 roky a ani neviem, ake budu ceny za tento isty HW za 2 roky..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak to ale urobim uplne jednoducho, bezny retail si objedna FV od ZSE za 6490eur, a za rok to vyrobi 3MWmh. Jedna premenna ktoru neviem je, kolko % viem spotrebovat. Pretoze od toho sa odvija financna uspora (ci zaplatim distribuciu smerom ku mne, alebo nie, pretoze to spotrebujem okamzite).
Ak by som spotreboval 100%, tak sa mi to vrati pri cene 14c/kWh za 46357kWh vyrobenych, co je 15rokov.
Ak by som spotreboval 90% (tj 2700kWh), tak sa mi to vrati pri cene 14c/kWh a 8c/kwh za tych istych 15rokov. (breakeven pri 2eur/mesiac poplatku je 300kWh)
Ak by som spotreboval 80% (tj 2400kWh = 336eur pri 14c/kWh), dalej 300kWh dam na poplatky 2e/mes a 300kWh mi usetri 24eur/rok pri spatnom odbere. 336+24=360e uspora , navratnost 18rokov.
Ak by som spotreboval 0%, extremny priklad pre porovnanie (alebo by to bola spekulativna FVE), tak usetrim 240eur rocne. Navratnost 6490/240=27rokov
Hypoteticky, ak to vydrzi 25 rokov, a premenne sa nezmenia (ak cena, vykon), a pri 100% spotrebe, pre ilustraciu, je to investicia s ROI 62% za 25rokov, ak sa to v ten den cele "rozsype".. Dam do toho 6490eur a vyrobi to 75MWh. (10500eur pri 14c/kWh)
Poctam spravne?

EDIT:
Mal som pocitat tu verziu 4kWp, cena je 7690eur, co uz do oka bije, ze je vyhodnejsie na "kWp" oproti 3kWp za 6490.
Pretoze za +800eur mam +33% kWp
cena za kWp 2163e vs 1922e co je -11% alebo 0.8888nasobok, co pohne aj s navratnostou..
5kWp je za 1878e/kwp -13% oproti 3kWp
7kWp je za 1855e/kwp -14% oproti 3kWp
10kWp je za 1599e/kwp -26% oproti 3kWp
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa Glogol »

Glogol napísal: So 06 08, 2022 3:41 pm
frakan napísal: So 06 08, 2022 2:24 pm Doma si to ale vieš nabiť oveľa lacnejšie. Mne to nevvychádza ani 3€ na 100km
OK, O uzitku v centrach miest nepochybujem. Navratnost po 16 rokoch vysla pri verejnych nabijackach pri cca 10e na 100/km a da sa doma za 3e/100 km. Teda cca tretina. Kedze clovek nenabija len doma, 16 rokov nedelim 3,3 ale len 3. Vychadza navratnost cca 5-6 rokov alebo 50tis km. Otazne je ci rozdiel len 10k medzi benzinom a EV je realny. Detaily vybavy som nepozeral - je to len auto co prve co ma napadlo, kedze ma kolega v praci. Ak clovek nabeha viac rocne a vie nabijat doma isto stoji na zvazenie. Asi uz aj pri 20 tis rocne .....
hmm musim sa asi prepocitat. Cas od 18:10 - len fitre za 25e za 140tis a ze naklady 2e/100 km
https://www.youtube.com/watch?v=31mOB2khHIc
na druhej strane v komentoch je clovek co je vraj s 3 je kazdy mesiac v servise ....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

Iceberg8

Cez ZSE cesta k navratnosti nevedie. ZSE nemontuje fotovoltaiku, len Ta ziska na zaplatenie a da to namontovat lokalnej firme, ktora je menej schopná, lebo nema robotu a ma cas montovat za lacno pre ZSE. Tiez ich virtualna je za poplatok 2€. Dal som odkaz na Magna, tamsa to vola Pozicovna elektriny a len tam sa presuva neustale do buducnosti nasetrene mnozstvo a plati sa podla odobratej elektriny vyrazne menej ako 2€ mesacne. ZSE na konci zuctovacieho obdobia vynuluje baterku a elektrina nespotrebovana prepadne im zadarmo.
Cena fotovltaiky sa pohybuje okolo 1€ za Wp vykonu. Za 6000€ by mala byt 6kWp FVE od firmy aby to bolo za normalnu cenu na trhu. Ked si robim sam, vychdza to okolo 45 centov na Wp (jeden Watt uvadzaneho maximalneho vykonu) bez dph.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

25eur za filtre za 2.5roka resp 140tkm? :)
Myslel kabinovy?
Ak 2eur na 100km, tak 2/0.14=14.28kWh na 100km..

miror
moja chyba, myslel som si ze Magna je nieco so ZSE :)
cize do 1200 s DPH za beznu 2kWp FV (len material) ?
To je panel+ co este v tom je ?

EDIT:
Skoda toho IMS, nemam rad bezdratove veci :)
Odoslané z počítača
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa danno »

Teraz som pozeral web magmy a virtualna bateria sa vynuluje kazdy mesiac, takze v lete im posielas prebytky zadarmo. Idealny stav je ked danu energiu vies okamzite spotrebovat, vtedy neplatis distribucne poplatky.

iceberg8 napísal: Ne 07 08, 2022 2:27 pm
Skoda toho IMS, nemam rad bezdratove veci :)
IMS je dobra vec, na zaklade tochto elektromera my chodia presne mesacne faktury. Viem kolko kw som dany mesiac spotreboval aj tolko zaplatim, v zime je to viac kedze kurim elektrinou. Ked mas vyuctovanie raz rocne, platis len zalohove platby a ludia nemaju prehlad o svojej spotrebe. Potom vyplakavaju an internete preco jeden plati 50 a este ma preplatky, a dalsi plati 30 a prisiel mu velky nedoplatok.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa danno »

Inac posledne 4 roky ak mate vecsiu spotrebu kw sa dalo pekne usetrit aj zmenou dodavatela energii, aktualne ceny na strednom slovenku mam 0,14€/kw VT a 0,12€ NT ...minule roky som mal v oboch tarifach rovnaku cenu 2019-2020 0,10€/kw a 2021 0,11€/kw fungoval na DD8 / 2.28€ od hodin mesacne/ co bolo lacnejsie ako ostatne sadzby potom to zvysili na cca 9€
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa miror »

danno napísal: Ne 07 08, 2022 4:11 pm Teraz som pozeral web magmy a virtualna bateria sa vynuluje kazdy mesiac, takze v lete im posielas prebytky zadarmo. Idealny stav je ked danu energiu vies okamzite spotrebovat, vtedy neplatis distribucne poplatky.
Ja naozaj neviem, kde na tiezo hluposti chodis a este to tu napises. Jasne som uviedol, ze jedina Magna prenasa bez casoveho aj mnozstenneho obmedzenia do dalsich mesiacov, bez nulovanianmesacne, rocne, proste donekonecna prenasa. Co som si odlozil v aprili 2021, si mozem minut v decembri 2023. ZSE nuluje na konci obdobia, SSE ma limit myslim len 2 MW a Greenlogy je zasa velmi draha na mesacnom poplatku v tom najvyssom programe, kde nenuluje.

Aky maju zmysel tieto zavadzajuce a klamlive informacie ? Zeba konkurencia Magny ?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa iceberg8 »

danno napísal: Ne 07 08, 2022 4:11 pm Teraz som pozeral web magmy a virtualna bateria sa vynuluje kazdy mesiac, takze v lete im posielas prebytky zadarmo. Idealny stav je ked danu energiu vies okamzite spotrebovat, vtedy neplatis distribucne poplatky.

iceberg8 napísal: Ne 07 08, 2022 2:27 pm
Skoda toho IMS, nemam rad bezdratove veci :)
IMS je dobra vec, na zaklade tochto elektromera my chodia presne mesacne faktury. Viem kolko kw som dany mesiac spotreboval aj tolko zaplatim, v zime je to viac kedze kurim elektrinou. Ked mas vyuctovanie raz rocne, platis len zalohove platby a ludia nemaju prehlad o svojej spotrebe. Potom vyplakavaju an internete preco jeden plati 50 a este ma preplatky, a dalsi plati 30 a prisiel mu velky nedoplatok.
A co tym ludom brani v odpocte elektromeru raz mesacne, aby mali prehlad? :)
Mam nastavene platby na +-25eur presne som trafil moju spotrebu do buduceho roku (minuly rok). Ved to nemoze byt problem vypocitat :)

Dodávateľ poslednej inštancie... este toto je v hre..
Odoslané z počítača
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa danno »

miror napísal: Ne 07 08, 2022 4:39 pm
Aky maju zmysel tieto zavadzajuce a klamlive informacie ? Zeba konkurencia Magny ?
ups beriem spet, pozrel som to este raz a ozaj maju prebytky. Ale obvinovat ma z konkurencie naozaj nemusis ....
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: ELEKTROMOBILY

Príspevok od používateľa danno »

iceberg8 napísal: Ne 07 08, 2022 4:47 pm

A co tym ludom brani v odpocte elektromeru raz mesacne, aby mali prehlad? :)
Mam nastavene platby na +-25eur presne som trafil moju spotrebu do buduceho roku (minuly rok). Ved to nemoze byt problem vypocitat :)

Dodávateľ poslednej inštancie... este toto je v hre..
predpokladam ze byvas v byte ak platis len 25€...ale skus do toho zapocitat viac premennych ako ohrev vody a kurenie elektrinou a komplikovane cenniky. Jeden znamy si vykuroval na 25C, preddavok mal 100€ a koncorocna faktura bola na 2400€. Vies si predstavit ten jeho pohlad.
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"