Štátne dlhopisy

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hifron »

Mňa by zaujímalo, prečo nie je možnosť ako v Česku kupovať štátne dlhopisy ovčanmi. Prezident Zeman mal dokonca takú akciu, že prispieval časťou svojho platu na splatenie časti dlhu...

A pravidelne každému občanovi každý rok(mesiac, týždeň ako v UK) posielať koľko dlží na štátnom dlhu vrátane kojencov...

Nejak netreba čakať, že sa stanú zázraky, ale je podľa mňa vhodné mať takúto evidenciu a že služby štátu niečo stoja, a koľko za to občan dostáva hodnoty napríklad koľko štát platí za svojich poistencov na zdravotnom a koľko stoja(v niektorých štátoch je spoločenská zhoda platiť vysoké dane, v niektorých panuje iné presvedčenie), ale z toho môže byť niečo zaujímavé...
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Kosa »

hifron napísal: So 20 08, 2022 3:46 pm Mňa by zaujímalo, prečo nie je možnosť ako v Česku kupovať štátne dlhopisy ovčanmi.
Úplne bez problémov si môžeš kúpiť štátny dlhopis na burze, alebo cez banku. Otázka stojí načo by ti bol.

Napr. https://www.boerse-frankfurt.de/bond/sk ... 0-25-20-25.

Zoznam bondov nájdeš napr. v agentúre pre riadenie dlhu a likvidity Ardal.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kosa napísal: So 20 08, 2022 4:50 pm
Úplne bez problémov si môžeš kúpiť štátny dlhopis na burze, alebo cez banku. Otázka stojí načo by ti bol.

Zoznam bondov nájdeš napr. v agentúre pre riadenie dlhu a likvidity Ardal.
Kupovanim statnych dlhopisov podporujes vlastny stat, vratane seba sameho. Plati to vo vseobecnosti a takisto na Slovensku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dlhopisové príspevky presunuté z vlákna Finax
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa hifron »

Teraz sa štátne 10 ročné v USA predávajú s úrokom 1,7% ročne, pred rokom bola cena 3% ročne, ale FED zvyšoval sadzby pre nové úvery, tak hodnota starých klesla... Inak hypotéky pre klientov v USA majú oveľa vyššie úroky aj pri nízkych sadzbách, čo boli...

Staré 30 ročné štátne dlhopisy(v USA) majú teraz výnos 1,2% ročne, pred rokom mali 1,7% ročne. Klient však v budúcnosti v USA možno môže pri hypotéke očakávať kľudne aj cez 7-10% ročne(pretože musí splácať okrem úrokov aj istinu) ako bolo kedysi pri hypotékach na Slovensku, čo môže znamenať, že nerefincancuje v prípade poklesu na trhu hypotéku alebo bude problém pri predaji, že kupujúci nebude mať záujem hypotéku prevziať a nastávajú zbytočné komplikácie(ako pri rozvode(a na Slovensku neviem, či sú manželia zvýhodnení pri hypotéke))...

FED nemá rozhodne situáciu ľahkú, ale myslím, že sa USA z toho dostanú a nejak si na vyššie úroky zvyknú a už sa hypotéky nebudú predávať, že veď na tom nejako zarobím...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

hifron napísal: So 20 08, 2022 11:19 pm Inak hypotéky pre klientov v USA majú oveľa vyššie úroky aj pri nízkych sadzbách, čo boli...
Ale urokova miera je obycajne zafixovana na cele obdobie co je prevazne 30 rokov. Zivotnost 30 rocnej hypoteky je dnes okolo 10 rokov, lebo sa hypoteka prefinancuje, alebo nehnutelnost preda. 60 percent nehnutelnosti ma hypoteku, cize majitelia si delia nehnutelny majetok s veritelom, obycajne bankou.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Nemohol by si stat pozicat od ludi za 3 percenta nezdanene ?
https://e.dennikn.sk/minuta/3052430
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

...nepokukujete niekto teraz po iShares 20+ Year Treasury Bond (SXRC) ? :-)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

Pri EURUSD na úrovni 0,97 sa mi do toho až tak príliš nechce, ale mám v hľadáčiku takéto niečo: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 5#overview

Ešte tomu ale chvíľu nechávam čas, možno dám limit order na cenu 150, dúfam že mi to ujde o 50 centov :mrgreen:
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

...tak tak,EURUSD nevyzera lakavo :-)
...no a SXRC vyzera na gettexe ako v klinickej smrti,volume su dost male,niekto tip na podobne etf v EUR?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Miesto SXRC pozri IS04, ten sa v EU hlavne obchoduje.

Tu je paradna analyza, nasiel ju bebe:
ZROZ, TLT: Contrarians Are Locking In 3.5% Fixed For 30 Years https://seekingalpha.com/article/454319 ... urce=Skype
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

@andre dik za info a analyzu,skoda,ze IS04 nie je Acc...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Fund napísal: Po 17 10, 2022 8:59 am .....,niekto tip na podobne etf v EUR?
Tema ma zaujala ale neviem ci rozumiem.
Hladame najviac vyklesane ( 15Y + ) dlhopisove eft v eurach Acc s relativne vacsim objemom ? Ci ?
Prílohy
d.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

...ano,ano bondy v EUR,Acc,vacsi objem,vacsia expozicia na USA,15Y+ co najviac vyklesane :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Ako ma tema rychlo zaujala - tak ma to i rychlo opustilo. Nechcem odbocovat od temy - len ja v 10+Y horizonte viac verim ( napr) googlu ako talianskym dlhopisom ( takmer vsade v etf-kach su v portfoliu). Kazdopadne vela stastia tu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Glogol napísal: St 12 10, 2022 7:06 pm Nemohol by si stat pozicat od ludi za 3 percenta nezdanene ?
https://e.dennikn.sk/minuta/3052430
hmmm. Som nevedel ze to tu sleduju :lol:
https://ceri.nbs.sk/static/data/00012/00012244.pdf
ak nefunguje tak dnesny datum 17.10.2022
https://ceri.nbs.sk/search
Naposledy upravil/-a Glogol v Po 17 10, 2022 11:44 pm, upravené celkom 1 krát.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Glogol, nefunguje Ti ten link :)

glogol.jpg

Ak Ti to nejde, skús priložiť do prílohy to *PDF
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

https://ceri.nbs.sk/search
ARDAL - 4 percenta pre 10Y bondy ale ked nas caka madarska cesta tak o par mesiacov aj 6 percent bude malo
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Palo »

Glogol napísal: Po 17 10, 2022 1:12 pm Ako ma tema rychlo zaujala - tak ma to i rychlo opustilo. Nechcem odbocovat od temy - len ja v 10+Y horizonte viac verim ( napr) googlu ako talianskym dlhopisom ( takmer vsade v etf-kach su v portfoliu). Kazdopadne vela stastia tu.
Lenze ta investicna myslienka, aspon ja sa na to tak pozeram, nie je kupit a pasivne drzat ETF na euro SD na horizonte 10 rokov+, to naozaj nie je atraktivna alternativa. Ale vsadit si na pokles dlhych sadzieb dlhopisov cez vysoku duraciu , a teda znasobeny narast ich cien a aj ceny ETF. V tomto pripade by som vsak radsej volil ETF s vacsou duraciou napr. Lyxor Euro Government Bond 25+Y (DR) UCITS ETF - Acc a s nakupom este pockal. l ked casovanie trhu je vzdy loteria...
Aj ked vysoka inflacia bude s nami dlhsie, ECB nemoze zvysovanie sadzieb prepalit. Ocakavia na dlhom konci vynosovej krivky skor ci neskor urobia svoju robotu. Len klucove je tu prave to nacasovanie, lebo duracia pri tomto ETF je cca 23 a to nie je ziadna sranda na dlhopisovu investiciu.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

...otazkou ostava na koho "vsadit" (spekulacia) kto sa popasuje lespie s inflaciou,ci USA alebo EU,moc sa mi stavka na tazkopadnu eu nepozdava.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

V tomto prípade to nie je o ťažkopádnosti EU, ale o tom, kde budú nižšie sadzby, resp. kde začnú skôr klesať. Pri EURUSD 1,20 by som išiel do US dlhopisových ETF, ale pod paritou mi to až taký zmysel nedáva (ak sa nechceš hedgovať iným spôsobom, ale to tiež niečo stojí). Pri EU bondovej investícii/špekulácii vsádzaš iba na myšlienku klesania sadzieb a riešiš akú duráciu zvolíš, bez menového rizika.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa rastislaf »

Tieź mám túto myšlienku, ale tiež by som si teraz nevsadil na Talianske či Španielske dlhopisy.
Ja uvažujem nad IE00BD8PGZ49 - Treasury Bond 20+yr zahedgované na EUR. Ten hedging tam až tak veľa nestojí, TER je 0.10% p.a.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

Škoda že je to distribučná trieda a nie akumulačná, ale inak to vyzerá dobre. Ak by si vedel o akumulačnej a hedgovanej verzii daj avízo, skúsim napísať do XTB nech pridajú do platformy.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa rastislaf »

Peter222 napísal: Ut 18 10, 2022 10:28 pm Škoda že je to distribučná trieda a nie akumulačná, ale inak to vyzerá dobre.
To je pravda, ale bohužiaľ zahedgované akumulačné Treasuries s dlhšou duráciou som nenašiel. Ja uvažujem ešte nad IE00BMX0B631 - Treasuries s duráciou len okolo 8r., ale zahedgované a akumulačné s TER 0.12% p.a. Tam je ten efekt menší, ale stále sú za posledný rok vyklesané cez 15%.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

rastislaf napísal: Ut 18 10, 2022 10:06 pm Tieź mám túto myšlienku, ale tiež by som si teraz nevsadil na Talianske či Španielske dlhopisy.
Ja uvažujem nad IE00BD8PGZ49 - Treasury Bond 20+yr zahedgované na EUR. Ten hedging tam až tak veľa nestojí, TER je 0.10% p.a.
Hedging EURUSD stoji asi 2% rocne, pre nejakym casom som to pocital aj je tu niekde k tomu prispevok.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

rastislaf napísal: Ut 18 10, 2022 10:41 pm To je pravda, ale bohužiaľ zahedgované akumulačné Treasuries s dlhšou duráciou som nenašiel. Ja uvažujem ešte nad IE00BMX0B631 - Treasuries s duráciou len okolo 8r., ale zahedgované a akumulačné s TER 0.12% p.a. Tam je ten efekt menší, ale stále sú za posledný rok vyklesané cez 15%.
Toto vyzerá ok. Písal som do XTB, či by nejaké dlhopisové ETFs mohli pridať do platformy. Dnes ráno mi k tomu volal od nich account manažér, ale žiaľ nepridávajú ETFs na žiadosť klientov (v minulosti to tak vraj robili, ale obchodná aktivita pri tých ETF bola potom minimálna. Teraz na to majú vraj autonómny proces, keď ETFká vyberajú podľa predom stanovených parametrov).
andre napísal: St 19 10, 2022 9:58 am Hedging EURUSD stoji asi 2% rocne, pre nejakym casom som to pocital aj je tu niekde k tomu prispevok.
Áno, môže to vychádzať cca 2%, samozrejme sa to v čase mení podľa vývoja sadzieb na konkrétnych trhoch. Odrazí sa to potom v cene fondu, takže TER (resp. správcovský poplatok) stále môžu uvádzať 0,12%.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

Nasiel som podobne ETF k spominanemu Vanguard IE00BMX0B631...iShares IE00BDBRDM35 - EUNA je to vacsie etf,taktiez Hedged,Acc,poplatok 0,10%
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 5#overview
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

Len toto máš aj expozíciu na emerging markets, v TOP 10 holdingoch dosť Číny. Percentuálne menšie objemy, kedže fond je vysoko diverzifikovaný (10 500 dlhopisov), ale emerging tu bude zohrávať rolu.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fund »

...ano,trosku sitplava Cina tam je,ale aspon to ma "grády" :-)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Inak preco si myslite, ze nakup bondov je dobry napad? Ved ak urokove sadzby porastu tak bondy budu stale padat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa m4tu5h »

osamely chodec napísal: Št 20 10, 2022 9:25 am Inak preco si myslite, ze nakup bondov je dobry napad? Ved ak urokove sadzby porastu tak bondy budu stale padat.
Nie je to tak, ze ked rastu interest rates, tak vo vseobecnosti klesa cena starych bondov (ktore boli vydane v dobrych casoch), a naopak ked su dobre casy, tak rastie cena tych starych bondov zo zlych casov (ked boli interest rates vysoke)? (nevyznam sa v tomto, naozaj sa len pytam pre zaujimavost)
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa rastislaf »

osamely chodec napísal: Št 20 10, 2022 9:25 am Inak preco si myslite, ze nakup bondov je dobry napad? Ved ak urokove sadzby porastu tak bondy budu stale padat.
Spekulujeme tu na to, ze ten trend zvysovania urokovych sadzieb sa v najlbizsich mesiacoch-rokoch postupne zastavi, a ak pride k recesii tak aj otoci. Tie zvysenia sadzieb ktore uz su momentalne ocakavane v nablizsich mesiaoch uz su v cene zapocitane.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cena dlhopisov klesa ak je urokova miera dlhopisu nizsia ako sucasna urokova miera. A naopak, rastie, ak je vyssia. Ale urok dlhopisu priebezne dostavate a cely mate zaruceny pri vyprsani terminu. Cize stratit na dlhopise mozete iba ak emitent skrachuje, alebo predate dlhopis pred maturitou. Inflacia takisto ovplyvnuje dlhopisy, ale aj akcie vratane stratovych.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

rastislaf napísal: Št 20 10, 2022 11:35 am
osamely chodec napísal: Št 20 10, 2022 9:25 am Inak preco si myslite, ze nakup bondov je dobry napad? Ved ak urokove sadzby porastu tak bondy budu stale padat.
Spekulujeme tu na to, ze ten trend zvysovania urokovych sadzieb sa v najlbizsich mesiacoch-rokoch postupne zastavi, a ak pride k recesii tak aj otoci. Tie zvysenia sadzieb ktore uz su momentalne ocakavane v nablizsich mesiaoch uz su v cene zapocitane.
Stručne, jasne, výstižne napísane rastislaf, presne o tomto to je :)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

Tak mi zobralo limit order za cenu 152: Lyxor Euro Government Bond 7-10Y (DR) UCITS ETF - Acc. Uvidíme :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Štátne dlhopisy ako vysoko riziková investícia
https://blog.sme.sk/rolandvizner/ekonom ... investicia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

:lol: Blýska sa na staré dobré časy, keď ani brvou nepohneš a si v prdeli? :rusko: Vlastne nie si, sú to fondy garantované! :beer: :lol:

2. pilier: "Ináč spýtal by som sa aj v NBS či tu nejkvasí nejaké systémové riziko. Či by nestál za zváženie nejaký stress testík. Aj keď odpoveď možno bude v špeciálnom spôsobe účtovania, kde sa aktíva neúčtujú aktuálnou trhovou hodnotou (mark-to-market), ale účtujú sa nejak inak. (Že by "metódou umorovanej hodnoty"?)"
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Ne 23 10, 2022 11:01 pm Štátne dlhopisy ako vysoko riziková investícia
https://blog.sme.sk/rolandvizner/ekonom ... investicia
Myslím, že v súvislosti práve s takým rizikom treba brať do úvahy aj rozpad eurozóny:

Holandsko pripravuje krízový plán pre prípad krachu eura

Holandská ministerka financií Sigrid Kaagová v liste informovala poslancov o tom, že do pár týždňov vláda pripraví plán pre prípad, ak by došlo ku krachu eura. Holandsko taký plán vypracovalo už v minulosti.

Ministerka v úvode listu píše, že tak robí na základe svojho sľubu, ktorý dala poslancovi Pieterovi Omtzigtovi, ako aj ďalším poslancom. Poslancom vtedy sľúbila, že preverí, či a v akom rozsahu by bolo možné dôverne informovať snemovňu o možných núdzových scenároch v eurozóne.

,,Práve teraz panuje veľké napätie a videli sme, čo už prepuklo v Spojenom kráľovstve. Je dobré, aby vláda bola vždy pripravená na všetky možné scenáre, aj keď sú nepravdepodobné,“

Staré aj nové plány však ostanú prísne tajné a pre verejnosť neprístupné. Podľa Kaagovej sú to špekulatívne informácie, ktoré by mohli ovplyvniť kapitálový trh.

Portál Rtl Nieuws však pripomína, že v extrémnom prípade, ak by euro stratilo takmer celú svoju hodnotu, sa vypracoval plán na znovuzavedenie guldenu, čo bola pôvodná holandská mena, ktorú v roku 2002 nahradilo euro.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ne 23 10, 2022 11:01 pm Štátne dlhopisy ako vysoko riziková investícia
https://blog.sme.sk/rolandvizner/ekonom ... investicia
PEPP.SK sa pokúsil zhrnúť situáciu na dlhopisových trhoch. Niektoré koncepty, ktoré spomína sú ale trocha úsmevnejšieho charakteru:

"Určite ste už niekde počuli alebo čítali, že najmenej riziková investícia sú štátne dlhopisy. Píše sa tak v (staršej) odbornej literatúre a dodnes nám to tvrdia na pobočkách bánk, v snahe predať nám nejaké to "investovanie". Tvrdia, že dlhopisové fondy sú najmenej rizikové, tie zmiešané trochu viac rizikové a akciové sú najrizikovejšie."

....je pravda, že staršia odborná literatúra nám bohvieako v súčasnosti už nemusí pomôcť, len potom treba byť vo svojich názoroch konzistentný a nie si vyberať iba to čo sa nám páči, lebo následne je uvedené takéto niečo:

Ako meriame riziko
Veličina, ktorou meriame riziko, nie je očarujúci úsmev zamestnanca ani tradícia banky, ale volatilita.


...presne volatilita podľa mňa nie je správna veličina na meranie rizika ako to tvrdí staršia odborná literatúra, ktorú pepp.sk v predošlom odstavci tak odsúdil. Pre mňa je riziko, že pri dodržaní dlhého časového horizontu budem na investícii stratový, nie to, či má finančný inštrument volatilitu 15, 20 alebo 25%.

Ďalej potom tvrdenie z článku: Priložený screenshot ukazuje volatilitu ETF investujúceho do Britských štátnych dlhopisov (Ticker SYBL) na úrovni 33,7%! To je viac ako volatilita 30,3% akciového sektora Blockchain (Ticker BCHN), screenshot nižšie.

...áno, to je síce pravda, ale čo tým autor chcel povedať, nebodaj nie to, že štátne dlhopisy (vo všeobecnosti) sú "rizikovejšie" ako Blockchain, lebo volatilita za POSLEDNÝ rok je u nich vyššia? Zamerať sa na dlhopisy jednej krajiny a porovnávať ich s Blockchainom je vcelku silné kafé. Neviem, či existuje nejaké globálne dlhopisové ETF štátnych dlhopisov, kde má Británia väčšiu expozíciu ako 5%, ja som také nenašiel - ešte raz, bavíme sa o diverzifikovanom globálnom, resp. minimálne EU dlhopisovom ETF.

Zavolajte do Vašej DDS a DSS, že: "koľko podobných štátnych dlhopisov Európskych krajín majú v portfóliu?" (Prosím odpoveď mi pošlite, lebo neviem a sám som zvedavý. Oni to nezverejňujú.)

....ďalší blud v éteri. Stačí sa trocha vyznať v DSS fondoch a nie hneď niekoho obviniť, že naschvál nezverejňuje pozície. Každý DSS fond zverejňuje komplet pozície portfólia v ročných/polročných správach, napr. tu: https://www.vubgenerali.sk/dochodkove-f ... vom-fonde/.

Hodnota článku teda blízka 0. Pred 1-2 rokmi by práve toto čo napísal dávalo zmysel, ale nie teraz :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Joki »

Chorvátsko vydá po prvý raz v histórii dlhopisy priamo pre občanov. Vláda verí, že si takto požičia jednu miliardu eur. Cenné papiere budú mať splatnosť dva roky s výnosom od 3,25 percenta, minimálna investícia bude zhruba 500 eur.

Premiér Andrej Plenković presviedčal, že investícia dáva ľuďom možnosť získať lepší úrok než v tradičných bankách, ktoré v priemere ponúkajú pri vkladoch 0,3 percenta. Dlhopisy sa budú dať kupovať od stredy.

Podľa miestnych médií majú Chorváti uložených v bankách zhruba 35 miliárd eur. (čtk, hrt, novi list)
https://www.novilist.hr/novosti/hrvatsk ... o-uciniti/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"