BISFENOL A (BPA) - PLASTY A VETERNÉ TURBÍNY

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

BISFENOL A (BPA) - PLASTY A VETERNÉ TURBÍNY

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bisfenol A (BPA) je organická chemická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov.

Používa sa desiatky rokov, ale až posledné roky sa hromadia znepokojujúce štúdie a neustále sa znižuje norma na obsah vo výrobkoch. Od 2011 sa nesmú predávať dojčenské flaše s obsahom BPA alebo termo kotúčiky a etikety nesmú od januára 2020 obsahovať bisfenol A

Bisfenol A obsahujú aj lopatky veterných turbín. Mikročastice sa neustále uvoľňujú do ovzdušia, do oceánov a pri spaľovaní plastov. Aj veterné turbíny sa často likvidujú v spaľovniach.

________________________________________________________________________
V roku 2015 experti EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) ukľudňovali verejnosť, že BPA nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, že expozícia je príliš nízka, aby spôsobila akékoľvek poškodenie zdravia.

https://www.bezpecnostpotravin.cz/UserF ... ol%20A.pdf

Pritom sa znížila norma viac ako desaťnásobne: znížila hodnotu TDI pre BPA z 50 µg/kg telesnej hmotnosti za deň na 4 µg/kg telesnej hmotnosti za deň.

Na konci svojho vyhlásenia uviedli, že platí až do okamžiku, kdy budou k dispozici výsledky probíhající dlouhodobé studie na potkanech, zahrnující prenatální i postnatální expozici.

Tá dlhodobá štúdia bola jedna z najväčších a prebiehala v USA:

S cieľom riešiť súčasné rozpory týkajúce sa bezpečnosti BPA Národný inštitút vied o zdraví životného prostredia Spojených štátov amerických (NIEHS), Národný toxikologický program (NTP) a Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vytvorili konzorcium spájajúce akademické a regulačné poznatky o toxicite BPA (CLARITY-BPA) s použitím potkanov NCTR Sprague-Dawley.

Cieľom projektu CLARITY-BPA je vykonať tradičnú regulačnú toxikologickú štúdiu (základná štúdia) v spojení s viacerými behaviorálnymi, molekulárnymi a bunkovými štúdiami akademických laboratórií zameranými na vopred identifikované orgánové systémy citlivé na BPA (akademické štúdie). Kombinovanú analýzu údajov z oboch typov štúdií vykoná NTP s cieľom vyriešiť neistoty týkajúce sa toxicity BPA.

K dnešnému dňu bola ukončená základná štúdia a vydaný návrh správy. Väčšina akademických štúdií bola tiež dokončená a uverejnená v odborných časopisoch. Vzhľadom na tento dôležitý míľnik bolo na zasadnutí PPTOX-VI, ktoré sa konalo 27. - 30. mája 2018 na Faerských ostrovoch, venované plenárne zasadnutie CLARITY-BPA s prezentáciami viacerých výskumníkov s cieľom zdôrazniť kľúčové výsledky. Táto minirecenzia syntetizuje výsledky troch akademických štúdií prezentovaných na tomto plenárnom zasadnutí, hodnotí nedávno publikované zistenia iných akademických štúdií CLARITY-BPA s cieľom poskytnúť včasný kombinovaný prehľad týchto nových údajov a uvádza ich v kontexte zistení základnej štúdie.

Toto koordinované úsilie odhalilo množstvo významných účinkov BPA vo viacerých orgánových systémoch a dávkach BPA s nemonotónnymi reakciami v celom použitom rozsahu dávok. Vo väčšine štúdií vrátane základnej štúdie sa pozoruhodne zhodujú účinky nízkych dávok (2,5, 25 a 250 μg BPA/kg telesnej hmotnosti).
Zistenia potvrdzujú významný súbor dôkazov, ktoré dokumentujú nepriaznivé účinky BPA pri dávkach relevantných pre expozíciu ľudí, a zdôrazňujú potrebu aktualizovanej analýzy hodnotenia rizík.


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30207065/

Podľa vedeckých záverov sa u človeka s hmotnosťou 75 kg začnú prejavovať závažné negatívne karcinogénne a mutagénne účinky na zdravie po prijatí 0,01875 g bisfenolu A

Najvyšší súd Európskej únie v roku 2019 potvrdil, že bisfenol A (BPA) - chemická prísada v plastoch a termopapierových účtenkách - musí byť zaradený na zoznam látok vzbudzujúcich "veľké obavy" vzhľadom na jeho toxicitu pre ľudskú reprodukciu.

Súdny dvor potvrdil rozhodnutie Európskej chemickej agentúry (ECHA) o zaradení tejto látky, ktorá sa používa pri výrobe plastových výrobkov, ako sú fľaše na vodu, nádoby na potraviny a účtenky.

https://www.ehn.org/bisphenol-a-2639174350.html

Bisfenol A vo veterných turbínach poškodzuje ľudskú plodnosť.

https://bergensia.com/bisphenol-a-in-wi ... fertility/

Nórska agentúra na ochranu životného prostredia (alias Green Warriors of Norway) zaslala do registra chemických látok EÚ ECHA/REACH pripomienky k zhoršovaniu životného prostredia bisfenolom A:

________________________________________________

Bisfenol A a podobné látky patria medzi najproblematickejšie látky, ktoré sa v súčasnosti v čoraz väčšom množstve dostávajú do pitnej vody, vodných tokov a našich morských oblastí.

Pomerne malé koncentrácie bisfenolu A poškodzujú plodnosť ľudí a všetkých organizmov a napriek tejto skutočnosti sa množstvo a používanie tejto nebezpečnej chemikálie pomerne výrazne zvyšuje. Jednou z najväčších problémových oblastí je obrovský nárast epoxidových zlúčenín v lopatkách turbín vo veterných turbínach.

Nórska agentúra pre životné prostredie zverejnila informáciu, že EÚ pripravuje nové, prísnejšie predpisy, a v tejto súvislosti register chemických látok EÚ ECHA / REACH vydal túto informáciu na konzultáciu.

Najproblematickejší účinok a použitie je málo známe

Veľká časť dostupného výskumu sa sústredila na vplyv a degradáciu chemickej látky bisfenol A a podobných látok vo voľnej forme na životné prostredie. To je mimoriadne dôležité, ale rozhodne najhorší účinok v mnohých ohľadoch zostal "pod radarom" väčšiny výskumníkov a orgánov.

"Efekt trójskeho koňa", skutočne nebezpečná environmentálna bomba

S enormne rastúcim používaním epoxidových sklenených vlákien na viaceré účely sa spája obrovský environmentálny problém. Najmä v rámci veternej energetiky sa toto používanie zvyšuje takmer exponenciálne a v tomto odvetví úplne chýba obehové hospodárstvo na likvidáciu. Je to obzvlášť závažné, keďže bisfenol A je jednou z hlavných zložiek lopatiek turbín. V súvislosti s opotrebovaním a odlupovaním je tento problém závažný, keďže veterné turbíny sa nasadzujú v čoraz náročnejších a náročnejších prostrediach. Toto opotrebovanie má za následok odlupovanie materiálu vo forme malých častíc, tzv. mikro/nano plastov. Pri lopatkách turbín, ktoré dosahujú na vzdialenejšom konci lopatky rýchlosť až 300 km/h a viac, sa opotrebovanie výrazne zvyšuje, keď sa dostanú do kontaktu s dažďom, prachom, časticami soli a krúpami. Mimo nórskeho pobrežia a v Severnom mori máme podstatne náročnejšie podmienky ako južnejšie v Európe.

Keď sa epoxidové sklolamináty a iné plastové látky rozkladajú na mikročastice, tieto častice pôsobia ako "ochrana" pre látky, ktoré obsahujú, takže sa nerozkladajú rovnakým spôsobom ako látky v ich prirodzenej čistej chemickej forme v životnom prostredí. To znamená, že tieto problémové látky si oveľa dlhšie zachovávajú svoj potenciál škodenia.

Mikročastice s bisfenolmi sú pre potravinové reťazce oveľa nebezpečnejšie ako čisté chemické látky

Keď sa zamyslíme nad znečistením plastami v mori a v našich vodných tokoch a pitnej vode, je ľahké urobiť porovnanie s takzvanou "plastovou veľrybou", ktorá pred niekoľkými rokmi vyplávala na breh. Zjedla veľké množstvo plastov, ktoré "považovala" za potravu. Rovnako aj malé častice, ktoré sa odlúpnu z lopatiek turbín alebo z iných zdrojov, sa dlho vznášajú vo voľných vodných masách a zooplanktón a iné malé organizmy ich môžu vnímať ako potravu. Väčšie častice môžu byť konzumované aj väčšími kôrovcami alebo rybami. Obzvlášť znepokojujúca je skutočnosť, že z častíc sa pri vstupe do črevného systému, ktorý má často kyslé prostredie s nízkym PH, uvoľňuje veľa bisfenolov a iných toxínov. Uvoľňujú sa aj so zvyšujúcou sa teplotou a stúpajú v potravinových reťazcoch, kde sa čoraz viac koncentrujú. Nakoniec veľa toxínov, ktoré uvoľňujeme, skončí na našom vlastnom stole a v pitnej vode. Ide o tzv. efekt trójskeho koňa.

Bisfenol A a podobné látky sú tikajúcou environmentálnou bombou, ktorú musíme zastaviť

Látky, ako je bisfenol A a podobné látky, spôsobujú veľmi veľké škody na reprodukcii väčšiny organizmov a u nás ľudí. Existuje veľmi znepokojujúca štúdia, ktorá dokazuje, že bisfenol A spôsobuje genetické poškodenie niekoľkých generácií pstruha dúhového. Ak neobmedzíme alebo nezastavíme používanie takýchto látok, a najmä rozmiestňovanie nových veterných elektrární v čoraz náročnejšom prostredí alebo na mori, riskujeme aj nenapraviteľné poškodenie celého životného prostredia na súši aj na mori.

Jedna vec je, že v našich zemepisných šírkach sú podmienky oveľa náročnejšie a s potenciálne oveľa vyšším opotrebovaním ako južnejšie v Európe, druhá vec je, že "efekt trójskeho koňa" bude s veľkou pravdepodobnosťou oveľa horší tu v našich zemepisných šírkach ako v teplejších krajinách na juhu. Nezabúdajte, že bisfenol A sa pri vyšších teplotách vylučuje oveľa ľahšie. U nás si budú môcť oveľa dlhšie zachovať svoj smrtiaci účinok a nemusia byť do značnej miery rozložené, kým ich nezjeme a nedostanú sa do potravinového reťazca.

Nezabúdajte tiež, že značné množstvo mikroplastov bolo zistené vo všetkých častiach tejto zemegule, od ľadu na najvzdialenejších ľadovcoch až po najväčšie oceánske hĺbky. To, čo vypúšťame vo forme mikroplastov, sa zhromažďuje a hromadí, takže ich množstvo sa každým rokom zvyšuje. To, čo sa už uvoľnilo, zostane ako environmentálna a hormonálna bomba v dohľadnej budúcnosti, aj keby sme práve v tento deň zastavili uvoľňovanie takýchto mikroplastov.

Máme všetky dôvody žiadať, aby sme sa aj my a naše orgány vo všetkých krajinách zamerali na túto problematiku. V mnohých ohľadoch je už neskoro.

Dúfame, že naším príspevkom do registra chemických látok EÚ ECHE / REACH sa budeme môcť viac zamerať na problémové oblasti a zvýšime aj tlak na nórske orgány. V stávke je pre nás príliš veľa, musíme proti týmto problémom zakročiť podstatne dôraznejšie. Dôsledky neschopnosti zaviesť dostatočne prísne opatrenia sú príliš veľké.

__________________________________________________________________

AUSTRÁLIA:
Toxické dedičstvo "zelenej" energie: Milióny lopatiek veterných turbín určených na skládky
https://stopthesethings.com/2019/09/27/ ... landfills/

EU: veterné turbíny budú tvoriť 10% kompozitného odpadu... Očakáva sa, že do roku 2025 bude v Európe demontovaných približne 12 000 starších veterných elektrární.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 212101114X

Každá lopatka obsahuje okolo 20 gramov Bisfenolu A a množstvo sklenených vlákien (zhruba 55% sklolaminátu ). V každej krajine si odpad likvidujú po svojom. Napríklad sa rozdrvia a spaľujú, alebo používajú ako surovina pri výrobe cementu. Podľa firmy Quantis USA pri modelovej hmotnosti jednej lopatky 6,3 tony lopatková drť môže nahradiť 4,5 tony uhlia, takže spaľovanie je aj tepelne efektívne.
Otázkou je, čo z dymom z komína spaľovne. Ten určite obsahuje Bisfenol A (BPA), takisto kopu nespálených sklenených vlákien ( na zničenie potrebujú vyššie teploty).

O dopadoch na životné prostredie a zdravie človeka sa možno dozvieme až po desiatkách rokov...

Update 2022: Úrad EFSA zorganizoval virtuálne stretnutie so zainteresovanými stranami k návrhu vedeckého stanoviska o prehodnotení rizík pre verejné zdravie v súvislosti s prítomnosťou bisfenolu A (BPA) v potravinách. Podujatie sa uskutočnilo 24. januára 2022, keď ešte prebiehala verejná konzultácia k dokumentu. Očakáva sa, že konečné stanovisko bude prijaté do decembra 2022.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: BISFENOL A (BPA) - PLASTY A VETERNÉ TURBÍNY

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Št 25 08, 2022 12:47 am Bisfenol A (BPA) je organická chemická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov.

Používa sa desiatky rokov, ale až posledné roky sa hromadia znepokojujúce štúdie a neustále sa znižuje norma na obsah vo výrobkoch. Od 2011 sa nesmú predávať dojčenské flaše s obsahom BPA alebo termo kotúčiky a etikety nesmú od januára 2020 obsahovať bisfenol A

Ak to správne chápem, tak BPA sa používa vo všetkých plastoch, tak možno aj PET fľašiach a plastových obaloch potravín. To by mohla byť jedna z príčin, prečo ma stále viac mladých párov problém s neplodnosťou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: BISFENOL A (BPA) - PLASTY A VETERNÉ TURBÍNY

Príspevok od používateľa Croven »

celkom dobré video ohladne aj iných plastov (bisfenol S a F). Teda ak plast neobsahuje BPA ale obsahuje bisfenol S a F tak si moc nepomôžeme.

https://www.youtube.com/watch?v=W7UWr0eE1mY
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: BISFENOL A (BPA) - PLASTY A VETERNÉ TURBÍNY

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Je to umela latka, v prirode sa prirodzene nevyskytuje, takze uz len kvoli tomu bude pre organizmy skodliva
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: BISFENOL A (BPA) - PLASTY A VETERNÉ TURBÍNY

Príspevok od používateľa hifron »

Martin Hojsík(European Parliament): Would you buy a product from recycled materials that contains toxic materials?(Twitter video)

Pretože je to všade: dokonca v daždi, aj v tele(a tam spôsobuje rakovinu...)
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"