ENERGETIKA BÝVANIA

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mal by som citovat, pretoze nova stranka.. nech je prehlad..
uhlikova_stopa napísal: St 30 11, 2022 2:49 pm No ja som to myslel takto. Dajme tomu ze platim mesacne odvody z vyplaty 500€. Stat potom tieto odvody pouzije na dotacie/pomoc ak prejde rozpocet, rozumiem ze Aj tak som to zaplatil ja, z dani.
Ak ale rozpocet neprejde, tak ja stale budem platit odvody 500€ no budem mat este aj napriklad o 200€ mesacne vyssiu platbu za plyn, a tak mi to nabura rozpocet…


Hm, no ja som to myslel takto:
Dnes sice zaplatis odvody 500eur, (a za plyn nic navyse) ale o rok-dva, vdaka tejto dotacie, viac na odvodoch..
Takto kratkodobo to ludia nepocitia, to je mozne..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

No ale odvody nezvysia, lebo to znamena zvysit dane a to neprejte verejnostou…mozu vsak spravit to, ze tie dotacie pojdu na ukor inych veci…ako rozvoj infrastruktury atd.. to vsak asi nebude mozne ked neprejde rozpocet :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak nezvysia odvody, budu si musiet pozicat, a to navysi dlh, a to zapricini neskor zvysenie odvodov o to viac. Jednoducho - fyziku neoklameme, nikto ju neoklame..
Co myslis, tie energo spolocnosti su hlupe? :) Drzia za gule spolocnost, spolocnost bez energii = nic, nula, bez pohybu..
Dane nemusia zvysit plosne, mozu nenapadne vytvorit nove dane, napriklad v mene green dealu, "luxusu" a podobne,..
Ludia chvalili korona prispevky, kto bol proti? Akym podielom mozu tie "peniaze zadarmo" za dnesnu inflaciu? :)
Tak dajme si dalsie "peniaze zadarmo" teraz na plyn :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Pi 02 12, 2022 8:57 amAkym podielom mozu tie "peniaze zadarmo" za dnesnu inflaciu?
Toto by ma velmi zaujimalo. Aspon velmi hrubo odhadovo.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Otazka na zbehnutych. Ak vlada teraz padne, co asi ano, budu zastropovane/zadotovane ceny energii pre domacnosti ako pomoc? Nakolko ako Heger avizoval, su naviazane na schvalenie statneho rozpoctu? Vdaka za info a vysvetlenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa Peter222 »

Neviem či som zbehlý, ale to že ceny majú byť naviazané na rozpočet je podľa mňa nezmysel. Na štátny rozpočet môžu byť naviazané akurát tak samotné dotácie vybraným skupinám obyvateľov.
Bolo vraj podpísané nejaké memorandum medzi vládou a elektrárňami, ale konečnú cenu pre spotrebiteľa (nie iba silovú zložku) určuje ÚRSO, ten má byť nezávislý od vlády. A čuduj sa svete, ten ešte ohľadom cien na ďalší rok nič nevydal :)

https://www.youtube.com/watch?v=z1HiylmeyKw
Vláda opäť dáva ľuďom klamlivé informácie o cenách energií
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ano memorandum bolo. Avsak na posledne tlacovke kde oznamili ceny a pomoc bolo aj povedane, ze toto plati iba ak bude schvaleny rozpocet. Preto este urso nedal nic von, lebo neni rozpocet …
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa danno »

Minuly tyzden som pozeral ktory dodavatel uz uverejnil cennik na 2023 a nasiel som zatial SSE a tie ceny su skoro rovnake

https://www.sse.sk/buxus/docs/dokumenty ... ny-DOM.pdf

Aj na URSE najdes podobny dokument, ale neviem ci bol uz schvaleny.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Avsak hned na zaciatku je tam klauzula: Informacia o ocakavanej zmene… a cele je to pisane ze tie ceny su len “ocakavane” … cize ich vedia velmi rychlo updatnut :)
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa miror »

Magna Energia už 18.11. posielala svojím klientom ceny na ďalší rok:

Vážený odberateľ elektriny a plynu v domácnosti,

v energetike turbulentný rok 2022 čoskoro končí a začne sa rok 2023. Veríme, že bude optimistickejší a že mnohé komplikované veci dospejú do múdreho rozuzlenia.

Tak ako každý rok, tak aj v tomto roku si plníme svoju povinnosť oznámiť Vám ceny dodávky elektriny pre nasledujúci rok. Vďaka významnej pomoci štátu, prostredníctvom spoločností Slovenské elektrárne, a.s. ako výrobcom a Slovenský plynárenský priemysel, a.s. ako štátom povereným agentom, sme sa aj my pridali k dodávateľom poskytujúcim dodávku elektriny domácnostiam tak, aby dopad energetickej krízy pocítili minimálne. Dodávku elektriny v roku 2023 budeme realizovať, nie podľa štandardného Rozhodnutia ÚRSO (regulovaná cena vo výške viac ako 600,00 Eur/MWh), ale pre všetkých odberateľov v domácnostiach v jednotnej cene

75,5385 Eur/MWh,

s mesačným poplatkom za odberné miesto vo výške 1,50 Eur/mesiac.

Pre tých z Vás, ktorí sú našimi odberateľmi v domácnostiach s uzatvoreným dodatkom o variabilnej tarifikácií k zmluve o dodávke elektriny, ponechávame pre rok 2023 v platnosti iba mierne upravený cenník roku 2022, a to napriek tomu, že už v júli sme avizovali jeho výrazné zvýšenie od 1.1.2023. Ceny variabilnej tarifikácie (len pre odberateľov s elektromerom typu IMS) sa oproti roku 2022 zvýšia len o zmenu nákladov na odchýlku (z 1,02 na 5,21), teda o hodnotu 4,19 Eur/MWh v každej tarife a v jednotlivých tarifách sú prílohou tohto listu. Kompletné ceny dodávky elektriny pre rok 2023 zverejníme až po vydaní príslušných Rozhodnutí ÚRSO, t. j. v decembri 2022.

Pre dodávky plynu domácnostiam tiež nebudeme postupovať podľa štandardnej regulácie ÚRSO (regulovaná cena vo výške 96,53 Eur/MWh). Pripravujeme sa na štátnu podporu dodávok a v spolupráci s MH SR dolaďujeme procesy tak, aby zvýšenie celkových cien vrátane poplatkov oproti roku 2022

za dodávku plynu domácnostiam nepresiahli 40 %.

O podrobnostiach zmien cien Vás žiaľ nebudeme môcť informovať v štandardnej lehote, t. j. 30 dní pred ich zmenou, za čo sa ospravedlňujeme. Dôvody a časové obmedzenia naša spoločnosť nevie ovplyvniť.

Ceny podľa tohto oznámenia budú platné počas celého roku 2023. O ostatných zložkách regulovaných cien za služby spojené s dodávkou Vás budeme informovať na našej webovej stránke www.magna-energia.sk, až po ich schválení Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

S pozdravom a prianím úspešného roku 2023



Martin Ondko
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

"(regulovaná cena vo výške viac ako 600,00 Eur/MWh)"

To maju odkial?
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Vcera data bez patosu uviedli ze spotova cena za el bola nedavno v UK 3000€ za 1MW
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: Ut 13 12, 2022 4:13 pm "(regulovaná cena vo výške viac ako 600,00 Eur/MWh)"

To maju odkial?
Urso ma urcity vypocet z priemernych dennych cien, na zaklade ktorych sa urcuje regulovana cena elektriny na dalsi rok a podla toho vypoctu (bez zasahu vlady) by to tak vyslo.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize aj ked hned v treti den 2023 roku padne cena na burze na 50e/MWh tak Slovenske podniky budu platit 600e/MWh?

Ved coskoro mi pride lacnejsie kupit novu nabitu bateriu z Ciny, nez "nakupovat" EE zo siete :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa wladas »

Pod regulaciu URSO spadaju len domacnosti, nie podniky. Podniky si nakupuju na trhu, bud spotovo alebo dlhodobe kontrakty.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa miror »

cena na budúci rok sa určuje podľa troch mesiacov pred podávaním žiadostí o schválenie, urso píše na svojich stránkach:
rozhodujúce obdobie pre nákup elektriny pre regulovaných odberateľov na budúci rok je júl až september 2022
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak domacnosti, islo mi o to, ako mozu fixnut cenu na rok, ak je volatilita aka je..
Za 600e alebo aj 3000eur za 1MWh by spotreba tak prudklo klesla, ze by este museli platit zakaznikom za odber, len aby mali kam s tou energiou..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

„Slovensko bude svetový unikát, domácnosti budú platiť tohtoročné ceny. Ich účty budúci rok neporastú,“
Hovorim si, ze ten kto toto vypusti lz ust je exot nejaky, az potom som si vsimol, kto je autorom..
ze svetovy unikat :D
to by ma zaujimal zdroj, to sa lahko da zistit, pockam si na januar 2023 a potom sa pozriem na ten unikat :D

"Zároveň sa budú zvyšovať aj fixné mesačné poplatky, ktoré sú podľa energetikov dlhé roky zle nastavené"
to by ma zauimalo, ako to autori mysleli, ako to, ze zle nastavene? prenajom elektromeru za ktory stoji 50eur, za 5eur mesacne, no ano, to je sakra zle nastavene :)

To mi napadlo, preco nezaviest energo loteriu? :) ved tak ako korona loteria, resp vakcinacna loteria.. zavola igor niekomu, a ak bude mat vypnute svetla a ukaze na termostate ze ma 18C, tak vyhra 100k eur :D jednoduche ako facka, ludai zacnu setrit, nebude treba ani dotovat energie, lebo bude prebytok energii :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa wladas »

Ale nevyhra lebo bude mat oneskorenie :D
m4rek0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 04 09, 2022 3:07 pm
Been thanked: 2 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa m4rek0 »

Dodávatelia už zverejnili koncové ceny elektriny pre domácnosti 2023

Sl.elektrárne predaj: západ D2 7.296mes + 0.1287 kW
2022 6.816 - 0.1254 s dph
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ENERGETIKA BÝVANIA

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To bude asi bez distribucie, nie ?
Mam taky pocit, ze ZSE ma 0,159886eur za kWh a 7,296840 eur za prenajom elektromeru mesacne (DD2)
zdroj: (integrovany cennik) https://www.zse.sk/documents/14391116/C ... 012023.pdf

2022 0,157006eur za kWh a 6,816840eur za mesacny prenajom elektromeru..
https://www.zse.sk/documents/14242232/C ... 012022.pdf
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"