Kam odlozit cca 100k€?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dillen
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 09, 2022 8:10 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Dillen »

Ahojte,

mam momentalne:

1.) 40k€ leziacich na ucte, ktore nebudem "nikdy" potrebovat a potreboval by som ich zainvestovat dlhodobo.
2.) 60k€ leziacich na ucte, ktore budem potrebovat v horizonte jedneho roka na rekonstrukciu domu.
3.) 15k€ leziach na ucte, ktore mam vyhradene ako rezervu.

Okrem toho mam cca dalsich 90k€ uz zainvestovanych v S&P500 cez ETF.

Otazky, ktore chcem polozit ctenym clenom fora :)

- Kam zainvestovat tych 40k? Mam jednoducho zvysit investiciu do ETF? Mam taky pocit, ze to by uz bola prilis velka koncentracia v jednom assete. Nie som trader, potrebujem to zainvestovat dlhodobo a prilis sa o to nestarat. Som ochotny zniest +- rovnaku mieru rizika, ako pri akciach, mozno o trosku vyssiu.
- S tymi 60 a 15k sa da robit nieco lepsie, ako ich mat na ucte Lisiak v PSS? Su to peniaze, o ktore nechcem prist.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Kam zainvestovat tych 40k? Mam jednoducho zvysit investiciu do ETF?
ja by som to urobil, resp urcite do akcii, indexy su pekne vyklesané
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa jaja »

To já bych s akciema ještě počkal. Šoupnul to do něčeho likvidního s fixním výnosem (klidně nevelkým) v USD.
Dillen
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 09, 2022 8:10 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Dillen »

jaja napísal: Ut 27 09, 2022 11:47 pm To já bych s akciema ještě počkal. Šoupnul to do něčeho likvidního s fixním výnosem (klidně nevelkým) v USD.
Do coho? Vedel by si prosim ta dat konkretny tip, alebo aspon smer, aby som vedel, kde zacat s researchom?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Glogol »

Ja sa snazim neplasit a mam to podobne ( cca 50% indexy v strate 10% gambling a 40% cash co poziera inflacia). Povedal som si, ze hotovosti uz sa do Vianoc nedotknem aj keby neviem co. Ak ozaj pride to, co sa x rokov spomina - ze recesia a velky pokles a nebudem pripraveny s cashom - utecie mi mozno zivotna sanca. Ak nepride - budem spokojny aj so zainvestovanymi 50%. Musim ale uznat, ze ruka ma riadne svrbi ked vidim sucasne ozaj dobre ceny na nakup.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Max100 »

Ja investujem len nieco cez rok do sp500 ETF a Nadaq 100.Na zaciatok som tam vlozil nejaky obnos a potom postupne takmer kazdy mesiac dokupujem.Som v minuse.Opytam sa ako neskuseny investor.Vsade sa vychadza z toho,ze je pokles treba nakupit,ze je to sanca lacno nakupit atd.Ako ale vieme,ze sa to vrati na povodne maximum?Ved to sa nemusi stat aj niekolko rokov.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Glogol »

Max100 napísal: St 28 09, 2022 5:25 pm Ako ale vieme,ze sa to vrati na povodne maximum?Ved to sa nemusi stat aj niekolko rokov.
Nevieme. Len verime ze ked sa to stalo x-krat a zatial vzdy - tak sa to stane sa to aj x+1 krat. Ale kedy to je len vo hviezdach. Syn mi vravi - investovanie do akcii je investovanie do ludskeho umu, investovanie do nehnutelnosti a zlata je investovanie do niecoho co nema mozog takze ma limitny priestor na rast.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Max100 napísal: St 28 09, 2022 5:25 pm Ja investujem len nieco cez rok do sp500 ETF a Nadaq 100.Na zaciatok som tam vlozil nejaky obnos a potom postupne takmer kazdy mesiac dokupujem.Som v minuse.Opytam sa ako neskuseny investor.Vsade sa vychadza z toho,ze je pokles treba nakupit,ze je to sanca lacno nakupit atd.Ako ale vieme,ze sa to vrati na povodne maximum?Ved to sa nemusi stat aj niekolko rokov.
Presne tak, nemusí sa to stať aj niekoľko rokov, viď. stratená dekáda od roku 2000, opakujem to stále, v súčasnosti treba predĺžiť svoj investičný horizont. Hlavne pri technologických akciách, tým zvyšovanie sadzieb nepraje najviac. Viacerí z fóra teraz asi so mnou nebudú súhlasiť, ale investičná stratégia, že investujem aj do SP 500 aj do Nasdaq mi momentálne moc zmysel nedáva. Nasdaq je v podstate iba leverage na SP500. Aj v SP500 máš v najväčšej miere zastúpený technologický sektor (viac ako 25%), keďže je to index vážený podľa trhovej kapitalizácie. Investovaním aj do Nasdaq sa teda ako keby vystavuješ navyše "pákovému" efektu na technológie. To, že tomuto sektoru sa najviac darilo v posledných 10 rokoch nemusí znamenať, že to tak bude aj v ďalších 10 rokoch. Keď sadzby ostanú vysoko dlhodobo a budeme svedkami postupného "deleveragingu" tak s najväčšou pravdepodobnosťou to tak veru nebude.
SP 500 je ok, o pár rokov v tom indexe môže mať najväčšiu váhu iný sektor podľa vývoja na trhoch. Aj keď sa investovaniu do indexov hovorí, že je to "pasívne" investovanie, v skutočnosti to nie je pravda, je to v podstate momentum investovanie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Max100 napísal: St 28 09, 2022 5:25 pm Ja investujem len nieco cez rok do sp500 ETF a Nadaq 100.Na zaciatok som tam vlozil nejaky obnos a potom postupne takmer kazdy mesiac dokupujem.Som v minuse.Opytam sa ako neskuseny investor.Vsade sa vychadza z toho,ze je pokles treba nakupit,ze je to sanca lacno nakupit atd.Ako ale vieme,ze sa to vrati na povodne maximum?Ved to sa nemusi stat aj niekolko rokov.
cela ekonomika Usa, cele buduce dochodkove zabezpecenie pracujucich v Usa, toto vsetko je zavisle na tom, ze US indexy v čase z dlhodobého hladiska rastú. Takže všetci kto na to v Usa maju aspon ciastkovy vplyv, od Fedu az po prezidenta sa postaraju aby tieto indexy aj nadalej rástli aj v buducnosti. :)
Samozrejme to, že kde budu hodnoty indexov o tyzden, mesiac alebo rok nikto netusi. Preto je dolezite investovat dlhodobo, nie na tyzden, mesiac alebo rok.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Max100 »

Ten nasdaq som kupil na zaciatku zopar kusov a mesacne dokupujem uz len sp500.Zatial idem podla rad aj tu na fore,ze dokupujem kazdy mesiac aj ked som v minuse a planujem to na cca 20az25rokov,tak snad aj ja uvidim v najblizsich rokoch zmysel investovania a nejaky uspech sa dostavi.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Max100

najlepsia strategia je vobec sa nepozerat kde aktualne index sa nachadza. Ved to je nakoniec uplne jedno, lebo dlhodoby investor bude aj tak vyberat zisky povedzme o 15,20,30rokov. :)
Clovek na to proste musi mat tak trochu aj psychiku, ze dokaze desiatky rokov pravidelne tam buchat pravidelne nove a nove sumy a vobec neriesit priebezny stav.
Ja to riesim tak, ze tie peniaze pre mna uz akoby neexistuju. Rozlucil som sa s nimi a uz sa "nedaju" vybrat, jednoducho ich niet. Tym padom ani nemusis riesit aka je ich cena, a ci ich rasej nevybrat. Proste neexistuju, iba tam posielas stale dalsie platby a vysledok sa dozvies o tie desiatky rokov. Pre toho kto hlada nejaku "istotu" to proste nie je cesta. Ale istota v skutocnosti neexistuje v nicom. Vlastna jedna je: priestorove usporiadanie castic v tomto vesmire bude v nasledujuci casovy interval ine ako tomu bolo pred tymto casovym intervalom.
Dillen
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 09, 2022 8:10 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Dillen »

Dakujem za odpovede, len trochu sa odklaname od temy :) Bol by som rad, ak by sme sa vedeli vratit k mojim otazkam z uvodu.

Jedna z moznosti pre tych 40k je teda index, ok. Ma zmysel investovat aj do niecoho ineho? A kam by ste zaparkovali ten cash?

Dakujem za kazdy tip :)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Glogol »

Dillen napísal: St 28 09, 2022 8:18 pm A kam by ste zaparkovali ten cash?

Dakujem za kazdy tip :)
Sory ale musis specifikovat koho sa pytas. Tu ma skoro kazdy clen iny nazor, treba pochodit po fore tema sa x-ty krat opakuje v bledomodrom. Jeden poradi SP500, druhy cash, treti short SP500, stvrty crypto alebo BTC, priaty nehnutelnosti a byty, siesty zlato, siedmy USD, osmy GME, deviaty obrazy .... a x dalsich veci som zabudol.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Dillen napísal: Ut 27 09, 2022 8:22 pm - Kam zainvestovat tych 40k? Mam jednoducho zvysit investiciu do ETF? Mam taky pocit, ze to by uz bola prilis velka koncentracia v jednom assete. Nie som trader, potrebujem to zainvestovat dlhodobo a prilis sa o to nestarat. Som ochotny zniest +- rovnaku mieru rizika, ako pri akciach, mozno o trosku vyssiu.
- S tymi 60 a 15k sa da robit nieco lepsie, ako ich mat na ucte Lisiak v PSS? Su to peniaze, o ktore nechcem prist.
Dovolím si prispieť svojou troškou a svojím pohľadom. Možno ťa to v niečom inšpiruje a pomôže ti to. Ak by som bol v tvojej situácií, zvažoval by som takto:
1. 40k - a) vzhľadom na investičný horizont a pasívny prístup by som inú investíciu ako do akciového ETF ani nezvažoval. Trošku ťa poupravím, hoci asi si to myslel tak: nejedná sa o jeden asset, ale o jeden druh "asset class" a to vôbec ale vôbec nevadí. Rozumné ETF ti koncentráciu vyrieši vo všetkých rovinách, ktoré si želáš - na úrovni geografickej koncentrácie, menovej, industry,... Ak ti vadí koncentrácia v S&P 500, že je to primárne USD a US market, tak zvoľ o niečo širší MSCI World, kde to domiešaš aj o EU, emerging market a podobne. A zase naopak, ak si ochotný podstúpiť o niečo vyššie riziko, ani ten NASDAQ nie je zlá voľba (trochu viac international sales, ale väčšie FX riziko a najmä stále vysoké valuácie)
A teraz moje b) napriek poklesu v posledných týždňoch predpokladám, že tlak na pokles akcií nás ešte sprevádzať pár mesiacov. Inflácia ešte vystrelí budúci rok, pravdepodobne budeme aspoň časť roka v recesií. Nech sa snažia ľudia nahovoriť, že tieto efekty sú už dnes v cene zarátané, tak je to nezmysel. Recesia nie je nikdy plne zarátaná a nejak rozumne plánovať vedia ľudia plánovať len v dobrých a pokojných časoch (aj to potom prepália, keď už ani neočakávajú, že sa situácia môže aj zhoršiť, viď tie mánie posledné 2 roky). Napríklad v kríze 2008-2009 to trvalo akciám z vrcholu na dno cca 2 roky a cena nasledovala výsledky firiem. Dnes ešte ani len poriadne nevidíme slabé čísla firiem.
Osobne by som zvážil rozložiť investíciu 40k počas jedného roka, napr. 10k každý kvartál. Daj si dátumy a bez ohľadu na výkyvy na trhu tú sumu investuj. Budeš počuť aj argumenty, že pri dlhom horizonte je jedno, za koľko nakúpiš. To samozrejme nie je pravda, tá cena vs. hodnota, ktorú dostaneš, určuje tvoj výnos. Dnes považujem mnohé akcie za stále príliš drahé. Ak kúpim draho, som "odsúdený" na slabší výnos. Verím ale tomu, že sa konečne dočkáme krízy. Znie to blbo, ale pre nás investorov by to bol splnený sen.

2. 60k - ak máš jasne daný budget a túto sumu potrebuješ, neriešil by som žiadne možnosti jej investovania. S investovaním sa spája VŽDY nejaké riziko a ty potrebuješ vedieť, že na tú rekonštrukciu budeš mať a nie riešiť, či vieš získať pár percent z USD/EUR konverzie, kupovať zlato, akcie a podobne. Tvoj cieľ je krátkodobý a máš jasne daný účel, na taký krátky čas sa jednoducho neinvestuje. Lišiak je dobrá voľba, sám na podobné účely využívam. Prípadne ak by si našiel nejaký lepšiu krátkodobú úložku, ale ak máš lišiaka s 1%p.a., tak asi dnes ani inú lepšiu možnosť nenájdeš.
Možno určité odporúčanie, ale predpokladám, že to máš pokryté: vzhľadom na pomerne šialenú dobu posledné 2 roky, konzervatívne by som si budget nadhodnotil, možno aj kľudne 20%, pre istotu. Ceny materiálov, technológií, práce,... zostal by som nastavený, že ich ceny sa nie že znížia, ale ďalej budú rásť.
Ešte možno na zváženie, síce úroky rastú, ale pri rozumnej hypo so sadzbou okolo 3-4% by ti mohlo dávať zmysel aspoň časť costov zafinancovať z externých zdrojov. Samozrejme s ohľadom na tvoje príjmy a náklady (najmä pozor na to, ako ti tie náklady pôjdu hore vplyvom inflácie). Zvyšok, čo by ti zostal, by som osobne zainvestoval. Žiadna špekulácia, ale v zmysle popísaného bodu 1) To tak na úvahu, kde je tvoje nastavenie a či by si s tým bol vnútorne OK (hlavne ak by si teraz nemal žiadny debt)

3. 15k - ak je to tvoja železná rezerva, zostal by som pri rovnakom nastavení ako pri bode 2. Tj. ak sú to peniaze, ktoré eventuálne budem potrebovať v krátkom čase (na to tá rezerva má slúžiť) a má mi vykryť neočakávaný náklad alebo dlhšie obdobie bez príjmu, tak z logiky veci tieto peniaze nechcem mať nikde zainvestované, ale naopak k dispozícií v prípade potreby. Lišiaka na toto taktiež využívam. Osobne to beriem tak, že je mi fakt jedno, že mi to žerie inflácia, lebo tieto peniaze majú iný účel. Jediný aspekt, pri ktorom by som zvážil infláciu, je ten, že či je tá rezerva dostatočná a či netreba zohľadniť rast cien. Tvoju finančnú situáciu nepoznám, ale predpokladám, že by si z tej sumy vedel vykryť možno aj viac ako rok bez príjmu? Ak ti toto vedomie pomáha kľudne spávať, tak to naozaj nerieš, nechaj to na tom lišiakovi. Ak sa ti zdá, že by si si vedel vystačiť aj s menšou rezervou, potom zvažuj na presun časti do investícií.

Základné pravidlo, ktorého by som sa držal: Investujem na dlhú trať (10, 20 a viac ročný horizont) a krátkodobé ciele neriešim investovaním vyčlenených peňazí, lebo si tieto ciele môžem zbytočne ohroziť.
Len tak zo zaujímavosti prikladám, že ako dnes vyzerá index S&P 500 v kontexte cien a ziskov spoločností, ktoré index tvoria. V 2020 sa to utrhlo z reťaze a stratilo kontakt s realitou - to je tá čierna čiara na grafe. Oranžová predstavuje 15-násobok ziskov, čo je medián, za ktorý sa s&P 500 obchoduje dlhodobo. 2022-24 je prognóza podľa analytikov. Ako si isto všimneš, spomalenie rastu alebo nebodaj prepad ziskov ako z predchádzajúcich kríz sa tam zatiaľ ani neočakáva. Pritom ešte ani pri tomto optimistickom variante to nedáva úplne zmysel a ja by som ideálne nakupoval, až keď sa cena priblíži k úrovni na oranžovej čiare. Ideálne pod ňou - margin of safety. To pre "dôkaz", že dnes by sme potenciálne stále kupovali draho.
Prílohy
S&P 500.png
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Max100 »

Predsa Ja pise,ze veri ze sa dockame krizy a ze pre investorov by to bol splneny sen.Moja otazka k tomu je:pokial by trh padol o 40%,tak´ved predsa by padlo aj vsetko to,co mas zainvestovane,tak preco tolka radost.Furt mi asi unika pointa
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Fund »

@Max100 urcite ma nachystanu hotovost a tu potom zainvestuje ked padne trh a krasne zarobi :-)
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Max100 »

No to chapem,ale ak dosiahol napr.za posledne pat rokov nejaky zisk a padom trhov o nich (docasne)pride.To docasne moze byt ze dalsie pat rokov prejde,kym sa dostanu na povodnu uroven.Alebo sa to zakonite deje ze prepad a o par tyzdnov je to na povodnom maxime?
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Veľmi správne sa na to pozeráš :) Ono, také tie poučky, že nech príde kríza, lebo zainvestujem lacno to platí skôr v teórii a možno na youtube videách nádejných investorov. Áno, ak máš hotovosť a čakáš s ňou a povieš si, že ju zainvestuješ pri 50% poklese trhov od maxím a potom to aj naozaj spravíš tak potom super, bude to životná príležitosť.
Ale ak už si zainvestovaný (nemusíš byť ani na 100%) a príde takáto masívna kríza tak jasné, že ťa to zabolí, v priebehu 1-2 rokov stratíš zisky, ktoré si budoval posledných 10 rokov a musíš čakať, veľa toho nevymyslíš.
Investuj postupne do akcií (široký index developed krajín) a buď trpezlivý a nemaj prehnané očakávania...len tak btw, postupne sa už možno blíži doba, kedy dlhopisy opäť možno budú plniť diverzifikačnú a ochrannú zložku voči akciám (nevravím o porovnaní výkonnosti voči inflácii, ale o ich absolútnej výkonnosti, zatiaľ je na to ale ešte čas).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s tým , čo napísal Predsaja:
PredsaJa napísal: Št 29 09, 2022 11:46 pm

1. 40k - a) vzhľadom na investičný horizont a pasívny prístup by som inú investíciu ako do akciového ETF ani nezvažoval.
Osobne by som zvážil rozložiť investíciu 40k počas jedného roka, napr. 10k každý kvartál.

2. 60k - ak máš jasne daný budget a túto sumu potrebuješ, neriešil by som žiadne možnosti jej investovania.

3. 15k - ak je to tvoja železná rezerva, zostal by som pri rovnakom nastavení ako pri bode 2.
Tých 60K na rekonštrukciu a 15K na rezervu sa nedotýkaj. V Europe je kríza zaručená, len treba počkať na jej dôsledky.
Za ten 1 rok sa ti bude rekonštruovať ideálne: materiály na hrubú stavbu (ocel, beton, drevo) už idú dole a stavbári za rok nebudú mať prácu - bude ich dostatok. Teraz poriadného majstra nezoženieš...

Tých 15K minieš ľahko, lebo rekonštrukcia sa zvyčajne predraží. Ked začneš vyberať kúrenie, podlahy, okná, sanitu, kuchyňu - vždy si povieš - radšej drahšie ale kvalitnejšie... a šup 75K minieš len tak šustne. Pri rekonštrukcii domu zvykne vyskočiť aj veľa nepredvídaných vecí.

Pri 90K zainvestovaných v S&P500, 40K nerieším, ale dokupujem pri poklese. Tak ako napísal PredsaJa.
V amerike sa okrem dočasnej inflácie v podstate nič nedeje. Prosperuje ďalej, na plyne, na zbrojení, na vojne, a bude i na obnove UA po vojne - na všetkom zarobí. Jediný problém je, že americké korporácie sú globálni hráči a tržby im klesajú zo zníženého globálneho dopytu. Kríza v EU možno bude mať ešte nejaký dopad na USA, ale je len otázkou času, kedy FED použije zbrane , ktoré práve nabíja. Majú to vyskúšané. Agresívne zvyšovanie sadzieb tlačí na pokles trhu a ked aj spôsobia hard landing, nič tragické sa nestane. Čím viac trh padne, tým viac majetku roztrasených rúk sa presunie k pevným rukám.

Všimnite si, čo sa deje na US trhu teraz: dobré ekonomické dáta sú zlé dáta, lebo FED bude zvyšovať.
Trh sa priam modlí za oslabenie trhu práce, menšiu spotrebu, lebo len to na 100% zabrzdí zvyšovanie cien a prinúti FED zvoliť iný tón (taký aký sme poznali predtým, ked FED po každom zasadaní ukludnil trh a navodil rally ). Toto oni začnú robiť, keď sa konečne ekonomika oslabí. Tržby korporácii sa teraz znižujú dôsledkom globálnych disrupcií, možno menším dopytom mimo USA, ale predovšetkým preto, že dolár prudko posilnil. Silný dolár však znamená aj to, že američania si všetky komodity obchodované v USD môžu kúpiť lacnejšie a oveľa ľahšie expandujú na európsky trh.

Začiatkom tohoto storočia sme mali dot.com krízu kde nafúknuté internetové firmy nemali fundamenty. Súčasné americké techno giganty ich majú a internet sa stal základom existencie tohto sveta. Globálny monopol týchto hráčov ( obsiahnutých v SP500 a Nasdaq 100) bude trvať ešte niekoľko dekád. A nezabudnime, že zdecimovanú Európu bude treba zásobovať a kŕmiť. Kým budú energie drahé, a euro slabé + občianske nepokoje - EU sa na nohy nepostaví.

FED v kríze 2008/2009 postavil trhy na nohy cez znižovanie sadzieb a QE. To isté urobí aj teraz. Uvidíte efekt bungee jumping.
Čím viac pôjdu trhy dole, tým rýchlejšie potom vyskočia. Presne tak ako sme videli v 2020.

Kto sa bojí, ten nech do lesa nelezie. Infláciu môžeme prekonať iba jedným spôsobom: nebáť sa investovať do akcií, keď každý vidí koniec sveta a potom počkať, kým akcie porastú.

„Svet patrí tým, čo sa neposerú.“ — Charles Bukowski
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Olala »

JUGGLER napísal: Pi 30 09, 2022 5:16 pm Súhlasím s tým , čo napísal Predsaja:
PredsaJa napísal: Št 29 09, 2022 11:46 pm

1. 40k - a) vzhľadom na investičný horizont a pasívny prístup by som inú investíciu ako do akciového ETF ani nezvažoval.
Osobne by som zvážil rozložiť investíciu 40k počas jedného roka, napr. 10k každý kvartál.

2. 60k - ak máš jasne daný budget a túto sumu potrebuješ, neriešil by som žiadne možnosti jej investovania.

3. 15k - ak je to tvoja železná rezerva, zostal by som pri rovnakom nastavení ako pri bode 2.
Tých 60K na rekonštrukciu a 15K na rezervu sa nedotýkaj. V Europe je kríza zaručená, len treba počkať na jej dôsledky.
Za ten 1 rok sa ti bude rekonštruovať ideálne: materiály na hrubú stavbu (ocel, beton, drevo) už idú dole a stavbári za rok nebudú mať prácu - bude ich dostatok. Teraz poriadného majstra nezoženieš...

Tých 15K minieš ľahko, lebo rekonštrukcia sa zvyčajne predraží. Ked začneš vyberať kúrenie, podlahy, okná, sanitu, kuchyňu - vždy si povieš - radšej drahšie ale kvalitnejšie... a šup 75K minieš len tak šustne. Pri rekonštrukcii domu zvykne vyskočiť aj veľa nepredvídaných vecí.

Pri 90K zainvestovaných v S&P500, 40K nerieším, ale dokupujem pri poklese. Tak ako napísal PredsaJa.
V amerike sa okrem dočasnej inflácie v podstate nič nedeje. Prosperuje ďalej, na plyne, na zbrojení, na vojne, a bude i na obnove UA po vojne - na všetkom zarobí. Jediný problém je, že americké korporácie sú globálni hráči a tržby im klesajú zo zníženého globálneho dopytu. Kríza v EU možno bude mať ešte nejaký dopad na USA, ale je len otázkou času, kedy FED použije zbrane , ktoré práve nabíja. Majú to vyskúšané. Agresívne zvyšovanie sadzieb tlačí na pokles trhu a ked aj spôsobia hard landing, nič tragické sa nestane. Čím viac trh padne, tým viac majetku roztrasených rúk sa presunie k pevným rukám.

Všimnite si, čo sa deje na US trhu teraz: dobré ekonomické dáta sú zlé dáta, lebo FED bude zvyšovať.
Trh sa priam modlí za oslabenie trhu práce, menšiu spotrebu, lebo len to na 100% zabrzdí zvyšovanie cien a prinúti FED zvoliť iný tón (taký aký sme poznali predtým, ked FED po každom zasadaní ukludnil trh a navodil rally ). Toto oni začnú robiť, keď sa konečne ekonomika oslabí. Tržby korporácii sa teraz znižujú dôsledkom globálnych disrupcií, možno menším dopytom mimo USA, ale predovšetkým preto, že dolár prudko posilnil. Silný dolár však znamená aj to, že američania si všetky komodity obchodované v USD môžu kúpiť lacnejšie a oveľa ľahšie expandujú na európsky trh.

Začiatkom tohoto storočia sme mali dot.com krízu kde nafúknuté internetové firmy nemali fundamenty. Súčasné americké techno giganty ich majú a internet sa stal základom existencie tohto sveta. Globálny monopol týchto hráčov ( obsiahnutých v SP500 a Nasdaq 100) bude trvať ešte niekoľko dekád. A nezabudnime, že zdecimovanú Európu bude treba zásobovať a kŕmiť. Kým budú energie drahé, a euro slabé + občianske nepokoje - EU sa na nohy nepostaví.

FED v kríze 2008/2009 postavil trhy na nohy cez znižovanie sadzieb a QE. To isté urobí aj teraz. Uvidíte efekt bungee jumping.
Čím viac pôjdu trhy dole, tým rýchlejšie potom vyskočia. Presne tak ako sme videli v 2020.

Kto sa bojí, ten nech do lesa nelezie. Infláciu môžeme prekonať iba jedným spôsobom: nebáť sa investovať do akcií, keď každý vidí koniec sveta a potom počkať, kým akcie porastú.

„Svet patrí tým, čo sa neposerú.“ — Charles Bukowski
myslis si, ze postavit dom mozno bude lacnejsie ako teraz? pred par mesiacmi 30k projekt od renomovanych architektov so vsetkym cca

a hruba stavba vraj cca 100m2 200k, aj 250 mozno (ale to su uz tie renomovane studia, nie jednoduchy bungalov)

a myslis ze spx moze ist na 2500, ako mnohi predpovedaju?
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Pi 30 09, 2022 5:16 pm FED v kríze 2008/2009 postavil trhy na nohy cez znižovanie sadzieb a QE. To isté urobí aj teraz. Uvidíte efekt bungee jumping.
Čím viac pôjdu trhy dole, tým rýchlejšie potom vyskočia. Presne tak ako sme videli v 2020.
Presne toto sa podľa mňa nestane, situácia oproti 2020 je niekde úplne inde. Normálne by som sa s tebou stavil o fľašu dobrého červeného vína :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Olala napísal: Pi 30 09, 2022 7:37 pm myslis si, ze postavit dom mozno bude lacnejsie ako teraz? pred par mesiacmi 30k projekt od renomovanych architektov so vsetkym cca a hruba stavba vraj cca 100m2 200k, aj 250 mozno (ale to su uz tie renomovane studia, nie jednoduchy bungalov)

a myslis ze spx moze ist na 2500, ako mnohi predpovedaju?

Neviem ceny teraz, ale na nete vidím individuálne projekty zo všetkým v cene od 3000 do 7000.
Nepametám sa kolko to stálo mňa (pred 12R), ale architekta som z toho vynechal a dal som to projektantovi na odporučanie známeho. Ten robil na živnosť, ale projekt išiel pod hlavičkou projekčnej kancelárie.
Architektonicky návrh môžeš mať, stojí podla mňa pár stoviek, ale ja som vedel, čo chcem a to mi projektant naprojektoval.

Na stavbu na zelenej lúke je asi najľahšie zvoliť katalógový projekt - tie stoja odhadom od oka 500-1500.

Hrubá stavba 100m2 200K je podľa mňa príliš veľa. Mňa stála okolo 70K..ked myslíš zo strechou, tak okolo 105K.
Samozrejme, odvtedy sú ceny hore, ale neverím, že dvojnásobné.

Ja som staval po svetovej kríze 2008/2009 a to u nás ani nebola kríza, len realitný trh zamrzol. Celé čo si pametám s krízy u nás je, že automobilky nemali odbyt, tak sa zaviedlo šrotovné. Ale jedna vec bola pre mňa dobrá. Aj stavebné materiály nemali odbyt a tak sa dala vyjednať vo všetkom velká zľava. A majstri sa nevyhovárali, že majú veľa roboty: všetci bez reptania nastúpili a spravili, čo mali.
a myslis ze spx moze ist na 2500, ako mnohi predpovedaju?
Nemyslím si, že zídeme až tam. Tam sme padli v covid panike, ked bol ochromený celý svet. Takú paniku nepredpokladám, to by musela prísť veľká vojna, jadrový útok, alebo dalšia pandémia...proste potrebuje to niečo, čo sa deje raz za 100 rokov.
Ale na burze nie je nič vylúčené. Európa môže padnúť o 50%...preto hrajem DAX na pokles, ale tu sa deje práve to, čo sme nemali veľmi dlho: vojna a extrémne ceny energií. Ale aj tak to v nejakom štádiu zachránia centrálne banky, že proste napumpujú peniaze, teda kyslík na záchranu minimálne tých, čo sú ,,too big too fail,,...teda nemôžu ich nechať skrachovať. To sa deje už v energetike, len ešte im nedošlo, že kyslík potrebujú aj ostatní ( ako v covide ). Ak začnú krachovať, môže byť pozde (stúpne nezamestnanosť, zmrzne spotreba, všetko sa zastaví..)

Keď pozerám do grafu, tak ďalší support vidím na 3500, potom zhruba 3250 a 3000 by ma tiež neprekvapilo.
2500 je už bod, kde môžeme zájsť v panike, ale tam môžeme rátať na betón, že začne intervenovať FED.
A nebude už hľadieť na infláciu, ale nájde si dôvod - na to si stavím.

P.S. Pri tom dome som si spomenul, že na všetky papierovačky a vybavovačky mi známy poradil jednu pani a tá mi všetko vybavila. Na konci mi dala do ruky hrubý fascikel, kde boli všetky tie povolenia, projekt, kolaudácia, proste všetko. Toto sa oplatí outsourcovať, lebo tá byrokracia je na zbláznenie...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ale aj tak to v nejakom štádiu zachránia centrálne banky, že proste napumpujú peniaze, teda kyslík na záchranu minimálne tých, čo sú ,,too big too fail,,...teda nemôžu ich nechať skrachovať.

tažko sa pumpuje kyslik, ked mas inflaciu cez 10% a dav ta chce lyncovat za defraudaciu uspor a ty dalej inflacii pomahas.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Pi 30 09, 2022 9:25 pm
JUGGLER napísal: Pi 30 09, 2022 5:16 pm FED v kríze 2008/2009 postavil trhy na nohy cez znižovanie sadzieb a QE. To isté urobí aj teraz. Uvidíte efekt bungee jumping.
Čím viac pôjdu trhy dole, tým rýchlejšie potom vyskočia. Presne tak ako sme videli v 2020.
Presne toto sa podľa mňa nestane, situácia oproti 2020 je niekde úplne inde. Normálne by som sa s tebou stavil o fľašu dobrého červeného vína :)
No problem. Pokial flaša dobrého červeného nie je u teba flaša za 50 000 ako u Koženého, alebo Belforta ), tak Ok. :)
Ale ako definuješ o čo sa staviame?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: So 01 10, 2022 9:00 am tažko sa pumpuje kyslik, ked mas inflaciu cez 10% a dav ta chce lyncovat za defraudaciu uspor a ty dalej inflacii pomahas.
Myslíš že inflácia v USA vydrží? Komodity sú dole. Zásoby predajcov sa hromadia v skladoch. Len posledné dni ked čítaš čo som písal: Grafické karty -30%...tržby obchodníkom klesajú a ešte len budú klesať, ked sa zabrzdí spotreba. Tovar sa hromadí v skladoch. ..dostať zo skladu sa dá iba nižšími cenami..A dolár je silný. Všetko na svete si môžu američania teraz kúpiť o 15% lacnejšie.

EU je v opačnej situácii. Ked v Nemecku bol producer price index +45%...tak to chápem tak, že všetko nemci vyrábajú o 45% drahšie...samozrejme kvôli energiám. A inflácia je iba 10% v eurozóne? To sa prenesie do cien, ale nie pretože by chceli zvyšovať , ale musia lebo by skrachovali.. Aj skrachujú, lebo za príliš vysoké ceny ľudia prestanú kupovať ( kúpia len to, čo im treba na prežitie...) Ked EU prudko nezníži výdavky na energie, my ako výrobná hala Európy ideme do kytek.

P.S. všimol si si ako nás EU chcela odrbať? ..miesto 1,5 miliardy ...nejakých 115 milionov ako kompenzácia rozdielu medzi výrobnou a predajnou cenou elektriny. Dobre to na nás skúšajú...
https://www.webnoviny.sk/venergetike/ak ... sil-heger/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa miror »

Zrovna graficke karty nemaju nic s inflaciou ani inymi ekonomicikymi javmi, tam to ako niekolkokrat pred tym suvisi s ukoncenim tazby taziarov kryptomien. Od zaciatku 2021 mali vyrobcovia a obchodnici grafik raj, predavali sa za dvojnasobne ceny a bol ich totalny nedostatok. Teraz v dosledku drahsej elektriny a ukoncenia tazby hlavnej kryptomeny 15.9.22 je plno novych a zanovnych kariet na bazaroch a len hlupak by kupoval nove, resp. cena novych musi zacat zrkadlit tento fakt. Je to len navrat do normalu.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ne 02 10, 2022 12:11 am
Peter222 napísal: Pi 30 09, 2022 9:25 pm
JUGGLER napísal: Pi 30 09, 2022 5:16 pm FED v kríze 2008/2009 postavil trhy na nohy cez znižovanie sadzieb a QE. To isté urobí aj teraz. Uvidíte efekt bungee jumping.
Čím viac pôjdu trhy dole, tým rýchlejšie potom vyskočia. Presne tak ako sme videli v 2020.
Presne toto sa podľa mňa nestane, situácia oproti 2020 je niekde úplne inde. Normálne by som sa s tebou stavil o fľašu dobrého červeného vína :)
No problem. Pokial flaša dobrého červeného nie je u teba flaša za 50 000 ako u Koženého, alebo Belforta ), tak Ok. :)
Ale ako definuješ o čo sa staviame?
No vychádzal som z toho, že píšeš, že pokiaľ trhy klesnú ako v roku 2020 pri covide tak Fed začne intervenovať, i keď teraz pozerám, že si spomínal aj 2008. Ja som si to spojil s tým 2020, že Fed podľa teba začne dodávať likviditu ak by rovnaká situácia nastala teraz.
V 2020 trhy klesli od predpandemického high o 33,9% - zaokrúhlime na 34% (z 3386,15 na 2237,4). Bavíme sa o close cenách indexu SP 500 (nie futures).
Aktuálny stav: predvojnové high sme videli na začiatku roku na úrovni 4796,56. Pokles o 34% je úroveň 3165,73. Čiže pri tejto úrovni by mal Fed začať nové QE (dodávať likviditu na trh).

Nastať môžu 3 scenáre:

1. S&P sa na túto hodnotu nepozrie, resp. Fed nezačne QE pri vyššej hodnote S&P. Nevyhrá nikto.
2. S&P klesne na 3165 a Fed spustí QE (samozrejme, teoreticky ho môže spustiť aj skôr pri vyššej hodnote indexu). Vyhráš ty.
3. S&P klesne na 3165 a Fed nespustí QE. Vyhrám ja.

Neviem, či by to takto bolo u teba ok.

P.S. to víno napr. takéto niečo :) https://akevino.sk/vino-tajna-dunaj-2020 alebo napr. https://akevino.sk/vins-winery-dunaj-20 ... s-barrique
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nie je to OK. Mňa nezaujíma kam to klesne. Vravím len to, že sa netreba báť poklesu. Že na rozdiel od predikcií dlhoročného poklesu, alebo stagnácie ako tu niektorí strašia ja tipujem, že FED cez znižovanie sadzieb a QE trhy veľmi rýchlo vráti späť hore. . Čím viac pôjdu trhy dole, tým rýchlejšie potom vyskočia.

Kedy to bude? Fed prestane byť agresívny, ked sa inflácia zmierni. Peak môže byť v USA už toho roku a pokles inflácie v 2023. Nebudem sa diviť (podľa náznakov z earnings a news ) keby bol peak aj pokles inflácie už v 2022. FED však podľa všetkého bude ďalej zvyšovať, aby sa sadzby blížili k inflácii, pričom táto môže aj klesať.

Trhom však postačí PEAK, zmiernenie zvyšovania na 0,5% na zasadanie, alebo oslabenie trhu práce . To všetko môže odštartovať rally. A to dokonca aj do horších výsledkov firiem, ked ich akcie budú dosť vyklesané. Napríklad Micron mal slabý guide tržieb a akcie sa vydali hore, lebo už je tak vyklesaný, vypredaný a podhodnotený, že nemá kde klesať. Nie je vylúčené, že SP500 ešte padne, že tržby firiem budú klesať a ku globálnym poklesom sa pridá aj pokles tržieb v Amerike ( my to uvidíme v earnings, ktoré ukazujú kvartál dozadu, teda to čo už bolo...a guide =kvartál dopredu, teda to čo teraz prebieha ). Jednu vec však mám za 20 rokov odpozorovanú: trhy začnú rásť do najväčšieho strachu, do najväčšieho oslabenia ekonomiky...teda dopredu...lebo smart money už budú predikovať, že FED zmení rétoriku a začne sa hrať na záchrancu. Toto v 2008/2009 nikto nevedel a všetci čakali bankroty, defaulty a kolaps finančných trhov. Teraz sa to vie a hlavne to vie FED, ktorý si zo všetkými smart peniazmi a vyvolenými užije POKLES. Lebo na RAST majú zbrane, ktoré fungujú ( dostatočne množstvo peňazí v súvahe, znižovanie sadzieb a QE ). A to sme ešte nevideli fungovať zbraň najvyššieho kalibru, keď za natlačené peniaze začnú nákupy indexových ETFs ! Nákupy dlhopisových ETFs si už vyskúšali v covide...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Ok, veď ja sa nehádam, že to tak nemôže byť. Len na základe tohto sa naozaj nedá staviť bez konkrétnych čísiel a vyhodnotenia, je to len také všeobecné hodnotenie, každý vie, že niekedy trhy začnú rasť a že niekedy opäť Fed začne s novým QE. Bol to len taký žart s tou stávkou nech je trocha zábavy, si mal hneď povedať, že nie, lebo tento scenár, ktorý uvádzaš vyššie sa NIEKEDY (resp. pri dosiahnutí tých premenných čo si vymenoval) určite naplní :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

môžeme sa staviť, že nové high SP500 bude maximálne do konca 2024..teda do 2 rokov + štvrť roka . Ale to musíš prísť na stretko a vypijeme niekoľko takých fliaš. Pre mňa flaša dobrého červeného suchého vína je aktuálne made in Slovakia odzajtra: https://leaflets.kaufland.com/sk-SK/SK_ ... yer/page/1

Najradšej však pijem French, alebo Italia , napr. dodneška akcia LIDL: takéto mliečko pijem denne, len v lete mením za pivo
Prílohy
LIDL red wines.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Keby si povedal do konca 2023 tak to beriem, lebo dovtedy podľa mňa nové high nebude, ale do konca 2024 som už aj ja relatívne optimistický :)

...ja sa snažím podporovať slovenských vinárov, voči takýmto "masovkám" z Lidlu za 3 Eurá však nemajú šancu konkurovať :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Glogol »

Hmm. Vyse 30 perc za 2 a 1/4 roka....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Po 03 10, 2022 6:41 pm Keby si povedal do konca 2023 tak to beriem, lebo dovtedy podľa mňa nové high nebude, ale do konca 2024 som už aj ja relatívne optimistický :)

...ja sa snažím podporovať slovenských vinárov, voči takýmto "masovkám" z Lidlu za 3 Eurá však nemajú šancu konkurovať :D
Tip do konca 2024 je aj tak v rozpore s minulosťou, kedy trhy doháňali straty niekoľko rokov.

Keby šlo len o Ameriku, tak už sme na dne. Neviem aký vplyv však bude mať 450 miliónová Európa, ked v nej začnú bankroty, defaulty, extrémne zníženie spotreby... Do toho neviem, čo Putin vyparatí. Vyzerá to tak, že bude úplné odstrihnutie EU a UA od ruských zdrojov...V prídade tuhšej zimy, ukrajinci zažijú ,,leningrad,, a EU paniku na burzách...

P.S. Prelistuj ten leták Kauflandu. Sú tam dobré vína. Normálne je zbytočne preplácať, ale v takých akciách rád prejdem na slovenské ,,mliečko,,.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Dillen napísal: Ut 27 09, 2022 8:22 pm - Kam zainvestovat tych 40k? Mam jednoducho zvysit investiciu do ETF? Mam taky pocit, ze to by uz bola prilis velka koncentracia v jednom assete. Nie som trader, potrebujem to zainvestovat dlhodobo a prilis sa o to nestarat. Som ochotny zniest +- rovnaku mieru rizika, ako pri akciach, mozno o trosku vyssiu.
- S tymi 60 a 15k sa da robit nieco lepsie, ako ich mat na ucte Lisiak v PSS? Su to peniaze, o ktore nechcem prist.
Pozdravujem

Na škále rôznych pomerov rizík a výnosov sa medzi hotovosťou a S&P toho nachádza vcelku dosť. Rád by som priniesol pár myšlienok, ktoré nezazneli. Možno si tam nájdeš niečo pre seba.

Na úvod>

A) S investičným horizontom 1 roka nič nevymyslíš, to nechaj v Banke alebo Lišiakovi.
B) Pridaním do S&P 500 sice nič nepokazíš, ale ako správne tušís zvýšiš si koncentráciu, znížiš diverzifikáciu. Alternatívne akékoľvek ETF orientované na ACWI index (all countries world) napr. iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc). Ale aj v tom bude 60% ameriky takže od S&P ďaleko neutečieš

Preto trochu posuniem otázku inak. Nevieme či S&P hore alebo dole. Straší nás recesia. Otázka teda je, ako bezpečne prežiť najbližší rok - dva tak, aby sme neboli vystavený príliš veľkému riziku?
Nasledovné myšlienky som nedávno dával jednámu klientovi s väčšou sumou a horizontom 3 - 5 rokov s cieľom moc neprerobiť, keby zle bolo ale nechať si priestor na zárobok:

1) Dlhopis Tatrabanky. 3,2% pred zdanením splatnosť 4 roky.

2) Dlhopisové ETF orientované na Európsky High Yield. Môže priniesť okolo 5% výnosu (oslobodený od dane) avšak s trhovým rizikom najmä rizikom zmeny úrokových sadzieb. Používam v iných portfóliách a mám k tomu aj pomerne čerstvý článok, tak môžete kuknúť tu: https://www.pepp.sk/dlhopisy-a-dlhopiso ... portfolia/ Popisujem tam 3 rôzne scenáre a ich dopad na výnos.

3) Realitný fond HB Reavis 4 roky sú ideálne investičný horizont pre túto pomerne konzervatívnou investíciu. Očakávaný výnos okolo 7% po zdanení rozoberám pomerne podrobne v tejto recenzii: https://www.pepp.sk/realitny-fond-hb-re ... kusenosti/.

V nasledovných troch ETF si nechávame priestor na zárobok z držania akciového rizika. Jedná o Hodnotovo orientované ETF, takže berieme riziko z tej konzervatívnejšej strany akciového spektra.

4) SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted UCITS ETF USD
Čistá amerika, menšie firmy. Potenciál rastu a zároveň "value", Hodnotovo orientované ETF.

5) Amundi Index Global Infrastructure UCITS ETF
Infraštruktúra, globálne. Kanadské železnice či Deutsche Post sú príkladom konzervatívnych firiem v tomto ETF orientovanom na infraštruktúru globálne.

6) Lyxor MSCI World Health Care TR UCITS ETF (EUR) Acc
Zdravotníctvo je defenzívny sektor, poskytuje stabilné zárobky a má nízku koreláciu s celkovým akciovým trhom. Zdravotná starostlivosť ako taká má tendenciu dosahovať lepšie výsledky, keď je všeobecný trh slabý alebo nestály.

7) Na záver by som hľadal rozumný investičný certifikát
https://www.rcb.at/sk/pdf/certificate/? ... 0000A282M1
Splatnosť 04.06.2024
VÝNOS P.A. 10,32 % za predpokladu, že európske akcie neklesnú o viac ako 38%. Ak klesnú, výnos/strata kopíruje mieru poklesu.

Celá idea :idea: je v tom, že portfólio čo prinesie okolo 5-7% výnosu sa dá zostaviť aj inak ako z kombinácie cashu a S&P a mäže byť menej volatilné.

A keď sa o dva tri roky vyjasní, vždy sa dá predať a vrátiť all-in do S&P

Tak nechávam na zamyslenie...
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Glogol »

PEPP.SK napísal: So 08 10, 2022 5:09 pm
7) Na záver by som hľadal rozumný investičný certifikát
https://www.rcb.at/sk/pdf/certificate/? ... 0000A282M1
Splatnosť 04.06.2024
VÝNOS P.A. 10,32 % za predpokladu, že európske akcie neklesnú o viac ako 38%. Ak klesnú, výnos/strata kopíruje mieru poklesu.
Ak klesne podklad o 40% ( len hypoteticcky ) tak strata je 2% (40-38 ) alebo je strata cela 40% ?
Daju sa tie certifikaty kupit na Xetre ? alebo len nejako cez TB ? Aj ich vidim len sa velmi neobchoduju.
https://www.boerse-frankfurt.de/derivat ... sel-div-30
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Certifikáty sú zalistované Frankfurt / Stuttgart / Viedeň a áno dajú sa kúpiť na sekundári.

https://www.onvista.de/derivate/Bonus-Z ... 0000A282M1

V prípade, že počas trvania certifikátu dôjde k dosiahnutiu (dolnej) bariéry,
je certifikát v deň splatnosti splatený v závislosti od reálnej výkonnosti podkladového aktíva.

Inak povedané, od poklesu podkladového aktíva na úroveň bariéry sa to správa ako keby si držal samotné podkladové aktívum. Sorry ak je to zložité. Ono ... je to zložité! :?
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa Glogol »

PEPP.SK napísal: Po 10 10, 2022 1:31 pm Sorry ak je to zložité. Ono ... je to zložité! :?
my jednoduchsi ludia by sme napisali - Ano. Ak k dnu splatnosti bude index klesnuty o 40 percent ( resp co i len o stotinku percenta viac ako je ta bariera) drzitel certifikatu ma stratu 40 percent z investicie a este aj poplatky za drzanie certifikátu v banke.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa andre »

Pri certifikatoch netreba zabudat na riziko protistrany. Cize ak je vydavatelom nejaka firma/banka.. a ta krachne nedostanes nic, resp. len podiel na likvidacnom zostatku co moze trvat roky a moze byt "smiesne" % z investovanej sumy.

Inak aj na slovensku sa vydavaju taketo certfikaty napr. https://across.sk/investicne-certifikat ... ou-vkladu/
Uz mi kvoli tomu 3x volal typek z Acrossu, ze ci ho nechcem kupit. Asi sa im to nepredava, ved kto by to chcel..
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

andre napísal: Po 10 10, 2022 8:16 pm Pri certifikatoch netreba zabudat na riziko protistrany. Cize ak je vydavatelom nejaka firma/banka.. a ta krachne nedostanes nic...
Presne Tak. Andre dobre píše.
Práve preto sa treba držať renomovaných emitentov certifikátov. HSBC, Citi, UBS, BNP Paribas, RCB, DZ Bank ...
Nekúpil by som certifikát emitovaný malým lokálnym océpéčkom.
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam odlozit cca 100k€?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Btw Lehman brothers nebol renomovany emitent ? :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"