ETF - FINANCOPEDIA

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 14206
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 448 times
Been thanked: 717 times

ETF - FINANCOPEDIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jirko Ščobák (Zlatý dukát ) v podcaste pre denníkN:
Filip Schlosser, je mladý kluk, který před rokem a půl založil na Instagramu Financopedii – dnes největší slovenský instagramový účet o finanční gramotnosti.
FINANCOPEDIA píše sama o sebe:

Financopedia vznikla ako neziskový projekt finančnej gramotnosti, ktorý sa denne, viac ako 18 mesiacov, zameriaval na vzdelávanie mladých ľudí vo financiách. S pribúdajúcim záujmom a úspechom sme si čoraz viac začali uvedomovať, že ľudia potrebujú okrem cenných informácii aj reálnu pomoc v praxi od niekoho, kto je dôveryhodný.
A tak sa Financopedia začala venovať finančnému sprostredkovaniu.
Financopedia je sprostredkovateľ, ktorý poskytuje finančné služby a zároveň vzdeláva ľudí o finančnej gramotnosti po celom Slovensku. Našimi aktivitami na sociálnych sieťach sa snažíme odlíšiť od ostatných a okrem kvalitnej a transparentnej služby finančného sprostredkovateľa, vzdelávame čo najviac ľudí po celom Slovensku, ako sa len dá a pomáhame tak zvyšovať finančnú gramotnosť.
Investujte s Financopediou
Investovanie je ten najjednoduchší spôsob, ako si vybudovať majetok. Nie je to nič zložité ani na to nepotrebujete vyštudovať tri vysoké školy. Stačí si len zvoliť správnu stratégiu, s ktorou Vám radi pomôžeme. Potom už len musíte dopriať Vašim úsporám dostatočný čas, aby sa prejavilo zložené úročenie a úspech sa určite dostaví.
_______________________________________


Ja som nikdy nepočul o ,,najväčšom instagramovom účte o finančnej gramotnosti,, , ale zaujal ma príspevok nášho člena:
aviceN napísal: So 17 09, 2022 12:46 pm Na zaklade instagramoveho prispevku relativne retailom znameho financneho sprostredkovatela Financopedia, uctuje si pri sprostredkovani v EIC okrem vstupneho poplatku aj management fee v hodnote 0.5% p.a.
Navonok prinasa prispevky o poplatkoch, na druhu stranu nema problem ten poplatok účtovat ...

Vodu kážu, víno pijú?

V posledných rokoch zisťujeme, že tí čo sa prezentujú ako najväčší odborníci na investovanie a správne radia ľuďom pasívne investovanie cez ETFs, nemajú problém ponúkať manažované účty s nevýhodnými poplatkami.

Príklady:

Partners Investments prináša investovanie cez ETFs oveľa drahšie ako aktívna správa v podielových fondoch.
Majú svoje vlákno aj u nás, ale po ruke mám novšiu analýzu Finaxu z roku 2022, kde im vyšlo úžerníckych 2,9% p.a za 2021:
https://www.finax.eu/sk/blog/poplatok-z ... -o-peniaze

Roman Závodský- údajne zakladá manažované účty s 1% vstupom, ale k tomu 1% p.a. poplatok za správu.
Možno to nevyzerá veľa, ale je to viac ako investovanie do ETFs cez podielový fond TAM – Globálny akciový fond (EUR), kde berú 0,95% p.a . Pracuje ako agent pre sprostredkovateľskú firmu Swiss Life Select.

Martin Babocký – populárny you tuber, ktorý točí videá o investovaní cez ETFs a ktorý na svojej stránke ponúka profesionálnu správu a investičné poradenstvo za 80€ na hodinu je v skutočnosti tiež len podriadený agent pre Swiss Life Select.

Tu je výpoveď klienta, ktorý od neho odišiel:
JanH napísal: St 02 03, 2022 8:19 pm Pri mojom investicnom plane uspora oproti Babockemu zo Swiss-Life neuveritelnych 117.000 EURO pri horizonte 25 rokov v jeho modelovej situacii pri 0.85% p.a manazerskom ucte. Pri tom mi Babocky tvrdil, ze prave on mi setri 40% poplatkov. :lol:

PEPP.sk - ponúka dôchodkové sporenie cez manažované účty, kde si účtuje 10% podiel na výnose. Vypočítali sme, že pri vyrovnanom výnose sa to matematicky môže porovnávať s poplatkom za správu 0,85% p.a.

Všetci títo sprostredkovatelia tvrdia, že odmena, ktorú si nárokujú je spravodlivá a zodpovedá ich kvalifikácii.
Čo k tomu dodať? To isté vravia banky, podielové fondy, hedžové fondy, fondy alternatívneho investovania...
Aj poisťovne, ktoré predávajú drahé Investičné životné poistenie. Také nevýhodné, že po 10 rokoch môžete byť šťastní, ked ste na nule (=žiadny výnos, všetko išlo na poistenie a poplatky).

V čom je teda problém?

Odpoveď je jednoduchá: každý chce zarobiť.

Klient investuje cez EIC, čo je obchodník s cennými papiermi, ktorý má naozaj nízke ceny: na cieľovom účte iba 0,2% za nákup/predaj. Pri manažovanom účte agent pridáva manažérsky poplatok (spravidla 0,5 až 1% p.a) a k tomu EIC 0,06% až 0,12% p.a. za správu účtu( závisí to od AUM daného partnera ...Finportal má napr. 0,5% + dph = 0,6% p.a..)

Agent je však iba sprostredkovateľ, ktorý klientovi zakladá účet u EIC. Raz ročne je povinný klienta kontaktovať, či je všetko v poriadku. Samozrejme, tomu všetkému môže predchádzať vysoko profesionálne poradenstvo a konzultácia, ale samotné založenie účtu trvá 1 až 2 hodiny.

Ak nepotrebujete poradenstvo od ,,investičného guru,, (ktorý vám aj tak neporadí nič lepšie), tak po založení účtu už prakticky nepotrebujete žiadne manažovanie !

Nevidel som žiadnu manažovanú stratégiu/portfólio ETFs, ktoré by bolo výnosovo lepšie ako jediné indexové ETF USA (500 akcií), alebo ETF SVET (2600 akcií ), alebo ETF na Nasdaq100 (100 najväčších amerických techno firiem pre tých, čo idú po najvyššom dlhodobom výnose, hoci pri väčšom riziku).

Výhoda investovania cez ETF je v tom, že ide o nízkonákladové pasívne investovanie.

Nízke náklady znamenajú presne to o čom vzdeláva financopedia. Citujem:
,,musíte dopriať Vašim úsporám dostatočný čas, aby sa prejavilo zložené úročenie,,

To ZLOŽENÉ ÚROČENIE, ktoré Einstein nazval ôsmy div sveta spočíva práve v tom, že poplatky, ktoré ušetríte exponenciálne zvyšujú výnos. Efekt zloženého úročenia nevidno v krátkodobom horizonte. Začína sa prejavovať v strednodobom horizonte.
Pri dlhodobom horizonte je efekt obrovský:

.
Zložené úročenie (2).JPG
.
.

Pasívne investovanie znamená, že nepotrebujete platiť za aktívnu správu.
Nepotrebujete platiť manažéra, ani žiadny manažérsky poplatok.

Načo platiť celý život za manažovanie, ked rozhodnutie urobíte raz na začiatku a potom už nič nepotrebujete?


Porovnal som 20 rôznych variant investovania do indexových ETFs (100% akcie ).

FINANCOPEDIA sa umiestnila v dolnej polovici, na 11 mieste. Až za ponukou SLSP, kde môže každý investovať sám cez banku.

Efekt poplatkov pri investovaní cez Financopediu je -19,2%.

To znamená, potenciálny výnos menší až o jednu pätinu.
Ponuka naších kolegov AviceN a Jari skončila ako druhá najlepšia, pričom efekt poplatkov je len -2,6%.

Na druhej strane, ponuka Financopedie je pravdepodobne lepšia ako ponuka ,,priemerného agenta,,, kde efekt poplatkov znižuje výnos až o -32%.

Je veľmi smutné, že ponuka priemerného agenta má horší efekt poplatkov ako podielový TAM akciový ETF fond pred zdanením: -24,6% (po zdanení až -38,9%).

Komplexné porovnanie nájdete TU

Takto vyzerá najvýhodnejšie plne pasívne investovanie cez EIC:
.
EIC 1%.png
.
A takto cez Financopediu:
.
Financopedia 2% + 0,5% p.a..png
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"