Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ja mám iný problém Jugger, príklad čo si tu ukázal je mi ukradnutý. Ale dávaš ako anonymný nick do popredia 2 ďalšie anonymné nicky a v spojitosti s investovaním. A lákaš ľudí na nižšie poplatky? Kto to je AviceN a Jari pre ľudí? Bez urážky chlapi, len si vyjasníme nejaké veci, čo treba. Pre mňa sú to sprostredkovatelia ako iní, navyše anonymní, čím by som im dal -100 bodov hneď a ešte na takomto fóre!!!
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - sprostredkovanie

Príspevok od používateľa aviceN »

Tu asi musim z casti suhlasit s Tomasom, v dobe ked som prisiel na forum som si precital pravidla fora a nasledne som sem dal verejnu ponuku EIC pod ruskom tajomstva "nickom", ovela nizsiu ako 99% trhu, ktory robi manazovane poplatky... Neporusovalo to ziadne pravidlo, bolo na kazdom ci sa mi ozve alebo nie. Urobil som to jednoduchym sposobom, bez nejakej potreby vyraznejsieho "pisania" o sebe, tak, ako to tu "predal" pan Chmela, mohol som, ale nechcel som, aby to nebolo prilis nasilne. Samozrejme, kto sa chcel o mne nieco dozvediet, riesili sme to v sukromi.

Tu suhlasim ze u pana Chmelu sa to dostalo az do propagacie, ci uz tym, ze dostal vlastnu temu alebo vyslovene prisiel s "kozou na trh" a odhalil seba ako sprostredkovatela.

Kazdy, kto sa rozhodol so mnou spolupracovat ma plnu moznost tu nechat referenciu, stazovat sa, cokolvek, vo financiach je to ako u elektrikarov, mate len jeden "pokus". Samozrejme podla pravidiel forum nezodpoveda za ziadne "skody", ktore mozu vzniknut odporucanim, tak ako som odporucany ja alebo Jari, v samotnom prispevku EIC JUGGLER-om.

Treba si naozaj uvedomit, ze EIC je u nas na trhu jedna z najlacnejsich moznosti investovania, ak niekto nechce ist cez brokera, no je mozne ju sprostredkovat len cez sprostredkovatela. Preto kazdy clovek, ktory sa vyhne "na vonok skusenemu" sprostredkovatelovi, ktory zneuziva klientovu nevedomost a pcha tam rozne poplatky a vyuzije ci uz moju alebo Jari-ho ponuku, bude na tom lepsie.

Mohol by som to robit zadarmo? Ano mohol, ale je to moja praca a ani vy urcite nechodite do roboty a neberiete plat len tak za nic.

Preto su poplatky transparentne komunikovane a je na ludoch, ci sa dopatraju k tymto informaciam. Asi nikto na trhu nekomunikuje tuto "pravdu" na vonok a toto je snad asi jedine miesto kde sa zgrupuje "pravda" o nasom trhu sprostredkovatelov.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - sprostredkovanie

Príspevok od používateľa miror »

Porovnavat poplatky a dozvediet sa rebricek (efektivitu) investovania cez toho ktoreho sprostredkovatela je celkom dobra vec a patri to k uvedomeniu si pri zaciatkoch investovania, co je z hladiska poplatkov a vynosov dolezite. Preco to odstranovat ? Skor si mal zakrocovat na tu hnusnu prorusku propagandu, tam sa hladala sloboda slova a iny pohlad a neviem co a toto, co sa tyka investovania, je skodlive ?
Aj mne na zaciatku tieto jugglerove vypocty otvorili oci, aby som sa sprostredkovatelom vyhol. Povazujem to skor za antireklamu a odvahu sprostredkovatela sa sem dat verejne “prepocitat”, takze dovod na vymazavanie pre usly zisk zo “zadarmo reklamy” je diskutabilny.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - sprostredkovanie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@AviceN, miror: Ja som tu nikdy nemal problém s tým, že tu niekto na fóre chodí prezentovať svoj job, dokonca ani s tým, keď je to propagácia hneď na prvý pohľad a Jugglerove príspevky si vždy rád prečítam aj preto, lebo v nich je analýza, skúsenosť a stojí za tým kopa roboty.

V poslednej dobe sa mi ale znepáčila hlavne jedna vec, lebo v nej vidím riziko. A to je tá, že sa do pozície benchmarku všetkých sprostredkovateľov a všetkých ponúk dostali 2 anonymné nicky. Ja proti Vám chlapi vôbec nič nemám, ale nepáči sa mi tento precedens, že anonymný nick tvorí najlepšiu variantu, ktorú ešte vyzdvihne svojim menom najstarší a najviac čítaný člen tohto fóra. Propagácia takejto ponuky sa týmto spôsobom stáva prirodzene akoby najideálnejšou a najlepšou ponukou celého fóra a ostatné je "zlé". A čím viac sa to spomína, tým viac sa to stáva akási "jasná vec". Ale pýtam sa čím to je? Tou anonymitou? Ponukou? Transparentnosťou? Nie iba návrhom ceny.

Nechcem, aby sa tu z tohto stal niekedy problém. Riešil som tu už x bizarných vecí, pre zaujímavosť aj s políciou a vyšetrovateľmi (práve kvôli sprostredkovateľom) a naposledy aj 10 rokov starý príspevok (AŽ 10 rokov starý!) od anonymného nicku, kvôli ktorému žiadala jedna zahraničná trading spoločnosť nášho hosting providera o zrušenie celej domény ;)

Porovnávajme a porovnávajme. To je v poriadku a som maximálne za to. Ale keď už, porovnávajme kompletne všetky dôležité premenné, aby jedna strana nebola len o jednom ale druhá strana o všetkom vrátane čísla topánok. Minimálne by ste sa vy dvaja s Jarim mali nejak "zoficiálniť". Nepoznám Vašu ponuku, neviem kto ste, ale hneď si s Vašim nickom ako užívateľ vybavím EIC a najlepšiu cenu na svete :pivko:
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - sprostredkovanie

Príspevok od používateľa aviceN »

Myslim si ze tu nejde o benchmark, ktory udavame my, ale benchmark bezneho sprostredkovatela, ktory je clovek, ktory si berie management fee a ma z toho pasivny prijem az do smrti na ukor klientov (ktory bud o tom nevedia alebo im to je jedno a neprotestuju, vsak sa im o to "stara", tak nech si vezme, lebo to tak jednoducho je, nikto im nevysvetlil ake maju tie feecka dopad), kde to kludne nasledne prejde na nejakeho potomka ak ho vychova tym istym smerom.

Ja osobne som sa rozhodol ist proti tomuto smeru obohacovania sa na ukor. Nemozem povedat ze by tento business model bez management fee nemohol byt fungujuci dlhodobo, no nech mi niekto vysvetli co realne sprostredkovatel tolko namanaguje pri pasivnom investovani do 1-2 ETF na horizone 30 rokov...

Pokial budem vyzvany, nemam problem sa "zoficialnit", len neviem akou formou by to bolo prijatelne, ale som samozrejme otvoreny ak to ma pomoct a komunitu ukludnit ze to tu myslim vazne. Doposial nikto neriesil moj anonymny nick, s kazdym s kym som nadviazal spolupracu sme nasledne presli na mailovu komunikaciu, dotycna osoba mala moznost sa pytat, overovat si fakty, co som, odkial som, kde som, ci mam skusky v NBS, ci zmluvy sedia spolu s tym co som tu prezentoval, to vsetko su fakty cierne na bielom, ktore si mohol kazdy jeden skontrolovat a rozhodnut sa ci sluzbu chce alebo nie. Nikto sa !zatial! nestazoval, ze sa skryvam pod nickom, lebo sme sa hned nasledne zoznamili.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - sprostredkovanie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Avice, neviem, či si ma správne pochopil s tým benchmarkom a anonymním nickom. Skúsim teda príklad. Keď by sa len čisto hypoteticky stal nejaký problém u Teba, kde si myslíš, že sa ten problém až dostane? Až k prevádzkovateľovi tohto fóra, tak ako to bolo vždy doteraz. A toto tu nechcem.

Ak vyzdvihujem nejakú "značku", problém tej značky je následne recipročne aj môj problém. Vás Juggler používa ako benchmark. Ja v tom vidím ale riziká až na 3 možné strany.

Jeden príklad je aj v takýchto formuláciách:
JUGGLER napísal: So 15 10, 2022 11:56 pm
Takto vyzerá najvýhodnejšie plne pasívne investovanie cez EIC (ponuka AviceN a Jari ):
Jedného sprostredkovateľa zanalyzujem až po čísla topánok, druhého označím za najvýhodnejšieho, aj keď len na základe jediného známeho parametra, pričom nič iné o ňom neviem. No byť sprostredkovateľom, poviem, že je to neférové alebo, že Juggler má z toho tiež nejaké to %. :mrgreen:

Ja viem, čo tým všetkým Juggler vysvetľuje ľuďom, ja chápem jeho posolstvo. Ak už ale definujem niečo za benchmark, mali by mať o tom ľudia všetky možné informácie.

PS: Ja nikoho vyzývať Avice nechcem a nejdem. Ja sa len chcem vyhnúť rizikám. Ak by ste s Jarim súhlasili, spravil by som s Vami rovno rozhovor, myslím žeby to celej veci pomohlo a bude to nakoniec aj veľmi zaujímavé čítanie. :) Súhlasili by ste?

PS2: A ešte jednu vec spravím, aby som mal srdce na mieste. Samostatne a na základe vlastnej metodiky (samozrejme zverejním), prejdem celý ten zoznam, čo už spravil Juggler. Podobným štýlom ako tento článok https://ako-investovat.sk/clanok/1511/v ... ilezitost/ Spravím teda mystery shopping u všetkých týchto sprostredkovateľov.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa aviceN »

Za mna s tym nemam problem :beer:
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ok, super, potom dotiahneme detaily cez súkromnú správu. :) Snáď ani Jari nebude proti.

V podstate to budete mať ako reklamu, len potrebujem, aby odznelo zopár vecí :beer:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Čakal som, že sa niekto ďalší ozve a neozval sa. Tak napíšem ešte raz k celej veci ja.

Prvá vec (anonymita): Vychádzam z toho, že čo je neznáme, je potenciálne riziko. Pokiaľ má niekto link na svoj web, kde sa dá osoba jasne identifikovať je to dôveryhodnejšie, serióznejšie a profesionálnejšie. A keď nie, tak by som v takom prípade očakával, že ten človek bude aspoň vystupovať pod vlastným menom, a ešte zrovna na takomto fóre, ktoré sa prioritne venuje investovaniu. Ako si mám vysvetliť predaj pod nič nevraviacim „nickom“?. Prečo niekto schováva svoje meno? To je ale môj konzervatívny pohľad a zrejme to tak vnímam len ja. Alebo?

Druhá vec (masové favorizovanie):
Iba na základe čísla o cene, sme ako fórum cez Jugglera automaticky doslova favorizovali 2 ľudí, ktorých (nehnevajte sa na mňa) ja osobne napr. vôbec nepoznám a knockoutovali ostatných. A začína sa to tu už používať ako bežný štandard na porovnanie/vyhodnotenie nejakej ďalšej sprostredkovateľskej ponuky. Nie je to náhodou málo, resp. nezodpovedné? Netreba nám vedieť už nič viac? To nie je nič osobné, ale keď už, vraví sa dôveruj ale preveruj. Tým pozor nevravím, že niekde nejaký problém je. Ale ak chcem niečo takto masovo a komunitne preferovať/„odporúčať“, mal by som to asi najskôr oveľa dôslednejšie spoznať. Ja osobne mám pri takomto niečom „veľkom“ rešpekt.

Tretia vec (za dobroru na žobrotu): Sprostredkovatelia tu chodia, aby sa propagovali. Niektorí úplne na drzovku, bez pýtania. (nevravím, že toto je tento príbeh). Ok, žiaden problém. Potom tu hľadajú klientelu a inkasujú ľudí. Ok, žiaden problém. Fórum, ktorého prevádzku niekto platí, nemá z tejto ich reklamy a ich súkromného businessu ani cent. Ok, žiaden problém. Ale čo keď tu vytvoria nejaký problém/prúser? Kto to bude ako jediný riešiť? No samozrejme prevádzkovateľ a iba na svoje časové a finančné náklady. Ako vždy doteraz. Veď kto umožnil a vytvoril priestor na to, aby sa takáto masová favorizácia bez akéhokoľvek bližšieho poznania a skúmania, prezentovala na verejnom fóre?

Záver: Reputačné riziko a ďalšie riziká tohto fóra a webu sú v rukách tých, ktorí sú v popredí, nie v úzadí. A v tomto prípade ide o stávku na 2 anonymné nicky. Nemám žiadnu záruku, že to je napriek veľmi priaznivej a najvýhodnejšej ponúknutej cene úplne bezpečný deal bez rizika. Chcem teda kvôli bezproblémovej prevádzke tohto verejného fóra zameraného na investície osobne spoznať, čo je náš retailový benchmark. Nič viac. V prospech všetkých, čo náš web a fórum čítajú, samozrejme, ak teda ide o skutočnú finančnú osvetu. Good luck!
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Ne 16 10, 2022 12:36 am Ja mám iný problém Jugger, príklad čo si tu ukázal je mi ukradnutý. Ale dávaš ako anonymný nick do popredia 2 ďalšie anonymné nicky a v spojitosti s investovaním. A lákaš ľudí na nižšie poplatky? Kto to je AviceN a Jari pre ľudí? Bez urážky chlapi, len si vyjasníme nejaké veci, čo treba. Pre mňa sú to sprostredkovatelia ako iní, navyše anonymní, čím by som im dal -100 bodov hneď a ešte na takomto fóre!!!
Tomáš. 14 rokov tu prispievam, pretože základ toho, čo riešime je AKO INVESTOVAŤ.
Áno,, lákam ľudí na nižšie poplatky,,. :roll: Na rozdiel od iných, ktorí doja ľudí cez vyššie poplatky.

Nepoznám osobne AviceN, ani Jariho . Prečítaj si vlákno o EIC a zistíš, že keď som lúštil poplatky EIC a to množstvo ETF, čo ponúkajú, došiel som k záveru, že je to výborná voľba pre pasívne sporo-investovanie.

Pri cieľovom účte č 2 si EIC neúčtuje žiadny poplatok za správu (custody fee). To je tak unikátne, že sporenie cez EIC som zvolil aj pre moju rodinu. Účet v EIC sa dá založiť iba cez sprostredkovateľov. Nákladovosť závisí iba od vstupného poplatku. Ja som mojej rodine vyjednal 3% vstupný poplatok. Môj agent tvrdil, že nižší mi nemôže dať. Pochopil som, že je to kvôli MLM systému. Dnes by som išiel cez Avicen, alebo Jariho. Nevidím problém v tom, že sú tu pod nickmi, veď účet v EIC musím založiť s konkrétnym človekom.

Tu na našom portáli som v roku 2020 vyzval všetkých ľudí dobrej vôle, aby ponúkli čo najnižšie poplatky.
Nie mne, ani mojej rodine, lebo oni už majú 3%, ale pre všetkých, čo navštevujú toto fórum.
Aj som ľudí vyzval, že dám dokopy info ako sa môžu stať sprostredkovateľom, aby mohli ponúknuť čo najnižší poplatok:
JUGGLER napísal: St 02 12, 2020 6:24 pm Ak máte niekto kuráž stať sa novým agentom a členom EIC, som ochotný do detailov zistiť ako sa s najnižšími nákladmi dá prejsť vzdelávaním a skúškami. Potom by ste tu dali ponuku. Ide o to, aby ten vstupný poplatok bol čo najnižší...
3% je limit :like:
2% tlieskam :potlesk:
1% doživotne propagujem a radím známym. :uctievanie:
Čítaj ďalej vo vlákne o EIC a zistíš, že sa ozval Jari:
Jari napísal: St 02 12, 2020 6:35 pm Ja by som do toho siel, mozes mi to zistit.
Zistil som a napísal o tom príspevky. Aj o SFA, aj o tom ako sa stať sprostredkovateľom.
Výsledok bol, že nám dvaja ľudia, ktorých ja fakt osobne nepoznám dali ponuky o akých som ani nesníval.

Nie vstup 3%. Nie vstup 2%. Rovno najnižších 1%.

AviceN je zrejme sprostredkovateľ, ktorý funguje dlhšie. Jari šiel do výzvy, spravil si skúšky, získal licenciu a stal sa agentom. Jari napísal, že šiel do toho, lebo pochopil aké dôležité sú poplatky a sám hľadal niekoho, kto by mu dal takú ponuku.
Odkedy máme na stránke takú ponuku, ozvalo sa mi niekoľko ľudí, že ďakujú a že sú spokojní.

Niektorí to napísali verejne ako JanH :
JanH napísal: St 02 03, 2022 8:19 pm Pri mojom investicnom plane uspora oproti Babockemu zo Swiss-Life neuveritelnych 117.000 EURO pri horizonte 25 rokov v jeho modelovej situacii pri 0.85% p.a manazerskom ucte. Pri tom mi Babocky tvrdil, ze prave on mi setri 40% poplatkov. :lol:

Po zlých skúsenostiach s inými agentmi a nedostatku informácii o efekte poplatkov resp. doslova zavádzajúcich vyhláseniach, čo je “výhodné” som v rámci voľného času naprogramoval kalkulačku s poplatkami a na web www.pasivneinvestovanie.sk a hodil zopár začiatočných informácii spolu s častou “invenčný kompas”, ktorá sa venuje čisto efektu poplatkov na investíciu. Veď nie každý chce investovaním aj denne žiť, to ale neznamená, že si má z neho nejaký agent robiť dojnú kravu pre jeho osobný pasívny príjem. Moje EIC účty spravuje AviceN, veľmi šikovný a férový agent. Asi jediný človek z tejto branže ktorého odporúčam aj známym.
Moja reakcia na toto:
JUGGLER napísal: So 15 10, 2022 11:56 pm Takto vyzerá najvýhodnejšie plne pasívne investovanie cez EIC (ponuka AviceN a Jari ):
Ja neriešim, či tu niekto chce vystupovať po nickom, ale sa prezentuje menom ako tu prišli Roman Závodský, Pavol Chmela, či Pepp. To je ich vec. Ja rieším ich ponuky. Rieším POPLATKY a robím analýzu ako to ovplyvní potenciálne výnosy. To je všetko.

Keď v roku 2018 prišiel na trh Finax, bolo to v prospech širokej verejnosti. Tým, že svoju ponuku porovnávali z podielovými fondami, vyvolali doslova revolúciu. Pomohli verejnosti pochopiť, že význam sporo-investovania cez indexové ETFs stojí na poplatkoch a oslobodení od daní.

Vysvetlili ľuďom, že im stačí pasívne kopírovať indexy a dlhodobý výnos bude väčší ako pri drahej aktívnej správe.
Výsledkom tejto revolúcie bolo, že pasívne investovanie cez ETFs sa stalo tak populárne, že aj samotné podielové fondy začali znižovať poplatky. Dnes mnohé z nich majú nižšie poplatky ako Finax ( napr. TB 0,95% p.a., Amundi Index 0,35% p.a ), alebo aspoň porovnateľné (SLSP 1,25%, VUB 1,43%)
Dokonca niektoré indexové podielové fondy išli na burzu a sú oslobodené od daní ako ETF ( Amundi ).

Som presvedčený, že to, čo sa deje v sprostredkovateľskom biznise je pre verejnosť stále nevýhodné.
Mnohí už neponúkajú nevýhodné IŽP (Investičné životné poistenie ), prešli na ponuku investovania cez ETFs, čo je veľmi správne. Nesprávne je to, že v snahe inkasovať poplatky, odsunuli nabok pasívne investovanie a zakladajú ľuďom manažované účty.
Tým suplujú aktívnu správu, cez poplatky znižujú dlhodobý výnos a vymýšlajú kadejaké bizardné portfólia.

Je to prechod z dažďa pod odkvap. Výnos ide dole kvôli poplatkom, aj kvôli nekvalifikovanému mixu ETFs.
Veď sprostredkovateľ je iba agent - pešiak. Jeden z tisícov. Ani jeden z nich nemá licenciu odbornosti ako investičný poradca.
Z tých portfólii sa mi nielen pretáčajú oči, ale pokladám ich za účelové, len aby vznikol dojem ,,manažovania,, a mohli sa účtovať poplatky. Veď zmysel investovania do ETF je v tom, že ked chcem akcie z celého sveta, tak mi stačí jediné ETF iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc). To je fond, ktorý už manažuje portfólio akcií 1513 najlepších firiem z celého sveta. Tak čo mi treba ešte manažovať? Ak chcem k tomu niečo extra, nenechám to na fantasmagóriu agenta, ale poviem čo chcem. Tým celé manažovanie a ,,kvalifikované poradenstvo,, končí aj s celoživotným vyciciavaním účtu cez nezmyselné poplatky.
tomáš virdzek napísal: Ne 16 10, 2022 2:19 pm
A ešte jednu vec spravím, aby som mal srdce na mieste. Samostatne a na základe vlastnej metodiky (samozrejme zverejním), prejdem celý ten zoznam, čo už spravil Juggler. Podobným štýlom ako tento článok https://ako-investovat.sk/clanok/1511/v ... ilezitost/ Spravím teda mystery shopping u všetkých týchto sprostredkovateľov.
Nemusíš robiť mystery shopping. Manažované stratégie + poplatky za správu + podiel na zisku sú zverejnené na stránke EIC: https://eic.eu/partneri/strategies

Takže ja som si nevycucal z prstu že Across berie za správu 0,4% p.a. +20% podiel na zisku, alebo Pepp.sk 10% podiel na zisku ( aj z obyčajného ETF USA ! ). Okrem toho vidíš, že niektorí dali ponuku u nás aj presné čísla.

Vstupné poplatky si agenti môžu účtovať aké chcú od 1 do 5%. To je vecou dohody a oni to robia podľa výšky investície, aj podľa toho či vstup zaplatíš jednorazovo, alebo postupne.
Vstupné poplatky, ktoré ja uvádzam, sú na základe konkrétnej ponuky, alebo na základe svedectva ľudí, ktorí sa podelili o info. Mne vôbec nejde o to aby som niekoho hanil, alebo diskvalifikoval. Veď každý sa svojou ponukou kvalifikuje sám.
A ľudia nech sa sami rozhodnú. My sme tu pre ľudí.

Ja to všetko beriem z pozície klienta, obyčajného sporo-investora, čo chce investovať a mať informácie.
Ja nikoho nenahováram, ani neposkytujem verejnosti služby. Akurát na základe analýzy robím porovnania a vyslovujem svoj názor.

Ak som napísal, že :
JUGGLER napísal: So 15 10, 2022 11:56 pm Takto vyzerá najvýhodnejšie plne pasívne investovanie cez EIC (ponuka AviceN a Jari ):
tak mám na mysli , že najvýhodnejšia je ponuka 1% vstup a to, že to ponúka AviceN, alebo Jari je sekundárna informácia. Najradšej by som bol, keby väčšina agentov ponúkla 1%, ale keďže to tak nie je, píšem konkrétne príklady.
A držím sa toho ( a budem sa držať), čo som sľúbil:
JUGGLER napísal: St 02 12, 2020 6:24 pm Ak máte niekto kuráž stať sa novým agentom a členom EIC, som ochotný do detailov zistiť ako sa s najnižšími nákladmi dá prejsť vzdelávaním a skúškami. Potom by ste tu dali ponuku. Ide o to, aby ten vstupný poplatok bol čo najnižší...
3% je limit :like:
2% tlieskam :potlesk:
1% doživotne propagujem a radím známym. :uctievanie:
Moja analýza a porovnanie sú robené v dobrej viere pomôcť ľuďom v rozhodnutí ako investovať.
Podobne ako Finax chcem porovnávať, vysvetľovať a prispieť k investičnej gramotnosti.
Všetko robím dobrovoľne a nezištne. Nemám žiadny finančný záujem propagovať AviceN, alebo Jariho.
Budem tlieskať každému, kto ponúkne podmienky ako oni.

Dám tu moje kompletné porovnanie. Keďže tu na stránke mám kade-tade rôzne porovnania v rôznych témach a príspevkoch a je naozaj ťažké to dohľadať, updejtovaný a prehľadný originál možno rýchlo nájsť na stránke smartinvestor.sk.

Stránka smartinvestor vznikla ako rezerva, keď tento portál upadal a hrozil mu zánik.
Dnes slúži ako nekomerčné úložište užitočných informácii. Charita investičnej gramotnosti.

Ak sa majitelia portálu ako-investovať raz rozhodnú, že sloboda slova a názoru je pre nich riziko, alebo že im to kazí biznis s reklamami a promo článkami, nebudem už hľadať iné útočisko, budem písať tam.

Tu je moje kompletné porovnanie: 21 možností investovania do ETFs


ÚVOD:
Na Slovensku môžete investovať do ETFs cez brokera, cez inštitúcie ako Finax, EIC, SLSP a cez sprostredkovateľské firmy, ktoré vykonávajú svoju činnosť cez podriadených finančných agentov. Tie najznámejšie sú OVB, Winners, Partners, Finportal, Swiss Life...

Napríklad pre OVB pracuje 3300 agentov, pre Finportal 1900, pre Partners 1500. Investičné služby v SR sprostredkuje okolo 8000 agentov.
V sprostredkovaní väčšinou funguje systém MLM (multi level) – najnižšie je agent nováčik, na vrchole manažment. Medzi nimi býva aj 10 stupňov, Každý stupeň má silnú motiváciu čo najviac zarobiť a zároveň budovať sieť. Je logické, že takýto mnoho úrovňový systém nedovolí agentovi zazmluvňovať za nízke provízie. Preto aj do investovania cez ETFs prenikol toxický fenomén investičného priemyslu: ,,fees never sleep,, (poplatky nikdy nespia ).Inými slovami, výhodné investovanie - pasívne a nízkonákladové sa pod rúškom aktívnej správy mení na nevýhodné - vysokonákladové.
Česť výnimkám ! Týmto ďakujem prispievateľom z ako-investovať.sk, menovite AviceN a Jari za ich mimoriadne výhodné ponuky pre verejnosť :idea:

Poďme sa pozrieť na porovnanie, ako rôzne varianty investovania cez ETFs ovplyvňujú celkový výnos.

Model: jednorazový vklad 20 000 € (cena priemerného auta ), následne pravidelný mesačný vklad 200 €.
Investičný horizont:35 rokov. Priemerné zhodnotenie: 10% p.a.

Poplatky EIC: 0% za vedenie účtu
Pri cieľovom účte: 0,2% za nákup, 0% za správu (custody fee)
Pri manažovanom účte: 0,2% za nákup + 0,12%p.a (prípadne 0,06% p.a.) za správu (custody fee )

Finálny výnos za 35 rokov :

0. Bez poplatkov: 1 418 428 €
1. BROKER, 1% za nákup: 1 404 244 €
2. EIC cieľový, 1% vstup: 1 381 647 €
3. PATRIA FINANCE: 0,8% za nákup+0,12% p.a.: 1 357 496 €
4. PORTU DETSKÝ ÚČET: 0,25% p.a.: 1 316 308 €
5. EIC cieľový, 3% vstup : 1 313 759 €
6. EIC cieľový, 5% vstup: 1 245 871 €
7. PORTU Fix 15R, vlastné portfólio, 0,47% p.a.: 1 232 866 €
8. ETFmatic.com (Aion Bank), 0,48% p.a.: 1 229 208 €
9. EIC manažovaný, 3% vstup+0,2% p.a.: 1 202 478 €
10. SLSP George: 1% za nákup+0,6% p.a: 1 174 346 €
11. FINANCOPEDIA (EIC manaž.), 2% vstup+0,5% p.a.: 1 145 432 €
12. FONDEE.sk 0,9% p.a.: 1 085 541 €
13. MARTIN BABOCKÝ (EIC manaž.)1,2% vstup+0,85% p.a.: 1 069 141 €
14. PAVOL CHMELA (EIC manaž.)..1,5% vstup +0,8% p.a.: 1 061 561 €
15. PATRIA INDIGO: 1% p.a.: 1 054 037 €
16. PEPP.sk (EIC manaž.)..0,5% vstup+10% podiel na zisku: 1 050 000 €
17. ROMAN ZÁVODSKÝ (EIC manaž.)..1% vstup+1%p.a.: 998 291 €
18. FINAX 1.2% p.a. 993 914 €
19. PRIEMERNÝ AGENT v SR odhadom: (EIC manaž.).. 3% vstup+1%p.a: 965 856 €
20. PARTNERS Investments (EIC man.)2% vstup+1,2%p.a.+10% podiel: 698 317 €
21.ACROSS (EIC man.) 3% vstup + 0,4% p.a. +20% podiel na zisku: 691 302 €

Všetky vyššie uvedené možnosti sú oslobodené od zdanenia.


Efekt poplatkov:

BROKERI: -3000 € až -14 000 €
EIC cieľový 1% vstup (AviceN, Jari): -37 000 €
PATRIA 0,8% nákup+0,12% p.a.: -61 000 €
PORTU detský účet..0,25% p.a.: -102 000 €
EIC cieľový 3% vstup: -104 000 €
EIC cieľový 5% vstup: -172 000 €
PORTU fix15: -185 560€
ETFmatic.com (Aion Bank)..0,48% p.a.: -189 000 €
EIC manažovaný 3% vstup+0,2% p.a. : -215 000 €
SLSP George: 1% nákup +0,6%p.a.: -244 000 €
FINANCOPEDIA (EIC manaž.), 2% vstup+0,5% p.a.: -273 000 €
FONDEE.sk: +0,9% p.a.: -333 000 €
MARTIN BABOCKÝ (EIC manaž.)..1,2% vstup + 0,85% p.a.: -349 000 €
PAVOL CHMELA (EIC manaž.)..1,5% vstup +0,8% p.a.: -357 000 €
PATRIA INDIGO: 1% p.a.: -364 000 €
PEPP.sk (EIC manaž.)..0,5% vstup+10% podiel na zisku: -368 000 €
ROMAN ZÁVODSKÝ (EIC manaž.)..1% vstup+1%p.a.:: -420 000 €
FINAX: -424 000 €
BEŽNÝ AGENT odhadom: (EIC manaž.)..3% vstup+1%p.a: -452 000 €
PARTNERS Investments (EIC man.)2% vstup+1,2%p.a.+10% podiel: -720 000 €
ACROSS (EIC man.) 3% vstup+0,4% p.a.+20% podiel na zisku: -727 000 €

POZOR ! Efekt poplatkov nie je množstvo zaplatených poplatkov!
Je to suma o ktorú bude nižší výsledný výnos kvôli poplatkom. Každý poplatok, ktorý odíde z účtu by sa totiž v budúcnosti mnohonásobne zhodnotil (pravidelný výnos + reinvestícia výnosov = efekt zloženého úročenia )

Príklad: pri uvedenom modeli investujeme 20 tisíc + 200€ x 12 x 35R = spolu 104 000 €.

Najlacnejší vstup je cez agentov AviceN a Jari (ich ponuky TU): 1% z vkladov, teda zo 104 000 (=cieľová suma )to je 1040 €
To je všetko, čo zaplatíte. Nič viac. Efekt poplatkov však bude 34 000 ( z toho poplatky u EIC činia 10% ).
Efekt poplatkov vyzerá vysoký, ale je to z vysokej sumy 1 381 647 €, čo znamená -2,6%.
Ak však zoberieme poslednú variantu Across, tam je výnos nižší až o -50%.

To je veľký rozdiel !

Pre zaujímavosť som vyhodnotil tiež najlacnejší a najdrahší slovenský podielový fond investujúci cez ETFs:

TAM Globálny akciový ETF fond: vstup 0, správa 0,95%: výnos by bol 1 069 666 €, efekt poplatkov -349 000 €
IAD Global Index: vstup 3,9%, správa 3,55% p.a.: výnos 469 530 €, efekt poplatkov: -949 000 €

Pri uvedených fondoch musí byť na konci výnos zdanený, preto rovno odčítam dane:

TAM Globálny akciový ETF fond: čistý výnos 866 000 €, efekt poplatkov + daní: -552 000 €
IAD Global Index: čistý výnos 380 300 €, efekt poplatkov + daní: -1 038 000 €

Na záver porovnanie toho najdôležitejšieho, na čo by sme mali hľadieť.


O koľko % je nižší potenciálny výnos:

BROKER: 0,2% až -1% ..viď vysvetlenie dole
EIC cieľový účet, 1% vstup (AviceN, Jari): -2,6%
PATRIA FINANCE, 0,8% za nákup+0,12% p.a.: -4,3%
PORTU DETSKÝ ÚČET.. 0,25% p.a.: -7,2%
EIC cieľový, 3% vstup: -7,3%
EIC cieľový, 5% vstup: -12,1%
PORTU Fix15 vlastné portfólio: -13,1%
ETFmatic.com (Aion Bank ): -13,3%
EIC manažovaný 3% vstup + 0,2% p.a. : -15,2%
SLSP George: 1% +0,6% p.a.: -17,2%
FINANCOPEDIA (EIC manaž.) 2%+0,5% p.a. : -19,2%
FONDEE.sk ... 0,9% p.a.: -23,5%
MARTIN BABOCKÝ (EIC manaž.), 1% vstup+0,85% p.a.: -24,6%
PAVOL CHMELA (EIC manaž.)..1,5% vstup +0,8% p.a.: -25,2%
PATRIA INDIGO: 1% p.a.: -25,7%
PEPP.sk (EIC manaž.)..0,5% vstup+10% podiel na zisku: -26%
ROMAN ZÁVODSKÝ (EIC manaž.)..1% vstup + 1%p.a.: -29,6%
FINAX pri 1,2%p.a: -29,9%
PRIEMERNÝ AGENT odhadom: EIC manaž., 3% vstup + 1%p.a.: -31,8%
TAM Globálny akciový podielový fond: -38,9%
PARTNERS INVESTMENTS (EIC manaž.), 2%+1,2%p.a+10% podiel: -50,7%
ACROSS (EIC manaž.: -51,2%
IAD Global Index podielový fond: -73%


Poznámky a vysvetlenia:

Broker 1% za nákup: špičkoví brokeri majú poplatky 0,001%, ale vždy je tam nejaké minimum.
IB pri nákupoch v EU účtuje od 1,25 do 3€ ..čiže priemer je 2€, čo pri mesačnej investícii 200€ už tvorí 1% !
Ak budete investovať po 100€ mesačne, bude to už 2%. Ak by ste nakupovali po 50€ a platili 2€, to by už bolo 4%.
Preto treba zvážiť či sa to oplatí.

Aj broker ,,zadarmo,, ako sa prezentuje napr. XTB môže mať skryté poplatky vo forme roztiahnutého spreadu !
Napríklad spread (rozdiel medzi nákupom/predajom) 0,5% je adekvátny poplatku 0,25%.
Takýto broker zinkasuje pri malých nákupoch menej, ale 250 násobne viac pri väčšom nákupe:
Príklad: 100 akcií po 1000 USD stojí v IB 1 USD (0,001% ). U brokera s roztiahnutým spreadom 0,25% = 250 USD.

Pre výpočty bola použitá webová kalkulačka: https://www.pasivneinvestovanie.sk/inve ... alkulacka/
Výsledky nemusia byť presné, takisto poplatky agentov sa môžu líšiť podľa dohody a výšky investície.
Porovnanie najvýhodnejších spôsobov a menej výhodných je však z hľadiska efektu poplatkov vizuálne jasné.

Takto vyzerá poplatkovo najvýhodnejšie plne pasívne investovanie cez EIC:
.
EIC 1%.png
.
A takto odhadovaný slovenský priemer:
.
EIC 3% +1%p.a..png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER: Daj tento prispevok ako 1 vo vlakne aleo teda sprav dalsie vlakno. A v pripevku ako prve to porovnanie a az potom ten obkec, lebo takto to polovica ludi nenajde.

Ja by som zmenil aj nazov vlakna, na nieco ako "Velke porovnanie investicii do ETF".
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Benchmarking finančných sprostredkovateľov

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@:Juggler ja nemám nič proti Jarimu ani AviceN, aj keď si to mnohí teraz možno myslia, vrátane Vás troch. Ale mylne páni! Ja len domýšľam veci dopredu, keďže prúsery tu potom riešim ja. Preto pozerám aj na možné riziká už teraz. Takže sa ospravedlňujem, že som tu vstúpil s touto témou, ale veci si vydiskutovať v takto pre mňa osobne veľkej veci treba. Necítim sa v takomto stave komfortne ani ako prevádzkovateľ, ani ako admin.

Čo sa týka Tvojej osobnej práce a účasti na tomto fóre Juggler, tú nikto nespochybňuje. Nezištne som tu robil veľa vecí ale napr. aj ja, o ktorých ani len netušíš a nevieš lebo ich nevidno (aj keď určite nie v takom rozsahu). Toto tu teraz nepleťme. Všetci sme Ti vďačný za analýzy a siahodlhé príspevky. Pozri sa na stav svojich "thanks". Ja som vďačný ale aj iným ľuďom, čo niečo urobili pre túto komunitu.

Píšeš: "tak mám na mysli , že najvýhodnejšia je ponuka 1% vstup a to, že to ponúka AviceN, alebo Jari je sekundárna informácia."

To už vôbec nie je žiadna sekundárna záležitosť/informácia Juggler. :roll: Keďže tie čísla sa nedajú dosiahnuť inak, ako len pri ponuke 2 ľudí, tak to už nie je sekundárne ale naopak maximálne adresné. Ty tým uvádzaš čitateľom fóra úplne jasne "cez koho je to najvýhodnejšie" a navyše ich používaš už aj ako benchmark na hodnotenie iných ponúk. 😉

To už ale nie je žiadna banalita. Nič v zlom. Je to naopak vlajková loď tohto diskusného fóra, ktorou fórum vstupuje do vôd trhu finančného sprostredkovania. :mrgreen: Značku to má, produkt to má, cenu to má, PR to má... Hotový biznis model s distribučným kanálom navyše cez fórum zamerané na investovanie. Však vďaka tomu celému už je aj toto fórum - sprostredkovateľským fórom pod jednou komunitne preferovanou a vyzdvihovanou značkou.

A keď už, treba to určite celé dotiahnuť.

PS: Predsa ešte jedna poznámka. Je veľa vecí, čo ľudia spravia v dobrej viere a s dobrým úmyslom a vypáli to nakoniec aj tak proti nim. :beer:
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"