ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Miror: ešte raz moja otázka.
tomáš virdzek napísal: Pi 11 11, 2022 11:04 pm @miror: prepáč, predbehol si ma príspevkom.

OK, páčilo by sa Ti napr. rozložiť ten jednorazový poplatok na "entry" v čase? To by už bolo ok?

To sú dosť dôležité dáta do modelu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Pi 11 11, 2022 10:59 pm Ja som prve isiel cez IB ale ked naplnis limit ochrany vkladov, treba ist dalej a hladat druhu najvyhodnejsiu moznost a vtedy je aj Patria (uvadzas 0,12%) lepsia ako podstupovat riziko mat nechranene vklady.
Keď som mal dedičské konanie po mame, tak som videl, aké to je zrušiť účty v banke na Slovensku po nebohom(nestačí overená kópia od notára, ale pre každú banku som musel mať originál doklad zo súdu), tak chcem svojich dedičov ušetriť od rušenia účtu v Maďarsku, lebo si neviem predstaviť, ako im súd na Slovensku vydá originálny maďarský doklad pre IB v Maďarsku. Preto investujem len u brokerov, ktorí majú pobočku v Česko-Slovensku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: Pi 11 11, 2022 11:16 pm Miror: ešte raz moja otázka.
tomáš virdzek napísal: Pi 11 11, 2022 11:04 pm @miror: prepáč, predbehol si ma príspevkom.

OK, páčilo by sa Ti napr. rozložiť ten jednorazový poplatok na "entry" v čase? To by už bolo ok?

To sú dosť dôležité dáta do modelu.
Ja si myslím, že je to ideálne riešenie pre klienta, veď koniec-koncov, tak to robia seriozni brokeri, ale neviem, či by sa sprostredkovateľ takto uživil.
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 11 11, 2022 11:29 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: Pi 11 11, 2022 11:14 pm pisem od zaciatku ze zaplatit vstupny poplatok naraz alebo zaplatit postupne vstupny poplatok v splatkach je velky rozdiel. Je jedno u koho ale je to rozdiel, ktory zasadne meni porovnanie a nebolo to zohladnene.
To nie je pravda. Si v omyle a neustále to opakuješ. Presne to chcel Pepp. Naformulovať ,,velký,, poplatok za 35 rokov, podsunúť, že ho platíš naraz a úplne mimo môjho porovnania kde je vklad 20 000 vysvetluje na grafoch, že ten poplatok (relatívne velký oproti mesačnej splátke ) ti zoberie prvé 4-5 rokov zhodnotenia.

Mám napísať o tom príspevok? Si ochotný na neho počkať?
Lebo evidentne sa len budem opakovať čo som napísal do vlákien ETF cez PEPP, aj ETF-Pavol Chmela.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jogo napísal: Pi 11 11, 2022 11:28 pm
tomáš virdzek napísal: Pi 11 11, 2022 11:16 pm Miror: ešte raz moja otázka.
tomáš virdzek napísal: Pi 11 11, 2022 11:04 pm @miror: prepáč, predbehol si ma príspevkom.

OK, páčilo by sa Ti napr. rozložiť ten jednorazový poplatok na "entry" v čase? To by už bolo ok?

To sú dosť dôležité dáta do modelu.
Ja si myslím, že je to ideálne riešenie pre klienta, veď koniec-koncov, tak to robia seriozni brokeri, ale neviem, či by sa sprostredkovateľ takto uživil.
@Jogo: Ideálne pre klienta. Mám prvý kontakt do modelu. Bolo by to ideálne aj pre ostatných? Miror? Otázku toho, či by sa sprostredkovateľ/broker z toho uživil, teraz neriešme. To je druhá méta, myslím si, že tejto debate sa tiež nevyhneme. Ale je to druhá debata, nie prvá.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa miror »

JUGGLER napísal: Pi 11 11, 2022 11:28 pm
miror napísal: Pi 11 11, 2022 11:14 pm pisem od zaciatku ze zaplatit vstupny poplatok naraz alebo zaplatit postupne vstupny poplatok v splatkach je velky rozdiel. Je jedno u koho ale je to rozdiel, ktory zasadne meni porovnanie a nebolo to zohladnene.
To nie je pravda. Si v omyle a neustále to opakuješ. Presne to chcel Pepp. Naformulovať ,,velký,, poplatok za 35 rokov, podsunúť, že ho platíš naraz a úplne mimo môjho porovnania kde je vklad 20 000 vysvetluje na grafoch, že ten poplatok (relatívne velký oproti mesačnej splátke ) ti zoberie prvé 4-5 rokov zhodnotenia.

Mám napísať o tom príspevok? Si ochotný na neho počkať?
Lebo evidentne sa len budem opakovať čo som napísal do vlákien ETF cez PEPP, aj ETF-Pavol Chmela.
Prvý príspevok čítam až teraz a vidím 20000ę prvotný vklad. Ja som uvažoval s postupným vkladaním, neviem či väčšina sporiteľov dá prvotný vklad 20000ę aby potom prikladali po 200€, mňa toto fórum naučilo rozložiť prvotný vklad na omnoho viac splátok, nie naraz bez ohľadu kde sú trhy, hodiť štvrtinu cielovej sumy. Takže pri vysokom prvotnom vklade to pravdepodobne neovplyvní až tak veľa ako pri postupnom ale je potrebné to namodelovať. Keďže sa to tu rozprúdilo, vstal som z postele od tabletu k PC a idem namodelovať aký má vplyv zaplatiť vstupný poplatok naraz alebo postupne. Začali mi tu vypisovať, že nech si dám do pepp alebo neviem kde a neviem čo, mne ide o výpočet vplyvu, nezaujíma ma či ho zaplatím avicemu, jarimu alebo peppovi alebo komu (ale podľa urážlivých reakcií viam komu určite nie, lebo pri hocijakom inom probléme by bola reakcia tiež podobná), ale aký to má vplyv na jednoduchom príklade = chcem si 30 rokov rovnomerne sporiť a mať stále možnosť bezbolestne prejsť k inému prokerovi, keď nastanú zmeny, ktoré stávajúceho znevýhodnia.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Miror mám pocit, že Ty sa chceš vypravdovávať len s Jugglerom, tak Vás nejdem rušiť. Pekný víkend. Ja som mal len jednu otázku na nespokojného klienta 3x. 3x si mi neodpovedal. Brú noc.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Ja už mám tiež dosť. Dnes už nebudem písať ten príspevok.
Poviem len toľko, že pri tom modeli, čo som robil porovnanie, aj keby klient zaplatil celý poplatok na 35 rokov dopredu, tak za celý život zaplatí dokopy poplatok 1040 € a skonči na sume 1,38 milióna.

Efekt poplatkov ( čo nie je len poplatok ) je -2,6% z celkového výnosu.

Pri modeli pána Peppa, alebo pána Chmelu efekt poplatkov zožerie 357 000 € ( okolo -25% ) a z toho klient zaplatí pánom do kapsy 191 000 €.

Takže 1040 € za celý život oproti 191 000 €...Maličký rozdiel, ktorý vysvetluje, prečo páni nechcú založiť účet za 300 €.



Nemodeluj nič, ja ti vysvetlím prečo tých 300 € nie je žiadna tragédia. Pochopíš aj prečo ja som nemal problém zaplatiť 3% mojej dcére, ked za 40 rokov pôjde do predčasného dôchodku ako milionárka .
Keby som jej založil účet u brokera - zničil by som jej život.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 11 11, 2022 11:46 pm Keby som jej založil účet u brokera - zničil by som jej život.
Nerozumiem, môžeš to bližšie vysvetliť?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa miror »

tomáš virdzek napísal: Pi 11 11, 2022 11:42 pm Miror mám pocit, že Ty sa chceš vypravdovávať len s Jugglerom, tak Vás nejdem rušiť. Pekný víkend. Ja som mal len jednu otázku na nespokojného klienta 3x. 3x si mi neodpovedal. Brú noc.
prepáč tomáš, písal som reakciu na jugglera a potom už sem nepozrel, som ponorený v exceli
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

V pohode miror, ja len aby sa diskusia v tejto téme nezadusila, lebo je dobrá a dôležitá a chýbala mi Tvoja reakcia, keďže si v podstate aj ty tak trochu oheň rozdúchal. Rátaj, a hlavne sa podeľ o výsledky :) Ja si zarátam tiež.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Jari »

jogo napísal: Pi 11 11, 2022 11:56 pm
JUGGLER napísal: Pi 11 11, 2022 11:46 pm Keby som jej založil účet u brokera - zničil by som jej život.
Nerozumiem, môžeš to bližšie vysvetliť?
Pretoze 95% ludi je na burze neuspesnych.
Time in the market beats timing the market…
nemam-nick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:04 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa nemam-nick »

Ahojte
tuto temu ze ci zaplatit vstupny poplatok naraz alebo postupne raz riesili aj vo FINAXE v nejakom webinari a vyslo im, ze je to v podstate jedno. Kalkulacia vysla plus minus rovnako, rozdiel bol iba v totalnej hypotetickej rovine. To znamena, ze ak sa zaplati vstupny a trh je dole a nasledne stupne, tak pri zaplateni poplatku naraz sa "nezachyti dno", pri postupnom plateni vstupu sa to akoze ciatocne zachyti..... celkovo vyslo, ze vstupny poplatok nehra az tak velku rolu.

co je najdolezitejsie, su priebezne a ine poplatky zo zhodnotenia, toto je najvacsim pozieracom penazi
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

Jari napísal: So 12 11, 2022 12:09 am
jogo napísal: Pi 11 11, 2022 11:56 pm
JUGGLER napísal: Pi 11 11, 2022 11:46 pm Keby som jej založil účet u brokera - zničil by som jej život.
Nerozumiem, môžeš to bližšie vysvetliť?
Pretoze 95% ludi je na burze neuspesnych.
Ak by brokera človek použil na pravidelné investovanie, tak nemôže byť na tom horšie ako keď bude investovať cez sprostredkovateľa. Jedine, že ho zláka trading, stock picking ap.
Myslíš, že otvorenie účtu u brokera automaticky znamená, že sa človek dá na trading, stock picking ap?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Jari »

jogo napísal: So 12 11, 2022 12:21 am
Jari napísal: So 12 11, 2022 12:09 am
jogo napísal: Pi 11 11, 2022 11:56 pm
JUGGLER napísal: Pi 11 11, 2022 11:46 pm Keby som jej založil účet u brokera - zničil by som jej život.
Nerozumiem, môžeš to bližšie vysvetliť?
Pretoze 95% ludi je na burze neuspesnych.
Ak by brokera človek použil na pravidelné investovanie, tak nemôže byť na tom horšie ako keď bude investovať cez sprostredkovateľa. Jedine, že ho zláka trading, stock picking ap.
Myslíš, že otvorenie účtu u brokera automaticky znamená, že sa človek dá na trading, stock picking ap?
Je tam velka pravdepodobnost, ze zacne obchodovat. A ak nie, tak urcite malokto dodrzi pravidelne nakupovat. Preto je pre retail najlepsie nastavit trvaly prikaz a neriesit.
Time in the market beats timing the market…
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa miror »

Modelový príklad - porovnanie a) vstupný vklad celý na začiatku vs b) vstupný vklad postupne z reálnych vkladov:
Poplatok vstupný 1%, mesačný vklad 100€, ročné zhodnotenie 10%, prvý vklad 460€ - a) 100+360 poplatok vs b) 455,4 + 4,6 poplatok)

Po koľkom roku - vložené - zostatok a) - zostatok b)
1 - 1560 - 1218 - 1573
2 - 2760 - 2477 - 2832
3 - 3960 - 3668 - 4133
4 - 5160 - 5122 - 5477
5 - 6360 - 6512 - 6865

Podľa jednotlivých rokov vidieť, že až po 5.roku sporenia by pri prvom spôsobe (imaginárny vstupný poplatok) sporiteľ mal zostatok na účte vyšší ako tam vložil. Pri druhom spôsobe - reálny poplatok z vložených peňazí je to po každom vklade už po prvom mesiaci viac ako vložil a teda nie je nútený odchádzať so stratou alebo čakať 5 rokov ako pri prvom vklade. Presnejšie - až po prvých 52 mesiacoch sporenia by mal sporiteľ spôsobu a) aspoň svoje vložené peniaze. Síce po 5 rokoch by mal svoj vklad ale druhým spôsobom by mal 353€ viac. Aj po 30 rokoch sporenia by mal o 339€ viac spôsobom b). Po 30 rokoch je to pri našetrenej sume vyše 62.000€ nepodstatné.

Ale podstatný je ten fakt, že pri neustále sa meniacich poplatkoch brokerov, agentov, daňových zákonoch alebo ochrany vkladov, zmeny jurisdikcie brokerov atď. proste pri akejkoľvek zmene, pri ktorej je potrebné "zmeniť krám" a svoje sporenie v ETF dať inde (držať dlhodobú stratégiu sporiť ale len meniť správcu svojich úspor), by sa vynulovalo 5 rokov sporenia.
Naposledy upravil/-a miror v So 12 11, 2022 12:33 am, upravené celkom 2 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

nemam-nick napísal: So 12 11, 2022 12:16 am Ahojte
tuto temu ze ci zaplatit vstupny poplatok naraz alebo postupne raz riesili aj vo FINAXE v nejakom webinari a vyslo im, ze je to v podstate jedno. Kalkulacia vysla plus minus rovnako, rozdiel bol iba v totalnej hypotetickej rovine. To znamena, ze ak sa zaplati vstupny a trh je dole a nasledne stupne, tak pri zaplateni poplatku naraz sa "nezachyti dno", pri postupnom plateni vstupu sa to akoze ciatocne zachyti..... celkovo vyslo, ze vstupny poplatok nehra az tak velku rolu.

co je najdolezitejsie, su priebezne a ine poplatky zo zhodnotenia, toto je najvacsim pozieracom penazi
Ak sa zle rozhodneš a zaplatíš vstupný poplatok naraz, tak ťa tvoja chyba vyjde veľmi draho voči priebežnému vstupnému poplatku. Lebo ak si svoju chybu uvedomíš po roku a zrušíš nevýhodnú zmluvu, tak v prvom prípade prídeš o všetky vložené peniaze a v druhom prípade len o nejaké percento z nich. A každý, hlavne v svojich začiatkoch robí zle rozhodnutia a naletí kde-komu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JanH »

miror napísal: So 12 11, 2022 12:27 am Modelový príklad - porovnanie a) vstupný vklad celý na začiatku vs b) vstupný vklad postupne z reálnych vkladov:
Poplatok vstupný 1%, mesačný vklad 100€, ročné zhodnotenie 10%, prvý vklad 460€ - a) 100+360 poplatok vs b) 455,4 + 4,6 poplatok)

Po koľkom roku - vložené - zostatok a) - zostatok b)
1 - 1560 - 1218 - 1573
2 - 2760 - 2477 - 2832
3 - 3960 - 3668 - 4133
4 - 5160 - 5122 - 5477
5 - 6360 - 6512 - 6865

Podľa jednotlivých rokov vidieť, že až po 5.roku sporenia by pri prvom spôsobe (imaginárny vstupný poplatok) sporiteľ mal zostatok na účte vyšší ako tam vložil. Pri druhom spôsobe - reálny poplatok z vložených peňazí je to po každom vklade už po prvom mesiaci viac ako vložil a teda nie je nútený odchádzať so stratou alebo čakať 5 rokov ako pri prvom vklade. Presnejšie - až po prvých 52 mesiacoch sporenia by mal sporiteľ spôsobu a) aspoň svoje vložené peniaze. Síce po 5 rokoch by mal svoj vklad ale druhým spôsobom by mal 353€ viac. Aj po 30 rokoch sporenia by mal o 339€ viac spôsobom b). Po 30 rokoch je to pri našetrenej sume vyše 62.000€ nepodstatné.

Ale podstatný je ten fakt, že pri neustále sa meniacich poplatkoch brokerov, agentov, daňových zákonoch alebo ochrany vkladov, zmeny jurisdikcie brokerov atď. proste pri akejkoľvek zmene, pri ktorej je potrebné "zmeniť krám" a svoje sporenie v ETF dať inde (držať dlhodobú stratégiu sporiť ale len meniť správcu svojich úspor), by sa vynulovalo 5 rokov sporenia.
Miror, neviem ci tato uvaha vobec patri do tohoto vlakna. Miesas hrusky s jablkami lebo ponuka, ktoru si predostrel vo vypocte neexistuje a.k.a. rozlozeny vstupny poplatok + 0%p.a. zvysne poplatky. Pepp ma k tomu rozdelenemu vstupneho poplatku (ktory, by sme teda mohli premenovat na transakcny poplatok) aj poplatok za spravu portfolia resp, vykonnostny poplatok, ktory Ty uplne ignorujes! Kazdy navstevnik fora, co mal z matematiky dvojku by mohol nadobudnut pocit, ze Jugglerove vypocty su nespravne - co nie je pravda.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: So 12 11, 2022 8:56 am Pepp ma k tomu rozdelenemu vstupneho poplatku (ktory, by sme teda mohli premenovat na transakcny poplatok) aj poplatok za spravu portfolia resp, vykonnostny poplatok, ktory Ty uplne ignorujes! Kazdy navstevnik fora, co mal z matematiky dvojku by mohol nadobudnut pocit, ze Jugglerove vypocty su nespravne - co nie je pravda.
Ale veď Miror tu neobhajuje PEPPA a jeho poplatok za správu portfólia resp. výkonnostný poplatok, ale rozdelenie vstupného poplatku na celú dobu investície tzn. urobiť z neho translačný poplatok. Aká nevýhoda z toho plynie pre investora?
Poplatok p.a. zo správy portfolia a výkonnostný poplatok odsudzuje tak isto, ako my. Tak kde je problém?
miror napísal: Pi 11 11, 2022 10:59 pm
jogo napísal: Pi 11 11, 2022 10:53 pm
miror napísal: Pi 11 11, 2022 7:57 pm Aj preto beriem viazanie sa na roky dopredu (zmena zákonov, predaje brokerov, poisťovní), zmena podmienok za najväčšiu blbosť a treba mať vždy voľné ruky ako s čo najmenšou stratou previesť svoje investície inam, nie niekomu dať na začiatku poplatok na roky dopredu.
Tiež mi platenie vstupného poplatku z cieľovej sumy naraz, prípadne v prvom roku sporenia, pripomína praktiky IZP, ale na druhej strane branie ročného poplatku z nasporenej sumy je ešte nevýhodnejšie pre klienta.
Takže obidvaja mate pravdu a zbytočne tu o tom polemizujete. Najlepšie je ísť do dlhodobého investovania do ETF-World priamo, cez brokera bez ročného poplatku, ale táto cesta je pre 99% populácie na Slovensku neschodná.

Ja som napríklad brokera, ktorý si účtuje 0.12% ročne z môjho portfólia odstavil a nechal u neho len symbolické malé portfólio. Peniaze od neho som previedol k brokerom, ktorí si (zatiaľ) neúčtujú žiadné ročné poplatky za správu portfólia.
Preto nechápem, ako niekto vôbec môže uvažovať o investovaní do ETF-World cez niekoho, kto si toho času berie viac ako 0.15% ročne za správu portfólia a 0.15% za nákup-predaj pozície.
O vstupnom a priebeznom niet pochyb, ale ide o vstupny jednorazovo na zaciatku a postupne z realnych vkladov.


Ja som prve isiel cez IB ale ked naplnis limit ochrany vkladov, treba ist dalej a hladat druhu najvyhodnejsiu moznost a vtedy je aj Patria (uvadzas 0,12%) lepsia ako podstupovat riziko mat nechranene vklady.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa miror »

JanH napísal: So 12 11, 2022 8:56 am Miror, neviem ci tato uvaha vobec patri do tohoto vlakna. Miesas hrusky s jablkami lebo ponuka, ktoru si predostrel vo vypocte neexistuje a.k.a. rozlozeny vstupny poplatok + 0%p.a. zvysne poplatky. Pepp ma k tomu rozdelenemu vstupneho poplatku (ktory, by sme teda mohli premenovat na transakcny poplatok) aj poplatok za spravu portfolia resp, vykonnostny poplatok, ktory Ty uplne ignorujes! Kazdy navstevnik fora, co mal z matematiky dvojku by mohol nadobudnut pocit, ze Jugglerove vypocty su nespravne - co nie je pravda.
Niekoľkokrát v ptredchádzajúcich príspevkoch vysvetľujem, že ma zaujímal len vplyv vstupného poplatku zaplateného naraz (ako pýtajú niektorí) a postupne pri nákupoch (ako keď človek sporí napr. u brokera individuálne alrbo myslím, že aj Finax si berie reálny poplatok a iní). Ešte ďalší piati my napíšte, že obhajujem PEPP. Ja neviem kto je PEPP a ostatní, len som si vyrátal, že nejdem do imaginárneho vstupného poplatku.

Takže k veľkej pravde, že podstatné je nemať výkonnostný alebo priebežný poplatok p.a. ale radšej vstupný, je treba pridať aj dodatok, že vstupný platiť z reálneho vkladu, nie predpokladaného, lebo to na 5 rokov zabrzdí možnosť presunu inam a tiež na konci je o ten poplatok menší výnos (čo je menej relevantné).
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: So 12 11, 2022 9:38 am Ale veď Miror tu neobhajuje PEPPA a jeho poplatok za správu portfólia resp. výkonnostný poplatok, ale rozdelenie vstupného poplatku na celú dobu investície tzn. urobiť z neho translačný poplatok. Aká nevýhoda z toho plynie pre investora?
Poplatok p.a. zo správy portfolia a výkonnostný poplatok odsudzuje tak isto, ako my. Tak kde je problém?
Problém je v tom, že ak si nechceš peniaze spravovať sám a necháš to na niekoho iného tak nemôžeš nájsť sprostredkovateľa, ktorý by ponúkol 0% priebežný, 0% success a rozložený vstupný poplatok. Ja viem, že Tomáš písal nech sa teraz abstrahuje od finančnej stránky agenta, ale ono to tak celkom nejde, lebo témou je teraz správa peňazí cez sprostredkovateľa a jeho ohodnotenie s tým neoddeliteľne súvisí. Inak sa budeme baviť čisto v "akademickej" rovine, ktorá s praxou na trhu nemá až tak veľa spoločného.

Inak táto debata čo sa tu rozvinula je vskutku úsmevná. Je tu celkom dobre a aj logicky správne pripravené porovnanie viacerých možností ako investovať do ETFs (jasné že sa nedajú pokryť úplne všetky detaily a zopár vecí tam nie je úplne presných) a celé sa to sprzní zopár "rypákmi", ktorí riešia nepodstatné veci, či zaplatím vstupák dopredu alebo postupne. Mi to pripomína ako keď jeden nemenovaný politik robil daňovú reformu a používal na to pekné tabuľky a grafy v MS Excel. A tiež je to podľa mňa jeden z dôvodov, prečo je toto fórum zbytočne zahltené balastom a bežný človek sa v tom nevyzná. Keby som o investovaní toho moc nevedel a prídem si prečítať túto diskusiu ako investovať do ETFs a nájdem tu takéto príspevky tak ma to skôr len odradí a vykašlem sa na to. Akože jasné, veď diskutujme, píšme príspevky, o tom to je, ale napr. táto téma so vstupákom nikam nevedie.

Idem si sporiť 100€ mesačne na 20 rokov, cieľovku mám 24 000€. Vstupný poplatok 1% = 240€. Ok, niekto tu písal, že minimum je tuším 300€ takže to vychádza neuveriteľných 1,25%! Ekonóm by povedal, že sú to tzv. utopené náklady, v podstate nejaký poplatok za poskytnutie služby. Potom si už iba vkladám svojich 100€ mesačne a neriešim a po 20 rokoch od celkového zisku odpočítam 300€, to je celé. Ono, jednorázovo zaplatený poplatok môže mať paradoxne aj svoje výhody, lebo z pravidelného vkladu sa nič nestrháva a tak napr. po 1. roku sporenia mám navkladaných 1200€, kdežto pri priebežne strhávanom 1% mám po roku navkladaných 1188€. Potom 10% zhodnotenie je trocha iné pri týchto sumách a rok za rokom sa to iba nabaľuje. Výsledný efekt teda záleží aj od vývoja na trhu, ale nejakí majstri aj to namodelujú v xls :)
Paradoxne, najväčšou nevýhodou pri dopredu platenom vstupáku nie je jeho výška, ale koncept časovej hodnoty peňazí, zvládajú tie vaše kalkulačky aj tento parameter? No a takto by sme mohli pokračovať donekonečna.

Výsledok: ak sa niekomu nepáči platiť dopredu vstupný poplatok ako jednej z alternatív tak nech si zvolí postupne platený vstupný poplatok a k tomu poplatok za správu p.a. a success fee. O 20 rokov nech príde a uvidíme, ktorý z "táborov" mal pravdu :)
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa miror »

Peter222 napísal: So 12 11, 2022 10:51 am
jogo napísal: So 12 11, 2022 9:38 am Ale veď Miror tu neobhajuje PEPPA a jeho poplatok za správu portfólia resp. výkonnostný poplatok, ale rozdelenie vstupného poplatku na celú dobu investície tzn. urobiť z neho translačný poplatok. Aká nevýhoda z toho plynie pre investora?
Poplatok p.a. zo správy portfolia a výkonnostný poplatok odsudzuje tak isto, ako my. Tak kde je problém?
Problém je v tom, že ak si nechceš peniaze spravovať sám a necháš to na niekoho iného tak nemôžeš nájsť sprostredkovateľa, ktorý by ponúkol 0% priebežný, 0% success a rozložený vstupný poplatok. Ja viem, že Tomáš písal nech sa teraz abstrahuje od finančnej stránky agenta, ale ono to tak celkom nejde, lebo témou je teraz správa peňazí cez sprostredkovateľa a jeho ohodnotenie s tým neoddeliteľne súvisí. Inak sa budeme baviť čisto v "akademickej" rovine, ktorá s praxou na trhu nemá až tak veľa spoločného.

Inak táto debata čo sa tu rozvinula je vskutku úsmevná. Je tu celkom dobre a aj logicky správne pripravené porovnanie viacerých možností ako investovať do ETFs (jasné že sa nedajú pokryť úplne všetky detaily a zopár vecí tam nie je úplne presných) a celé sa to sprzní zopár "rypákmi", ktorí riešia nepodstatné veci, či zaplatím vstupák dopredu alebo postupne. Mi to pripomína ako keď jeden nemenovaný politik robil daňovú reformu a používal na to pekné tabuľky a grafy v MS Excel. A tiež je to podľa mňa jeden z dôvodov, prečo je toto fórum zbytočne zahltené balastom a bežný človek sa v tom nevyzná. Keby som o investovaní toho moc nevedel a prídem si prečítať túto diskusiu ako investovať do ETFs a nájdem tu takéto príspevky tak ma to skôr len odradí a vykašlem sa na to. Akože jasné, veď diskutujme, píšme príspevky, o tom to je, ale napr. táto téma so vstupákom nikam nevedie.

Idem si sporiť 100€ mesačne na 20 rokov, cieľovku mám 24 000€. Vstupný poplatok 1% = 240€. Ok, niekto tu písal, že minimum je tuším 300€ takže to vychádza neuveriteľných 1,25%! Ekonóm by povedal, že sú to tzv. utopené náklady, v podstate nejaký poplatok za poskytnutie služby. Potom si už iba vkladám svojich 100€ mesačne a neriešim a po 20 rokoch od celkového zisku odpočítam 300€, to je celé. Ono, jednorázovo zaplatený poplatok môže mať paradoxne aj svoje výhody, lebo z pravidelného vkladu sa nič nestrháva a tak napr. po 1. roku sporenia mám navkladaných 1200€, kdežto pri priebežne strhávanom 1% mám po roku navkladaných 1188€. Potom 10% zhodnotenie je trocha iné pri týchto sumách a rok za rokom sa to iba nabaľuje. Výsledný efekt teda záleží aj od vývoja na trhu, ale nejakí majstri aj to namodelujú v xls :)
Paradoxne, najväčšou nevýhodou pri dopredu platenom vstupáku nie je jeho výška, ale koncept časovej hodnoty peňazí, zvládajú tie vaše kalkulačky aj tento parameter? No a takto by sme mohli pokračovať donekonečna.

Výsledok: ak sa niekomu nepáči platiť dopredu vstupný poplatok ako jednej z alternatív tak nech si zvolí postupne platený vstupný poplatok a k tomu poplatok za správu p.a. a success fee. O 20 rokov nech príde a uvidíme, ktorý z "táborov" mal pravdu :)
Vôobec nemáš pravdu a je to podstatné, či sa zaplatí na začiatku alebo nie. Stále píšeš o 20 rokoch ale povedz mi, koľko z tých slávnych agentov, ktorí to mnohí robia popri inej práci, Ti bude službu poskytovať 20 rokov ? Na začiatku Ťa skásnu a dovi dopo. Si nespokojní ? Prejdi inam ,veď svoje sme už od Teba vytiahli, aj tak by sme z Teba nič nemali. 20 rokov v dnešnej dobe je veľmi dlhý čas na viazanie sa.

Áno časová hodnota peňazí je podstatná a práve preto človek šetrí ale neznamená to, že musí šetriť u jedného sprostedkovateľa. Ako si niekto presúva hypotéky z jednej banky do druhej a má tú možnosť, aby ho jedna banka nepodojila nadmerne, tak ja osobne chcem mať možnosť zmeniť sprostredkovateľa, ktorého budem musieť meniť aj bez toho aby som chcel ak ukončí činnosť.

A možností ako sporiť bez vstupného poplattku je habadej, neviem prečo navodzuješ dojem, že nie. Áno, kto tomu nedá ani pár hodín času aby si pozrel a niečo zistil, ten platí ale to je jeho problém ale nehovor, že nie sú sporenia u brokerov, kde sa platí vstup len z transakcie a nie všetko na začiatku. Skôr sa mi zdá, že to je len špecifikum agentov, ktorý robia pre veľkých brokerov.

Tvôj príklad - to už ani nemá komentár:

"Ono, jednorázovo zaplatený poplatok môže mať paradoxne aj svoje výhody, lebo z pravidelného vkladu sa nič nestrháva a tak napr. po 1. roku sporenia mám navkladaných 1200€, kdežto pri priebežne strhávanom 1% mám po roku navkladaných 1188€."

A akože ten prvý vstupný poplatok za Teba zaplatil kto ? Takže podľa Teba má človek navkladaných ešte viac keď zaplatí vstupný poplatok naraz ? To je už iné matematické diletantstvo. Chápem, že nie si kamarát s excelom.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Peter222 »

miror napísal: So 12 11, 2022 11:05 am Vôobec nemáš pravdu a je to podstatné, či sa zaplatí na začiatku alebo nie. Stále píšeš o 20 rokoch ale povedz mi, koľko z tých slávnych agentov, ktorí to mnohí robia popri inej práci, Ti bude službu poskytovať 20 rokov ? Na začiatku Ťa skásnu a dovi dopo. Si nespokojní ? Prejdi inam ,veď svoje sme už od Teba vytiahli, aj tak by sme z Teba nič nemali. 20 rokov v dnešnej dobe je veľmi dlhý čas na viazanie sa.

Áno časová hodnota peňazí je podstatná a práve preto človek šetrí ale neznamená to, že musí šetriť u jedného sprostedkovateľa. Ako si niekto presúva hypotéky z jednej banky do druhej a má tú možnosť, aby ho jedna banka nepodojila nadmerne, tak ja osobne chcem mať možnosť zmeniť sprostredkovateľa, ktorého budem musieť meniť aj bez toho aby som chcel ak ukončí činnosť.

A možností ako sporiť bez vstupného poplattku je habadej, neviem prečo navodzuješ dojem, že nie. Áno, kto tomu nedá ani pár hodín času aby si pozrel a niečo zistil, ten platí ale to je jeho problém ale nehovor, že nie sú sporenia u brokerov, kde sa platí vstup len z transakcie a nie všetko na začiatku. Skôr sa mi zdá, že to je len špecifikum agentov, ktorý robia pre veľkých brokerov.

Tvôj príklad - to už ani nemá komentár:

"Ono, jednorázovo zaplatený poplatok môže mať paradoxne aj svoje výhody, lebo z pravidelného vkladu sa nič nestrháva a tak napr. po 1. roku sporenia mám navkladaných 1200€, kdežto pri priebežne strhávanom 1% mám po roku navkladaných 1188€."

A akože ten prvý vstupný poplatok za Teba zaplatil kto ? Takže podľa Teba má človek navkladaných ešte viac keď zaplatí vstupný poplatok naraz ? To je už iné matematické diletantstvo. Chápem, že nie si kamarát s excelom.
Chlape, ty si fakt mimo :) trocha viac študuj a potom sa vyjadruj k finančným veciam. Vyjadrím sa len stručne, nebudem sem kopírovať citácie čo som tu už napísal, nemá to pri tebe zmysel, aj tak si budeš mleť svoje.

Akože porovnávať trh s hypotékami so sporením do ETF cez agenta, k tomu sa fakt nedá nič napísať, sorry.

Áno, sporiť sa dá aj bez vstupného poplatku a preto ti dám domácu úlohu. Nájdi mi JEDINÚ možnosť na trhu, kde sporíš bez vstupného poplatku a ZÁROVEŇ nemáš žiadne management fee a success fee. Lebo o to tu ide, ak si to ešte stále nepochopil. Ale som zvedavý na tvoju "ponuku" čo nájdeš.

Jedným z matematických diletantov si tu akurát tak ty, ale neber to prosím osobne. Ja fakt nemôžem za to, že si asi chýbal na hodinách matematiky na ZŠ a potom to chceš nahradiť cez Excel (mimochodom, pre tvoju info, používam ho na dennej báze, ale to teraz nie je podstatné).
Podľa toho čo píšeš nerozumieš ani základným pojmom ako zložené úročenie a utopené náklady. Kde som ja písal, že ten vstupný poplatok platený dopredu má niekto platiť za teba? Môj ty bože. Hovoril som o tom, že nevýhoda takéhoto poplatku plateného dopredu môže byť aspoň čiastočne kompenzovaná zhodnotením z vyššej bázy za určitých trhových podmienok. Skús si prečítať občas aj nejakú knihu, aby si vedel čítať medzi riadkami.

No nič, idem si užiť slnečnú sobotu a som zvedavý s akou trhovou ponukou na sporenie do ETF príde pán miror :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: So 12 11, 2022 10:51 am
jogo napísal: So 12 11, 2022 9:38 am Ale veď Miror tu neobhajuje PEPPA a jeho poplatok za správu portfólia resp. výkonnostný poplatok, ale rozdelenie vstupného poplatku na celú dobu investície tzn. urobiť z neho translačný poplatok. Aká nevýhoda z toho plynie pre investora?
Poplatok p.a. zo správy portfolia a výkonnostný poplatok odsudzuje tak isto, ako my. Tak kde je problém?
Problém je v tom, že ak si nechceš peniaze spravovať sám a necháš to na niekoho iného tak nemôžeš nájsť sprostredkovateľa, ktorý by ponúkol 0% priebežný, 0% success a rozložený vstupný poplatok. Ja viem, že Tomáš písal nech sa teraz abstrahuje od finančnej stránky agenta, ale ono to tak celkom nejde, lebo témou je teraz správa peňazí cez sprostredkovateľa a jeho ohodnotenie s tým neoddeliteľne súvisí. Inak sa budeme baviť čisto v "akademickej" rovine, ktorá s praxou na trhu nemá až tak veľa spoločného.

Ja samozrejme rozumiem tvojim horeuvedeným argumentom a sú pravdivé, ale to nevylučuje aj môj argument, so zaplateným vstupákom naraz. Že ak si vyberieš zlú ponuku a budeš ju chcieť zmeniť, tak ťa to bude stáť celý vstupák. Nevidím dôvod na taký flame, ako tu vzniká...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Platit niekomu za sluzbu dopredu na desiatky rokov je uplny nezmysel aj mimo financneho priemyslu. Platit sa ma za vykonanu sluzbu. Samozrejme nik nepracuje zadarmo a tak vzdy ma narok na odmenu za vykonanu pracu. To je moj naklad za poskytnutu sluzbu. Je na mne aby som si ho optimalizoval k hodnote poskytnutej sluzby. Ak si sluzbu zabezpecim sam nemam tento naklad. Dam trivialny priklad , mozem si vykachlickovat kupelnu sam , alebo si najmem obkladaca. V prvom pripade urcite setrim naklady, ale ci hodnota sluzby bude vacsia to zavisi od profesionality obkladaca :) . Ono tie poplatky sa samozrejme skryvaju a je na kazdom z nas aby si ich vplyv vedel spocitat. Za mna osobne, ja iny poplatok ako % zo zisku by som nikomu neplatil. Zial ludi co nieco take ponukaju a maju niekolko rocny overeny track record v zarabani penazi je ako safranu. Preco asi?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa wladas »

Od zaciatku hadky jeden o koze, druhy o voze. Miesate tu vstupny poplatok, rozlozeny vstupny poplatok a priebezny poplatok.
Peter to pekne zhrnul, priebezny vstupak bez pravidelneho poplatku je cista teoria ktora v praxi neexistuje.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: So 12 11, 2022 1:58 pm Ja samozrejme rozumiem tvojim horeuvedeným argumentom a sú pravdivé, ale to nevylučuje aj môj argument, so zaplateným vstupákom naraz. Že ak si vyberieš zlú ponuku a budeš ju chcieť zmeniť, tak ťa to bude stáť celý vstupák. Nevidím dôvod na taký flame, ako tu vzniká...
Súhlasím jogo, ideálne je platiť vstupák priebežne, neplatiť správ. poplatok a tiež ani success fee. Ešte raz sa spýtam, keďže túto tému sem vniesol finančný sprostredkovateľ a zopár ľudí mu na to skočilo, kde takú ponuku nájdem? Priznám sa, ja o nej neviem. Finančných sprostredkovateľov nepoznám, neinvestujem cez nich, ale chcem vedieť, či je na trhu sprostredkovania niečo výhodnejšie ako toto:

https://www.pasivneinvestovanie.sk/jede ... strategia/

A ak niekto príde a povie, že je to ponuka, kde sa platí 0,5% vstupný poplatok priebežne a k tomu 10% performance fee za to, že ti niekto poradí s výberom 3 ETF tak si len budem ťukať na čelo a poviem tomu človeku nech si teda zvolí takú alternatívu.
Sme vo vlákne možnosti investovania do ETF, teda REÁLNE možnosti aké sú na trhu a nie modelovanie platenia vstupného poplatku, ktorý ani zďaleka nemá dopad na finálne zhodnotenie investície ako iné druhy poplatkov, ale niektorým ľuďom to proste nevysvetlíš tak sa o to už ani nebudem pokúšať.

off: Máš úplnú pravdu aj s tým flame, naschvál nekomentujem nikoho osobne, ale iba obsah aby takéto veci nevznikali a potom ti borec s 20 ročnými "skúsenosťami" s "investovaním" do Amslico produktu, ktorý si tu pred rokom založil konto napíše, že je veľmi podstatné, či sa platí vstup. poplatok dopredu alebo priebežne a píše niečo odveci o matematickom diletantizme, pričom ani nevie ako funguje zložené úročenie v praxi. Akože, mne je to v podstate jedno, zareagujem raz a potom to už neriešim tak ako už nebudem prispievať do tohto vlákna, jedine ak v rámci VIP sekcie pokiaľ tam taká téma bude. Len teda, že ja sa niekedy ani nečudujem dlhoročným prispievateľom, keď sa na nejaký čas presunú do VIP, lebo strácať tu čas s ľuďmi, ktorý si sem prišli hladkať ego a dokazovať, že oni majú "pravdu" naozaj nemá zmysel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bite psa až kým neľahne. 3 x sa Tomaš pýtal na niečo - nezáujem. 3 x som ja napísal, že netreba platiť poplatok na 35 rokov - a 3 x tu niekto vypočíta vplyv najväčšeho poplatku pri najnižších splátkach. Len aby si dokázal, že 5 rokov bude doháňať stratu. Mne už nevychádza nič iné, len že tu chodia agenti, ktorí za každú cenu potrebujú obhájiť svoju pravdu.

Nevadí. Ked si pán Pepp a miror tvrdia svoje, ja to rozoberiem do detailov aj s príkladmi. Pretože kupovať u brokera po 100 mesačne je to isté ako platiť 2-3%% vstupný poplatok. Vtedy mIror nahodí príklad, že chce sporiť po 1000 mesačne. Ked mu vyjde že pri vstupe 360 € sa mu stačí zaviazať na 3 roky, tak začne riešiť, že ,,ak chce niekto sporit 50€ mesacne 30 rokov, je to 18000€ ale poplatok chce od neho 360€! co je 2% . A stále mu vyjde , že je to zle.

Ale druhú stranu nevidí, že u brokera by pri 50 € mesačne musel platiť 3 € za nákup, čo je 6%. Aj broker ,,zadarmo,, vás obtiahne na natiahnutom spreade a podmienkách, ktoré raz za čas nesplníte. Broker bude vždy najlacnejší. Blbosť !
Najlacnejšie je to čo umožňuje bezstarostnú pravidelnosť bez chýb a drahých lekcií. Aj ked človek strávi tisícky hodín za život nákupmi po 50 €...stokrát to zabudne urobiť...a to nevravím, že neexistuje možnosť, aby vám z bankového účtu chodilo 50 €- 100 € k brokerovi. Bežný človek si tam pošle 1000€ a z pocitom, že peniaze musia pracovať ich nerozloží na 20 x 50, ale investuje cele...A potom začne špekulovať kedy vybrať zisk, ved akcie sú už vysoko...a ked budú nízko už nebude mať peniaze na nákup. To je život. Preto moja rodina nikdy nedostane odo mňa radu, aby to robili cez brokera. Našťastie by sa mi vysmiali a neinvestovali vôbec. Ved celé roky im odchádzali vklady na stupídne produkty a takto to bolo super ! Pre nich. Bez zhodnotenia, ale pohodlné !

A takto sa môžeme točiť okolo toho aký je broker super na sporo-investovanie, ale ja nepoznám v mojej rodine ani jedného, čo by podstúpil to vzdelávanie a zakladanie účtov u brokera, aby si dokázal nakupovať sám. Ani ja nie som ochotný spravovať sporo-investovanie ani pre seba, ani pre najbližších. Je to blbosť, ktorá je nielen otravná, ale človeka okrem bezstarostnosti oberie o pocit byť dokonalým sedliakom. Takým, ktorý pravidelne celý život investuje a vôbec nepotrebuje rozumieť trhom.

Napíšem ku tým všetkým druhom sporenia rozbory, ako by som ich riešil ja, lebo každý príklad potrebuje trochu rozumu...nielen stupídne si dokazovať, že je to najhoršia možnosť. A pánom špekulantom, ktorí si myslia, že vstup má nejaký vplyv urobím výpočty bez vstupu. Bude to sedliak so vstupom 1% versus vychcatý pánko s 0 vstupom, len z drobným spravodlivým výkonnostným poplatkom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Jeden pohľad sprostredkovateľa: Vieme nastaviť priebežný nie je problém, ale nováčik v biznise je potom hotový. Absolútny problém s príjmom. Dokonca aj vstupný rozložený do splátok sa podľa mňa pričinil, že určité firmy veľmi sa nechceli vzdať IŽP so zálohovou províziou. Teraz jeden o.c.p, ktorého nepoužívam lebo tam nie je taká flexibilita, spustil zálohové provízie aj na investícii, podľa mňa sa teraz ukážu niektoré firmy, ktoré precupitajú z EIC.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: So 12 11, 2022 5:21 pm Súhlasím jogo, ideálne je platiť vstupák priebežne, neplatiť správ. poplatok a tiež ani success fee. Ešte raz sa spýtam, keďže túto tému sem vniesol finančný sprostredkovateľ a zopár ľudí mu na to skočilo, kde takú ponuku nájdem? Priznám sa, ja o nej neviem. Finančných sprostredkovateľov nepoznám, neinvestujem cez nich, ale chcem vedieť, či je na trhu sprostredkovania niečo výhodnejšie ako toto:

https://www.pasivneinvestovanie.sk/jede ... strategia/
Myslím, že toho času je to najlepšia ponuka, ale to bol pred pár rokmi aj Finax, kým ho konkurencia nepredbehla. Tak uvidíme, ako sa to vyvinie a či časom prejdú finančné firmy na priebežný poplatok.

Povedzme, že podobné parametre ma sporenie cez Patriu(0.8% transakčný+0.12p.a. za správu), ako to vidíme v prvom príspevku tohto vlákna.
Ale ja ho osobne nevyužívam, tak neviem, aké zádrhely tam môžu byť.
Tieto ma napadajú:
-SXR8 mi nedovolia kúpiť na XETRE za Eurá, ale len v Londýne za USD, cez CALL centrum(alebo makléra?) a to sú dvoj až trojnásobné väčšie poplatky ako cez internet + poplatok 1.5% za konverziu EURUSD....neviem ako sa to rieši pri pravidelnom sporení
https://cdn.patria.cz/Sazebnik-PD.sk.pd ... 1642762064
Za Eura mi dovolia kúpiť len zopár syntetických ETF na SP500, nie full replication, preto som od nich vybral peniaze a poslal ich k iným brokerom
-majú tam poplatok 1€ za vklad na brokerský účet a to by tiež robilo 1% zo sumy 100€ mesačne...neviem ako sa to rieši pri pravidelnom sporení, pritom je tu Patria vyhodnotená teoreticky ako tretia najvýhodnejšia ponuka, ale ktovie, ako to bude prakticky.

Človek pravdu zistí obvykle až po otvorení účtu a pri zaplatenom vstupnom poplatku naraz už je často neskoro napraviť chybu.
Preto vravím 2x meraj a raz rež. Keď si Patria vymyslela tieto obmedzenia, tak som jednoducho previedol peniaze k iným brokerom a neprišiel som o vstupný poplatok zaplatený naraz, ale len o 0.15% za predaj pozície a výber peňazí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 142 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa miror »

jogo napísal: Ne 13 11, 2022 5:40 pm Povedzme, že podobné parametre ma sporenie cez Patriu(0.8% transakčný+0.12p.a. za správu), ako to vidíme v prvom príspevku tohto vlákna.
Ale ja ho osobne nevyužívam, tak neviem, aké zádrhely tam môžu byť.
Tieto ma napadajú:
-SXR8 mi nedovolia kúpiť na XETRE za Eurá, ale len v Londýne za USD, cez CALL centrum(alebo makléra?) a to sú dvoj až trojnásobné väčšie poplatky ako cez internet + poplatok 1.5% za konverziu EURUSD....neviem ako sa to rieši pri pravidelnom sporení
https://cdn.patria.cz/Sazebnik-PD.sk.pd ... 1642762064
Za Eura mi dovolia kúpiť len zopár syntetických ETF na SP500, nie full replication, preto som od nich vybral peniaze a poslal ich k iným brokerom
-majú tam poplatok 1€ za vklad na brokerský účet a to by tiež robilo 1% zo sumy 100€ mesačne...neviem ako sa to rieši pri pravidelnom sporení, pritom je tu Patria vyhodnotená teoreticky ako tretia najvýhodnejšia ponuka, ale ktovie, ako to bude prakticky.

Človek pravdu zistí obvykle až po otvorení účtu a pri zaplatenom vstupnom poplatku naraz už je často neskoro napraviť chybu.
Preto vravím 2x meraj a raz rež. Keď si Patria vymyslela tieto obmedzenia, tak som jednoducho previedol peniaze k iným brokerom a neprišiel som o vstupný poplatok zaplatený naraz, ale len o 0.15% za predaj pozície a výber peňazí.

V Patrii majú akumulačné iShares v EUR cez Amsterdam, tam kupovávam. Konverzie do USD sú dosť nevýhodné.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: Pi 11 11, 2022 7:57 pm
Keď ako dieťaťu, tak nech sa páči Juggler:

Chcem sporiť 1000€ mesačne po dobu 30 rokov. Spolu vložím 360 000€. Vstupný poplatok je stanovený na 1%, priebežný žiadny.
Zaplatím agentovi EIC na začiatku poplatok 3600€ alebo mu zaplatím pri prvom vklade 10€ a z každého ďalšieho vkladu si strne 10€ ? To je to, čo som pochopil z príspevku PEPP. Lebo keď dám na začiatku 3600€ a teda prvý rok aj pri 10% raste som v strate viac ako 30% a v druhom prípade som v očakávanom výnose a môžem si investíciu presúvať kde chcem, to je podstatný rozdiel. A o tom som písal.
Výborne. Snažím sa veci vysvetlovať po lopate. Preto vítam jednoduché praktické príklady.

Odpoveď je: ak to chceš cez EIC zaplatíš 360 € a zaviažeš sa na 3 roky.
Z 0% vstupom by si pri 10% p.a. skončil po 3 rokoch na stave 42 046 €
Z 1% vstupom na 41 560 €.

Ak si spokojný, pokračuješ. Ďalšie 3 roky by si začal so 41 200 po odčítaní poplatku druhých 360€
Po 6 rokoch by si mal 97 964 €
S 0% vstupom by to bolo 98 618 €

Úsmev. :) Žiadnu tragédiu ani dobiehanie strát nevidím.

Poďme ďalej

Ak by si po 6 rokoch predlžil horizont rovno na 30 rokov, zaplatil by si 1000 € namiesto 2880 €
Takže odčítajme 1000€ a ďalších 24 rokov pokračujme s kapitálom 97 964. Výsledok: 2 264 257 €

S 0% poplatkom, ked ti nechám transakčný 0,2% ako u brokera to bude 2 271 380 €.

Cez EIC by si takto dosiahol výnos len o 0,3% nižší ako cez brokera !
Samozrejme, môžeš si nakupovať sám poctivo každý mesiac a užiť si tých +0,32%


K tomu, prečo si nadobudol dojem, že vstupný poplatok je nejaký diabol.

Pán PEPP je podľa môjho názoru vysoko inteligentný finančník, ktorý vie sofistikovane vysvetľovať poplatky, aby zamaskoval tie, čo idú do jeho kapsy.

V TV novinách môžeš bežne vidieť experta pána Ovčarika, ktorý vysvetluje národu investičnú gramotnost.
Pracuje pre Partners Investments. Aj stránka finančný kompas patrí pod Partners. Podielové fondy tam nájdeš zoradené tak, že stále žiaria víťazi. Skutočná analýza však odhalí, že král je nahý...

Pán Pepp si účtuje poplatok za výkonnosť. Pri parametroch 10% p.a. a horizonte 30 rokov nám vyšlo, že poplatok za výkonnosť, v jeho podaní ,,koeficient pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie 0,1%,, sa rovná priebežnému poplatku 0,83% p.a.

V linke nižšie si môžeš prečítať, že poplatok za výkonnosť je nástroj ako obrať investorov o peniaze.
Naspodku článku sú aj poplatky Partners, kde za pasívne investovanie do ETF ryžujú neskutočných 2,9% p.a.

https://www.finax.eu/sk/blog/poplatok-z ... -o-peniaze

Je neuveriteľné, čo všetko finanční ,,experti,, vedia vymyslieť a obhájiť.

Poďme k tvojmu príkladu. Pán Pepp ti podsunul, že EIC chce poplatok za celú dobu sporenia dopredu. To nie je pravda.
Ja nemám inú možnosť ako to nahodiť do kalkulačky. On to zámerne využil a z malého percentuálneho poplatku vytvoril maximálny nominálny poplatok.

Za druhé, on, ale aj ty ste začali rozoberať model, kde nie je žiadny počiatočný vklad.
Teda absolútne mimo modelu ktorý tu prezentujem a ku ktorému je založené vlákno.

Ale nejde o to. V pohode rozoberiem rôzne modely. S počiatočným vkladom , aj bez neho.
Nebudem však skákať ako blcha z jednej alternatívy do druhej. Takže k aktuálnej podstate.

My riešime obyčajného človeka, ktorý chce sporo-investovať do indexového ETF a nemať žiadne starosti.

To znamená človeka, ktorý nechce mať účet u brokera a fyzicky nakupovať každý mesiac za 200 € ETF.
Aj tak by platil brokerovi 1-2% za každý nákup, lebo u IB stojí taký nákup 2-3 €.
U XTB je podľa mňa roztiahnutý spread, takže aj pri nulovom poplatku si zoberú svoje.

ALL: Odložte nabok svoje egá a predstavte si svoje manželky, deti, bratov, rodičov.
Normálnych ľudí - státisíce bežných ľudí, ktorí platia mesačne (cez trvalý príkaz ) nevýhodné produkty ako sú investičné životné poistenia a pod. Ktosi tu spomenul, že len zmlúv na IŽP je v SR viac ako milión! To je dedičstvo tých istých sprostredkovateľských firiem, ktoré teraz využívajú tisícky agentov s ponukami investovať do ETFs.

My hľadáme spôsob, kde bežný človek sporo-investuje pri minimálnych nákladoch a vklady mu odchádzajú cez trvalý príkaz. Taký človek si nastaví systém raz na začiatku a už sa ničím neotravuje. Vklady idú do indexového ETF a kedykolvek môže poslať viac.

Ak si pozrieme tabulku porovnania, mimo brokera zatiaľ neexistuje lacnejší a pohodlnejší spôsob ako 1% vstup cez EIC.
Ja sám mám účet u brokera viac ako 20 rokov, ale v sporo-investovaní by som nedokázal pravidelne nakupovať každý mesiac za 200 € ETF USA. Takisto manželke, alebo deťom. Je to proste pre mňa blbosť. Blbosť za ktorú by som aj tak zaplatil brokerovi 2-3€ za každý nákup, pretože ETF za 200 € ináč nemôžem kúpiť. 3€ za nákup ETF za 100-200€ je to isté ako 1,5% až 3% vstupný poplatok. Takže pri všetkých tých nákupoch za 35 rokov, by som aj tak zaplatil minimálne 1% zo všetkých vkladov. Ak by som chcel sporo-investovať cez brokera ako IB, robil by som iba vo väčších čiastkach a nepravidelne.

Normálny človek funguje tak, že dostane výplatu na bankový účet a odtial mu odíde platba do inštitúcie.
Tam mu za to kúpia ETF.

TOTO RIEŠIME !

Banky a inštitúcie to vedia. Nie nadarmo vymysleli produkty kde sa platí mesačne.
Našťastie tento spôsob sedí aj na model DCA u sedliaka v ETF. Takto môže každý zarábať a poraziť aj Buffetta.

Nájdite lepšiu možnosť. Nech sa páči ! Ja som nenašiel.
Pretože žiadna inštitúcia vám nechce spravovať účet za 0% p.a. + cez trvalý príkaz prijímať vklady a tie za vás investovať do ETF.

EIC to robí za 0% p.a. a 0,2% za nákup,. Teda naozaj s nízkymi nákladmi. Len vám musí niekto založiť účet, pretože EIC je veľkoobchodník, ktorý nechce mať náklady s retailom. Preto sú takí lacní. Sami si môžeme založiť účet u brokera, ale tam si musíme nakupovať sami. Sami si môžeme založiť účet v zahraničí u ETFmatic.com, alebo Portu, ale tam už platíme 0,47% až 0,48 % p.a. EIC je u nás doma v SR.

Preto má význam to porovnanie, ktoré však treba spojiť aj z inými faktormi a vybrať tú najrozumnejšiu alternatívu.

-----------------------------------------------------------------

Dlhujem ešte odpovede pánu Peppovi.
PEPP.SK napísal: Št 10 11, 2022 4:42 pm Spravte porovnanie na 15-20 rokov a 7% výnos. To je reálne.
Rovnaký model pri 7% p.a. na 20 rokov dáva pri PEPP.sk výsledok 156 863 €
Efekt poplatkov je -28705 € ..to je -15,46%

Pri vstupe 1% klient skončí na 182 450 €. Efekt poplatkov je –3117€... -1,68%

Rozdiel je -25 588 € ak sa investuje cez PEPP.SK.

Pritom sa bavíme o čisto pasívnom investovaní cez EIC. Klient chce iba vkladať peniaze do indexového ETF.
Nič od agenta nepotrebuje. Len založiť účet a 20 rokov tam posielať peniaze.

Rozumiem, že máte mnohoročné skúsenosti a vysoké vedomosti v investičnom finančníctve. :like:
Ak sa však ako sprostredkovateľ cítite povolaný robiť predikcie a na základe subjektívneho názoru chcete klientom radiť, to môže byť ďalší faktor, ktorý ľuďom zníži výnosy. :dislike:

Vo vlákne ETF cez PEPP.sk som analyzoval 2 vaše stratégie z reálnymi výsledkami za posledných 10 rokov.

Produkt Pepp.sk - Americke akcie – bez daní vyzerá ako profesionálny produkt, pritom ide
o investíciu do jediného ETF: iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF

Ak by klient investoval 100 000 € z vašími poplatkami, mal by po 10 rokoch na účte 278 400€
Ak by investoval do rovnakého ETF zo vstupom 1%, mal by 312 344 € (o +12% viac)

To sa bavíme len o 10 rokoch a počítal som to na základe reálnych výnosov daného ETF za posledných 10 rokov.

Z väčším horizontom sa podľa mňa straty na výnose budú nabaľovať ako snehová guľa.

Ak by klient ignoroval váš produkt a nevybral by si hedžované ETF (kde zbytočne platí náklady hedžingu), na účte by mal až 335 340 € ( o +20% viac )

Ešte horšie dopadla PEPP.sk stratégia SVET - Portfolio životneho cyklu a penzijného zabezpečenia. Tam ste zvolil portfólio zo 65% podielom EU, rozvíjajúcich trhov a Afriky.

Výnos klienta by bol +85% oproti +224% v ETF SVET (iShares Core MSCI World UCITS ETF). Nič v zlom, ale je to jedno z najhorších portfólii aké si viem predstaviť.

Výnos vášho portfólia podľa môjho názoru bude naďalej zaostávať a výsledok po 30-40 rokoch môže byť žalostný.
A to len preto, lebo máte pocit, že ste vymysleli niečo lepšie ako ETF SVET (fond s 1500 akciami z celého sveta).

PEPP.SK napísal: Št 10 11, 2022 4:42 pm
-> Prvý veľký nedostatok porovnania
Nezohľadňuje rozdiel medzi vstupným poplatok zaplateným VOPRED, teda na začiatku sporenia z cieľovej sumy v porovnaní s poplatkom plateným priebežne (teda nejakým malým zlomkom percenta pri každom nákupe.)
Vstupný poplatok je najmenší problém. V modeli porovnania sa bavíme o celkových vkladoch 104 000 €. Vstupný poplatok je spolu 1040 € za 35 rokov.
Pri výslednej sume 1 380 000 € je to kvapka v mori: 0,075%
1040 € je všetko čo klient za celý život zaplatí.

Klient to vôbec nemusí zaplatiť naraz. Závisí to od neho. Vy zneužívate fakt, že do investičnej kalkulačky to musím zadať ako poplatok pri akomkoľvek horizonte.

Po vašom vysvetlení, že kalkulačka nevie vypočítať blahodárny účinok vášho priebežne plateného vstupného poplatku vám vo výpočte poskytnem najblahodárnejšiu výhodu: 0 % vstup.

Tak poďme na to.

V danom modeli 20 000 + 200 mesačne (nie v tom, čo ste si nahodil vy, aby ste zmiatol ľudí ) by som ja osobne sa zaviazal na 6 rokov a zaplatil vstup 344 €. Keď tých 344 € rovno odčítam od 20 000, investujem 19 655 €.
Následne mi odchádza z účtu 200 € mesačne a 6 rokov žiadny poplatok neplatím.
Spolu je to vklad s mesačnými poplatkami 34 055 €.

Za 6 rokov budem mať pri danom modeli na účte 55 400 €.

Potom by som sa rozhodoval, či zaplatím ďalší vstup.


Poďme sa pozrieť koľko by som mal u vás po tých 6 rokoch s 0% vstupom :

Po 6 rokoch by bol výsledok na účte 53 228 €. Takže menej o 2172 € ako so vstupným poplatkom 1%.
Ako je to možné? Nesedí to s dojmom, čo ste vytvorili. Je to -3,92% a to uplynulo len 6 rokov.

Poďme teda ďalej.

U agenta s 1% poplatkom by som zvolil 15 ročný horizont (vklady 36 000 ) a zaplatil ďalších 360 €.
Mal by som predplatených 15 rokov investovania po 200 mesačne.

Odčítajme tých 360 € od 55 400 €. To je 55 040 €. Stále mám o 1812 € viac ako u vás.

Nahoďme do kalkulačky: môj výsledok bude po 15 rokoch 328 071 €

Pozrime sa na výsledny stav u Pepp pri 0% vstupe: 279 129 € .

Prešlo teda 21 rokov. Na účte mám 328 071 € a poplatky agentovi som zaplatil spolu 704 €.
S vami pán PEPP mám na účte 279 129, čo je -48 942 € ( -15% )

Poďme do finále:

Predplácam si posledných 33600 € až do ukončenia horizontu 35 rokov: poplatok 336 €
Znova to stiahnem z účtu, veď mám predsa z čoho: 328 071 – 336 = 327 735 €
Finálnych 14 rokov platím po 200 € mesačne a tu je výsledok: 1 391 922 €

Aký výsledok mi vyhodí PEPP.sk so vstupom 0%?: 1 041 520 €

To je -350 402 €, čo je o -25,17%

PEPP.SK napísal: Št 10 11, 2022 4:42 pm
Preto čitateľom odporúčam uvedomiť si tri veci a urobiť si vlastný názor:

:dislike: Ak zaplatíte vstupný poplatok z cieľovej sumy vopred, budete "dlho"* v strate.
Teda budete niekoľko mesiacov iba splácať poplatok agentovi. Na tom nič nemení ani skutočnosť ak Vám agent vstupný poplatok z cieľovej sumy rozloží do 10-12 splátok.
Zneužili ste toto vlákno kde porovnávam 20 000 + 200 mesačné vklady.
Podsúvate ľuďom akú dôležitosť má priebežný vstup pri mesačných vkladoch.
Svoje vyjadrenie som v minulosti písal vo vlákne ETF cez Pepp.sk. Máte ho tam.

Ak by sa nevkladalo tých 20 000 na začiatok, ale iba 200 € mesačne - tak zaplatenie vstupu 840 € naraz ovplyvní výnos, ale iba krátkodobo. Aj v danom prípade zavádzate, lebo stačí zaplatiť minimum 300 € na vklady 30 000. To je cieľová suma na 12,5 roka po 200 mesačne.

Vaše grafy za 4 roky sú obrovský klam, ktorému klient nerozumie, len ho zmetú.
Váš priebežne platený nízky vstup maskuje diabla v pasívnom investovaní: výkonnostný poplatok.

Tak poďme sa pozrieť na reálne čísla, pričom vám budem počítať najblahodárnejší vstup 0%.

Kalkulačka neberie 12,5 roka, tak zadávam 12 rokov:

Z vaším 0% vstupom skončím na sume 51 742 €

( po 4 rokoch by som mal 11 562 a po 8 rokoch 28 096 € )


Z 1% vstupom mám na účte 54 685 €

( po 4 rokoch by som mal 11 676 a po 8 rokoch 28 995)


Vidíte ako zavádzate?

Aj po 4 rokoch by som mal viac s 1% vstupom.

Po 12 rokoch by som mal s Pepp a vstupom 0% výnos menší o -5,4% !!!

Mimochodom, váš klient, ktorého dávate ako príklad z vyhodnotením 4 roky doplatil na hlúpe portfólio kde má Euro Stoxx. Radšej sa nepýtam, kto mu to poradil.

Poďme ďalej. Pozrime sa na 0% vstup s nenápadným ,,koeficientom pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie 0,1%,,

Nahoďme tých 200 mesačne na 35 rokov s 0% vstupom od pána Peppa: výsledok 588 161 €
Výsledok so zlým 1% poplatkom, ale bez ,,odplaty za zhodnotenie,, : 736 708 €

Rozdiel medzi Pepp s 0% vstupom a medzi čistým vstupom 1% je, že klient s pepp má výnos nižší o -20%.

Výkonnostný poplatok v pasívnom kopírovaní indexu? Index si zaslúži odmenu, ale vy nie, pán Pepp. Vy ste len založili účet.
PEPP.SK napísal: Št 10 11, 2022 4:42 pm :dislike: Pokiaľ Váš agent dnes zinkasuje poplatok niekoľko sto € z cieľovej sumy za 20-30 rokov sporenia, mám len jednu otázku: kto a v akej kvalite sa bude starať o Vaše dlhoročné úspory, ak Váš agent ukončí činnosť? Ak Váš víťaz testu zinkasuje 840€ v prvom roku zmluvy a po dvoch rokoch skončí činnosť, bude veľmi ťažké nájsť niekoho, kto Vás bude obsluhovať najbližších 33 rokov zadarmo?

Milujem keď agenti šíria názor, že oni sa o niečo starajú a dokonca tak, že klient z toho prosperuje. To je fikcia.
Agent je len podriadená osoba sprostredkovateľa. Človek, ktorý má dať informácie a vybaviť veci.

Zmluvu vo vašom prípade má klient s EIC. Teda nie s vami, ani s Finportalom.
Ak idem cez brokera, alebo o.c.p. nepotrebujem nikoho. Cez EIC treba agenta. To agenti zneužívajú.

Finportal je sprostredkovateľ (distribučná sieť ) a je zodpovedný za výkon podľa zákona a dozorovaný NBS.
Vy ste agentom sprostredkovateľa. Ako tá slečna v banke, ktorá klientovi vybaví vstup do podielového fondu.
Aj ona je agentka. Len nie je podriadená ako vy, ale viazaná na danú banku.

Klientova investícia v banke nemá takmer nič spoločné so slečnou za prepážkou. Ona je len povinná postarať sa o klienta v mene banky. Klientovi je jedno, či tam bude, alebo nebude. Zaujíma ho len to aké poplatky mu dá a potrebuje od nej informácie. Slečna dostane za to províziu. Ak klient nebude s ňou spokojný, banka to vyrieši. Ak slečna skončí činnosť, zmluva z bankou ( zo správcom fondu ) pokračuje až do konca za dojednaných podmienok.

Vysvetľujem to cez viazanú agentku v banke, aby ľudia pochopili ako 8 000 agentov s povolením pre kapitálový trh deformovalo investičné prostredie. Tým, že agenti oslovujú ľudí a žijú z provízii (väčšinou cez MLM) , klient je len zákazník, ktorému treba predať produkt. Sprostredkovanie sa tak zabalilo do ružového obalu s nápisom ,,predáme vám len to najlepšie,,. Lenže v praxi je to naopak. Väčšina predáva to, čo im prináša najväčšie poplatky.

Čo sa týka EIC, ak má klient zmluvu z výhodnými podmienkami, nemá sa čoho báť.
Naopak: agent by si mal byť vedomý toho, že ak klientovi nedá výhodné podmienky, ten môže kedykoľvek prejsť k inému agentovi, alebo sprostredkovatelovi (SFA).

Na záver vyjadrím názor aký je podľa mňa rozdiel medzi agentom, ktorý sa hrá na poradcu a medzi skutočným
poradcom. Skutočný profesionálny poradca (akých bohužial na Slovensku nemáme ) musí klientovi poradiť podľa najlepšieho vedomia a svedomia len to NAJLEPŠIE.

V segmente dlhodobého sporo-investovania je evidentne najlepšou voľbou investovať cez indexové ETF.
To vedia všetci finančníci. Pomaly sa to dozvedajú aj bežní ľudia a dožadujú sa ETF.
Ľudia však na rozdiel od finančníkov nevedia, že podstata nie je len v pasívnom kopírovaní indexu, ale predovšetkým v ultranízkej nákladovosti investovania. ETF má poplatky pod 0,2% p.a, ...pri SP500 dokonca 0,03% až 0,07%p.a..

Skutočný profesionál teda nikdy neporadí klientovi, aby kopíroval index s priebežnými poplatkami, ktoré sú násobne vyššie (často aj 10-20-30 x vyššie) ako poplatky fondu.

Súhlasím s pánom Pepom v jednej veci: čitateľom odporúčam urobiť si vlastný názor

Takto vyzerá EIC 200 € mesačne vstup 0%, s nenápadným ,,koeficientom 0,1% ako odplata za zhodnotenie,,
.
EIC 0% vstup a 200 mesačne  na 35R  s ,,koeficientom odplaty za zhodnotenie 0,1%,,.png
.
.
Takto vyzerá EIC 200€ mesačne s férovým vstupom 1%:
EIC 1% vstup a 200 mesačne 35R.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Jari »

JUGGLER, som naozaj zvedavy, kto este na toto dokaze reagovat a obhajovat svoje argumenty. Dakujem za vsetkych financne gramotnych aj negramotnych, ktorym staci precitat si jeden takyto prispevok a mozu usetrit kopu penazi.
Time in the market beats timing the market…
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Presne ako píšeš JUGGLER. Skvelý príspevok vďaka tomuto fóru, som tiež otvoril oči. Predtým v mojej nevedomosti som bol rovnako v pasci sprostredkovatela. A to tak že som nevedel ako to funguje a držal ma v tom, že sa stará o to investovanie "manažuje" to a podobne. Šírim toto fórum, kde sa len dá mne to veľmi pomohlo. A verím že to pomôže aj mnoho ďalším ľuďom.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

JUGGLER napísal: Ne 13 11, 2022 9:46 pm
Vy ste agentom sprostredkovateľa. Ako tá slečna v banke, ktorá klientovi vybaví vstup do podielového fondu.
Aj ona je agentka. Len nie je podriadená ako vy, ale viazaná na danú banku.
Viem. že zámer pre porovnanie s pracovníčkou v banke je možno dobre mierený. Ale treba poznamenať, že pracovníčka v banke má mesačný plán predať XY produktov resp. objem. A za tým ide ako vlčák :D . Nemá dokonca ani povinnosť uvádzať tri ponuky alebo zdôvodnňovať. Jednoducho čistý sell. Absolútne ju nezaujíma a nevie čo je Broker, EIC a pod. Vysvetlenie poplatkov nehrozí. Poznám bankárky, ktorým jednoducho to, že majú na produkte o 1% vyšší priebežný poplatok a povinnosť daniť nič nehovorí, jednoducho to ich je najlepšie veď robia v banke vedia. Ciele klienta sa dopasúvajú na produkt a nie naopak. Nie vždy to tak je ale percento je oveľa vyššie ako percento agentov vlkov z wall street.

Odporúčam každému, kto má chvíľku čas v nákupáku ísť sa tam spýtať je to zážitková jazda.

Inak dobré čítanie, asi by sa malo zaviesť niečo ako je povinnosť uvádzať RPMN, ktorú máme pri úveroch. Klient to má pred očami vidí to číslo a treba povedať za čo zaplatí ten rozdiel. Rozdiel pri investovaní, že budúci vývoj je neistý a preto strata, ktorú by som chcel opísať je v teoretickej rovine ale aj tak by sa asi našlo riešenie ako to premietať.

Vyššie v príspevkoch vidím kreativitu v podobe snahy vytvoriť lepšiu ponuku ako majú ostatní, čo je myslím dobré v prípade ak to znamená zníženie poplatkov a prínos pre klienta. Ak je to zníženie len na oko, čo teda posúdi čitateľ ako to bolo spomínané tak asi škoda práce.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pavol Chmela napísal: Po 14 11, 2022 2:00 pm Inak dobré čítanie, asi by sa malo zaviesť niečo ako je povinnosť uvádzať RPMN, ktorú máme pri úveroch. Klient to má pred očami vidí to číslo a treba povedať za čo zaplatí ten rozdiel.
Súhlas. :potlesk:

Stačilo by EP ( Efekt Poplatkov) :idea:

Historický priemer výnosov akcií je známy, takže investovanie do 100% akcií by sa nahadzovali parametre do kalkulačky NBS.

V našom modeli porovnania 20 000 + 200 € mesačne by si klientovi predložil na podpis:

Tento produkt má pri priemernom historickom výnose Efekt poplatkov 360 000 €, čo je -25%.
Z toho poplatky: 191 000 € (správca účtu cca 21 000 a 170 000 € cca odmena za sprostredkovanie +manažovanie ).

:like:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Max100 »

Juggler velke dakujem.To bola jazda..Velmi dobra tema,velmi dobre rozobrane,velmi dobre argumenty.Uzitocne citanie.Toto by sa malo vyucovat v skolach,resp.kazdy vecer v TV pustit 5 minutovy blok o dolezitosti investovania,financnej gramotnosti,efektu poplatkov,zlozenom uroceni atd.Ja som v investovani uplny zaciatocnik,investujem len vyse roka,mam nakupene etf sp500 a nasdaq100 a som v minuse,ale kazdy mesiac dokupujem.A mas pravdu,ze na nakup etf nepotrebujem manazovany ucet.Vlastne co chcu manazovat ked si kupujem iba sp500?Kupia mi 5 roznych etf,ktore vo finale neprinesu vacsi zisk ako to moje jedno etf.A rozdiel 400 000 v tvojom priklade za 35 rokov stoji za zvazenie kde a cez koho investovat a ci sluzba manazovaneho uctu stoji za tych 400 000.Moj kolega z prace si zalozil nejake investovanie cez niekoho,nic blizsie neviem.Iba viem to,ako ho presvedcil na manazovany ucet.Ukazal mu nejaky priklad,kolko za 25 rokov bude v zisku,ale nepovedal mu vobec kolko zato zoberie.Povedal mu nejake cislo napr 1% p.a. a to je pre laika nic nehovoriace cislo.On si to nevedel spocitat,co to pre neho v praxi znamena.Videl len pekne cisla a viac mu netrebalo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

Max100 napísal: St 16 11, 2022 8:03 pm Juggler velke dakujem.To bola jazda..Velmi dobra tema,velmi dobre rozobrane,velmi dobre argumenty.Uzitocne citanie.Toto by sa malo vyucovat v skolach,resp.kazdy vecer v TV pustit 5 minutovy blok o dolezitosti investovania,financnej gramotnosti,efektu poplatkov,zlozenom uroceni atd.Ja som v investovani uplny zaciatocnik,investujem len vyse roka,mam nakupene etf sp500 a nasdaq100 a som v minuse,ale kazdy mesiac dokupujem.A mas pravdu,ze na nakup etf nepotrebujem manazovany ucet.Vlastne co chcu manazovat ked si kupujem iba sp500?Kupia mi 5 roznych etf,ktore vo finale neprinesu vacsi zisk ako to moje jedno etf.A rozdiel 400 000 v tvojom priklade za 35 rokov stoji za zvazenie kde a cez koho investovat a ci sluzba manazovaneho uctu stoji za tych 400 000.Moj kolega z prace si zalozil nejake investovanie cez niekoho,nic blizsie neviem.Iba viem to,ako ho presvedcil na manazovany ucet.Ukazal mu nejaky priklad,kolko za 25 rokov bude v zisku,ale nepovedal mu vobec kolko zato zoberie.Povedal mu nejake cislo napr 1% p.a. a to je pre laika nic nehovoriace cislo.On si to nevedel spocitat,co to pre neho v praxi znamena.Videl len pekne cisla a viac mu netrebalo.
Dlho som si myslel, že ETF USA je lepšie ako ETF svet...už si to nemyslím, aj keď stále do neho investujem. Preto sa pýtam: viem účet číslo 2 u EIC investujúci do ETF USA zmeniť na ETF svet "zadarmo"?.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

jogo napísal: St 16 11, 2022 8:27 pm
Max100 napísal: St 16 11, 2022 8:03 pm Juggler velke dakujem.To bola jazda..Velmi dobra tema,velmi dobre rozobrane,velmi dobre argumenty.Uzitocne citanie.Toto by sa malo vyucovat v skolach,resp.kazdy vecer v TV pustit 5 minutovy blok o dolezitosti investovania,financnej gramotnosti,efektu poplatkov,zlozenom uroceni atd.Ja som v investovani uplny zaciatocnik,investujem len vyse roka,mam nakupene etf sp500 a nasdaq100 a som v minuse,ale kazdy mesiac dokupujem.A mas pravdu,ze na nakup etf nepotrebujem manazovany ucet.Vlastne co chcu manazovat ked si kupujem iba sp500?Kupia mi 5 roznych etf,ktore vo finale neprinesu vacsi zisk ako to moje jedno etf.A rozdiel 400 000 v tvojom priklade za 35 rokov stoji za zvazenie kde a cez koho investovat a ci sluzba manazovaneho uctu stoji za tych 400 000.Moj kolega z prace si zalozil nejake investovanie cez niekoho,nic blizsie neviem.Iba viem to,ako ho presvedcil na manazovany ucet.Ukazal mu nejaky priklad,kolko za 25 rokov bude v zisku,ale nepovedal mu vobec kolko zato zoberie.Povedal mu nejake cislo napr 1% p.a. a to je pre laika nic nehovoriace cislo.On si to nevedel spocitat,co to pre neho v praxi znamena.Videl len pekne cisla a viac mu netrebalo.
Dlho som si myslel, že ETF USA je lepšie ako ETF svet...už si to nemyslím, aj keď stále do neho investujem. Preto sa pýtam: viem účet číslo 2 u EIC investujúci do ETF USA zmeniť na ETF svet "zadarmo"?.
Kedykolvek, nech zada sprostredkovatel zmenu, ty cez appku potvrdis a vsetky dalsie prispevky zainvestuje do msci world-u
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa jogo »

Som rád, že si vyšiel z anonymyty fóra...držím palce. :wink:
https://www.pasivneinvestovanie.sk/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"