ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa wladas »

Konecne to je oficialnejsie. Takisto drzim palce.
Staniol
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 17 11, 2022 4:10 am
Has thanked: 5 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Staniol »

Zdravim vsetkych,

chcem sa opytat, vo februari tohto roka mi kamos(agent) po diskusii vytvoril manazovany ucet c.6 na ucel sporenia pre dieta s nasledovnymi parametrami:

Manažérsky poplatok: 1.0% p.a.
Poplatok z cieľovej sumy: 1.8 %
Horizont 20 rokov

taktiez este v roku 2019 mi zriadil cielovy c.2 kde cielova suma bola 18000e a vstupny poplatok nastavil na 3%.

z vyssie uvedeneho vlakna to mozem povazovat ako nevyhodnu ponuku a podraz "kamosa" ktory sa na mne chce prizivit? :)

Dakujem za odpoved
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa mapper »

Staniol napísal: Št 17 11, 2022 4:22 am z vyssie uvedeneho vlakna to mozem povazovat ako nevyhodnu ponuku a podraz "kamosa" ktory sa na mne chce prizivit? :)
Prave som nieco podobne riesil s jednym sikovnym agentom tu z fora (aviceN) - EIC ucty vie prebrat aj iny agent a ten 6tkovy ucet nastavit na 0% management fee. Kazdopadne zaplatene vstupne poplatky su dan za neznalost. Netreba to brat ako tragediu, len ako poucenie ako sa spravat k svojim peniazom a nakolko pocuvat cudzie rady hoci aj od blizkych ludi.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

Staniol napísal: Št 17 11, 2022 4:22 am Zdravim vsetkych,

chcem sa opytat, vo februari tohto roka mi kamos(agent) po diskusii vytvoril manazovany ucet c.6 na ucel sporenia pre dieta s nasledovnymi parametrami:

Manažérsky poplatok: 1.0% p.a.
Poplatok z cieľovej sumy: 1.8 %
Horizont 20 rokov

taktiez este v roku 2019 mi zriadil cielovy c.2 kde cielova suma bola 18000e a vstupny poplatok nastavil na 3%.

z vyssie uvedeneho vlakna to mozem povazovat ako nevyhodnu ponuku a podraz "kamosa" ktory sa na mne chce prizivit? :)

Dakujem za odpoved
Asi by som nebol na seba tak tvrdy, on to urcite nespravil s cielom okradnut ta alebo podrazit, jednoducho ma nastavenu taku cenovu politiku a je to pre neho adekvatne ohodnotenie za danu sluzbu.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
nemam-nick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:04 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa nemam-nick »

ako to vlastne s tymi platbami je ?
vstupny poplatok si nechava celu sumu € agent alebo mu cast € zoberie firma pre ktoru pracuje ?
a manazersky poplatok je na tom rovnako alebo cela suma uz ide len firme?

lebo z coho co tu na fore citam mi vychadza, ze firma ma "nejaky cennik" a agenti si zrejme k tomu niekedy nieco prihodia.
alebo sa mylim?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

Zvacsa je tam niekto, kto "uci" v MLM hierarchii nejakym "zvykom" ala TAKTO sa to robi a takto to robi kazdy, tak to tak budeme robit aj my. Vzdy si nieco nechava SFA, teda firma, ktora zastresuje backoffice, zmluvy, spoluprace s instituciami atd. nasledne je to rozdelene do hierarchie daneho MLM, to znamena ze ak je to bezny radovy sprostredkovatel, tak z 1000€ poplatku moze kludne dostat sprostredkovatel 40-50%, vravim, vsetko zalezi od toho, ako vysoko v kariere je a kolko "medziclankov" este svojou robotou musi nachovat. Rovnako to je aj v pripade management fee, ze si nieco berie samotne SFA a nasledne samotna hierarchia a na konci je agent.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ja len tak doplnim z mojho amaterskeho a laickeho pohladu na danu vec..,

V roku 2010 som rozmyslal, kam dat hotovost (zarobok zo zahranicia), a kedze som o akciach nevedel nic, mal som za to, ze su podvod a to z jedneho dovodu - banky, poistovne a agenti mi predavali teplu vodu vo forme "prve dva roky uspor patria agentovi, potom zarabas ty". (tusim ze brakeven zacal niekde po 7. alebo 11. tom roku investovania) Vdaka tomuto mizernemu vyberu som si povedal, ze do akcii nedam nic. Netusil som, ze v CIVILIZOVANOM svete je mozne si zalozit ucet podobny tomu na facebooku a poslat si tam peniaze a nakupovat ETF PRIAMO.

Vdaka tomuto dezinfo prostrediu, ktore doslova nehanebne okradalo klientov (klienti si casto v navale zurivosti zrusili sporenie a dotasli zlomok toho co tam dali) som si utvoril nazor na akciovy trh, ze je to pozni (mozno aj je, ale horizont krachu je v nedohladne, resp je to pretek s inflaciou).

Co tym chcem povedat? Vdaka tomuto necivilozanemu investicnemu prostrediu som prisiel o hromadu potencialneho zisku (hoci aj len ETF SP500), kedze za 12 rokov to mohlo urobit 3-4X a este viac, ak by som tam doplnal dodatocne.. Nehnutelnosti, kam som sa uchylil v tom 2010 roku mi tolko nepridali.

Ale hlavne tym chcem povedat, ze klobuk dole pred kazdym, aj tymto forom, a pravdepodobne hlavne JUGGLERom (a spol), ze otvorili tuto temu investovania pre sirsiu spolocnost amaterov a laikov. Pevne verim, ze pre Aviceho a Jariho sa to tu hemzi potencialnymi klientmi (takymi aky som bol ja v 2010, nevedel som kam rozumne s peniazmi) a bude to nadherne win-win. Presny opak toho, co tu bolo kedysi, ludia co vedeli o co ide umyselne zatajovali know how, zahmlievali a klamali klientom o poplatkoch. Moja davna spoluziacka zo strednej skoly sa ma tiez snazila takto namotat, tak dva roky dozadu...

A to pisem ako samo-stock-picker ktory je v strate odhadom 25% odkedy som vstupil na trh na vlastnu past, prave z dovodu, ze to tu bolo take eldorado...

Len sa nad tym zamyslite, kolko miliard mohli Slovaci mat za tie dekady, ved internet tu uz bol, ... kurnik sopa..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Staniol napísal: Št 17 11, 2022 4:22 am ....v roku 2019 mi zriadil cielovy c.2 kde cielova suma bola 18000e a vstupny poplatok nastavil na 3%.
Vstup si mal 540€. Rozložil ti to, ale mohol ti dať ako kámošovi tých 300-360€.
Ináč je to férová ponuka. Keď som pred 2 rokmi hľadal dobrodincov, ktorí by na EIC dali menší vstup, písal som:
JUGGLER napísal: St 02 12, 2020 6:24 pm 3% je limit :like:
2% tlieskam :potlesk:
1% doživotne propagujem a radím známym. :uctievanie:
Tých 360€ z 18 000 je vstup 2%.

Hlavne že ti nedal priebežný poplatok.
Pred 2 rokmi som netušil, že parazitovanie cez priebežné poplatky u EIC zašlo tak ďaleko. Predtým agenti doslova ničili národ cez IŽP, teraz ničia sporenie do ETF cez priebežné poplatky.
Staniol napísal: Št 17 11, 2022 4:22 am
chcem sa opytat, vo februari tohto roka mi kamos(agent) po diskusii vytvoril manazovany ucet c.6 na ucel sporenia pre dieta s nasledovnymi parametrami:

Manažérsky poplatok: 1.0% p.a.
Poplatok z cieľovej sumy: 1.8 %
Horizont 20 rokov
Priebežné poplatky do sporenia nepatria. Výhoda EIC je práve v tom, že účty č. 2 nemajú priebežné poplatky (0% p.a.).
Žiadal by som od agenta zmenu účtu na cieľový . č 2.

Takisto sa uisti do čoho sporíš: aby to bolo naozaj ETF, nie podielový fond. To sa tiež dá zmeniť.

On ti bude vyplakávať, že ti dal znížený vstup. Ale v prvom prípade ti dal zbytočne veľký vstup, tak by mohol byť rád, že mu odpustíš to parazitovanie cez 1% p.a.

Ono tie priebežné poplatky spočiatku nie sú tragédia. Ak máš na účte 1000 €, tak 1% z účtu je 10€.
Agent ti vypočíta, že je to 0,83 € mesačne. Ked tam bude 10 000 €, bude to 100 € ročne a 8,30 € mesačne.
Skutočná tragédia začne po 10-15 rokoch, kedy sa začína prejavovať efekt zloženého úročenia.
Všetky tie narastajúce poplatky bránia exponenciálnemu rastu výnosov.

Ak dieťa dospeje a ty ho presvedčíš, aby sporilo ďalej, začne vkladať 100 mesačne, 200 mesačne atď.
Tam začína problém, lebo tých 1% p.a. bude mať dlhodobý efekt a zníži výnosy o -30%.
Ak sporí od detstva môže prísť aj o viac ako polovicu výnosov. Napríklad pri detskom sporení 100 € a predlžení horizontu na 60 rokov pri 1% p.a. ( k tomu + 0,12% p.a. EIC ) je efekt poplatkov -46%.
Namiesto 4,75 milióna € skončí sporiteľ iba z účtom 2,58 milióna.

Tie milióny vyzerajú teraz super, ale počas takej dlhej doby má obrovský vplyv inflácia (rast cien ) a zvyšovanie príjmov. Pred 30 rokmi zarábali lekári 100 € mesačne. Ked dnes platíš 20 € mesačne, po VŠ bude syn/dcéra platiť 200€ mesačne a za 30 rokov budú platy 20 000 €, tak bude platiť trebárs 2000 mesačne. Ten efekt 1% p.a. potom odoberie milióny.
A úplne zbytočne. Len kvôli tomu, že už v detskom sporení dopustíš, aby na tebe parazitovali.

Treba to brať tak, že my sme ovce a inštitúcie sú vlci, ktorí sa snažia na ovciach nasýtiť.
Kým sa ovce nechajú, dovtedy to tak bude. Vidíme to práve na tých IŽP a na podielových fondoch ako IAD Global Index. Jedinou obranou ovcí je zhrknúť sa do stáda a brániť sa kolektívne: porozumieť poplatkom, nenechať sa nachytať a vstupovať len do takých produktov, ktoré sú výhodné. Pri investovaní cez ETF (čo je evidentne najvýhodnejšie ) treba žiadať od agentov cieľový účet č. 2 (0% p.a. ) a čo najnižší vstupný poplatok.

Kedysi som narazil na stránku investujeme.sk, ktorá patrila Fincentru, teraz Swiss Life (babocký, Závodský )

Bol tam pre agentov taký motivačný citát:

„Jediná vec, ktorá sa nachádza medzi vami a vašim cieľom, sú tie kecy, ktoré si sami nahovárate, prečo práve vy nemôžete cieľ dosiahnuť.” – Jordan Belfort

Jordan Belfort je hlavná postava z filmu Vlk z Wall Street, ktorého hral Dicaprio ...tam nechutne odrbávali klientov, len aby na nich zarobili. Belfort dodnes školí predajcov ako majú odrbávať ľudí...sám bol odsúdený za podvádzanie klientov, ktorým dodnes dlží vyše 100 milionov..

Tu sú 2 scénky z filmu Vlk z Wall Street :

https://youtu.be/b0j1TfeBvN4

https://youtu.be/bz3CzNM7eeQ

iceberg8 napísal: Št 17 11, 2022 2:45 pm
Co tym chcem povedat? Vdaka tomuto necivilizovanemu investicnemu prostrediu som prisiel o hromadu potencialneho zisku (hoci aj len ETF SP500), kedze za 12 rokov to mohlo urobit 3-4X a este viac, ak by som tam doplnal dodatocne.. Nehnutelnosti, kam som sa uchylil v tom 2010 roku mi tolko nepridali.

Ale hlavne tym chcem povedat, ze klobuk dole pred kazdym, aj tymto forom, a pravdepodobne hlavne JUGGLERom (a spol), ze otvorili tuto temu investovania pre sirsiu spolocnost amaterov a laikov.
Dík :D
My všetci, hlavne ja osobne, sme si ,,realitu,, uvedomovali postupne.
Učili sme sa a prechádzali zmenami.

Prvý článok o nevýhodnosti podielových fondov som napísal v 2002.
Vtedy som vôbec netušil o poplatkoch, len som sa divil, že boli nechutne stratové.
Akcie vtedy klesali po ,,prasknutí internetovej bubliny,, v roku 2000.

Ja som zarábal stovky % ročne a to som hral len na rast cien jednotlivých akcií.
Nevedel som ani to, že sa dá hrať aj na pokles.

Nechápal som, že manažéri fondov môžu robiť straty, keď ja - samouk zarábam bez vedomostí, len sedliackým rozumom.
V podstate som ľudí nabádal, aby neinvestovali do fondov, ale vzali osud do svojích rúk a zarábali na burze, tak ako ja.

Aj v krízových rokoch 2007-2008 som zarobil v priemere +70% p.a. Robil som si srandu z deda Buffetta, že radí také blbosti ako kupovať akcie a držať 10 rokov.

Až po kríze som si všimol, že profesionáli - manažéri fondov to nejak babrú a často klesli viac ako indexy.
Stále mi nedošlo, že ,,fees never sleep,, je hlavnou príčinou...Bol som šokovaný , že nedokážu zarábať viac ako index.
Vždy som žil v tom, že dobrí manažéri fondov musia mať výnos aspoň 15-20% p.a.

Pametám si ako som v roku 2009 obhajoval podielový C-Quadrant. Vyzeral ako dobrá investícia:
JUGGLER napísal: St 24 06, 2009 12:11 am C-QUADRAT ARTS Best Momentum
Fond investuje 100% do akciových fondov formou aktívneho štýlu manažmentu.

Majetok fondu je 113,0 mio. EUR.

The C-QUADRAT ARTS Best Momentum is trying to increase capital under acceptance of higher risks together with a highly active management.

Performance: Over the five years to 30/09/2008,
the fund has returned 81.4%, compared with 36.1%
for the sector median and 47.9% for the index,
ranking 56/1774.

Názov fondu znie naozaj dobre.
Vstupný poplatok 5% to je ako vstup do elitného klubu.
2% ročne to by ušlo, keď prekonajú trhy.

Do septembra 2008 dával ročne priemerne 15%, čo je obdivuhodné.
( ostatné priemer 7,2% a trhy 9,6% )

No treba zistiť ako si chlapci poradili s krízou.
Ak to nepohnojili ako Gladiš, tak aj 5% vstup nie je veľa ak je to investícia na dlhšiu dobu.
Treba rozoznávať skutočne aktívnu správu od pseudosprávy akú prevádzajú naše banky.
Ak sa na C-Quadrant pozrieme dnes, zistíme, že to nedali. Pritom to nebol len fond, ale tisícky ľudí malo investičné sporenie do toho fondu. Dnes v Hitparáde vidíme, že dlhodobé výnosy fondu sú biedne.

C-QUADRAT ARTS Best Momentum (EUR) :
Od založenia 16.5.2008: +46,39% . ETF SVET za rovnaký čas +213,2%.
Ide o plne automatizovaný obchodní program = aktívna správa za ktorú sa platí 2,81% p.a. + 20% podiel na zisku high water. :roll: Málo muziky za veľa peňazí, ale v tomto polroku sú OK.

Prirátajte si k tomu poplatky v investičnom sporení a sporiteľ je určite v takom biednom výnose ako nám nedávno prezentoval Jimmi, ktorý 10 rokov sporoinvestoval v IAD sporení z celkovým výnosom 50 € ( 0,17% p.a. ).
Výnos ETF SVET bol pritom 11,75% p.a.

My sme tu v minulosti riešili prevážne podozrivé schémy a ,, potenciálne podvody,,
Agentov sme riešili hlavne v súvislosti s podielovými fondami, nevýhodnými investičnými produktami ( aj takými, kde klienti prišli o 90% výnosu ) a masovou ponukou IŽP.

Rok 2010: Peter Cmorej o tom prečo neinvestovať cez IŽP:
https://blog.sme.sk/cmorej/ekonomika/pr ... -poistenie

Neviem kedy som si uvedomil, že pre bežných ľudí sa najviac hodí indexové ETF. Ja som si vtedy myslel, že akciové trhy pôjdu s krízy do krízy (tak som to aj zažil ) a jedine aktívna správa má zmysel. To prvé uvedomenie zrejme prišlo niekedy v 2015 a definitívne som uznal ETF pravdepodobne až v roku 2018 keď Finax rozbehol masívnu kampaň. Finax a ľudia okolo neho, to je hromada expertov v investovaní ...Hrbatý, Kasík, Nepela, Jurík, medzi nimi aj náš Tomáš Virdzek... tak som začal čítať ich blogy a fakt to je studnica investičnej gramotnosti. Aj sám na sebe som si uvedomil, že po 20 rokov tradingu nemôžem ľuďom odporúčat obchodovanie, ani stock picking, lebo 99% z nich prerobí aj gate. Takisto som pochopil múdrosť Buffetta, ktorý po 70 rokoch v investičnom biznise sám uznal, že niet lepšej investície ako je indexové ETF. Že to nie sú kecy, ale že to má poriadne premyslené potvrdil Buffett aj svojou záveťou: ,, v prípade mojej smrti je tu fond pre moju vdovu a 90 % pôjde do indexového fondu S&P 500."
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Staniol
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 17 11, 2022 4:10 am
Has thanked: 5 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Staniol »

Dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved :) .., urcite sa mu ozvem a spytam sa aky mal dovod na manazovany ucet, kedze na moj ucel dochodkoveho sporenia vybral cielovy ..inak na tom mojom dochodkovom to mam vyskladane takto:

FFEAE - Fidelity - Emerging Asia Fund A-ACC-EUR
ISHNAQ1 - iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD
SHMESR -iShares MSCI Europe SRI UCITS ETF
ISHGW -iShares Global Water UCITS ETF (dis)
AMIENAE - AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA - AE
ISHEMIMI -iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF USD
ISHSP5 - iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD


Synovi toho namiesal na manazovanom menej, ale v podstate to iste:

ISHWSC - iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF USD (Acc) (EUR)
ISHEMIMI - iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF USD
ISHNAQ1 - iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD
ISHSP5 - iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD
ISHMESR -iShares MSCI Europe SRI UCITS ETF

Myslis, ze skladba portfolii je v poriadku?

btw tie scenky su fakt pravidive :O ..

Dakujem
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JanH »

Staniol mohol by si pridat do prispevku aj percentualne rozlozenie? Alebo je to delene Round Robin? Potom sa to bude dat rozanalyzovat lepsie- tak, ako spominal Juggler, treba si ustrazit ETF, lebo ja tam vidim aj podielovy fond (19% dan).
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa locke »

mne to stale pride ako zbytocne komplikovanie situacie, chapem ze ludia sporia deckam mensie sumy, mozno by som siel skor cestou nasporit vacsiu sumu napr. na nejakej kvartalnej , polrocnej baze a normalne kupit nieco cez brokera sam, ale chapem nie kazdy je nerd tymto sposobom, no judgment

tie kvanta ETFs co namiesaju a nechaju si za to platit nejaky poplatok za manazment, stale mi to hlava neberie...
nakupit MSCI world a emerging markets alebo FTSE all world alebo Jugglerove oblubene SP500 a vybavene

synovi mohol proste dat SP500 a trebars ex-US alebo developed + emerging a vybavene, neviem ci small cap alebo nasdaq v nejakej mensej alokacii mu vytlaci vynos o obrovske percenta
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas.
Je neuveriteľné, čo tí agenti nevymyslia. :shock:
Mix 7 fondov od buka do buka...ten účet je ako fond fondov :)
Ešteže nevidím % podiel.

Normálny podnikateľ dokáže žiť s podnikania v jednej firme (vlastnej ).
Sofistikovanejší podnikateľ má podiely vo viacerých.

Ľudia chcú sporo-investovať do najlepších firiem sveta.

Pýcha USA - Dow Jones obsahuje 30 akcií - blue chips( myslím, že dokonca prekonáva SP500)
Nemecký DAX mal tiež 30 akcií. Teraz má 40 akcií.
Britský FTSE 100 a americký Nasdaq100 obsahujú akcie 100 firiem.

Vynikajúco diverzifikované ETF USA na SP500 obsahuje 500 akcií. Niekto preferuje SP400, kde je 400 firiem.

ETF SVET je celosvetový MSCI World (kde je 70% USA) a obsahuje 1511 najlepších firiem sveta.

Podľa mňa je hlúposť mixovať ETFs a investovať do tisíciek firiem, pričom v mnohých ETF sú tie isté akcie.
Aký to má význam...veď v konečnom dôsledku to znižuje výnos.... Nevidel som jediný mix ktorý by prekonával ETF USA.
Všetky mixy, čo som analyzoval mali výnos v priemer o 30% nižší, ale aj viac ako o 50% nižší a to sa bavíme o posúdení výnosu 5-10 rokov. Darmo sa mixovači ETFs budú hnevať a vravieť, veď ešte sa uvidí ... podľa mňa sa ten rozdiel vo výnose bude ešte zväčšovať.

Pár poznámok k tomu čo vidím:

Fidelity - Emerging Asia Fund A-ACC-EUR priebežný poplatok 1,94% p.a. + transakčný 0,032%

To je podielový fond s vysokým priebežným poplatkom + výnos podieha osobnému (nie zrážkovému ) zdaneniu 19%, keď sa predá. Od začiatku toho fondu 21.4.2008 do 18.11.22 má ten fond výnos +185%.
Pre porovnanie za rovnaký čas ETF USA +450%. ETF SVET +246%.

iShares Global Water UCITS ETF (dis) priebežný 0,65% p.a.
Od vzniku 16,3. 2007 výnos +142%. ETF USA za rovnaký čas +364%. ETF SVET: +207%

Chápem snahu agenta zažiariť múdrosťou, že Ázia a voda je budúcnosť tohto sveta.
Ale je to len číra špekulácia, ktorá vôbec neznamená, že sa prejaví vo výnose.
Pametám si podobnú logiku, že akcie zlatých baní musia stúpať viac ako zlato. A houby.
Zlaté bane sú tunelované manažmentom a často ani nie sú v zisku. Takisto budúcnosť Afriky bude zrejme taká, že ziskovosť si zahraničné korporácie prenesú inde. Niet nad transparentnosť USA.

Ten AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA – AE ... je tiež podielový fond.
Má nízke poplatky ( len 0,3% p.a.) a je možné, že je kótovaný na burze. Ak je na burze a nevystupuje sa z neho redemáciou podielových listov, môže byť oslobodený od daní. Ten fond má dobrého manažéra a jeho výnos je od začiatku 24.9.2008 je +420%. Za ten istý čas ETF USA dalo +480%.

ETF USA má u EIC nákladovosť 0,07% p.a. Nevidím dôvod platiť v Amundi 0,30% p.a. (+nemať istotu, či je výnos oslobodený od daní)

iShares Global Water UCITS ETF (dis) má priebežný 0,65% p.a. a vypláca dividendy.
Môj názor je, že treba investovať do akumulačných fondov (acc ), ktoré nevyplácajú dividendu, ale ju reinvestujú.
Výnos fondu s reinvestovaním dividend vo vnútri fondu je MAXIMALIZOVANÝ.
Zároveň nemáš žiadne starosti s hlásením vyplatených dividend daňovému úradu .
Zároveň z niektorých krajín (keď máš tisíce akcií ) nemusia byť dividendy zrážkovo zdanené.
Otázne je aj to, že keď vyplatené dividendy za teba reinvestuje EIC - to sú ďalšie zbytočné transakčné a konverzné poplatky.

Ďalej vidím, že u niektorých máš zbytočne USD verzie tých fondov. Do EIC posielaš EUR a oni pred nákupom robia menovú konverziu. Tú v poplatkoch neuvidíš, ale stojí 1,2%.
V cenníku ju nájdeš pod názvom: prirážka/zrážka k stredovému kurzu v danom čase.

Čo povedať na záver? V jednoduchosti je krása ( a podľa mňa aj maximálny výnos ).
Mám taký názor, že najlepšia cesta ako dlhodobo sporiť je vybrať si jedno ETF.

Ak chceš byť dokonale diverzifikovaný, tak ETF SVET: iShares Core MSCI World UCITS ETF-ISHCMWO ...USD pri 0,20% p.a.
alebo vidím nový Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF - Acc v EUR pri 0,12% p.a. (1500 akcií )
takisto: Vanguard FTSE All-World UCITS ETF EUR Acc – WANAWE 0,22% p.a. 3737 akcií

Ak chceš investovať do najvyspelejšieho trhu USA, tak ETF USA: iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR-ISHSP5E..pri 0,07% p.a.
Pre mladých a všetkých čo fandia technológiám ( a majú kuráž ísť na maximálny výnos) stačí jediné ETF Nasdaq 100. ...iShares NASDAQ 100 UCITS ETF EUR-ISHNASE
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
nemam-nick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:04 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa nemam-nick »

Juggler: mozno hlupa otazka, no skusim.. ak rozmyslam zlozit portfolio v EIC ETF MSCI World, SP500 a MSCI Emerging Markets reinvesticne v pomere 50:40:10 tak to zbytocne "zaplatim" v horsej celkovej vykonnosti a radsej zvolit len jedno ETF MSCI World ?
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Jari »

nemam-nick napísal: Pi 18 11, 2022 8:58 pm Juggler: mozno hlupa otazka, no skusim.. ak rozmyslam zlozit portfolio v EIC ETF MSCI World, SP500 a MSCI Emerging Markets reinvesticne v pomere 50:40:10 tak to zbytocne "zaplatim" v horsej celkovej vykonnosti a radsej zvolit len jedno ETF MSCI World ?
Ako pisal JUGGLER, vyber jedno ETF a nekomplikuj si to. Ak chces max. diverzifikaciu - MSCI World, ak veris USA, tak S&P 500.
Time in the market beats timing the market…
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa iceberg8 »

V jednoduchosti je krasa.
Ak existuje stock picking, existuje aj fund picking? :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presne tak. Ten fund picking je možno ešte nebezpečnejší, lebo nikto nič neanalyzuje ani nezdôvodňuje.

nemam-nick napísal: Pi 18 11, 2022 8:58 pm Juggler: mozno hlupa otazka, no skusim.. ak rozmyslam zlozit portfolio v EIC ETF MSCI World, SP500 a MSCI Emerging Markets reinvesticne v pomere 50:40:10 tak to zbytocne "zaplatim" v horsej celkovej vykonnosti a radsej zvolit len jedno ETF MSCI World ?
Trebalo by mať presnú analýzu ako sa napríklad ETF SVET prekrýva s ETF USA.

Tipujem, že všetky firmy z ETF USA sú aj v ETF SVET
( lebo 500 najväčších firiem USA z 1511 je nominálne 1/3 ...pričom USA tvorí 2/3 v ETF SVET)

Tipujem, že aj všetky firmy Nasdaq100 sú v ETF SVET.


K tvojmu MSCI Emerging Markets.

iShares MSCI EM UCITS ETF (Acc) od vzniku 25.9.2009 (rovno po kríze, takže najlepší čas) má výnos +88%.
ETF SVET za rovnaký čas: +327 %
ETF USA za rovnaký čas: +545%

To je moja číselná odpoveď. Názor nech si každý urobí sám.

Skúsme teraz zistiť prečo. Vopchajme tam trochu sedliackého rozumu

V tom ETF emerging markets viac ako 60% tvorí Čína, India, Taiwan a južná Korea.

Čo je ale zaujímavé (a podľa mňa brzdí výnos toho ETF ) je sektorové zloženie:
Financie 30%, IT 18% , Spotreba 18%, komunikacia+materiály 18%, priemysel+energia 10% ( spolu 94% )

Keď sa pozriem na ETF SVET: IT 21%, Spotreba 18%, priemysel+energia 16%, Financie 14, Zdravotnictvo 14 , komunikacia+materiály 11%, ( spolu 94% )

Pozrime sa na ETF USA: IT 26%, Spotreba 18%, Zdravotnictvo 15, priemysel+energia 14% Financie 11, komunikácia 7 ( spolu 91% )

Nakoniec Nasdaq100: IT 50% , Spotreba 23%, Komunikacia 15%, Zdravotnictvo 7,5% Financie 0%, (spolu 95% )

Mne z toho vyplýva, že o raste indexu rozhoduje podiel IT. To by mali byť najrastovejšie firmy a z najväčšími maržami (ziskami). Spotreba je u všetkých ETF zhruba rovnaká.

Brzdou rozvíjajúcich trhov je vysoký podiel financií, ktoré sú podľa mňa najmenej rastové.
To ostatné ako materiály, priemysel, spotreba má podľa mňa vyššie náklady a nižšie marže.

Celá Ázia ( rozvíjajúce sa trhy ) je v podstate továreň sveta s dobrým financovaním, ale technológie, vysoké marže a zisky sú hlavne v USA. Ázia je velkovýroba a má nižšiu kúpnu silu. Amerika má vysokú spotrebu (ľudia veľa míňajú) i kúpnu silu (ľudia veľa zarábajú).

ALL: tie otázky ohľadom mixov ETF vyvolali u mňa zvedavosť, aký je prienik, resp. rozdiel medzi SP500 a Nasdaq100.
Tam som zistil zaujímavé veci. To ale niekedy nabudúce.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Staniol
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 17 11, 2022 4:10 am
Has thanked: 5 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Staniol »

posielam percentualne rozlozenie portfolia
https://freeimage.host/i/H9D0st4

opat super postrehy a rady a rozmyslam, ze bud preskolim svojho kamosa ako to ma spravne vyberat(teraz aj opravit), alebo ak toto zlyha, obratim sa na chalanov tu :) ..potom sa asi obratim na danovaka ako to poriesit s danenim, kedze tam je vela otaznikov.

Diky chalani
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

JUGGLER napísal: So 19 11, 2022 1:31 am ...
Toto pravdepodobne poznas, ale nech to mozu vyuzit aj ostatni, https://www.etfrc.com/funds/overlap.php na stranke je hned prednastaveny overlap SPY vs QQQ, cize SP500 a Nasdaq, podla vysledku je 79% nasdaq-u v SP500 a ak porovname SPY s URTH, tak zistime ze SP500 je vo Worlde na 97%
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Max100 »

Podla doterajsich vysledkov to vyzera,ze ETF USA vo velkej miere taha hore ETF svet..Ked pojde dole USA,padne aj svet.Za mna je teda volba ETF USA.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

Keďže sa tu riešia jednotlivé ETF tak sem dám dve videa popisujúce investovanie ETF Svet vs ETF USA

V1: https://www.youtube.com/watch?v=bJBRoIM ... ADbrambora
V2: https://www.youtube.com/watch?v=Wzl-8hE ... ADbrambora

Odporúčam rýchlosť videa 1,5x :D
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Wolf »

Má podľa mňa veľmi pekné portfolio.

https://www.youtube.com/watch?v=e4L-0vP ... ADbrambora
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mohli by ste aspoň napísať podstatu. Nie len dávať odkazy na 20 min. videa.
Tomáš vravel, že čisté odkazy škodia fóru. Niekedy sme taký linkbuilding vymazávali.

Môj názor na jeho portfólio je zmiešaný. Dosť ma sklamal.

Na mňa pôsobí rozporuplne: chce byť FIRE...investuje 60-70% svojích príjmov a zároveň má strach z rizika (uprednostnuje nižší výnos ). 70% je vanguard All-World ETF (acc)...to je 3752 firiem z expozíciou na USA 58%.
Do toho špekuluje, že 30% dáva do 3 či 4 factor ETFs (kde manažéri špekulujú, že získajú vyšší výnos výberom podhodnotených, alebo lacných, alebo malých firiem atd. )
Podobné ETFs som pár sledoval, ale málokedy sa tým dá niečo získať. Naopak, u jeho špekulácii vidno, že kým jedno ETF mu zarobilo len 5%, druhé cez 20%...ale zrejme ani jedno neprekonalo to FTSE All World. Platí v nich zbytočne vysoké TER okolo 0,3-0,4% p.a. ( čo je 10 x viac ako by mal vo vanguard ETF USA).

Ale ,,proti gustu žádný dišputát,, ...je to ako v tej rozprávke ako dedko ťahal repu.... faktorové ETFs mu zarobia menej ako All-World...All World zarobí menej ako ETF SVET....ETF SVET zarobí menej ako ETF USA a nakoniec ETF USA zarobí menej ako ETF nasdaq 100....a nasdaq 100 zarobí menej ako? Tých 30% špekulácii by som použil len vtedy, keby mi ani výnos/riziko Nasdaqu 100 nestačilo ( to práve analyzujem, ale nie sú to faktorové ETFs, ale odvetvové ETFs ).

On ked je mladý a chce vybudovať velký majetok, mal by zariskovať do výnosnejších (zároven najrizikovejších) indexových ( trebárs nasdaq 100, alebo SP500 )...a potom ked dosiahne vytúžený výnos a bude chcieť ísť do predčasného...OK..vtedy sa presuň do Vanguard ALL Vesmír, alebo ETF SVET, alebo niečo konzervatívnejšie ( ani dividendové molochy vo forme ETF by mi nevadili, ked mu ide o to, aby na dôchodku kludne spal ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 5:39 pm investuje 60-70% svojích príjmov a zároveň má strach z rizika (uprednostnuje nižší výnos ). 70% je vanguard All-World ETF (acc)...to je 3752 firiem z expozíciou na USA 58%.
Človek, ktorý investuje 60-70% svojich príjmov do 100% akciových investícií má akože strach z rizika? Už nebláznime :)
JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 5:39 pm Do toho špekuluje, že 30% dáva do 3 či 4 factor ETFs (kde manažéri špekulujú, že získajú vyšší výnos výberom podhodnotených, alebo lacných, alebo malých firiem atd. )
Podobné ETFs som pár sledoval, ale málokedy sa tým dá niečo získať. Naopak, u jeho špekulácii vidno, že kým jedno ETF mu zarobilo len 5%, druhé cez 20%...ale zrejme ani jedno neprekonalo to FTSE All World.
Súhlas, faktorové ETF nemajú nejakú ťažkú pridanú hodnotu oproti "klasickým" akciám. Jedine, že by človek trafil faktor, ktorý prinesie alphu a vyhne sa ostatným faktorom, ktoré budú horšie ako beta. Pravdepodobnosť takejto "trefy" je dosť nízka.
JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 5:39 pm Platí v nich zbytočne vysoké TER okolo 0,3-0,4% p.a. ( čo je 10 x viac ako by mal vo vanguard ETF USA).
Toto rozhodne nie je najväčší problém faktorových ETF. Výška poplatkov je nepochybne vo všeobecnosti veľmi podstatná, ale toto sú prípady, kedy sa z toho robí zbytočný fetiš. V ETF World od Blackrocku zaplatíš 0,20% p.a. Ak si vyberieš nejaký špecializovaný fond s 0,30% p.a. tak sa toho rozdielu 0,10% naozaj netreba báť. Nehovorím teraz o výnose, iba poplatku.
JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 5:39 pm All World zarobí menej ako ETF SVET....ETF SVET zarobí menej ako ETF USA a nakoniec ETF USA zarobí menej ako ETF nasdaq 100....a nasdaq 100 zarobí menej ako?
A toto bude platiť aj o 20 rokov? :) Z pohľadu dosiahnutého výnosu na podstúpené riziko je podľa mňa Nasdaq 100 vyslovene nevhodný na sporo-investovanie do ďalších 20+ rokov. Ako správne píšeš, je to sektorovo zameraná investícia. Každý môže mať na to odlišný názor, ale je to iba názor, pretože faktom je, že nejaký sektor dosahoval nadvýnos v posledných 10-15 rokov neznamená, že sa mu to podarí v ďalších 10 rokoch. Pri Nasdaqu si prakticky bez diverzifikácie (resp. diverzifikácia je iba v rámci jedného sektora). Keď kúpiš široký index kapitalizačne vážený (S&P/Svet) tak máš aspoň istotu, že zloženie jednotlivých sektorov sa zmení s tým ako sa jednotlivým sektorom bude v budúcnosti "dariť" (bude sa zvyšovať ich kapitalizácia). Preto je to v podstate momentová stratégia.
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Wolf »

Čítam knihu "The Changing World Order: Why Nations Succeed and Fail" (Ray Dalio) a dosť ma zaujali jeho argumenty. Hovorí, že v nasledujúcich dekádach by to pre Ameriku nemuselo byť tak zelené… Áno, tiež som toho názoru, že z Amerikou len tak niečo nepohne, a minimálne niekoľko rokov, pravdepodobne aj dekád bude stále svetovou ekonomikou… ale v mojom prípade pri investičnom horizonte 20+ rokov nechcem vsádzať iba na S&P 500. O 30 rokov môže byť svet úplne iný. To si ešte len začnem vyplácať rentu.

Preto sa nechcem obmedzovať iba na USA, aj keď je pravda, že mnoho firiem z S&P 500 má tržby hlavne z mimo USA. Tak ma zaujalo to All-world a EM. V ETF svet mi chýbajú práve tie rozvojové zeme, ktoré by mohli byť zaujímavé o XY rokov, s tým, že v jeho portfoliu ide hlavne do hodnotových firiem EM, čo mi príde múdrejšie, ako do všetkých. Zároveň som chamtivý a chcem výnosy NASDAQU. Preto ma tam zaujali tie špekulácie na malé, podhodnotené firmy, hlavne z USA alebo z EM.

Každopádne máš JUGGLER pravdu v tom, že veľmi pravdepodobne budú nasledujúce roky najsilnejšie USA. A po X rokoch sa tá vždy prejsť z S&P 500 do diverzifikovanejších ETF.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavé že ťa zaujali práve EM:
JUGGLER napísal: So 19 11, 2022 1:31 am
K tvojmu MSCI Emerging Markets.

iShares MSCI EM UCITS ETF (Acc) od vzniku 25.9.2009 (rovno po kríze, takže najlepší čas) má výnos +88%.
ETF SVET za rovnaký čas: +327 %
ETF USA za rovnaký čas: +545%
Ak by Blacrock nebol taký vychcatý, že ETF založil rovno po najväčšom poklese po finančnej kríze, tak by to ETF ani nebilo infláciu. Zároveň, samozrejme EM selektívne podľa krajiny mali aj svoje momentum, ako napr. Čína.
Peter222 napísal: Ne 20 11, 2022 6:27 pm Človek, ktorý investuje 60-70% svojich príjmov do 100% akciových investícií má akože strach z rizika? Už nebláznime :)
Pozri, je to môj názor. On nie je pre mňa obyčajný človek: vidím, že rozumie investovaniu.
Tie videá čo som zatial videl nemajú chybu. Aj ked vysvetloval rizika ETFs ....pre mňa to bolo prínosnejšie ako litánie od Gladiša, prečo sú ETFs zlé.

Proste som sklamaný tým, že nakoniec vidím u neho portfolio ako u agenta z OVB.
Je mi jedno aký má kto názor (a postoj k riziku ). Ja by som F.I.R.E. takto nebudoval.

Nebudem sa baviť o tom, že 100% akcie je absolútna nutnosť na maximálny dlhodobý výnos.
Aj ked 90% národa preferuje garantované dlhopisové fondy...je to ich vec, ked nechajú svoje úspory žrať infláciou...

V rámci 100% akcie rozoznávam kategórie ako som popísal. Moja sedliacka logika vraví, že 3750 akcií nemôže mať vyšší výnos ako lepších 1500 a chlapík chce len diverzifikovať riziko ( podľa mňa blbosť pri dlhodobom horizonte ).

Sedliacka logika mi vraví, že momentálne sú na tom najlepšie firmy v USA a vidím k tomu aj všetky logické dôvody ako že kupujú mozgy, majú kapitál, dôvera investorov, podnikatelské prostredie, stav demokracie, stav ekonomiky, stav kapitalovych trhov, transparentnosť, sila a stabilita USD atd, atd...môžete mi argumentovať aké výhody má komunistická strana v Číne okrem toho, že čínsky národ je pracovitý.

V rámci USA je moja logika v prospech technológii, lebo nemám hlavu ponorenú v mise, ale rozoznávam prinajmenšom kolko čínskych technologii a kolko amerických používam/mám v domácnosti . A viem si ako sedliak vypočítať kolko marže asi majú číňania na mojom mixéri, ked ho predávajú za 25 € a v EU ho importér predáva za 250 €. Alebo router Huawei, ktorý asi nemá vyššie marže, ked cenovo podlezie akékolvek iné...

Ale skončme radšej pri reči čísel. Tam by som poslal aj investičnú Bramboru:

FTSE all world funguje od 23.7.2019...3 ROKY aj 4 mesiace...to nám stačí aby sme videli ako brambora investuje:

FTSE ALL World: +22,78%
ETF SVET +27,17%
ETF USA: +38%
ETF Nasdaq100: +49% ( v ušiach ešte počujem posmech ladisa o crashi techno firiem o 70 až 90% )

ano...stock picky padli aj o 90%...ale index len -30%...a čokolvek sa bude diať, najbližšie dekády budeme my v EU plakať a američania sa budú smiať. Emerging markets nám budú vyrábať tovar a kŕmiť nás....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Wolf napísal: Ne 20 11, 2022 5:00 pm Má podľa mňa veľmi pekné portfolio.

https://www.youtube.com/watch?v=e4L-0vP ... ADbrambora
vcelku tragicke, on vyzera ze naozaj veri, ze v tomto trznom enviromente (rast urokovych sadzieb, splasnuti 20 dlhopisovej bubliny) bude zit z renty uz za 5 rokov investovania. A to ma v majetku viac ako 1/2 tehlu a zbytok akcie. Jedine pozitivum videa vidim v jeho optimistickej nalade, aby som vyzdvihol aj nieco pozitivne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 8:24 pm Pozri, je to môj názor. On nie je pre mňa obyčajný človek: vidím, že rozumie investovaniu.
Tie videá čo som zatial videl nemajú chybu. Aj ked vysvetloval rizika ETFs ....pre mňa to bolo prínosnejšie ako litánie od Gladiša, prečo sú ETFs zlé.
Ok to beriem, ja som skôr bral všeobecný príklad, že sa hovorí o tom ak človek viac ako polovicu príjmu investuje čisto do akcií ako jednej z tried aktív a potom sa povie, že má strach rizika. Ak to vzťahujeme iba na 1 konkrétneho človeka, je to iné.
Gladiš vie "pekne" písať, tie listy investorom majú niečo do seba, ale reálne výsledky hovoria za všetko, nás ETF sedliakov neporazí :D inak, raz som bol na jeho konferencii v Prahe, tie prezentácie nič moc, lepšie mu ide písanie.
JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 8:24 pm Moja sedliacka logika vraví, že 3750 akcií nemôže mať vyšší výnos ako lepších 1500 a chlapík chce len diverzifikovať riziko ( podľa mňa blbosť pri dlhodobom horizonte ).
Áno, väčšinou to takto platí, ja tiež moc nevidím dôvod primiešať do ETF Svet aj emerging markets. Každopádne, môžu sa vyskytnúť obdobia, kedy EM budú mať lepšiu výkonnosť a potiahnu o niečo celkovú výkonnosť ETF aj keď je fond zložený z 3750 akcií. Ale ako vravím, ja do ACWI tiež neinvestujem.
JUGGLER napísal: Ne 20 11, 2022 8:24 pm V rámci USA je moja logika v prospech technológii, lebo nemám hlavu ponorenú v mise, ale rozoznávam prinajmenšom kolko čínskych technologii a kolko amerických používam/mám v domácnosti . A viem si ako sedliak vypočítať kolko marže asi majú číňania na mojom mixéri, ked ho predávajú za 25 € a v EU ho importér predáva za 250 €. Alebo router Huawei, ktorý asi nemá vyššie marže, ked cenovo podlezie akékolvek iné...
V poriadku, veď nikto neporovnával technológie USA vs. Čína, ale logika spočívala v tom, že si 100% vystavený iba 1 sektoru (v ktorejkoľvek krajine) a netušíš či ten sektor bude valcovať iné sektory o 10, 20 rokov len preto, lebo ich valcoval posledných 10, 20 rokov. Pri takomto uvažovaní by práveže mal byť Nasdaq najmenej rizikový lebo je to viacmenej "tutovka", že technológie budú najvýkonnejšie "donekonečna" a žiadny iný sektor sa na ne už nedotiahne :) ja netuším čo bude o 20 rokov, len viem to, že nechcem byť 100% vystavený jednému sektoru, lebo toto nie je ani základná diverzifikácia v rámci jedného aktíva. Takéto niečo ti poradí aj skutočný investičný poradca v zahraničí :)
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

Mne sa jeho videa páčia hlavne preto, pretože to rieši aj z "vedeckého" pohľadu. Ja som napríklad vôbec nevedel, že niečo ako Bessembinderova štúdia existuje, plus dalšie iné študie ktoré tam spomína su strašne zaujímavé - teda pre mňa čo sa investovaniu vedujem tak rok a v ďaka nemu som asi po 2 mesiacoch skončil s vyberaním akcíi a začal som investovať do FTSE all world + plus Nasdaq100 ktorý so dokupoval až v prepadoch. Neviem či mám ostať v ALL WORLD alebo prejsť do ETF svet (vyspelé krajiny).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Ne 20 11, 2022 6:27 pm Z pohľadu dosiahnutého výnosu na podstúpené riziko je podľa mňa Nasdaq 100 vyslovene nevhodný na sporo-investovanie do ďalších 20+ rokov. Ako správne píšeš, je to sektorovo zameraná investícia. Každý môže mať na to odlišný názor, ale je to iba názor, pretože faktom je, že nejaký sektor dosahoval nadvýnos v posledných 10-15 rokov neznamená, že sa mu to podarí v ďalších 10 rokoch. Pri Nasdaqu si prakticky bez diverzifikácie (resp. diverzifikácia je iba v rámci jedného sektora). Keď kúpiš široký index kapitalizačne vážený (S&P/Svet) tak máš aspoň istotu, že zloženie jednotlivých sektorov sa zmení s tým ako sa jednotlivým sektorom bude v budúcnosti "dariť" (bude sa zvyšovať ich kapitalizácia). Preto je to v podstate momentová stratégia.
U mňa je SP500 zlatý stred, ale keby som bol mladý a šiel na F.I.R.E. tak sa kludne naložím len do Nasdaqu 100.

O Nasdaqu napíšem niekedy osobitný príspevok.

V krátkosti len toľko, že som žil v omyle, že je to ,,100 najväčších technologických firiem USA,,.

Napríklad v Nasdaqu100 je Starbucks (kaviarne), Ross Stores (odevy), Marriott (hotely ), Mondelez (Kraft food - potravinársky gigant ), PepsiCo (nápoje )Costco ( ako u nás Metro )

alebo kopa výrobcov liekov ako AstraZeneca, Biogen, Moderna, Walgreens (aj lekárne)

úplne ma šokovalo, že aj železnice (CSX), elektrárne/plynárne (AEP, XEL, EXC,CEG ), velkoobchod s priemyselným tovarom a stavebninami (FAST ), výroba uniforiem (CTAS ).

Nie sú to len americké firmy ako v SP500..celých 10% je z iného sveta, napr. 4 z Číny, 3 z EU

Nakoniec tam nie je ani taká kopa technológii ako som si predstavoval...viac ich je v SP500

Napr. v Nasdaqu nie je Oracle, Hewlett-Packard, IBM...

Jediné čo asi nie je v nasdaqu sú financie... Ale súhlasím, že diverzifikácia nie je široká...nasdaq je skôr taká stávka , že vysoký podiel IT firiem prinesie vyššie výnosy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa locke »

dobre postrehy, ten nasdaq ma tiez prekvapil zil som tiez dlho v omyle az kym som si raz nepozrel obsah indexu

dissujem agentov ale tak som tiez guilty :roll: , povedal som si ze nieco bude core a nieco bude sector play (semi, cybersecurity, cloud) ale mozno casom naozaj dospejem k tomu ze tie o nieco vyssie expense ratios a poplatky za nakupy sa neoplatia

ked bude nejaka company alebo sektor novou hviezdou tak bude aj tak v top poziciach hlavnych indexov, zatial to nechavam tak a prikladam ale asi zhodnotim o par rokov (alebo skor) a pripadne predam a natlacim to vsetko do MSCI World alebo v FTSE all world

tie emerging markets mam dilemu, do separatneho etf by som uz asi nesiel aj ked nieco malo drzim
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som to updejtoval o brokerov ,,zadarmo,, a ultranízkych ( ešte to postupne doplním )
Takisto som tento model prepočítal variantu Pavol Chmela po jeho znížení poplatkov na 1% vstup a 0,12% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zrážkové dane od 2023 som presunul do osobitnej TÉMY
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ivix
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - POROVNANIE 21 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Ivix »

JUGGLER napísal: So 19 11, 2022 1:31 am Celá Ázia ( rozvíjajúce sa trhy ) je v podstate továreň sveta s dobrým financovaním, ale technológie, vysoké marže a zisky sú hlavne v USA. Ázia je velkovýroba a má nižšiu kúpnu silu. Amerika má vysokú spotrebu (ľudia veľa míňajú) i kúpnu silu (ľudia veľa zarábajú).
Svet sa meni a uz o niekolko rokov toto nemusi platit. Cina doteraz vyrabala a posielala lacne tovary do USA vymenou za nicim nekryte papieriky (netreba spekulovat proste dolar nie je priamo kryty nicim a za chvilu nebude ani nepriamo ked mu Saudi povedia zbohom). Cinania nie su hlupy, ale cakaju na moment kedy budu este ekonomicky silnejsi a potrebuju byt aj vojensky silnejsi preto ta spolupraca s Ruskom. Postupne dochadza k de-dolarizacii (vid postupne predavanie US dlhopisov). Buducnost su rozvijajuce sa trhy. Podla mna najviac India (Cina si to zatial kazi prisnymi anti-Covid opatreniami).
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: St 19 10, 2022 12:29 am
EU brokeri ZADARMO pri investovaní do európskych eurových verzií amerických a svetových ETFs :

Trade Republic – umožňuje pravidelné automatické sporenie, aj frakcie
DeGiro – už aj pre Slovákov – umožňuje investovať zadarmo, aj frakcie
XTB ( iba real ETFs, nie CFD formy ! ) – umožňuje nákupy/predaje zadarmo, frakcie zatiaľ nie
Odkial mate tu informaciu, ze DeGiro ponuka moznost kupovat aj zlomkove akcie? Ja to tam v rozhrani nevidim.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DEGIRO does not have fractional shares. There is also no indication that DEGIRO will introduce this feature in the near future.

OK. Nemá. povymazujem to všade.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

XTB má poplatok min 0,2% pri dosiahnutí kumulativného obratu 100 000€
https://www.xtb.com/cz/help-center/plat ... e-poplatky
mám to chápať tak, že ak moje PFT bude mať hodnotu viac 100 000€ tak im za každý nakup akcie/ETF platiť % z nákupu? Alebo ak ja nakúpim akcie za xy rokov v celkovej hodnote 100 000€ (teda ako keby tam naraz vložím 100k € a nakúpim akcie/etf), tak za každý ďalší nákup budem platiť poplatok 0,2% z nákupu?
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Peter222 »

Malo by sa to vzťahovať na mesačný obrat 100k, nie celkovú hodnotu portfólia.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Fund »

...ano,je to mesacny obrat,teda ak mas 100K a nakupis v danom mesiaci za napr.1000€,ostane ti este 99K v danom mesiaci.Dalsi,novy mesiac ti zase nabehne 100K.Musel by si teda nakupit v jednom mesiaci za viac ako 100K a potom uz platis 0,2%.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa rmaly »

Otazka z FB (niekto tam dal odkaz na toto Jugglerove super porovnanie a chalanisko sa pyta)... :
Preco je trading212 zaradeny pod americkych brokerov a píše ze len americke ETF a akcie, ked je z Europy a su tam aj europske? Budem rad ak autor vysvedli lebo ak 1 vec nesedi, ktovie ako su dalsie..
Ja T212 nepouzivam, tak netusim...

Alebo ked tak odpiste rovno na FB
https://www.facebook.com/groups/2572309 ... 233130616/
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - POROVNANIE 23 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa andre »

T212 je UK broker. Velka vyhoda je, ze ty co tam mali ucte pred brexitom ich stale maju v UK - UK regulacia, cover 85000GBP.. Po brexite klientom z EU otvaraju cez pobocku na Cypre. btw. custody im roby IB.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"