Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Indikátory, pluginy, platformy, obchodné systémy, investičné stratégie, backtesting
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pavol Chmela napísal: Pi 21 10, 2022 10:50 am Ak sa bavime o kalkulaciach je to odhad na zaklade historickeho vyvoja a o buducom vyvoji vedomost nemam.
Historicky vyvoj nema vplyv na sucasnost a samozrejme buducnost. Pri hladani historickeho vyvoja sa casto vyberaju vhodne obdobia z hladiska optimistickej kalkulacie. To mozeme rovno historicky odhadnut kolko samovrazd sposobi dany pokles trhov. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Rokosák napísal: Pi 21 10, 2022 2:46 pm Historicky vyvoj nema vplyv na sucasnost a samozrejme buducnost. Pri hladani historickeho vyvoja sa casto vyberaju vhodne obdobia z hladiska optimistickej kalkulacie. To mozeme rovno historicky odhadnut kolko samovrazd sposobi dany pokles trhov. :D
@Rokosák: Ja osobne mám napr. úplne iný názor na tu zvýraznenú 1. vetu. Má a poriadny. Inak by tu kopa ľudí bola v tradingu na 0, história má spojitosť so súčasnosťou aj budúcnosťou, technická analýza, fundamentálna analýza aj matematicko štatistické stratégie z minulosti vychádzajú a vedia byť úspešné. Zrejme sa teda radšej obmedzíme len na vetu, že história nie je garanciou rovnakého vývoja v budúcnosti. S druhou vetou súhlasím, s treťou sa nedá ani súhlasiť ani nesúhlasiť. Ale áno, štatisticky sa to takto robí. :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: ETF - Pavol Chmela

Príspevok od používateľa Rokosák »

Tiez si myslim, že história nie je garanciou rovnakého vývoja v budúcnosti, Tomas. To znamena, ze buduci pondelok mozeme z historie najst pripady konca poklesu trhu a takisto jeho pokracovania. Pritom hodit si mincou ma 50 percentnu uspesnost (minus poplatky).

Samozrejme so spatnym pohladom, vratane backtestingu sa mozeme spravne trafit a historickemu vyskumu pripisovat kladny vysledok. V skutocnosti kauzalitu je tazko dokazat. Mozno iba vacsina hracov trhu sa divala na dejiny rovnako a pohli trhom v danom smere. Ten isty pripad sa vsak nemusi opakovat. A ak urcity vysledok nie je opakovatelny, to znamena, ze sa nezaklada na vede. To vsak neznamena, ze sa neda vyvoj uhadnut a poriadne zarobit. Aj sarlatani su obcas uspesni. Ja sa nehanbim ak som obcas uspesny bez toho, ze by som presne vedel preco. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Osamostatnil som tému.
U mňa je odpoveď ÁNO aj NIE.

V určitých prípadoch a za určitých okolností ÁNO:
- napr. väčšina traderov obchoduje na základe technickej analýzy ( TA ), kde sa s vyššou pravdepodobnosťou stavia na patterny, pohyb pri zvýšenom volume, supporty - rezistencie, breakouty, gapy, prekúpenosť - prepredanosť ...to všetko funguje
- z vlastnej praxe prezradím, že v minulosti som obchodoval rutinný systém, ktorý fungoval ako švajčiarske hodinky hádam 6 rokov ( výnosy boli extrémne )...Bol založený na odvodzovaní krátkodobej budúcnosti na základe dát z minulosti.
Takisto moje prvé 3 roky na burze, kde som ako nováčik nastúpil do obrovského poklesu akcií od r.2000 (Nasdaq padol až 80% ), no ja som so svojím sedliackým systémom obchodmi na rast ceny robil výnosy väčšie ako 100%.p.a. )

V určitých prípadoch a za určitých okolností NIE

- v normálnych trhových podmienkách sa ekonomické cykly opakujú a podľa historickej performance vybraného indexu môžeme predpokladať i budúcu performance ( napr. 50 ročná história US indexu SP500 približne cca 10% p.a. )
- pri technologických akciách je už ťažšie posudzovať históriu, nakoľko vývoj internetu a softvéru má svoje hist. špecifiká
- takisto minulosť nejakej firmy zahŕňa rastovú fázu, ktorá po globálnej expanzii a strate konkurenčnej výhody posunie akciu s growth do value, či income kategórie. Samozrejme niektoré veci sa už nikdy na základe histórie nezopakujú a môže sa udiať pravý opak: viď Nokia, ktorá bola kedysi technologickým lídrom, ale Apple ako konkurencia z novou technológiou ju z tejto pozície vymazala.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

sranda - nová téma sa ukazuje ako nový príspevok, ale nie medzi aktívnymi. Som z toho jeleň
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Test... chcel som Ti s tým pomôcť Juggler, ale evidentne som nepomohol, nechápem ani ja...

Vyzerá to tak, akoby bolo celé toto podfórum "Indikátory, systémy stratégie" https://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=58 vyňaté zo zobrazovania podobne ako off-topic. Vieš sa na to @andre prosím kuknúť, či si tam omylom nešuchol aj toto? Vďaka! :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trh je dav pozostávajúci z ľudí. Aj keď ho vnímame ako celok, aj keď ho berieme len ako trh určitého podkladu (napr. jednej konkrétnej akcie). Samozrejme rozličné trhy nie sú úplne rovnaké a majú svoje špecifiká (crypto svoje, komodity svoje, akciové trhy svoje, forex svoje atď).

Ak ale identifikujem na vzorke z minulosti nejaký pattern správania sa nejakého davu, môžem s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že ten dav pri podobnej situácii v prítomnosti/budúcnosti zareaguje rovnako ako v histórii. Príkladom môže byť napr. tá bublina (všeobecne bublina na všetkých trhoch ako taká). Ako na ňu reaguje dav? Hlbokým alebo dlhým poklesom. Opakuje sa to? Opakuje. Však je to stále dookola presne to isté, rozdielne je len čas trvania bubliny, % nafúknutie bublín a hĺbka či dĺžka následného pádu (reakcie davu na prasknutie bubliny).

Jediný problém je teda na takéto vzorce správania sa davu prísť, zachytiť ich, všimnúť si ich v grafe. Takýmito vzorcami správania samozrejme nie sú len bubliny, ale je ich oveľa viac. Problémom je potom už len ich nejak zautomatizovane vyhľadávať a popísať ich vyhľadávanie kódom, aby ich človek mohol ešte hlbšie skúmať a na základe toho aj využiť. Čo vlastne využíva? Minulosť. Je tam teda spojitosť? Je. Funguje to na 100%? Nie. Ale to percento sa dá zvýšiť či znížiť a to tým, ako dobre ten pattern správania človek zachytí a popíše kódom. Ak ho nepopíše kódom dostatočne dobre, pochopiteľne mu bude zachytávať aj nechcený bordel.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa andre »

tomáš virdzek napísal: Ne 23 10, 2022 1:01 pm Test... chcel som Ti s tým pomôcť Juggler, ale evidentne som nepomohol, nechápem ani ja...

Vyzerá to tak, akoby bolo celé toto podfórum "Indikátory, systémy stratégie" https://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=58 vyňaté zo zobrazovania podobne ako off-topic. Vieš sa na to @andre prosím kuknúť, či si tam omylom nešuchol aj toto? Vďaka! :)
Hod mi to do mailu nech nezabudnem. Pozrem na to ked sa vratim z Talianska.

A k teme:
- su veci cyklicke, co sa opakuju ale ako vseobecny fakt by som to nebral. To, ze na nejakom instrumente funguje napr. SMA200 predsa neznamena, ze buducnost je "kopiou" minulosti.

- nejake veci boli rozobrane tu. Chalan popisuje ako nejake veci bactestovali a prisli na to, ze to nefugnuje na buducnosti. Ved preto sa robia backtesti "out of sample"..: https://lynx.webinargeek.com/webinar/re ... J2x82n6AM/

- a velmi dobra kniha k teme je Black swan od Taleba, tam to je rozobrane z roznych pohladov..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Rokosák »

tomáš virdzek napísal: Ne 23 10, 2022 1:44 pm
Ak ale identifikujem na vzorke z minulosti nejaký pattern správania sa nejakého davu, môžem s veľkou pravdepodobnosťou očakávať,

/quote]

Co je velka pravdepodobnost? U roznych geniov priniesla okolo 60-70 percentnu uspesnost obchodov. Ak pracujes so stotisickou tak z toho nezbohatnes, ale s milionami skor.

Pokial ide o takzvany dav, ten je nestale povzbudzovany k obchodovaniu bez ohladu na okolnosti. Tak napriklad sa neustale ocakava koniec poklesu a typuje sa kedy nastane. Ale rast sa predpoklada, ze bude aspon v dohladnej dobe trvat ak nie naveky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Andre, dík napíšem :)

@Rokosák: K tej otázke, áno napríklad tých 60-70%.

Celkom som ale nepochopil zvyšok. :)

Tu momentálne riešime či minulosť má vplyv na budúcnosť. Ja osobne som viac ako presvedčený, že má aj mimo toho príkladu, čo som napísal. Môžem napísať aj ďalšie.

Sám píšeš, že "Historicky vyvoj nema vplyv na sucasnost a samozrejme buducnost."

Potom ale napíšeš, niečo čo túto Tvoju vetu podľa mňa samo o sebe vyvracia: "Pokial ide o takzvany dav, ten je nestale povzbudzovany k obchodovaniu bez ohladu na okolnosti. Tak napriklad sa neustale ocakava koniec poklesu a typuje sa kedy nastane. Ale rast sa predpoklada, ze bude aspon v dohladnej dobe trvat ak nie naveky."

Z čoho usudzuješ, že bude naveky, keď tvrdíš, že minulosť nemá vplyv na budúcnosť? Tak čo teda. Či Ti išlo o to povedať, že pasívna správa má vždy navrch? Fakt som to nepochopil. :) :pivko:

PS: Základom všetkého čo tvrdím je, že na trhu sa nikdy nezmenia 2 veci. Strach a chamtivosť. A tie sa neustále opakujú.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa andre »

Nahodou som sa dostal k ETF DBMF a ked som skumal ako skladaju portfolio prisiel som na to, ze:
Each Monday the Engine calculates the 20-day trailing return of the SocGen CTA Hedge Fund index which reports the average of the daily returns of 20 large CTA firms.

The Engine adds to that return the period equivalent of a 5% expense factor characteristic of large private CTA funds (such as the typical 2% mgt fee and 20% carry). Basically, estimating the zero-fee equivalent (gross return) of the large CTA’s That becomes the target return for the Engine.

The Engine then uses a regression optimization program of the 10 or so highly liquid futures that tend to be at the core of large CTA portfolios to:
Find an allocation using only those core futures as longs or shorts that would have resulted in the target return over the same period
The Engine further optimizes the allocation to achieve 8% to 10% volatility.
Each Monday, the managers populate the portfolio with futures contracts as specified by the Engine
Each Monday they repeat the process.

https://seekingalpha.com/article/454669 ... s-strategy
Cize sleduju 20 najvacsich CTA a regresiou vypocitaju to co priblizne maju oni v portfoliach. Potom vyberu z tych CTA najvacsie pozicie a podla toho kazdy pondelok upravia portfolio.

Cize vlastne podla "minulosti predpovedaju buducnost" aj ked len na tyzden. A zatial im to celkom ide, ako vidno v tom clanku porazaju vacsinu CTA, ktore vlastne kopiruju.

Cize pouzitie teorie v praxi :like:

Uvidime ako im to pojde dalej, dlhodobo ten podkladovy index dava cca 5% p.a. Teraz ale mali super obdobie, lebo komodity boli volatilne.

Inak maju zaujimave aktualne holdings, samy short okrem ropy: https://partnerselectfunds.com/wp-conte ... dings.xlsx
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Už len nájsť alternatívu takého ETF aj pre európskeho retailového klienta :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3848
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 342 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hej aj divi 4,34% su ok , skoda ze nema opcie cez ktore by sa dal kupit.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa andre »

Este su podobne ETF CTA a KMLM.
DBMF sa da kupit cez freedom24.com https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 24#p156766
a vsetky cez US brokera napr. cez tastyworks https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=24454

:idea: pre komoditnych/forex traderov moze byt zaujimave sledovat holdings tychto fondov, alebo ich podkladovych indexov.
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Filip26 »

andre napísal: Ut 25 10, 2022 3:18 pm Nahodou som sa dostal k ETF DBMF
...
Cize vlastne podla "minulosti predpovedaju buducnost" aj ked len na tyzden. A zatial im to celkom ide, ako vidno v tom clanku porazaju vacsinu CTA, ktore vlastne kopiruju.
Tiež si asi pozeral ten lynx webinár :D

Ako je možné že kopírujú tie CTA podla predchádzajúceho týždňa a majú pritom vyššiu výkonnosť ako samotné CTA?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa andre »

Jo, preklikal som ho ked ho chodec odporucal. A potom mi este niekede vyskocil nejaky clanok k nemu, tak som sa na to pozrel blizsie.

To preco su taky dobry je ako tak vysvetlene v tej analyze. Skus si to precitat, keby bolo nieco nejasne skusim to vysvetlit. V podstate robia priemer z 20 najlepsich CTA. Cize statisticky by mali byt aspon priemerny.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 486 times
Been thanked: 170 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Podla mna sa to da, z minulosti uvarit buducnost, ale ma to 1 hacik...
Nesmie sa to dostat "von" :)
Priklad:
Ak viem, kto bude vitaz vo futbalovom zapase, tak si mozem stavit v stavkovych kancelariach. Ak stavim 1euro, moje tipy budu vychadzat na veky vekov, ale ak to 1 euro dam do "compounding" modu tak narazim na "trhovy" limit, a kedze zamestnanec stavkovej kancelarie bude vediet, kto vyhra (podla mojho tipu), tak da echo hracom a pokazia mi to. Ale kedze ja budem vediet predpovedat aj toto (zmenu buducnosti), tak ... no a tu sa to zamotava :D

V praxi napriklad:
Jim Simons (matematik), aka
Renaissance Technologies, aka
Medallion fund , Medallion, the main fund which is closed to outside investors, has earned over $100 billion in trading profits since its inception in 1988. This translates to a 66.1% gross return or a 39.1% average net return between 1988 – 2018
Tym chcem povedat, ak by otvorili ten fond (myslim ze bol otvoreny len cca 4-5rokov, kym nahrabali kapital na dvojcifernom fees, potom uz len pre zamestnancov), na kom by zarabali, ak by zarobili vsetkym? :) Cize tym chcem povedat, moj nazor je, ak viem co sa stane, bude to na ukor niekoho ineho, ak niekto zarobi, musi niekto prerobit, a ak chcem zarobit, musi byt od koho zarobit, inak ani predpoved buducnosti nema "hodnotu"... Ale tak, ak sa jedna o miliony, to sa vstrebe :)
Prílohy
ret_sp500_medallion.jpeg
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa andre »

K DBMF, az taka slava to dlhodobo zrejme nebude. Zohnal som data k tomu podkladovemu indexu, tak som to porovnal. Blbe tam su dlhe flat obdobia 2009-14 a 2015-21.

Aj ked za ten cas co to ETF (5.2019) existuje poraza ten index, tak uvidime. V kazdom pripade to super trafili do up-trendu.
Prílohy
firefox_PgIz8W3iMh.png
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Veď to nie je ani prekvapujúce. Myslím, že to spomínal aj ten chalan v lynx webinári v časti o CTAs. Pri veľkých býčích trhoch tieto stratégie v podstate musia zaostávať za indexami, keďže logicky naskakujú do trendu neskôr a potom už nedokážu poraziť podklad. Vyhovujú im obdobia zvýšenej dlhodobej volatility a pokles trhov, keď zarábajú na opačnej strane v čase, keď indexy klesajú.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa andre »

Mna to nijak neprekvapilo, skor som to sem dal aby si ludia nemysleli, ze to ETF bude "money machine forever"..

Keby len zaostavali za equity nic nepoviem, ale 5 rokov (2016-21) byt v strate je dost blbe na takuto strategiu. :(

No kedze vyuzivaju long-short strategiu na komoditach, forexe, bondoch a equity, tak nevidim dovod na to aby boli opacne korelovane s trhmi. Co potvrdzje aj obdobie 2001-2008 ked rastli spolu s akciami.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Truncus »

Myslím, že budúcnosť nefunguje na základe minulosti, ale je možné robiť pravdepodobnostné predikcie vývoja. Na tomto princípe funguje TA, PA a aj iné metódy...Vrátane matematických na základe dát.
Niečo sa dá priamo vypočítať a to dáva silné edge a iné len predpokladať s určitou pravdepodobnosťou, čo je použiteľné edge, ale slabšie.
Podstatou je správne pochopenie s čím sa pracuje a potom adekvátne použitie v praxi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 486 times
Been thanked: 170 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Truncus napísal: Št 21 09, 2023 9:11 pm
Niečo sa dá priamo vypočítať a to dáva silné edge a iné len predpokladať s určitou pravdepodobnosťou, čo je použiteľné edge, ale slabšie.
Podstatou je správne pochopenie s čím sa pracuje a potom adekvátne použitie v praxi.
Hm, no to by ma zaujimala taka rovnica, ako vypocitam pohyb kurzu napriklad :)
Urcite ak by mal clovek mnoho vstupov, a mal by kvalitnu rovnicu, tak by mal slusny vysledok (edge)
Len ci tych vstupov nebude tolko, ze 1 clovek ich za dane obdobie do rovnice nestihne ponahadzovat, pretoze sa tak casto menia :)
Odoslané z počítača
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Truncus »

iceberg8 napísal: Pi 22 09, 2023 10:51 am
Truncus napísal: Št 21 09, 2023 9:11 pm
Niečo sa dá priamo vypočítať a to dáva silné edge a iné len predpokladať s určitou pravdepodobnosťou, čo je použiteľné edge, ale slabšie.
Podstatou je správne pochopenie s čím sa pracuje a potom adekvátne použitie v praxi.
Hm, no to by ma zaujimala taka rovnica, ako vypocitam pohyb kurzu napriklad :)
Urcite ak by mal clovek mnoho vstupov, a mal by kvalitnu rovnicu, tak by mal slusny vysledok (edge)
Len ci tych vstupov nebude tolko, ze 1 clovek ich za dane obdobie do rovnice nestihne ponahadzovat, pretoze sa tak casto menia :)
Na to je algotrading bánk, tie rozhodujúce, ktoré majú zásadný vplyv na FX trhu majú prístup ku skutočnej hlbke trhu a rozložených objednávkach.
A dajú sa vypočítať aj iné veci, ako vzťahy medzi derivátmi a podkladovým aktívom, na čom zarobil Airmike...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4028
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 64 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Truncus napísal: Pi 22 09, 2023 11:13 am Na to je algotrading bánk, tie rozhodujúce, ktoré majú zásadný vplyv na FX trhu majú prístup ku skutočnej hlbke trhu a rozložených objednávkach.
A dajú sa vypočítať aj iné veci, ako vzťahy medzi derivátmi a podkladovým aktívom, na čom zarobil Airmike...
Myslis, ze o EURUSD sa da vediet, ake su aktualne najvacsie objednavky na celosvetovom trhu, na akych cenach?
Je sanca odhadnut nejakej americkej banke, kedy cinska, ruska alebo saudsko-arabska velka banka zacne robit nakupy za nejake vacsie baliky EUR a USD?

USA a EU maju typicky s Cinou negativny vysledok v suvahe medzinarodneho obchodu, cize eura a dolare stale prudia do cinskych bank. A je len na cinskych bankach, kedy sa rozhodnu za ne na zapade kupit podiel v nejakej automobilke alebo pristave a teda vratit zase tie USD/EUR do obehu a znizit hodnotu USD a EUR aktualne v obehu.

Aspon ja to tak chapem.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Truncus »

jaroslav80 napísal: Pi 22 09, 2023 11:35 am
Truncus napísal: Pi 22 09, 2023 11:13 am Na to je algotrading bánk, tie rozhodujúce, ktoré majú zásadný vplyv na FX trhu majú prístup ku skutočnej hlbke trhu a rozložených objednávkach.
A dajú sa vypočítať aj iné veci, ako vzťahy medzi derivátmi a podkladovým aktívom, na čom zarobil Airmike...
Myslis, ze o EURUSD sa da vediet, ake su aktualne najvacsie objednavky na celosvetovom trhu, na akych cenach?
Je sanca odhadnut nejakej americkej banke, kedy cinska, ruska alebo saudsko-arabska velka banka zacne robit nakupy za nejake vacsie baliky EUR a USD?

USA a EU maju typicky s Cinou negativny vysledok v suvahe medzinarodneho obchodu, cize eura a dolare stale prudia do cinskych bank. A je len na cinskych bankach, kedy sa rozhodnu za ne na zapade kupit podiel v nejakej automobilke alebo pristave a teda vratit zase tie USD/EUR do obehu a znizit hodnotu USD a EUR aktualne v obehu.

Aspon ja to tak chapem.
FX je decentralizovaný trh, ale všetko prebieha online. Pár najvačších bánk má hlavný vplyv na smerovanie trhu. Tie banky majú svoje software a programy, ktoré to obchodujú. Až niekto začne mimo nich masívne nakupovať alebo predávať, tak to vidia a reagujú algoritmy. Takže, áno vačšie banky to vedia, vidia a reagujú. My, retail, nie. Ide tu tiež o to, že hocikto FX trhom nepohne sú tam najvačšie objemy, vačšie ako na burzách.

Čína zasa nemože kúpiť všetko, čo chce v USA alebo inde. Rovnako si nemože dovoliť len tak masívne predávať USD, prečo by znehodnotila USD a stratila na cene dlhu USA, ktoré vlastní ? Okrem toho sú tam ďalšie súvislosti a ekonomické prepojenia.
USD v súčasnosti može značne poškodiť, až Japan sa rozhodne konečne navýšiť sadzby, čo može sposobiť oslabenie USD,
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4028
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 64 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Truncus napísal: Pi 22 09, 2023 12:18 pm Čína zasa nemože kúpiť všetko, čo chce v USA alebo inde. Rovnako si nemože dovoliť len tak masívne predávať USD, prečo by znehodnotila USD a stratila na cene dlhu USA, ktoré vlastní ? Okrem toho sú tam ďalšie súvislosti a ekonomické prepojenia.
USD v súčasnosti može značne poškodiť, až Japan sa rozhodne konečne navýšiť sadzby, čo može sposobiť oslabenie USD,
Lenze taky makrotrend, ako je masivne predavanie USD Cinou a znehodnocovanie si drzanych USD dlhopisov - to mas proces aj na 5-10 rokov. A ty obchodujes hlavne menove pary tipujem na dennej/tyzdennej baze.
Trvanie obchodov mas tipujem obycajne par hodin az par dni. A v takom timeframe to moze ovplyvnit aj niektora z vacsich cinskych bank, ktora sa proste zrazu rozhodla nakupit nieco velke za USD (v ramci dlhodobejsej politiky).

Mimochodom to ze Cina sa posledne roky zbavuje dlhopisov USA je fakt, niekde tu na fore boli aj cisla, ako vela pocas poslednych rokov. A boli to uz desiatky percent.
https://www.moomoo.com/news/post/262951 ... 0099440809
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v Pi 22 09, 2023 12:56 pm, upravené celkom 1 krát.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Truncus »

jaroslav80 napísal: Pi 22 09, 2023 12:45 pm
Lenze taky makrotrend, ako je masivne predavanie USD Cinou a znehodnocovanie si drzanych USD dlhopisov - to mas proces aj na 5-10 rokov. A ty obchodujes hlavne menove pary tipujem na dennej/tyzdennej baze.
Trvanie obchodov mas tipujem obycajne par hodin az par dni. A v takom timeframe to moze ovplyvnit aj niektora z vacsich cinskych bank, ktora sa proste zrazu rozhodla nakupit nieco velke za USD (v ramci dlhodobejsej politiky).

Mimochodom to ze Cina sa posledne roky zbavuje dlhopisov USA je fakt, niekde tu na fore boli aj cisla, ako vela pocas poslednych rokov. A boli to uz desiatky percent.
A čo ako ? S tým musím počítať, to, že na trh padne neočakávané news, to sa može stať každý deň.
Vieš, keď obchoduješ ako retail, tak musíš vedieť, čo možeš očakávať a musíš si vytvoriť rámec, v ktorom obchoduješ a chápeš ho...
Napríklad trend na mesačnom grafe sa určuje inak ako na hodinovom...Mňa zaujímajú trendy od weekly po hodinové, to mi prakticky stačí...
Až sleduješ graf, tak iste vidíš, že trendy, korekcia a konsolidácie priebiehajú na každom time-frame. A je to možné využiť.
To, čo najviac hýbe grafmi a náhle, ako nečakáná intervencia nejakej centrálnej banky, výrazná zmena úrokovej sadzby oproti predpokladu, závažné inflačné dáta, NFP, atď, to všetko sú javy, s ktorými treba rátať. niekedy ti pomožu k zisku a inokedy k strate.
Nakoniec práve toto vytvára tie pohyby...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Funguje budúcnosť na základe minulosti?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pisal som, ze: Historicky vyvoj nema vplyv na sucasnost a samozrejme buducnost.

Pod tym som myslel (to neznamena napisal :D ) kauzalitu, kde urcita situacia v minulosti by sposobila sucasny stav. To ze nejaka popularna akcia padla v minulom storoci a ina tiez popularna akcia padla za podobnych okolnosti dnes neznamena, ze dnesny pad bol sposobeny padom akcie v minulom storoci.

Vieme, aj to, ze urcite situacie sa mozu opakovat. To je nieco ako sa hovori, ze sa da naucit z dejin. Ano "naucili" ste sa ak vam to vyslo. Inak nie. Skor ide o korelaciu, ktora je statisticky meratelna. Napriklad takzvana Beta (nie Alfa) ukazuje korelaciu konkretnej akcie voci trhu. Mnohi aj tu na fore sleduju Betu.

Ja osobne verim uzitocnosti (i ked nie garancii uspechu) statistickych metod pri daytradingu. Nie pri investovani, kde verim v nahodnost, teda stastie pri kupe a predaji podla situacie.

Technicka analyza, ktora sa zaklada na zobrazovani roznych vzorov obrazcov grafu, je podla mna uzitocna pri kratkodobom obchodovani. Keby som sa dal na obchodovanie, asi by som to skusil tak. Mozno sa na to dam a nieco noveho sa naucim. Zatial sledujem temu tu na fore.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Indikátory, systémy a stratégie"