Kde odporúčate pokračovať investovať?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Zdravim, investovaniu som sa začal venovať až v tomto roku. Takže len nasavam informácie a toto fórum som našiel náhodou keď som hľadal info o správcovských spoločnostiach. Inak som úplný laik a rád by som dosiahol investičnú gramotnosť. Ale poďme k veci:

Investujem/e zatiaľ cez správcovské spoločnosti a to cez finportal ( finančného agenta - sprostredkovateľa) v EIC - nastavil nám pán stratégiu, akú má aj on sám ( aj nám to ukazoval výnosy, poklesy) tak nás to oslovilo.
FTTECHF 20% , ISHMWE 40% , ISHSP5EH 40%
Pričom vstupný poplatok bol na cieľovú sumu 3% , a až následne na základe mojich pátraní som zistil že eic ma za správu 0,8% ročne a nejaké transakčné poplatky. Hovoril že sú to centy, a ako zisťujem a čítam sa mi to nepáči lebo v konečnom dôsledku sú to pekné peniaze. Tak to sa mi trochu nepáčilo táto netransparentnost...
Nedávno asi mesiac dozadu som si založil aj FINAX účet so stratégiou 100 % akcií. Čo sa mi páči na finaxe že všetky poplatky som mal hneď dostupné a vedel som o nich aj keď zrovna nie sú naj na trhu.

Mojím cieľom je pravidelne pasívne investovať peniaze na obdobie 20-30 rokov. A ako najlepšia možnosť po čítaní rôznych článkov a diskusii tu na fóre, je investovať priamo cez nejakého brokera. Moje otázky sú teda:
1. Či ETF do ktorých investujem sú fajn?
2. Či sú aj lepšie možnosti investovania cez správcov ako tieto dve čo som uviedol a stoja za to? ( Lepšie poplatky, podmienky atď...)
3. Či odporúčate investovanie cez brokera a keď áno tak akého? ( Najlepšie takého, u ktorého sa naučím čo a ako funguje jednoducho)
4. Či XTB broker sa oplatí na takéto pasívne investovanie ? ( T.j. zakúpiť nejaké Indexovy fondy a pravidelne posielat každý mesiac od 100- do x € )
5. Ako fungujú dane z výnosu, keď investujem cez brokera ak sa bavíme o etf fondoch ?Aj tam platí napr. že keď nakupim ETF cez XTB, rok aspoň ich držím a po viac ako roku dám odkúpiť a tým pádom mi vzniká oslobodenie od dane?
Alebo sú tam nejaké zložitejšie podmienky?

Lebo ako čítam, veľa krát JUGGLER písal o tom, že to nie je vôbec zložité tak radšej by som sa naučil takto investovať ja priamo cez brokera ako mať na to niekoho kto mi to spravuje a ukrajuje mi z koláča. Ďakujem za všetky odpovede a moc si vážim všetky informácie, ktoré mi poskytnete.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak poznas gramatiku, si uz spisovatelom? Prinajlepsom dokazes posudit ci sa ti kniha paci, alebo nie. Investicna gramotnost nie je zarukou, ze na investciach zarobis.

Ako Juggler poukazuje, kupa ETFiek je vo vseobecnosti vyhodnejsia ako ine investicie. Takisto dokazuje, ze poplatky su dolezite.

Tento rok vsak investicie do ETFiek su stratove. Dlhopisy, ci dokonca hotovost bola vyhodnejsia. Jedno vsak nejde popriet, setrit a inak investovat je lepsie ako nerobit nic. Lepsia investicia ako financna, je vsak investovanie do svojho zdravia, vzdelania, byvania a stastia vo vseobecnosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Rokosak máš pravdu, investovať do zdravia vzdelania atď... S tým som stotožnený a je to pre mňa dôležité, ale keďže som na stránke ohľadom finančnej investície tak čerpám a hľadám informácie ohľadom tejto problematiky. Preto by som bol rád keby niekto z vás zo skúsenejších investorov mi povedal subjektívny, objektívny názor na moje otázky. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj
... vstupný poplatok bol na cieľovú sumu 3% , a až následne na základe mojich pátraní som zistil že eic ma za správu 0,8% ročne
FTTECHF 20% - Franklin Templeton - Franklin Technology Fund A(acc)EUR poplatok fondu je 1,81% p.a.
ISHMWE 40% - iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF..poplatok fondu 0,55%
ISHSP5EH 40% - iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF...poplatok fondu 0,2% p.a.

Môj názor: zbytočne zapoplatkované, zbytočne hedžované, zbytočný poplatok 0,8% p.a. za manažovanie... to by bolo pre mňa neprijateľné. Euro už padlo 20% oproti USD takže nehedžované formy fondov v amerických aktívach majú toho roku výnos o 20% vyšší.

Ten Franklin ti podľa mňa zakomponovali, lebo fondy tiež vyplácajú provízie sprostredkovateľom. Ak nie je ten fond obchodovaný na burze, tak sa výnosy budú musieť na konci zdaniť. Všetky ostatné sú oslobodené od daní a odvodov po 1 roku držania.

Prešiel by som na cieľový účet a vybral si len jeden fond - ETF
Pre konzervatívnych stačí : iShares Core MSCI World UCITS ETF ACC EUR poplatky 0,2% p.a. 1513 akcií z celého sveta, zo 67% podielom Ameriky, vrátane velkých techno firriem ako Apple, Microsoft, tesla Amazon, meta ...

Pre technologicky zameraného mladého človeka, ktorý chce má najvyšší výnos a kašle na riziko straty ( techno má vyššie rastové výnosy, ale ked je kríza viac padá ) jednoznačne ETF na NASDAQ 100 UCITS ETF ..najlepšie v EUR..to je 100 najväčších technofiriem v USA

Pre normálneho človeka - zlatý stred (to má aj moja rodina) iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR https://eic.eu/fond/ISHSP5E ..poplatok: 0,07% p.a. ...500 akcií najväčších firiem v USA

Tie poplatky fondov sú zakompované v ich majetku, takže ich vidíš len na výnose fondu.

Broker je najlepšia voľba ak si chceš robiť nákupy sám...nehodí sa však na mesačné sporenie. Takže ak by som mal kúpiť za desiatky tisíc, tak cez brokera a následna dokupy po tisícoch, aby poplatok 2-3€ nebol častý

Nepovedal si aký kaliber si, lebo pre bohatých nad 500 tisíc je aj správa v domácej banke za 0,15% p.a.
Ináč by som volil IBCE, alebo Lynx ( Lynx má trochu vyššie poplatky, ale podpora v SJ ).
Na malé sporoinvestovanie dočasne môže byť aj XTB kým sú zadarmo, ale treba pozrieť aký majú spread.
na sporoinvestovanie väčšinu možností ukazuje moje porovnanie...ako si to raz nastavíš, tak za 30 rokov budeš žať plody...

Toľko za mňa. Ľudia sa musia rozhodovať sami, my len vyslovujeme názory a robíme porovnania.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, veľa užitočných informácií si mi dal no ja som v takej situácii, že zatiaľ budem mať aj účet v eic lebo keď už som zaplatil tých 1080€ vstupný poplatok, a zároveň nemám ešte toľko informácii( v tento moment) o nákupoch cez brokera. Kaliber som taký že momentálne investujem cca 150-250€ mesačne pravidelne plánujem 20-30 rokov. Pričom s pribúdajúcim vekom bude rásť aj plat tým pádom investície budú vyššie o niečo neviem ale teraz povedať o koľko.
A áno vnímam to že keď máš info je to pre teba zapoplatkovane, ale mňa vnímaj ako úplneho začiatočníka čo získava info len na webe tak nech mi peniaze nestoja na účte tak som skúsil aspoň toto na začiatok. Takže myslíš že na začiatok je toto lepšie akoby peniaze boli len na účte?

A áno rozhodujem sa sám, tak z toho čo si mi napísal by som zmenil tu investičnú stratégiu v eic nasledovne:
1. Možnosť
iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR 80%
NASDAQ 100 UCITS ETF EUR 20%
2. Možnosť
iShares Core MSCI World UCITS ETF ACC EUR 40%
iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR 40%
NASDAQ 100 UCITS ETF EUR 20%
3. Možnosť
iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR 100%

To máme cieľový účet v eic (finportal), ktorú z tých možností by si mi odporúčal? PS: Je možné cez eic investovať aj ako fyzická osoba, či môžem len cez správcu? Lebo toho poplatku by som sa rád zbavil ale zároveň nakupoval v eic či to nie je možné?
Keby mi to prináša z dlhodobého hľadiska 8% + p.a. som spokojný, ale jasne že uvidíme aké budú trhy výnosy, poklesy. No a som taký typ že nevadia mi poklesy ale tak chcel by som z dlhodobého hľadiska čo najviac získať na tom asi ako každý...


A keď brokera teda by som skúsil lynx, xtb naštudovať, ale hovoríš že sa oplatí neviem napr raz za rok investovať 1200€ napr ako 12x 100€ skrz poplatky?
Keby porovnás brokera xtb a lynx ktorý z nich je výhodnejší? A tie poplatky sú v akých výškach asi to nie je ako cez správcov či?
No a u mňa je ten prípad že pravidelné mesačné investujem cca 10 % výplaty.
Je niekde návod ako nakúpiť takto etf cez brokerov, pri pravidelnej investícii tu na fóre?


Ešte raz ďakujem za tvoj čas a odpovede, veľmi mi tým pomahas, lebo keď sa pýtam správcov dávajú mi nejasné odpovede presne pre toto aby som sa nestal nezávislý od nich v podstate, resp nikdy mi nepovedia veci čo je lepšie čo horšie lebo potom by som cez nich asi nešiel... Takže cením si tvoj názor...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ak máš vstupný poplatok 1080 a 3% vstup, znamená že tvoja (prvá) cieľová suma je 36 000.
EIC je v podstate broker (obchodník s cennými papiermi ), len to ber že je velkoobchodník, preto sa nechce zapodievať davmi klientov - tých obsluhujú agenti - sprostredkovatelia. Agenti sú zastrešení vyššou formou sprostredkovatelskej firmy. ktorá za nich zodpovedá a je pod kontrolou NBS. Takže ten Finportal je dobrá firma, lebo nie je na princípe MLM (že každý v nej zarába od agenta pešiaka po šéfstvo ), ale tzv. ,,broker pool,, že cez vysoký objem sprostredkovaných produktov dokáže mať u partnerov nízke ceny a zároveň odovzdať agentom čo najviac.
To ale teba nemusí zaujímať. Pre teba je agent iba vstupom do EIC, ktoré ako broker má dobré poplatky. Agent Ti založí účet a raz ročne sa ťa spýta či si OK: Zároven plní tvoje pokyny, ked chceš nejaké zmeny.

takže ja by som žiadal zmenu účtu z manažovaného na cieľový č.2 a zmenu fondov do ktorých chcem prispievať. Kludne si daj volbu 1 ale trochu si preštuduj, čo je v tých fondoch. Lebo teraz máš tri fondy, ale všetky tri majú niektoré akcie tie isté..napr. najväčšie americké firmy.

Ked ti skončí cieľová suma 36 000, tak by som prešiel pod agenta ktorý mi dá na dalších 36 000 len vstup 1%.
Prípadne by som sa informoval, či nemôžem prejsť k inému už teraz a to tak, že cieľová suma mi ostane.
To sú už veci, ktoré ja neviem, ale treba to brať tak, že vstup si už zaplatil, máš to zaplatené až kým nevložíš 36 000 a najväčší problém je, že treba ihned zrušiť manažovaný účet z 0,8% p.a. a ten fond Franklin s vysokým poplatkom cez 1,5% p.a.

Ostatné veci si pozri na našom portáli, alebo na portáli smartinvestor.sk, či pasivneinvestovanie, finax, bluenumbers, papucovyinvestor a pod. Všade sa podľa mňa dočítaš rovnaké veci, lebo princíp investovania cez ETF je jednoduchý a logický, len treba porozumieť ako to v investičnom fachu chodí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Dobre tak by som zmenil na tu prvú možnosť. Ale trochu mám v tom nejasno, lebo pri zakladaní uctu tak ide o cieľový účet c.2 ale v aplikácii mi píše ten manažérsky poplatok... Keď som sa pýtal na tento poplatok svojho agenta odpísal: že to je poplatok z výnosu daného roku raz ročne pre daný rok - ten manažérsky poplatok. A aj eic mi odpísali že to si už spravuje správca čiže finportal, a volal som aj s tým agentom o tom a mi hovoril že to musí byť tak že vždy z výnosu pre daný rok, lebo on ma to isté portfólio čo mám aj ja a že pár eur ročne mu to zožerie a to ma už 5 rokov, čiže mal aj výnosy SAP 500...
A investovanie cez finax keď je tam 1,2% p.a. keď tvrdia že rebalansovanim to dorovnavaju čiastočne si o tom myslíš čo? Oproti eic je to ako podľa teba?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nemôže to byť ryba i rak. Cielový účet č. 2 nemôže mať manažérsky poplatok. Však si to pozri na stránke EIC a vo vlákne ETF cez EIC. Je možné, že ti ukazuje poplatok toho Franklin, čo má 1,5% manažérsky ( pre manažment fondu ) a niečo z toho vyplácajú agentovi. takisto je možné, že ide o manažovaný cieľový účet č. 6 (tiež nedobre ), alebo účet podla nejakej hlúpej stratégie, ktorý má výkonnostnú prémiu ( podiel na každom novom zisku ).
Ja nie som konzultant, to ti si musíš zistiť sám zo zmluvy, z výpisu, zo stránky EIC, prípadne sa spýtaj agentov, čo tu chodia a radi poradia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Odpovedal mi že ide o typ účtu 2 investičné sporenie, no a ten manažérsky poplatok že to nebolo že to nedávno finportal urobil a že to je ako hovoril 0,8% p.a. z ročného výnosu v daný rok...
Ale prakticky pozerám na vklady a poplatky a vklady sú 2530€ z toho 1080 vstupný poplatok. Čiže investoval som 1450€ z toho mám nákupy 1444,96€ čiže za obdobie čo investujem čo je už 7 mesiacov (apríl - október ) som platil na poplatkoch 5,04 € vrátane poplatkov transakčných 3,3€. za to manažovanie mi strhlo len 2 mesiace v júli a v októbri 1,18 € a 60centov, tým chcem povedat že za odbodie 7 mesiacov na poplatkoch som dal 0,35% čo je fajn nie?

A nikde som sa nedopatral čo tam znamená tých 0,8% proste tam je v appke manažérsky poplatok 0,8%. Lebo aj keď skúmam to čo mi povedal agent tak neviem, lebo tie čiastky nesedia ani na tých 0,8 ale ako píšem za ten čas 7 mesiacov je to 0,35% z celkovej sumy čo som vložil.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Niečo tam nie je v poriadku. Toto je podľa mňa klamstvo: ,, ten manažérsky poplatok že to nebolo že to nedávno finportal urobil a že to je ako hovoril 0,8% p.a. z ročného výnosu v daný rok,,..
Prebral by som to z nezávislým agentom. Ked nevedia jasne povedať či máte CIELOVY ÚCET č. 2, tak je v tom nejaké zavádzanie. Žiadne ,,investičné sporenie,, by to nemalo byť. To mi pripadá ako nejaký produkt...ktorý má taký názov a je zapoplatkovaný. Ja v tomto neviem pomôcť, len sa môžem nalogovať a pozrieť do výpisu mojej rodiny. Ale u vás to musíte mať jasne napísané aj v zmluvách.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Aha takto nejak vyzerá zmluva, poradca keď som sa ho pýtal povedal že to je účet c.2 pravidelne investovanie. Skúsim ešte zajtra zavolať na číslo čo majú v eic finportal uvedené či mi viac povedia k tomu poplatku...
Prílohy
IMG_20221024_224817.jpg
Screenshot_2022-10-24-17-31-50-936_com.tomda888.app.eicapp.jpg
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa Jari »

Ved na tom prvom snimku je uvedeny manazersky poplatok 0,8%. Takze poradca nastavil 3% vstup a 0,8% manazersky poplatok. A je to cielovy ucet c.2.
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno. Už v tom prvom dokumente ( príkaz ) vidno, že je tam manažérsky poplatok( %p.a.): 0,8
Ale nie je to cieľový účet č2.
Pozeral som do žiadosti, čo som vyplňal za dieťa a tam je napísané, že účet sa dá rozoznať podľa prvého čísla.
Takže cieľový č. 2 začína číslom 2.

U teba Alojz vidím prvé 2 číslice účtu 68...
Podľa cenníka EIC čo som spravil fotku do vlákna POROVNANIA to je účet číslo 6 a ide o tzv manažovaný cieľový účet

P.S. Som odstranil tú prílohu kde si mal číslo agenta. V každom prípade tie poplatky tam nedal Finportal, ale agent.
Teraz sú drobné, ale pri sume 36 000 a nebodaj pri státisícoch, by namiesto výhod ,,pasívneho investovania,, pre teba, mal slušný ,,pasívny príjem,, agent :) Tých 1080 € by mu malo stačiť, to dúfam súhlasíš.. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa Jari »

JUGGLER napísal: Po 24 10, 2022 11:30 pm U teba Alojz vidím prvé 2 číslice účtu 68...
Podľa cenníka EIC čo som spravil fotku do vlákna POROVNANIA to je účet číslo 6 a ide o tzv manažovaný cieľový účet
Mas pravdu, JUGGLER. Ja som to iba rychlo prebehol a nevsimol som si, ze tam vidno cast cisla uctu klienta.
Time in the market beats timing the market…
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

JUGGLER zajtra zavolám do eic finportal a zistím či sa dá zmeniť účet a podobne ale každopádne si vytvorím druhý účet cez:
pasivneinvestovanie sk - Miloš Bubniak
( inak videl som že kdesi v príspevkoch si to pridával túto stránku, tak vieš o koho sa jedná jeho nick tu na fóre? Je doveryhodny? )
Následne by som investoval do tých dvoch fondov čo si mi odporučil tie technológie 20% a 80 % sap 50
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Odporúčam nízke poplatky a stránky na vzdelávanie. Agentov, ani majiteľov stránok nerieším. Nepoznám ich osobne. Okrem našej stránky (kde máme veľa diskusie, takže v obsahu sa treba hrabať ) som uviedol pár príkladov kde je dobrý obsah: pasivneinvestovanie - odtial odporúčam kalkulačku na efekt poplatkov ). Smartinvestor - tam píšem hlavne ja a obsah je rýchle dohladateľný, Finax - fantastické blogy od investičných profesionálov - vysvetlenie ETF, zloženého úročenia, význam poplatkov, porovnanie z podielovými fondami. Bluenumbers - veľa info o brokeroch a pod., papucovyinvestor a peniazesucas - o investovaní cez ETFs od odborníkov z investičného priemyslu.

My sme tu ľudia s mnohoročnými skúsenosťami a chceme sa venovať najlepším možnostiam ako-investovať.
Radi pomôžeme s vysvetlením, názormi, informáciami, ale osobné veci nech si každý rieši sám.

Prajem veľa úspechov. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Kde odporúčate pokračovať investovať?

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Áno skontaktoval som sa s aviceN a idem k nemu preniesť pôvodný účet a vytvoriť ďalší v eic bez tých hlúpych poplatkov... Takže pomohla mi táto diskusia ďakujem ešte raz za myšlienky, názory, rady.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"