Znizenie zakladu dane - prenajom nehnutelnosti

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Znizenie zakladu dane - prenajom nehnutelnosti

Príspevok od používateľa rmaly »

Ahojte,
mam zaludnu otazku :)
Prenajimam jeden byt necely rok. Bol zariadeny, ale najomca si berie zariadenie a stahuje sa prec...
Cize chcem (idealne v novembri) zariadit byt - dajme tomu 2000 eur - a pokracovat od 1.12 v prenajme . Tych 2000 eur znizi zaklad dane na 0, ale vlastne este viac - az "do minusu"...
Ikea ma teraz akciu, zobrat nabytok na splatky s 0% navysenim 0% poplatkom (proste v style 300 eur zaplatim za 10 mesiacov, nic navyse)...
Viem si tie splatky dat ako sukromna osoba do nakladov? Teda vlastne prenesiem tie naklady do roku 2023, ale zariadenie mozem vyuzivat uz dnes? Alebo sa da znizit zaklad dane (FO nepodnikatel) len jednorazovo s fakturou / blockom?
Splatky by isli tusim cez Cetelem...
Nikdy som to takto neriesil, tak ma to teraz napadlo...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3852
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znizenie zakladu dane - prenajom nehnutelnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja si ako obcan, nepodnikatel neviem predstavit ako si dat zariadenie bytu do nakladov, jedine ak by som uctoval ako FO podnikatel alebo s.r.o. Ale mozem sa mylit.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Znizenie zakladu dane - prenajom nehnutelnosti

Príspevok od používateľa rmaly »

osamely chodec napísal: St 26 10, 2022 7:37 am Ja si ako obcan, nepodnikatel neviem predstavit ako si dat zariadenie bytu do nakladov, jedine ak by som uctoval ako FO podnikatel alebo s.r.o. Ale mozem sa mylit.
Takto, ak prenajimas byt, tak nabytok (nevstavany... to znamena okrem kuchynskej linky a vstavanych spotrebicov) mozes do vysky 1700 eur / ks dat do nakladov ak v zmluve explicitne uvedies, ze prenajimas zariadeny (idealne so zoznamom a preberakom, co tam vsetko je)...
To je dokonca potvrdene aj na FS (link dole, otazka c.2)
https://podpora.financnasprava.sk/18549 ... 3%BDdavkov

Takze samotny nabytok nie je problem. Otazka je, ze ci sa to da osefovat aj takto na splatky (splatky bez navysenia). Hlavne kvoli tomu, aby tie naklady boli z vacsej casti v buducom roku...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3852
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znizenie zakladu dane - prenajom nehnutelnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ok zas som sa nieco naucil :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Znizenie zakladu dane - prenajom nehnutelnosti

Príspevok od používateľa rmaly »

A ked sme uz pri tych novinkach..... tak pre mna dost dobra.. podla FS uz do nakladov mozme zaratat aj fond oprav (aj ked nemame byt v obchodnom majetku)... otazka c.4
https://podpora.financnasprava.sk/63933 ... o-majetku-
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"