FED

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

FED

Príspevok od používateľa JUGGLER »

„Helicopter Ben“ Bernanke získal Nobelovu cenu za ekonómiu

Ben Bernanke získal Nobelovu cenu za ekonomické vedy spoločne s Douglasom Diamondom a Philipom H. Dybvigom „za výskum bánk a finančných kríz“.

Profesor ekonómie Ben Shalom Bernanke je absolvent Harvardu a Massachusetts Institute of Technology. Vo februári roku 2006 na stoličke šéfa Fedu nahradil Alana Greenspana. Predsedom tejto inštitúcie bol až do roku 2014.

„Fed momentálne nepredpovedá recesiu,“ povedal profesor Bernanke na slávnostnom obede spolku Ženy v nehnuteľnostiach a financiách vo Washingtone v januári 2008. Keď tieto slová hovoril, americká ekonomika sa nachádzala už mesiac v stave, ktorý dnes označujeme Veľkou recesiou.

„Kapitálová primeranosť zostáva medzi najväčšími bankami dobrá a nepredpokladám žiadne vážne problémy (…) medzi veľkými, medzinárodne pôsobiacimi bankami, ktoré tvoria zásadnú časť nášho bankového systému.“ tvrdil šéf Fedu Bernanke v roku 2008, len pol roka pred kolapsom finančného systému aj vinou kolabujúcich zahraničných bánk.
„Sú adekvátne kapitalizované“ a „nehrozí, že by skolabovali“, agitoval v prospech hypotekárnych agentúr Fannie Mae a Freddie Mac v júli 2008, teda necelé štyri mesiace pred ich znárodnením.

Onedlho začal panikáriť

O pol roka neskôr už panikáril. „Ak nedáte bankám a Wall Streetu toľko peňazí, koľko si vypýtajú, bude to znamenať koniec nášho súčasného ekonomického a politického systému. Ak nič nespravíme, bude potrebné vyhlásiť stanné právo. Nastane chaos. Tí, čo hovoria, že hrozí návrat do 16. storočia, sú príliš optimistickí. Peniaze treba hneď. Do 24, 48, maximálne 72 hodín.“

Posolstvá s týmto významom hovorili šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke a minister financií Hank Paulson (bývalý partner investičnej banky Goldman Sachs) vybraným členom Kongresu na núdzových neverejných stretnutiach 15. a 18. septembra 2008. Presviedčali politikov o potrebe obrovského záchranného balíka pre banky (TARP). Voleným zástupcom sa do podpisu bianko šeku pre bankárov nechcelo a rokovania trvali až 15 dní.

Bernanke sa mimo záznamu niekoľkokrát vyjadril, že sa obáva o existenciu investičnej banky Goldman Sachs. Práve tá asi najviac profitovala z plejády záchranných opatrení centrálnej banky a amerického ministerstva financií. Najmä vďaka peniazom daňových poplatníkov si jej majitelia a zamestnanci necelý rok po tom, ako Bernanke a Paulson strašili ľudí návratom stredoveku, mohli vyplatiť najväčšie odmeny v 140-ročnej histórii firmy. Po odchode z Fedu Bernanke v roku 2015 oznámil, že bude pracovať pre hedžový fond Citadel a ako senior-poradca pre najväčší dlhopisový fond sveta PIMCO.

Ako sa vyvíjal jeho názor na tlačenie peňazí

Zaujímavé sú aj Bernankeho nejednoznačné postoje k tlačeniu nových peňazí v období veľkej recesie po roku 2008.

„Viac sa to však podobá na tlačenie peňazí než na úverovanie (…) Teda tlačíte peniaze? V podstate áno.“ Ben Bernanke, vtedajší šéf americkej centrálnej banky, marec 2009

„Jeden z mýtov, ktorý koluje, je, že tlačíme peniaze. Netlačíme peniaze.“ Ben Bernanke, december 2010

„Tlačíte peniaze? No nie doslovne.“ Ben Bernanke, júl 2013

Prezývku Helicopter Ben si Bernannke vyslúžil zavedením možnosti obídenia obmedzujúceho vplyvu nulového základného úroku tlačením peňazí a ich púšťaním do ekonomiky rôznymi kreatívnymi spôsobmi ešte v roku 2002. Bernanke vo svojej prezentácii o tom, ako by sa dalo zabrániť podobnej cenovej deflácii v USA, k akej prišlo po prasknutí bubliny v akciách a nehnuteľnostiach v Japonsku v 90. rokoch, spomenul aj kvantitatívne uvoľňovania.

Okrem neho v tomto dôležitom príhovore načrtol prefinancovanie daňovej úľavy vytvorením nových peňazí, čo ešte Milton Friedman nazval „zhodením peňazí z helikoptér“. Realizáciu tejto politiky, keď americký prezident nastúpil do helikoptéry a na ľudí zhadzoval šeky financované tlačením peňazí centrálnou bankou, sme videli v praxi v roku 2020, pričom jej katastrofálne inflačné následky žijeme dnes.

Podľa Bernankeho sa však nemáme čoho obávať, keďže „ak bude treba, môžeme zvýšiť úroky o 15 minút. Naozaj neexistuje problém so zvyšovaním úrokov, sprísňovaním monetárnej politiky, spomaľovaním ekonomiky, redukovaním inflácie, keď na to bude vhodný čas. Ten však teraz nie je.“ „Do akej miery veríte, že máte nad tým kontrolu?“ „Na sto percent.“ Vtedajší prezident Fedu Ben Bernanke v televíznom rozhovore 60 Minutes, 5. decembra 2010.

Celý článok od Juraja Karpiša:
https://standard.sk/262424/helicopter-b ... -ekonomiu/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: FED

Príspevok od používateľa jaja »

Uf, šílený.
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"