Dlhopisy v ponuke J&T banky

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa nesta »

Tak vynos z bezkuponovych dlhopisov je povazovany za prijem z kapitaloveho majetku podla §7 ods. 2 a 3 zakon o dani z prijmov:
Osobitným druhom príjmu sú príjmy z tzv. „zero bondov“, teda dlhopisov, bez kupónu. Emitujú sa s diskontom voči nominálnej hodnote a celý výnos sa vypláca až v dobe splatnosti. Takto vzniká investorovi spravidla príjem pri splatnosti cenného papiera z rozdielu medzi menovitou hodnotou cenného papiera a nižšou obstarávacou cenou, ktorý sa považuje v súlade s §7 ods. 2 a 3 ZDP za kapitálový príjem zdaňovaný sadzbou dane 19%. Predmetný príjem sa zdaňuje vždy len prostredníctvom daňového priznania. Výhodou tejto formy dlhopisu z pohľadu daní je, že pri zdanení príjmu sa berie do úvahy aj AÚV, ktorý investor platí v prípade obstarania takéhoto dlhopisu na sekundárnom trhu.
https://accace.sk/zdanovanie-dlhopisov- ... ews-flash/

Take nieco som este v DP nevyplnal, takze neviem povedat aku postupnost ma uplatnovanie sadzby dane 19% a zdravotnych odvodov 14%.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Kosa »

nesta napísal: Ut 02 05, 2023 10:34 am Tak vynos z bezkuponovych dlhopisov je povazovany za prijem z kapitaloveho majetku podla §7 ods. 2 a 3 zakon o dani z prijmov:
To plati, pokial ho drzis do splatnosti. Pri jeho predaji pred splatnostou to spada pod §8 danoveho zakona, z coho vyplyva aj oslobodenie od dane. Kupovat zerobondy a drzat ich do splatnosti je blbost. V takom pripade je uplne jedno aky dlhopis kupis.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa JanH »

Dnes som dostal tento email od konkurencnej Penty. Je aj v tomto pripade skoring ako je uvedene taky nizky (2.5)? https://ako-investovat.sk/scoring-podni ... dlhopisov/. Z coho prameni taky nizky skoring :?: Podla vysledkov a ziskovosti vsetko super.

Privatbanka
Ponúkame Vám možnosť investovať do korporátnych dlhopisov Penta Public V/2023 s nadštandardným fixným výnosom 5,80 % p. a., pri 4-ročnej lehote splatnosti a minimálnej výške investície 3 000 €.

Dlhopisy vydáva finančne silná a stabilná skupina Penta, ktorá potvrdila svoju výbornú kondíciu aj v roku 2022, keď dosiahla čistý zisk na úrovni 483 mil. EUR.

Nepremeškajte túto príležitosť a čo najskôr kontaktujte svojho bankového poradcu alebo navštívte niektoré z obchodných miest Privatbanky, a. s.

Viac informácií o emisii nájdete https://www.privatbanka.sk/stranka/dlho ... c&param=19.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa PredsaJa »

JanH napísal: Ut 02 05, 2023 2:26 pm Podla vysledkov a ziskovosti vsetko super.
Podľa akých výsledkov? Lebo kúpou tohoto dlhopisu tá SPV, ktorú financuješ, poskytuje úver do Penta Cyprus na nešpecifikované projekty. Tá SPV mimo inkasovaného úroku na krytie svojich úrokových nákladov iné aktivity ani majetok (poskytnutá pôžička intragroup firme) nemá. A o tej Penta Cyprus nevieš defacto nič, resp. 2 roky staré info prinajlepšom.

Inak, mne príde tých 5,8% a pod. dosť málo s ohľadom na to riziko, ktoré sa tam podstupuje a hlavne nízka odmena v porovnaní s tým, čo z toho dostane Penťák. Ten si požičia prachy od vás a tvári sa, že je to jeho 20% equity v projekte, banka mu dá zvyšných 80%. Priemerný úrok dnes okolo tých 3-6% p.a., aj vďaka postupnému čerpaniu. Z budgetu vycucne okolo 10-20% na management fees plus zostáva mu celý zisk, ktorý si vie aj účtovné skryť, vybrať, preniesť niekam inam. Banka je krytá kolaterálom toho projektu. Na konci reťazca je človek, pre ktorého je široko diverzifikované indexové ETF veľmi rizikové a tak radšej vrazí celý svoj majetok do kúpy jedného konkrétneho dlhopisu jednej prázdnej SPV, kde ho chráni len a jedine reputačné riziko Penty a jej schopnosť splatiť dlh voči vám bude z realizácie niektorého projektu alebo refinancovaním (zobrať nový úver alebo vydať dlhopisy). Risk/reward mi príde slabý.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa JanH »

PredsaJa napísal: Ut 02 05, 2023 6:50 pm
JanH napísal: Ut 02 05, 2023 2:26 pm Podla vysledkov a ziskovosti vsetko super.
Podľa akých výsledkov? Lebo kúpou tohoto dlhopisu tá SPV, ktorú financuješ, poskytuje úver do Penta Cyprus na nešpecifikované projekty. Tá SPV mimo inkasovaného úroku na krytie svojich úrokových nákladov iné aktivity ani majetok (poskytnutá pôžička intragroup firme) nemá. A o tej Penta Cyprus nevieš defacto nič, resp. 2 roky staré info prinajlepšom.

Inak, mne príde tých 5,8% a pod. dosť málo s ohľadom na to riziko, ktoré sa tam podstupuje a hlavne nízka odmena v porovnaní s tým, čo z toho dostane Penťák. Ten si požičia prachy od vás a tvári sa, že je to jeho 20% equity v projekte, banka mu dá zvyšných 80%. Priemerný úrok dnes okolo tých 3-6% p.a., aj vďaka postupnému čerpaniu. Z budgetu vycucne okolo 10-20% na management fees plus zostáva mu celý zisk, ktorý si vie aj účtovné skryť, vybrať, preniesť niekam inam. Banka je krytá kolaterálom toho projektu. Na konci reťazca je človek, pre ktorého je široko diverzifikované indexové ETF veľmi rizikové a tak radšej vrazí celý svoj majetok do kúpy jedného konkrétneho dlhopisu jednej prázdnej SPV, kde ho chráni len a jedine reputačné riziko Penty a jej schopnosť splatiť dlh voči vám bude z realizácie niektorého projektu alebo refinancovaním (zobrať nový úver alebo vydať dlhopisy). Risk/reward mi príde slabý.
Dik za nazor PredsaJa. :palec_hore: Len som si chcel nechat potvrdit to, co som si myslel. Nechapal som, preco Privatbanka marketingovo propaguje ich zisk (483M) a nie napr. sumu, ktoru vyplatila v r. 2022 klientom. Asi by to uz take bombasticke nebolo.
Medzi riadkami teda citas "my inkasujeme zisk, vy znasate riziko. " Toto ale bezny retail nevidi, ze je v chaine v podstate na poslednom mieste, ak by nieco nevyslo a dlhodobo je korporatny dlhopis povazovany za "bezpecny pristav".
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa nesta »

Tak asi najlepsie zhrnutie k zdanovaniu jednotlivych typov dlhopisov v roznych situaciach je na zelenom delfinovi tu: https://zelenydelfin.sk/zdanovanie-inve ... dlhopisov/
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa andre »

To co popisal PredsaJa plati pre velku cast SK dlhopisov.

Podla mna ma ten scoring zle nastavenu metodiku.

Ten problem metodiky vidno napr. na dlhopisoch Lucron. V principe rovnako rizikove dlhopisy od SPV a maju score 1 a 4:
4.0 2021 Lucron Finance 2 2026 Lucron Finance 2, s.r.o. https://finstat.sk/53874480
1.0 2021 Dlhopis Lucron Premium Lucron Finance, s.r.o. https://finstat.sk/51716054

A firma s dlhsou historiou ma horsi.. Inak Lucron ich tam ma viac, ale vybral som len 2 na ukazku.

To, ze pentacke dlhopisy su zabezpecene a rucitel ma skore 8.5, by sa malo premietnut do skore samotneho dlhopisu.

Velky problem je, ze neviem k akemu datumu je ten skoring. Napr. si pozrite poznamku pri dlhopise BENCONT INVESTMENTS 03

Pri dlhopisoch AUCTOR 5,00/2025 je uvedene, ze kedze je rucitelom Ceska firma, tak jej skoring nepripravuju. Ale Cyperska penta ho ma... :roll:
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa andre »

Ta cena za zaujimavo pohla smerom hore, za mesiac cca >+7%.

Mozno je spravny cas to predat a kupit nieco ine. https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1205%23
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa nesta »

Za Q1 2023 bola J&T zodpovedna za ~97% celkoveho objemu obchodov na BCPB: https://www.bsse.sk/bcpb/wp-content/upl ... Q_2023.pdf
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Investovať môžete do nových päťročných dlhopisov spoločnosti JTPEG Financing SK I, a.s. Pokyny na ich nákup prijímame už od dnes, emitované budú 5. 12. 2023.

Dlhopisy sú vydávané s ročným úrokovým výnosom 6,5 % p. a. Výnos bude vyplácaný dvakrát ročne – k 5. 6. a 5. 12.

Nominálna hodnota jedného dlhopisu je 1 000 eur. Predpokladaná celková menovitá hodnota emisie je 60 miliónov eur.

Dátum ich splatnosti je 5. 12. 2028. Dlhopisy môžu byť predčasne splatené po prvom roku od ich emisie. Detailné informácie o emisii nájdete v Prospekte a v Konečných podmienkach.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa MiBi »

Cena dlhopisov skupiny CPI Property Group prudko klesla po tom, čo spoločnosť Muddy Waters, ktorá sa zaoberá investičným due diligence, oznámila, že vstupuje do krátkej pozície. Podľa spoločnosti Muddy Waters spoločnosť CPI nadhodnocuje hodnotu svojich aktív a peňažné účty môžu byť nesprávne vykazované. Podľa údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, má CPI nesplatené úvery a dlhopisy v hodnote približne 7,8 mld.

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/ ... rs-1411748

Screenshot 2023-11-21 115003.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Zaujimave kolko kolko dlhopisov ma cerveny skoring...."Veľmi špekulatívna investícia s vysokým rizikom. Z dostupných dát vychádza vysoká pravdepodobnosť neschopnosti dlžníka splatiť svoje záväzky. Alebo nie sú splnené základné predpoklady na posúdenie investície."
https://zelenydelfin.sk/scoruje/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa hifron »

Prečo je taký veľký spread? Ak aj ide o zabezpečený dlhopis, čo je v tých divokých končinách možno asi bežné, ukazuje to akurát tak na dlhopisový trh v nemocnici na are..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Spread robí marketmaker. Keďže u nás nie je žiadny trh, tak si JT kótuje podľa svojho.
Keby si bol jediná zmenáreň na Slovensku, tak si spread nahodíš tučný.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

PredsaJa napísal: Ut 02 05, 2023 6:50 pm ...... radšej vrazí celý svoj majetok do kúpy jedného konkrétneho dlhopisu jednej prázdnej SPV, kde ho chráni len a jedine reputačné riziko Penty a jej schopnosť splatiť dlh voči vám bude z realizácie niektorého projektu alebo refinancovaním (zobrať nový úver alebo vydať dlhopisy). Risk/reward mi príde slabý.
Asi tak. Kedze JT zabezbecuje likviditu dlhopisov len "svojich SPV" tak su najviac obchodovane aj napriek nizkemu score. Investori neveria ze JT necha padnut nejake svoje SPV a nejake cervene score ich netrapi .....ps funkciu SPV som pochopil ale aky je plny ang. nazov skratky SPV ? Je emitovanie dlhopisov cez SPV bezne aj pre stabilne zapadne firmy alebo je to SK zlepsovak ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Kosa »

Glogol napísal: Ut 21 11, 2023 11:17 pm …aky je plny ang. nazov skratky SPV ? Je emitovanie dlhopisov cez SPV bezne aj pre stabilne zapadne firmy alebo je to SK zlepsovak ?
Special purpose vehicle. Je to viacmenej situacia, ked riziko je len na strane investora, na zapade napr. pripad Enron.

https://www.investopedia.com/terms/s/spv.asp
kebabar
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 08 09, 2021 11:28 pm

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa kebabar »

Mam 10 tisic v JT dlhopisoch, ale to skore 1,5 ma trochu desi. Chcel som tam mat len terminak, ale bankar ma ukecal nech si zoberiem ich dlhopisy a to bola asi chyba, lebo som tomu nerozumel dostatocne. Prvy kupon mi normalne dosiel a o 3 mesiace mam druhy, tak rozmyslam, ze by som pockal na druhy kupon a potom to predal a hodil do ETF. Dava to vyznam? Nenasiel som moc vela o predcasnom predani a o pripadnych poplatkoch
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa JanH »

kebabar napísal: St 22 11, 2023 1:54 pm Mam 10 tisic v JT dlhopisoch, ale to skore 1,5 ma trochu desi. Chcel som tam mat len terminak, ale bankar ma ukecal nech si zoberiem ich dlhopisy a to bola asi chyba, lebo som tomu nerozumel dostatocne. Prvy kupon mi normalne dosiel a o 3 mesiace mam druhy, tak rozmyslam, ze by som pockal na druhy kupon a potom to predal a hodil do ETF. Dava to vyznam? Nenasiel som moc vela o predcasnom predani a o pripadnych poplatkoch
Ak by som aktualne kupuval na Slovensku dlhopisy najbezpecnejsi pristav by pre mna boli dlhopisy J&T alebo PENTA. Neviem do akej miery by si mohli dovolit nieco nevyplatit bez toho, aby si nezruinovali biznis/reputaciu.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa MiBi »

Problem aktualne mozu mat dlhopisy realitnej skupiny CPI Property Group českeho miliardára Radovana Víteka. Tieto dlhopisy ma v ponuke a predava aj J&T.
V 50-stránkovej prezentácii, ktorá je verejne dostupná , firma Muddy Waters Research uvádza, že prešetrila obchody CPI v hodnote približne 1,2 miliardy eur a dospela k záveru, že zhruba polovica transakcií je podozrivá. Ich problémovosť má spočívať okrem iného vo vyvádzaní peňazí či aktív, obchodoch so spriaznenými stranami či v nekonzistentnostiach v účtovníctve.
Otazkou je keby sa tato firma zamerala na J&T alebo Pentu, ci by tiez nenasla nezrovnalosti a ako by na to zareagovali ich dlhopisy.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

kebabar napísal: St 22 11, 2023 1:54 pm Mam 10 tisic v JT dlhopisoch, ale to skore 1,5 ma trochu desi. Chcel som tam mat len terminak, ale bankar ma ukecal nech si zoberiem ich dlhopisy a to bola asi chyba, lebo som tomu nerozumel dostatocne. Prvy kupon mi normalne dosiel a o 3 mesiace mam druhy, tak rozmyslam, ze by som pockal na druhy kupon a potom to predal a hodil do ETF. Dava to vyznam? Nenasiel som moc vela o predcasnom predani a o pripadnych poplatkoch
myslim si ze netreba paniku. Tiez som chcel nieco presunut do JT dlhopisov kedze ma nebavi stale premyslat na ake obdobie potrebujem fin rezervu a JT je MM pre dlhopisy co maju v nazve JT alebo (asi aj) TMR a im podobne. Tj ze predat sa to da stale - len samozrejme ze so zlavou ale nic katastrofane - urcite max zlava do 10%, niekde 3 niekde 5 niekde 8%. Idealne nepredavat - ale to je ina tema. Ked som pozeral ten scoring tak som si vsimol ze zeleny delfin nahodnoti ( u JT) ze su MM- kotuju dlhopisy. napr u tohto si myslim ze garantuju odkup za 97,5 a predaj za 99,5.
https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1165%23
Ako bolo spominane - musela by prist echt velka kriza aby JT alebo Penta nechali padnut svoje SPV nevyplatenim dlhopisov. Momentalne je len otazne ci ten rozdiel v scoringu JT dlhopisov je relevantny - ze niektore 8 a ine 1,5 - 2
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

za mna ak USA vlada vyplaca k 5% co sa da cez etf osetrit danovym testom, nechapem ci stoji ten kvazi nadvynos u lokaleneho junk bondu vobec za namahu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: St 22 11, 2023 2:35 pm za mna ak USA vlada vyplaca k 5% co sa da cez etf osetrit danovym testom, nechapem ci stoji ten kvazi nadvynos u lokaleneho junk bondu vobec za namahu.
Tiez mam vyhrady ale lokalne (najma JT) bondy maju svoje vyhody, kvoli ktorym nad nakupom uvazujem. Easy obchodovanie priamo z uctu JT banky,, neexistujuci velky (resp nie vacsi ako JT) hrac, co by s bondami zamaval, 1k eurovy nominal, osobny bankar priamo na telefone co sa cloveku moze venovat, priamo eurova investicia, nie usd,, historia taka ze zatial vsetko ok a krach JT za sucasnej vlady ozaj nehrozi. No a to ze ci su junk ci nie sa tu snazime trocha rozobrat - o tom je to vlakno - ci ? Ako som spominal, planujem prekonvertovat rezervu z terminakov ci fio 3% sporenia do bondov alebo aspon eurovych bondovych ETF ( ale nejako som nenasiel eurove ETF co by mi vyhovovalo) z dovodu ze ozaj neviem ci tu rezervu budem potrebovat o mesiac ci o 5 rokov a nechce sa mi stale nad tym uvazovat a mam tusak ze sadzby su ozaj na vrchole a 3% vo fio dlho nevydrzia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Glogol napísal: Št 23 11, 2023 8:34 am
osamely chodec napísal: St 22 11, 2023 2:35 pm za mna ak USA vlada vyplaca k 5% co sa da cez etf osetrit danovym testom, nechapem ci stoji ten kvazi nadvynos u lokaleneho junk bondu vobec za namahu.
Tiez mam vyhrady ale lokalne (najma JT) bondy maju svoje vyhody, kvoli ktorym nad nakupom uvazujem. Easy obchodovanie priamo z uctu JT banky,, neexistujuci velky (resp nie vacsi ako JT) hrac, co by s bondami zamaval, 1k eurovy nominal, osobny bankar priamo na telefone co sa cloveku moze venovat, priamo eurova investicia, nie usd,, historia taka ze zatial vsetko ok a krach JT za sucasnej vlady ozaj nehrozi. No a to ze ci su junk ci nie sa tu snazime trocha rozobrat - o tom je to vlakno - ci ? Ako som spominal, planujem prekonvertovat rezervu z terminakov ci fio 3% sporenia do bondov alebo aspon eurovych bondovych ETF ( ale nejako som nenasiel eurove ETF co by mi vyhovovalo) z dovodu ze ozaj neviem ci tu rezervu budem potrebovat o mesiac ci o 5 rokov a nechce sa mi stale nad tym uvazovat a mam tusak ze sadzby su ozaj na vrchole a 3% vo fio dlho nevydrzia.
Ak mas osobneho bankara tak to uz vobec nechapem, kup cez neho slovensky statny dlhopis vynos okolo 4% p.a. fix na 10 rokov. Aky rejting maju dlhopisy JT a aky ma dlhopis Slovenska ci USA? Niet o com. Ja som na USD pouzil dlhopis IBTA, ale urcite su aj nejake v eurach, len ja som skor skepticky voci EUR.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 9:31 am
Glogol napísal: Št 23 11, 2023 8:34 am
osamely chodec napísal: St 22 11, 2023 2:35 pm za mna ak USA vlada vyplaca k 5% co sa da cez etf osetrit danovym testom, nechapem ci stoji ten kvazi nadvynos u lokaleneho junk bondu vobec za namahu.
Tiez mam vyhrady ale lokalne (najma JT) bondy maju svoje vyhody, kvoli ktorym nad nakupom uvazujem. Easy obchodovanie priamo z uctu JT banky,, neexistujuci velky (resp nie vacsi ako JT) hrac, co by s bondami zamaval, 1k eurovy nominal, osobny bankar priamo na telefone co sa cloveku moze venovat, priamo eurova investicia, nie usd,, historia taka ze zatial vsetko ok a krach JT za sucasnej vlady ozaj nehrozi. No a to ze ci su junk ci nie sa tu snazime trocha rozobrat - o tom je to vlakno - ci ? Ako som spominal, planujem prekonvertovat rezervu z terminakov ci fio 3% sporenia do bondov alebo aspon eurovych bondovych ETF ( ale nejako som nenasiel eurove ETF co by mi vyhovovalo) z dovodu ze ozaj neviem ci tu rezervu budem potrebovat o mesiac ci o 5 rokov a nechce sa mi stale nad tym uvazovat a mam tusak ze sadzby su ozaj na vrchole a 3% vo fio dlho nevydrzia.
Ak mas osobneho bankara tak to uz vobec nechapem, kup cez neho slovensky statny dlhopis vynos okolo 4% p.a. fix na 10 rokov. Aky rejting maju dlhopisy JT a aky ma dlhopis Slovenska ci USA? Niet o com. Ja som na USD pouzil dlhopis IBTA, ale urcite su aj nejake v eurach, len ja som skor skepticky voci EUR.
100k nominal ? Jedna zo sponinanych vyhod je 1k nominal. Potrebujem hotovost 10k - predam len 10 dlhopisov ...
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

IB01 stoji 1ks okolo 100 usd
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 9:48 am IB01 stoji 1ks okolo 100 usd
sory ale kurzove riziko - hladam eurovy dlhopis s max 10k nominalom
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

XEON
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Peter222 »

XEON nie je dlhopis
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Ak mate niekto kontakt na AOCP alebo autorov zeleneho delfina mozte poprosit ci by nedali do prehladu aj parcialne stlpce s bodmi ? nielen vysledny scoring ? Clovek by hned vedel porovnat preco napr jeden dlhopis TMR ma score 7,5 a druhy od TMR 3,5 ...... Da sa to pracne manualne zistit ale takto by to bolo vidno ihned ,,,Dik
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Pi 24 11, 2023 7:44 am Ak mate niekto kontakt na AOCP alebo autorov zeleneho delfina mozte poprosit ci by nedali do prehladu aj parcialne stlpce s bodmi ? nielen vysledny scoring ? Clovek by hned vedel porovnat preco napr jeden dlhopis TMR ma score 7,5 a druhy od TMR 3,5 ...... Da sa to pracne manualne zistit ale takto by to bolo vidno ihned ,,,Dik
Spoluautorom skoringu je Roland Vízner a.k.a. www.pepp.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: Pi 24 11, 2023 8:20 am
Glogol napísal: Pi 24 11, 2023 7:44 am Ak mate niekto kontakt na AOCP alebo autorov zeleneho delfina mozte poprosit ci by nedali do prehladu aj parcialne stlpce s bodmi ? nielen vysledny scoring ? Clovek by hned vedel porovnat preco napr jeden dlhopis TMR ma score 7,5 a druhy od TMR 3,5 ...... Da sa to pracne manualne zistit ale takto by to bolo vidno ihned ,,,Dik
Spoluautorom skoringu je Roland Vízner a.k.a. www.pepp.sk
skusim napisat
p.s. prehlad eu bondov s nominalom hned v prehlade niekde existuje ? klikat dnu a zistit ze nominal mi nevyhovuje je strata casu ... https://www.boerse-frankfurt.de/bonds
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Zelen delfin scoring sa mi zda pomeneny oproti tomu co som videl pred 2 dnami ,,,,,
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Glogol napísal: So 25 11, 2023 10:40 pm Zelen delfin scoring sa mi zda pomeneny oproti tomu co som videl pred 2 dnami ,,,,,
az teraz som si vsimol to P - vsetky JT TMR CPI Eurovea dlhopisy maju pozastaveny scoring na ziadost eminenta ...
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Glogol napísal: Ut 21 11, 2023 3:32 pm Zaujimave kolko kolko dlhopisov ma cerveny skoring...."Veľmi špekulatívna investícia s vysokým rizikom. Z dostupných dát vychádza vysoká pravdepodobnosť neschopnosti dlžníka splatiť svoje záväzky. Alebo nie sú splnené základné predpoklady na posúdenie investície."
https://zelenydelfin.sk/scoruje/
verim ze scoring neskoncil ze je iba v prestavbe ...este vcera tam asi bol ( okliesteny) aj scoring aj PR sa robilo
https://e.dennikn.sk/3695521/niektori-o ... l-podcast/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Glogol napísal: Pi 24 11, 2023 7:44 am Ak mate niekto kontakt na AOCP alebo autorov zeleneho delfina mozte poprosit ci by nedali do prehladu aj parcialne stlpce s bodmi ? nielen vysledny scoring ? Clovek by hned vedel porovnat preco napr jeden dlhopis TMR ma score 7,5 a druhy od TMR 3,5 ...... Da sa to pracne manualne zistit ale takto by to bolo vidno ihned ,,,Dik

Pozdravujem

TMR s vyšším score je dlhopis zabezpečený majetkom.
TMR s nízkym score je podriadený dlh.
Bolo to v tom malom P, kde sa skrýva poznámka.

Žiaľ, scoring je aktuálne vypnutý, čo ma mrzí. Poskytnem viac info čoskoro.
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Oficiálne od AOCP k scoringu

"Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) sa z dôvodu zohľadnenia pripomienok a podnetov od členov asociácie k modelu scoringu podnikových dlhopisov rozhodla do odvolania pozastaviť zverejňovanie scoringu ..."

a môžem potvrdiť, že pracujeme na inováciách vylepšujúcich prezentáciu scoringového hodnotenia vrátane úprav samotného scoringového modelu.

Zatiaľ sa teda vraciame do módu, "oscoruj si sám", pomôcť Vám môže český scorecard v linke tu
https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Kon ... rd-2-0.pdf
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

nesta napísal: Ut 02 05, 2023 10:34 am Tak vynos z bezkuponovych dlhopisov je povazovany za prijem z kapitaloveho majetku podla §7 ods. 2 a 3 zakon o dani z prijmov:
Osobitným druhom príjmu sú príjmy z tzv. „zero bondov“, teda dlhopisov, bez kupónu. Emitujú sa s diskontom voči nominálnej hodnote a celý výnos sa vypláca až v dobe splatnosti. Takto vzniká investorovi spravidla príjem pri splatnosti cenného papiera z rozdielu medzi menovitou hodnotou cenného papiera a nižšou obstarávacou cenou, ktorý sa považuje v súlade s §7 ods. 2 a 3 ZDP za kapitálový príjem zdaňovaný sadzbou dane 19%. Predmetný príjem sa zdaňuje vždy len prostredníctvom daňového priznania. Výhodou tejto formy dlhopisu z pohľadu daní je, že pri zdanení príjmu sa berie do úvahy aj AÚV, ktorý investor platí v prípade obstarania takéhoto dlhopisu na sekundárnom trhu.
https://accace.sk/zdanovanie-dlhopisov- ... ews-flash/
Poplatky navysene o AUV pre kupujuceho su bezne vo svete ci to len tu ? Zaujimave na tom je ze ze kupujuci plati AUV naviac ( na sekundarnom trhu) ale predavajuci ( na sekunadnom trhu) z toho nic nema. Poplatky navysene o AUV od kupujuceho idu obchodnikovi. Len by som chcel vediet ci je to napr na Xetre tak isto - t.j. ze clovek kupujici dlhopis plati poplatky + AUV.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Palo »

Zle si vykladas pojem AUV. Alikvotny urokovy vynos nie je poplatok. V pripade kuponoveho dlhopisu, AUV navysuje hodnotu obchodu (bez vplyvu na cenu dlhopisu v percentach), ktoru zaplati kupujuci a dostane predavajuci. Tu si je pre kupujuceho dobre dat pozor, aby nebolo AUV nabehnute za vela dni, lebo kupuje AUV v plnej hodnote, ale nadchadzajuci kupon podlieha zdaneniu.
V pripade bezkuponoveho dlhopisu, nabehnuty urok priamo navyse cenu dlhopisu v percentach (a teda aj hodnotu obchodu), ktoru opat zaplati kupujuci a dostane predavajuci.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa MiBi »

neplati to, ze ak bezkuponovy dlhopis drzany dlhsie ako rok predam na burze pred datumom splatnosti, tak dan zo zisku neplatim ?
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dlhopisy v ponuke J&T banky

Príspevok od používateľa Glogol »

Palo napísal: Pi 15 12, 2023 1:10 pm ...... zaplati kupujuci a dostane predavajuci.
si si na 100% isty ze AUV dostane predavajuci ? Som sa pytal a odpoved " kupujuci plati 0,6% poplatok + AUV " a predavajuci plati 0,6% poplatok. Ak by AUV mal dostat predavajuci tak by tam bola info ze predavajuci plati 0,6% poplatok znizeny o AUV.
Vsetko samozrejme obchody na sekundarnom trhu pred splatnostou kuponu. A kedze AUV nedostane predavajuci - tak to vo mne vyvolava dojem poplatku.
Naposledy upravil/-a Glogol v Pi 15 12, 2023 1:36 pm, upravené celkom 2 krát.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"