Sporenie dochodok 25/30r

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Mirdis »

Ahojte, prosim vas presiel som si dost vela tem na tomto fore, ale stale nie som rozhodnuty resp. nemam este tolko znalosti ktorym smerom sa vybrat a bol by som vam vdacny, keby ste mi pomohli.

Mam 36r a chcel by som sporit na dochodok niekde inde ako davat peniaze na bezny ucet, pripadne len podielove fondy v tatra banke ako to mam teraz. Viem momentalne mesacne 200/300 eur posielat niekde ale neviem kam. :(
A minimalne kazdym rokom viem zvysovat o 50/100 setrenie.

Nechcem sa tomu aktivne venovat, cize chcem len posielat mesacne uvedenu sumu 25 az 30 rokov a nechat ich tam pracovat. Pozeral som, ze v takomto pripade su tu XTB, EIC alebo Finax, ale fakt su tu vacsi borci ktori by mi vedeli pomoct. Pripadne zvolit iny smer/taktiku.

Dakujem
pannikto
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 10 08, 2022 6:57 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa pannikto »

nie som ziadny odbornik, ale moja strategia je jedno ETF, ziadna magia z mixov viacerych, Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview

Odporucil by som brokera bez mesacnych poplatkov za spravu. napriklad EIC cielovy ucet, alebo Trade Republic, ci Degiro

Pozri napriklad https://www.pasivneinvestovanie.sk/


https://traderepublic.com/en-de/products/savings-plans
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri totálnej pasivite ( ako ja rieším sporo-investovanie mojej rodiny) je najlepšie EIC.
Vstup 1% cez našich chalanov AviceN, Jari.

Totálna pasivita je, že Ti z účtu pravidelne odíde na trvalý príkaz platba do EIC a oni tam okolo 15. v mesiaci nakúpia za to
iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR, alebo to čo si stanovíš. Všetko vždy potvrdia emailom a účet si vieš online kontrolovať.

Raz si to zariadiš a už sa nemusíš starať ( to je presne to, čo chcem od mojej rodiny - aby sa nestarali, nešpekulovali, len raz za čas sa informovali, kolko im to narástlo ).

Ak ťa to však čo len trochu zaujíma, veľmi zaujímavá možnosť je založiť si účet v Trade Republic a posielať peniaze tam.
Oni ti nakúpia sami - automaticky a zadarmo, za vopred určenú sumu..teda tak ako EIC, len tam musíš mať na účte peniaze.

Nakupovať sám a zadarmo môžeš aj cez brokera DeGiro (práve sa otvorili občanom SR ), ale tam musíš minimálne kúpiť 1 akciu ( teda nie za predvolenú sumu, čo nazývame ,,frakcie ,, ). To isté sa dá aj cez XTB, len tam sa musíš naučiť aké podmienky majú a že je to z jednej platformy z tzv. CFD formami ( tým sa treba vyhnúť ). Ďalšia možnosť zadarmo a bez priebežných (ročných ) poplatkov je Trading212. Pri 200-300 € mesačne je zaujímavý aj broker Interactive Brokers, cez ktorého ide väčšina aktívnych investorov/traderov...americký broker, účet je v Maďarsku, ochrana 90 000 €. Tam sa ale za nákup európskej verzie ETF platí minimum 2 €..takže je fajn pre vyššie nákupy.

Trade Republic a DeGiro sú v Nemecku. Trading212 je britský CFD broker, ale umožnuje založenie separátneho investičného účtu pre ETF a akcie. ... ale účet je na Cypre. XTB je poľský CFD broker, ktorý umožňuje zadarmo investovať aj do reálnych ETFs a akcií.. Všetci sú chránení garančnými fondami do 18 000 € ( 90% z 20K ). EIC je do výšky 50 000 €.

Totálna pasivita cez EIC je najmenej otravná, len ťa bude stáť 300 € na každých investovaných 30 000 €.
Výhodou je, že máš investované ,,doma,, a že nemusíš ani pohnúť prstom ( účet ti založí agent ).
Ďalšou výhodou je, že keď dosiahneš investičný cieľ, vieš si zmeniť účet na rentový a nechať si vyplácať pravidelnú rentu...svoj vlastný dôchodok.

Za mňa by som jednoznačne volil len možnosť bez priebežných poplatkov.
K tomu si pozri 23 možností investovania do ETFs
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hifron
Silver Member *
Príspevky: 284
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa hifron »

Možno ale ide aj o to, aby človek neupadal... A odborne má rásť, aby hoci už nemusí mať najvyšší výkon, aby mu to stále myslelo a telo poslúchalo a aby bol žiadaný na trhu... Potom nebude myslieť, že zubatá už čaká a čím skôr, tým lepšie...

Napríklad v takom Rakúsku je niekedy zvykom, že ľudia odchádzajúci do dôchodku prepúšťajú miesto novým na pracovnom trhu... To je ale podľa mňa trocha divný pohľad...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preco divny pohlad?
Na dochodku stale moze robit nieco tu a tam, ale venovat sa napr vnucatam, aby mohli ti mladsi chodit do prace a mat vobec nejake deti.. Pracovat donemoty, ale naco? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Joki »

Ako v príspevku píšeš:
“Nechcem sa tomu aktivne venovat, cize chcem len posielat mesacne uvedenu sumu 25 az 30 rokov a nechat ich tam pracovat”.
Najvhodnejšie a hlavne aj poplatkovo máš EIC. Len posielaš stanovenú sumu a o nič sa nestaráš.
Zvážil by som aj možnosť v nejakom pomere možno 20-30% z čiastky, ak máš horizont 25-30 rokov, investovať aj iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc).
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Mirdis »

JUGGLER - dakujem za vycerpavajucu odpoved 🙂

Ak by som zvolil EIC, ono sa tam poslu peniaze a nasledne sa kupi dane ETF? je mozne to EFT nasledne aj menit po urcitej dobe? (je to nutne alebo?)

Broker je fajn, ale pripada mi, ze uz sa treba trosku tomu aktivnejsie venovat a to nie je nejaka moja parketa aktualne.

Ano tych 23 možností investovania do ETFs som si presiel , precital co kde a ake poplatky.

Mozno sa pytam hluposti , prepacte. Ten poplatok EIC, to je vstupny poplatok? Alebo vzdy ked dosiahnem hodnotu kazdych 30 tis staihne 1%.

hifron - ano zalezi v akom segmente clovek pracuje, asi nemozno porovnavat fyzicku pracu s tzv kancelarskou, samozrejme clovek unavi hlavu v kancelarii a dokaze byt tiez dobity ako pes, ale povedzme si , ze fyzicky pracovat v dochodku , jasne su rozne prace, ale je to narocnejsie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 396
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 161 times
Been thanked: 133 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa aviceN »

Ano, peniaze, ktore sa poslu do EIC su 2x do mesiaca zainvestovane (po 1. a po 15. v mesiaci).

Myslim ze sa zhodneme viaceri, ze ak nakupis napr. SP500, nemusis nic v dohladnej buducnosti menit.

2kove ucty v eic maju aktualne 2 poplatky:

Vstupny - tu cez ponuku fora 1% z cielovej sumy, to je odmena sprostredkovatelovi za zalozenie a "starostlivost"
Transakcny - 0.2% z vkladu/vyberu, to je odmena EIC (mozno by bolo fajn @juggler zaratat tych 0.2% do suctu poplatkov v modelovej situacii, kedze pri vybere je tato suma odratana z hodnoty vyberanej ciastky, aj ked su to eventualne drobne)

Cielova suma sa nastavuje stylom napr. chcem investovat 100€ na 30 rokov = 100x12x30 = cielova suma 36000€, z toho 1%
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa solc »

Cez brokera sa tomu nemusíš aleže vôbec venovať. Otvoríš si účet, mesačne tam budeš posielať peniaze, vyberieš si jedno ETF ktoré si zaklikneš do obľúbených a každý mesiac len klikneš kúpiť(rýchlejšie ako nákup na alze). Oproti EIC asi 5 klikov mesačne naviac, max minúta času. Ak ti toto stojí za ten poplatok( čo bude tvoriť tisíce eur ak chceš mesačne posielať 300e a každý rok zvyšovať po dobu 30r) tak choď do toho.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa JanH »

solc napísal: Ut 20 12, 2022 9:49 am Cez brokera sa tomu nemusíš aleže vôbec venovať. Otvoríš si účet, mesačne tam budeš posielať peniaze, vyberieš si jedno ETF ktoré si zaklikneš do obľúbených a každý mesiac len klikneš kúpiť(rýchlejšie ako nákup na alze). Oproti EIC asi 5 klikov mesačne naviac, max minúta času. Ak ti toto stojí za ten poplatok( čo bude tvoriť tisíce eur ak chceš mesačne posielať 300e a každý rok zvyšovať po dobu 30r) tak choď do toho.
Vobec to nie je take jednoznacne ako pises a nikto nespochybnuje vyhody brokera. Pri brokerovi sa ale nedaju vylucit tieto scenare a zaciatocnicke chyby.
A) Vyberies si maleho brokera, ktory ma casom problemy,nie je dostatocne kontrolovany regulatorom resp. garancny fond je slaby.
B) Nakupujes veselo CFD namiesto fyzickych ETF a mas problem pri zdanovani (eToro)
C) Nakupujes mesacne za male sumy a je to drahsie ako nakupovanie kvartalne za vyssiu sumu pripadne drahsie ako, keby si nakupoval mesacne cez EIC. Presne to popisal Juggler vo vlakne https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25157
...
Ja mam napr. aj brokera ale aj EIC. ETF na dochodok (dlhodobe drzanie) riesim cez EIC.
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Mirdis »

Z toho vsetkeho co som zatial nacital, nie je lepsie cez brokera skor investovanie ako sporenie (dlhodobe)? ako viem, ze cez brokera , tkatiez mozes sporit, ale uz len to co si presne napisal, treba tam vobec ist a nieco robit, ano 1x za mesiac a ako pises par klikov, ale treba to predsa urobit nie? neviem, casom mozno sa zameriam aj na brokerov, ale momentalne, tak daleko este nei som v tomto smere a popravde nepotrebujem nad tym este uvazovat aby som posielala a nieco kupoval mesacne, mam akutalne ine problemy 🙂 Ale samozrejme dakujem za podnet a nevylucujem, ze sa nebudem s tym zapodievat 🙂
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Croven »

Možeš skúsiť portu.
Leito55
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 07 05, 2022 4:40 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Leito55 »

XtB- momentálne žiadne poplatky
Slovenská podpora raz za čas ti sami zavolajú či je všetko v poriadku.


Ja to riešim tak že deň po výplate mám trvalý príkaz na prevod peňazí a v Google kalendári mám vždy na 20. Deň v mesiaci pripomienku na nákup =otvorím appku a na pár klikov mám nakúpené ETF ktoré chcem. Za minútu to mám a viac sa tomu netreba venovať
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa solc »

JanH napísal: Ut 20 12, 2022 10:10 am

Vobec to nie je take jednoznacne ako pises a nikto nespochybnuje vyhody brokera. Pri brokerovi sa ale nedaju vylucit tieto scenare a zaciatocnicke chyby.
A) Vyberies si maleho brokera, ktory ma casom problemy,nie je dostatocne kontrolovany regulatorom resp. garancny fond je slaby.
B) Nakupujes veselo CFD namiesto fyzickych ETF a mas problem pri zdanovani (eToro)
C) Nakupujes mesacne za male sumy a je to drahsie ako nakupovanie kvartalne za vyssiu sumu pripadne drahsie ako, keby si nakupoval mesacne cez EIC. Presne to popisal Juggler vo vlakne https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25157
...
Ja mam napr. aj brokera ale aj EIC. ETF na dochodok (dlhodobe drzanie) riesim cez EIC.
To sme si tu v téme asi vyjasnili, zbytočne to vraciaš na začiatok. Juggler tu popísal brokerov(Degiro,IB,XTB) a nie hračkárstvo (plus500,etoro). Nato mu tu už jasne poradili. Chce nakupovať za 200-300 eur/m + 25r(+50e p.a), to nie je malá suma.
z toho vsetkeho co som zatial nacital, nie je lepsie cez brokera skor investovanie ako sporenie (dlhodobe)? ako viem, ze cez brokera , tkatiez mozes sporit, ale uz len to co si presne napisal, treba tam vobec ist a nieco robit, ano 1x za mesiac a ako pises par klikov, ale treba to predsa urobit nie? neviem, casom mozno sa zameriam aj na brokerov, ale momentalne, tak daleko este nei som v tomto smere a popravde nepotrebujem nad tym este uvazovat aby som posielala a nieco kupoval mesacne, mam akutalne ine problemy 🙂 Ale samozrejme dakujem za podnet a nevylucujem, ze sa nebudem s tym zapodievat 🙂
Ach, tak ešte raz, EIC a broker urobí to isté, úplne to isté. Prijme a postúpi pohľadávku. Čiže nakúpia pre teba to isté ETF, len v prípade EIC s článkom naviac ( za čo si berú poplatky). Takže zjednodušene :
TY => EIC => broker/burza => ETF iShares S&P500
TY => broker/burza => ETF ETF iShares S&P500
Keďže ty nechceš aktívne investovať ale sporiť/pasívne investovať, tak je ti EIC žiadnu extra službu ( manažované portfólia etc) neponúknu, urobia to isté čo urobíš ty cez brokera.
Pozri si napr. tutoriál na Degiro, na ytb ich je kopec, tu je jeden krátky https://www.youtube.com/watch?v=EBvf393 ... eInvesting. Toto urobíš raz, pridáš to ETF do Favourites( tá hviezdička v čiernej lište) a už to tam máš uložené a raz mesačne klikneš na zelené Buy, ani nešaškuješ s Limit order ako vo videu ale dáš nakúpiť na markete a neriešiš. Zavrieš a ideš ďalej. Minúta mesačne.
Ide o tvoje peniaze a za 25r dosť značnú sumu, neviem čomu inému sa neoplatí venovať chvíľu času.
Ale ja tomu rozumiem, je to zodpovednosť ktorú ľudia radi prenesú na druhého, vďaka tomu existuje mnoho firiem.
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Mirdis »

Degiro nema ziadne poplatky za nakup ?
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa locke »

Mirdis napísal: Ut 20 12, 2022 10:22 pm Degiro nema ziadne poplatky za nakup ?
ak nakupis commission free ETFs z ich zoznamu na burze ktoru tam maju specifikovanu, jeden nakup pre jedno z tych ETF mesacne free, druhy myslim musi byt aspon 1000 a viac aby bol bez poplatov

https://www.degiro.ie/fees/etf-core-selection

mas to vsetko na ich webe
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Fund »

...myslim,ze je tam este poplatok 2,50€ za rok,za pristup na burzu ak sa nemylim...
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Mirdis »

Dobre, tak dochodok nejak uz mam porieseny co sa tyka sporenia.

Chcel by som vas este poprosit. Mimo toho sporenia na dochodok dokazem este kazdy mesiac 500 eur investovat. Tu uz je asi cesta ist brokerom. Cital som tu na forach o xtb, degiro,TB, ib ale zatial netusim ktorym smerom sa vybrat. Jedna sa o horizont investovania 10-15 rokov. Dakujem
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa JanH »

@Mirdis, aby ti niekto vedel poradiť skus napísať, čo je tvojim cieľom a aký je tvoj risk apetít. Podľa mna tých informácii, čo si poskytol je strašne málo.
Lebo stratégia ETF USA alebo ETF svet na dôchodok môže byt aj tvoja stratégia na investičný horizont 10-15 rokov. Potom by si to jednoducho vybral..
su aj samozrejme rizikovejšie a naopak aj konzervatívne stratégie. Trosku sa rozpis :-)
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa Mirdis »

Peniaze, ktore chcem investovat budu neskor pouzite na stavbu domu, aktualne nejaku cast uz mam odlozenu (tie uz necham tam kde su), ale tie dalsie chcem investovat aby len tak nestali na ucte, kedze stavba skor ako za 10 rokov nebude. Cize povedal by som , ze taka stredna cesta co sa tyka rizika.

Ano ETF USA alebo svet nevylucujem, ze by aj v tomto pripade boli nejak postacujuce, ale tak mozno ma nasmerujete na nieco ine z vlastnych skusenosti.

EDIT:
IB - mi vychadza uz viac pre skusenych a najlespie od 1000 eur a viac nakup
XTB - mozno tu je moja cesta zaciatkom, do akej vysky su peniaze chranene? (18 000) ?
degiro - Ked dam vytvorit ucet nevidim tam SVK, tak nakoniec je alebo nie je pre SVK? aelbo je tam nejaka finta ako sa registrovat? do akej vysky su peniaze chranene?
TR - nieco som nacital, ale zatial najmenej informacii o tom mam

Ak mam zle informacie kludne ma opravte, dakujem
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 757 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa rmaly »

Mirdis napísal: Po 09 01, 2023 9:00 am Peniaze, ktore chcem investovat budu neskor pouzite na stavbu domu, aktualne nejaku cast uz mam odlozenu (tie uz necham tam kde su), ale tie dalsie chcem investovat aby len tak nestali na ucte, kedze stavba skor ako za 10 rokov nebude. Cize povedal by som , ze taka stredna cesta co sa tyka rizika.

Ano ETF USA alebo svet nevylucujem, ze by aj v tomto pripade boli nejak postacujuce, ale tak mozno ma nasmerujete na nieco ine z vlastnych skusenosti.

EDIT:
IB - mi vychadza uz viac pre skusenych a najlespie od 1000 eur a viac nakup
XTB - mozno tu je moja cesta zaciatkom, do akej vysky su peniaze chranene? (18 000) ?
degiro - Ked dam vytvorit ucet nevidim tam SVK, tak nakoniec je alebo nie je pre SVK? aelbo je tam nejaka finta ako sa registrovat? do akej vysky su peniaze chranene?
TR - nieco som nacital, ale zatial najmenej informacii o tom mam

Ak mam zle informacie kludne ma opravte, dakujem
Ja tiez hladam nejakeho suplementarneho brokera k fio (kvoli diverzifikacii portfolia cisto, inac som spokojny na buy & hold)... A na degiro som "mal spadeno" uz dlhsiu dobu, ale nie je tam poplatok za pristup na burzu (sice len 2.5, ale aj tak)... rad by som mal podla moznosti bez nejakych stalych/priebeznych poplatkov (radsej zaplatim v IB za nakup/predaj)...
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Sporenie dochodok 25/30r

Príspevok od používateľa JanH »

Podelim sa aj ja s mojou strategiou, mozno niekoho inspiruje lebo je uplne ina ako hore uvedene akcie.
Kupu nehnutelnosti pre vlastne využitie som mal naplanovanu presne po horizonte 10rokov (2012-2022), kupa v r.2022. Kedze sa jednalo pre mna o elementarnu nutnost (potreba byvania) rozhodol som sa tlacit riziko co najnizsie.
Nasporene prostriedky som investoval do J&T dlhopisov (5-6%p.a). Potom, ako som mal dostatok prostriedkov (50-80%), aby sa to dobre vykrylo s kupou malej nehnutelnosti na prenajom som si zaobstaral 2i byt v rovnakej lokalite, aby mi zarucene kopirovala spravanie trhu s nehnutelnosti. Nasledne som mal moznost pri kupe mojej nehnutelnosti tuto malu investicnu predat.
Tuto strategiu som zvolil z dovodu lebo som nebol ochotny znasat mozne straty z akcii povedzme 20-40%. Samozrejme historia hovori, ze poslednych 10 rokov bolo velmi dobrych, takze aj taktika s akciami by fungovala.
V inom vlakne "Trhy aktualne" sa ale spomina, ze dalsich 10 rokov moze patrit obdobiu stabilizacie a podobny ambiciozny rast sa nemusi konat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"