Povinné daňové priznanie so stratou

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

veselé Vianoce všetkým!
Vlastním ETFs menej ako rok.
Som predal ETF so stratou.
Je povinné podať daňové priznanie?
ak nie, ak predam ďalšie ETF so ziskom, je povinne podat danove priznanie aj ked som celkovo v strate?
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa GiovanniX »

Ak nebudes v realizovanom zisku viac ako 500€ a nemas iny prijem(okrem prace,napr.prenajom)tak nepodavas DP.Vsetko si scitaj a vtedy zistis,ci si pod 500€,alebo nad.
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

rozumiem, Ďakujem veľmi pekne!
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Fix.
Zdaňovacie obdobie je kalendárny rok.
Rozhodujúci je príjem, ktorý získaš uzavretím pozície (ked kúpiš, príjem/strata vzniká až predajom ).
Strata za uplynulý kalendárny rok pri fyzických osobách daňovákov nezaujíma.

Blbé je však to, že ked v 2022 realizuješ stratu (=predáš v strate ), tak keď znova kúpiš nejaké ETF a v 2023 by si realizoval zisk (pred uplynutím 1 roka ), tak ten zisk podlieha zdaneniu (aj keď reálne len doťahuješ stratu z 2022).

Preto sa oplatí stratu preniesť do 2023 ..realizovať ju v 2023, aby si sa cez kúpu iného etf dostal do zisku až ked dotiahneš tú stratu. Ak si už predal ETF a teraz kúpiš iné ETF a pôjde ti v 2023 do zisku, zdaneniu sa vyhneš len tak, že to ETF podržíš minimálne 1 rok ( po 1 roku je oslobodenie od zdaňovania ).

Pri fyzickej osobe sa v podstate oplatí len investovať a využívať oslobodenie od daní.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

ďakujem za odpoveď JUGGLER! ak, v tom istom roku, predám etf so stratou-4000€ a etf so ziskom +3500€(obe kupované pred menej ako rokom), musím podať daňové priznanie?
Naposledy upravil/-a Fix v Št 29 12, 2022 9:52 pm, upravené celkom 1 krát.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie, nemusíš. Dokonca ak by to bolo naopak, tak tiež nie. Lebo -3500 a +4000 je +500. Ak by si ale bol už +600, tak zdaňuješ len z +100 (pretože nad +500) zdaňuješ.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

Ďakujem Martin7.
Ak naopak zisk nastane v nasledujúcom roku, budem musieť urobiť daňové priznanie, pretože sa neodpočítavajú straty z predchádzajúceho roka,
pochopil som to správne?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Áno, u fyzickej osoby je to žiaľ tak.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

posledná otázka: ak som naopak nezamestnaný, je hranica zárobku na podanie daňového priznania v roku 2022 2289,63€ namiesto 500€?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Fix napísal: Št 29 12, 2022 10:07 pm posledná otázka: ak som naopak nezamestnaný, je hranica zárobku na podanie daňového priznania v roku 2022 2289,63€ namiesto 500€?
Presne. Je to tak.

Povinnosť nezamestnaného podať daňové priznanie
Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2022 je povinný podať daňovník, ak v priebehu roka 2022 dosiahol celkové zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 2 289,63 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený vrátane príjmov zo zdrojov v zahraničí (dávky v nezamestnanosti sú príjmom oslobodeným od dane, ktoré sa do stanovenej sumy nezahrňujú).

https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... zamestnani
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie. Tých 500 eur sa vzťahuje na zisk, ale 2289,63 na príjem. Ak si napríklad kúpil etf-ko za 4000 eur a predal za 5000 zisk je 1000 eur, ale príjem je 5000. Čiže tvoj príjem bol vyšší ako 2289,63.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa frakan »

Ja len doplním, že ženatí / vydaté si môžu uplatniť 2x500€ odpočet.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Št 29 12, 2022 10:29 pm Nie. Tých 500 eur sa vzťahuje na zisk, ale 2289,63 na príjem. Ak si napríklad kúpil etf-ko za 4000 eur a predal za 5000 zisk je 1000 eur, ale príjem je 5000. Čiže tvoj príjem bol vyšší ako 2289,63.
Čiže v tomto prípade bude zdaniteľný príjem 500 €? (5000 príjem -4000 náklady na kúpu + oslobodenie 500 € )

P.S. Ak je to tak, tak som zle poradil dôchodcom, že si môžu privyrobiť na burze do výšky 2289,63 :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Áno Juggler, v roku 2018 (marci) som sa špeciálne na túto situáciu pýtal na daňovom úrade na Ševčenkovej v Bratislave. Nebol som v tej situácii, ale ma to zaujímalo.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

nie som si istý, či som pochopil. Napríklad: nezamestnaná osoba v decembri 2021 kúpi etf X za 4000 €, etf Y za 4000€.
V januári 2022 predá X za 5000€ a Y za 3400€. musí urobiť daňové priznanie? Prečo?
Naposledy upravil/-a Fix v Št 29 12, 2022 11:45 pm, upravené celkom 1 krát.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Danisk »

Aj ja sa opytam teda. Kupoval som akcie cez Fio mi nevyhodne zamenilo 25 000 eur na dolare a oproti kurzu SNB to bol rozdiel uz dost vyrazny. Kupil som akcie a v ramci roka som ich uzavrel v zisku, poziciu som nechal v dolaroch. Dolar oslabil koncom roka voci euru. Ako pocitat zisk v tomto pripade? Kurzova strata spravila vela a oproti povodnym 25 000 euram som v podstate moc nezarobil keby som to pocital podla posledneho dna tohoto roku. Takisto ma zaujima ci mozem pocitat stratu za nevyhodny kurz od Fio a odvolat sa na kurz SNB k danemu dnu.

Diky
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Fix: teda nákup: 8000, predaj 8400 = zisk 400. Si pod limitom 500, teda netreba podávať daňové priznanie. Ak by si bol nad 500 musíš platiť daň aj podávať daňové priznanie. Príjem 2289,63 v tom nehrá žiadnu úlohu.

Danisk: dane z burzy by si mal robiť takto: Najprv vyškrtneš nákupy a predaje dlhšie ako rok a potom spočítaš ostatné nákupy a potom predaje. Ak je zisk v USD následne ho prepočítaš na eurá priemerným kurzom NBS za daný rok (nájdeš na stránke NBS, príp. google). Ak máš málo obchodov môžeš použiť aj priemerné denné kurzy ak je to výhodnejšie, príp. mesačné, štvrťročné. Následne ak máš sumu v eurách tak odpočítaš -500 a to je tvoj zisk do DP.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2022 je fyzická osoba povinná podať v prípade, ak jej celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2022 presiahnu sumu 2289,63 eur (s výnimkou uvedenou v § 32 ods. 4 zákona o dani z príjmov)
citat z financnasprava
Martin7, vyjadril si to velmi jasne, dakujem. prečo ,podľa tvojej predchadzajucej definície príjmu, tento citát nehrá žiadnu rolu v mojom príklade?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Fix, ja nie som žiadny daňový expert, ale sa mi zdá, že tu je práve tá výnimka pragraf 32 ods. 4.
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke ... priznanie/
Určite je to tak, že zisk pod 500 eur z predaja cenných papierov nedávaš do daňového priznania, to mám z niekoľkých zdrojov. Povedali mi to tak aj na daňovom úrade. Ale presne ako to je v zákone ti neviem teraz povedať. Môžeš sa nato na daňovom opýtať a potom tú informáciu sem hodiť. :wink:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Fix »

nie, spýtal som sa len zo zvedavosti. dôležité bolo pochopiť limit pre priznanie, ďakujem :uctievanie: .
P.S. Pred pár mesiacmi som išiel do Ševčenkovej ja tiež, ale nepýtal som to :evil:
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Danisk, ešte ma napadlo. Píšeš, že si menil EUR na USD vo Fio a nevýhodne, ale menil si ten lepší kurz označený ako MNOHO?
Ak meníš od 9000 alebo tuším 10000 EUR/USD máš nárok na ten MNOHO kurz a tam je menší spread. Normálne je tuším 3,0% a cez mnoho je 1,5%.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Martin7 napísal: Pi 30 12, 2022 12:41 am Fix, ja nie som žiadny daňový expert, ale sa mi zdá, že tu je práve tá výnimka pragraf 32 ods. 4.
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke ... priznanie/
Určite je to tak, že zisk pod 500 eur z predaja cenných papierov nedávaš do daňového priznania, to mám z niekoľkých zdrojov. Povedali mi to tak aj na daňovom úrade. Ale presne ako to je v zákone ti neviem teraz povedať. Môžeš sa nato na daňovom opýtať a potom tú informáciu sem hodiť. :wink:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... .pismeno-i
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Danisk »

Dakujem Martin7, a mozem teda zapocitat nejakym sposobom nevyhodny kurz od FIO? Ja som tam totiz ten druhy kurz mnoho nikde nevidel aj ked som hladal.
BEN
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 21 12, 2006 2:12 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa BEN »

Danisk napísal: Ne 01 01, 2023 12:45 pm Dakujem Martin7, a mozem teda zapocitat nejakym sposobom nevyhodny kurz od FIO? Ja som tam totiz ten druhy kurz mnoho nikde nevidel aj ked som hladal.
Ten druhý kurz tam je len v ich "pracovnej dobe"
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Martin7 »

Danisk napísal: Ne 01 01, 2023 12:45 pm Dakujem Martin7, a mozem teda zapocitat nejakym sposobom nevyhodny kurz od FIO? Ja som tam totiz ten druhy kurz mnoho nikde nevidel aj ked som hladal.
Danisk, správne by sa ten kurz mal počítať ako som písal. Na druhej strane to máš ako objektívne náklady, teda vieš to vydokladovať a ak všetko ostatné spočítaš správne pravdepodobnosť nejakých problémov je asi malá. Ale asi to bude závisieť od konkrétneho človeka a jeho prístupe na prípadnej daňovej kontrole. Oni tam určite budú mať nejakú toleranciu (už len kvôli priemerným kurzom, keď už pre nič iné). Ja to ale vždy daním presne na cent tak ako mám, aj keď je to vždy v môj neprospech. Nemám čas ani chuť sa s nimi naťahovať.

Ako už spomínal Ben, ten kurz MNOHO tam je len počas pracovných dní a zhruba otv. hodín banky (tuším od 10:00 - 16:00?), nejak tak a potom zmizne. A mimo tohto času len ten veľmi nevýhodný. Vyskúšaj sa prihlásiť v hlavnom čase.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Povinné daňové priznanie so stratou

Príspevok od používateľa Danisk »

Diky Martin7, este to premyslim ale bol som vtedy naozaj na FIO nahnevany, lebo som fakt hladal ten druhy kurz, ale vtedy som kupoval po 16tej urcite, vedel som ze to existuje a nevedel som preco ho tam nevidim. Pri 25k to spravilo celkom dost rozdiel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"