Fair value investing

Indikátory, pluginy, platformy, obchodné systémy, investičné stratégie, backtesting
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

andre napísal: St 04 01, 2023 4:13 pm K tejto teme najdes desiatky webov, ktore robia rozne analyzy, porovnania.. rovnako minimalne desiatky knih, univerzitnych skript, tisicky clankov na webe..

Ked to myslis vazne zacal by som knihami ako: Inteligentní investor od Grahama, Základné pravidlá Warrena Buffetta od Millera, Průvodce Financial Times: Jak vybírat podhodnocené akcie..
To bolo skôr myslené, že by som takýto obsah aspoň v obmedzenej miere očakával aj tu. A je to pomerne škoda, lebo každá takáto diskusia sa obracia na to, že aj tak je to nezmysel (analýza a valuacia), že som čarodejník a sedliak má ten jediný správny kľúč, lebo nerozmýšľa a netrápi sa otázkami (hoci by sa mal nie?). Alebo potom druhý extrém, keď každý tip sa rovná ruskej rulete (gambling).

Za tipy na knižky ale každopádne ďakujem, v tomto som sa cítim celkom doma. Určite pomôžu niekomu. Dobrý je Peter Lynch alebo vôbec na čítanie aj Snehová guľa (opäť Buffett), kde sa dá pochopiť mindset investora.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Peter222 »

PredsaJa napísal: St 04 01, 2023 4:33 pm Ani insider nepozná budúcnosť a cieľom normálnej a racionálnej analýzy ani nie je do bodky správne predpokladať.
Cieľom je chápať, ako firma zarába, kde má silné stránky, kde slabé a kam asi smeruje, aký má trh. Na histórii si pozrieť track record, ktorý je ale len vstupom do našej analýzy.

Ja mám z tej analýzy vyjsť tak, že viem, aké riziko podstupujem a môj konzervatívny predpoklad mi dáva v tom podporu. Mám tam margin of safety, s ktorou môžem operovať.

Je to celé o tom, že tou analýzou skúšame samých seba, čo je reálne očakávateľné a či sme dostatočne o tom presvedčený.
Ja si môžem nakresliť, že Tesla bude ďalších 10 rokov rásť 100% p.a. v zisku, aby mi P/E 100 dávalo zmysel a kúpil ju na ATH. Ale je to reálne, konzervatívne dosiahnuteľné? Tam smerujem.
Ono, to modelovanie nejakej "fair value" to je tiež také veštenie z kryštálovej gule. Ešte si tak trocha pamätám, keď som záverečnú prácu na výške robil na tému dividendový diskontný model a vybral si na ocenenie Coca Colu :) netvrdím, že som v tom nejaký expert (lebo nie som), ale ako "školné" to bolo celkom fajn. Aj malá odchýlka v kľúčových parametroch, v tomto prípade očakávané dividendy, voľba jednoduchého alebo dvojstupňového modelu a pod. robí vo finále značné rozdiely.

Ak by si to ale chcel skúsiť, tak jedným z top ľudí podľa mňa je Aswath Damodaran, má na nete veľa aktuálnych študijných materiálov. Určite aj knihy sú fajn, ale ak si zoberieš napr. nejakú Security Analysis, ktorá bola prvotne publikovaná v roku 1934 (jasné, že tam potom bolo mnoho upravených edícií) tak to už také aktuálne na súčasné prostredie nebude. Základ je ale samozrejme ten istý.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ja by som sa rád opýtal k tejto téme, aj keď prepáčte, asi to nebude presne k Vašej doterajšej diskusii a priznám sa, minimálne sa do týchto fundamentálnych vecí tiež rozumiem. :)

Každopádne. Čisto praktický príklad. Nakúpim nejakú spoločnosť XYZ na základe nejakého modelu, ktorý mi ukazuje, že sú jej akcie hlboko pod "fair value". Držím. Po čase mi model vyhodí, že tá istá spoločnosť (napr. na základe zrazu lepších fundamentov) vyskočí do pásma nad "fair value". Čo v praxi spravím, resp. mám spraviť? Odpredať a nahradiť ju inou? Alebo držať? Ak držať, dokedy?
Peter222 napísal: St 04 01, 2023 4:56 pm Ono, to modelovanie nejakej "fair value" to je tiež také veštenie z kryštálovej gule.
Ja mám iný problém. So vstupom na základe vypočítanej "fair value" hodnoty problém nemám (nech je to vypočítané na akomkoľvek princípe) . Mám problém s tým ako sa tou "fair value" riadiť následne pri držaní pozície (investície) v praxi. To je podľa mňa také veštenie z kryštálovej gule. :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

toto Tomáš dobre otvoril. Lebo povedzme ze si vypocitame, že fair value je podla poslednych fundamentov vyrazne vyssia ako je aktualna cena akcie. Z toho by logicky vyplyvalo, že akciu kupime a budeme už cakat kedy si tuto disproporciu vsimne aj trh a akcia bude rast na cene. Lenže! V realite nie je nikde napisane, že takto to musi trh tiež ocenit. Mne sa napr viackrat stalo, že som mal akciu ktora bola jednoznacne podhodnotena. Ale trh to videl zjavne inac, resp v realite ten vyrazny cenovy rast ktory mal byt, nenastal. A nasledne v priebehu casu sa fundamenty zmenili a cena naopak klesla. Fundamenty sa menia kazdy 1/4 rok, nie je nic nezvycajne ze jeden 1/4 rok je uspesny a druhy naopak hlboko pod ocakavaniami a to dopredu niko nevie. Takze to v praxi zase take uplne easy nie je. Resp ako to vidite vy? :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

PredsaJa napísal: St 04 01, 2023 4:48 pm
To bolo skôr myslené, že by som takýto obsah aspoň v obmedzenej miere očakával aj tu. A je to pomerne škoda, lebo každá takáto diskusia sa obracia na to, že aj tak je to nezmysel (analýza a valuacia), že som čarodejník a sedliak má ten jediný správny kľúč, lebo nerozmýšľa a netrápi sa otázkami (hoci by sa mal nie?). Alebo potom druhý extrém, keď každý tip sa rovná ruskej rulete (gambling).

Za tipy na knižky ale každopádne ďakujem, v tomto som sa cítim celkom doma. Určite pomôžu niekomu. Dobrý je Peter Lynch alebo vôbec na čítanie aj Snehová guľa (opäť Buffett), kde sa dá pochopiť mindset investora.
@PredsaJa: pýtaš sa veľmi dobré otázky.

Mňa len hneď pri čítaní Tvojho postu napadla jedna tabuľka:

nq 100 v roku 2000.png

Toto je zloženie indexu Nasdaq 100 z roku 2000. V tabuľke sú zobrazené všetky komponenty tohto indexu v roku 2000. Ak si všimneš, dodnes z nich ostalo len cca 1/3. Zvyšné zbankrotovali alebo zavreli business (píšem zavreli, lebo neviem presne čo sa stalo napr. s firmou DELL a ďalšími). V tom indexe ich samozrejme zamenili iné firmy, páči sa mi ale na tejto tabuľke to, že ukazuje, ako skončili tie pôvodné komponenty. Každopádne, je to dosť malé číslo tá 1/3. Plus ešte jedna vec. Keby človek investoval v tej dobe do každej rovnakú sumu 10.000 usd, dnes by mal na konci tabuľky 4,1 milióna (hypotetický "sedliak" povedzme - inak ono sa to volá vedecky či odborne, že tzv. "naivná" diverzifikácia ).

Z investopedie: "Naivná diverzifikácia sa dá najlepšie opísať ako hrubé a viac-menej inštinktívne rozdelenie portfólia podľa zdravého rozumu bez obťažovania sa sofistikovanými matematickými modelmi."

Neviem prečo ale nejak sa mi nechce veriť, že akýkoľvek model založený na "fair value" by toto číslo tromfol za túto 22 ročnú dobu (pri niektorých tickeroch žiaľ kratšiu) :) Prečo si to myslím? Lebo neverím v žiaden model, ktorý ukazuje vždy správny vzťah reálnej ceny a vypočítanej modelovej "fair value" ceny. Preto som sa aj vyššie pýtal tú otázku, tých variant otázok na fair value ale môže byť aj viacej.

PS: ešte posledná vec, nad ktorou sa treba dobre zamyslieť. Kým môj model mi stále podľa "fair value" ukazuje, aby som zotrval a držal nejakú pôvodnú akciu (pôvodný komponent) nejakého indexu, zloženie indexu sa mohlo už dávno vymeniť. Aj pri viacerých komponetoch, nie len 1 jedinom. V indexe idú do zloženia favoriti (vylučujú sa porazení, ktorého môžem držať cez model aj ja) podľa iných kritérií ako má moje súkromné "fair value" portfólio. Čo samozrejme také ETF zohľadní, keďže kopíruje index a nie "mňa" :) A ja môžem byť v realite so svojim "fair value" kľudne v srabe iba pri 1 jedinej spoločnosti.

EDIT: tak ešte jedna a fakt úplne posledná vec. :) Zamyslel som sa, že tú hlavnú myšlienku by som po predchádzajúcom texte asi ani ja sám po sebe nepochopil. Čiže. Podstata je, že úplne obyčajnou (naivnou) diverzifikáciou by som dodnes určite nepobil ETF na NQ100 (keďže komponenty sa vymenili a lúzrov v indexe nahradili lepší) + ak by som spravil čo i len jeden jediný vstup do komponentov (pôvodných) na báze "fair value", ktorý by bol horší ako "nič nerobenie", dopadol by som dokonca nielen horšie ako ETF na NQ100 ale aj ako sedliak s obyčajnou "naivnou" diverzifikáciou.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa JanH »

tomáš virdzek napísal: St 04 01, 2023 8:12 pm Ak si všimneš, dodnes z nich ostalo len cca 1/3. Zvyšné zbankrotovali alebo zavreli business (píšem zavreli, lebo neviem presne čo sa stalo napr. s firmou DELL a ďalšími).
Tomáš, Dell ma veľké centrum aj v Bratislave pri Americkom námestí. A pokial viem firma funguje a vedie sa jej dobre.
Edit: práve čítam tvoj update, presne to som sa isiel opýtať, či som to pochopil správne. :)
Naposledy upravil/-a JanH v St 04 01, 2023 9:18 pm, upravené celkom 3 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vravím neviem ako skončila, teda je zrejme v privátnych rukách :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Do coho teraz investovat?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dell za svoju dobu existencie prekonala vela roznych organizacnych zmien a je to neprehladne.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Fair value investing

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Presunul som to sem, aby sme nezahlcovali témou iné vlákno.

Mimochodom témou "fair value" sa tu za poslednú dobu zaoberá aj @JanH: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 46#p174046
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Fair value investing

Príspevok od používateľa andre »

Su systemy, ktore viac menej konzistentne porazaju indexy, ale samozrejme je to podstatne pracnejsie ako kupovat indexove ETF a musis byt konzistentny v dodrziavani strategie... Vacsinou sa pozicie odpredavaju pri poklese pod fair value, alebo sa postupne nakupuju aj vypredavaju podla modelu.

Este su strategie ktore napr. kvartalne nakupuju a predavaju po vopred stanovenej dobe. Urcite aj kopec dalsich pristupov.

K tomu, co sa stalo s tymi firmami: Vacsinu tych firiem kupili ine, rozdelili sa alebo boli stiahnute z burzi. Cize len sa preskupilo vlastnictvo, vacsina tych biznisov funguje dalej. Dell jej vacsinovy vlastnik Michael Dell stiahol z burzi niekedy v 2013-14, obdobne ako nedavno Musk stiahol Twitter.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Fair value investing

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

toto je zloženie toho indexu:

zoznam nq100.jpg

50% tých spoločností, neprinieslo žiaden profit, ale stratu. Máš tam bodky, zelené a červené. Modré bodky sú spoločnosti, čo priniesli viac ako 400%. Čierne bodky sú naopak spoločnosti, čo po sebe zanechali potopu väčšiu ako -75% (30 spoločností dokopy = cca 1/3).

Tu by som poprosil: ako skončili? Aké sú možnosti...

Privat, bankrot, kúpené, fuzované, delistované... Sú aj iné verzie ako "skončiť" v strate či zisku a byť vylúčený z indexu?

PS: Tak či tak, prakticky iba 17% tých spoločností vytiahlo ten index UP (iba 17 spoločností prinieslo zisk cca 3,3 milióna z tých 4,1 milióna, čo je 80%). 17 zo 100, to sa ťažko aj tipuje :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Indikátory, systémy a stratégie"