Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa aladar »

Zdravím,

som investor začiatočník. Vo svojom malom portóliu mám aj zopár US dividendových akcií a ETF. Broker mi automaticky stiahol daň z dividend vo výške 15% (dokonca aj pri ETF).
Celkové ročné dividendy boli ca. 30€.
Na stránke blue numbers som sa dočítal, že dividendy sa musia uvádzať v daňovom priznaní hoci daň bola stiahnutá v inej krajine. Okrem toho pri ETF je vraj nutné doplatiť rozdiel medzi americkou a slovenskou sadzbou (4%) a dokonca vraj aj zaplatiť 14% zdravotné odvody.
Dividendy z ETF činia ročne ca. 10€.
Nemal som žiadne zisky z predaja akcií.
To fakt kvôli takým drobným sumám musím vypĺňat daňové priznanie resp. registrovať sa v zdravotnej poisťovni?
Najradšej by som si nechal spraviť daňové priznanie ako stále predtým zamestnávateľom. Tých pár centov, ktoré by som mal zaplatiť štátu snád nikomu nebude chýbať.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

aladar napísal: Ut 10 01, 2023 2:44 pm Zdravím,

som investor začiatočník. Vo svojom malom portóliu mám aj zopár US dividendových akcií a ETF. Broker mi automaticky stiahol daň z dividend vo výške 15% (dokonca aj pri ETF).
Celkové ročné dividendy boli ca. 30€.
Na stránke blue numbers som sa dočítal, že dividendy sa musia uvádzať v daňovom priznaní hoci daň bola stiahnutá v inej krajine. Okrem toho pri ETF je vraj nutné doplatiť rozdiel medzi americkou a slovenskou sadzbou (4%) a dokonca vraj aj zaplatiť 14% zdravotné odvody.
Dividendy z ETF činia ročne ca. 10€.
Nemal som žiadne zisky z predaja akcií.
To fakt kvôli takým drobným sumám musím vypĺňat daňové priznanie resp. registrovať sa v zdravotnej poisťovni?
Najradšej by som si nechal spraviť daňové priznanie ako stále predtým zamestnávateľom. Tých pár centov, ktoré by som mal zaplatiť štátu snád nikomu nebude chýbať.
Do zdravotnej sa registrovať nemusiš
Dividendy sa môžu zdaňovať 3 spôsobmi.
1. ako dividendy
2.podľa § 8
3 podľa § 7 ods. 1 písm. a)
Pokiaľ máš vo výpise uvedené ,že si dostal Dividendu a máš tam strhnutú daň z dividend tak uveď ako vyplatenú dividendu čiže vypíšeš XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
Vyberieš kód štátu príklad USA 840, § doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e) do kolonky Príjmy napíše prijaté Dividendy Brutto
Potom pôjdeš dole Príloha č.2
Podiely na zisku (dividendy) a ostatné príjmy, ktoré sú súčasťou osobitného základu dane podľa § 51e zákona

Príklad prijaté dividendy 100 EUR dan zaplatená 15 EUR
Podiel na zisku (dividenda) (01 ) - 100
Spolu (06)-100
Osobitný základ dane podľa § 51e zákona (r. 06 stĺ. 1 - r. 06 stĺ. 2) (07)- 100
Daň z osobitného základu dane vypočítaná sadzbou dane podľa § 15 písm. a) tretieho bodu zákona (r. 07 x r. 08) : 100 (09)- 7
Výpočet dane uznanej na zápočet na daňovú povinnosť v tuzemsku zo zaplatenej dane v zahraničí z podielov na zisku (dividend) a ostatných príjmov, ktoré sú súčasťou osobitného základu dane podľa § 51e zákona
Úhrn podielov na zisku (dividend) a ostatných príjmov (základov dane), ktoré sú súčasťou príjmov uvedených v r. 06 (13)- 100
Daň zaplatená v zahraničí z príjmov z r. 13 - uvádza sa suma zaplatenej dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (14)- 15
Výpočet percenta dane na účely zápočtu r. 13 : [(r. 07 - r. 10) alebo r. 07] x 100 (15)- 100
Z dane zaplatenej v zahraničí možno započítať [(r. 12 alebo r. 09) x r. 15] : 100 (16)- 7
Daň uznaná na zápočet (r. 16 maximálne do sumy v r. 14) (17)- 7
Daň z osobitného základu dane podľa § 51e zákona po vyňatí a zápočte (r. 12 alebo r. 09) alebo (r. 12 - r. 17 alebo r. 09 - r. 17) (18)- 0.00
Na vyplnenie DP Typ B použi elektronické tlačivo.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A da sa so starym obcianskym podat DP alebo komunikovat s financnou spravou vobec? Teraz co neplatia stare certifikaty... Mate uz nove OP na toto? :)
Odoslané z počítača
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Iceberg, od 1.1.2023 keď vložíš starý op do čítačky, môžeš požiadať o vydanie dočasných certifikátov.
Tie platia do 1.7.2023, podpísal som dp-dph a kv-dph za január, teda aj dp-fob by malo fungovať (https://www.financnasprava.sk/sk/pre-me ... katy-ts/bc)

Dovolím si ale aj ja spýtať sa. IBKR mi nanútili zopár ich akcií ako odmenu za sumu investovanú počas prvého roka života účtu (čo som pozeral, cca $120 majú tie akcie). Myslím že nov/dec mi vyplatili nejaké dividendy.
Kvôli tomu teraz musím podávať daňové priznanie Bčko aby som zdanil tých pár šušňov?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

otazka trosku mimo: moze FO /nie szco ale zamestnanec tpp/podat DP este tento rok fyzicky tj v papierovej forme?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Myslím, že to stále ide. Resp. do minulého roka som tak podával a tento rok sa tiež tak chystám.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Trumpeta1978 napísal: Ut 10 01, 2023 6:59 pm otazka trosku mimo: moze FO /nie szco ale zamestnanec tpp/podat DP este tento rok fyzicky tj v papierovej forme?
moze
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj,

vedeli by ste poradiť, čo s týmto?

Cca v 2022-09 som od ibkr dostal ich podiel, konkrétne 1.8567 akcie.

V 2022-11 mi prišla dividenda $0.19, pričom tam stiahli $0.03 tax (15%?) a zaúčtovali ako Dividend Accrual (časové rozlíšenie?).
2022-11.png
V 2022-12 vyzerá, že tá dividenda bola vyplatená, je tam už aj forex transakcia, zmena $0.16 na 0.15€. Nie je mi jasné ako to danili - či pred/po konverzii.
2022-12.png


Otázka:

1) Vedel by niekto poradiť, ako to zdaniť? Mám samé accumulating etfká, kvoli dividende 0.15€ sa nechcem dostať do problémov s daňovákmi.

2) Tento rok by som sa toho najradšej zbavil, ako o rok kvôli pár centom zase riešiť. Keď to predám, do zisku z predaja pôjde celá suma predaja? (Dostal som to "zadarmo" od ibkr ako bonus za sumu preinvestovanú tuším do roka od otvorenia účtu alebo tak nejak).
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

15centov riesit nemusis
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Ut 10 01, 2023 4:46 pm A da sa so starym obcianskym podat DP alebo komunikovat s financnou spravou vobec? Teraz co neplatia stare certifikaty... Mate uz nove OP na toto? :)
mam uz novy, lebo sa sice prihlasis do Slovensko.sk (to uz aj s appkou), ale nepodpises danove na FS
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa andre »

Ja by som to radsej podal. DU dostane CRS report od brokera, kde ta dividenda bude uvedena.

1. filter co s CRS reportami spravia je to, ze ich v systeme porovnaju ci ludia vobec podali DP.

Je mozne, ze vypadnes pri dalsich filtroch a vzhladom na vysku sumy to nebudu dalej riesit. V kazdom pripade ked nepodas DP zbytocne na seba upozornis.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

takych ludi co dostali odniekadial par € je tak vela,ze DU nema sancu, snahu ani ochotu to vsetko realne sledovat.
Michalhornicheck sa ale musi rozhodnut sam ako postupovat, je to jeho zodpovednost. :)
Najlepsie ked napises otazku priamo na DU.

andre
ved ked je Tpp tak podava zanho zamestnavatel, takze nic by nemalo byt "podozrive" :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

je 99,99% pravdepodobnost, ze nebude mat subjekt kontrolu pri tejto sume, Aj CRS sa riesi najprv iba podanim vysvetlenia az nasledne by sa zacala danova kontrola. Jedina skoda hrozi teoreticky pokuta za nepodanie priznania , to je tych 30 eur. Tam nie je uniku ak je uz vyrubena.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa GiovanniX »

Nie som daniar,ale pred 3 rokmi som to skumal a dostal som sa k info,ze u fyzickych osob sa do nepatrnej hodnoty (17€ to bolo vtedy) nemusi podavat DP a odvadzat dan.
Cize do tej sumy to prehliadaju.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj,

diki všetkým za odpovede - daňové priznanie k dani z príjmu - Bčko budem podávať tak či tak, nakoľko podnikám ako szčo.
Potreboval by som len poradiť ako to interpretovať a ako naplniť do daňového. Dividendy, ešte k tomu v dolároch a navyše tie accruované som ešte nikdy nemusel riešiť.

Aj pre to, že to daňové musím podať tak či tak, radšej to tam chcem uviesť a správne :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

michalhornicheck napísal: St 11 01, 2023 7:18 pm Ahoj,

diki všetkým za odpovede - daňové priznanie k dani z príjmu - Bčko budem podávať tak či tak, nakoľko podnikám ako szčo.
Potreboval by som len poradiť ako to interpretovať a ako naplniť do daňového. Dividendy, ešte k tomu v dolároch a navyše tie accruované som ešte nikdy nemusel riešiť.

Aj pre to, že to daňové musím podať tak či tak, radšej to tam chcem uviesť a správne :)
Podla mna spravne uvazujes. Ak uz robis sam danove (ci uz kvoli tomu, ze si zivnostnik alebo prenajimas nehnutelnost), je zbytocne nepriznat dividendy... duplovane ak uz su zdanene a vlastne to nema ziaden vplyv... tiez to tak robim... aspon mam pokojny spanok :)
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa hokaido »

michalhornicheck napísal: St 11 01, 2023 7:18 pm Potreboval by som len poradiť ako to interpretovať a ako naplniť do daňového. Dividendy, ešte k tomu v dolároch a navyše tie accruované som ešte nikdy nemusel riešiť.
Tu sa mozes inspirovat: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewtopic.php?t=16
To plati pre minuly rok. Pripravim verziu aj pre tento rok, ale az ked budem podavat svoje DP. Ale az potom ked mi pridu potvrdenia od zamestnavatela.

Kazdy si musi byt vedomy, ze ak Vam tu na fore poradia, ci (ne)podavat DP, je to len nazor tej osoby aka jpp. Ak ale potom za tebou pride danovak, je to uz na tebe. Ta pokuta 30e je minimalna sadzba, maximum je 3000e. Predpokladam, ze ak opakovane nebude dotycna osoba podavat DP, dostane vyssiu sadzby a za kazde porusenie kazdy rok spatne. Danovaci sa tiez radi ozyvaju az po par rokoch, kedy uroky z neodvedenej dane pekne narastli(neplati pri oznamovacej povinnosti).

Vymyslim si: financna sprava prejde elektronizaciou, kedy bude mozne objektivne povedat, ze si mal podat DP, ale si ho nepodal. V takomto scenari ti oni rovno poslu pokutu (nieco ako objektivna zodpovednost pri autach). Myslim, ze podat DP nie je tak velky problem, aby som riskoval, ze za mnou v buducnosti pride danovak a povie mi zaplat 5x150e a podaj dodatocne DP za tych 5 rokov. Pripominam, ze ide o fikciu :)
Bol by som ale radsej, ak by tu elektronizaciu pouzili inym sposobom, ako napr maju na zapade: Pride len vyzva z financnej spravy, ze eviduju tieto Vase prijmy, vy len musite potvrdit, ze to je vsetko, kliknete OK a je to, pricom nemusite sa vediet vobec orientovat v tom, ako sa podava DP. Tusim v Dansku, alebo Belgicku maju nieco take.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To im tam rovno aj vypocitaju splatnu dan ako keby to pocita uctovnik? :)
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Pi 13 01, 2023 3:22 pm To im tam rovno aj vypocitaju splatnu dan ako keby to pocita uctovnik? :)
Co mam info, tak ano... neviem ci to nie je Finsko.... oni ti poslu navrh, ak sa neozves, plati to... ak tam najdes chybu, tak sa ozves...

Ved prakticky maju o tebe vsetky info (socialka, zdravotna, danak, prinajhorsom banka / broker)... naozaj je asi malo prijmov (asi najma zahranicie) o ktorych stat uz davno nevie...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

hokaido napísal: Št 12 01, 2023 11:47 am
michalhornicheck napísal: St 11 01, 2023 7:18 pm Potreboval by som len poradiť ako to interpretovať a ako naplniť do daňového. Dividendy, ešte k tomu v dolároch a navyše tie accruované som ešte nikdy nemusel riešiť.
Tu sa mozes inspirovat: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewtopic.php?t=16
To plati pre minuly rok. Pripravim verziu aj pre tento rok, ale az ked budem podavat svoje DP. Ale az potom ked mi pridu potvrdenia od zamestnavatela.

Kazdy si musi byt vedomy, ze ak Vam tu na fore poradia, ci (ne)podavat DP, je to len nazor tej osoby aka jpp. Ak ale potom za tebou pride danovak, je to uz na tebe. Ta pokuta 30e je minimalna sadzba, maximum je 3000e. Predpokladam, ze ak opakovane nebude dotycna osoba podavat DP, dostane vyssiu sadzby a za kazde porusenie kazdy rok spatne. Danovaci sa tiez radi ozyvaju az po par rokoch, kedy uroky z neodvedenej dane pekne narastli(neplati pri oznamovacej povinnosti).

Vymyslim si: financna sprava prejde elektronizaciou, kedy bude mozne objektivne povedat, ze si mal podat DP, ale si ho nepodal. V takomto scenari ti oni rovno poslu pokutu (nieco ako objektivna zodpovednost pri autach). Myslim, ze podat DP nie je tak velky problem, aby som riskoval, ze za mnou v buducnosti pride danovak a povie mi zaplat 5x150e a podaj dodatocne DP za tych 5 rokov. Pripominam, ze ide o fikciu :)
Bol by som ale radsej, ak by tu elektronizaciu pouzili inym sposobom, ako napr maju na zapade: Pride len vyzva z financnej spravy, ze eviduju tieto Vase prijmy, vy len musite potvrdit, ze to je vsetko, kliknete OK a je to, pricom nemusite sa vediet vobec orientovat v tom, ako sa podava DP. Tusim v Dansku, alebo Belgicku maju nieco take.
Vytesat do kamena... Navyse by neuskodilo zjednodusit ten danovy formular v zmysle - hlavicka, rad radom prijmy s nejakym vysvetlenim a vypocet...
Teraz mam v exceli "manual" a to to robim kazdy rok... Kazdy rok je ten manual vacsi, lebo riadky pribudaju... Duplicitne, alebo aj viac krat sa tam musia vyplnat rovnake kolonky (teda do roznych koloniek rovnake cisla)... Aspon to kontroluje trosku...
Ale viem si predstavit, ze miesto na improvement tam je :) :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: Ut 10 01, 2023 3:08 pm
Pokiaľ máš vo výpise uvedené ,že si dostal Dividendu a máš tam strhnutú daň z dividend tak uveď ako vyplatenú dividendu čiže vypíšeš XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
Vyberieš kód štátu príklad USA 840, § doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e) do kolonky Príjmy napíše prijaté Dividendy
Caf. Pozrel som akurat video s Miron Zelina kde vysvetloval ako vyplnat danove aj so vsetkymi zadrhelmi (ETF)...
ale co ma prekvapilo, ze v tom osobitnom oddiele kde ty pises "§ doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e)" (a nejak som to aj ja tak chapal), tak on vyplnal §3 odsek 1 pismeno e...
tak som zmateny :) :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zdravím, otvoril by som tu inu otazku, ktora uz na fore bola riesena v minulosti. Napr dividendy z Usa su zdanovane vyssou sadzbou ako na Svk. Tj. ma niekto skusenost ze by sa dal tento rozdiel vrátiť?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

rmaly napísal: Ne 29 01, 2023 11:13 pm
Baba Jaga napísal: Ut 10 01, 2023 3:08 pm
Pokiaľ máš vo výpise uvedené ,že si dostal Dividendu a máš tam strhnutú daň z dividend tak uveď ako vyplatenú dividendu čiže vypíšeš XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
Vyberieš kód štátu príklad USA 840, § doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e) do kolonky Príjmy napíše prijaté Dividendy
Caf. Pozrel som akurat video s Miron Zelina kde vysvetloval ako vyplnat danove aj so vsetkymi zadrhelmi (ETF)...
ale co ma prekvapilo, ze v tom osobitnom oddiele kde ty pises "§ doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e)" (a nejak som to aj ja tak chapal), tak on vyplnal §3 odsek 1 pismeno e...
tak som zmateny :) :)
Ty ako fyzická osoba retail investor 51. Paragaraf 3 majú predpokladam pravnicke osoby
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: Po 30 01, 2023 2:42 pm
rmaly napísal: Ne 29 01, 2023 11:13 pm
Baba Jaga napísal: Ut 10 01, 2023 3:08 pm
Pokiaľ máš vo výpise uvedené ,že si dostal Dividendu a máš tam strhnutú daň z dividend tak uveď ako vyplatenú dividendu čiže vypíšeš XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
Vyberieš kód štátu príklad USA 840, § doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e) do kolonky Príjmy napíše prijaté Dividendy
Caf. Pozrel som akurat video s Miron Zelina kde vysvetloval ako vyplnat danove aj so vsetkymi zadrhelmi (ETF)...
ale co ma prekvapilo, ze v tom osobitnom oddiele kde ty pises "§ doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e)" (a nejak som to aj ja tak chapal), tak on vyplnal §3 odsek 1 pismeno e...
tak som zmateny :) :)
Ty ako fyzická osoba retail investor 51. Paragaraf 3 majú predpokladam pravnicke osoby
Aha, tak uz som mudry... tak pisal, ze to dal preto, lebo 51e nejde vypisat do kolkonky. Par 3-1-e su divi (akurat sa nespominaju v tom formulari)... tak holt "babo rad" (pun intended :) :) )... a teda to je paragraf 51e, nie ze paragraf 51 a odsek e... tak bude to moze byt trosku zle jednym sposobom alebo trosku zle druhym sposobom :) :)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

rmaly napísal: Ut 31 01, 2023 11:08 am
Baba Jaga napísal: Po 30 01, 2023 2:42 pm
rmaly napísal: Ne 29 01, 2023 11:13 pm
Baba Jaga napísal: Ut 10 01, 2023 3:08 pm
Pokiaľ máš vo výpise uvedené ,že si dostal Dividendu a máš tam strhnutú daň z dividend tak uveď ako vyplatenú dividendu čiže vypíšeš XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
Vyberieš kód štátu príklad USA 840, § doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e) do kolonky Príjmy napíše prijaté Dividendy
Caf. Pozrel som akurat video s Miron Zelina kde vysvetloval ako vyplnat danove aj so vsetkymi zadrhelmi (ETF)...
ale co ma prekvapilo, ze v tom osobitnom oddiele kde ty pises "§ doplníš (51), odsk. (nič), písmeno (e)" (a nejak som to aj ja tak chapal), tak on vyplnal §3 odsek 1 pismeno e...
tak som zmateny :) :)
Ty ako fyzická osoba retail investor 51. Paragaraf 3 majú predpokladam pravnicke osoby
Aha, tak uz som mudry... tak pisal, ze to dal preto, lebo 51e nejde vypisat do kolkonky. Par 3-1-e su divi (akurat sa nespominaju v tom formulari)... tak holt "babo rad" (pun intended :) :) )... a teda to je paragraf 51e, nie ze paragraf 51 a odsek e... tak bude to moze byt trosku zle jednym sposobom alebo trosku zle druhym sposobom :) :)
osobitne zaznamy.png
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Pheggas »

Čaute, dostal som sa sem kvôli darovanej akcií od XTB za registráciu (dostal som 1x SHELL.NL). Vyplácajú dividendy kvartálne (0,50€ / akcia) = cca 2€ p.a.

Nakoľko som tu videl viacero ohlasov ako:
Trumpeta1978 napísal: St 11 01, 2023 2:16 pm 15centov riesit nemusis
alebo
GiovanniX napísal: St 11 01, 2023 6:11 pm Nie som daniar,ale pred 3 rokmi som to skumal a dostal som sa k info,ze u fyzickych osob sa do nepatrnej hodnoty (17€ to bolo vtedy) nemusi podavat DP a odvadzat dan.
Cize do tej sumy to prehliadaju.
Si myslím že to nemusím spomínať v DP resp. nemusím vôbec podávať DP keďže som pasívny investor v ETF a stále len nakupujem (žiadny predaj). Čo si o tom myslíte?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa rmaly »

Pheggas napísal: St 01 02, 2023 9:14 pm Si myslím že to nemusím spomínať v DP resp. nemusím vôbec podávať DP keďže som pasívny investor v ETF a stále len nakupujem (žiadny predaj). Čo si o tom myslíte?
Pozri, toto si kazdy musi rozhodnut sam, ako sa citi na hadku s DU... Moj nazor je ze s pokrocilou digitalizaciou pride cas, ze proste DU vybehnu mena ludi, pri ktorych nesedia pocty (spravy z bank+brokerov vs danove priznanie ci uz od zamestnavatela alebo Bcko od cloveka). Nemusi to byt tento rok, ani buduci... ale pride to.
Otazka nejakeho trashholdu, od kedy to budu / nebudu riesit sa bude tiez podla mna znizovat. Lebo ved im to bude jedno, ked to bude automaticky spracovane.
Ja by som sa rozhodne bud zbavil potom tej akcie ak sa ti to nechce riesit alebo zacal sa ucit podavat danove.
Vo vseobecnosti sa priklanam k nazoru, ze lepsie podat zle danove ako vobec (to sa nevyhovoris tak lahko ak dojde na lamanie chleba)...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa jogo »

Pheggas napísal: St 01 02, 2023 9:14 pm Čaute, dostal som sa sem kvôli darovanej akcií od XTB za registráciu (dostal som 1x SHELL.NL). Vyplácajú dividendy kvartálne (0,50€ / akcia) = cca 2€ p.a.
Už viackrát som mal v daňovom priznaní takéto sumy dividend, ale ja daňové aj tak musím podávať, lebo som živnostník, tak nemám problém ich uviesť.
Raz som mal nedoplatok na dani okolo 1€, pýtal som sa daňovej úradníčky, či to fakt musím zaplatiť takú smiešnú sumu, tak pokrčila ramenami. Tak som sa jej spýtal, či z toho nebudú v budúcnosti nejaké problémy, ak nezaplatím, tak mi odpovedala, že ak budem niečo od štátu požadovať, tak musím dokladovať, či nemám voči štátu dlhy a z daňového úradu budem mať vedený tento dlh a dávku od štátu nedostanem.
Štat je kujón, minulý rok som nedostal kovid podporu, lebo som nemal zaplatené 1 mesiac dôchodkové poistenie, lebo som sa zabudol nahlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie a mesiac dozadu som ho už nevedel zaplatiť..
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa nesta »

jogo napísal: Št 02 02, 2023 9:50 am
Pheggas napísal: St 01 02, 2023 9:14 pm Čaute, dostal som sa sem kvôli darovanej akcií od XTB za registráciu (dostal som 1x SHELL.NL). Vyplácajú dividendy kvartálne (0,50€ / akcia) = cca 2€ p.a.
Už viackrát som mal v daňovom priznaní takéto sumy dividend, ale ja daňové aj tak musím podávať, lebo som živnostník, tak nemám problém ich uviesť.
Raz som mal nedoplatok na dani okolo 1€, pýtal som sa daňovej úradníčky, či to fakt musím zaplatiť takú smiešnú sumu, tak pokrčila ramenami. Tak som sa jej spýtal, či z toho nebudú v budúcnosti nejaké problémy, ak nezaplatím, tak mi odpovedala, že ak budem niečo od štátu požadovať, tak musím dokladovať, či nemám voči štátu dlhy a z daňového úradu budem mať vedený tento dlh a dávku od štátu nedostanem.
Štat je kujón, minulý rok som nedostal kovid podporu, lebo som nemal zaplatené 1 mesiac dôchodkové poistenie, lebo som sa zabudol nahlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie a mesiac dozadu som ho už nevedel zaplatiť..
Mam pocit, ze voci viacerym statnym instituciam plati, ze pokial nedlzis statu aspon 5e, tak to nieje potrebne doplacat. Zda sa mi, ze som na to narazil minimalne pri socialnej poistovni a dani z nehnutelnosti, ale nerucim za to, ze to je aktualne, treba si radsej vzdy pozriet aktualne podmienky.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa jogo »

nesta napísal: Št 02 02, 2023 10:06 am Mam pocit, ze voci viacerym statnym instituciam plati, ze pokial nedlzis statu aspon 5e, tak to nieje potrebne doplacat. Zda sa mi, ze som na to narazil minimalne pri socialnej poistovni a dani z nehnutelnosti, ale nerucim za to, ze to je aktualne, treba si radsej vzdy pozriet aktualne podmienky.
Môže byť, podmienky sa menia. Už si presne nepamätám, prečo vznikol ten nedoplatok, ale pamätám si ohúrenú pracovníčku banky, keď som prišiel dať platobný príkaz ku prepážke za menej ako 1€ a poplatok za príkaz pri prepážke bol 2€. :D
V tom čase som nemal internet banking a príkazy som zadával cez bankomat. Ale tento som "pre istotu" zadal na prepážke, aby som mal doklad o zaplatení. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Toto znie ako ucebnicovy priklad danoveho pekla. Ak by tu bol stat skutocne pre ludi, jednoducho by ti vyplatil tie covid davky MINUS jeho pohladavky voci tebe, cize davka minus 1 eur.. takto ta byrokracia okolo toho stoji viac, ako samotny nedoplatok. A milionari sa aj tak smeju z danovych "rajov". Preto mam pochybnosti, ci existuje vobec definicia danovy raj, alebo je to danova normalita a "u nas" je len danove peklo. Uhol pohladu, pohar na pol prazdny alebo na pol plny..
Odoslané z počítača
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa hokaido »

hokaido napísal: Št 12 01, 2023 11:47 am
Tu sa mozes inspirovat: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewtopic.php?t=16
To plati pre minuly rok. Pripravim verziu aj pre tento rok, ale az ked budem podavat svoje DP. Ale az potom ked mi pridu potvrdenia od zamestnavatela.
Postup je totozny ako za uctovny rok 2021: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=487#p487
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa ro_so »

Nie je mi jasné ako to funguje . Zamestnávateľ za mňa podal daňové priznanie. Ak by som chcel priznať aj dividendu, ktorá už je zrazená daňou 15% a mám podpísaný formulár WBEN-8, (čiže už nemusím zdaňovať, len ju uviesť do DP) čo presne mám urobiť? Pre tento rok to už je neskoro? V budúcom musím celé daňové urobiť sám? Alebo mi stačí vypísať len tú časť B? Stačí elektronicky a ono sa to spojí s tým čo už je urobené zamestnávateľom?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ak tie divi su nie viac ako dokopy 1000 e a bola z nich zrazena dan v krajine s ktorou mame zmluvu , nezaoberal by som sa s tym , DP podal za teba zamestnavatel, dane u nas si neskratil. Moj nazor ale nie som danovy poradca.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa hokaido »

ro_so napísal: St 22 03, 2023 11:26 am Zamestnávateľ za mňa podal daňové priznanie.
osamely chodec napísal: St 22 03, 2023 11:33 am DP podal za teba zamestnavatel
Pokial viem, zamestnavatel za zamestnanca nepodava DP, ale namiesto toho podava rocne zuctovanie. Okrem toho aj zdravotna poistovna pouziva termin rocneho zuctovania.

Ak ale chces podat DP sam, nepoziadas len svojho zemestnavatela aby vykonal toto rocne zuctovanie. Vtedy ho poziadas o potvrdenie o prijmoch, ktore potom pouzijes pri podavani DP a ktoreho kopiu MUSIS pripojit k DP.
osamely chodec napísal: St 22 03, 2023 11:33 am ak tie divi su nie viac ako dokopy 1000 e a bola z nich zrazena dan v krajine s ktorou mame zmluvu , nezaoberal by som sa s tym ,
Tieto rady su potom na tvoje triko. Mozes si nechat "poradit", ale dosledky na konci dna znasas ty.

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 80#p177380
ro_so napísal: St 22 03, 2023 11:26 am čo presne mám urobiť? Pre tento rok to už je neskoro?
Neviem ti poradit s tvojou situaciou pre tento rok, skus napisat ticket na financnu spravu. Existuje nieco ako dodatocne DP a opravne DP, ale ako pisem, taketo veci som nemusel riesit. Buduci rok by som ale na tvojom mieste to DP uz radsej podal.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa andre »

ro_so napísal: St 22 03, 2023 11:26 am Nie je mi jasné ako to funguje . Zamestnávateľ za mňa podal daňové priznanie. Ak by som chcel priznať aj dividendu, ktorá už je zrazená daňou 15% a mám podpísaný formulár WBEN-8, (čiže už nemusím zdaňovať, len ju uviesť do DP) čo presne mám urobiť? Pre tento rok to už je neskoro? V budúcom musím celé daňové urobiť sám? Alebo mi stačí vypísať len tú časť B? Stačí elektronicky a ono sa to spojí s tým čo už je urobené zamestnávateľom?
Normalne podas DP vid.
Daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo závislej činnosti a zamestnávateľ mu vykonal ročné zúčtovanie, ak tomuto zamestnávateľovi nepredložil všetky požadované doklady od každého zamestnávateľa, podáva následne riadne daňové priznanie (nie opravné ani dodatočné DP). Prílohou tohto daňového priznania bude "Ročné zúčtovanie..." spolu s vyplnenou 2. stranou tohto tlačiva.
https://podpora.financnasprava.sk/79872 ... -priznanie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec napísal: St 22 03, 2023 11:33 am ak tie divi su nie viac ako dokopy 1000 e a bola z nich zrazena dan v krajine s ktorou mame zmluvu , nezaoberal by som sa s tym , DP podal za teba zamestnavatel, dane u nas si neskratil. Moj nazor ale nie som danovy poradca.
suhlasim s tymto nazorom, aj ked ja danove z dividend podavam aj ked su uz zdanene. Ale suhlasim, že financna sprava sa tymto v 99,9percentach pripadov pravdepodobne nebude zaoberat. Samozrejme kazdy berie zodpovednost sam za seba. :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vymyslim si: financna sprava prejde elektronizaciou, kedy bude mozne objektivne povedat, ze si mal podat DP, ale si ho nepodal.

este ze si napisal vymyslim si :) toto je na Slovensku zatial utopia. Ale teoreticky mas pravdu, len danove priznanie, aby bolo vecne spravne stoji minimalne 50 EUR aspon tu v KE. Urcite namietnes, ze si ho kazdy urobi a poda sam. Nech si kazdy potom spocita kolko hodin studia tomu venoval a este vobec netusi ci to ma spravne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 22 03, 2023 3:03 pm Ale teoreticky mas pravdu, len danove priznanie, aby bolo vecne spravne stoji minimalne 50 EUR aspon tu v KE. Urcite namietnes, ze si ho kazdy urobi a poda sam. Nech si kazdy potom spocita kolko hodin studia tomu venoval a este vobec netusi ci to ma spravne.
Tebe urobia daňové priznanie aj z obchodovania na burze?...Lebo ja som u nás takého faňového poradcu nenašiel, čo by mi urobil daňové priznanie aj z obchodovania z burzy. Môj známy účtovnik s 30r praxou, ekonomický inžinier, mi povedal, že jemu sa neoplatí robiť skúšky na zdaňovanie obchodov z burzy, tak si daňové robím sám. Kedysi mi to trvalo aj 3 dni, keď som pracoval v zahraničí, teraz to stíham za jedno poobedie. V podstate pozriem, čo sa zmenilo od minulého roku a okopčím to s novými údajmi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja mam tiez taku skusenost ze danovy poradci to nechcu vobec robit /daňové priznanie z obchodovania na burze/
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"