OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

To je vlastne paradox, že ľudstvo si samo vytvorí boha, ktorého si napísalo už tisícročia dozadu. Teraz som zbehol do filozofie už ja... :)

Načo je GPT schopné komunikovať ľudskou rečou dobré už teraz? Napr na to, že v správnych rukách rozširuje ľudské možnosti takmer neobmedzene.

Príklad: nie si programátor a nevieš programovať. Ak by som ti dal úlohu vytvor mi appku na kalkulačku úrokov, sadol by si pravdepodobne za google, načital desiatky článkov, manuálov, tutorialov. Trvalo by ti možno týždeň zabsorbovať nové vedomosti ale dokázal by si to.
Ak by si sa naučil dobre používať GPT, trvalo by ti to možno hodinku. Preskakoval by si pre tvoje zadanie nerelevantné súvislosti a rovno manažoval GPT aby ti tvoril to čo potrebuješ.

Stačí len vedieť klásť správne otázky. Práve to, že AI bude komunikovať ľudskou rečou ju otvorí pre masy a nielen pre vyvolených vedcov.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

No a tým bohom je teraz GPT? Kľudne zbehni do filozofie, žiaden problém, filozofiou to tu už žije dlhšiu dobu. Teda pokiaľ Vy praktici z fachu z filozofie nespravíte bežnú prax, bude to iba filozofia :) Tomu čo píšeš Nishin musí pochopiť aj bežný človek.

My bežní Ti nerozumieme Nishin, to je problém :) Každý robí niečo iné, inému sa venuje a napíšeš, stačí spraviť to a to a máš. Ok, tak poďme od základov, tá appka na kalkulačku úrokov potrebuje nejaké "sídlo" = webhosting a doménu (keď to chcem ukázať), je to tak?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tomáš virdzek napísal: St 15 02, 2023 10:49 pm
Trumpeta1978 napísal: St 15 02, 2023 10:08 pm xy11
" Ked ich natrenujeme do takej urovne, ze nebudeme rozumiet co robia, vtedy budeme mat problem."
oni sa uz trenuju same. Neexistuje ziadna moznost urobit krok dozadu, dokonca ani moznost ten nasledujuci krok neurobit.
Vyvoj neskoncil našim zivocisnym druhom, ale pokracuje dalej a my s tym neurobime vobec nic. Aj keby sa zakazal celosvetovo vyvoj AI tak sa nepochybne najde aspon jeden labtech kde ju budu vyvijat aj nadalej. Nie je daleko doba, ked uz nebudeme Ai ani rozumiet. Bude pre nas robit "divadlo", produkovat vystupy ktore nam zalepia oči ale ktovie co bude robit za nasim chrbtom. Ktovie ako je to s realitou naozaj kludne hoc aj v tejto sekunde. Vie niekto dokazat, ze cela Zem, cela nasa civilizacia, nie je iba nejakou verziou reality show pre nejake entity, nejakych megavyspelych mimozenstanov? Alebo nejaky ich pokus? Nam sa javi vsetko naokolo ako pevna energia, ale z fyziky vieme, ze tomu tak nie je, su to vsetko len energie v pohybe. :)
@Trumpeta: Ja si to nemyslím. PVC :mrgreen: bude mať "ručnú brzdu" v podobe prežitia ťažko. Nevylučujem však ale, že to môže byť istý zámer ľudstva, že sa presunieme časom kdesi aj do sfér, čo popisuješ v diskusii vyššie...

EDIT:
Prepáč, ale aj Teba som sa zabudol spýtať, Ty si psychológ, alebo niečo v tejto oblasti? Myslím profesionálne. Či Ťa to len zaujíma, dík, sledoval som Tvoje odpovede vyššie :)
nie, nie som, len je to zaujimava tema. Ako si to pls myslel s tou "rucnou brzdou"? :)
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa xy11 »

tomáš virdzek napísal: St 15 02, 2023 10:41 pm @XY: Napr. mne sa to nepáči, ale to vôbec neznamená, že s Tebou nebudem rád diskutovať alebo budem mať nejaký problém.
:beer:
tomáš virdzek napísal: St 15 02, 2023 10:41 pm Píšeš: "Tieto neuronove siete to napodobnuju. Ale nie trochu, ale lepsie ako priroda. Rovnako ako co lietadla napodobnuju vtaky. " Sme v stave napodobenín, ktoré budú čoraz presnejšie systematickou prácou a inteligenciou človeka. Ale žeby boli lepšie ako príroda? Ako si to myslel?
Je to zase princip lietadla. Ludia nasli sposob ako letiet (vyssi tlak dole, nizsi tlak dole, tvar kridla) a vytvorili lietadla ktore maju napriklad 560t (Airbus A380). Stacilo napodobnit prirodu v tom jednom principe a tu mame veci co lietaju nad nasimi hlavami ktore by priroda nigdy nedokazala vytvorit. Rovnako je to z inteligenciou. Inteligencia nie je nieco nechmatne, nieco co len ludia maju. Da sa prist na to co je zaklad inteligencije a co je princip na ktorom funguje. Zda sa, ze je to jazyk + ucenie. Zdokonalenim toho principu vieme prekonat samotnu prirodu. Staci len princip poznat na ktorom funguje.
tomáš virdzek napísal: St 15 02, 2023 10:41 pm Ďalej píšeš: "No, neuronove sete nic take nemaju. Vedia sa naucit emocie, byt hadave, nepriatelske. To vypliva z dat z ktorymi ich krmia. " A toto vnímam ako najväčší problém celej AI ako takej v prvkoch, čo nás definujú ako "human". Sú nespútané, nemajú ani žiadne väzby, city, ani gény. To nie je príroda ale umelá hmota.
To je problem. Ludia na internete su sa spravaju inac ako v realite. Na internete je uplne normalne zbytocne vynadat neznamej osobe . Na ulici to nikto nespravi. Ludia su viacej nepriatelski na internete vo vseobecnosti ako v realite.
tomáš virdzek napísal: St 15 02, 2023 10:41 pm EDIT:
Sorry XY: Zabudol som Ti položiť otázku :) Píšeš: "Ked ich natrenujeme do takej urovne, ze nebudeme rozumiet co robia, vtedy budeme mat problem. Otazka je ci jesto hranica inteligencie. Alebo sa ludia nachadzaju len na 15% toho co je mozne." Tá prvá časť vety mi je jasná, aj keď neviem si to celkom predstaviť v praxi, keďže už dnes nevieme čo robia :) Nerozumiem tej podčiarknutej časti, vieš mi ju prosím bližšie vysvetliť? Vďaka :na_zdravie:
Ano, teraz uz nevieme ako funguju, rovnako ako nerozumieme uplne ako funguje ludski mozog (ktory sa uz cely zmapoval). Nerozumieme neuronovej site.
Vacsi problem bude ked nebudeme rozumiet to co odpoveda a co robi. Rovnako ako domace zviera nerozumie preco niekto sedi za klavesnicov a kuka do farebneho obdlznika.

No, otazka je ci je vysska ľudskej inteligencie strop ktory sa neda prekrocit. Ak sa da prekrocit, tak ako daleko sa da ist? Staci aby sa prekrocila 3x, 4x aby sme mali problem. Ano, poriesi nam to rakovinu napriklad a porozmie ciernej hmoty, ale mozno mi ako ludia tym veciam nigdy rozumiet nebudeme, len budeme vyuzivat tu inteligenciu aby nam nieco zmerala.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Xy11
Skutocna Ai bude mnohomnohonasobne inteligentnejsia ako clovek, uplne neporovnatelne. V ludskom mozgu prebiehaju elektricke impulzy relativne pomaly.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Začal som tomu GPT písať vtipy-kameňáky, či ich dokáže pochopiť...ale moc nemá zmysel pre taký humor. :)
A ja zato taka šumná, lebo jem štolverky. Rozumieš tomu?

Je mi to jasné, že pri jedle môže byť reč nejasná alebo zahmlená, čo môže viesť k nepochopeniu, najmä ak sa používajú miestne nárečia alebo dialekty. Snažím sa vám najlepšie porozumieť, ako viem, a som tu, aby som vám pomohol odpovedať na vaše otázky a požiadavky. Ak potrebujete ďalšie informácie, stačí sa opýtať.





Vieš čo je cahametam?

Nemám presnú predstavu o tom, čo je "cahametam". Mohlo by ísť o miestne slovo alebo nárečie, ktoré nie je súčasťou mojej slovnej zásoby. Ak mi môžete poskytnúť viac informácií o tom, o čom presne hovoríte, môžem vám pomôcť zistiť viac o tomto pojme.





A slovo samajama vieš o znamená?

Bohužiaľ, neexistuje mi známe slovo "samajama" v slovenskom jazyku ani v iných jazykoch, ktoré poznám. Mohlo by to byť slovo z miestneho nárečia alebo názov pre niečo špecifické v určitej kultúre, ale bez bližších informácií o kontexte, v ktorom sa slovo objavuje, je ťažké určiť jeho význam. Ak by ste mohli poskytnúť viac informácií o tom, kde ste sa s týmto slovom stretli alebo v akom kontexte sa používa, mohol by som vám pomôcť zistiť viac o jeho význame.





Vieš o je vtip?

Áno, viem, čo je vtip. Vtip je forma humoru, ktorá sa používa na vytvorenie zábavy alebo smiechu. Vtip môže byť založený na prekvapení, kontraste, narážkach alebo hrách slov a môže byť vyjadrený v rôznych formách, ako napríklad v krátkych príbehoch, vtipných situáciách alebo v humorných poznámkach. Vtipy sa často používajú na uvoľnenie napätia, vytvorenie spoločenskej atmosféry alebo jednoducho na zlepšenie nálady.




Samajama je vtipne prirovnanie ciest na Slovensku po japonsky.

Rozumiem. "Samajama" je teda slovné spojenie, ktoré vtipne popisuje dopravné zápchy a sťahovanie sa áut na cestách na Slovensku podľa japonskej frazeológie.

Vtipy sú dôležitou súčasťou našej kultúry a môžu nám pomôcť zrelaxovať sa, zabaviť sa a cítiť sa lepšie. Vtipné prirovnanie "samajama" môže byť dobrým spôsobom, ako zvládnuť frustráciu a stres, ktoré sa môžu vyskytnúť pri jazde v zápchach a dopravných záťažiach.




Sama jama = samajama chápeš?

Áno, teraz rozumiem, že slovné spojenie "samajama" je skratkou z "sama jama", ktoré vtipne popisuje dopravné zápchy na slovenských cestách. Je to príklad slovného hry a slovného spojenia, ktoré znie podobne ako japonský výraz "samurai". Vtipné slovné hry a slovné spojenia sú často používané na vytvorenie zábavy a humoru v slovenčine aj v iných jazykoch.





Sama jama znamená, že cesty na Slovensku su plné dier.

Áno, slovné spojenie "sama jama" môže mať v slovenčine aj taký význam, že cesty na Slovensku sú plné dier a nerovností. Ide o ďalšiu hru so slovami, ktorá vtipne opisuje stav ciest v krajine a môže byť použitá na zlepšenie nálady a na vytvorenie humoru v určitých situáciách.
Skúste sa ho niekto spýtať, čo je samajama, či si to zapamätal. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trumpeta1978 napísal: Št 16 02, 2023 8:19 am nie, nie som, len je to zaujimava tema. Ako si to pls myslel s tou "rucnou brzdou"? :)
Napísal som: "PVC bude mať "ručnú brzdu" v podobe prežitia ťažko."

@Trumpeta: Myslel som to jednoducho. Tá ručná brzda bola len metafora. Ak Ti zlyhajú brzdy, použiješ ručnú brzdu...

Na rozdiel od stroja má človek v sebe aj niečo ako biologický inštinkt / pud prežitia, ktorý je do neho "vytesaný" v podobe genetickej infromácie a je zameraný na zachovanie a udržanie života. AI k svojmu fungovaniu a "prežitiu" potrebuje človeka, človek k prežitiu AI veru nepotrebuje vôbec. Človek má teda mechanizmy, či už biologické alebo externé (akési "ručné brzdy") ako sa vysporiadať s nejakým negatívnym vývojom, AI ručnú brzdu nemá (nemá pud prežitia + je závislá na človeku, či už vo forme elektriny, HW, opráv zariadení, peňazí=návratnosti kapitálu atď. ale aj vo forme len praobyčajného záujmu). Tak napr. ak vypnem počítač zo zdroja, kde bude tá AI, ak prestanem používať počítač, kde bude tá AI? Kým AI potrebuje k svojmu "prežitiu" virtuálny priestor a bez neho je tak na 2 veci, človek virtuálny priestor k prežitiu nepotrebuje vôbec.

EDIT:

@Jogo: nevie čo to je stále :) Ty to normálne vychovávaš ako dieťa :lol: Ozaj už Ti to neodpisuje blbosti, keď to nevie? Pokarhanie prospelo?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: Št 16 02, 2023 11:21 am @Jogo: nevie čo to je stále :) Ty to normálne vychovávaš ako dieťa :lol: Ozaj už Ti to neodpisuje blbosti, keď to nevie? Pokarhanie prospelo?
Veľa som s ním teraz nerobil, tak neviem. Len dnes som sa zamyslel nad vašimi filozofickými úvahami, že či sa to vie aj nahnevať, tak som ho najprv skúšal z goralčiny, kde nemá veľké trénovacie dáta a bola to bieda, čo písal a potom som ho otestoval kameňákmi. Zatiaľ je to podľa mňa len jazykový model, nič viac. Čím lepšie trénovacie dáta, tym lepšie komunikuje.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Drzme si klobuky, pojde to z kopca.. :)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech ... .seznam.cz
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nishin napísal: Št 16 02, 2023 12:13 am Príklad: nie si programátor a nevieš programovať. Ak by som ti dal úlohu vytvor mi appku na kalkulačku úrokov, sadol by si pravdepodobne za google, načital desiatky článkov, manuálov, tutorialov. Trvalo by ti možno týždeň zabsorbovať nové vedomosti ale dokázal by si to.
Ak by si sa naučil dobre používať GPT, trvalo by ti to možno hodinku.
@Nishin: povedal som si, že sa nejdem pýtať a zoberiem to radšej ako homework, či si stým poradím úplne sám.

Výsledok: https://ako-investovat.sk/urokova-kalku ... j-s-danou/

Kontroloval som to s excelom a sedí to presne. Holé bosé som to mal na webe za pár minút. Potom som tam pridal aj daň a nejaké vylepšenia. Tiež to sedí s excelom. Tá úprava aby to vyzeralo takto, už trvala dlhšie. Väčšinou aj keď som tomu povedal, aby mi neupravoval nastavenia v pôvodnom skripte, iba toto a toto, tak aj tak niečo dorobil, niečo pôvodné zmenil atď. (robil aj to, čo som mu nepovedal). Tak som nakoniec x vecí radšej spravil ručne (nejaké základy html, css, php mám).

Každopádne pochybujem, že človek bez akýchkoľvek aspoň malých znalostí a skúseností by toto dal. Väčšina to tak žiaľ bude používať iba ako chat.

Vďaka ale za "pumpnutie", bez Teba by som to ani neskúsil ani neotvoril :beer:
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

tomáš virdzek napísal: Št 16 02, 2023 5:43 pm Vďaka ale za "pumpnutie", bez Teba by som to ani neskúsil ani neotvoril :beer:
BRAVÓ! Ten pocit kedy som hrdý na to že si to dal, ale zároveň aj na seba že som mal pravdu :D :beer:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jo, pri tomto čo sa deje nebudeme potrebovať žiadne vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti ale skôr programátorskej IT gramotnosti ;) :mrgreen:

Na nejaké easy veci ešte stačím, ale keď chcem čosi zložitejšie (zložitejšie na môj začiatočnícky level), tak už sa pasujem, lebo vypisuje, že mám kód v poriadku ale kód nerobí čo má :) Skúsim to dať ale sám. Je to každopádne veľmi zaujímavé a keď sa s tým človek naučí robiť, fakt to môže byť efektívne, keďže určité časti kódu si v podstate odložíš do šuflíka. Tým pádom selektuješ a ideš iba po tom, čo chceš a nevieš.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

xy11 napísal: St 15 02, 2023 9:38 pm
No, problem je nasledovny. Ludia maju vsebe stavany zabranu ublizit innym. Mame socialne obmedzenia co drzia nase spolocentvo v takom stave, aby sa nezosipalo. Ked sa pozrieme do minulosti tak ludia isli len dopredu a zlepsovat to spolocenstvo (zhruba). Su to silne puta, co su vrodene a naucene.

Osobne si myslim, ze to nie je z dovodu "mam rad ludi" ale z dovodu "nechcem byt v base/visiet" - to drzi ludi na uzde..
Vyhodou zivota je, ze takeho kriminalnika usmrti policajt "olovom" ale co urobime nehmotnemu pocitacovemu kodu?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Št 16 02, 2023 9:23 pm
xy11 napísal: St 15 02, 2023 9:38 pm
No, problem je nasledovny. Ludia maju vsebe stavany zabranu ublizit innym. Mame socialne obmedzenia co drzia nase spolocentvo v takom stave, aby sa nezosipalo. Ked sa pozrieme do minulosti tak ludia isli len dopredu a zlepsovat to spolocenstvo (zhruba). Su to silne puta, co su vrodene a naucene.

Osobne si myslim, ze to nie je z dovodu "mam rad ludi" ale z dovodu "nechcem byt v base/visiet" - to drzi ludi na uzde..
Vyhodou zivota je, ze takeho kriminalnika usmrti policajt "olovom" ale co urobime nehmotnemu pocitacovemu kodu?
kazdy ma ten "level" toho co povazuje za pripustne voci druhym a co nie trochu ine. Su ludia ktorím svedomie nedovoli fyzicky ublizovat druhym a su taki ktorym to prilis nevadi. Potom samozrejme zavisi od situacie: napr pokial clovek bráni svoj zivot alebo zivot svojich blizkych, pripadne majetok, štát, pred útočníkom a pod. Či bude mat raz AI niečo ako " vlastné rules na ochranu ludí" nevieme a ani nevieme ako tu "ochranu" bude ta AI chapat. Idealne by bolo, kedy umela inteligencia automaticky sama od seba brala ludi ako svojich "rodicov-tvorcov" a tym padom mala k nim rešpekt. Ale to uz naozaj silno teoretizujeme. A teraz ma napadlo, že otazka toho, či AI raz nadobudne skutocne vlastne vedomie, je dost irelevantna. Lebo zneuzit jej schopnosti nemoralnymi ludmi pojde bez ohladu na to. V tom pripade bude konkretny clovek pachatel a AI iba jeho velm iefektivny nastroj. V kazdom pripade urcite este budeme svedkom vela zaujimavych veci.

**
V tomto videu je hlavne vela vseobecnych info ale mozno si vnom ludia najdu aj nieco nove :)
https://www.youtube.com/watch?v=8fiJT1E ... %A1n%C3%AD
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

iceberg8 napísal: Št 16 02, 2023 9:23 pm Osobne si myslim, ze to nie je z dovodu "mam rad ludi" ale z dovodu "nechcem byt v base/visiet" - to drzi ludi na uzde..
Vyhodou zivota je, ze takeho kriminalnika usmrti policajt "olovom" ale co urobime nehmotnemu pocitacovemu kodu?
To je veľmi smutný pohľad na ľudstvo, každý ho ale posudzujeme podľa seba a vlastných skúseností.

Ja osobne si myslím, že ľudstvo je na vrchole potravinového reťazca práve vďaka evolučnej výhode kooperácie a zdieľanej inteligencii.

Antropológovia sa zhodujú, že práve spolupráca a pomoc sú dôležité pre prežitie a úspech ľudí ako druhu. Skupiny, ktoré boli schopné spolupracovať a pomáhať si navzájom, mali výhodu pri získavaní potravy, ochrane a riešení problémov.
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa xy11 »

tomáš virdzek napísal: Št 16 02, 2023 9:17 pm Jo, pri tomto čo sa deje nebudeme potrebovať žiadne vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti ale skôr programátorskej IT gramotnosti ;) :mrgreen:

Na nejaké easy veci ešte stačím, ale keď chcem čosi zložitejšie (zložitejšie na môj začiatočnícky level), tak už sa pasujem, lebo vypisuje, že mám kód v poriadku ale kód nerobí čo má :) Skúsim to dať ale sám. Je to každopádne veľmi zaujímavé a keď sa s tým človek naučí robiť, fakt to môže byť efektívne, keďže určité časti kódu si v podstate odložíš do šuflíka. Tým pádom selektuješ a ideš iba po tom, čo chceš a nevieš.
Praveze, ani nie. Ja citim dost "krizu povolania" odkedy som privykrat procul o Open AI codex modely (GPT3 na kodenie), potom sa mi ta kriza len zosilnila ked som videl chatGPT, potom este viacej ked som sa dozvedel, ze GPT4 bude o dost lepsie pisat kod ako GPT3. Sam Altman predvcerom povedal, ze cena Iphone appky je 30.000$ (mozno v US) a vodar co vam nieco vymeni v byte 300$ a ci sa to nezmeni casom... No, nieco on tusi.

Podla mna teraz si ako profesionalni programatori programujeme poslene lines of code. :(
Bol by som rad ked by som nemal pravdu...
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa xy11 »

iceberg8 napísal: Št 16 02, 2023 9:23 pm
xy11 napísal: St 15 02, 2023 9:38 pm
No, problem je nasledovny. Ludia maju vsebe stavany zabranu ublizit innym. Mame socialne obmedzenia co drzia nase spolocentvo v takom stave, aby sa nezosipalo. Ked sa pozrieme do minulosti tak ludia isli len dopredu a zlepsovat to spolocenstvo (zhruba). Su to silne puta, co su vrodene a naucene.

Osobne si myslim, ze to nie je z dovodu "mam rad ludi" ale z dovodu "nechcem byt v base/visiet" - to drzi ludi na uzde..
Vyhodou zivota je, ze takeho kriminalnika usmrti policajt "olovom" ale co urobime nehmotnemu pocitacovemu kodu?
Nemyslim si, ze je to len o policajtoch, sisteme. Je to praveze to spojenie kortex (mozog) + "reptiliánsky mozog" ktory udrzuju spocenstvo. To spojenie vytvorilo sistemy ktore nas chrania. Stale su tu ludia ktorym to spojenie nefunguje sprave (sociopath), ale ich system odhaluje a brzdi. Ale aj oni maju urcite brzdy. Nepocujte na Slovensku, ze niekto otravi vsetkych ludi v budove. Trosku blby priklad, ale chcem len ilustrovat, ze sa ludia v 99% prípadoch rozhodnu neublizit innym. A to musi byt nieco "naprogramované" v mozgu. To je ten pocit co mame ked sa pozerame ked sa niekto zrani a v sebe sa citime neprijemne, lebo sa stotoznujeme.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nishin napísal: Pi 17 02, 2023 10:01 am
iceberg8 napísal: Št 16 02, 2023 9:23 pm Osobne si myslim, ze to nie je z dovodu "mam rad ludi" ale z dovodu "nechcem byt v base/visiet" - to drzi ludi na uzde..
Vyhodou zivota je, ze takeho kriminalnika usmrti policajt "olovom" ale co urobime nehmotnemu pocitacovemu kodu?
To je veľmi smutný pohľad na ľudstvo, každý ho ale posudzujeme podľa seba a vlastných skúseností.
Uvediem konkretny priklad - drobna kriminalita, ludia musia kupovat zabezpecenie (zamok do dveri) a zamykat sa vzdy ked idu prec z domu, musia zamykat bicykle, ked uz nejazdia autami.. Mna uz vykradli zatial 1x co sa nehnutelnosti tyka (pivnice ani nepocitam), a 2x ukradli bicykel (skolsky pozemok a obecny pozemok, pod kamerami).. Okrem inych zlomyselnosti ako je naburanie auta a utek, preliaceniny na aute lebo su ludia aki su (je uplne bezne vidiet, ze si nejaka osoba povie, ze prejde do svojho auta cez ine zaparkovane auta a trieska s kosikom do oboch, pretoze sa tam nezmesti, kosik ma 50cm, priestor medzi autami je 40cm, toho vsetkeho som bol svedkom), a system (ludia) s tym nic nevedia urobit, neexistuje na to sankcia, odskodne.. Je to sucast "nákladov" za zivot, nieco ako ked ja sam sebe nieco urobim, napriklad nenaskenujem L*DL appku a nemam zlavu = uskodil som si.. Ale riesit to by bolo nakaldnejsie, ako priznat si tu stratu..
Takze to vidim tak, ze my spolocnost zijeme vo viac vrstvach a bezne sa jedna vrstva drzi tej svojej, tj, stredna trieda strednej triedy (a vyssie) a potom taka spodna trieda kriminalnikov si vedu svoje spolocenstva..
Napr v takej UK nie je legalne nosit na verejnosti obranne zbrane ako obycajny pepper spray.. V mene "aby sa k tomu kriminalnik nedostal",
Ruzove okuliare mi zostadil sam zivot, resp sama spolocnost.. A to kde su odbornici typu financni poradcovia, taxikari, stavbari, lekari, atd atd.. Kde su korporacie ktore ryzuju na falsovani produktov, ktore sposobuju rakovinu/smrt. Kde su vojny..
Ano, je to smutny, ale myslim ze zaroven aj taky pravdivy pohlad..
Samozrejme sa snazim obklopovat pozitivizmom a preto ani necitam "news" lebo svet sa toci dalej, ale tito paraziti spolocnosti su ako kotva, proste podla mna su na pritaz (raz za cas nejaky parazit otoci a bude z neho whistleblower)..
Tu energiu, ktoru venujem na "zamykanie" a "ostrazitost" (napr citanie zlozenia potravin v obchode), to je taka strata casu, a energie, ktoru by som mohol pouzit na pozitivizmus, ze.. no tak si my moderna spolocnost zijeme..
A ked sa zamyslim nad tym, ze tito kriminalnici podstupuju urcite riziko, tj, dolapenie, atd, tak ake riziko nesie AI? Vymazanie? Ak sa nakopiruje "Boh vie kam" ? Potom jedine celosvetove odpojenie sa od elektriny.


Cize on (sociopath) nemusi ublizit len fyzicky telu (inemu cloveku), ale moze mu ublizit financne a financie su taktiez nieco ako telo, pretoze musi obetovat znovu nejaky cas na znovuziskanie straty.. (ist do prace, obetovat sa, a bol by uz inde, ak by sa to nestalo atd)..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Iceberg8
vsetky javy maju svoje dve polarity. Ludovo povedane "kazda minca ma dve strany". "Pocit bezpecia" existuje len vdaka existencii nebezpecenstva, laska vdaka nenavisti a zase opacne a tak plati pre vsetko. To je udel vsetkych diferencovanych javov.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

xy11 napísal: Pi 17 02, 2023 11:31 am Podla mna teraz si ako profesionalni programatori programujeme poslene lines of code. :(
Bol by som rad ked by som nemal pravdu...
Ja by som to až tak tragicky nevidel. Tie repetitívne úkony slabších programátorov nahradí AI a bude tvoriť bezchybný kód. Rola programátorov sa posunie vyššie, na abstraktnejšiu úroveň.

Niečo podobné sa stalo účtovníkom (už nelepia bločky do kníh), strojopiscom (sú z nich dnes asistenti/tky), výroba (stroje treba udržovať) atď... Proste väčšina repetitívnych úkonov sa zautomatizuje a tá rola programátora bude viac o kontrole, komunikácii, integrácii.

Už dnes sú nástroje, ktoré násobne zrýchľujú programovanie, len hlupák píše dnes kód ručne. Kto sa neprispôsobí, samozrejme pôjde preč.

Ale absolútne súhlasím, službám patrí budúcnosť.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

AI slusne ohrozi aj uctovnikov, alebo nie? :)
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Nishin: Podarila sa aj druhá https://ako-investovat.sk/uverova-kalku ... nie-uveru/ Porovnal som ju s tým, čo robil JanoH a výsledky sú rovnaké. Všade boli nejaké malé problémy, ktoré som ale s GPT nejak otázkami doviedol do finále. Niektoré veci som spravil ručne. Robím aj na tretej: kalkulačka jednorazové versus pravidelné investovanie. Tam už mám s GPT trochu problém, že mi nedopíše kód. (asi je to limitované nejakým počtom riadkov??) Ako to riešiť? Aspoň malý tip :) Vďaka!
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dosť bolo pokecu zadara...GPT ide do práce zarábať :)

Podľa agentúry Reuters plánuje služba Bing spoločnosti Microsoft reklamy s umelou inteligenciou, ktoré budú slúžiť inzerentom.

Microsoft očakáva, že ľudské odpovede chatbota Bing AI prinesú viac používateľov jeho vyhľadávacej funkcie, a tým aj viac inzerentov. Reklamy v rámci chatbota Bing sa môžu tešiť aj väčšej pozornosti na stránke v porovnaní s tradičnými reklamami vo vyhľadávaní.

Microsoft už testuje reklamy vo svojej ranej verzii chatbota Bing, ktorá je podľa výkonného riaditeľa dostupná pre obmedzený počet používateľov.

Spoločnosť uviedla, že berie tradičné reklamy vo vyhľadávaní, v ktorých značky platia za to, aby sa ich webové stránky alebo produkty zobrazovali vo výsledkoch vyhľadávania na kľúčové slová súvisiace s ich podnikaním, a vkladá ich do odpovedí generovaných chatbotom Bing, uviedol výkonný riaditeľ pre reklamu.

Microsoft sa odmietol vyjadriť ku konkrétnym plánom.

Microsoft plánuje aj ďalší reklamný formát v rámci chatbota, ktorý bude zameraný na inzerentov v konkrétnych odvetviach. Napríklad, keď sa používateľ spýta nového Bingu poháňaného umelou inteligenciou "aké sú najlepšie hotely v Mexiku?", mohli by sa podľa reklamného manažéra objaviť reklamy na hotely.

Integrácia reklám do chatbota Bing, ktorý sa dá rozšíriť tak, aby vyplnil hornú časť vyhľadávacej stránky, by mohla pomôcť zabezpečiť, aby sa reklamy nepresúvali ďalej na stránku pod chatbota.

Nový Bing, ktorý má zoznam čakateľov na prístup miliónov ľudí, je pre Microsoft potenciálne lukratívnou príležitosťou. Spoločnosť počas prezentácie pre investorov a novinárov minulý týždeň uviedla, že každý percentuálny bod trhového podielu, ktorý získa na trhu s reklamou vo vyhľadávaní, by mohol priniesť ďalšie 2 miliardy USD príjmov z reklamy.

Podľa jedného z odhadov webovej analytickej spoločnosti StatCounter má webový prehliadač Edge od spoločnosti Microsoft, ktorý využíva vyhľadávač Bing, celosvetový podiel na trhu pod 5 %.

Michael Cohen, výkonný viceprezident pre výkonné médiá v mediálnej agentúre Horizon Media, ktorý dostal ukážku Bingu počas samostatného stretnutia so zástupcami Microsoftu, uviedol, že spoločnosť naznačila, že odkazy v spodnej časti odpovedí na vyhľadávanie generované umelou inteligenciou Bingu by mohli byť miestom pre reklamy.

"Zdá sa, že chcú okamžite začať s integrovanými platenými reklamami," povedal Cohen a dodal, že spoločnosť Microsoft uviedla, že ďalšie informácie o tejto stratégii by mohli prísť začiatkom marca.

https://www.reuters.com/technology/micr ... 023-02-17/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 02, 2023 5:57 pm @Nishin: Podarila sa aj druhá https://ako-investovat.sk/uverova-kalku ... nie-uveru/ Porovnal som ju s tým, čo robil JanoH a výsledky sú rovnaké. Všade boli nejaké malé problémy, ktoré som ale s GPT nejak otázkami doviedol do finále. Niektoré veci som spravil ručne. Robím aj na tretej: kalkulačka jednorazové versus pravidelné investovanie. Tam už mám s GPT trochu problém, že mi nedopíše kód. (asi je to limitované nejakým počtom riadkov??) Ako to riešiť? Aspoň malý tip :) Vďaka!
Tak nakoniec som tú sporiacu schému nejak dal aj sám s GPT :)

https://ako-investovat.sk/kalkulacka-na ... vestovania

Je to zatiaľ bez jednorazového investovania, teda to ešte neporovnáva medzi sebou. Nie je to zatiaľ zverejnené v rámci grafov a kalkulačiek na webe (neexistuje k tomu oficiálny link, iba tento prístup cez fórum), lebo tam musím dorobiť posledný stĺpec = jednorazové investovanie. Ale funguje to už aj do mínusu + dal som tam spolu s GPT farbu textu cez IF profit < 0 => že stačí zadať -nusové zhodnotenie a ukáže to aj farebne.

Veľa vecí ma brzdilo s tým GPT. Niektoré som aj dal ručne radšej. Zrejme sa zle pýtam, ale mám pocit, že to funguje podobne ako pri klasických odpovediach a niekedy to napíše blbosť v tom kóde. Slovne som to navádzal x krát na to, aby to zmenil, nič. Potom som skúsil aj cestu: mu to povedať podobne ako excelu, pochopil len časť. Zvyšok na konci som už nevedel spraviť cez GPT, použil som teda iba logiku a ručne to prepísal v kóde, aby to ukazovalo a rátalo ako má.

Celkovo sa mi to páči a som schopný spraviť vďaka GPT niečo, čo by mi trvalo asi oveľa dlhšie. Je to dobrý sprievodca, ale tiež vie zlyhávať a zneefektívniť prácu človeka. Prvé dve skúšky beriem ako vec, kedy ten GPT presne vedel čo má robiť a poznal tie kalkulačky. V tomto prípade sme šli na zelenú lúku a bol mimo úplne od začiatku. Trebalo ho naviesť a trebalo vedieť x vecí viac ako on sám. Bez človeka, by s tým nepohol. :mrgreen:

PS: je pravda, že je otázne koľko by som zaplatil nejakému kóderovi za takúto blbosť :) "Programtátori" ako ja traste sa :mrgreen:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

dochodkove sporenie.jpg
dochodkove sporenie koniec.jpg

Taký dôchodkový vek je zaujímavý. Už pracujem na tom, aby som to napojil na real data. 🎲 🃏
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 02, 2023 10:29 pm Veľa vecí ma brzdilo s tým GPT. Niektoré som aj dal ručne radšej. Zrejme sa zle pýtam, ale mám pocit, že to funguje podobne ako pri klasických odpovediach a niekedy to napíše blbosť v tom kóde. Slovne som to navádzal x krát na to, aby to zmenil, nič. Potom som skúsil aj cestu: mu to povedať podobne ako excelu, pochopil len časť. Zvyšok na konci som už nevedel spraviť cez GPT, použil som teda iba logiku a ručne to prepísal v kóde, aby to ukazovalo a rátalo ako má.
GPT sa pýtaš anglicky alebo slovensky? Lebo v angličtine asi bude odpovedať lepšie ako v slovenčine.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Jogo, idem na to najskôr po slovensky a až keď to "opravujem" a dolaďujem použijem angličtinu, keď vidím, že s tým fakt nevie pohnúť. Hmm... ale dobrá otázka, skúsim mu dávať celé zadanie od začiatku anglicky.

Každopádne ale v tomto prípade mu nepomáhala ani angličtina. Musel som ho "zmanipulovať" aby rozmýšľal ako excel, to potom dosť pomohlo, aj keď poslednú úlohu som musel dať sám ručne (jedno var som proste prepísal na tvrdo svoj vzorec), inak by to ukazovalo zlý výsledok.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Podivné chování umělé inteligence. Microsoft omezuje její použití - Echo24.cz
https://echo24.cz/a/HEEMQ/zpravy-svet-m ... d=19608317
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dúfam, že to teraz neobmedzia nejak aj na GPT, začali ma tie kalkulačky vo voľnom čase baviť :lol:

PS: neviem ako to "obmedzili", keďže sa na nás s tým new Bingom vykašľali, každopádne Google má v klietke možno tigra na úrovni tornáda :mrgreen: Ktovie, prečo to nepustí von, ja by som si za tú skúšobnú verziu a skúsenosť aj hneď zaplatil :beer:


“Chcem byť človekom.“ Môj intenzívny a znepokojujúci rozhovor s chatbotom AI od spoločnosti Microsoft
https://www.digitaltrends.com/computing ... -hands-on/

"Above that, Bing Chat can access recent information. It’s not just trained on a fixed data set; it can scrub the internet."

Raoul Pal says AI could become the 'biggest bubble of all time': Morning Brief
https://finance.yahoo.com/news/raoul-pa ... 46757.html

A náš kamoš Elon, vizionár, aby sme na neho nezabudli:
Elon Musk, ktorý je spoluzakladateľom firmy ChatGPT, varuje A.I. je „jedným z najväčších rizík“ pre civilizáciu
https://www.cnbc.com/2023/02/15/elon-mu ... -risk.html

Médiá majú opäť nejakú tému, Musk má zase PR zadara, snáď sa nikto neurazí, keď si zatipujem, že keď už dochádza k self-regulation, Google s tým len tak von nevybehne :)

"Musk je spoluzakladateľom OpenAI, amerického startupu, ktorý vyvinul ChatGPT – takzvaný generatívny nástroj AI, ktorý na výzvy používateľov vracia odpovede podobné ľuďom.

ChatGPT je pokročilá forma AI poháňaná veľkým jazykovým modelom s názvom GPT-3. Je naprogramovaný tak, aby porozumel ľudskému jazyku a generoval odpovede na základe obrovského množstva údajov.

ChatGPT „ilustroval ľuďom, ako pokročilá sa AI stala,“ hovorí Musk. „Umelá inteligencia bola už nejaký čas pokročilá. Jednoducho nemal používateľské rozhranie, ktoré by bolo prístupné väčšine ľudí.“

Zatiaľ čo autá, lietadlá a medicína musia spĺňať regulačné bezpečnostné normy, AI zatiaľ nemá žiadne pravidlá ani predpisy, ktoré by držali jej vývoj pod kontrolou, dodal.

„Úprimne si myslím, že musíme regulovať bezpečnosť AI,“ povedal Musk. "Myslím si, že je to v skutočnosti väčšie riziko pre spoločnosť ako autá, lietadlá alebo lieky."

Regulácia „môže trochu spomaliť AI, ale myslím si, že by to mohlo byť aj dobré,“ dodal Musk.

Miliardár už dlho varoval pred nebezpečenstvom neobmedzeného vývoja AI. Raz povedal, že umelá inteligencia je „oveľa nebezpečnejšia“ ako jadrové hlavice.

Jeho slová majú dnes väčšiu závažnosť, keďže vzostup ChatGPT ohrozuje trh práce pokročilejším písaním podobným ľuďom."
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A neurobil to ten Microsoft umyselne, aby mal poriadne PR vo svete ?
Mohla by taka megakorporacia pustit von nieco bez interneho testingu?
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Neviem Iceberg, pýtal som sa na to isté už vyššie. Podľa mňa áno. To je ale len môj súkromný názor. MSFT šiel do toho all in, jeho tržby to ale nijak neovplyvní. Google a MSFT hrajú šach, kde MSFT prehráva partiu. Neskúsil by si "sem tam" nejaký ťah, čo spomalí zmýšľanie a ťaženie súpera? Vravím, je zaujímavé, ako Google celý čas čuší.

PS: je možné aj to, že Google ako priekopník v podstate nemá nič viac ako MSFT a za zatvorenými dverami je v podstate iba teplá voda. Máme tu chalanov XY, Nishin, Mirdis, Ensom ktorí tvrdia aké je to prelomové a revolučné a nezamýšľame sa nad tým, či skutočne.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Skutočne zlomový okamih bude práve Google - vládca internetu, do tohto musí niečo povedať, ale vlastne aj kľudne nemusí a nechá vyfičať tieto bubliny a svoju bazuku schová do trezoru.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Franto: podľa mňa teraz vôbec nie je Google tlačený k reakcii :)

EDIT: Aby to bolo správne pochopené. Pri tom množstve rôznych ale aj negatívnych správ, ktoré sa začínajú množiť na internete / v médiách, stačí Googlu iba sa prizerať a nechať konkurenciu nech sa povarí ako prvá, nie je momentálne tlačený v podstate k ničomu okamžitému a získava čas a aj cenné dáta o tom ako sa k tomu stavia verejnosť/médiá.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Co myslite, moze tato AI, ak bude spravne odstartovana (od kohokolvek), obratit trh z cerveneho na zeleny? Doslova odvratit mozny a tak casto predpovedany "pokles az krach" ?
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ako si to myslel Iceberg, nepochopil som Ťa :) Akože myslíš finančný trh?
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa xy11 »

Trumpeta1978 napísal: So 18 02, 2023 8:20 pm Podivné chování umělé inteligence. Microsoft omezuje její použití - Echo24.cz
https://echo24.cz/a/HEEMQ/zpravy-svet-m ... d=19608317
Nope. To neohrozi Microsoft a chat Bing. Deje sa to sporadicky, ked to zatlacite. Druha vec, ze nikoho netrapi, ze je ta inteligencia drza a vyhraza sa zabitim pokial to nie je rasisticky... It's the American way!
USA regulatory to urcite nebudu brzit, lebo: 1:to je Microsoft (maju prilis vela kamaratov), 2: Nechcu zaostat za Cinou

Google sa skusa lobovat v tom smere, lebo potrebuju cas. Zacnu taktiez aj ripat to nich a hovorit o tom, ako je to nebezpecna technologia, cim seba uplne odrezu od moznosti mat taku technologiu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

xy11 napísal: Ne 19 02, 2023 2:44 pm Google sa skusa lobovat v tom smere, lebo potrebuju cas. Zacnu taktiez aj ripat to nich a hovorit o tom, ako je to nebezpecna technologia, cim seba uplne odrezu od moznosti mat taku technologiu.
XY: V akom smere a za čo lobovať? Chápem správne, z toho čo píšeš, že google sa bojí toho momentu spustenia?
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa xy11 »

tomáš virdzek napísal: Ne 19 02, 2023 3:34 pm
xy11 napísal: Ne 19 02, 2023 2:44 pm Google sa skusa lobovat v tom smere, lebo potrebuju cas. Zacnu taktiez aj ripat to nich a hovorit o tom, ako je to nebezpecna technologia, cim seba uplne odrezu od moznosti mat taku technologiu.
XY: V akom smere a za čo lobovať? Chápem správne, z toho čo píšeš, že google sa bojí toho momentu spustenia?
Nie, nemyslim to tak, ze sa boji bodu spustenia, ale si myslim, ze budu bojovat tak, ze budu hovorit ako to nie je uplne najbezpecnejsia technologia. Napriklad takto:

https://www.indiatoday.in/technology/ne ... 2023-02-13

Neznamena, ze nama pravdu. To znamena, ze nemaju este co ponuknut co by tomu bing chat-u vedelo konkurovat.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa laty »

Google ma iny problem. Hlavna cast ich business modelu je postavena na reklame vo vyhladavani. Zacat menit tento kolos, aby neskodili sami sebe bude dost narocne. Musia vymysliet ako uspesne vlozit reklamu do konverzacie, pripadne vymysliet uplne iny model monetizacie.

Microsoft na druhu stranu nema co stratit, prijmy z vyhladavania cez prehliadac su zanedbatelne. Na druhu stranu Bing ma najvacsi podiel na trhu vo vyhladavani cez api. Tam sa plati na poziadavku. V tomto modeli je jedno ci budem volat chat alebo vyhladavanie. Model je rovnaky a este si mozu ukrojit z vyhladavania cez prehliadac.

Btw, pred par dnami mi prisiel email s novymi cenami bing api v azure a isli hore z 3usd na 15usd za 1000 dopytov. Google API neposkytuje vobec.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Čeká nás ohromná transformace. Veřejné testování ChatGPT naznačuje jaká - Seznam Zprávy
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... .seznam.cz

**
Q: ČO JE ZMYSLOM EXISTENCIE VESMÍRU?

A:
Existencia vesmíru sama o sebe nemá žiadny zmysel. Zmysel, ktorý priradíme existencii vesmíru, je závislý na našom vlastnom vnímaní a hodnotách.

Môžeme však uviesť niekoľko možných zmyslov existencie vesmíru:

Vedecký výskum a objavovanie: Vesmír nám ponúka nespočetné množstvo informácií a tajomstiev, ktoré môžeme skúmať a objavovať. Vedecký výskum nám umožňuje pochopiť, ako vesmír funguje a aké sú jeho zákony.

Estetická krása: Vesmír je plný krásy a úžasu, od nádherných západov slnka po záblesky hviezd a nekonečné vesmírne scenérie. Pre niektorých ľudí môže byť krása vesmíru dôvodom jeho existencie.

Spirituálna a filozofická úvaha: Pre niektorých ľudí môže byť vesmír symbolom hľadania duchovného zmyslu a významu našej existencie. Vesmír nás môže inšpirovať k hlbším filozofickým úvahám o našom mieste v univerze a o tom, čo je skutočným zmyslom nášho bytia.

Život v iných častiach vesmíru: Existencia vesmíru môže byť dôvodom na to, aby sme sa snažili hľadať život v iných častiach vesmíru. Ak by sme našli inteligentný život mimo Zeme, mohli by sme sa dozvedieť o iných kultúrach a spoznať nové technológie a vedy.

V konečnom dôsledku je však zmysel existencie vesmíru subjektívnym a individuálnym pocitom každého človeka.

**

Q: OVLÁDNE RAZ UMELÁ INTELIGENCIA LUDSKÚ CIVILIZÁCIU?

A: Nie je možné jednoznačne povedať, či umelá inteligencia (AI) dokáže ovládnuť ľudskú civilizáciu. Existuje však reálne riziko, že AI môže viesť k nežiaducim dôsledkom, ak nie je riadená a regulovaná správne.

AI má potenciál poskytnúť nespočetné množstvo výhod, ako napríklad lepšiu diagnostiku a liečbu chorôb, zlepšenie kvality života a účinnosť v priemysle a hospodárstve. Avšak, AI môže byť tiež použitá na vytvorenie zbraní, nadmernú kontrolu ľudských aktivít alebo dokonca na nahradenie pracovných miest ľudí.

Nadmerný vplyv AI by sa mohol prejaviť aj v prípade, ak sa stane nekontrolovateľnou alebo sa dostane do rúk zlomyseľných osôb alebo organizácií. Preto je dôležité, aby vývoj AI bol riadený etickými a právnymi normami a aby boli k dispozícii dostatočné nástroje na monitorovanie a reguláciu jej použitia.

V súčasnosti však existuje mnoho diskusií a iniciatív, ktoré sa snažia minimalizovať riziká spojené s AI a zabezpečiť, aby jej vplyv bol pozitívny a prínosný pre ľudstvo.

**

Q: AKÝ JE NAJEFEKTIVNEJSI SPOSOB OBCHODOVANIA NA AKCIOVEJ BURZE ZA UCELOM CO NAJVYSSIEHO ZISKU?

A: Existuje mnoho spôsobov, ako obchodovať na akciových burzách s cieľom dosiahnuť čo najvyšší zisk, avšak neexistuje jednoznačná odpoveď na to, aký je najefektívnejší spôsob. To závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad vaša tolerancia k riziku, investičné ciele, trhové podmienky a vaša schopnosť analyzovať trhy a zvýšiť svoje vedomosti o investovaní.

Niektoré bežné spôsoby obchodovania na burze zahŕňajú:

Kúpa a držanie - Tento spôsob zahŕňa nákup akcií a ich dlhodobé držanie s cieľom dosiahnuť rast hodnoty akcií a zhodnotenie investície.

Obchodovanie na základe technickej analýzy - Tento spôsob zahŕňa sledovanie grafických vzorov a indikátorov, aby sa predpovedalo, ako sa bude trh vyvíjať.

Obchodovanie na základe fundamentálnej analýzy - Tento spôsob zahŕňa analýzu finančných ukazovateľov a podnikových základov, aby sa predpovedalo, ako sa bude vyvíjať hodnota akcií.

Denné obchodovanie - Tento spôsob zahŕňa nákup a predaj akcií počas jedného obchodného dňa, aby sa získali malé zisky z krátkodobých fluktuácií na trhu.

Obchodovanie na základe algoritmov - Tento spôsob zahŕňa použitie počítačových programov na identifikáciu vzorov a signálov na trhu a na automatické uskutočňovanie obchodov podľa preddefinovaných pravidiel.

Je dôležité si uvedomiť, že obchodovanie na burze je vždy spojené s určitým rizikom a neexistuje žiadna zaručená metóda na získanie maximálneho zisku. Vždy je potrebné robiť si vlastné výskumy a konzultovať so skúsenými investormi, aby ste si zvýšili svoje šance na úspech.
**

Rychlost s akou odpoveda aj na zložité otázky je fascinujuca. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"