OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

Väčšina ChatGPT asi pozná alebo počula.

OpenAI spustilo zaujímavý AI nástroj ChatGPT, ktorý vám dokáže odpovedať na otázky. Nájdete ho na chat.openai.com a po registrácii sa môžete rozprávať s AI.

Položil som mu dve otázky na investovanie :)
Na začiatok dobré :)
The following is a conversation with an AI assistant. The assistant is helpful, creative, clever, and very friendly.

Human: Hello, who are you?

AI: I am an AI created by OpenAI. How can I help you today?

Human: Investment type for 2023

AI: Based on market trends and current economic growth, I would suggest investing in stocks, bonds, real estate, and cryptocurrency in 2023. Of course, the best type of investment will depend on your individual risk tolerance, financial goals, and long-term plan for success.

Human: Which companies to prefer

AI: For stocks, I suggest researching companies with a strong track record of consistent growth, such as Apple, Microsoft, Amazon, and Alphabet. For bonds, look into US Treasury bonds, corporate bonds, and municipal bonds. For real estate, look into buying and renting homes or commercial properties in areas that are projected to have strong population growth. For cryptocurrency, look into the top-performing digital coins.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa jogo »

Dobre video s odborníkom, ktorý robil AI v Googli https://www.youtube.com/watch?v=vYQ33kP7BdY

Pozrieť si od 7 min par minút, kde chlapík vysvetlí, že ta AI v určitom smere nemá inteligenciu ani 8 ročného dieťaťa a nevedia to zatiaľ vyriešiť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Joki »

Ja som už dávnejšie niekde o ňom počul, má ho tam ako hosťa:
Když mladý vývojář ze Šumperka v roce 2012 nastoupil do Googlu, měl už za sebou prestižní stáž na americké univerzitě i zkušenost z výzkumného týmu Microsoft Research. Dlouhodobě se chtěl Tomáš Mikolov věnovat zlepšování strojových překladů
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jeho ... 6156?amp=1
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Joki »

Umělá inteligence ChatGPT přednesla nám svůj názor na meme akcie, volatilitu a výhled na rok 2023
https://bulios.com/status/47566-umela-i ... a-rok-2023
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Já nevím jak to berete vy, ale dle mého názoru si analytici mohou pomalu začít shánět nový job 😅 Berte vše s rezervou. Dokážete si ale představit, co nám může přinést budoucnost, pokud je tohle teprve začátek? Co teprve až se naučí analyzovat a vybírat akcie lépe než řada odborníků?

Problém je, že prakticky neexistujú odborníci, ktorí dokážu vyberať lepšie akcie ako tí, čo vyberajú akcie v indexovom ETF.
Analýza v mnohých prípadoch môže dospieť k rovnakým výsledkom, ale cena akcie aj tak bude robiť nepredvídateľné pohyby. Sledujem analytikov dlhé roky a bežne vidím obrovské rozdiely v názore, kam pôjde cena. bežne aj také, že jeden má strong buy a target niekde na +50% a druhý anál ma strong sell a target dole. Análi sú pre mňa poskokovia svojích zamestnávateľov, ktorým pomáhajú privyrobiť si na insider tradingu ( informáciách ktoré pôjdu na verejnosť ako napr. rating a zvýšenie targetu ). Robilo sa to, robí sa to a bude sa to takto robiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo napísal: Ne 15 01, 2023 10:17 pm Dobre video s odborníkom, ktorý robil AI v Googli https://www.youtube.com/watch?v=vYQ33kP7BdY

Pozrieť si od 7 min par minút, kde chlapík vysvetlí, že ta AI v určitom smere nemá inteligenciu ani 8 ročného dieťaťa a nevedia to zatiaľ vyriešiť.
ci je zatial AI na urovni iba 5rocneho alebo 3 rocneho dietata je v podstate jedno. Dolezitejsia je skutocnost že tieto systemy maju vyvinutu schopnost sa same ucit. Dalsi vyvoj bude neustale zrychlovat az do bodu ked prestaneme rozumiet kde sa skutocne "TO" dostalo, preto je vychodzi bod nepodstatny.

JUGGLER

toto som si nikdy nevsimol/ale netvrdim ze sa nemoze stat/, ze by sa relevantni analytici tak diametralne odlisovali v nazoroch typu jeden strong sell a druhy strong buy.
Co mam skusenosti tak tie odporucenia byvaju plus minus dost podobne.Ale mozno iba zvyknem pozeravat akcie ktore nemaju kontroverzne hodnotenia. Ak ma jeden jediny analytik uplne opacne doporucenia ako vsetci ostatni tak predpokladam ze je za tym jeho osobny zaujem ako ovplyvnit hodnotu akcie..

**
:: OSEL.CZ :: - Umělé inteligence tvoří přesvědčivé abstrakty vědeckých článků
https://www.osel.cz/12685-umele-intelig ... .sznhp.box
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ut 17 01, 2023 9:03 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa osamely chodec »

unnamed.png
pozri tu je vyhlad analytikov na zasoby plynu v USA na konci topnej sezony ( velky vplyv na cenu NG) najnizsi 1604 bcf a najvyssi 2180 bcf podla najnizsieho cena by mala byt omnoho vyssie a skor byci trend a tych 2180 je na uterak ... a to je komodita ked timy analytikov na plny pracovny uvazok skumaju vsetky aspekty tohto trhu, napr. sleduju kolko aut je na parkovisku pred Freeportom aby odhadli kedy nabehne do prevadzky. Takze som dost skepticky ci AI nieco zmeni, zatial nik nevidi dopredu...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Společnost kontrolovaná umělou inteligencí zde bude tak do deseti let.
Z Evropy se stane jen skanzen pro turisty z Asie, říká vědec Stanislav Komárek - iDNES.cz
https://www.idnes.cz/xman/rozhovory/sta ... =LN_banner
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Viete co sa dnes stalo kolegovi? Volal niekomu ohladom jedneho problemu a nasledne mu prisla na ten mobil reklama/nehladal ohladom toho nic v googli/ na vyriesenie toho problemu. To ma teraz napadlo, lebo v tom clanku vyssie nieco take spominal dotycny.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Výhľad do 2023 má celkom limitovaný lebo som čítal, že stopli trénovanie siete v 2021. Takže nevie o dianí v roku 2022 je prakticky offline. V minulosti som viedol 2 ročný projekt zameraný na využitie AI na real time vyhodnocovanie. Vízia bola aby sa sieť sama vedela aj trénovať ale error rate bol príliš veľký. Potreboval som presnosť resp. neomyľnosť minimálne 99,99%. Aj sa to podarilo ale museli sme zapriahnuť kombináciu AI a ML, niekoľkodňové trénovanie modelu pomocou manuálne selektovaných vstupov (brigadnici). Najnovší PC hardware v ohni... dosiahli sme požadovanú presnosť ale....čo tým chcem povedať... algoritmy sa stále zlepšujú ale ešte si počkáme na to aby vedela sama vyhodnotiť čo je a čo nie je bullshit hodený na internete dovtedy je treba každé všeobecné úlohy a ich výsledky podrobiť kritickým okom. A keď niekedy už bude taká šikovná som veľmi zvedavý ako sa potom popasuje s predikciami na trhu 😀.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Joki »

@:Juggler, prosím Ťa, kludne tam doplň do názvu aj AI umelá inteligencia. Môže to byť pod jednou temou.
Diiiiiik

OpenAI - ChatGPT / AI - umelá inteligencia
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Prepísal som to @Joki

Kdesi v rádiu som počul, že cca 65% aktivity na internete nie je ľudskej povahy (ale boti), berte to ako vyslovene neoverený zdroj z "fun rádia" :mrgreen: , lebo asi som to počul niekedy ráno pri jazde autom práve tam v správach, Sme v diskusii, tak dúfam, že som zle neodcitoval rádio (údaj je ale cca).

Pokiaľ je to pravda, tak potom asi nie sme ďaleko od toho, že drvivú väčšinu objemu robí už aj na burze len soft (aj také čísla som už kdesi zazrel, že nad 60% cca, ale zdroj žiaľ po ruke nemám). Načo tu potom ale sedíme. Juggler, v dnešnej dobe už nemusíš ani komentáre análov čítať, ani brvou pohnúť, stačí Ti spraviť algoritmus na trh. :mrgreen:

PS: Kým je v mysli ľudskej bytosti zakorenený strach a pažravosť, žiadne algoritmy nepomôžu, len vykonávajú svoju prácu, čo im niekto zadal, mimochodom však ich kódujú len ľudia, čo majú dáta k dispozícii teraz a len z histórie. Aj keď bude trh 20 na 80 (človek vs AI). Na trhu vyhráva vždy obyčajný strach a pažravosť ľudí. Ako v roku 1900 tak aj 2000 a tak ďalej. Zmenili sa len praktiky, podstata ostala. Nepredvídateľnosť trhu nikto nikdy nenalomil. A tak anály budú mať vždy svoju prácu a po novom aj programátori všakže, pre tých je tento biznis hotový blázninec a zároveň čistá ryža :)

O 20 rokov, ak dožijem, sa spolu stretneme, čo AI vymyslela. Na trhu. Akciovom :uctievanie: Hádam budem pri smrti pyšný na túto planétu :roll: :beer: Vymyslí však niečo na chamtivosť či strach (AI)?, nevymyslí nič :) Je to ako keď sa káčatko preberie, prvý krát z hniezda vybehne a zrazu ho zožerie pes od susedov. Neverím, že AI bude mat niekedy nejaký + efekt na akciovom trhu, ale verím, že ho bude mať na sprostredkovateľskom trhu u predajcov (predátorov) :evil: Už dnes sa treba pozrieť a zamyslieť, čo tu vlastne riešime, budúcu reklamu a PR ešte dokonca cez Ai. No nezober to, však to je pokrok jak svina :) Však teta AI v mobile povedala.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

laicky si myslim, ze sa netreba az tak bat doby, ked budu predikcie AI velmi presné a na "urovni". Toto negativne zasiahne hlavne kratky casovy timefrime kde jednoducho ludia uz dnes prehravaju voci robotom. Ale preco by to malo znemoznit uspesne investovanie pre obycajnych ludi? Ved to rozhodnutie robota bude vedene vzhladom na nejake casove rozpatie. Neviem ci to zrozumitelne vysvetlujem, ale myslel som tym, ze jeden robi daytrading, druhy pracuje s tyzdennym timeframom a investory operuju s este dlhsimi periodami. Z toho mi vyplyva ze prilezitosti na generovanie zisku a vhodne prilezitosti pre obycajnych ludi z masa a kosti budu vzdy, pripadne ma prosim opravte ak tato idea je chybna. AI predsa nech je akokolvek genialna nemoze vediet kde bude cena akcie o pol roka ci rok, pretoze dovtedy moze prebehnut tolko udalosti ktore sa nedaju predikovat../resp trafit sa moze, ale podobne ako sa moze trafit clovek/

JUGGLER

som to vziadnom pripade nemyslel ako kritiku toho co si napisal :) skor v zmysle, ze ci sa neda v takychto pripadoch odfiltrovat tych "pochybnejsich analytikov" a tym padom pracovat sice s mensou skupinou odporucani ale relevantnejsich ktore budu davat konzistentnejsie a jednoznacnejsie rady. Suhlasim ze uroven analytikov je skutocne "rozna" :)


tomáš virdzek

Kdesi v rádiu som počul, že cca 65% aktivity na internete nie je ľudskej povahy (ale boti)
ano, je to asi realny odhad, necudoval by som sa ani keby to bolo realne vyssie percento :)
**
apropo to s tou reklamou vraj robi zapnuty google asistent a je to bezna vec. Ja ho mam vypnuty, tak som to nevedel ze nieco take funguje :) Ale to potom znamena ze mobil nas neustale "odpocuva" a data niekam posiela, resp nejako ich vyhodnocuje.
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: OpenAI - ChatGPT

Príspevok od používateľa Mirdis »

jogo napísal: Ne 15 01, 2023 10:17 pm Dobre video s odborníkom, ktorý robil AI v Googli

Pozrieť si od 7 min par minút, kde chlapík vysvetlí, že ta AI v určitom smere nemá inteligenciu ani 8 ročného dieťaťa a nevedia to zatiaľ vyriešiť.
Netreba zabudnut, ze chatgpt ma pristup zatial len k verejne dostupnym neoverenym zdrojom, ak ho pustia dalej, a to AI sa uci, bude to ina parada, uz teraz ho neznasaju ucitelia kedze ti dokaze vypocitat priklad, ale samozrejme riesenie ti neda len vysledok 🙂

Jasne ma to svoje muchy, ale toto je zaciatok strojoveho ucenia, ktory za par rokov ukaze svoju silu 🙂

Je to nieco neskutocne, kto sa v tomto segmente pohybuje vie o com pisem.. A k tomu sa este pripoji RPA - Robotic Process Automation, kde niektore pozicie ludskej prace za pocitacom bude vystriedana prave tymto 🙂
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Mirdis: Ahoj, vyzerá, že sa do toho vyznáš. Ja sa do toho rozumiem prd, asi tak ako do celého programovania. Mám na Teba preto otázku, ale najskôr s dovolením jedna vsuvka. Pardon, trošku dlhšia:)

Už dávnejšie mi jeden kamarát vysvetľoval machine learning (robil si na tom doktorát). Robil v zásade „mašinu“ (kód), ktorá prechádzala kvantá MRI snímok mozgu a učila sa na nich správne diagnostikovať to, či je všetko ok alebo nie, s cieľom zachytiť nejaké ochorenie. V jednoduchosti povedané, prekrytím 2-ch snímok sa človek cez tú mašinu snažil maximalizovať ich „korelačný koeficient“. Teda či je to dobré alebo zlé.

Prejdením 10 tisícov snímok mozgov takých a takých, mašina vypľuje výsledok. Máš vstupy X, chceš výstupy Y a hľadáš touto metódou nejaký „pattern“ = funkciu f(X). Tá však môže mať aj milióny parametrov. Pre človeka je spraviť takéto niečo vyslovene nemožné, nakoľko empíria je príliš pomalá a nemá ani šancu za život prejsť toľko dát a kombinácií parametrov. V tomto je metóda strojového učenia geniálna vec a určite x násobne lepšia (efektívnejšia) ako si pozrieť 1000 snímok zo strany doktorov a snažiť sa s programátormi dať dokopy nejaké na prvý pohľad logické premenné alebo to riešiť úplne samostatne na vlastnú päsť a bez programátorov. Takto iba nasypeš dáta z jednej strany a povieš tomu, čo chceš, aby vychádzalo na strane druhej.

Takto nejak som to pochopil ja, ak sa mýlim tak ma prosím oprav. Čo ale tou vsuvkou chcem povedať...

Je zjavné, že využitie strojového učenia vie byť veľmi silná a efektívna metóda. Je to logické, má to hlavu pätu, z toho príkladu, čo mi vysvetľoval kamarát, je to rýchle a vysoko efektívne a môže to byť veľmi prospešné vo veľmi dôležitých oblastiach.

Neviem či je to tak, ale aj podľa toho čo tu rozoberáme, z toho mála čo viem a aj z toho čo sám píšeš, nadobudol som pocit, že využitie sa však týka najmä oblasti IT a aplikuje sa až postupne inde. Taká medicína je podľa mňa skvelá a veľmi prospešná oblasť pre všetkých. Tiež vraj dobre funguje aj vo fyzike. Neviem, kde všade ešte. Pre ilustráciu dávam aj takýto link: https://robusttechhouse.com/list-of-fun ... sGcmoEwiI8 Ako sú úspešné tie firmy neviem. Mám iba svoj tip. No a tu práve vzniká moja otázka na Teba.

Ak chápem správne, machine learning je optimalizačný proces. Ale tu sa už nebavíme o optimalizácii v podmienkach 2 5 či 10 premenných/parametrov, ale v podmienkach obrovského kvanta premenných/parametrov. Je takto „ťažká“ optimalizácia vôbec nejak schodná s priam extrémnou dynamikou trhu? To už nie je popísanie toho ako to optimálne a najefektívnejšie funguje v nejakých statických podmienkach (IT) alebo v podmienkach existencie stabilných/nemenných prírodných „patternov“.

Snáď si pochopil moju otázku :)

K tomu začiatku vlákna mám ešte jednu poznámku.
Joki napísal: Ne 15 01, 2023 8:08 pm Human: Which companies to prefer

AI: For stocks, I suggest researching companies with a strong track record of consistent growth, such as Apple, Microsoft, Amazon, and Alphabet. For bonds, look into US Treasury bonds, corporate bonds, and municipal bonds. For real estate, look into buying and renting homes or commercial properties in areas that are projected to have strong population growth. For cryptocurrency, look into the top-performing digital coins.
Tá odpoveď AI nie je ani príliš konkrétna, ani príliš všeobecná. Tak akurát, aby vyzerala odborne a zároveň nechala vlastne všetko na mňa. Rozmýšľam nad tým, ako by som chápal túto odpoveď ako človek, čo nemá žiadne skúsenosti. Investoval by som rovno do tých 4 menovaných spoločností (ako by som si asi sám vyhľadal spoločnosti podobné tomuto fundamentálnemu popisu, však s tým mám problém aj teraz :mrgreen: ), do US bondov a nie inej krajiny, do nehnuteľnosti z nejakého veľkého blízkeho mesta a do crypta, ktoré je top performing (možno by som zvládol nejaký ten vyhľadávač a prišiel na to, že top je momentálne povedzme za 7 dní +60% Decentraland MANA).

Ak sa to bude časom vylepšovať (odpovede), tak tu mám práve problém, čo som písal už vyššie. Do akej miery budú konkrétne a tiež v zmysle vyššie uvedenej otázky, čo som položil, aký bude ich základ. Totiž takéto výstupy v podmienkach bežného retailu, čo sa do investovania vôbec nerozumie, môžu byť časom z podania akejsi nadľudskej inteligencie až entity, veľmi ľahko zneužiteľné a manipulatívne pri predaji. Chcel som si vyskúšať, čo mi to odpovie na zopár mojich otázok a či to nejak už v tomto stave "donútim" byť konkrétnejšie, ale žiaľ nefunguje im to :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

Na Trend nemám predplatne, prikladám len časť článku…
Miliardár Palihapitiya predpovedá, že technologickí lídri utrpia na úkor vševediaceho četu
https://www.trend.sk/financie/miliardar ... position=7
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Moja komunikácia s GPT: :D
Pôjde cena Tesly hore alebo dole?

Cena akcií Tesla sa môže meniť v závislosti od mnohých faktorov, ako sú ekonomické podmienky, výkon spoločnosti, konkurencia, a ďalšie. Nie je možné jednoznačne povedať, či cena akcií Tesla pôjde hore alebo dole, pretože trh je nevyspytateľný. Dôležité je vedieť, že investovanie do akcií predstavuje riziko a nemusí prinesť vždy pozitívny výsledok.
Chcel som kúpiť akcie firmy, ktorá vytvorila GPT a dostal som odpoveď:
Aká firma ťa vytvorila?

Bol som vytvorený OpenAI tímom. OpenAI je nezisková výskumná organizácia zameraná na výskum umelej inteligencie a jej dostupnosť pre všetkých. Jej cieľom je vytvoriť umelej inteligencie, ktorá prinesie pozitívne zmeny pre ľudstvo.
To sa mi pozdáva. Ktoré firmy sú lídrami v zavádzaní AI do praxe?
Existuje veľa firiem, ktoré sa venujú implementácii umelej inteligencie do praxe. Niektoré z najznámejších sú:

Google: Spoločnosť Google používa umelú inteligenciu vo svojich produktoch, ako sú Google Search, Google Assistant, Google Photos, a Google Translate.

Amazon: Spoločnosť Amazon používa umelú inteligenciu vo svojich službách, ako je Amazon Alexa, Amazon Go, a Amazon Web Services (AWS).

Microsoft: Spoločnosť Microsoft používa umelú inteligenciu vo svojich produktoch, ako je Microsoft Azure, Office 365, a Xbox.

IBM: Spoločnosť IBM používa umelú inteligenciu vo svojich produktoch ako IBM Watson, IBM Cloud, a IBM Security.

Intel: Intel sa venuje vývoju zariadení AI, softvéru a algoritmov pre AI a cloud computing.

Facebook: Facebook používa umelú inteligenciu pre vylepšenie svojich produktov, ako sú News Feed, Instagram, a Oculus.

Alibaba, Baidu, Tencent: Tieto spoločnosti sú lídrami v AI v Číne, venujú sa rozvoju AI v oblasti e-commerce, automatizácie, financií a zdravotníctva.

Je dôležité mať na pamäti, že existuje mnoho ďalších firiem, ktoré sa venujú implementácii umelej inteligencie do praxe a tento zoznam nie je úplný.
Chlapi, takú vyčerpavajúcu odpoveď na lidrov AI by som tu asi nedostal.

Som nadšený a škoda, že GPT nie je na burze. Mam ďalšie odvetvie, kde budem chcieť kúpiť akcie nejakej spoločnosti.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Ako AI ukázala, že je iba AI. :D

vzdialenosť Košice-Bratislava?

Vzdialenosť medzi mestom Košice a Bratislavou je asi 240 km. Trasa môže byť prejazdená autom za cca 4 hodiny, v závislosti od dopravnej situácie. Vlakom trvá cesta asi 3 hodiny, cestovanie autobusom trvá asi 4 hodiny.




Cestná zdialenosť Košice-Bratislava?

Cestná vzdialenosť medzi mestom Košice a Bratislavou je asi 250 km. Cesta by mala trvať asi 4 hodiny, v závislosti od dopravnej situácie a trasy, ktorou sa cestuje. Je dobré si preveriť aktuálne dopravné informácie pred cestou, aby ste sa vyhli kolónam alebo uzavretiam ciest.




Vzdialenosť Košie Žilina?

Vzdialenosť medzi mestom Košice a Žilina je asi 235 km. Cesta by mala trvať asi 3,5 hodiny, v závislosti od dopravnej situácie a trasy, ktorou sa cestuje. Je dobré si preveriť aktuálne dopravné informácie pred cestou, aby ste sa vyhli kolónam alebo uzavretiam ciest.




Vzdialenosť Prešov Bratislava

Vzdialenosť medzi mestom Prešov a Bratislavou je približne 280 km. Cesta by mala trvať asi 4 až 5 hodín v závislosti od dopravnej situácie a trasy, ktorou sa cestuje. Je dobré si preveriť aktuálne dopravné informácie pred cestou,





280km myslíš vzdušnou čiarou?

Prepáčte, údaj o vzdialenosti 280 km medzi Prešovom a Bratislavou bol chybný. Vzdialenosť týchto dvoch miest vzdušnou čiarou je okolo 150 km. V skutočnosti, cestná vzdialenosť medzi Prešovom a Bratislavou je približne 300 km a cesta by mala trvať asi 4 až 5 hodín, závisí od dopravnej situácie a trasy, ktorou sa cestuje.





300km sa mi zdá málo..

Prepáčte, uvedená cestná vzdialenosť medzi Prešovom a Bratislavou bola nesprávna. Skutočná cestná vzdialenosť medzi týmito mestami je približne 400km a cesta by mala trvať asi 6-7 hodín v závislosti od dopravnej situácie a trasy, ktorou sa cestuje.




Nejak sa mýliš...

Prepáčte, uvedená cestná vzdialenosť medzi Prešovom a Bratislavou bola nesprávna. Skutočná cestná vzdialenosť medzi týmito mestami je približne 240 km a cesta by mala trvať asi 4-5 hodín v závislosti od dopravnej situácie a trasy, ktorou sa cestuje. Je dôležité si vždy preveriť aktuálne dopravné informácie pred cestou, aby ste sa vyhli kolónam alebo uzavretiam ciest.
ale slovenský pravopis ma excelentný - určite lepší ako ja. :)
Naposledy upravil/-a jogo v Št 19 01, 2023 10:31 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 8 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa segi »

Chat GPT je fantastická vec ale treba to brať aj s rezervou, lebo je schopný podať veľmi dôveryhodne nerelevantné informácie. Keď som sa pýtal na 10 najvýznamnejších slovákov, tak medzi ne zaradil aj Máriu Teréziu, Komenského a Štefánika spomenul 3x. Prípadne keď som sa spýtal aké sú rozdiely medzi slovenským a francúzskym jazykom tak v odpovedi bolo že oba vychádzajú z germánskeho jazyka a išiel som si študovať či som doteraz žil v omyle.
Vnímam to že na encyklopedické informácie je to skvelá vec ale pokiaľ treba hodnotiť niečo tak je to dosť otázne.
Prakticky je to iba štatistika nad veľkým množstvom textov. Ak sa v nejakej oblasti nachádza malé množstvo textov použitých pre tréning tak odpovede sú veľmi tendenčné až mylné.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

@:jogo
Som nadšený a škoda, že GPT nie je na burze
Ja predpokladám, že možno o 3-4 roky Elon bude chcieť vstúpiť na burzu s GPT.

Prípadne by to mohol dať ako nejaký “holding” pod Tesla :)tu ma jednú na burze a bude tam mať: Tesla, SpaceX, OpenAI, Starlink, Boring Company, Neuralink a všetko pôjde cez jednu appku X (Twitter) :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Joki napísal: Št 19 01, 2023 10:29 am Ja predpokladám, že možno o 3-4 roky Elon bude chcieť vstúpiť na burzu s GPT
Nemôžem v reálnom živote všetko staviť na Elona, musím nájsť aj niekoho iného. :)
ChatGPT za prvých päť dní od jeho spustenia používalo milión ľudí. Len pre porovnanie, Instagramu trvalo jeden rok, kým dosiahol takúto základňu používateľov.
Fenomenálne! :!:

https://www.trend.sk/financie/miliardar ... position=7
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa PredsaJa »

jogo napísal: Št 19 01, 2023 9:40 am Chlapi, takú vyčerpavajúcu odpoveď na lidrov AI by som tu asi nedostal.
Ekvivalent minútového hľadania cez Google, pričom si viem vybrať zdroje, ktoré chcem a detail, do ktorého chcem ísť. Ale ok, na jednoduchú otázku to vie poskytnúť zmysluplnú jednoduchú odpoveď (sem tam). Ale majú pred sebou ešte veľa práce. Práve tie posledné metre budú najťažšie.
jogo napísal: Št 19 01, 2023 9:40 am Som nadšený a škoda, že GPT nie je na burze. Mam ďalšie odvetvie, kde budem chcieť kúpiť akcie nejakej spoločnosti.
Dovolím si malú radu. To, čo si napísal, je krásny, priam modelový príklad pocitovej, hype investície. Každá kríza posledných rokov bola o tomto istom.

Rozmýšľal si nad tým, aký má vôbec tá spoločnosť business model? Akým spôsobom dokáže zarobiť na tomto chate? Aké má náklady? Aký má plán? S akou maržou by to vedela robiť? Akú má konkurenčnú výhodu oproti tým firmám zo zoznamu? Akú cenu by si bol za toto všetko zaplatiť? Predpokladám, že sa ti len páči produkt a idea. To je pre úspešné investovanie sakra málo.

Pár príkladov za všetko. Ak sa zamyslíme, to isté sme videli pri tulipánoch v novoveku, autách pred 100 rokmi, internete pred 20-30 rokmi (koľko z tých webstránok a služieb prežilo dodnes?), donáškových službách, telemedicíne a vesmírnej turistike v posledných 2 rokoch (odpis hodnoty 70-99%) = Investovanie pod vplyvom emócií, nie rácia.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

PredsaJa napísal: Št 19 01, 2023 11:18 am Rozmýšľal si nad tým, aký má vôbec tá spoločnosť business model? Akým spôsobom dokáže zarobiť na tomto chate? Aké má náklady? Aký má plán? S akou maržou by to vedela robiť? Akú má konkurenčnú výhodu oproti tým firmám zo zoznamu? Akú cenu by si bol za toto všetko zaplatiť? Predpokladám, že sa ti len páči produkt a idea. To je pre úspešné investovanie sakra málo.
Chcem investovať do AI nie do CPT. CPT je nezisková organizácia, nedá sa do nej investovať. Avšak začínam tušiť, čo to v tej METE skúmajú v tom Metaverse, tak možno investujem do METY, keď je teraz v tej zľave. Uvidím.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zaujimava diskusia aj o Metaverse
https://m.youtube.com/watch?v=Q-JcdGuzArE
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jogo napísal: Št 19 01, 2023 9:40 am Som nadšený a škoda, že GPT nie je na burze. Mam ďalšie odvetvie, kde budem chcieť kúpiť akcie nejakej spoločnosti.
@Jogo: Posielam link "Mali by sme investovať do AI alebo investovať pomocou AI?" : https://www.nasdaq.com/articles/should- ... 18-08-27-0

Škoda, že tam nie je graf až dodnes...

Zdá sa, že sa ideme všetci učiť programovať a používať machine learning :)

Mimochodom určite existujú možnosti na investovanie do AI, určite aj ETF, či Tebe ide najmä o túto konkrétnu hračku?

EDIT: tak asi som našiel dlhší graf: https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... fund-Index tam si treba na porovnanie vybrať benchmark. Tu som vybral na porovnanie DJ. Cca takto nejak som očakával/si predstavoval výsledky v porovnaní s pasívnou správou do nejakého indexu, zrejme teda takých Simonsov (RENAISSANCE TECHNOLOGIES) nebude veľa.

AI hedge fund index vs DJIA.jpg

Hmm... tak teraz som z toho jeleň. https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... Fund-Index Podľa tohto grafu je na tom lepšie hedge fund index a nie AI hedge fund index, čo by už nestavalo AI riadené hedgefondy až do takého lesku a slávy...

hedge fund index.jpg

Aha tak už tomu rozumiem, zle som si pozrel časovú os. Nedajú sa žiaľ na tej stránke tieto 2 indexy medzi sebou porovnať napriamo, musel som ísť teda cez 2 grafy s rovnakým benchmarkom na to. Jeden graf je 12 rokov dát, druhý zobrazuje oveľa viac :) Takže tam sedí, že AI riadené > celý hedge fund index. Každopádne sedí aj to, čo som písal vyššie. V porovnaní s tým DJ indexom ma to AI až nejak veľmi veru nenadchlo, resp. tie výsledky... :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: Št 19 01, 2023 2:31 pm Mimochodom určite existujú možnosti na investovanie do AI, určite aj ETF, či Tebe ide najmä o túto konkrétnu hračku?
Samozrejme mi ide o AI ako takú. Veď v TESLE som v nej zainvestovaný, ak vývoj autonómneho riadenia skončí úspešne, tak to bude bomba-kšeft.
Ale budem sa obzerať po inej aplikácii AI, akej ešte neviem, ale nejakej perspektívnej. Najperspektívnejšie je autonómne riadenie, ale čo sa da robiť, zase je v ňom najďalej TESLA. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Pozri, čo som našiel pre predstavu o investovaní do AI technológií: https://insights.finominal.com/research ... me-lately/ :)

Pre tých, komu sa to nechce čítať, vyberiem aspoň 3 najdôležitejšie grafy (investovanie do AI spoločností/technológií, investovanie do ETF so zastúpením AI spoločností, investovanie do Hedge fondov riadených cez AI)

AI spolocnosti.jpg
AI ETFs.jpg
AI riadene hedge fondy.jpg
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Neviem prečo nemajú na tej stránke https://www.eurekahedge.com/ viac možností na porovnanie, ale čo je dobré dajú sa tam stiahnuť dáta. Predchádzajúci graf vyzerá až ohromne :) No kým sa neporovná s Jugglerovým obľúbeným "sedliakom". Takže nech sa páči aj takýto graf konečne pre predstavu.

porovnanie AI hedge fondov investicie do SPY.jpg

A posledná vec z toho článku, odkiaľ sú tie pekné grafy:

"But caution is the watchword when it comes to hedge fund indices. They are prone to self-selection and backfilling: Only funds with enviable returns elect to become constituents. Some funds might generate negative returns once they are included in the index. When that happens, they tend to stop reporting.

The Eurekahedge AI Hedge Fund index currently has 14 members. Another 36 have been liquidated or refrain from further reporting. So successful fund selection is challenging, if possible at all.

In the case of AI-powered hedge funds, investors need to be even more cautious. The programmers and data scientists who create the AIs often don’t fully understand their behavior. So they remain black boxes, even to their creators. Which is not a comforting feature to most investors." :lol:

PS: Nejak zo mňa rýchlo opadlo to úvodné ohúrenie :mrgreen:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

segi napísal: Št 19 01, 2023 10:22 am Chat GPT je fantastická vec ale treba to brať aj s rezervou, lebo je schopný podať veľmi dôveryhodne nerelevantné informácie. Keď som sa pýtal na 10 najvýznamnejších slovákov, tak medzi ne zaradil aj Máriu Teréziu, Komenského a Štefánika spomenul 3x. Prípadne keď som sa spýtal aké sú rozdiely medzi slovenským a francúzskym jazykom tak v odpovedi bolo že oba vychádzajú z germánskeho jazyka a išiel som si študovať či som doteraz žil v omyle.
Vnímam to že na encyklopedické informácie je to skvelá vec ale pokiaľ treba hodnotiť niečo tak je to dosť otázne.
Prakticky je to iba štatistika nad veľkým množstvom textov. Ak sa v nejakej oblasti nachádza malé množstvo textov použitých pre tréning tak odpovede sú veľmi tendenčné až mylné.
@segi: Ahoj, v čom je to podľa teba fantastická vec, keď to vyhadzuje nezmysly (ako aj jogo aj ty si uviedol)? Aký ma praktický význam takáto vec, keď ju musíš kontrolovať. Na čo sa to dá v bežnom živote použiť? :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

No konečne som sa k tomu dostal aj ja a fungovalo to :)

Skutočne zaujímavá vecička, treba si to určite osobne vyskúšať. Čo ma veľmi dostalo, je rýchlosť interakcie.

Nižšie zopár mojich otázok a AI odpovedí. Poslednú otázku aj čosi najskôr popísala, ale nakoniec to nedala, a vyhodilo to sorry. Ale neviem prečo, budem to skúšať aj na iných a oveľa konkrétnejších otázkach, čo to dokáže :)

Je perspektívne investovať do hedge fondov, ktoré využívajú pri správe majetku umelú inteligenciu?

Využívanie umelej inteligencie (AI) v oblasti správy hedge fondov môže byť perspektívne a môže priniesť rôzne výhody. AI môže pomôcť správcovským tímom v identifikácii a analýze dát, ktoré by mohli byť pre investovanie relevantné, a tým zlepšiť ich schopnosť predpovedať vývoj trhu. AI tiež môže pomôcť automatizovať niektoré rutinné úlohy, ako napríklad monitorovanie denných finančných správ, čo by mohlo umožniť správcovskému tímu venovať sa viac času kreatívnej analýze a rozhodovaniu.

Je však dôležité si uvedomiť, že AI je iba nástroj a že kvalita správy majetku závisí predovšetkým od schopností a znalostí správcovského tímu. AI tiež vyžaduje veľké množstvo dát na tréning, takže môže byť ťažké nájsť hedge fondy, ktoré sú na trhu dostatočne dlho, aby mohli využívať všetky výhody AI.

Aj keď môže byť perspektívne investovať do hedge fondov, ktoré využívajú AI, je dôležité dôkladne preskúmať ich stratégiu, historický výkon a tím správcovských expertov predtým, než sa rozhodnete investovať. Ako u všetkých investícií, aj v tomto prípade existuje riziko a žiadna investícia nie je zárukou zisku.

Je strojové učenie, ktoré využíva umelá inteligencia, vo svojej podstate optimalizačný proces?

Áno, strojové učenie, ktoré využíva umelú inteligenciu, je vo svojej podstate optimalizačný proces. Strojové učenie sa zaoberá tým, ako sa počítače môžu učiť z dát a vytvárať modely, ktoré sa potom môžu používať na predpovedanie budúcich výsledkov alebo rozhodovanie.

Optimalizácia sa v strojovom učení vykonáva prostredníctvom trénovania modelu na základe historických dát. Cieľom trénovania je nájsť takú kombináciu parametrov modelu, ktorá poskytuje najlepšie výsledky na daných dátach. Tieto parametre sa potom používajú na predpovedanie výsledkov na nových dátach.

V závislosti od konkrétneho typu strojového učenia, optimalizácia sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi. Napríklad v prípade klasifikačného modelu sa optimalizujú parametre tak, aby sa model čo najlepšie vedel rozdeliť medzi rôznymi triedami. Na druhej strane, v prípade regresného modelu sa optimalizujú parametre tak, aby sa model čo najlepšie dopĺňal na dátach.

Optimalizácia je dôležitým krokom v procese strojového učenia, pretože poskytuje spôsob, ako model vylepšiť na základe dát. Bez optimalizácie by modely neboli schopné dobre generalizovať a by nevedeli dobre pracovať s novými dátami.

Je ale takýto prístup vôbec kompatibilný s veľkou dynamikou na finančných trhoch? Nemôže dôjsť k znefunkčneniu modelu, ktorý síce fungoval na trénovacej množine dát, ale v budúcnosti a na nových dátach už tento model fungovať nebude?

Je pravda, že finančné trhy sú veľmi dynamické a že modely strojového učenia, ktoré sa trénujú na historických dátach, môžu v budúcnosti nefungovať tak dobre. Táto otázka je známa ako "problem out-of-sample performance", ktorý sa vyskytuje keď modely vytvorené na trénovacích dátach nefungujú dobre na nových dátach.

Jedným spôsobom, ako sa vyhnúť tomuto problému, je používať modely, ktoré sú schopné sa prispôsobovať novým dátam. Napríklad modely "online learning" sú schopné sa učiť počas procesu a adaptovať sa na nové dáta.

Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť tomuto problému, je používať modely, ktoré sú schopné pracovať s neistotou a rizikom. Napríklad modely "Bayesian" umožňujú zohľadniť neistotu v modeloch a používať ju pri predpovedaní budúcich výsledkov.

Aj keď je pravda, že modely strojového učenia môžu byť náchylné k problematike out-of-sample performance, existuje niekoľko spôsobov ako sa tomuto problému vyhnúť. Je však dôležité, aby investori a správcovia fondov, ktorí chcú využívať strojové učenie pre investičné rozhodnutia, dôkladne preskúmali a otestovali modely pred ich použitím a tiež neustále monitorovali ich výkon.

Je teda na základe umelej inteligencie možné predpovedať budúcnosť? Je dnes možné na základe strojového učenia a použitia všetkých dostupných modelov povedať, kde bude cena nejakého aktíva napríklad zajtra?
!
Sorry, I can't complete the response.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Ta slovenčina je tak dokonalá, že mam pocit, že ta AI len opisuje vety z nejakých zdrojov...ale toľko slovenských zdrojov ma? Lebo ak je to preklad z iných jazykov, tak je dokonalý...oveľa lepší ako google-chrome alebo mocrosoft-edge.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: Št 19 01, 2023 12:42 pm Zaujimava diskusia aj o Metaverse
https://m.youtube.com/watch?v=Q-JcdGuzArE
Konečne som pochopil, čo je to Metaverse. Zaujímavé....v podstate by mohlo planétu oslobodiť od nadmerného cestovania. Niekedy, keď mám náladu, tak cestujem po svete cez google-maps. Minule som bol na Veľkonočnom ostrove a určite by som tam už reálne nechcel cestovať. Na druhej strane Santiago de Chile malo úchvatnú scenériu, tam by mi cestovanie nahradila len asi 3D-návšteva.
Alebo kedysi v začiatkoch 3D-kina som bol na film natočený na ISS a potom podmorský svet. Oba boli perfektné zážitky a virtuálnou návštevou ISS som "ušetril" par desiatok milionov USD. :)
V podstate aj táto diskusia je také Metaverse. Ktovie, kde by sme vysedávali, keby sme ju nemali... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Áno, presne to som si hneď všimol, tá takmer dokonalá slovenčina, každopádne už som našiel aj nedokonalosti, vyznačil som v texte, čo som si hneď všimol :) Aby som to tu nespamoval výsledkami, tak už dám len jeden (verím, že obsahom zaujímavý), viď nižšie záznam diskusie (potom tu hodím, keď tak už len nejakú perlu, resp. niečo extra zaujímavé). Už mám jedno využitie v bežnom živote. Decká v školách majú práce za 5 minút zbúchané :lol: a verím, že aj kopa článkov na internete vďaka tomu narastie, daj tému, napíšem Ti taký článok, že Ťa odvalí... z čašníka môže byť šmahom ruky expert na chirurgiu :mrgreen: Ale asi trocha preháňam, lebo je fakt, že aj pýtať sa treba vedieť...


Kde nájdem najbližší bankomat Tatra banky?
Najbližší bankomat Tatra banky môžete nájsť pomocou ich internetovej stránky alebo aplikácie pre mobilné zariadenia, kde si môžete vyhľadať najbližšie bankomaty Tatra banky v okolí vašej aktuálnej polohy. Tiež sa môžete obrátiť na infolinku Tatra banky, kde Vám poskytnú informácie o najbližšom bankomate.

Vieš identifikovať moju GPS polohu?
Ako model AI, nemám prístup k vašej GPS polohe. Môžem však ponúknuť odpoveď na vašu otázku pomocou informácií, ktoré mi poskytnete o vašej polohe, napríklad mesto alebo adresu.

Kde všade sa využíva strojové učenie?
Strojové učenie sa využíva v mnohých rôznych odvetviach a aplikáciách. Medzi niektoré z najbežnejších patria:
1. Reklamný prieskum: strojové učenie sa používa na vytváranie profilov zákazníkov a na cielenie reklamy na správnu skupinu ľudí.
2. Finančný sektor: strojové učenie sa používa na analýzu dát z trhov a na automatizáciu investičných rozhodnutí.
3. Automobilový priemysel: strojové učenie sa používa na vývoj autonomných vozidiel a na optimalizáciu riadenia výroby.
4. Zdravotníctvo: strojové učenie sa používa na analýzu dát z pacientskych záznamov a na vývoj nových liečebných postupov.
5. Bezpečnosť: strojové učenie sa používa na analýzu videa z kamier a na detekciu nebezpečných situácií.
6. Retail: strojové učenie sa používa na personalizáciu ponúk a na automatizáciu predaja.
7. Technológie: strojové učenie sa využíva v rôznych aplikáciách ako napríklad chatboty, virtuálni asistenti, atď.
8. Iné odvetvia: strojové učenie sa používa v odvetviach ako poľnohospodárstvo, energetika, doprava, logistika, atď.
Tento zoznam nie je kompletný a strojové učenie sa stále čoraz viac rozširuje do rôznych odvetví.

Na čo sa využíva strojové učenie v poľnohospodárstve?
Strojové učenie sa v poľnohospodárstve používa na rôzne úlohy, napríklad:
1. Predpovedanie počasia a správneho času sejby a zberu: strojové učenie sa používa na analýzu historických dát počasia a na predpovedanie budúcich podmienok pre úrodu.
2. Optimalizácia pôdnej úpravy: strojové učenie sa používa na analýzu dát o pôde a na optimalizáciu postupov pôdnej úpravy, ako sú napríklad hĺbka orby a hnojenie.
3. Správa stavu plodín: strojové učenie sa používa na analýzu dát získaných z dronov alebo satelitov a na monitorovanie stavu plodín, vrátane rastu, kvality a výnosu.
4. Detekcia chorôb a škodcov: strojové učenie sa používa na analýzu obrázkov plodín a na detekciu chorôb a škodcov, čím sa umožňuje rýchle a presné zásahy.
5. Automatizácia poľnohospodárskych strojov: strojové učenie sa používa na automatizáciu poľnohospodárskych strojov, ako sú napríklad traktory, aby sa zlepšila efektivita a znížili náklady.
6. Predpoveď cien: strojové učenie sa používa na analýzu historických dát cien a na predpoveď budúcich cien poľnohospodárskych produktov.
7. Predpoveď spotreby: strojové učenie sa používa na analýzu dát o spotrebe a na predpoveď budúcej spotreby poľnohospodárskych produktov.
8. Predpoveď výnosu: strojové učenie sa používa na analýzu dát o výnose a na predpoveď budúceho výnosu poľnohospodárskych produktov.
9. Predpoveď kvality: strojové učenie sa používa na analýzu dát o kvalite a na predpoveď budúcej kvality poľnohospodárs

Prečo je potom zložité predpovedať počasie, keď máme k dispozícii umelú inteligenciu?
Predpoveď počasia je veľmi zložitý proces, pretože zahŕňa mnoho rôznych faktorov, ako sú napríklad teplota, tlak, rýchlosť vetra, vlhkosť, atmosférické fronty, a ďalšie.
Strojové učenie a umelá inteligencia môžu byť použité na analýzu veľkého množstva dát, ktoré sa zbierajú z rôznych zdrojov, ako sú napríklad satelity, radary, balóny, atď. Tiež sa využíva na vytváranie matematických modelov, ktoré simulujú atmosférické javy a počasie. Avšak, predpoveď počasia stále zostáva veľmi náročná úloha, pretože atmosféra je veľmi komplexný systém a mnoho faktorov môže ovplyvniť výsledok predpovede.
Okrem toho, predpoveď počasia sa zlepšuje, ale stále existuje určitá miera neistoty a chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku nepresností v údajoch alebo v modeloch. Preto, predpoveď počasia stále zostáva veľmi zložitý proces a vyžaduje veľa výskumu a vývoja.

Keď je predpovedanie počasia zložitý proces aj pre umelú inteligenciu, je na základe umelej inteligencie možné predpovedať aspoň pohyby na finančných trhoch?
Použitie umelej inteligencie na predpoveď pohybov na finančných trhoch je veľmi obľúbené v odvetví, pretože finančné trhy sú tiež veľmi komplexné a zahŕňajú mnoho rôznych faktorov, ako napríklad ekonomické ukazovatele, politické udalosti, makroekonomické trendy, atď.
Strojové učenie a umelá inteligencia môžu byť použité na analýzu veľkého množstva dát z trhov, ako sú napríklad ceny akcií, úrokové sadzby, miery inflácie, atď. Tiež sa využíva na vytváranie matematických modelov, ktoré simulujú chovanie trhu. Avšak, aj keď sa umelá inteligencia môže použiť na analýzu dát a vytváranie predpovedí, stále existuje určitá miera neistoty a chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku nepresností v údajoch alebo v modeloch. Predpovedanie pohybu trhu je teda stále veľmi náročná úloha a vyžaduje veľa výskumu a vývoja.
Je dôležité mať na pamäti, že finančné trhy sú veľmi volatilné a neustále sa menia, takže žiadna predpoveď nie je stopercentná. Umelá inteligencia môže pomôcť v analýze dát, ale nemôže predpovedať budúce udalosti s absolútnou istotou. Preto by mali byť výsledky predpovedí využívané ako pomocný nástroj, nie ako jediný zdroj pre rozhodovanie o investíciách.

Aké sú najúspešnejšie hedge fondy na svete, ktoré využívajú pri správe majetku umelú inteligenciu?
Hedge fondy, ktoré využívajú umelú inteligenciu a strojové učenie na správu majetku, sa stávajú čoraz populárnejšie. Tu sú niektoré z najúspešnejších hedge fondov, ktoré využívajú umelú inteligenciu:
1. Renaissance Technologies: Táto spoločnosť používa umelú inteligenciu na analýzu dát a vytváranie predpovedí pre trhy s cennými papiermi a komoditami.
2. Bridgewater Associates: Táto spoločnosť používa umelú inteligenciu na analýzu dát a správu svojich investičných portfólií.
3. Two Sigma Investments: Táto spoločnosť používa umelú inteligenciu na analýzu dát a vytváranie predpovedí pre trhy s cennými papiermi a komoditami.
4. AQR Capital Management: Táto spoločnosť používa umelú inteligenciu a strojové učenie na analýzu dát a správu svojich investičných portfólií.
5. Jane Street Capital: Táto spoločnosť používa umelú inteligenciu a strojové učenie na analýzu dát a správu svojich investičných portfólií.
6. Point72 Asset Management : Táto spoločnosť používa umelú inteligenciu a strojové učenie na analýzu dát a správu svojich investičných portfólií.
Je dôležité mať na pamäti, že investícia do hedge fondov môže byť riziková a dôsledky môžu byť neisté, preto je dôležité byť si vedomý rizík a dôkladne sa oboznámiť s podmienkami fondu pred investíciou.

Porážajú hedge fondy, ktoré využívajú pri správe majetku umelú inteligenciu, výkonnosť akciových indexov?
Vykonanie hedge fondov, ktoré využívajú umelú inteligenciu pri správe majetku, sa môže líšiť v závislosti od fondu a rôznych faktorov. Niektoré hedge fondy, ktoré využívajú umelú inteligenciu, sa môžu výkonnostne vyrovnať alebo dokonca prekonať výkonnosť akciových indexov. Avšak, vykonanie hedge fondu by malo byť posudzované v dlhodobom horizonte a nie len na základe jednoročných výsledkov.
Niektoré hedge fondy, ktoré využívajú umelú inteligenciu, môžu byť úspešné v krátkodobom horizonte, ale v dlhodobom horizonte sa ich výkonnosť môže znížiť. Z tohto dôvodu je dôležité vykonať dôkladnú analýzu a due diligence pred investovaním do hedge fondu, ktorý využíva umel

Vieš uviesť príklad hedge fondu, ktorý využíva umelú inteligenciu a poráža výkonnosť indexu S&P 500 za posledných 5 rokov?
!
An error occurred. If this issue persists please contact us through our help center at help.openai.com.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Niečo zaujímavé som našiel, v podstate úplne rovnaké celé časti odpovede okrem 1 vety...

Je americký trh nehnuteľností v bubline?
Nie je možné jednoznačne povedať, či americký trh nehnuteľností je v bubline. Existujú rôzne názory odborníkov na túto tému a rôzne indikátory, ktoré sa používajú na hodnotenie trhu nehnuteľností. Niektoré príznaky, ktoré by mohli naznačovať existenciu bubliny, sú rýchly rast cien nehnuteľností, vysoká úverová zadĺženosť kupujúcich a nadmerná optimizmus zo strany investorov. Avšak, je dôležité vziať do úvahy aj iné faktory, ako je napríklad rast ekonomiky, demografia a dostupnosť úverov, ktoré môžu ovplyvniť trh nehnuteľností. Je dôležité sledovať dlhodobé trendy a vyhodnocovať rôzne indikátory spolu, aby sa dal trh nehnuteľností správne posúdiť.

Je slovenský trh nehnuteľností v bubline?
Nie je možné jednoznačne povedať, či slovenský trh nehnuteľností je v bubline. Existujú rôzne názory odborníkov na túto tému a rôzne indikátory, ktoré sa používajú na hodnotenie trhu nehnuteľností. V posledných rokoch sa slovenský trh nehnuteľností zvyšuje, najmä v hlavnom meste Bratislava a v niektorých regiónoch, kde sa zvyšuje dopyt po bytoch a rodinných domoch. Avšak, je dôležité vziať do úvahy aj iné faktory, ako je napríklad rast ekonomiky, demografia a dostupnosť úverov, ktoré môžu ovplyvniť trh nehnuteľností. Je dôležité sledovať dlhodobé trendy a vyhodnocovať rôzne indikátory spolu, aby sa dal trh nehnuteľností správne posúdiť.

:shock: Bezproblémov si to poradilo aj s týmto.

Čo je to kompozitný index na hodnotenie vývoja ceny bývania od Národnej banky Slovenska a na čo sa používa?
Kompozitný index cien bývania (KICB) je index, ktorý vytvára Národná banka Slovenska (NBS) na hodnotenie vývoja cien bývania v rôznych regiónoch Slovenska. Tento index sa zameriava na ceny bytov a rodinných domov, ktoré sa predávajú na trhu.

KICB sa skladá z viacerých subindexov, ktoré hodnotia vývoj cien bývania v jednotlivých regiónoch a kategóriách nehnuteľností, ako sú napríklad byty, rodinné domy, novostavby a staršie nehnuteľnosti. Index sa aktualizuje mesačne a zahrnuje údaje z rôznych zdrojov, ako sú napríklad inzercie, údaje od realitných kancelárií a údaje od notárov.

KICB sa používa na hodnotenie vývoja cien bývania v rôznych regiónoch Slovenska a na porovnanie cien v jednotlivých kategóriách nehnuteľností. Index sa používa aj na analýzu trhu nehnuteľností a na rozhodovanie o úveroch na bývanie. Informácie z indexu poskytujú odborníkom aj verejnosti prehľad o vývoji cien nehnuteľností na Slovensku.

Sú podľa kompozitného indexu cien bývania (KICB) momentálne ceny nehnuteľností na Slovensku v bubline?
Nie je možné jednoznačne povedať, či sú ceny nehnuteľností na Slovensku momentálne v bubline podľa KICB. Kompozitný index cien bývania (KICB) poskytuje len informácie o vývoji cien nehnuteľností na Slovensku, neposudzuje, či sú ceny v bubline alebo nie. Je dôležité vziať do úvahy aj iné faktory ako napr. ekonomický vývoj, demografia, kvalitu trhu, reguláciu, úroveň úverov a dostupnosť financovania, ktoré môžu ovplyvniť ceny nehnuteľností.

Je dôležité sledovať dlhodobé trendy a vyhodnocovať rôzne indikátory spolu, aby sa dal trh nehnuteľností správne posúdiť. Napríklad, ak cena nehnuteľností rastie rýchlejšie ako ekonomický rast, a/alebo ak sa zvyšuje úroveň úverov na bývanie, môže to byť znakom bubliny na trhu nehnuteľností.

A posledná perla na záver. Je zvláštne, čo popíše tá AI ku KICB a potom na to, keď sa pýtate na náš 2. pilier. Z toho nášho druhého piliera je už popletená aj taká umelá inteligencia :lol: :lol:

Aké sú poplatky v slovenskom druhom pilieri?
Slovenský druhý pilier je súčasťou systému dôchodkového zabezpečenia, ktorý sa skladá z dvoch častí: prvého piliera, ktorý je financovaný zo sociálneho poistenia, a druhého piliera, ktorý je financovaný z príspevkov zamestnávateľa a zamestnanca.

Poplatky v slovenskom druhom pilieri sa vzťahujú na správu a prevádzku fondu, do ktorého sa odvádzajú príspevky zamestnávateľa a zamestnanca. Poplatky môžu byť rôzne v závislosti od fondu a správcu, ale zahŕňajú niektoré z nasledujúcich položiek:

Správcovský poplatok: Toto je poplatok, ktorý sa platí správcovi fondu za správu a prevádzku fondu. Tento poplatok sa zvyčajne pohybuje od 0,5% do 2% z aktív fondu.

Poplatok za distribúciu: Toto je poplatok, ktorý sa platí distribútorom fondu za predaj a propagáciu fondu.

Poplatok za výber: Toto je poplatok, ktorý sa platí za výber z fondu po dosiahnutí dôchodkového veku.

Poplatok za vklad a výber: Toto je poplatok, ktorý sa platí za vklady alebo výbery do/z fondu počas doby, kedy sa odkládajú peniaze.

Je dôležité si prečítať podmienky každého fondu a správcu, aby sa pochopili presné poplatky, ktoré sa účtujú. Je tiež dôležité poznať, že niektoré fondy a správcovia môžu ponúkať nižšie poplatky ako iní.
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Mirdis »

tomáš virdzek napísal: St 18 01, 2023 6:02 pm @Mirdis: Ahoj, vyzerá, že sa do toho vyznáš. Ja sa do toho rozumiem prd, asi tak ako do celého programovania. Mám na Teba preto otázku, ale najskôr s dovolením jedna vsuvka. Pardon, trošku dlhšia:)

Ak chápem správne, machine learning je optimalizačný proces. Ale tu sa už nebavíme o optimalizácii v podmienkach 2 5 či 10 premenných/parametrov, ale v podmienkach obrovského kvanta premenných/parametrov. Je takto „ťažká“ optimalizácia vôbec nejak schodná s priam extrémnou dynamikou trhu? To už nie je popísanie toho ako to optimálne a najefektívnejšie funguje v nejakých statických podmienkach (IT) alebo v podmienkach existencie stabilných/nemenných prírodných „patternov“.

Snáď si pochopil moju otázku :)

K tomu začiatku vlákna mám ešte jednu poznámku.
Ono strojove ucenie je jeden zakladov pre umelu inteligenciu cize , ak niekto si myslell ze machine learning je umela inteligencia , tak to tak nie je.
Nebudem sa tak rozpisovat, lebo je to velmi siroka tema😀 ale v podstate to co si tzv v jednoduchosti napisal, tak je celkom pravda, strojove ucenie pozostava z roznych modelov ucenia, moze pouzivat jeden alebo viac algortmickych technik a tieto algoritmy su robene tak aby nachadzali vzory , predpovedali, klasifikovali a urobili nasledne nejake rozhodnutia.

S dynamikou trhu aby fungovala to si vyzaduje obrovsky vypoctovy vykon a odpoved na tvoju otazku je podla mna jedina- Kvantove pocitace, iba s nimi bude podla mna mozne sa priblizit k takemu moznemu vysledku, bez nich bohuzial sa velmi nepohneme dalej lebo uz neumerne stupa pozadovany vypoctovy vykon k aktualnemu dostupnemu hardveru.

U OpenIA je otazne ako budu dlho fungovat lebo urcite si musia zohnat nejakych vacsich investorov, ak to nepredaju niekomu vacsiemu nakolko chatgpt zozerie elektriny cca 3 miliony dolar na serverovy vykon aby dokazal fungovat a reagovat na poziadavky pouzivatelov, kde ked si porovnate pomer spotreby k nejakemu vyhladavacu google alebo bing je to neporovnatelne, takze v dohladnej dobe sa ukaze ako dalej bude fungovat chatGPT.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

O investorov nebude núdza:
Microsoft chce investovať 10 miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI. Táto novinka len podčiarkuje potenciál platformy ChatGPT, ktorá za posledné obdobie svojimi schopnosťami ohúrila nielen nadšencov technológií ale aj expertov v rôznych odvetviach. Prednedávnom sa navyše objavili správy, že umelá inteligencia ChatGPT by sa mala objaviť v produktoch Microsoft 365.
https://www.reuters.com/technology/micr ... erm=011023

Tesla má už svoj superpočítač Dojo, môźe zostrojiť aj pre OpenAI GPT.
Superpočítač Dojo je zariadenie, ktoré Tesla vybudovala od základov sama a jeho úlohou je vývoj autonómneho riadenia pre elektrické vozidlá tejto značky. Softvér pritom cvičí v tomto počítači pomocou dát, ktoré dostáva z obrovskej flotily všetkých jazdiacich vozidiel Tesla
https://fontech.startitup.sk/tesla-ukaz ... lom-meste/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Mirdis »

Stale to nie je kvantovy pocitac ktory by obsahoval niekolko tisic a viac qubitov 🙂 superpocitac je iba slaba naplast kvantoveho.
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Tango »

"Dosažení 1 mil. uživatelů trvalo těmto projektům:

Netflix - 3.5 roku
Facebook - 10 měsíců
Spotify - 5 měsíců
Instagram - 2.5 měsíce
ChatGPT - 5 dní... "
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Tango napísal: Pi 20 01, 2023 1:32 pm "Dosažení 1 mil. uživatelů trvalo těmto projektům:

Netflix - 3.5 roku
Facebook - 10 měsíců
Spotify - 5 měsíců
Instagram - 2.5 měsíce
ChatGPT - 5 dní... "
Jj, tie čísla o niečom svedčia. O toto záujem v tech. segmente určite bude.

PS: A to treba povedať, že ma to včera večer x krát vyplo, kvôli priveľa požiadavkám za poslednú hodinu, musel som teda dlhšie čakať, aby som sa opäť dostal na poradie :)
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa BudFox »

jogo napísal: Št 19 01, 2023 6:37 pm
Trumpeta1978 napísal: Št 19 01, 2023 12:42 pm Zaujimava diskusia aj o Metaverse
https://m.youtube.com/watch?v=Q-JcdGuzArE
Konečne som pochopil, čo je to Metaverse. Zaujímavé....v podstate by mohlo planétu oslobodiť od nadmerného cestovania. Niekedy, keď mám náladu, tak cestujem po svete cez google-maps. Minule som bol na Veľkonočnom ostrove a určite by som tam už reálne nechcel cestovať. Na druhej strane Santiago de Chile malo úchvatnú scenériu, tam by mi cestovanie nahradila len asi 3D-návšteva.
Alebo kedysi v začiatkoch 3D-kina som bol na film natočený na ISS a potom podmorský svet. Oba boli perfektné zážitky a virtuálnou návštevou ISS som "ušetril" par desiatok milionov USD. :)
V podstate aj táto diskusia je také Metaverse. Ktovie, kde by sme vysedávali, keby sme ju nemali... :)

Čo mi najviac prekáža na takomto VR cestovaní, respektíve pri čomkoľvek čo som si mal možnosť v tomto segmente VR (asi to nebude mať ďaleko od metaverse) vyskúšať sú štyri veci:

a) zorné pole je príliš úzke a tak namiesto prekrásnych výhľadov sa skôr človek pozerá na všetko okolo seba len akoby ak to preženiem "cez kĺučovú dierku"
b) nie je to celé dostupné bez hordy ťažkého hardvéru (headsety, ovládače, "base station" snímače, kabeláž pri lepších setoch)
c) nič vo VR nevyzerá zatiaľ dostatočne "reálne" (asi to najlepšie čo som zatiaľ videl bol Half Life Alyx)
d) nie je možné si nič "ohmatať" (viem že sa už pripravuje nejaký ďalší hardvér, ktorý by toto mal vyriešiť)

Momentálne vidím väčšiu budúcnosť v nejakých weareables ako AR okuliare, ktoré by reálne dokázal využiť asi každý.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"