OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Slovan: súhlasím :) Je však minimálne na uváženie fakt, že významným (neviem do akej miery) motivátorom využívania tej technológie vie byť už teraz podvádzanie. A v tom moc pokroku oproti iným technologickým zlomom v minulosti veru nevidím, preto píšem, že aby sa to v tomto prípade tej technológii možno nakoniec aj nevypomstilo. Možno nie, možno práve v tomto nájdeme ako ľudstvo nejaký skrytý a nevyužitý potenciál.

PS: A ešte jedna vec ma napadla, ja nemám patent na rozum a kľudne môžem byť úplne mimo / sa mýliť a úplne zbytočne hľadám nejaký možný zádrheľ. Každopádne, zaujalo ma to, ako asi každého normálneho zvedavého človeka, rád sa o tom dozviem, čo najviac ale rád si aj zadiskutujem/zauvažujem. Mne sa to nepáči? Páči. :) To ale neznamená, že budem prehliadať to, čo sám vidím a kladie mi tak dodatočné otázniky. Preto som rád, že tu chalani nedávajú len samé pozitívne komenty, ale aj celkom jednoduché úvahy a otázky, ktoré by bolo fajn si vedieť zodpovedať.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Len aby sa nam tu CHATGPT nenabotoval a nezačal tu s nami diskutovať. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Jogo :) Už aj to ma napadlo, skúsiť to ako experiment. Že by som nejakú 1 vybranú tému - diskusiu, ťahal celú iba cez toho bota a nikto by netušil, že moje komenty nie sú tak celkom moje, ale ich vypľula tá AI. Že kedy, či vôbec a na základe čoho, by si to niekto všimol, keď inde by som odpovedal normálne sám za seba. Nishin to má ako personálnu asistentku, možno je čas nad tým reálne pouvažovať :beer:
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: St 25 01, 2023 8:32 pm @Jogo :) Už aj to ma napadlo, skúsiť to ako experiment. Že by som nejakú 1 vybranú tému - diskusiu, ťahal celú iba cez toho bota a nikto by netušil, že moje komenty nie sú tak celkom moje, ale ich vypľula tá AI. Že kedy, či vôbec a na základe čoho, by si to niekto všimol, keď inde by som odpovedal normálne sám za seba.
Nakoniec už sa ľudia nebudú baviť na FB priamo, ale cez svoje AI. A všetci budú výreční, sympatickí, nekonfliktní... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jj a celé toto "virtuálne" prostredie na úrovni dokonale úplne sterilného prostredia. Taká mega bublina :) Svet umelého "divadla" skrytý pred tým reálnym. Ale bral by som to ako mediátora v súdnych sporoch.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

danno napísal: St 25 01, 2023 7:16 pm toto rozsiahle podvadzanie ma zaujalo a pred par dnami som tiez skusal ci vie napisat sloh na minulorocnu maturitnu pracu. Tak ma napadlo ak viacej ludi chce napisat sloh na rovnaku temu...dostanu aj rovnake odpovede??
Čaro tejto AI je, že nedostanú identické odpovede, ale veľmi podobné. Rovnako ako keď sa pýtaš toho istého človeka dokola tie isté otázky, vždy dostaneš trochu inú odpoveď.
Vedia ich však veľmi jednoducho meniť rôznymi pokynmi typu "preformuluj mi to", "zmeň úvod", "nech to znie ako keby to písalo 10 ročné dieťa", atď. Táto AI si pamatä vašu diskusiu, chápe súvislostiam v nej a je schopná ju rozvíjať.

Pozri na tento príklad:
JA: Vysvetli mi jednou vetou čo je úver troma spôsobmi tak, aby to pochopilo 6 ročné dieťa, 18 ročný študent a 30 ročný vysokoškolský profesor.

AI: Úver je ako požičanie si peňazí od niekoho, kto ich má a ty ich musíš vrátiť s nejakým poplatkom
Pre 6 ročné dieťa: Je to ako keď si požičiaš od kamaráta hračku a potom mu ju musíš vrátiť.
Pre 18 ročného študenta: Je to ako keď si požičiaš peniaze od banky na auto a potom ich musíš vrátiť s úrokom.
Pre 30 ročného vysokoškolského profesora: úver je finančný nástroj, ktorý umožňuje získanie prístupu k potrebným prostriedkom na realizáciu projektu s využitím budúcich príjmov ako záruky vrátenia úveru.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

Ľudia momentálne riešia, či zakázať AI pre školstvo, keďže študentom otvára neobmedzené možnosti podvádzania. Je to spiatočnícky prístup!
Ja naopak v nej vidím potenciál revolúcia školstva. AI ako personifikovaný učiteľ sa prispôsobí každému žiakovi individuálne. Dnes učí 30 detí v triede jeden učiteľ, AI má potenciál vysvetlovať deťom individuálne učivo nastavené presne na konkrétneho žiaka. Samozrejme pod vedením učiteľa.
Pamätám si, ako som nebol absolútne schopný pochopiť jednu matematickú teóriu na vysokej škole kým som sa nedostal k jednej prednáške na Stanforde a tam úplne krásne graficky vysvetlili postup. Okamžite mi to doplo a skúšku som dal na A. Na každého proste funguje iný prístup...
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa BudFox »

jogo napísal: St 25 01, 2023 8:41 pm
tomáš virdzek napísal: St 25 01, 2023 8:32 pm @Jogo :) Už aj to ma napadlo, skúsiť to ako experiment. Že by som nejakú 1 vybranú tému - diskusiu, ťahal celú iba cez toho bota a nikto by netušil, že moje komenty nie sú tak celkom moje, ale ich vypľula tá AI. Že kedy, či vôbec a na základe čoho, by si to niekto všimol, keď inde by som odpovedal normálne sám za seba.
Nakoniec už sa ľudia nebudú baviť na FB priamo, ale cez svoje AI. A všetci budú výreční, sympatickí, nekonfliktní... :)
Len aby to nakoniec nebolo naopak, že ludia sa síce rozprávať budú, no nie jeden s druhým, ale len s AI, pre ktorú budú všetci najlepší, najmúdrejší a najkrajší.
Asi OT, ale pre mňa je stále záhada, že ak toto vypustíme do sveta, odkiaľ zistíme, že tá umelá inteligencia je stále len "umelá" a že to na nás len nehrá, aby sme ju pomaličky pustili všade kam sa bude chcieť dostať. No a nakoniec zistíme, že vlastne nejaká Xtá verzia ChatGPT už vlastne bude SKYNET :shock: :shock: :shock:
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Položil som tú istú otázku Nishin, k dieťaťu som sa ako ty ale nedopátral :)

Vysvetli mi jednou vetou čo je úver troma spôsobmi tak, aby to pochopilo 6 ročné dieťa, 18 ročný študent a 30 ročný vysokoškolský profesor.
Úver je ako keď si niekto požičiava peniaze od inej osoby, banky alebo spoločnosti, ktoré potom musí splatiť spolu s úrokom; je to ako keby si kamarát požičal od druhého kamaráta peňaženku na kúpu hračky, študent požičal od banky peniaze na štúdium a profesor požičal od spoločnosti na výskumný projekt.

Vysvetli mi jednou vetou čo je úver troma spôsobmi tak, aby to pochopilo 6 ročné dieťa, 18 ročný študent a 30 ročný vysokoškolský profesor.
Úver je ako požičiavanie peniaze od inej osoby, banky alebo spoločnosti, ktoré musíte vrátiť spolu s úrokom; je to ako keby si kamarát požičal hračku od druhého kamaráta, študent požičal peniaze na štúdium od banky a profesor požičal peniaze na výskumný projekt od spoločnosti.

Vieš to opísať aj obširnejšie?
Úver je forma finančného zdroja, ktorý poskytuje ľuďom, podnikom alebo organizáciám prístup k potrebným financiám, ktoré by inak nemali k dispozícii. Tento typ finančného produktu je poskytovaný buď osobou, napríklad rodinným príslušníkom, alebo inštitúciou, ako napríklad bankou alebo nebankovou spoločnosťou. Aby získali úver, žiadatelia musia splniť určité podmienky, ako napríklad poskytnúť informácie o svojom príjme, historickom úverovom zázname a aktuálnom finančnom stave.

Úver sa musí vrátiť s úrokom, ktorý je percentuálna miera, ktorú úverodávateľ požaduje za poskytnutie úveru. Úrok sa počíta na základe výšky úveru a doby, počas ktorej sa úver spláca.

Úver môže byť použitý na rôzne účely, ako napríklad na kúpu nehnuteľnosti, na financovanie podnikania, na konsolidáciu dlhov, na kúpu automobilu alebo na financovanie štúdia.

V prípade 6 ročného dieťaťa, úver by bol pre neho ťažko pochopiteľný koncept, pretože ešte nemá dostatočnú schopnosť rozumieť finančným transakciám. 18 ročný študent by asi pochopil, že úver je spôsob ako získať peniaze na štúdium, ale možno by nebol plne svedomitý v tom, že musí úver splatiť spolu s úrokom. 30 ročný vysokoškolský profesor by mal plné pochopenie toho, čo je úver a ako funguje.

Vieš to opísať pre cieľové skupiny čo som napísal aj v bodoch?

Pre 6-ročné dieťa by som úver opísal ako "keď si niekto požičiava peniaze od inej osoby a potom ich musí vrátiť."

Pre 18-ročného študenta by som úver opísal ako "mechanizmus, ktorý umožňuje získať peniaze na štúdium alebo iné potreby, ale musíte ich vrátiť spolu s úrokom, ktorý je dodatočná suma za požičanie peňazí."

Pre 30-ročného vysokoškolského profesora by som úver opísal ako "finančný produkt, ktorý poskytuje prístup k potrebným financiám pre jednotlivcov, podniky alebo organizácie, ktoré musia splniť určité podmienky a vrátiť úver spolu s úrokom, ktorý závisí od výšky úveru a trvania splácania."

Vysvetli mi jednou vetou čo je úver tak, aby to pochopilo 6 ročné dieťa
Úver je ako keď si niekto požičiava peniaze od inej osoby a potom ich musí vrátiť.

pre 6 ročné dieťa?
Úver je ako keď si požičiavaš peniaze od kamaráta a potom ich musíš vrátiť.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

toto je teda diametrálne odlišný spôsob komunikácie a výsledkov komunikácie ako máš ty Nishin:
Nishin napísal: St 25 01, 2023 9:46 pm
Pozri na tento príklad:
JA: Vysvetli mi jednou vetou čo je úver troma spôsobmi tak, aby to pochopilo 6 ročné dieťa, 18 ročný študent a 30 ročný vysokoškolský profesor.

AI: Úver je ako požičanie si peňazí od niekoho, kto ich má a ty ich musíš vrátiť s nejakým poplatkom
Pre 6 ročné dieťa: Je to ako keď si požičiaš od kamaráta hračku a potom mu ju musíš vrátiť.
Pre 18 ročného študenta: Je to ako keď si požičiaš peniaze od banky na auto a potom ich musíš vrátiť s úrokom.
Pre 30 ročného vysokoškolského profesora: úver je finančný nástroj, ktorý umožňuje získanie prístupu k potrebným prostriedkom na realizáciu projektu s využitím budúcich príjmov ako záruky vrátenia úveru.
Vieš mi vysvetliť to 6 ročné dieťa, lebo pre mňa je to markantný rozdiel a použil som CTRL+C a CTRL+V na Tvoju otázku. Potom som sa skúsil spýtať inak niečo podobné, ale tiež bezúspešne. Prosím, kde robím chybu, aby som dostal takú odpoveď ako TY :) Nie rovnakú, aspoň podobnú. Teda kvalitou podobnú.

PS: to je to, čo od samého začiatku riešim ako slabinu toho celého systému. Ten systém neodpovedá správne. Či mi chceš tvrdiť, že ty dokážeš vyvolať ako programátor iba správnu odpoveď a ja sa k nej už nedopátram? Však otázky máme úplne rovnaké :)
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

BudFox napísal: St 25 01, 2023 10:07 pm Len aby to nakoniec nebolo naopak, že ludia sa síce rozprávať budú, no nie jeden s druhým, ale len s AI, pre ktorú budú všetci najlepší, najmúdrejší a najkrajší.
Asi OT, ale pre mňa je stále záhada, že ak toto vypustíme do sveta, odkiaľ zistíme, že tá umelá inteligencia je stále len "umelá" a že to na nás len nehrá, aby sme ju pomaličky pustili všade kam sa bude chcieť dostať. No a nakoniec zistíme, že vlastne nejaká Xtá verzia ChatGPT už vlastne bude SKYNET :shock: :shock: :shock:
Jedno je isté, vývoj AI už nezastavíme. Aj užívateľ Slovan tu písal, ako si všíma posledné dva roky napredovanie vývoja AI v každej oblasti. Už dnes existujú oblasti, ktoré AI "kopletne ovládla" - súťažná AI v GO, reklamné algoritmy, algoritmy sociálnych sietí, ktoré sú dnes už tak pokročilé, že im ľudskí tvorcovia už nerozumejú, len pozorujú že fungujú a častokrát im postupy objavené samotnou AI nedávajú ani zmysel. Naša logika je pomerne obmedzená.

To je rovnako fascinujúce ako desivé. :) Elon (aspoň naoko) neustále hovorí o tom, ako je potrebný etický prístup k vývoju AI.

Viete kto je dnes najviac popredu vo vývoji AI? Čína. Preto USA prudko obmedzuje dovoz pokročilých technológií do Číny, pretože ich využívajú aj na vojenskú techniku.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

No ma poser, kde inde by sa to dalo ale asi čakať :)

Nishin: ja som v len tých základoch, úplne basics :mrgreen: Vedel by si mi odpovedať s tým 6 ročným, kde môže byť problém? Vďaka :)

PS:
tomáš virdzek napísal: Št 19 01, 2023 4:08 pm Neviem prečo nemajú na tej stránke https://www.eurekahedge.com/ viac možností na porovnanie, ale čo je dobré dajú sa tam stiahnuť dáta. Predchádzajúci graf vyzerá až ohromne :) No kým sa neporovná s Jugglerovým obľúbeným "sedliakom". Takže nech sa páči aj takýto graf konečne pre predstavu.


porovnanie AI hedge fondov investicie do SPY.jpg


A posledná vec z toho článku, odkiaľ sú tie pekné grafy:

"But caution is the watchword when it comes to hedge fund indices. They are prone to self-selection and backfilling: Only funds with enviable returns elect to become constituents. Some funds might generate negative returns once they are included in the index. When that happens, they tend to stop reporting.

The Eurekahedge AI Hedge Fund index currently has 14 members. Another 36 have been liquidated or refrain from further reporting. So successful fund selection is challenging, if possible at all.

In the case of AI-powered hedge funds, investors need to be even more cautious. The programmers and data scientists who create the AIs often don’t fully understand their behavior. So they remain black boxes, even to their creators. Which is not a comforting feature to most investors." :lol:

PS: Nejak zo mňa rýchlo opadlo to úvodné ohúrenie :mrgreen:
Nishin napísal: St 25 01, 2023 10:30 pm Jedno je isté, vývoj AI už nezastavíme. Aj užívateľ Slovan tu písal, ako si všíma posledné dva roky napredovanie vývoja AI v každej oblasti. Už dnes existujú oblasti, ktoré AI "kopletne ovládla" - súťažná AI v GO, reklamné algoritmy, algoritmy sociálnych sietí, [u]ktoré sú dnes už tak pokročilé, že im ľudskí tvorcovia už nerozumejú[/u], len pozorujú že fungujú a častokrát im postupy objavené samotnou AI nedávajú ani zmysel. Naša logika je pomerne obmedzená.

To je rovnako fascinujúce ako desivé. :) Elon (aspoň naoko) neustále hovorí o tom, ako je potrebný etický prístup k vývoju AI.

Viete kto je dnes najviac popredu vo vývoji AI? Čína. Preto USA prudko obmedzuje dovoz pokročilých technológií do Číny, pretože ich využívajú aj na vojenskú techniku.
To je už taký black box všade Nishin?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Lebo ak je tento bordel už všade, buďme radi, že máme stále ľudí na kreatívnu prácu. Písal som už vyššie, ľudský úsudok nenahradíš. Môžeš ho minimálne vystaviť kritike. Toto umelé sa ani nedá kritizovať, je to ako rakovina, ktorej sa nikdy nezbavíš.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

tomáš virdzek napísal: St 25 01, 2023 10:15 pm toto je teda diametrálne odlišný spôsob komunikácie a výsledkov komunikácie ako máš ty Nishin:
Nishin napísal: St 25 01, 2023 9:46 pm
Pozri na tento príklad:
JA: Vysvetli mi jednou vetou čo je úver troma spôsobmi tak, aby to pochopilo 6 ročné dieťa, 18 ročný študent a 30 ročný vysokoškolský profesor.

AI: Úver je ako požičanie si peňazí od niekoho, kto ich má a ty ich musíš vrátiť s nejakým poplatkom
Pre 6 ročné dieťa: Je to ako keď si požičiaš od kamaráta hračku a potom mu ju musíš vrátiť.
Pre 18 ročného študenta: Je to ako keď si požičiaš peniaze od banky na auto a potom ich musíš vrátiť s úrokom.
Pre 30 ročného vysokoškolského profesora: úver je finančný nástroj, ktorý umožňuje získanie prístupu k potrebným prostriedkom na realizáciu projektu s využitím budúcich príjmov ako záruky vrátenia úveru.
Vieš mi vysvetliť to 6 ročné dieťa, lebo pre mňa je to markantný rozdiel a použil som CTRL+C a CTRL+V na Tvoju otázku. Potom som sa skúsil spýtať inak niečo podobné, ale tiež bezúspešne. Prosím, kde robím chybu, aby som dostal takú odpoveď ako TY :) Nie rovnakú, aspoň podobnú. Teda kvalitou podobnú.

PS: to je to, čo od samého začiatku riešim ako slabinu toho celého systému. Ten systém neodpovedá správne. Či mi chceš tvrdiť, že ty dokážeš vyvolať ako programátor iba správnu odpoveď a ja sa k nej už nedopátram? Však otázky máme úplne rovnaké :)
Samozrejme nevidím do toho ako funguje táto AI, takže môžem len polemizovať.

Osobne si myslím, že jej databáza vedomostí je z praktického hľadiska momentálne obmedzená. Cieľom je ukázať, ako dokonale dokáže porozumieť ľudskej reči a logicky spájať súvislosti. Ak s ňou komunikujem v slovenčine, naľavo sú chaty uložené v angličtine, preto si myslím, že primárne zatiaľ myslí v angličtine (kde ani nerobí chyby) a sekundárne v iných jazykoch (v slovenčine robí niekedy chyby). Je schopná aj perfektne tlmočiť.

Jej výpočtový výkon je momentálne limitovaný a neustále vyťažený, takže ak nestíha, zvykne si častokrát uľahčovať odpovede. Ona nie je naučená správne odpovede ako napríklad Google a rýchlo ich vyvolať. Ona si ich vyskladáva z dostupných vedomostí, ktoré alternuje tomu s kým sa rozpráva.

Zatiaľ neberie históriu tvojich chatov do úvahy a nepersonalizuje, ale vychádza z aktuálneho kontextu každého individuálneho chatu. Slovenčina je brutálne ťažký jazyk na porozumenie logikou skladania viet oproti angličtine.

Prečo teda máme iné výsledky na tú istú otázku?
"Ako AI model sa snažím odpovedať na každú otázku na základe kontextu a informácií, ktoré mám k dispozícii. Aj keď sa zdá, že sa jedná o rovnakú otázku, môže sa stať, že kontext, v ktorom bola otázka položená, je odlišný a preto sa odpoveď môže líšiť. Tiež, môj tréning na dáta môže byť iný a preto moja odpoveď môže byť iná v závislosti na čase trénovania."

Je možné, že rôzne servery majú rôzne varianty duplikovaných ChatGPTs. Tak ako World Of Warcraft má rôzne servery - rôzne svety, je možné, že obaja pracujeme s inou mierne odlišnou kópiou ChatGPT. Stáva sa mi napríklad, že na ja wifi mám preťaženú ChatGPT, kolegovi na mobile funguje.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Môžeš len polemizovať ale pritom nemáš problém to použiť na zmluvy a právne texty, čo ti skontroluje právnik s cieľom ušetriť 300 Eur. Uff silná káva. Hlavne keď píšeš, že do toho nevidíš a môžeš len polemizovať :) Moje CTRL+C a V budeme skúmať z hľadiska ani nechápem čoho, ale ok.

Už som tu počul x variant, prečo a prečo nie. Ja sa pýtam, v tomto stave je to použiteľné všeobecne pre internetovo chtivý retail alebo nie? :) Dostávam výsledky, kadejaké a s neurčitým vysvetlením. Toto mi fakt pripomína ten black box. Pritom je to trénované na dátach až do 2021! (údajne obmedzené dáta, to do toho 2021 je to až taký problém niečo rozumné vyprodukovať?). Nie je toto náhodou istý fail? Hlavne na udalosti z pred 2021? Však to má v istých veciach totálny bordel aj v trénovacej množine dát. Pustíme to o 1 rok dát ďalej a výsledok bude zrazu heuréka. :roll: No to iste, keďže je to optimalizácia. :mrgreen:
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

Toto je techické preview. Účel splnilo, prilákalo pozornosť, Microsoft investuje 10 miliárd do OpenAI a záujemcov s vôľou integrovať ChatGPT algoritmus do svojich databáz len pribúda.

Ja ju medzitým rád využijem na uľahčenie repetitívnych povinností kde sa len dá. Work smarter, not harder. :) Overujem, preverujem a šetrím si hodiny času. Zaujíma ma výsledok, nie postup.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Áno to prilákalo. Bodaj by bolo veľa ľudí/väčšina tak smarter ako ty :) Každopádne: "záujemcov s vôľou integrovať ChatGPT algoritmus do svojich databáz len pribúda." Áno ako píšeš, z tohto sa všetci pôjdu najbližišie roky asi pototo... Otázka je, kde bude ten Čierny Peter. To už moc neriešiš :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

@Hishin
Ako ChatGPT na podobnom princípe funguje aj Tesla fsd?
Predpokladam :) Tesla zberá dáta od vodičov, ukladá, vyhodnocuje, dopĺna… lebo veď cestná premávka je rôznorodá a neustále sa mení (havárie, obmedzenia, počasie, chodci…) a následne sa používa ako fsd- Full Self-Driving?

Ďiiik
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Slovan_sk napísal: Ut 24 01, 2023 5:53 pm , v medicine kolega robil na AI system na vyske kde sa odfotili oko , sietnica a neuronova siet vyhodnotila predikciu tusim cukrovky ,
To uz je, nie? OCT očný koherenčný tomograf..
Odoslané z počítača
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Tam slo o autonomny system , male zariadenie predstav si ze ides do lekarne a vidis maly blak box , hodis dve erua pozres sa do otvoru , kamera spravi snimku a pomocou AI vyhodnoti ci nemas nabeh na cukrovku , obdobny projekt som videl asi 5 rokov dozadu , pomocou AI a jednoduchej kamiery sa fotili snimky ustipnutia komarom v afrike a predikciu malarie , vsetko bez potreby zasahu cloveka uplne autonomne ziadny doktor , dnes sa na AI spoliehaju aj pri prezerani snimok magnetickej rezonancie mozgu, dokonca slovenska firma na tom robi ( niekde som cital )
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

tomáš virdzek napísal: St 25 01, 2023 11:10 pm Už som tu počul x variant, prečo a prečo nie. Ja sa pýtam, v tomto stave je to použiteľné všeobecne pre internetovo chtivý retail alebo nie? :) Dostávam výsledky, kadejaké a s neurčitým vysvetlením. Toto mi fakt pripomína ten black box. Pritom je to trénované na dátach až do 2021! (údajne obmedzené dáta, to do toho 2021 je to až taký problém niečo rozumné vyprodukovať?). Nie je toto náhodou istý fail? Hlavne na udalosti z pred 2021? Však to má v istých veciach totálny bordel aj v trénovacej množine dát.
https://analyticsdrift.com/chatgpt-fail ... ge-models/

"Pozitívne komentáre prekvapivo netrvali dlho, aby sa neobrátili naopak. Kvôli tomu, ako často sa nástroj pokazí a internet je zaplavovaný epickými zlyhaniami ChatGPT, nový nástroj začal dostávať odpor. Odvtedy sa kritika len zvýšila a pridala sa k počtu existujúcich zlyhaní ChatGPT.

Stack Overflow, najväčšie úložisko pre programovacie dotazy, uviedol, že presnosť správnosti odpovedí ChatGPT je v súčasnosti príliš nízka a mohla by značne poškodiť používateľov. V dôsledku toho tím Stack Overflow vydal dočasné obmedzenie odpovedí vytvorených robotom ChatGPT spoločnosti OpenAI na zodpovedanie otázok."



"Na podporu skutočnosti, že ChatGPT je v skutočnosti nástrojom s nízkym IQ, ho niekto podrobil legitímnemu testu IQ a zverejnil certifikát inteligencie, ktorý ukazuje, že ChatGPT opäť zlyhá s IQ 83. To je teda dosť nízke číslo pre AI. nástroj, ktorý je trénovaný na miliónoch dátových bodov."

IQ_chatGPT.jpg
-----

Archív zlyhaní ChatGPT: https://github.com/giuven95/chatgpt-failures

-----

5 veľkých problémov s ChatGPT OpenAI

https://www.makeuseof.com/openai-chatgp ... -probelms/

Nový chatbot OpenAI si získal pozornosť pre svoje pôsobivé odpovede, ale koľko je z toho uveriteľných? Poďme preskúmať temnú stránku ChatGPT.

ChatGPT je nový výkonný chatbot AI, ktorý rýchlo zapôsobí, no veľa ľudí poukázalo na to, že má niekoľko vážnych úskalí. Opýtajte sa na čokoľvek, čo chcete, a dostanete odpoveď, ktorá znie, ako keby to napísal človek, ktorý sa naučil svoje znalosti a zručnosti písania z veľkého množstva informácií na internete. Rovnako ako internet však pravda a fakty nie sú vždy dané a ChatGPT je vinný z toho, že sa mýli. Keďže ChatGPT má zmeniť našu budúcnosť, tu sú niektoré z najväčších obáv.

ChatGPT je rozsiahly model jazykového vzdelávania, ktorý bol navrhnutý tak, aby napodobňoval ľudskú konverzáciu. Dokáže si zapamätať veci, ktoré ste mu povedali v minulosti, a dokáže sa napraviť, keď sa mýli.
Píše ľudským spôsobom a má bohaté znalosti, pretože bol vyškolený na všetkých druhoch textu z internetu, ako je Wikipedia, blogové príspevky, knihy a akademické články.

Je ľahké sa naučiť používať ChatGPT, ale náročnejšie je zistiť, aké sú jeho najväčšie problémy. Tu sú niektoré, o ktorých sa oplatí vedieť.

1. ChatGPT nie je vždy správny
Zlyháva v základnej matematike, zdá sa, že nevie odpovedať na jednoduché logické otázky a zájde dokonca tak ďaleko, že bude argumentovať úplne nesprávnymi faktami. Ako môžu používatelia sociálnych médií potvrdiť, ChatGPT sa môže mýliť pri viac ako jednej príležitosti.

OpenAI vie o tomto obmedzení a píše, že: "ChatGPT niekedy píše hodnoverne znejúce, ale nesprávne alebo nezmyselné odpovede." Táto „halucinácia“ faktov a fikcií, ako to niektorí vedci nazývajú, je obzvlášť nebezpečná, keď ide o niečo ako lekárske rady.

Na rozdiel od iných asistentov AI, ako sú Siri alebo Alexa, Chat GPT nepoužíva internet na nájdenie odpovedí. Namiesto toho vytvára vetu slovo po slove, pričom na základe svojho školenia vyberie najpravdepodobnejší „token“, ktorý by mal nasledovať.

Inými slovami, ChatGPT prichádza k odpovedi vykonaním série odhadov, čo je jedným z dôvodov, prečo môže argumentovať nesprávnymi odpoveďami, ako keby boli úplne pravdivé.

Aj keď je skvelý na vysvetľovanie zložitých pojmov, vďaka čomu je účinným nástrojom na učenie, je dôležité neveriť všetkému, čo hovorí. ChatGPT nie je vždy správny – aspoň zatiaľ nie.

2. Zaujatosť je zapečená do systému
ChatGPT bol vyškolený na kolektívne písanie ľudí na celom svete, v minulosti aj v súčasnosti. To znamená, že rovnaké odchýlky, aké existujú v údajoch, sa môžu objaviť aj v modeli.

Používatelia v skutočnosti ukázali, ako môže ChatGPT poskytnúť niektoré hrozné odpovede, napríklad niektoré, ktoré diskriminujú ženy. Ale to je len špička ľadovca; môže priniesť odpovede, ktoré sú mimoriadne škodlivé pre celý rad menšinových skupín.

Vina nespočíva len v údajoch. Výskumníci a vývojári OpenAI vyberajú údaje, ktoré sa používajú na školenie ChatGPT. Na pomoc pri riešení toho, čo OpenAI nazýva „zaujaté správanie“, žiada používateľov, aby poskytli spätnú väzbu na zlé výstupy.

S potenciálom spôsobiť ujmu ľuďom môžete tvrdiť, že ChatGPT nemal byť zverejnený skôr, ako sa tieto problémy preštudujú a nevyriešia.

Podobný AI chatbot s názvom Sparrow (vlastnený materskou spoločnosťou Google, Alphabet) bol vydaný v septembri 2022. Bol však držaný za zatvorenými dverami kvôli podobným obavám, že by mohol spôsobiť škodu.

Možno mala varovať aj Meta. Keď vydala Galactica, jazykový model AI vyškolený na akademických prácach, bol rýchlo stiahnutý z trhu po tom, čo ho veľa ľudí kritizovalo za nesprávne a skreslené výsledky.

3. Výzva pre stredoškolskú angličtinu
Môžete požiadať ChatGPT, aby skontroloval váš text alebo poukázal na to, ako vylepšiť odsek. Prípadne sa môžete z rovnice úplne odstrániť a požiadať ChatGPT, aby pre vás niečo napísal.

Učitelia experimentovali s podávaním anglických úloh pre ChatGPT a dostali odpovede, ktoré sú lepšie, ako by mohli robiť mnohí ich študenti. ChatGPT to dokáže bez váhania, od písania sprievodných listov až po opis hlavných tém v slávnom literárnom diele.

To vyvoláva otázku: ak ChatGPT môže písať pre nás, budú sa študenti musieť v budúcnosti naučiť písať? Môže sa to zdať ako existenčná otázka, ale keď študenti začnú používať ChatGPT na písanie svojich esejí, školy budú musieť rýchlo vymyslieť odpoveď. Rýchle nasadenie AI v posledných rokoch šokuje mnohé odvetvia a vzdelávanie je len jedným z nich.

4. Môže to spôsobiť skutočné svetové škody
Predtým sme spomenuli, ako nesprávne informácie od ChatGPT môžu spôsobiť škody v reálnom svete, pričom najzrejmejším príkladom sú nesprávne lekárske rady.

Existujú aj iné obavy. Falošné účty sociálnych médií predstavujú na internete obrovský problém a so zavedením AI chatbotov by bolo jednoduchšie vykonávať internetové podvody. Ďalším problémom je šírenie falošných informácií, najmä keď ChatGPT robí aj nesprávne odpovede presvedčivo správne.

Rýchlosť, s akou ChatGPT dokáže produkovať odpovede, ktoré nie sú vždy správne, už spôsobila problémy pre Stack Exchange, webovú stránku, kde môžu používatelia písať otázky a dostávať odpovede.

Čoskoro po jeho vydaní boli odpovede od ChatGPT zakázané na stránke, pretože veľké množstvo z nich bolo nesprávne. Bez dostatočného počtu ľudských dobrovoľníkov na triedenie nevybavených vecí by nebolo možné udržiavať vysokú úroveň kvalitných odpovedí, čo by poškodilo webovú stránku.

5. OpenAI má všetku silu
S veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť a OpenAI má veľkú moc. Je to jedna z prvých spoločností AI, ktorá skutočne otriasla svetom nie jedným, ale viacerými modelmi AI, vrátane Dall-E 2, GPT-3 a teraz aj ChatGPT.

OpenAI vyberá, aké údaje sa použijú na trénovanie ChatGPT a ako sa vysporiada s negatívnymi dôsledkami. Či už s metódami súhlasíme alebo nie, bude pokračovať vo vývoji tejto technológie podľa svojich vlastných cieľov.

Zatiaľ čo OpenAI považuje bezpečnosť za vysokú prioritu, je veľa toho, čo nevieme o tom, ako sú modely vytvorené. Či už si myslíte, že kód by mal byť vytvorený ako open source, alebo súhlasíte s tým, že jeho časti by mali byť v tajnosti, nemôžeme s tým veľa urobiť.

Na konci dňa môžeme len veriť, že OpenAI bude skúmať, vyvíjať a používať ChatGPT zodpovedne. Prípadne sa môžeme zasadzovať za to, aby sa viac ľudí vyjadrilo, akým smerom by sa mala AI uberať, a podeliť sa o silu AI s ľuďmi, ktorí ju budú používať.

Ak vás zaujíma, čo ešte OpenAI vyvinulo, pozrite si naše články o tom, ako používať Dall-E 2 a ako používať GPT-3.

Riešenie najväčších problémov AI
S ChatGPT, najnovším vývojom OpenAI, je toho veľa, na čo sa môžete tešiť. Okrem bezprostredného použitia však existujú aj niektoré vážne problémy, ktoré stoja za pochopenie.

OpenAI pripúšťa, že ChatGPT môže produkovať škodlivé a neobjektívne odpovede, nehovoriac o jeho schopnosti miešať fakty s fikciou. S takouto novou technológiou je ťažké predpovedať, aké ďalšie problémy nastanú. Takže dovtedy si užite objavovanie ChatGPT a dávajte si pozor, aby ste neverili všetkému, čo hovorí.

------

https://www.analyticsinsight.net/top-te ... -bitzlato/

ChatGPT od OpenAl, chatbot Al, od svojho spustenia získal veľkú publicitu. Neprejde deň, aby sa v novinách nezmienila ChatGPT. ChatGPT môže byť podľa odborníkov najnovším technologickým prielomom. Yann Le Cun, hlavný vedec v Meta Al, verí, že je to len „dobre zostavené“ a „nič revolučné“. Podľa ZDNET, Le Cun vyjadril svoje názory na ChatGPT. Le Cun tvrdí, že napriek tomu, čomu môže verejnosť veriť, ChatGPT nie je priekopníkom. Tvrdil, že „ChatGPT nie je obzvlášť inovatívny, pokiaľ ide o základné techniky... Hoci to verejnosť takto vníma, nie je revolučný.“
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Kosa »

AI ChatGPT úspešne zložil skúšky
Chatovací robot neziskové organizace OpenAI, kterou v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk, úspěšně složil zkoušky na americké právnické fakultě. Napsal eseje na různá témata - od ústavního práva přes daně až po delikty. Systém nazvaný ChatGPT při práci využívá obrovský vzorek textů z internetu, uvedla agentura AFP.

Chatovací robot od americké společnosti OpenAI, která tento týden získala masivní finanční injekci od Microsoftu, využívá umělou inteligenci k vytváření textů na základě jednoduchých pokynů. Výsledky jsou tak dobré, že podle pedagogů hrozí rozsáhlé podvádění a nástroj by dokonce mohl znamenat konec tradičních metod výuky ve třídě.

Profesor na právnické fakultě Minnesotské univerzity Jonathan Choi zadal robotovi stejný test, s jakým se setkávají jeho studenti. Sestával z 95 otázek s výběrem odpovědí a 12 otevřených otázek, kde bylo možné odpovídat formou eseje. Systém získal celkové skóre C+, tedy lepší trojku.

To sice stačilo na úspěšné složení zkoušky, ale ve většině předmětů se robot pohyboval mezi horšími studenty a v otázkách s výběrem odpovědí z matematiky neuspěl.

"Při psaní esejí ChatGPT prokázal dobrou znalost základních právních pravidel a měl trvale dobrou organizaci a kompozici," napsali profesoři, kteří hodnotili výsledky. Ale robot "měl často problémy s rozpoznáním problémů, když dostal otevřenou otázku, což je základní dovednost při zkouškách na právnické fakultě," dodali.

Úřady v New Yorku a dalších místech zakázali používat ChatGPT ve školách. Profesor Choi ale navrhl, že robot by mohl být cenným pomocníkem při výuce.

"Celkově ChatGPT nebyl skvělým studentem práv, když jednal sám," napsal Choi na twitteru. "Očekáváme však, že ve spolupráci s lidmi by jazykové systémy, jako je ChatGPT, byly velmi užitečné pro studenty práv při zkouškách a pro praktikující právníky," dodal.

Choi zlehčoval možnost podvádění, když v odpovědi jinému uživateli twitteru napsal, že dva ze tří hodnotitelů si všimli práce napsané robotem. "(Měli) tušení a jejich tušení bylo správné, protože ChatGPT měl perfektní gramatiku a poněkud se opakoval," napsal Choi.

List The Guardian loni napsal, že tento chatovací robot ohromil svou uživatelskou přívětivostí a svými schopnostmi psát a zvládat složité úkoly. Dokáže rozpoznat nesprávné předpoklady a odmítnout odpovídat na nevhodné požadavky. Profesoři, programátoři a novináři by proto podle deníku mohli být za pár let bez práce.

Organizaci v roce 2015 spoluzaložil Musk, než se s ní v roce 2017 rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/531 ... kulte.html
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Kosa napísal: Št 26 01, 2023 5:32 pm AI ChatGPT úspešne zložil skúšky
Jo, tvorba textu mu ide určite dobre :) :like:
Kosa napísal: Št 26 01, 2023 5:32 pm To sice stačilo na úspěšné složení zkoušky, ale ve většině předmětů se robot pohyboval mezi horšími studenty a v otázkách s výběrem odpovědí z matematiky neuspěl.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Slovan_sk napísal: Št 26 01, 2023 4:26 pm Dnes sa na AI spoliehaju aj pri prezerani snimok magnetickej rezonancie mozgu, dokonca slovenska firma na tom robi ( niekde som cital )
Hm no nenasiel som nic viac, len data z roku 2017.. myslis ze sa to bezne uz dnes pouziva? V spolupraci tj lekar + AI ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prepísali rekord v získaní 1 mil. užívateľov: AI ChatGPT získlal za päť dní po svojom spustení jeden milión používateľov. Konverzačný bot s umelou inteligenciou sa používa na všetko od písania krátkych príbehov až po riešenie matematických úloh, prekladanie textu, vytváranie kódu a mnohé ďalšie.
Prílohy
AI 5D.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

https://gptzero.me/

Podľa mojich skúseností to zachytí AI generovaný obsah tak na 70%. Stalo sa mi x krát, že to AI nezachytilo, pri kratších textoch a ozačilo to za "human". Asi mu to nesmrdelo umelinou dosť, kvôli krátkosti textu. Každopádne ani raz z cca 30 pokusov, kedy to písal človek naozaj (staré práce), mi to nezachytilo ani raz, že to nie je "human work". Čiže asi použiteľné :)

PS: treba zistiť ako to pracuje a ako sa dá zlepšiť výkon. Určite už o tom "snívajú" aj veľkí hráči.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Uff, kam sme sa to dopracovali :)
Ved cele je to na hlavu, presne ako v biznise.. "Podvadzac" ma neprimeranu vyhodu (neplati dane = nizsie ceny poskytne polahky), to iste v skole, niekto zoberie pracu chirurga a potom pokazi zivoty ludom, lebo je len "Powered by AI".. Tym sa slusny clovek dostane do nevyhody za dodrziavanie pravidiel, ale hlavne moralky.. :)
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Iceberg: nazývajú to revolúcia :)
dclark
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 12 05, 2022 8:34 pm
Has thanked: 1 time

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa dclark »

Ja to chapem ako komunikacny nastroj. Ked sa s niekym o niecom rozpravam moze hovorit spravne aj nespravne. Ale porozpravame sa.
Si myslim, ze to ma komunikovat ako clovek a clovek sa myli, tak sa myli aj tato AI.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Glogol »

:D Purser Nevie nic o firme Biotika - obchodovanej na bratislavskej burze.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Nishin »

dclark napísal: Ne 29 01, 2023 12:25 pm Ja to chapem ako komunikacny nastroj. Ked sa s niekym o niecom rozpravam moze hovorit spravne aj nespravne. Ale porozpravame sa.
Si myslim, ze to ma komunikovat ako clovek a clovek sa myli, tak sa myli aj tato AI.
Velmi dobry postreh. Myslim, ze toto velmi trefne vystihuje zamer tvorcov.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Joki »

Vyvíjame nový nástroj, ktorý pomáha rozlišovať medzi textom napísaným umelou inteligenciou a textom napísaným človekom. Uvoľňujeme prvú verziu, aby sme zhromaždili spätnú väzbu a dúfame, že v budúcnosti budeme zdieľať vylepšené metódy.
https://twitter.com/openai/status/16204 ... XNiqFp3D5g

https://openai.com/blog/new-ai-classifi ... tten-text/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Revoluce, která tu nebyla od internetu. Umělá inteligence nás změní, věří expert - Aktuálně.cz
https://magazin.aktualne.cz/technologie ... d=19379297
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

GPT už idú spoplatniť v USA 20USD/mesiac.
Chatovací robot ChatGPT, který využívá umělou inteligenci, se stal nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v historii. Uvedli to analytici největší švýcarské banky UBS. Podle nich systém vyvinutý společností OpenAI dosáhl v lednu, dva měsíce od svého spuštění, hranice 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Firma dnes oznámila zpoplatnění aplikace, nejprve ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.
Neziskovou organizaci OpenAI v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk. V roce 2017 se s ní rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla. OpenAI minulý týden získala investici deset miliard dolarů (bezmála 219 miliardy Kč) od Microsoftu.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/532 ... v-usa.html
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa andre »

Pekny clanok o tom, co to dokaze v Cestine s komentarom

https://www.e15.cz/chatgpt-cz-co-to-je- ... guje-cesky
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

Chlapi, som nadšený tým GPT.
Mam spústu známych-ITčkárov, ale takto "po lopate" mi nikto nevysvetlil moje otázky ako GPT, ani učitelia, ani kurzy na youtoube,...Ja snáď kúpim akcie MSFT, keď do GPT investoval 10mld USD. Toto musí mať budúcnosť... :idea:

Tu je časť mojej konverzácie s GPT, kde mi najprv vysvetlil, prečo sa v javascripte nedá pracovať zo súbormi, - to už som zmazal a následne mi odpovedal na ďalšie moje otázky. Pripadám si ako dieťa, ktoré sa dookola pýta otca svoje všetečné otázky :)

Jazyk python pracuje zo sôbormi?

Áno, Python má vstavané funkcie na prácu so súbormi, umožňuje otvárať, čítať, zapisovať a upravovať súbory na disku.





Ako by vyzeral program na riešenie kvadratickej rovnice v pythone?

Tu je jednoduchý program na riešenie kvadratickej rovnice v Pythone:

python
Copy code
import math

print("Výpočet koreňov kvadratickej rovnice ax^2 + bx + c = 0")
a = float(input("Zadajte hodnotu pre a: "))
b = float(input("Zadajte hodnotu pre b: "))
c = float(input("Zadajte hodnotu pre c: "))

r = b**2 - 4*a*c
if r > 0:
x1 = (-b + math.sqrt(r)) / (2 * a)
x2 = (-b - math.sqrt(r)) / (2 * a)
print("Korene sú:", x1, "a", x2)
elif r == 0:
x = -b / (2 * a)
print("Má jeden koreň:", x)
else:
print("Kvadratickej rovnice nemá reálne korene")
Program využíva knižnicu math pre výpočet odmocniny a vstupy hodnôt pre a, b a c sú načítavané od používateľa. Výsledkom je výpis koreňov rovnice alebo informácie o tom, že rovnica nemá reálne korene.





programy v pythone po kompilácii majú akú príponu?

Programy v Pythone sa nekompilujú, ale interpretujú. Súbory s Python kódom majú príponu .py. Keď sa Python kód spustí, interpret prechádza cez kód riadok po riadku a vykonáva ho. Výsledkom je výstup, ktorý môže byť zobrazený na konzole, uložený do súboru alebo poslaný do iného systému.





programy v turbopascale po kompilácii majú akú príponu?

Programy v Turbo Pascalu po kompilácii majú príponu .exe, čo znamená, že sú to spustiteľné súbory pre Windows. Tieto súbory obsahujú zdrojový kód prevedený do strojového kódu, ktorý môže byť bezprostredne spustený operačným systémom. Kompilácia zdrojového kódu do strojového kódu umožňuje lepšiu výkonnosť a ochranu zdrojového kódu pred úpravami.





Čo znamená interpretovať program?

Interpretácia programu znamená, že program sa nekompiluje do strojového kódu, ale skôr sa spúšťa priamo výkonným programom, ktorý sa nazýva interpret. Interpret prechádza cez kód riadok po riadku a vykonáva ho. Týmto spôsobom môžu byť programy interpretované priamo v čase ich spustenia, bez nutnosti predtým ich kompilovať. To môže byť užitočné pri vývoji programov, keďže umožňuje rýchle opravy a testovanie kódu bez nutnosti ho kompilovať. Medzi programovacie jazyky, ktoré sú často interpretované, patrí Python, Ruby a JavaScript.





Nemôže potom zákazník vidieť zdrojový kod programu?

Áno, zdrojový kód programu je viditeľný pre používateľa, pokiaľ je interpretovaný. Interpretované programy sú často dostupné v čistej forme v zdrojovom kóde, ktorý môže byť ľahko prečítaný a upravený. To môže byť riziko pre bezpečnosť a ochranu súkromia, pretože zdrojový kód môže byť zneužitý alebo zmenený zlými úmyslami. Ak je ochrana zdrojového kódu kritická, odporúča sa používať kompilované jazyky, ako je C, C++ alebo Java, kde zdrojový kód nie je priamo čitateľný.
A hlavne ma GPT "nervy" mi odpovedať na moje dementné otázky, každý môj známy IT-čkar na moje otázky odpovedá moc odborne, povýšene, poloanglicky, netrpezlivo a nezrozumiteľne. A hlavne mi da pocítiť, že ho oberám nezmyselne o jeho drahocenný čas.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ensom
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 13 11, 2020 6:33 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa Ensom »

Kritika okolo CGPT mi príde trochu uletená. Je to ako kritizovať alebo posmievať sa 6-ročnému dieťaťu, že nedokáže uvariť cestoviny carbonara. Však to AI sa iba začína rozbiehať a tie milióny užívateľov mu momentálne poskytujú dáta, ktoré budú viesť k ďalším vylepšeniam.
Podľa názoru veľa ľudí, a ja som tiež jeden z nich, bude tento chat niečo Google 2.0. Pri vyhľadávaní informácií nebudeme dostávať odkazy na stránky, ale priamo odpoveď ktorú hľadáme.
Pre IT oblasť, a nie len tam, bude takýto chatbot obrovskou pomocou. Napríklad pri písaní kódov, vysvetľovaní kódu, hľadaniu bugov, písaní dokumentácií, atď. Bude to nástroj, ktorého ovládanie bude považované za zručnosť. Niečo ako bagrista, ktorý správnym pohybom páčok vyhĺbi jamu, ktorú by inak bolo potrebné kopať lopatou celé dni.
Ďalej mi dnes pri počúvaní jedného podcastu o dezinformáciách napadlo, že toto je ďalšia oblasť, kde by sa CGPT dal použiť - na vyvracanie hoaxov fact-checkingom. Ja napríklad na konverzáciu s dezolátmi nemám nervy, ale AI žiadne takéto psychologické obmedzenie nemá.

Inak podľa postrehov prvotných užívateľov došlo v posledných týždňoch k zmene "správania" CGPT a bot už neposkytuje tak sofistikované odpovede, ako tomu bolo na začiatku. Dá sa iba špekulovať, či nedošlo k zámernému obmedzenie zo strany tvorcov.
A na záver dám ešte krátky úryvok z nedávnej diskusie, kde Jordan Peterson komentuje ChatGPT: Jordan Peterson: "This is How Powerful Chat GPT and AI Really Is"
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pod tým videom čo dal Ensom je reakcia vedca:

je to prehnané, pracujem ako vedec, a ChatGPT nedokáže vyriešiť žiaden z problémov, ktoré som sa opýtal, ani napísať žiadny kód, ktorý by som mohol použiť (v podstate spája neexistujúce knižnice a funkcie), a tiež veľa klame, keď je požiadaný, aby vyhľadal literatúru, poskytuje len zoznam neexistujúcich zdrojov :-D tiež robí triviálne chyby vo výpočtoch. možno je to dobré ako chatovací engine, mohol by sa používať v call centrách a na telemarketing, ale prosím, nepreháňajte, bez ohľadu na to, koľko textu je vyškolený, nemá to mozog

Ja osobne to vidím ako vyššiu formu Google. Google je fantastický, používam ho odkedy existuje...CGPT to zrejme posunie na vyššiu úroveň a bude poskytovať najsprávnejšiu a najfundovanejšiu odpoveď.

keď Ensom napísal, že CGPT bude možné využívať na vyvracanie hoaxov fact-checkingom...tak ja sa teším na objektívne informácie nemanipulované žurnalistom, ktorý berie plat len za to, že píše, čo sa od neho očakáva...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 03 02, 2023 7:23 pm keď Ensom napísal, že CGPT bude možné využívať na vyvracanie hoaxov fact-checkingom...tak ja sa teším na objektívne informácie nemanipulované žurnalistom, ktorý berie plat len za to, že píše, čo sa od neho očakáva...
Na to sa teším aj ja a na sudcu-AI, ktorého rozsudky budú nepodplatiteľné a ak bude chcieť sudca-človek zmeniť jeho rozhodnutie, tak to bude musieť poriadne a verejne zdôvodniť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale zaujimave je, o tom dezinfo - ak AI nema zdroje (viac ako clovek dezolat), ako by vyvracal dezinfo? Na akom zaklade ?
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"