Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

Ahojte.

Pred pár mesiacmi som sa začal (nie moc aktívne) zaujímať o investovanie (hlavne teda o pasívne investovanie) vďaka Financopédií. Z každej strany som počul o indexe S&P 500, ako má ročné úroky 10 a viac percent a podobne. Nebol som však natoľko presvedčený a odvážny aby som Financopédiu kontaktoval tak som to nejako prestal riešiť.

Pred pár dňami som sa však investovaniu začal venovať aktívnejšie - čítať články, pozerať videá a teda môžem prehlásiť že hlavný zdroj informácií je pre mňa toto fórum a Martin Babocky na youtube. Dozvedel som sa o rôznych agentoch, a aj tých najvýhodnejších čo sa týka ceny (1% vstup a inak nič). Ako som však pokračoval v sledovaní celej scény tak sa mi v hlave začala utvárať myšlienka že už viem z pasívneho investovania okolo ETF fondov relatívne dosť (áno, je to klamstvo), tak prečo by som nemohol začať investovať sám? Veď ETFká mám nakúpené behom pár klikov a investovať chcem dlhodobo a do indexov. Agent má nevýhodu tú že má presne nastavené obdobie ktoré si s ním stanovím a obvykle aj cenu ktorú chcem mesačne investovať. Ak budem investovať sám za seba tak ma nič zo spomenutých vecí nebude blokovať.

Zavetril som teda na časť fóra "Brokeri - cez koho na burzu". Klasicky, asi ako každý nováčik som si hneď rozklikol brokera Trading 212. Prešiel som každý jeden komentár a uzatvoril to s myšlienkou že ku nemu fakt nejdem. Ako som pozeral ďalších, medzi ktorými bol aj Interactive Brokers, natrafil som aj na Trade Republic ktorý ma oslovil zo všetkých najviac. Nie len že ich "sporo investovanie" je zadarmo (bez vstupného poplatku), či fakt že sú tam automatické nákupy, rôzne iShares ETFká, či držanie peňazí a akcií v banke na účte na moje meno (v prípade krachu brokera sa nič nestane), ale aj to že sa viacerím tento broker pozdával (myslím teraz tu na fóre).

Preto by som sa chcel spýtať, či nie je blbosť ísť rovno do investovania pomocou brokera (Trade Republic)? Minimálne prvý rok / roky by som chcel investovať len pasívne a do dobre známych ETFiek ako iShares S&P 500 akumulačné (IE00B5BMR087), či MSCI World akumulačné (IE00B4L5Y983; Tento je USD takže si nie som istý či sa nebude priplácať poplatok za konverziu mien). Alebo by som mal ísť do toho s agentom aby som sa v tom ešte lepšie zorientoval?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vykasli sa na investovanie do verejne obchodovanych akcii. Najdi si inu, lacnejsiu a zdravsiu zabavu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 203 times
Been thanked: 114 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Adammd »

Este mrkni na XTB.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa JanH »

Pheggas napísal: Ne 15 01, 2023 10:12 pm Alebo by som mal ísť do toho s agentom aby som sa v tom ešte lepšie zorientoval?
Ja mam napriklad mix a robia to aj niektori clenovia fora tak. Na dochodok EIC cez agenta. Pri dlhodobom investovani je vstupny poplatok zanedbatelna polozka. A predsa len EIC je slovenske, nie je velmi co pokazit pri investovani.
A na nakup jednotlivych akcii a vzdelavanie ist cez napr. ako uz vyssie spominane XTB. Ked potom utrpis nejake straty alebo prepady, nebude to tolko boliet a mas istu diverzifikaciu, kde investujes. Podla toho, co pises ti je blizky instagram a YT. Mozes si pozriet aj "ondrej kobersky". On obchoduje cez Degiro. Ma tam aj nejake navody ako nakupovat - brokera overeneho osobnou skusenostou nemam. Mozno si tam najdes to svoje.
K tym zdrojom mudrosti, co si spomenul existuje vlakno :beer: .
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... ia#p173321
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

Rokosák napísal: Po 16 01, 2023 2:22 am Vykasli sa na investovanie do verejne obchodovanych akcii. Najdi si inu, lacnejsiu a zdravsiu zabavu.
Práve preto chcem investovať dlhodobo a pasívne pomocou ETFiek.
Adammd napísal: Po 16 01, 2023 4:01 am Este mrkni na XTB.
Žiaľ som ho pozeral ale už na prvej strane diskusie ma odradilo toľko vecí že s najväčšou pravdepodobnosťou odmietnem XTB a už by som radšej išiel cez Trading 212. Juggler písal dosť veľa blbých vecí okolo toho brokera rovnako ako aj ostatní. Boli to síce komentáre z 2020 ale nemyslím si že by sa za ten čas zas toľko zmenilo. Stále je to CFD "broker" s ktorým by som nechcel mať nič spoločné.

@JanH Ďakujem za tipy. Problém je to že ja neviem aký chcem / budem mať horizont - či 5 rokov alebo 40 rokov. Tam sa potom dramaticky upravuje vstupný poplatok (a nie, nemám v pláne hneď na šupu platiť 400€). To je práve jeden z problémov ktorý som spomínal v OP. Na druhej strane, brokerovi je jedno či budeš investovať 5 rokov alebo 40 rokov.
EDIT: Ku Ondřejovi som si našiel ten youtube kanál. Videl som od neho pár videí už skôr ale je mi nesympatický a hlavne má dosť clickbaitové thumbnaily / názvy videí zamerané na decká. Preferujem skôr prístup na vyššej úrovni.
EDIT2: Áno, aj Financopédiu som našiel na tomto fóre. Popravde to bolo snáď prvé vlákno čo som tu pred tými pár dňami prečítal. Preto by som skôr investovanie s Financopédiou zamietol a obrátil sa na iných agentov ako napr. aviceN či Jari.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Pheggas napísal: Ne 15 01, 2023 10:12 pm Ahojte.

Pred pár mesiacmi som sa začal (nie moc aktívne) zaujímať o investovanie (hlavne teda o pasívne investovanie) vďaka Financopédií. Z každej strany som počul o indexe S&P 500, ako má ročné úroky 10 a viac percent a podobne. Nebol som však natoľko presvedčený a odvážny aby som Financopédiu kontaktoval tak som to nejako prestal riešiť.

Pred pár dňami som sa však investovaniu začal venovať aktívnejšie - čítať články, pozerať videá a teda môžem prehlásiť že hlavný zdroj informácií je pre mňa toto fórum a Martin Babocky na youtube. Dozvedel som sa o rôznych agentoch, a aj tých najvýhodnejších čo sa týka ceny (1% vstup a inak nič). Ako som však pokračoval v sledovaní celej scény tak sa mi v hlave začala utvárať myšlienka že už viem z pasívneho investovania okolo ETF fondov relatívne dosť (áno, je to klamstvo), tak prečo by som nemohol začať investovať sám? Veď ETFká mám nakúpené behom pár klikov a investovať chcem dlhodobo a do indexov. Agent má nevýhodu tú že má presne nastavené obdobie ktoré si s ním stanovím a obvykle aj cenu ktorú chcem mesačne investovať. Ak budem investovať sám za seba tak ma nič zo spomenutých vecí nebude blokovať.

Zavetril som teda na časť fóra "Brokeri - cez koho na burzu". Klasicky, asi ako každý nováčik som si hneď rozklikol brokera Trading 212. Prešiel som každý jeden komentár a uzatvoril to s myšlienkou že ku nemu fakt nejdem. Ako som pozeral ďalších, medzi ktorými bol aj Interactive Brokers, natrafil som aj na Trade Republic ktorý ma oslovil zo všetkých najviac. Nie len že ich "sporo investovanie" je zadarmo (bez vstupného poplatku), či fakt že sú tam automatické nákupy, rôzne iShares ETFká, či držanie peňazí a akcií v banke na účte na moje meno (v prípade krachu brokera sa nič nestane), ale aj to že sa viacerím tento broker pozdával (myslím teraz tu na fóre).

Preto by som sa chcel spýtať, či nie je blbosť ísť rovno do investovania pomocou brokera (Trade Republic)? Minimálne prvý rok / roky by som chcel investovať len pasívne a do dobre známych ETFiek ako iShares S&P 500 akumulačné (IE00B5BMR087), či MSCI World akumulačné (IE00B4L5Y983; Tento je USD takže si nie som istý či sa nebude priplácať poplatok za konverziu mien). Alebo by som mal ísť do toho s agentom aby som sa v tom ešte lepšie zorientoval?
Len na margo toho držania akcií na tvoje meno, over si túto informáciu, u väčšine brokerov sú akcie držané "in street name" (https://www.investopedia.com/ask/answers/185.asp)

A len na doplnenie u agentov a EIC, nemusíš sa držať jednej investičnej sumy akú si nastavíš, môžeš posielať ľubovoľnú čiastku, nie si limitovaný ničím. Rovnako nie si limitovaný ani obdobím.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

@aviceN Vďaka. Pôjdem to ešte overiť. Čiže ak by som išiel cez agenta, napr. práve cez teba, môžem meniť obdobie? Povedzme že najprv si stanovím obdobie na 5 rokov a neskôr v priebehu predĺžim?
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa user27 »

@Pheggas

Urcite nechod cez ziadneho agenta. Ak si sa zvladol zaregistrovat na toto forum a nastudovat si zaklady ako pises, tak si zaloz ucet u brokera. Nieje to nic komplikovane.

Posli peniaze a kup svoje prve ETF. Nieje to komplikovane, na youtube najdes kopec videi pre konkretneho brokera, ktoreho si vyberies, ak nie urcite ti niekto poradi.

O par rokov budes dakovat sam sebe, Preco by si mal EIC a podobnym agentom platit vstupne poplatky a podobne hluposti ? ta doba uz je prec. Dnes je doba lahko pristupnych ETF.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Pheggas napísal: Po 16 01, 2023 9:46 am @aviceN Vďaka. Pôjdem to ešte overiť. Čiže ak by som išiel cez agenta, napr. práve cez teba, môžem meniť obdobie? Povedzme že najprv si stanovím obdobie na 5 rokov a neskôr v priebehu predĺžim?
Všetci "agenti" tu na fóre máme určité "minimálne" podmienky cieľovej sumy, od čoho sa odvíja vstupný poplatok, ono tam žiadna viazanosť nie je.

Alebo sprav to čo radí user27, je to tvoje slobodné rozhodnutie ak sa tomu chceš venovať a si technicky zručný, prečo nie broker, nemôžeme generalizovať, že EIC v tejto dobe nemá svoje miesto, tak isto ako broker nie je pre každého, ani EIC nie je pre každého... :beer:
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa JanH »

user27 napísal: Po 16 01, 2023 10:05 am O par rokov budes dakovat sam sebe, Preco by si mal EIC a podobnym agentom platit vstupne poplatky a podobne hluposti ? ta doba uz je prec. Dnes je doba lahko pristupnych ETF.
Juggler v porovnani 23 moznosti investovania do ETF rozpisuje aj investovanie cez brokerov. Nie je to vzdy lacnejsie ako EIC. Najma ak posielas male mesacne sumy napriklad mesacne 100EUR. V tomto pripade je to lepsie posielat kvartalne.
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25157
JUGGLER napísal: St 19 10, 2022 12:29 am Broker 1%: za nákup: špičkoví brokeri majú poplatky 0,001%, ale vždy je tam nejaké minimum.
IB pri nákupoch v EU účtuje od 1,25 do 3€ ..čiže priemer je 2€, čo pri mesačnej investícii 200€ už tvorí 1% !
Ak budete investovať po 100€ mesačne, bude to už 2%. Ak by ste nakupovali po 50€ a platili 2€, to by už bolo 4%.
Preto treba zvážiť či sa to oplatí.
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

Ďakujem vám @user27 a @aviceN . Ono, mám rád keď som nezávislý, aj preto by som chcel ísť cez brokera. Toto som si uvedomil pár dní dozadu a odvtedy študujem jednotlivých brokerov. Z toho mi najlepšie (aspoň na začiatok kým nebudem mať 100k+ v portfóliu - nad túto čiastku by som asi už fakt prešiel na Interactive Brokers), začať práve v Trade Republic. Jedinú nevýhodu vidím tú že je to relatívne neznámy broker a len pár ľudí tu na fóre o ňom vie. Preto by som možno doplnil otázku, odporúčate brokera Trade Republic a je bezpečný na tvorbu portfólia do 100k? (Alebo je to skôr táto otázka hodná vytvorenia nového vlákna?)
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

JanH napísal: Po 16 01, 2023 10:25 am Juggler v porovnani 23 moznosti investovania do ETF rozpisuje aj investovanie cez brokerov. Nie je to vzdy lacnejsie ako EIC. Najma ak posielas male mesacne sumy napriklad mesacne 100EUR. V tomto pripade je to lepsie posielat kvartalne.
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... hp?t=25157
JUGGLER napísal: St 19 10, 2022 12:29 am Broker 1%: za nákup: špičkoví brokeri majú poplatky 0,001%, ale vždy je tam nejaké minimum.
IB pri nákupoch v EU účtuje od 1,25 do 3€ ..čiže priemer je 2€, čo pri mesačnej investícii 200€ už tvorí 1% !
Ak budete investovať po 100€ mesačne, bude to už 2%. Ak by ste nakupovali po 50€ a platili 2€, to by už bolo 4%.
Preto treba zvážiť či sa to oplatí.
Áno, pozeral som to. Zvláštne že Juggler spomína že vždy je tam nejaké %. Teda, nepozeral som si dokumenty ale minimálne na stránke ukazujú že v "sporo-investe" je za nákup 0%. Len ak by som investoval jednorázovým nákupom tak je to vždy 1€, nezávisle od toho či kupujem za 20€ alebo za 20 tisíc.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 203 times
Been thanked: 114 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja myslim, ze Trade Republic nie je bezpoplatkovy a na male ciastky je najvyhodnejsi XTB, pretoze mozes kupit frakcie, ktore u bezneho brokera nekupis.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

Adammd napísal: Po 16 01, 2023 10:59 am Ja myslim, ze Trade Republic nie je bezpoplatkovy a na male ciastky je najvyhodnejsi XTB, pretoze mozes kupit frakcie, ktore u bezneho brokera nekupis.
Nie som si istý či je alebo nie je. Hokaido spomínal že pri generovaní sporo-invest plánu mu hodilo takýto výpis (21.11.2022). Ku frakciám, Capitalcapital spomínal že mu pripísali frakcie Nike čiže frakcie sa nakupovať dajú aj u Trade Republic.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa user27 »

@JanH ja som nedavno hladal, aky ucet mam zriadit pre dceru - a prave 100eur mesacne som bral ako modelovy priklad. Pozeral som aj EIC, ale vzhladom na poplatky som to hned zrusil z uzsieho vyberu. Konkretneho brokera si musi kazdy vybrat sam, podla toho kolko planuje investovat a ake ine poziadavky ma.

Neviem teda kto z diskutujucich je tunajsi agent, ale mne tie poplatky pridu velke z dlhodobeho hladiska. Hlavne ked si da niekto tu namahu a zaregistruje sa tu, hlada informacie, tak je na najlepsej ceste si to zmanagovat sam.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Fund »

Adammd napísal: Po 16 01, 2023 10:59 am Ja myslim, ze Trade Republic nie je bezpoplatkovy a na male ciastky je najvyhodnejsi XTB, pretoze mozes kupit frakcie, ktore u bezneho brokera nekupis.
XTB neponuka frakcie
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

@user27 Chápem. Ono by aj stačilo nejaký krátky názor ale chápem že ho nemôžem žiadať od ľudí ktorí nie sú u daného brokera. :)

@Fund a @Adammd Takže čo je teda pravda? Ponúka či neponúka XTB frakcie?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa jogo »

Pheggas napísal: Po 16 01, 2023 11:47 am @Fund a @Adammd Takže čo je teda pravda? Ponúka či neponúka XTB frakcie?
Načo sú ti prosím ťa frakcie?
Ak nemáš na to kúpiť každý mesiac ETF za 100€, tak ho kupuj raz za 3 mesiace za 100€, alebo raz do roka za 400€. V konečnom dôsledku pri dlhodobom investovaní radovo desiatky rokov tam neznikne skoro žiaden rozdiel vo výnose.

Podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia som pred rokom známemu odporučil XTB ako aktuálne poplatkovo najvýhodnejšieho brokera pre pravidelne investovanie do ETF. Nemilo ma však známy prekvapil, že prestal pravidelne nakupovať a špekuluje s inými ETF ako ETF-world alebo ETF-SP500.
Som dlhoročným klientom 4 brokerov, tak mam trochu prehľad, čo a ako.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Peter222 »

Pheggas napísal: Po 16 01, 2023 11:47 am @user27 Chápem. Ono by aj stačilo nejaký krátky názor ale chápem že ho nemôžem žiadať od ľudí ktorí nie sú u daného brokera. :)

@Fund a @Adammd Takže čo je teda pravda? Ponúka či neponúka XTB frakcie?
XTB frakcie nemá, ale ako ti napísal vyššie jogo, pri tom spôsobe investovania aký chceš robiť je to asi tá najmenej podstatná vec na ktorú by som sa zameriaval.
ibi2525
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 31 times
Been thanked: 25 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa ibi2525 »

XTB Frakcie neponuka... písalo že v tomto roku by mali ale zaťial ich nemá. Znížili akurat hranicu minimálnej nakupnej ceny. Ja som riešil rovnaký problém ako Pheggas a tiež po preštudovaní fora som dospel k názoru že pre pasívne investovanie bez poplatkov (zatial som nezaplatil ani cent) a nakupovaní mesačne jedno dve alebo tri ETF je ideálne XTB a ako tu písali vyššie dá sa to zvládnuť aj sám., príde mi to ako zadávanie platby cez internet banking., len treba si raz mesačne nájsť na to čas. A samozrejme systém a držať sa ho nech sa deje čo sa deje...s tým ešte bojujem trochu ja osobne :-))
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 203 times
Been thanked: 114 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Adammd »

sry za dezinfo, som mal za to, ze frakcie ponuka, resp. ti nakupi za danu sumu cast ETF/akcie.

Ak chces klasickeho brokera, este je moznost Degiro, kde mas moznost nakupu bezpoplatkovych ETF
https://www.degiro.cz/poplatky/etf-core-selection
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

jogo napísal: Po 16 01, 2023 11:52 am Načo sú ti prosím ťa frakcie?
No, ako si písal, nechcem hneď zo začiatku investovať 200+ mesačne čiže ako si písal, asi to rozdelím na investície napr. každé 2-3 mesiace aby som si vedel kupovať celé ETFká. Neviem však aký je rozdiel medzi tým keď investuješ pomocou frakcií a keď kupuješ celý cenný papier. Jasné, rozdiel je v hodnote ktorú držíš ale okrem toho sa na ETFká asi nič iné nevsťahuje (napr. neviem už pri čom to bolo tak že ak si nekúpil celý cenný papier tak si platil daň). Ďalšie plus investovania s vyššími intervalmi ako 1 mesiac, je aj fakt že sú poplatky vo výsledku nižšie.
ibi2525 napísal: Po 16 01, 2023 12:58 pm pre pasívne investovanie bez poplatkov (zatial som nezaplatil ani cent) a nakupovaní mesačne jedno dve alebo tri ETF je ideálne XTB a ako tu písali vyššie dá sa to zvládnuť aj sám.
Tak teraz neviem či je lepší Trade Republic alebo XTB. Vedeli by ste ma možno niekto odkázať na nejakú diskusiu ohľadom bezpečnosti XTB, čo by sa stalo ak by ten broker krachol alebo poprípade čo by sa stalo ak by moje peniaze použil na nekalé praktiky či bez môjho vedomia? Zatiaľ čo som čítal od Jugglera tu, a tu, vyzerá to byť ako kvalitný broker u ktorého môžem mať istotu. Tu zas andre píše o nejakých podvodoch zo strany XTB. Aj hokaido píše o nejakej strate peňazí, hoci sa to týkalo CFD.

PS: Nesnažím sa zhadzovať XTB a pozdvihnúť Trade Republic, len chcem mať istotu že nejdem do investovania bezhlavo a že si vyberiem nesprávneho brokera u ktorého bude neskôr problém prejsť na iného brokera.
Adammd napísal: Po 16 01, 2023 1:29 pm Ak chces klasickeho brokera, este je moznost Degiro, kde mas moznost nakupu bezpoplatkovych ETF
Toho som tiež pozeral a tam sa mi zas nepáčilo že operujú len v Česku, a nie na Slovensku pričom aj XTB aj Trade Republic operuje na Slovensku.
flasher
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 01, 2022 12:12 pm
Been thanked: 3 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa flasher »

Ucet u Degira si uz mozes zalozit aj zo Slovenska.

Btw. myslim si ze neurobis krok vedla ani s jednym z tychto brokerov (XTB, TD, IB, Degiro). Vsetci su riadne regulovani. Samozrejme ze kazdy z nich ma svoje pre a proti, takze je to len na tvojom zvazeni co, kde a ako ti viac vyhovuje.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa rmaly »

flasher napísal: Po 16 01, 2023 2:27 pm Ucet u Degira si uz mozes zalozit aj zo Slovenska.

Btw. myslim si ze neurobis krok vedla ani s jednym z tychto brokerov (XTB, TD, IB, Degiro). Vsetci su riadne regulovani. Samozrejme ze kazdy z nich ma svoje pre a proti, takze je to len na tvojom zvazeni co, kde a ako ti viac vyhovuje.
Nema Degiro ten poplatok za vstup na burzu (teda za kazdu burzu 2.50)? Ci ktory broker to ma?
Mirdis
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So 17 12, 2022 1:51 pm
Been thanked: 3 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Mirdis »

Tiez som podobne zacinal ako ty, mam tu aj diskusiu, pre seba (dochodok) a pre deti som otvoril ucet v EIC, ano je tam ten spomenuty poplatok, ale je to na par rokov, nechcem sa o to starat , zaujimat proste nech to funguje.

Mam tu ale dalsie financie co nechcem len tak drzat na beznom ucte a potrebujem ich na par 5-10 rokov niekde davat, tak som robil porovnania medzi brokermi. Na to moje pasivne investovanie raz za mesiac, pripadne 2x poslat a kupit nejake ETF mi postaci aj XTB, kde nakup etf co som pozeral by mal byt zadarmo. Ciastocne nakupi co mam info by mali zaviest do konca marca. Ak by som chcel nieco viac uz idem asi do IB, cez refferal link sa vies dohodnut s dotycnym a dostat nejaku tu odmenu. TB netusim, ale degiro mal tam nejaky poplatok.
flasher
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 01, 2022 12:12 pm
Been thanked: 3 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa flasher »

Nema Degiro ten poplatok za vstup na burzu (teda za kazdu burzu 2.50)? Ci ktory broker to ma?
Ano je to u Degira - connectivity fee 2.50e rocne za kazdu burzu, ak sa nemylim.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Joki »

Máš tu v ponuke už veľa možností a potom sa v tom “chaose” zložito vyberá. Chápem Ťa, nechceš urobiť chybu…

Ideálne je začať cez EIC, chalani tu na fóre majú skvelú ponuku 1% poplatok. Stači ti podpisať napr. na 10 000€ poplatok máš 100€ a potom budeš vidieť.
Počas toho času môžeš skúmať brokerov. Možno aj zostaneš v EIC a nebudeš si to zbytočne komplikovať s brokerom, ak budeš nakupovať len ETF.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa jogo »

Pheggas napísal: Po 16 01, 2023 2:12 pm Tak teraz neviem či je lepší Trade Republic alebo XTB. Vedeli by ste ma možno niekto odkázať na nejakú diskusiu ohľadom bezpečnosti XTB, čo by sa stalo ak by ten broker krachol alebo poprípade čo by sa stalo ak by moje peniaze použil na nekalé praktiky či bez môjho vedomia?
A čo tak diskusiu o bezpečnosti Trade Republic? Alebo ktoréhokoľvek brokera?
Diskusie sú len teorie, ako to bude v praxi uvidíme, až nejaký regulovaný broker u nás krachne. V USA krachol veľký broker a ľudia boli odškodnení, ale to je USA...ktovie ako by to bolo u nás.
V 2014 krachli nejakí brokeri, aj tu ktosi bol u takého brokera, ale nechcel som vyzvedať, ako dopadol...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

flasher napísal: Po 16 01, 2023 2:27 pm Ucet u Degira si uz mozes zalozit aj zo Slovenska.

Btw. myslim si ze neurobis krok vedla ani s jednym z tychto brokerov (XTB, TD, IB, Degiro). Vsetci su riadne regulovani. Samozrejme ze kazdy z nich ma svoje pre a proti, takze je to len na tvojom zvazeni co, kde a ako ti viac vyhovuje.
Pre zmenu sa teraz zas rozhodujem medzi EIC a XTB. To XTB sa mi zdá celkom neprehľadné (aspoň teda Web UI) a nemá automatické platby tak ako TR. Cez EIC nemusím nič riešiť ale zas tam je vstupný poplatok čiže ak sa dohodnem na 10 rokov a po 2 budem chcieť odísť s nejakým dôvodom tak prerobím.
Joki napísal: Po 16 01, 2023 4:11 pm Máš tu v ponuke už veľa možností a potom sa v tom “chaose” zložito vyberá. Chápem Ťa, nechceš urobiť chybu…

Ideálne je začať cez EIC, chalani tu na fóre majú skvelú ponuku 1% poplatok. Stači ti podpisať napr. na 10 000€ poplatok máš 100€ a potom budeš vidieť.
Počas toho času môžeš skúmať brokerov. Možno aj zostaneš v EIC a nebudeš si to zbytočne komplikovať s brokerom, ak budeš nakupovať len ETF.
Súhlasím že je to ideálne pre úplných začiatočníkov ktorí nevedia prakticky nič. No mám pocit že ak by som išiel cez EIC tak si to skôr či neskôr budem vyčítať až do konca celého obdobia.
jogo napísal: Po 16 01, 2023 4:22 pm A čo tak diskusiu o bezpečnosti Trade Republic? Alebo ktoréhokoľvek brokera?
Diskusie sú len teorie, ako to bude v praxi uvidíme, až nejaký regulovaný broker u nás krachne. V USA krachol veľký broker a ľudia boli odškodnení, ale to je USA...ktovie ako by to bolo u nás.
V 2014 krachli nejakí brokeri, aj tu ktosi bol u takého brokera, ale nechcel som vyzvedať, ako dopadol...
Opäť sa to spája s tým že nechcem spraviť chybu s mojim výberom brokera. Myslel som si že sú nejaké tabuľkové udalosti ktoré majú presný postup ako by sa to riešilo keby nejaký broker skrachoval. Čo všade počúvam tak by zvyčajne preberá klientov iný broker ktorému ten prípad štát prihodí. Ale ako píšeš, realita asi bude niekde inde a to ma znepokojuje. Aj keď je XTB veľké, stať sa môže čokoľvek. Ale o tom je asi investovanie ako také.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa jogo »

Pheggas napísal: Po 16 01, 2023 5:02 pm Opäť sa to spája s tým že nechcem spraviť chybu s mojim výberom brokera. Myslel som si že sú nejaké tabuľkové udalosti ktoré majú presný postup ako by sa to riešilo keby nejaký broker skrachoval. Čo všade počúvam tak by zvyčajne preberá klientov iný broker ktorému ten prípad štát prihodí. Ale ako píšeš, realita asi bude niekde inde a to ma znepokojuje. Aj keď je XTB veľké, stať sa môže čokoľvek. Ale o tom je asi investovanie ako také.
Preto mam 4 brokerov a 3 banky, lebo ako píšeš, stať sa môže čokoľvek-broker síce v našich končinách nekrachol, ale účty v bankách mali hacknuté aj moji známi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Joki »

@Pheggas EIC sa podpisuje výška investície, ktorú si stanoviš. Nie roky, ako píšeš.
Ako som ti napisal, stači ak si dáš sumu 10 000 alebo 5 000€ a z toho 1% poplatok. Ak nenajdeš vhodného brokera, navýšiš si znova sumu, ktorú chceš dosiahnuť. Alebo teda presunieš z EIC na brokérsky účet, ak najdeš vhodného brokera.
Nik Ťa asi nebude nútiť uzatvárat na 100 000€ a z toho poplatok 1% zaplatiť vopred.
Ale to ti presnejšie zodpovedia chalani…
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

jogo napísal: Po 16 01, 2023 5:12 pm Preto mam 4 brokerov a 3 banky, lebo ako píšeš, stať sa môže čokoľvek-broker síce v našich končinách nekrachol, ale účty v bankách mali hacknuté aj moji známi.
To je zaujímavá odnož v tejto problematike. Možno by sme sa mali povenovať v diskusií (v inom / novom vlákne) aj tejto problematike aby sme vedeli čo a ako :) .
Joki napísal: Po 16 01, 2023 5:25 pm @Pheggas EIC sa podpisuje výška investície, ktorú si stanoviš. Nie roky, ako píšeš.
Ako som ti napisal, stači ak si dáš sumu 10 000 alebo 5 000€ a z toho 1% poplatok. Ak nenajdeš vhodného brokera, navýšiš si znova sumu, ktorú chceš dosiahnuť. Alebo teda presunieš z EIC na brokérsky účet, ak najdeš vhodného brokera.
Nik Ťa asi nebude nútiť uzatvárat na 100 000€ a z toho poplatok 1% zaplatiť vopred.
Ale to ti presnejšie zodpovedia chalani…
Vo výsledku teda nič nie je fixné? Pretože som zistil že u agenta si vieš zmeniť aj výšku mesačnej splátky, aj finálnu hodnotu ktorú chceš dosiahnuť. Od teba som sa dozvedel že si môžeš zmeniť aj dobu po ktorú investuješ. Znamená to však že ak má nejaký agent vstupný príplatok, môže sa aj ten v čase meniť? Príklad: Chcem najprv investovať na 10 rokov a dosiahnuť 50 tisíc eur. Po čase si to však rozmyslím a chcem investovať len 8 rokov a chcem dosiahnuť 35 tisíc eur. Znamená to teda že prebytok ktorý som agentovi zaplatil za ten prvý plán mi vráti a uplatní tento nový alebo mi čiastku už nevráti a len zmení ciele?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Skúsim to teda nejak zosumarizovať nech v tom bude úplne jasno :)

V EIC sa nastavuje tzv. cieľová suma, chceš teda investovať napr. na 30 rokov, po 100€ mesačne, čiže 100x12x30 = 36000€, túto sumu môžeme nazvať aj "budgetom", tj. do tejto výšky kým ju nenavkladáš bude EIC investovať peniaze, ktoré tam pošleš.
Akonáhle si cieľovú sumu predplatíš vstupným poplatkom, to, že si si nastavil v hlave, že to chceš navkladať za 30 rokov nič neznamená, keďže sa v EIC nefixuješ na určitú dobu. Teba môžu o 2 roky povýšiť a zrazu tam budeš posielať 1000€ mesačne, čiže tú cieľovú sumu navkladáš za pár rokov, miesto 30tich, tak ako bol tvoj plán. Potom si danú cieľovú sumu môžeš znovu navýšiť. Vstupné poplatky sú nevratné, samozrejme po naplnení cieľovej sumy sa dá navýšiť. Posielať môžeš sumu akú len chceš, vyššiu, nižšiu alebo v daný mesiac nepošleš vôbec.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Joki »

Pheggas napísal: Po 16 01, 2023 5:48 pm
jogo napísal: Po 16 01, 2023 5:12 pm Preto mam 4 brokerov a 3 banky, lebo ako píšeš, stať sa môže čokoľvek-broker síce v našich končinách nekrachol, ale účty v bankách mali hacknuté aj moji známi.
To je zaujímavá odnož v tejto problematike. Možno by sme sa mali povenovať v diskusií (v inom / novom vlákne) aj tejto problematike aby sme vedeli čo a ako :) .
Joki napísal: Po 16 01, 2023 5:25 pm @Pheggas EIC sa podpisuje výška investície, ktorú si stanoviš. Nie roky, ako píšeš.
Ako som ti napisal, stači ak si dáš sumu 10 000 alebo 5 000€ a z toho 1% poplatok. Ak nenajdeš vhodného brokera, navýšiš si znova sumu, ktorú chceš dosiahnuť. Alebo teda presunieš z EIC na brokérsky účet, ak najdeš vhodného brokera.
Nik Ťa asi nebude nútiť uzatvárat na 100 000€ a z toho poplatok 1% zaplatiť vopred.
Ale to ti presnejšie zodpovedia chalani…
Vo výsledku teda nič nie je fixné? Pretože som zistil že u agenta si vieš zmeniť aj výšku mesačnej splátky, aj finálnu hodnotu ktorú chceš dosiahnuť. Od teba som sa dozvedel že si môžeš zmeniť aj dobu po ktorú investuješ. Znamená to však že ak má nejaký agent vstupný príplatok, môže sa aj ten v čase meniť? Príklad: Chcem najprv investovať na 10 rokov a dosiahnuť 50 tisíc eur. Po čase si to však rozmyslím a chcem investovať len 8 rokov a chcem dosiahnuť 35 tisíc eur. Znamená to teda že prebytok ktorý som agentovi zaplatil za ten prvý plán mi vráti a uplatní tento nový alebo mi čiastku už nevráti a len zmení ciele?
O dobe som nič také nepísal, ak si to prečitaš.
Pisal som len, že dôležitá je výsledna suma ktoru chceš dosiahnuť od tej sa odvija aj poplatok.

aviceN to super zhrnul.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

aviceN napísal: Po 16 01, 2023 5:59 pm Skúsim to teda nejak zosumarizovať nech v tom bude úplne jasno :)

V EIC sa nastavuje tzv. cieľová suma, chceš teda investovať napr. na 30 rokov, po 100€ mesačne, čiže 100x12x30 = 36000€, túto sumu môžeme nazvať aj "budgetom", tj. do tejto výšky kým ju nenavkladáš bude EIC investovať peniaze, ktoré tam pošleš.
Akonáhle si cieľovú sumu predplatíš vstupným poplatkom, to, že si si nastavil v hlave, že to chceš navkladať za 30 rokov nič neznamená, keďže sa v EIC nefixuješ na určitú dobu. Teba môžu o 2 roky povýšiť a zrazu tam budeš posielať 1000€ mesačne, čiže tú cieľovú sumu navkladáš za pár rokov, miesto 30tich, tak ako bol tvoj plán. Potom si danú cieľovú sumu môžeš znovu navýšiť. Vstupné poplatky sú nevratné, samozrejme po naplnení cieľovej sumy sa dá navýšiť. Posielať môžeš sumu akú len chceš, vyššiu, nižšiu alebo v daný mesiac nepošleš vôbec.
Ďakujem za super zhrnutie :) Teraz som to už pochopil poriadne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Phegas, Joki: tých 1% vstup má cez agentov svoje minimum.
Nedá sa stanoviť cieľovka 10 000€ a zaplatiť 100 €.

Podľa info čo mi ostalo v hlave je to minimum nasledovné:

agent AviceN: minimum 360€ ( teda 1% z cieľovej sumy 36 000 € )
agent Jari: minimum 300 € ( teda 1% z cieľovej 30 000 € )
agent Pepp.sk: dal ponuku na 288 € ( teda 0,8% z cieľovej sumy 36 000 €, poplatok rozložený na 12 mesiacov po 24€ )

Cieľovka nie je program, ani plán.
Je to objem predplatenej sumy, ktorú možno preinvestovať bez ďalších poplatkov.

Aj keď sa tu straší, že je to veľká suma na mnoho rokov... s infláciou a zvyšovaním platov tá dlhodobosť stratí význam.

Hlavný význam EIC vidím v tom, že investovanie je plno-automatické. Človek nemusí mať nijaké vedomosti, nijaké zručnosti. Raz sa to nastaví a ide to. Treba si len raz za čas online pozrieť stav a ked sa vyčerpá cieľovka, tak si ju znova predplatiť. Ja osobne preferujem EIC kvôli tomu, že je v SR a teda ked sa niečo stane, neostanú peniaze v zahraničí.
Pre rodinu, ktorá nemá o investovaní žiadne vedomosti chcem aby to zostalo v rovine, že sa automaticky každý mesiac na trvalý príkaz zaplatí nejaká suma, ktorú treba v budúcnosti zvyšovať.

Príklad celoživotného pasívneho investovania od detského veku z odchodom do dôchodku ako milionár.
Moja vízia s tzv. nekonečným investičným horizontom, investovaním po dobu 40-50 rokov a zbytok života poberáme rentu..

V zmluve to môže vyzerať ako šialenstvo, že deťom predplácame 50 rokov x 50€ mesačne (30 000 € ).
Ale pozrime sa na vysoko pravdepodobnú realitu, ktorú napríklad ja vidím pre svoje dieťa:

Vklad 5000€ vo veku 5 R a predplácam spolu 30 000 €.

Do veku 15R vklady po 50 € mesačne: výsledok bude 23 517 €
preinvestované mám 11K, zaplatené poplatky 300 €, efekt poplatkov (EP ) 346 €

Do veku 25R po 100 € mesačne: výsledok 83 600 €
preinvestované 11K +12K, zaplatené poplatky 300 €, efekt poplatkov (EP ) 649 €

Do veku 35R po 200 € mesačne: výsledok 265 600 €
preinvestované 11K +12K +24K = 47K, zaplatené poplatky 470€, efekt poplatkov (EP ) 1600 €

Do veku 45R po 400 € mesačne: výsledok 798 400 €
preinvestované 11K +12K +24K +48K = 95K, zaplatené poplatky 950€, efekt poplatkov (EP )4500 €

Do veku 55R po 600 € mesačne: výsledok 2 278 500 €
preinvestované 95K +72K = 167K, zaplatené poplatky za celý život 1670€, efekt poplatkov (EP )4560 €

Odchod do penzie s rentou 91 140 € ročne = 7595 € mesačne

Žiadne ďalšie vklady. V nekonečnom investičnom horizonte bude ubúdať 4% ročne, ale s dlhodobým priemerom zhodnotenia 10% p.a. to zabezpečí rodinu navždy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Joki »

@Juggler
Ďakujem za vysvetlenie, nevedel som o minimách.

@Pheggas
Prepáč, že som ti nedal presné info.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa JanH »

Joki napísal: Po 16 01, 2023 9:37 pm @Juggler
Ďakujem za vysvetlenie, nevedel som o minimách.

@Pheggas
Prepáč, že som ti nedal presné info.
Joki, ja som to pochopil takto. Sprostredkovateľ či ma odmenu 100€ alebo 1000€ administratívne úkony musí vykonať viac menej rovnaké, preto si určujú nejakú min. sadzbu. Počítam že časovo jeden klient môže byt 4 hodiny práce v priemere od predstavenia produktu, zaškolenia, vytvorenia portfólia až po otvorenie účtu. Následne sa o klienta po ďalšie roky pri otázkach a zmenách ďalej starajú už v podstate bez nároku na ďalšie odmeny pokial sa otvára dvojkovy účet.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Joki »

JanH napísal: Po 16 01, 2023 9:56 pm
Joki napísal: Po 16 01, 2023 9:37 pm @Juggler
Ďakujem za vysvetlenie, nevedel som o minimách.

@Pheggas
Prepáč, že som ti nedal presné info.
Joki, ja som to pochopil takto. Sprostredkovateľ či ma odmenu 100€ alebo 1000€ administratívne úkony musí vykonať viac menej rovnaké, preto si určujú nejakú min. sadzbu. Počítam že časovo jeden klient môže byt 4 hodiny práce v priemere od predstavenia produktu, zaškolenia, vytvorenia portfólia až po otvorenie účtu. Následne sa o klienta po ďalšie roky pri otázkach a zmenách ďalej starajú už v podstate bez nároku na ďalšie odmeny pokial sa otvára dvojkovy účet.
Áno, rozumiem :)
Poplatok sa plati iba raz a jeden, ale starostlivosť o klienta pretrvava. Preto sa sprostredkovatelia nechcú vzdať pravidelných poplatkov.

Je dobré to takto pre budúcnosť rozpísať a vysvetliť JanH.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Ak chceš ísť do toho po vlastnej osi nemôžeš nič stratiť ak si už tu. Skús si to XTBčko, daj si do kalendára nákupy aby si nezabúdal a po roku uvidíš ak ťa to nebude baviť spravíš si EIC a máš pokoj a aspoň si si to vyskúšal.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"