Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 263
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 55 times
Been thanked: 32 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Asi mas pravdu, ja nie som zrejme najvhodnejsi na prepocet. Ak dame aj polovicu dole tak to bude 8 rokov. Je to blizsie ku medianu?
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Stačí sa pozrieť na graf pôrodnosti medzi rokmi 1980 - 1990 a medzi 1990 - 2000. Je tam obrovský pokles.
Povedzme, že vlastné bývanie si riešia ľudia medzi 25 - 35 rokom života, to sú ľudia narodený v rokoch 1988 - 1998. V ďalších desiatich rokoch si budú riešiť bývanie veľmi slabé ročníky 1998 - 2008. Zároveň dožijú ľudia 75+, ktorých je tiež veľké množstvo a v podstate každý má vlastnú nehnuteľnosť. Napr. v KE sú celé bytovky / štvrte, kde žijú takmer výlučne dôchodcovia 75+, len vo svojom okolí poznám množstvo dôchodcov 75+, ktorý žijú po samom v 3 - 4 izbovom byte. Do 10 rokov sa uvoľní obrovské množstvo takýchto bytov, ktoré dediči budú musieť predať (rozdeliť sa), ale kupovať ich v podstate nebude mať kto (vlastné bývanie si začnú riešiť slabé ročníky). To bude robiť tlak na pokles cien nehnuteľností v dlhodobom horizonte a to nehovorím o tom, že niektoré bytovky už majú cez 60 rokov, o 20 rokov bude pred koncom životnosti a nikto si nekúpi byt v 80 ročnej bytovke na 30 ročnú hypotéku.
Takže moja otázka. Naozaj je nedostatok nehnuteľností, slabá ponuka a vysoký dopyt a preto ceny nehnuteľností rastú? Bude tomu tak i o 10 rokov / 20 rokov? Podľa grafov nie...
Annotation 2023-02-22 091216.png
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Croven »

A čo emigranti z východnej európy? Každý rok je ich tu viac a oni tiež niekde budú potrebovať bývať, ja si myslím, že oni čiastočne vyplnia tu dieru ktorá tu podla toho grafu vznikne. Záleži samozrejme aj kde, ale vo veľkých mestách kde je vela pracovných príležitostí, tak si nemyslím, že tam bude veľa dostupných bytov.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Croven napísal: St 22 02, 2023 10:48 am A čo emigranti z východnej európy? Každý rok je ich tu viac a oni tiež niekde budú potrebovať bývať, ja si myslím, že oni čiastočne vyplnia tu dieru ktorá tu podla toho grafu vznikne. Záleži samozrejme aj kde, ale vo veľkých mestách kde je vela pracovných príležitostí, tak si nemyslím, že tam bude veľa dostupných bytov.
No neviem o tom, že by si tu migranti kupovali nehnuteľnosti, skôr asi prenájom...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Croven napísal: St 22 02, 2023 10:48 am A čo emigranti z východnej európy? Každý rok je ich tu viac a oni tiež niekde budú potrebovať bývať, ja si myslím, že oni čiastočne vyplnia tu dieru ktorá tu podla toho grafu vznikne. Záleži samozrejme aj kde, ale vo veľkých mestách kde je vela pracovných príležitostí, tak si nemyslím, že tam bude veľa dostupných bytov.
migranti z Ukrajiny nie su solventni, iba mala skapina a ta neostane na SR. A aj v tej skupine teraz narodenych deti je zial, vacsie % buducich nesolventnych obcanov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ktory Slovak je solventny? :) ten co si zoberie hypoteku 80-100% na 30r? :)
Odoslané z počítača
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Annotation 2023-02-22 131500.png
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

jaroslav81 napísal: St 22 02, 2023 9:38 am Stačí sa pozrieť na graf pôrodnosti medzi rokmi 1980 - 1990 a medzi 1990 - 2000. Je tam obrovský pokles.
Povedzme, že vlastné bývanie si riešia ľudia medzi 25 - 35 rokom života, to sú ľudia narodený v rokoch 1988 - 1998. V ďalších desiatich rokoch si budú riešiť bývanie veľmi slabé ročníky 1998 - 2008. Zároveň dožijú ľudia 75+, ktorých je tiež veľké množstvo a v podstate každý má vlastnú nehnuteľnosť. Napr. v KE sú celé bytovky / štvrte, kde žijú takmer výlučne dôchodcovia 75+, len vo svojom okolí poznám množstvo dôchodcov 75+, ktorý žijú po samom v 3 - 4 izbovom byte. Do 10 rokov sa uvoľní obrovské množstvo takýchto bytov, ktoré dediči budú musieť predať (rozdeliť sa), ale kupovať ich v podstate nebude mať kto (vlastné bývanie si začnú riešiť slabé ročníky). To bude robiť tlak na pokles cien nehnuteľností v dlhodobom horizonte a to nehovorím o tom, že niektoré bytovky už majú cez 60 rokov, o 20 rokov bude pred koncom životnosti a nikto si nekúpi byt v 80 ročnej bytovke na 30 ročnú hypotéku.
Takže moja otázka. Naozaj je nedostatok nehnuteľností, slabá ponuka a vysoký dopyt a preto ceny nehnuteľností rastú? Bude tomu tak i o 10 rokov / 20 rokov? Podľa grafov nie...

Annotation 2023-02-22 091216.png
Vyborna analyza. Mne sa to taktiez tak zda v Petrzalke. Vela dochodcov co ziju sami a pomali nebudeme most naplnit skoly a skolky.
Zaver je taky, ze je dost risk kupit investicnu nehnutelnosti na SK a drzat ju dlhodobo.
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

Croven napísal: St 22 02, 2023 10:48 am A čo emigranti z východnej európy? Každý rok je ich tu viac a oni tiež niekde budú potrebovať bývať, ja si myslím, že oni čiastočne vyplnia tu dieru ktorá tu podla toho grafu vznikne. Záleži samozrejme aj kde, ale vo veľkých mestách kde je vela pracovných príležitostí, tak si nemyslím, že tam bude veľa dostupných bytov.
Ktory migranti? Ti co tu su, tak su tu len docasne. Slovensko ma chronicky problem z inflow migraciou. Popri nezaujmu migrantov o SK, SK nie je velmy migrant friendly stat...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

som tu spominal jednu moznost, ktora bude aktualna az v strednodobej buducnosti tj postupne rozsirovanie pusti/polopusti v severnej Afrike az casti juznej Europy co suvisi s globalnym oteplovanim. Ale to zacne odhadom o 20-30rokov. Samozrejme nedostatok pitnej vody. Takze vznikne tlak, ked do juznej Europy sa budu tlacit ludia z chudobnych statov sev. Afriky, Blizkeho vychodu, Zapadnej Azie. A povodni obyvatelia juznej Europy budu mat zase tendenciu sa stahovat viacej na sever, tj aj do strednej Europy. Urcite ste si vsimli ako uz teraz vyzeraju niektore casti juzneho Spanielska, ci Talianska. Len sucho a vyprahnuta cervena zem, obcas nejaky ten krík.
Tlak zo strany imigrantov na Slovensku nemusi byt az taky silny, ale dnes to nevieme este dostatocne posudit a stat sa moze v buducnosti prakticky cokolvek. V Azii napriklad je mnoho velkych riek, ktore su zavisle od ladovcov v horach. Ked nebudu ladovce, nebude ani voda v riekach. A tie stovky a stovky milionov ludi sa odtial pohnu tam, kde sa zit bude dat.
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

Trumpeta1978 napísal: St 22 02, 2023 2:58 pm som tu spominal jednu moznost, ktora bude aktualna az v strednodobej buducnosti tj postupne rozsirovanie pusti/polopusti v severnej Afrike az casti juznej Europy co suvisi s globalnym oteplovanim. Ale to zacne odhadom o 20-30rokov. Samozrejme nedostatok pitnej vody. Takze vznikne tlak, ked do juznej Europy sa budu tlacit ludia z chudobnych statov sev. Afriky, Blizkeho vychodu, Zapadnej Azie. A povodni obyvatelia juznej Europy budu mat zase tendenciu sa stahovat viacej na sever, tj aj do strednej Europy. Urcite ste si vsimli ako uz teraz vyzeraju niektore casti juzneho Spanielska, ci Talianska. Len sucho a vyprahnuta cervena zem, obcas nejaky ten krík.
Tlak zo strany imigrantov na Slovensku nemusi byt az taky silny, ale dnes to nevieme este dostatocne posudit a stat sa moze v buducnosti prakticky cokolvek. V Azii napriklad je mnoho velkych riek, ktore su zavisle od ladovcov v horach. Ked nebudu ladovce, nebude ani voda v riekach. A tie stovky a stovky milionov ludi sa odtial pohnu tam, kde sa zit bude dat.
Ano, Poprad moze mat vacsie ceny m2 ako Bratislava. Ale ludom na SK praveze vacise teplo vobec nevadi, urpimne ked trosku zachladi nemate cloveka na ulici akonahle je slnecno, cela BA ozije.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zaujmave video :)
VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=AJmpIdX ... VojtaZizka
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Pi 24 02, 2023 5:40 pm Zaujmave video :)
VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=AJmpIdX ... VojtaZizka
Da sa v skratke povedat, ako k tomu dospel? Paka cez paku a dalsiu paku? Alebo zdedil/vyhral?
200M je tak 8M eur, nie je to zas tak vela (po tom realitnom rally od 2020), ale jeden tam pisal:
Zvláštní. Někdo má 150 bytů a přitom má potřebu dělat workshopy, platit si PPC na YT, organizovat konference, založit desítky spvček loni v létě. Trochu mi ta pohádka smrdí, že se loni něco stalo (nejspíš dluh který nechce přiznat) a snaží se z toho vyškrábat, ale nechce to říct otevřeně a pravdivě jako o Sollaris
Ale tak, kazdy sme nejaky..

EDIT:
Aha, uz to mam, zacal v 2013 s 10M CZK
Este by ma zaujimalo, ci by to dokazal znovu, je 2023 (tj o 10r neskor), nech ma rovnake know how, a rovnaky kapital (+inflacia), ci by t ozvladol znovu, alebo to bolo len stastie :)


Z inej temy presuniem radsej sem..
Trumpeta1978 napísal: Pi 24 02, 2023 8:22 pm
stary gambler napísal: Pi 24 02, 2023 8:15 pm inak realny narast hodnoty bytov, je vzdy vysi ako realny narast domov,
ano, lebo po technickej stranke rodinny dom viacej zastarava ako byt.
V kazdom pripade hypoteky do povedzme 2percent to je extrem ktory asi sa tak skoro nezopakuje.. :)
Skor si myslim, ze RD su zvacsa mimo "ekonomickej migracnej cesty" (MHD) tj, pracujuca trieda potrebuje 4 steny a 1 strop na prespanie, aby sa zas mohli rano tesit do prace. Taky clovek dom doslova nechce-nepotrebuje.. Drviva vacsina ludi bude vzdy musiet byvat v kralikarniach, a netreba zabudat na staromodne nazory typu "byt je bez starosti" a podobne.. :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
tak s bytom je urcite menej starosti ako s domom so zahradou, to mi potvrdzuju ludia ktori v oboch byvali a vedia to posudit. Staci sa pozriet kolko stoji elektricka brana, alebo hoci len kovova skrina na merac plynu..
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

A pozrite sa aj na mesačné náklady dom vs. byt. My za dom okolo 150m2 platíme za všetko cca. 200€. Čo mám kolegov, tak za 3 izbák na sídlisku cca. 65m2 platia toľko isto. A ustavičné susedské hádky, dupanie nad hlavou...byt ani za nič, byt preferujú lenivý ľudia, ktorý si vo voľnom čase pozrú max. TV a pri uvoľňovaní skrutky rozmýšľajú, do ktorej strany treba točiť..
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 263
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 55 times
Been thanked: 32 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ja si skor myslim, ze byt preferuju ludia ktori nemaju na dom :)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Ne 26 02, 2023 3:28 pm Ja si skor myslim, ze byt preferuju ludia ktori nemaju na dom :)
No ešte donedávna platilo, že dom 10km od mesta stál toľko isto ako 3-4 byt v meste. Len poslednú domu sa ceny domov utrhli z reťaze.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Ne 26 02, 2023 3:28 pm Ja si skor myslim, ze byt preferuju ludia ktori nemaju na dom :)
Rovnako to môže platiť aj naopak. Byt v centre BA je drahší ako dom v satelite.
Argument o lenivosti je tiež riadny úlet.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 987
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 132 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa wladas »

jaroslav81 napísal: Ne 26 02, 2023 3:21 pm A pozrite sa aj na mesačné náklady dom vs. byt. My za dom okolo 150m2 platíme za všetko cca. 200€. Čo mám kolegov, tak za 3 izbák na sídlisku cca. 65m2 platia toľko isto. A ustavičné susedské hádky, dupanie nad hlavou...byt ani za nič, byt preferujú lenivý ľudia, ktorý si vo voľnom čase pozrú max. TV a pri uvoľňovaní skrutky rozmýšľajú, do ktorej strany treba točiť..
Uplne s tebou suhlasim. Ale nie vzdy je to tak. Starsi dom urcite nestoji 200€ ale podstatne viac. A nepocitas tam opravy co musis robit, to robi vela.
Ja som za 3 izbak platil pred zdrazovanim 150€ aj s fondom oprav. Tehla - minimalne pocut susedov. Ano som lenivec ale uvolnovanie skrutiek ma zivy :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

"Idealny" je dom v centre mesta, s velkym pozemkom, ale taku nehnutelnost ma asi len prezident(ka)..
Odoslané z počítača
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

jaroslav81 napísal: Ne 26 02, 2023 3:21 pm A pozrite sa aj na mesačné náklady dom vs. byt. My za dom okolo 150m2 platíme za všetko cca. 200€. Čo mám kolegov, tak za 3 izbák na sídlisku cca. 65m2 platia toľko isto. A ustavičné susedské hádky, dupanie nad hlavou...byt ani za nič, byt preferujú lenivý ľudia, ktorý si vo voľnom čase pozrú max. TV a pri uvoľňovaní skrutky rozmýšľajú, do ktorej strany treba točiť..
Nemoz porovnat.
Aj ked mi to nesedi, ze sa vykurite 150m2 do 200EUR, vy si odkladate pravidelne pre Vas dom na fond oprav?
Dom zvycajne vyzaduje sustavne investicie, ste to tam zapocital?
Dalsi problem z domom je "cost creep", tam sa majitel (ka) nevie zastavit kupovat blbosti co nepotrebuje (zahradku taku, onu, zavlahu automaticku taku onu, ...). To sa zivot poriadne predrazi.

Taktiez, v byte nemate co robit, tak musite ist von. Byt praveze preferuju ludia co nechcu kupovat novu zavlahu do zahradky a kupovat v Hornbachu novu sedaciu supravu (aj ked stara bola dobra) na dvor. Chcu ist von, nieco v meste si pozriet. Bicykel, plavaren, bezat, sport, deti ihriska, kaviarnicka, kamarati, ...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Z toho mi vyslo, ze user domu vytrieska peniaze do zahradky a user bytu zas do podnikov. Obaja vyhrali, pretoze obaja si uzivaju tak, ako ich to bavi..
Odoslané z počítača
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

iceberg8 napísal: Ne 26 02, 2023 9:50 pm Z toho mi vyslo, ze user domu vytrieska peniaze do zahradky a user bytu zas do podnikov. Obaja vyhrali, pretoze obaja si uzivaju tak, ako ich to bavi..
Tu sa porovnavali "costs" pre domy vs byty. Totiz ake peniaze sa strovia priamo na nehnutelnost. Ist von na zmrzlinu sa nerovna minanie penazi do nehnutelnosti. Kupit novu zavlahu, ano.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako "investor" by som povedal, ze zavlaha zdvihne cenu nehnutelnosti, kdezto zmrzlina len prida na buducej potrebe investovat do zdravia..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Konkretne v Ba ide hlavne o dochadzanie. Byt priamo v meste ma vyhodu v tom, ze mas vsetko pomerne blizko. Dom v satelite ma zase svoje nepopieratelne vyhody, ale dostupnost bude horsia a bez auta sa clovek nepohne skoro nikam.
Takže z rodiča sa stava taxikar neustale roznasajuci deti do skoly, skolky, krúžky, kamarati, stari rodicia.. Dom je idealne pro tych ktori uz maju odrastene deti a uplne nejlepsie ak dokazu pracovat vacsinu mesiaca na baze work from home.
A su ludia ktori aj na dom majú peniaze, ale z principu im byt priamo v meste vyhovuje z hladiska komfortu viacej.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Croven »

Trumpeta1978 napísal: Pi 24 02, 2023 5:40 pm Zaujmave video :)
VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=AJmpIdX ... VojtaZizka
Tento podcast som počuval cez víkend a za mňa dosť dobrý diel. Čumel som že je možné v dnešnej dobe nájsť byt, ktorý ti spraví na podnájme 8-10% pa a moc som neveril, že investične je vhodné kupovať byty v malých mestách (ako spomínal Děčín, Kadaň atď), ale opak je asi pravdou. Len neviem ako bežný človek taký byt nájde, lebo takéto byty sa asi moc v realitných portáloch nevyskytujú.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa JanH »

Croven napísal: Po 27 02, 2023 10:01 am
Trumpeta1978 napísal: Pi 24 02, 2023 5:40 pm Zaujmave video :)
VLASTNÍ 150 BYTŮ V HODNOTĚ 200 MILIONŮ KČ. „V nájmu bych nikdy nebydlel", říká investor Libor Váka - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=AJmpIdX ... VojtaZizka
Tento podcast som počuval cez víkend a za mňa dosť dobrý diel. Čumel som že je možné v dnešnej dobe nájsť byt, ktorý ti spraví na podnájme 8-10% pa a moc som neveril, že investične je vhodné kupovať byty v malých mestách (ako spomínal Děčín, Kadaň atď), ale opak je asi pravdou. Len neviem ako bežný človek taký byt nájde, lebo takéto byty sa asi moc v realitných portáloch nevyskytujú.
Je to tak uz davno, pokial sa bavime cisto o podnajme. Ked som si robil prieskum trhu v roku 2021, lepsie mi vyslo krajske mesto ako napriklad hlavne mesto.
Dava to zmysel. Napriklad nadobudacia cena v krajskom meste bola 100tisic nadobudacia v hlavnom meste 200tisic. Rozdiel v najme bol 100-150-max200 EUR. Tak si to daj do kalkulacky, kedy sa ti len na najme vrati to, co si investoval. Asi nikdy lebo opravy, hluche mesiace atd. atd. Ludia co kupovali v hlavnom meste stavili kartu cisto na rast cien nehnutelnosti. Niektori sa ani neunuvali byt prenajat a po 5 rokoch predali so slusnym ziskom.
Video som nevidel, ale robit 8-10% na podnajme p.a. je podla mna utopia. Kupil som jeden byt v r.2017 v extremnej zlave a som rad, ked mi robi 3-4%.p.a. rocne a to som este neodpocital zariadenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JanH,Croven

ono treba brat do uvahy, že to su České reálie ktore on opisuje, ktoré sa od nasich trochu líšia.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Toho casu isli aj u nas (pred 10 rokmi) byty v okresnych mestach, bezny panelak, za 20-25tisic, 2i 50-60m2.. Dnes to moze mat hodnotu, neviem, 60-80-100? Vezmime si, ze 150eur cisty zisk z najmu na taky byt je 7% (po zdaneni)
Good luck, alebo vela stastia najst taky byt dnes. Preto verim na jednu vec - ten clovek vo videu mal len stastie, nic viac, pretoze uz by to nezopakoval.. Nie je to mozne, cize len sa zviezol v diere na trhu.. resp mal vestecku gulu, alebo velke gule na furiku, ze bol ochotny v tom case tolko riskovat..

Ako som pisal, 2i 50-60m2 byt v okresnom meste v roku 2012 do 25 tisic, povodny stav.
Dnes 80-90 tisic
Najom mohol ist hore o max 100% z cca 250-300 na 500-600, ale cena isla hore 3x minimalne, cize je logicke ,ze take p.a. z najmu uz nedosiahne a o raste sa mozeme bavit jedine tak pri "hyperinflacii" (cvalajucej, ale ten pojem pozna menej ludi), aby okresny byt 2i 50m2 stal o 10 rokov 240-270k a vyssie.. (otazna je kupna sila toho bytu ak by aj taku cenu dosiahol)

SP500 2012 cca 1400.. dnes cca 4000.. cize tie (okresne) byty urobili viac ako SP500.. Mam za to, ze ich technicka hodnota bola v tom case (2012) vyssia, nez trhova. Jednoducho postavit 4 steny a 1 strechu za 20-25k nebolo mozne v tom case, cize to bola anomalia a kto ju videl a veril, ze sa trh uvedomi a oceni tie byty (a lokalitu), tak vyhral ako clovek v tom videu, alebo aj v mensom, ale vyhral..
Odoslané z počítača
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Croven »

V podcaste hovorí, že on tie byty vie nájsť v dnešnej dobe, ale ten byt hladá dlhé mesiace, ceny zjednáva atď.. žiaden byt nekúpil cez nejaký realitný portál, pretože tam sa take byty nenachádzajú. Odporúčam vypočuť, je to zaujímavé. Ale tiež mi nejde dohlavy ako sá da dnes kúpiť byt (aj keď v ČR) ktorý ti bude robiť 8-10% pa.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

pochopitelne ze dnes ten system už nefunguje tak ako este fungoval pred 5-10rokmi. Ale napriek tomu je to zaujimave, ked uz pre nic ine, tak ako motivacia, lebo ani on v tej dobe nemal istotu že sa to podarí a bude generovat zisk. :)
/btw ak by to stale fungovalo, asi by to tak okato nevytrubuval na YT, ale naberal by potichu dalsie byty/
Apropo pomerne lacne byty sa daju kupit na Svk aj dnes, len su to vzdy uplne okrajove oblasti, prakticky vzdy s vysokou mierou nezamestnanosti, to znamena že je vysoka pravdepodobnost ze najomnici sa stanu neplaticmi.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 27 02, 2023 11:01 am, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 487 times
Been thanked: 170 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Taky byt je mozne kupit od niekoho, kto zufalo "chce" predat (zadlzeny majitel)..
Odoslané z počítača
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Po skončení fixácie 0.8% a novom prepočte splátok na cca 5% úrok v lete 2023 bude takých bytov viac aj na SK...Ak niekto kúpil byt 2 roky dozadu za 180 000€ s 0.8% úrokom a splátkou cca. 550€ a zrazu mu naparú 5% so splátkou cca 950€...bude sa predávať rýchlo a pod cenu...
A to ešte nespomínam vysoké ceny potravín a vyššie ceny energií...
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Croven »

mňa by zaujímalo koľko ludí si dalo fix na 3 roky
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

Croven napísal: Po 27 02, 2023 1:20 pm mňa by zaujímalo koľko ludí si dalo fix na 3 roky
Toto je spravna otazka... Alebo aj 2 roky.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa JanH »

Croven napísal: Po 27 02, 2023 1:20 pm mňa by zaujímalo koľko ludí si dalo fix na 3 roky
Najoblubenejsi fix na Slovensku je 5rocny fix. Je teda dost mozne, ze refinancovania sa rozlozia v case a nebude to taky efekt, ktory by vyvolal vyrazny pokles cien.
xy11
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

Trumpeta1978 napísal: Po 27 02, 2023 9:48 am Konkretne v Ba ide hlavne o dochadzanie. Byt priamo v meste ma vyhodu v tom, ze mas vsetko pomerne blizko. Dom v satelite ma zase svoje nepopieratelne vyhody, ale dostupnost bude horsia a bez auta sa clovek nepohne skoro nikam.
Takže z rodiča sa stava taxikar neustale roznasajuci deti do skoly, skolky, krúžky, kamarati, stari rodicia.. Dom je idealne pro tych ktori uz maju odrastene deti a uplne nejlepsie ak dokazu pracovat vacsinu mesiaca na baze work from home.
A su ludia ktori aj na dom majú peniaze, ale z principu im byt priamo v meste vyhovuje z hladiska komfortu viacej.
Ked sme uz uplne off topic, co tak mat aj byt a kupit si dom mimo BA (tak do 40,50min), nie uplne satelit, kde su tie domy dost lacnejsie a z casu na cas tam chodit (vykend, mozno prazdniny atd.). Uprimne: Je to hlupost? Manzelka mi hovori, ze hej...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

xy11 napísal: Po 27 02, 2023 1:33 pm
Trumpeta1978 napísal: Po 27 02, 2023 9:48 am Konkretne v Ba ide hlavne o dochadzanie. Byt priamo v meste ma vyhodu v tom, ze mas vsetko pomerne blizko. Dom v satelite ma zase svoje nepopieratelne vyhody, ale dostupnost bude horsia a bez auta sa clovek nepohne skoro nikam.
Takže z rodiča sa stava taxikar neustale roznasajuci deti do skoly, skolky, krúžky, kamarati, stari rodicia.. Dom je idealne pro tych ktori uz maju odrastene deti a uplne nejlepsie ak dokazu pracovat vacsinu mesiaca na baze work from home.
A su ludia ktori aj na dom majú peniaze, ale z principu im byt priamo v meste vyhovuje z hladiska komfortu viacej.
Ked sme uz uplne off topic, co tak mat aj byt a kupit si dom mimo BA (tak do 40,50min), nie uplne satelit, kde su tie domy dost lacnejsie a z casu na cas tam chodit (vykend, mozno prazdniny atd.). Uprimne: Je to hlupost? Manzelka mi hovori, ze hej...
domy do vzdialenosti povedzme tych 40min od Ba su tak drahé, že skutocne iba malokto si moze dovolit kupit normalny byt v Ba a zaroven aj dom mimo Ba do 40min. Lacnejsie nehnutelnosti su v Madarsku, to je teoreticky cesta a co poznam tak niektori tam maju napr chaty/vikendove domy.
Ak vies o nejakej oblasti ktora je v priblizne v takej vzdialenost a pritom cenovo dostupna, tak mozes dat sem tip :)
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 27 02, 2023 1:38 pm, upravené celkom 1 krát.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa JanH »

xy11 napísal: Po 27 02, 2023 1:33 pm
Trumpeta1978 napísal: Po 27 02, 2023 9:48 am Konkretne v Ba ide hlavne o dochadzanie. Byt priamo v meste ma vyhodu v tom, ze mas vsetko pomerne blizko. Dom v satelite ma zase svoje nepopieratelne vyhody, ale dostupnost bude horsia a bez auta sa clovek nepohne skoro nikam.
Takže z rodiča sa stava taxikar neustale roznasajuci deti do skoly, skolky, krúžky, kamarati, stari rodicia.. Dom je idealne pro tych ktori uz maju odrastene deti a uplne nejlepsie ak dokazu pracovat vacsinu mesiaca na baze work from home.
A su ludia ktori aj na dom majú peniaze, ale z principu im byt priamo v meste vyhovuje z hladiska komfortu viacej.
Ked sme uz uplne off topic, co tak mat aj byt a kupit si dom mimo BA (tak do 40,50min), nie uplne satelit, kde su tie domy dost lacnejsie a z casu na cas tam chodit (vikend, mozno prazdniny atd.). Uprimne: Je to hlupost? Manzelka mi hovori, ze hej...
Na rekreaciu sa neoplati ani chata ani dom, ale rekreacne sluzby. Proste na jednu chatu ta nebude bavit chodit vikend co vikend a na konci dna nerobis nic ine len kosis travu a opravujes veci. Na rekreaciu ked uz jedine apartman, ale ja mam radsej zmenu a nie 30 rokov navstevovat tu istu oblast.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JanH napísal: Po 27 02, 2023 1:31 pm
Croven napísal: Po 27 02, 2023 1:20 pm mňa by zaujímalo koľko ludí si dalo fix na 3 roky
Najoblubenejsi fix na Slovensku je 5rocny fix. Je teda dost mozne, ze refinancovania sa rozlozia v case a nebude to taky efekt, ktory by vyvolal vyrazny pokles cien.
To platilo iba posledné roky...čítal som, že v roku 2020 bol najobľúbenejší 3 ročný fix, pretože ľudia boli zvyknutý, že to každý rok len klesá, tak načo sa viazať na dlhšie...a práve tieto 3 ročné fixy z roku 2020 im toho roku skončia. Ale ľudí nezachránia ani 5 ročné fixy...aj keď im skončia až v rokoch 2024-2025, nemyslím si, že úroky budú menej ako 3%
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"