Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Annotation 2023-02-27 143243.png
Annotation 2023-02-27 143537.png
Takže tak..
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Aj ja som dal na konci 2021 fix na 3roky, pretoze som neveril ze to skoci na 4 :) hej spravil som chybu… prve co zacne klesat je utracanie penazi ludmi, cize doplnkove a zazitkove sluzby ako restiky, dovolenky atd pojdu ako prve dole.. isto vela ludi aj krachne a bude nutenych predat atd … ci to bude tolko aby to zacalo vyrazne padat uvidime…ani banka nechce aby nehnutelnosti padli, nakolko su to ich zabezpeky….
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Po 27 02, 2023 2:40 pm Aj ja som dal na konci 2021 fix na 3roky, pretoze som neveril ze to skoci na 4 :) hej spravil som chybu… prve co zacne klesat je utracanie penazi ludmi, cize doplnkove a zazitkove sluzby ako restiky, dovolenky atd pojdu ako prve dole.. isto vela ludi aj krachne a bude nutenych predat atd … ci to bude tolko aby to zacalo vyrazne padat uvidime…ani banka nechce aby nehnutelnosti padli, nakolko su to ich zabezpeky….
Toto si myslim aj ja, ludia budu radi, ze si kupia potraviny a zaplatia hypoteku + energie. Gastro a dalsie sluzby zacnu krachovat a 5x vyssie faktury za elektrinu a plyn im k tomu dopomozu
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jaroslav: vieš dať aj link na zdroj? Vďaka :)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

tomáš virdzek napísal: Po 27 02, 2023 2:48 pm Jaroslav: vieš dať aj link na zdroj? Vďaka :)
len tento clanok, ale pan tam uvadza ako zdroj NBS, tak snad si tie grafy nekreslil sam :lol: :roll:
https://michalpoliak.sk/konci-mi-fixaci ... -moznosti/
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Croven »

5x vyššie faktury? Veď ceny elektriny a plynu sú nižšie ako pred vojnou. Možeš mi to prosím lepšie vysvetliť?
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Croven napísal: Po 27 02, 2023 3:03 pm 5x vyššie faktury? Veď ceny elektriny a plynu sú nižšie ako pred vojnou. Možeš mi to prosím lepšie vysvetliť?
lenže dodavatelia nekupovali teraz, ale v roku 2022, kedy ceny boli aj 5x vyssie...A aj strop od vlady je stale 5x vyssi ako bola cena v roku 2021, kedy sa urcovala cena pre rok 2022...
vratko
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 28 08, 2008 5:37 pm
Been thanked: 2 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa vratko »

ten graf je z tohto clanku zo stranky NBS pokial sa nemylim.
https://nbs.sk/dokument/e733e9af-e0c7-4 ... orce=false
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Croven »

No keby v ČR v dobe keď som ja bral hypo bola fixácia pod 2% tak fixujem aj na 10rokov :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mat byt v BA a zaroven aj dom mimo BA, to je individualne..
Ja sa ale tak zamyslam, preco to ludia robia? Ak je moje primarne sidlo tak nepohodlne, ze musim "utekat" prec z neho na vikend.. Tak je to take zaujimave no.. Su tam sice sluzby a vsetko (mesto), ale musim "utekat" prec si oddychnut lebo byt je "maly" alebo mu chyba "zahrada", (ktorsa ta tu casto kritizuje..)
Mimochodom, existuju roboticke kosacky, travnik nie je povinnost.. Okrem ineho, mam za to, ze vyssia trava (luka) je daleko prospesnejsia nez bezcenny anglicky travnik, ale ludia maju radi nezmyselne veci, je to len moj nazor..
Ale to co sa tu siria polopravdy, ze "na chate treba opravovat", to je blud, nic v zlom, ale je to nezmysel.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nikoho takeho nepoznam, kto by mal v Ba plnohodnotny byt a zarovej niekde pri Ba este aj normalny dom a to su medzi nimi aj velmi slusne zabezpecene rodiny. Skor je to tak, ze ludia co mali byt priamo v Ba si postavili/kupili dom v satelite. Alebo byt v Ba nechali a zohnali mimo Ba nejaku zahradku s chatkou.
Iceberg8: a ako budes tu polmetrovu travu kosit, ručne? Na to dnes vacsina ludi nepristupi, hlavne ak by islo o vacsi pozemok. Pre prirodu je samozrejme vyssia trava jednoznacne lepsia.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Sused za 20 eur pokosi s krovinorezom :)
Je moderne "outsourcovat" prace na inych..
Ale zalezi od toho, ci su tam naletove dreviny, zalezi od toho, ci niekto chce chatu na welness, alebo aj pohyb namiesto nejakeho fitka/posilky.. Kazdy si pod pojmom relax prestavuje nieco ine, niekto naozaj len vypekanie sa na slnku/plazi a niekto sa zrelaxuje tazkou pracou - zalezi co robi ten ktory clovek cez tyzden (cez vikend robi zvacsa opak)..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Este by ma zaujimalo, aky typ ludi hovori, ze "v byte sa mi nechce byt, tak idem von"
- lebo je ine, ak to povie niekto na home office a zaziva tam "ponorku" a po "praci" ide zit von
- a ine, ak to povie niekto, kto odide do prace o 7 a pride o 17 domov, pracuje s ludmi a chce mat svoj pokoj
aj ta druha skupina ludi ma niekedy chut ist von, ale je rozdiel aj vek, povaha..
Pytal som sa zatial jedneho cloveka, druha skupina z tohto mojho "vyberu" a cez tyzden rozhodne nemal chut ist von, skor sa doma najest a zrelaxovat sa na dalsi pracovny den..
Ale poznam aj takeho, kto jazdi taxikom hlava nehlava a potom chodi von, ale vekovy rozdiel medzi tymito ludmi je jedna generacia..
Viem ze pausalizovanie je zle, ale nejaka statistika je zaujimava..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Inak viete niekto ako funguje ten stres test bank? Oni predsa pri poskytnuti hypo prepocitavaju aj nejaky narast urokovej sadzby ze klient vydrzi..takze ti co maju hypo by mali zvladnut platit aj vyssie uroky, avsak neviem do akej vysky…tiez si myslim, ze ak niekto staval/kupoval dom ako pre seba alebo tak, ze svoj sen…tak bude robit vsetko pre to aby on neprisiel…nebude to take lahke ako ze nevladzem platit, tak fajn pohoda, predam a kupim lacnejsie…
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa rmaly »

uhlikova_stopa napísal: Po 27 02, 2023 7:21 pm Inak viete niekto ako funguje ten stres test bank? Oni predsa pri poskytnuti hypo prepocitavaju aj nejaky narast urokovej sadzby ze klient vydrzi..takze ti co maju hypo by mali zvladnut platit aj vyssie uroky, avsak neviem do akej vysky…tiez si myslim, ze ak niekto staval/kupoval dom ako pre seba alebo tak, ze svoj sen…tak bude robit vsetko pre to aby on neprisiel…nebude to take lahke ako ze nevladzem platit, tak fajn pohoda, predam a kupim lacnejsie…
Co si pamatam, tak stress test bol +2%... lenze kedy.. ked bolo 0.9% sadzby... ked teraz nejakemu menej bonitnemu drbnu 4.5%, tak to nemusi rozchodit (pri vysokych hypo)...
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Áno stress test je +2%. Lenže 1.5 roka dozadu dávala Prima banka 0.6% +2% =2.6%. Nikto nepočítal s 5%
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

dejavu? :)
"nikto s tym nepocital" :D :D :D
alebo nechcel pocitat? :)

Uz vidim ten biznis model, "Dobry den pane, sice mame uroky 0.69% ale viete, skusime to stressnut na 6.9% , ok?" kolko hypotek by sa predalo? Ak by aj taketo prisne testy boli, mozno by sme neboli tu kde sme, v prvom rade..
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa rmaly »

jaroslav81 napísal: Po 27 02, 2023 8:11 pm Áno stress test je +2%. Lenže 1.5 roka dozadu dávala Prima banka 0.6% +2% =2.6%. Nikto nepočítal s 5%
a to este chvalabohu ze zialbohu, ze aspon tie 2% bol stress test... Co som pocul storky z najvacsieho klondajku (ked nehnutelnosti uz opat ficali po fin. krize a este bolo pred tym zavedenim roznych restrikcii zo strany NBS...), tak sa davali hypo akoze naozaj "kadekomu"... hlavne, ze to nejak vyslo (a dofinancovalo z dalsieho uveru apod)...
Tak ak by aspon tych par rokov nefungovali tie stress testy, dnes by to bolo este chrumkavejsie...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nie je v zaujme bank a ani politikov aby klienti masovo stratili schopnost splacat svoje hypošky. Takze ten skutocny narast urokovych mier pravdepodobne nebude až tak prudký a neskor budu zamestnancom pomahat rasty platov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7056
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:57 am nie je v zaujme bank a ani politikov aby klienti masovo stratili schopnost splacat svoje hypošky. Takze ten skutocny narast urokovych mier pravdepodobne nebude až tak prudký a neskor budu zamestnancom pomahat rasty platov.
A inflácia bude pokračovať...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:57 am nie je v zaujme bank a ani politikov aby klienti masovo stratili schopnost splacat svoje hypošky. Takze ten skutocny narast urokovych mier pravdepodobne nebude až tak prudký a neskor budu zamestnancom pomahat rasty platov.
No ja som prave tiez takto rozmyslal, ze ti co to riadia to nemozu jednoducho dopustit ze tu ludia krachuju lebo to vyzenie ludi do ulic a to nechcu…
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Ut 28 02, 2023 7:05 am
Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:57 am nie je v zaujme bank a ani politikov aby klienti masovo stratili schopnost splacat svoje hypošky. Takze ten skutocny narast urokovych mier pravdepodobne nebude až tak prudký a neskor budu zamestnancom pomahat rasty platov.
No ja som prave tiez takto rozmyslal, ze ti co to riadia to nemozu jednoducho dopustit ze tu ludia krachuju lebo to vyzenie ludi do ulic a to nechcu…
Trumpeta / Uhlíková stopa. Keby to bolo také jednoduché, tak sa úroky nedvýhajú vôbec. Ale na druhej strane máme infláciu. Takže úroky nad 5% možno až 7% pre mňa úplne realny scenár. Veď málokto chce kupovať chlieb za 10€. To by šli ľudia do ulíc tiež.
Základ je nájsť nejakú rovnováhu. Ale treba mat na pamäti že dopad inflácie spadá na každého, nejaké nesplácané hypotéky len na vybranú skupinu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Podľa mňa by banky vôbec nesrali nesplácané hypotéky, sú zabezpečené nehnuteľnosťou, otvorili by si pobočku realitnej kancelárie :D
Myslíš, že banky nevedeli, že úroky 0.6% tu budú len dočasne a išlo im iba o nalákanie obrovského počtu ľudí? Ak by úroky nikdy neklesli pod 3%, teraz by bolo rozdaných možno o polovicu menej hypoték. Išlo im iba o kvantitu, dať hypotéku kadekomu. Ak by NBS nesprísňovala podmienky, banky by doteraz dávali hypotéky aj bezdomovcom so záložným právom na obličku.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo napísal: Ut 28 02, 2023 7:01 am
Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:57 am nie je v zaujme bank a ani politikov aby klienti masovo stratili schopnost splacat svoje hypošky. Takze ten skutocny narast urokovych mier pravdepodobne nebude až tak prudký a neskor budu zamestnancom pomahat rasty platov.
A inflácia bude pokračovať...
inflácia je v záujme štátov, lebo každý z nich je vysoko zadĺžený a inflacia je vyhodna pre dlznikov. Na dlh funguje všetko, aj vacsina firiem, aj vacsina produktivneho obyvatelstva :)

uhlikova_stopa
presne tak :)

JanH
to nie je otazka ci zdvihat uroky alebo nie, ale o kolko. ECB ani velmi s nimi hore ist nemoze kvoli tomu ze staty juznej Europy su uz teraz velmi zadlzene, mnohe firmy detto. Napr za 12/2022 bol inflacny priemer v Eu 10,4percenta.
To nie je až tak vela, z toho sa da vydedukovat, ze v blizkej buducnosti ani nebude potreba aby uroky ECB rastli vyrazne.
To znamena, že aj uroky na novych hypotekach budu stale znesitelne pre vacsinu ziadatelov/refinancovatelov/novych fixacii. :)

jaroslav81
banky nechcu, ani nemaju zaujem riesit zastavene nehnutelnosti, nie su na to usposobene personalne ani interne, predaj nehnutelnosti ked je trh s nimi v podstate zastavený by bola nočná mora

**
Ak by vznikol masovy problem so splacanim hypotek, tak stat moze bankam nariadit odklad splacania na nejake obdobie, tj predlzenie splacania nad casovy ramec povodnej zmluvy.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa user27 »

Poznam ludi co maju za posledne obdobie viacero bytov na hypo.

Mam nad nimi zaplakat ked sa im zdvihnu splatky ? Proste isli nad svoj limit... Kazdy chce zisk bez rizika, smutne, ze to zomelie aj tych beznych.

Tieto cykly sa budu opakovat pokial nevyvodis zodpovednost, ak to nenechas padnut na hubu. Aky to da precedens ked stat nariadi zachranu ?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa rmaly »

user27 napísal: Ut 28 02, 2023 5:16 pm Poznam ludi co maju za posledne obdobie viacero bytov na hypo.

Mam nad nimi zaplakat ked sa im zdvihnu splatky ? Proste isli nad svoj limit... Kazdy chce zisk bez rizika, smutne, ze to zomelie aj tych beznych.

Tieto cykly sa budu opakovat pokial nevyvodis zodpovednost, ak to nenechas padnut na hubu. Aky to da precedens ked stat nariadi zachranu ?
Plakat by som nad nimi neplakal... To je to, ze bud za blbost sa plati alebo teda vsetci boli "mudri" ked vsetko islo hore... plny facebook investorov co rozdavali rady a aby sme to potom nezachranovali spolocne (cez rozpocet a tak)...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

user27
ak ma niekto na hypo viacero bytov, tak okrem toho ze musel mat pomerne velke vlastne zdroje tak musel mat aj dostatocne vysoky prijem, inac by mu to banky neschvalili. To znamena, ze taky clovek pravdepodobne bude mat moznosti ako splacat aj tie navysene splatky. Ak tie byty prenajima/na to ich zjavne má/, tak zvysenu splatku si zohladni v upravenom nájme.
Zasadny problem v tom nebude.
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

jogo napísal: Ut 28 02, 2023 7:01 am
Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:57 am nie je v zaujme bank a ani politikov aby klienti masovo stratili schopnost splacat svoje hypošky. Takze ten skutocny narast urokovych mier pravdepodobne nebude až tak prudký a neskor budu zamestnancom pomahat rasty platov.
A inflácia bude pokračovať...
Ak ludia masovo stratia schoponost splacat, je mozne, ze inflacia sa praveze zastavi... Neznamena, ze sme v stagflacii ako 70-tich.
Uz je citit, ze niektore produkty v obchode su uz lacnejsie.
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

jaroslav81 napísal: Ut 28 02, 2023 8:59 am Podľa mňa by banky vôbec nesrali nesplácané hypotéky, sú zabezpečené nehnuteľnosťou, otvorili by si pobočku realitnej kancelárie :D
Myslíš, že banky nevedeli, že úroky 0.6% tu budú len dočasne a išlo im iba o nalákanie obrovského počtu ľudí? Ak by úroky nikdy neklesli pod 3%, teraz by bolo rozdaných možno o polovicu menej hypoték. Išlo im iba o kvantitu, dať hypotéku kadekomu. Ak by NBS nesprísňovala podmienky, banky by doteraz dávali hypotéky aj bezdomovcom so záložným právom na obličku.
Banky nevedia nic o udrziavani a predavni/kupovani nehnutelnosti. To budu likidovat uzaj a rychlo, bude im jedno aku cenu, ked ich zachrani ECB...
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:01 pm user27
ak ma niekto na hypo viacero bytov, tak okrem toho ze musel mat pomerne velke vlastne zdroje tak musel mat aj dostatocne vysoky prijem, inac by mu to banky neschvalili. To znamena, ze taky clovek pravdepodobne bude mat moznosti ako splacat aj tie navysene splatky. Ak tie byty prenajima/na to ich zjavne má/, tak zvysenu splatku si zohladni v upravenom nájme.
Zasadny problem v tom nebude.
Investovanie na paku pri de facto variabilnej urokovej zadzbe je financna negramotnost, sorry...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ktore veci isli s cenou dole v obchodoch?
Odoslané z počítača
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa xy11 »

iceberg8 napísal: Ut 28 02, 2023 8:27 pm Ktore veci isli s cenou dole v obchodoch?
Klasika, maslo, olej, spotrebna elektronika (GPU karty napriklad).
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa danno »

GPU karty isli dole potom co sa prestal na nich tazit ETH v 9/2022. Niekde som cital ze cca 25% kariet kupovali mineri, a momentalne je GPU plny bazos.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa user27 »

Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:01 pm user27
ak ma niekto na hypo viacero bytov, tak okrem toho ze musel mat pomerne velke vlastne zdroje tak musel mat aj dostatocne vysoky prijem, inac by mu to banky neschvalili. To znamena, ze taky clovek pravdepodobne bude mat moznosti ako splacat aj tie navysene splatky. Ak tie byty prenajima/na to ich zjavne má/, tak zvysenu splatku si zohladni v upravenom nájme.
Zasadny problem v tom nebude.
Ja ti rozumiem, prenajima ich zas tak velke peniaze nebere. Len si nemyslim, ze mozes vsetky zvysene naklady hodit na najomcu. Proste ekonomicke realie slovenska nepustia. Resp. neviem v mojom okoli o tom, ze by sa niekomu nejak markantne upravovali platy.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

xy11 napísal: Ut 28 02, 2023 8:15 pm
Trumpeta1978 napísal: Ut 28 02, 2023 6:01 pm user27
ak ma niekto na hypo viacero bytov, tak okrem toho ze musel mat pomerne velke vlastne zdroje tak musel mat aj dostatocne vysoky prijem, inac by mu to banky neschvalili. To znamena, ze taky clovek pravdepodobne bude mat moznosti ako splacat aj tie navysene splatky. Ak tie byty prenajima/na to ich zjavne má/, tak zvysenu splatku si zohladni v upravenom nájme.
Zasadny problem v tom nebude.
Investovanie na paku pri de facto variabilnej urokovej zadzbe je financna negramotnost, sorry...
to si asi musi kazdy sam zvazit. Ja osobne by som do toho tiez nesiel, ale len preto ze si myslim, ze system "kupim byt na hypo a dam ho do prenajmu" generuje z mojho pohladu prilis vela starosti vzhladom k cistemu vynosu. Ale su ludia ktorych nebavia akcie, ale bavia ich prave nehnutelnosti. :)

user27
tie urokove sadzby na hypo podla mna nepojdu az tak hore aby to posobilo na platitelov hypotek likvidacne, ale tak to musia vediet oni a mali hned na zaciatku mat nejaku rezvervu v zmysle aby ratali s pripadnym zvysenim urokovych sadzieb s ktorym musel ratat uplne kazdy kto nad tym trochu porozmyslal. :)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ono ci to bude likvidacne, zalezi ako moc klient isiel na hranu a jeho bonite.
Mne pri jednej hypoteke 145k kde mam splatku 470€ pri uroku 0,85% vyskoci splatka na 800€ pri 5% 😂😂 jo a este som zabudol napisat ze ta nova vyska splatky zalezi aj od pomeru urok/istina…pretoze ti co uz sa nachadzaju niekde za polkou splatnosti uveru budu mat iny pomer ako ti co si zobrali cerstvu hyposku teraz ..
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa rmaly »

uhlikova_stopa napísal: St 01 03, 2023 11:53 am Ono ci to bude likvidacne, zalezi ako moc klient isiel na hranu a jeho bonite.
Mne pri jednej hypoteke 145k kde mam splatku 470€ pri uroku 0,85% vyskoci splatka na 800€ pri 5% 😂😂 jo a este som zabudol napisat ze ta nova vyska splatky zalezi aj od pomeru urok/istina…pretoze ti co uz sa nachadzaju niekde za polkou splatnosti uveru budu mat iny pomer ako ti co si zobrali cerstvu hyposku teraz ..
Inac to uz je pekny skok pri relativne malej hypoteke... takze ak mali ludia hypo na vacsie byty alebo domy (v/pri BA) s hypo okolo 200k a viac, tak to budu mat vesele aj ked nemaju urcite minimlanu mzdu...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly
Tak ale zase si to vacsinou beru rodiny, tj su na to dva platy.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Trumpeta1978 napísal: St 01 03, 2023 5:13 pm rmaly
Tak ale zase si to vacsinou beru rodiny, tj su na to dva platy.
Hej dve platy...každa druhá žena je na rodičaku za 400€ alebo sú veľa slobodné matky.. ... Už teraz začínajú ženy na modrom koníku vyplakávať, že ako to budú splácať keď im skončí fix.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Oplati sa na SK investovat do nehnutelnosti dlhodobo ked tu bude zit menej ludi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav81 napísal: St 01 03, 2023 5:55 pm
Trumpeta1978 napísal: St 01 03, 2023 5:13 pm rmaly
Tak ale zase si to vacsinou beru rodiny, tj su na to dva platy.
Hej dve platy...každa druhá žena je na rodičaku za 400€ alebo sú veľa slobodné matky.. ... Už teraz začínajú ženy na modrom koníku vyplakávať, že ako to budú splácať keď im skončí fix.
na tom modrom koniku by si to mohli porovnat s Usa, kde je maternity holiday max 12tyzdnov je neplatena a v priemere uz po 10tyzdnoch matka nastupuje do zamestnania. O slovenskych 34 až 43tyzdnoch sa tam nikomu ani nesniva, ani o tej statnej podpore :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"